r Hilversum krijgt nieuwe taak met formule Veronica UW Nixon mag toch Cambodja blijven bombarderen Schaefer vertaalt jargon Kans op redding van Dura tn deze krant Witte Huis: )ean fout FLEVOHOF Plaatselijke bui Van vreemd gezicht ot vlot gedicht PfK liililiilfeifililife Ulster vandaag naar stembus Van DoornCommercie blijft buiten de deur Verpakte melk twee cent duurder Benzineprijs hoger, maar dan tijdelijk krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse CoMraimt DONDERDAG 28 JUNI 1973 54ste jaargang no. 73 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur WASHINGTON (UPI) Het Witte luis heeft gisteravond de tegenaanval egen Dean ingezet met de beschul- liging dat hij de belangrijkste figuur ras die de Watergate-zaak in de doof- lot moest stoppen. Zie ook pagina 7. Ambtenaren werken met tropenrooster Van een verslaggever ARNHEM De gemeente-amb tenaren van Ede zijn gistermor gen al om zes uur 's morgens op hun bureaus aan het werk ge gaan. Ze hadden hun dagtaak er om twee uur gistermiddag opzitten, En dat was precies de bedoeling, omdat de temperatu ren in de kantoren dinsdagmid dag (ondanks ventilatiesyste men) tot ver boven de dertig graden opliepen. De ambtena ren zijn gisteren aan die be nauwde toestanden ontkomen. In Wageningen hebben de amb tenaren het minder radicaal aangepakt. Zij werkten van half acht tot half vier. Ook in Arn hem, Zevenaar en Eist (Gld) wordt gedacht aan een soort tropenrooster. In het Arnhemse provinciehuis wordt al twee we ken gewerkt met gespreide werktijden. In Didam (Gld) hebben burge meester en wethouders een ver zoek van de ambtenaren om vroeger te mogen beginnen voorlopig naast zich neer ge legd. In Didam wil men de weersvoorspellingen voor de ko mende dagen eerst afwachten. ADVERTENTIE bloemen,planten, dieren ftSSÏPP J in het hart van t land bij het Veluwemeer top-attractie in juli grandioze bloemen-show tl >gezegd Plaatselijk een regen- of on weersbui, hier en daar met hagel of windstoten. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximum-temperatu ren tussen 25 en 30 graden Celsius; aan de kust bij wind van zee iets lagere. MORGEN EN OVERMORGEN: koeler met vooral aanvankelijk een regen- of onweersbui. Morgen zon op: 04.23 onder: 21.04 maan op: 02.54 onder: 20.22 fe kunt een autobotsing gemak- celijker beïnvloeden dan het ge- •ag van mensen. Dr. A. K. Ommaya op congres over botsingen. 1_ In Ulster wordt met spanning afgewacht hoe de vandaag te houden parlements verkiezingen zullen aflopen. Het Britse leger patrouilleert druk door de straten van Belfast. Een jongetje in de wijk Ardoyne kijkt toe, terwijl een Britse soldaat met het geweer in de aanslag de buurt in het oog houdt. Huis van Afgevaardigden achter veto WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) Nixon kan Cambodja voorlo pig blijven bombarderen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren het veto bekrachtigd dat president Nixon heeft uitgesproken over het gewijzigde wetsontwerp dat de regering ver bood staatsgelden te gebruiken voor luchtacties in Laos en Cam bodja. rts-tfeeh-sno-neeg-cid-thce-naa es de woorden van achter naar vo- n, zet ze in de juiste volgorde en u ibt weer een dichtregel gevonden. Nixon sprak gisteren zijn veto over het wetsontwerp uit, dat eerder zowel door de Senaat als door het Huis van Afgevaardigden was aangenomen. De president liet weten dat het gewijzig de wetsontwerp de kansen op vrede door onderhandelingen in Cambodja zou 'verlammen of vernietigen'. En de Amerikaanse geloofwaardigheid el ders in de wereld zou 'een ernstige slag' worden toegebracht, aldus Nixpn. Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp daarop opnieuw in stemming gebracht. In het Huis stem den nu 241 afgevaardigden voor en 173 tegen het wetsvoorstel. Zij be krachtigden daarmee Nixons veto. In de VS kan een presidentieel veto ongedaan worden gemaakt als beide huizen van het Congres (Senaat en Huis van Afgevaardigden) zich met een tweederde meerderheid voor het gevetode wetsontwerp hebben uitge sproken. In de Senaat was het wets ontwerp eerder met 81 tegen 11 stemmen (meer dan tweederde) aan vaard. Omdat er bij de stemming in het Huis van Afgevaardigden gisteren 49 stemmen te weinig waren voor een tweederde meerderheid is Nixon erin geslaagd een belangrijke overwinning op het Congres te boeken. Mike Mansfield, de leider van de De mocratische afgevaardigden in de Se naat heeft gisteren verklaard dat de VS 'voor een ernstige constitutionele crisis' zouden staan als Nixon het wetsontwerp van zijn veto zou voor zien. 'Wij zullen het Eagleton-amen- dement (de wijziging die op het oor spronkelijke wetsontwerp is aange bracht) op meer wetsontwerpen toepas sen', zo waarschuwde Mansfield. 'Als hij (de president) de bombardemen ten niet wil stopzetten, maar de rege ring wil stopzetten, dan ligt dat aan hem', zo vervolgde hij. De Zuidvietnamese regering heeft in middels met militair ingrijpen in Cambodja gedreigd als de 'communis ten' (zoals het Cambodjaanse verzet door Saigon wordt genoemd) de kans zouden krijgen daar het heft in handen te nemen. Volgens Saigon zou dit een bedreiging voor Zuid-Vietnam zijn. De Zuidvietnamese regeringswoord- Ik heb de borden gewassen, je fiets gesmeerd, je schoenen ge poetst en ik dam nooit met je met zulke dingen als inzet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Schaefer van volkshuisvesting is bezig met het schrijven van een verklarend pocketboek. 'Het is onvoorstelbaar hoeveel moeilijke woorden je tegen komt als je je bezighoudt met woningbouw', zei hij gisteren op een persconferentie. Er zijn nog maar weinig mensen die be grijpen waar het om gaat, als wij spreken van huurliberalisa- tie, huurharmonisatie, enz. Zo hoorde ik laatst van een familie. aldus Schaefer, die dacht dat hun hele huis piekfijn opge knapt zou worden, toen het be richt kwam dat de woning zou worden 'geamoveerd'. De fami lieleden moesten wel erg teleur gesteld zijn toen hen later dui delijk werd dat dat betekende dat hun huis zou worden afge broken. Daarom hoopt de heer Schaefer begin volgend jaar een boek te presenteren met daarin een ver klarende woordenlijst, een lijst van regelingen, een lijst van adressen van het ministerie en provinciale afdelingen daarvan en voor alle objectiviteit een lijst van adressen van actiegroe pen die zich in het kader van de woningbouw tegen de overheid keren. Voor maatregelen tegen leeg staan woningen, zie pag. 5. I) Jargon: brabbeltaal, bargoens II). koeterwaals II) Bargoens: onverstaanbare taal, kramerslatijn, geheimtaal van dieven en landlopers. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het verdwijnen van de zeezenders (vanmiddag neemt de Tweede Kamer de z.g. anti-piratenwetjes aan) zal worden gecompenseerd door een Hilversumse zender, die haar programma's moet brengen volgens de formule van Veronica. voerder Boei Bao Troec, die de waar schuwing bekendmaakte, zei gisteren: 'Als de militaire steun van de Ameri kaanse luchtmacht in Cambodja zou worden stopgezet en als dit een ern stige situatie zou scheppen die de vei ligheid van (Zuid-) Vietnam bedreigt, zullen wij zeker reageren op een ver zoek van Phnom Penh om militaire steun'. Van veel kanten werd in de Kamer aangedrongen op een dergelijk, zoals dat heet, horizontaal geprogrammeerd en gepresenteerd programma van pop muziek. m De heer P. J. van der Sanden (KVP) diende hierover een motie in, onder steund door de ?VdA. Hij pleitte vooral voor een vierde Hilversumse zender voor dit doel. Uit opmerkin gen van minister van Doorn van CRM en staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat bleek echter dat de kans op de zender hilversum IV voorlopig gering is. Bij de onderhan delingen met de andere landen over de golflengten is niet te verwachten dat men Nederland vier zenders zal gunnen. Alleen Engeland heeft op dit ogenblik dit voorrecht. Bovendien moet voor een zender 27 miljoen gul den meer op tafel worden gelegd. Mi nister Van Doorn liet daarom door schemeren dat dan een extra verhoging van de omroepbijdragen nodig zou zijn- Na 1975 Na 1975 wanneer de landen het eens zouden worden over een ander beheer van de zenders, zou de vierde Neder landse zender er mogelijk inzitten. De motie Van der Sanden vraagt een on derzoek naar deze mogelijkheden. Mi nister Van Doorn had hiertegen geen enkel bezwaar. Omdat er sprake was van een verhoging van de omroepbij drage kwam de heer J. J. Voogd (PvdA) snel met een motie (onder steund door KVP en ARP) om het toekomstige Veronica-achtig program ma niet te financieren uit een extra verhoging van de omroepbijdrage. Het Hilversumse Veronica-programma behoeft overigens niet op de vierde zender te wachten. Minister Van Doorn meldde de positieve uitslag van het gesprek op zijn departement met de omroepwereld, waarin men net eens werd over een dergelijk pro gramma dat via Hilversum III zou worden uitgezonden. Ook toonde de omroep zich bereid technici van radio Veronica in dienst te nemen. Minister Van Doorn liet er geen en kel misverstand over bestaan dat de commerciële formule van Veronica Minister Van Doorn van CRM in gesprek met mr. Geurtsen (WD) tijdens de behandeling van de anti-piratenwet in de Tweede Kamer. (WD en DS'70 zijn hier niet afkerig van) niet zal worden overgenomen. De cultuur, zei de minister, mag niet on dergeschikt worden gemaakt aan de commercie. De ervaring in het buiten land heeft toch geleerd, dat de adver teerder het programma bepaalt en be slist, dat een uitzending bij een gerin ge luisterdichtheid niet door zal gaan. Als men zich onderwerpt aan de com mercie, is dat ook een politieke op stelling betoogde de minister verder. De massa-media kunnen politiek niet neutraal zijn. Ze werken altijd poli tiek. Mr. Van Doorn verzette zich dan ook fel tegen de motie van mevrouw Van Veenendaal (DS'70) waarin wel- Van onze sociaal-economische redactie tie DEN HAAG Dura Woningbouw BV in Rotterdam behoeft vooralsnog niet te worden gesloten. Minister Gruijters (volkshuisvesting) meent al thans twee maatregelen rond te kun nen krijgen die de fabriek weer enig soulaas kunnen bieden. Hij maakte dit gisteren in Den Haag bekend. Deze maatregelen zijn dat Dura de bouw van een serie woningen in Nij megen en Vlissingen (bij elkaar zo'n 350 woningen) krijgt toegewezen. De minister heeft hierover contact gehad met de betrokken gemeentebesturen. De directie van Dura kon gisteravond nog niet meedelen of zij op grond van deze mededeling zullen beslissen het bedrijf (250 man personeel) niet te sluiten. Eerder had zij al besloten de ontslagaanvrage voor het personeel op te schorten. Binnenland Pleeggezinnen gezocht 5 Lief gezicht achter balie 6 Buitenland Fe rry Vers teegLege r grijpt macht in Uruguay 7 Parijs oneens met Breznjew 8 Kerk Lourdes: wind in zeilen 2 Economie Friesland buit leefbaarheid uil19 Nieuwe boeken 3 Commentaar Weekbladen S Familieberichten 1" Puzzel 11 Radio en tv H Strips en feuilleton 11 Kunst 14 Beurs 17 Van een verslaggever DEN HAAG De minimumprijs voor verpakte volle melk wordt ver hoogd van 69 tot 71 cent per liter. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft gistermorgen hiertoe besloten. Het dagelijks bestuur had voorgesteld de minimumprijs tot 72 cent te verhogen, omdat in het groot ste gedeelte van het land ook de prijs van aan huis bezorgde volle melk met drie cent is gestegen. De vertegen woordiger van het ministerie van eco nomische zaken liet echter weten, dat de minister beslist geen verdere ver hoging van de minimumprijs dan tot 71 cent wilde toestaan. iswaar wordt gevraagd om een pro gramma volgens de Veronica-formule, maar waarin, volgens hem, ook het bestaande omroepbestel wordt veroor deeld. Staatssecretaris Van Huiten van Ver keer en Waterstaat legde uit hoe groot het internationaal gedrang is om golflengten. De golflengte 538, die Veronica gebruikt, is toegewezen aan Engeland en Zwitserland. Als Hilver sum officieel van deze golflengte ge bruik gaat maken (de heer Van der Sanden had deze suggestie gedaan) zal Voor vervolg zie pag. 5, kolom 6 Groeten van Breznjew Van een verslaggever. DEN HAAG Terwijl hij op zo'n tien kilometer hoogte boven Nederland vloog, heeft de Russi sche partijleider Breznjew (on derweg van Parijs naar Moskou) de groeten gedaan aan premier Den Uyl, en met hem aan het Nederlandse volk. Breznjew stuurde vanuit zijn vliegtuig een telegram. Kamer akkoord Van onze parlementsredaktie DEN HAAG De Tweede Kamer accepteert de benzineprijsverho ging met ingang van 1 augustus van ruim 7 cent (accijns plus de daarover berekende BTW, samen ruim 4 cent en een verhoging van ruim 3 cent van de oliemaat schappijen) alleen als deze tijde lijk is tot eind december 1973. De Kamer wil met deze wens de han den vrij houden om in volle vrijheid over het dekkingsplan van de begro ting '74 met mogelijke continuering of zelfs een verdere verhoging van die accijns, te kunnen beslissen. Voor vervolg zie pag. 8, kolom 2 noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antw-oordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1