'Schaalvergroting' drughandel TIVOLI Oude beelden uit jonge 'Meer' Pensioenrecht van militair die geweer leegschoot erkend Sportvissers boos over afvallozing door fabriek In eerste half jaar 1973 méér verdovende middelen in beslag genomen Vooral 'vangsten' in provincie leveren veel op Trein grijpt auto: dode Nieuwe weg geopend op Zuid-Beveland Politie vraagt inlichtingen over steekpartij Speelgoedkanonnetje ontploft: jongen gewond Waterleiding naar Zeeland heel na achttien uur arbeid Schipper vermist 'Geen wandelaar in mijn huis' KING HU CARS OO Moeder die kind doodde naar een inrichting Dode en gewonde bij verkeersongeluk Voor een ton sieraden en horloges gestolen Kruidendokter zit negen maanden uit Dodelijk ongeluk bij keren van auto wat is eraan del hand in blijdorp Extra-premie voor oud papier in de vakantie TROUW/KWARTET DOXDF.RDAG 28 JUNI 1973 BINNENLAND TPOZH6/KK Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De inbeslaggenomen hoeveelheid hasjiesj is in 1972 ten op zichte van het jaar daarvoor bijna verdubbeld, die van hennep is bijna ver tienvoudigd. Dit heeft de minister van justitie onlangs in de Tweede Kamer meegedeeld. Hij had hieraan nog kunnen toevoegen, dat het er dik in zit: in 1973 zal er weer sprake zijn van grotere hoeveelheden. De hoeveelheden verdovende midde len die de Nederlandse douane en po litie in het eerste halfjaar van 1973 in beslag heeft genomen, wijzen in die richting. Overziet men de persberich ten van die periode, dan zijn er ster ke aanwijzingen dat men kan spreken van een schaalvergroting in de drug handel. Telt men de hoeveelheden 'soft drugs' die volgens de berichten in de eerste zes maanden van 1973 zijn zijn achter haald, bij elkaar, dan krijgt men een hoeveelheid van 5.500 kilo (vorig jaar in dezelfde periode 1500 kilo. Doet men hetzelfde met de hoeveelheden hard drugs, dan komt men op 45 kilo. Het aantal feiten over handel en smokkel waarvan de kranten in het eerste halfjaar 1973 melding hebben gemaakt, is eveneens hoger dan in de overeenkomstige periode van 1973, na melijk meer dan zeventig tegen ruim zestig vorig jaar. Er werden ongeveer 145 personen gepakt voor het smokke- len van of handelen in drugs. Het aantal niet-Nederlanders onder hen was ongeveer tachtig. Vorig jaar be droegen deze cijfers resp. 150 en 80. Naar verhouding dus een toeneming van het aantal niet-Nederlanders, dat in ons land tegen de lamp loopt 'Ingeschoten' Het aantal gevallen waarin de politie verdovende middelen in beslag neemt, kan erop duiden dat de politie meer 'ingeschoten' raakt op het terrein van de narcotica. De grootte van de partij en rechtvaardigen het te spreken over schaalvergroting in de handel en smokkel. Het zijn minder de (meest al) buitenlanders die met een hoe veelheid verstopte hasjies op de lucht haven Schiphol worden aangehouden, dan wel de grote vangsten in de grote maar ook kleine provinciestadjes die zoden aan de dijk zetten. In het eerste halfjaar van 1972 kwa men twintig berichten over drugvang sten van Schiphol tegen ongeveer tien dit jaar. De grote klappen bracht de politie nu toe in de havensteden Am sterdam en Rotterdam. In een loods aan een Rotterdamse haven werd tweeduizend kilo hasjiesj ter waarde van drie miljoen gulden gevonden, daar aangevoerd door een Pakistaans schip. Het was de grootste vangst ooit in Europa gedaan. Drie man werden gearresteerd. De Amsterdamse p.olitie boekte een succes, toen zij vijf Hongkong-Chine- zen aanhield die veertien kilo heroïne hadden, geschatte waarde een half miljoen gulden. Doorvoerhavens? De naam van ons land haalde de we reldpers: de Nederlandse havens zou den de belangrijkste doorvoerhavens zijn van verdovende middelen die tenslotte terecht zouden komen bij de Amerikaanse soldaten in Duitsland, zo verklaarden twee Amerikaanse senato ren. Maar de Nederlandse politie en ae minister van justitie zeiden deze opvatting niet te onderschrijven. Wel zei de minister dat het aantal geval len waarin heroïne wordt aangetrof fen, stijgende is en de in beslag geno men partijen groter. Dit blijkt ook uit de kranteberichten: een verschui ving van de 'soft' maar 'hard' drugs. Overigens zei ook een Duitse justitië le autoriteit dat veel narcotica die in Duitsland in beslag worden genomen, afkomstig zijn van Nederland. Zowel in Duitsland, Frankrijk, Grie kenland, Italië, België en vele andere landen werden Nederlanders gepakt toen zij verdovende middelen probeer de te smokkelen. In Heerlen werd in het eerste half jaar 1973 een Belg gepakt met de rootste partij hasj-olie die ooit in Eu ropa werd ontdekt, namelijk zeven ki lo ter waarde van twee ton. Een Utrechter werd ervan beschuldigd in één jaar duizend kilo hasj ter waarde van een miljoen gulden ons land te hebben binnengesmokkeld. In Soest werd een laboratorium ontdekt waar pepmiddelen werden vervaardigd. Ook in Wilnis werd zo'n laboratorium ge vonden. In Groningen deed de politie even eens een vangst die niet gering was: twee kilo cocaïne met een geschatte waarde van anderhalve ton. Een 22- jarige student werd aangehouden en de politie dacht hiermee de grootste of in elk geval een van de grootste dealers van Nederland te hebben ge pakt. De cocaïne was afkomstig uit Amerika. De Nederlandse justitie verblijdde in de eerste zes maanden van 1973 de Zweden met de uitlevering van Paucksch die in ops land was gepakt als ongewenste vreemdeling. Hij werd in Zweden beschuldigd van handel in drugs, kreeg acht jaar gevangenis straf en een boete van ruim 160.000 gulden. De 'pepkoning' heeft miljoe nen verdiend aan de Zweedse jeugd. Van een verslaggever NIJKERK De dertigjarige Joh. van Engelenberg uit Barneveld is op een overweg gedood toen de auto die hij bezig was te keren door een trein ge grepen werd. Het ongeluk gebeurde op een zoge naamd particulier overpad in de Nij- kerkerweg. De heer Van Engelenberg was een employé van de provinciale Utrechtse Eelektriciteitsmaatschappij en wilde op dat ovérpad zijn dienstau to keren. De auto werd gegrepen door de trein van Amersfoort naar Barne veld. In de trein en de auto onston den branden, die spoedig konden wor den geblust. De trein raakte defect en moest weggesleept worden. Een paar uur lang was er alleen verkeer over enkel spoor mogelijk. ADVERTENTIE Maillots JanSSen ZWOLLE - DIEZERSTRAAT 32 Van een correspondent KATS De commissaris van de ko ningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen heeft de nieuwe provinciale weg (Oost-West verbinding) op Noord-Be veland officieel geopend. De weg is zestien kilometer lang en heeft drie ongelijkvloerse kruisingen. De onge lijkvloerse kruisingen met landbouw- wegen zijn teruggebracht van zestien tot vier. De nieuwe weg is in vier gedeelten aangelegd. In 1961 begon men met de aanleg van het eerste deel. De totale kosten zijn twintig miljoen gulden. Bij aanleg van deze weg is bijzondere aandacht geschonken aan de verkeers veiligheid. De eerste drie delen hebben bewezen dat het aantal ongevallen tot de helft is teruggebracht De weg is juist voor het toeristisch hoogseizoen opgele verd. De bevolking van Noord-Beve land wordt namelijk in het seizoen verviervoudigd. De commissaris van de koningin zei dat het onverantwoordelijk is om in verband met de kostenstijgingen op het onderhoud aan auto's en wegen te bezuinigen. Dit met het oog op de verkeersveiligheid. De provincie Zee land heeft daarom ook vijf miljoen meer uitgetrokken voor deze weg dan aanvankelijk was gepland om optima le verkeersveiligheid te bewerkstelli gen. AMSTERDAM De Centrale Recher che van de Amsterdamse gemeentepo litie zoekt in verband met de steek partij, waarbij Nicolaie Popa (zie fo to) om het leven kwam, getuigen die mogelijk iets kunnen verklaren over de gedragingen van de man kort voor zijn dood. Uit een onderzoek is inmid- dels vastgesteld dat het slachtoffer in de nacht van 25 op 26 juni omstreeks half één aan enige voorbijgangers in de Van Woustraat een exemplaar van een se.vblaadje te koop aanbood voor de prijs van een gulden. De politie verzoekt een ieder die een dergelijk aanbod heeft gehad of ge zien heeft dat het slachtofffer een blaadje te koop aanbood, zich in ver binding te stellen met de Centrale Recherche, tel. 752399 of 759111. Van een correspondent DEN HAAG —In Den Haag is de achttienjarige Nico Moor aan het ge zicht gewond toen een Spaans speel goedkanonnetje dat hij samen met een dertienjarig vriendje met kruit had gevuld, uit elkaar sprong. De eer ste maal dat de jongens het kanonne tje hadden afgevuurd was alles goed gegaan en was alleen 'n grote steek vlam uit de vuurmond gekomen. Na de explosie van het kanonnetje is Ni co naar een ziekenhuis gebracht Zijn vriendje bleef ongedeerd. Bij hem nam de politie nog enkele bajonetten in beslag. Om oude Haarlemmermeerders te kennen of te herken nen kunnen we goed honderd jaar teruggaan. Nadat de pioniers in de polder hun werk l.adden gedaan, bestond de bevolking in 1880 uit ruim 14.000 zielen. De foto's, die zijn verzameld in de uitgave 'Kent u ze nog, de Haarlem mermeerders' (Europese Bibliotheek Zaltbommel prijs 21.90) geven beelden tot omstreeks 1940. Ze ko men ten dele uit het gcmccnte-archief te Hoofddorp en voor een deel uit particulier bezit. J. D. Smit stelde dit album samen. Het boekje opent met een prentje van smederij Kroon in Abbenes (1900) en be vat voorts tal van groepsfoto's van verenigingen, scholen, kerkbesturen en bestuursorganisaties. Een van de kostelijkste prenten is die van de geitenfok- vereniging van Nieuw Vennep, in 1910, met de leden, ge tooid met witte strooien hoed en het volledige bezit van geiten (foto boven). Men ziet voorts het volledige corps brievenbestellers met rijwiel poserend voor het postkan toor in Hoofddorp (1911) (foto onder). Het personeel van hotel De Beurs (Hoofddorp, de cursisten van de Hoofd- dorpse cursus in paardenfokkerij en paardenkennis, allen met bolhoed ook een verrukkelijk plaatje van dc hoefme- derij aan de Kaag (1913), een dorsmachine met een petro- leummotor en niet te vergeten de Vrijwillige Landstorm, die in 1924 in de 'meer* een riddertoernooi hield. Een boeiend boekje over oude beelden uit de betrekkelijk jon ge Haarlemmermeerpolder. Van een verslaggever GOES Personeel van de Water maatschappij Zeeland is er gistermid dag na achttien uur onderbroken werken in geslaagd het forse lek in de hoofdtransportleiding Brabant- Middenzeeland te herstellen. Zodoende was om twee uur de drin kwatervoorziening voor de Bevelan- den en Walcheren weer volledig her steld. Ondanks sombere verwachtin gen was het toch mogelijk de drin kwatervoorziening in midden-Zeeland de afgelopen dagen op een redelijk peil te houden. Dit was mede te dan ken aan het feit, dat zowel industrie als particulieren zuinig met water zijn geweest. Vrijwel niemand kwam zonder water te zitten. ROTTERDAM De 52-jarige schipper B. van Gangelen uit Gouda is gister middag bij een aanvaring op de Nieuwe Maas in Rotterdam overboord geslagen en vermoedelijk verdronken. NIJMEGEN De bereidheid van in woners van Nijmegen om wandelaars onderdak te bieden is veel kleiner dan vorig jaar om deze tijd. De vierdaagse wordt van 17 t/m 20 juil gelopen. Van de verwachte 1500 deelnemers moeten er nog 1000 onderdak hebben. De streek-WV maakt zich over die ont- wikeling grote zorgen. (ADVERTENTIE) Kies voor zekerheid Keus uit meer dan 300 wagens BOVAG gar. bewijs - ANWB keuring RIJKSWEG-NAARDEN TELEFOON 02159 - 40041 Van een verslaggever AMSTERDAM De rechtbank heeft de 27-jarige mevrouw W. M. M. uit Amsterdam vrijgesproken van moord, maar de subsidiair tenlaste gelegde doodslag bewezen verklaard. De vrouw had op 7 februari haar doch tertje Edith van één jaar met een springtouw om het halsje gewurgd. In de zitting met gesloten deuren van twee weken geleden was echter uit verklaringen van deskundigen geble ken, dat de verdachte het begane feit niet toegerekend kan worden. De rechtbank ontsloeg haar derhalve van rechtsvervolging en gelastte dat zij voor een proeftijd van maximaal een jaar moet worden opgenomen in een psychiatrische inrichting. Bovendien stelde de rechtbank haar ter beschik king van de regering. 'Kleine foutjes' komen vaker voor Van onze correspondent ASSEN 'Wij kennen die foutjes van de aardappelmeelfabriek Oranje in Hijken. Zij waren er in het verleden legio', zei gisteren de heer H. P. Zinkstok die namens de sportvisserij bestuurslid is van het zuiveringsschap Drente. Tijdens de bestuursvergadering die op het gemeentehuis van Assen werd ge houden had voorzitter L. Kinds het als een foutje gekwalficeerd dat ;n mei door afvalwater van de fabriek in de Bijlervaart het Lindhorst Homan- kanaal en de verlengde Hoogeveense vaart de vis dood aan de oppervlakte dreef. De heer Zinkstok wil alle mid delen gebruiken waarover het zuiver ingsschap beschikt om de aardappel meelfabriek tot orde te roepen. De heer Kinds bleef op het standpunt van een 'klein foutje' staan. Er is een goede samenwerking met de fabriek gegroeid, waardoor het zuurstofgehal te van het water nauwlettend in de gaten kan worden gehouden. Maatre gelen worden beraamd om afdoende verdunningswater toe te voegen. Vooralsnog zal men dat doen door wa ter uit de drentse Hoofdvaart in te voeren. Maar ook dat zal nie vel helpn, omda da waer vooral door Ovrijssel ook rg zuursofarm is. Overigens vond de heer Kinds dat de vissterfte nogal was meegevallen door dat de gestorven vis zich met de stro ming verplaatste leek het erger dan het was. Het zuiveringsschap heeft de fabriek schriftelijk aansprakelijk ge steld voor de gevolgen. De vergadering besloot voorts grond in Donderen aan te kopen voor een rioolwater-persgemaal voor het Tran sport van afvalwater naar de zuiver ingsinstallatie in Eelde. De begroting 1973 werd gewijzigd aan de hand van de nieuw beschikbare cijfers die bij de oorspronkelijke opzet van deze be groting niet beschikbaar waren. Ir. D. M. Komen, ambtenaar van de techno logische afdeling werd geïnstalleerd als waarnemend hoofd van de techni sche dienst van het schap. Centrale raad schuift afwijzend besluit van de Kroon te rzijde Van een verslaggever UTRECHT De tegenwoordig in Australië wonende geweze Ne! dienstplichtig militair W. L. Beekkerk van Ruth,'die tijdens hen« wachtlopen in Duitsland zonder enige noodzaak alle (zestig) scherp Ne! patronen afschoot, daardoor zijn gehoor aan beide zijden beschadigd en ongeschikt werd voor de militaire dienst, heeft recht op een m pc litair invaliditeitspensioen. DOORNSPIJK De 60-jarige Abra ham Vega uit Amsterdam is gisteren in een ziekenhuis in Harderwijk over leden, kort nadat hij in Doornspijk met zijn bromfiets was gegrepen, door een personenauto. Zijn duopassagier werd ligt gewond in het ziekenhuis van Harderwijk opgenomen. KLUNDERT Bij een inbraak in een juwelierszaak in Klundert (NB) hebben inbrekers voor 100.000 gulden aan zilveren sieraden en horloges weg genomen. De daders kwamen 's nachts binnen door aan de achterkant van het pand een raam open te schuiven. Van een verslaggever DEN BOSCH De 46-jarige kruiden dokter Willem van de M. uit Casteren (nb) is vorige week begonnen aan het uitzitten van een gevangenisstraf van negen maanden. Deze was hem, na een eis van een jaar, opgelegd wegens oplichting met de verkoop van krui den aan cliënten in België. Deze moesten 2300 gulden betalen voor zak ken kruiden die Van de M. voor 19.50 had ingekocht. Van het arrest van het gerechtshof ging de kruiden dokter in cassatie bij de Hoge Raad die op 16 januari het cassatieberoep verwierp. De kruidendokter zal nog met zijn 58- jarige broer terecht moeten staan on der verdenking van het op 10 novem ber vorig jaar in de villa van de krui dendokter plegen van de gewelddadi ge beroving van de 44-jarige chef van het grenswisselkantoor in Eindhoven voor een bedrag van ruim een mil joen gulden. De Bossche officier van justitie mr. J. M. Hulleman verwacht dat deze zaak in het najaar door de rechtbank in Den Bosch zal worden behandeld. Van een verslaggever EINDHOVEN —De 27-jarige I. H. M. Koevering-Engels is omgekomen bij een botsing tussen een auto die aan het keren was en een andere personen- nauto. De twee kinderen die bij haar in de auto zaten bleven ongedeerd. Dit heeft de Centrale Raad van Beroep in Utrecht woensdag beslist in een al lang lopende principiële proce dure. die de Vereniging van Dienst plichtige Militairen als uiterst belang rijk en principieel zag. De centrale raad van beroep vernie tigde de uitspraak van het ambtena rengerecht in Den Haag, die het ver zoek om toekenning van militaire in validiteitspensioen afwees. Ook het af wijzend besluit van de Kroon op een request van de heer Beekkerk van Ruth werd terzijde geschoven. De mi nister van defensie kreeg als verte genwoordiger van de Koningin op dracht op dit uit januari 1971 datei rende request een nader besluit te ne men met inachtneming van de over wegingen van de centrale raad van beroep. De militair, behorende tot de 435 com pagnie Van Heutz Mobiel, normaal ge legerd in Havelte, liep in mei 1970 in Duitsland een wachtdienst. Het was regenachtig. In de tegenover het wachthokje liggende bosrand zag Beekkerk van Ruth een schim. Hij keek er tien minuten naar, waarna hij in een opwelling drie magazijnen met zestig patronen in de richting van het grasveld voor de bosrand vuurde. De militair, die een hekel aan wachtlopen had en met deze schiet- ADVERTENTIE) Alles wat er Teelt In Blijdorp A en In de natuur kunt r elke maand lezen i Blijdorp Geluiden Neem een Bel (010) 654333 of stort f 2.50 op giro 42.46.00 t.n.v. Blijdorp Geluiden partij hoopte van het irriteren! Nt wachtlopen te worden ontheven, lifNd aan beide kanten ernstige gehoorsch *jec de op. Het ambtenarengerecht en de kro Nd. wezen het recht op militair invali teitspensioen af, omdat niet van 'in ;ed liditeit met dienstverband' kan w Ned den gesproken (dat vereist de milil re pensioenwet). Ook kon geen rela *ed tussen de geesttoestand van de m Jed tair en de geconstateerde dubbelzijdig binnenooraandoening worden gec®ed stateerd door de inspecteur van de glj-d neeskundige dienst van de koninlijk landmacht. ed Prof. dr. H. A. Hutte van het insl tuut voor sociale en bedrijfspsychol «i gie van de Groninger universiteit [ed de zenuwarts J. P. Teuns uit Blarici kwamen tot andere conclusies. Pr ed Hutte kwam op de proppen met zi ed. uit 1969 daterende rapport naar a f<j. leiding van een onderzoek naar [ed oorzaken van 'merkwaardig gedr led. van militairen van de Van Heutzco j*d. pagnie in Havelte. ted' In dit rapport wordt geconcludeei'ed. dat de bewakingstaak van de militair van deze compagnie (ze bewakiedj atoomkoppen en worden vaak 'kne j«j.j jes' genoemd) een vervreemdende tuatie schept, veroorzaakt door ed i eenzame concentratiekamp-achtige o geving met zeer beperkte bewegin 'NG vrijheid tussen hoge prikkeldraadv ng sperringen met vijf meter loopruin ng voor de man van de wacht. Gedraj jjg gen als slaapwandelen, geweer-le ng schieten, trappen aan meerderen t Ng delen, met eten en meubilair gooi NG kunnen volgens de hoogleraar als e ng; direct gevolg van de wachtloopsitua Ng; worden gezien. De vervreemding iNG. er het gevolg van is uit zich in w ng; trouwen, pessismisme, apathie, ran ng' ne, angst, egocentrisch gedrag en 1 gevoel er niet meer bij te horen. De zenuwarts Teuns concludeerde, de militair op het moment van schietparij ten volle toerekenb moet worden geacht. Deze tegenges bn de visies van militaire en burger-! mrc kundigen gaven de centrale raad ;1fg beroep aanleiding advies in te win irdt van de zenuwarts J. Waage uit H;10 lem, die tot vrijwel dezelfde con<®j£® sies kwam als zijn collega Teuns. /vl centrale raad heeft de conclusies °°gc doktet Waage gevolgd 'hoewel er zeker argumenten zijn aangevo.N.p, welke pleiten voor de juistheid Nsjvj het bestreden besluit'. 'beci ilinc heef lilev Van een verslaggever DEN HAAG Om de inza meling van oud-papier tijdens de schoolvakantie zo efficiënt mogelijk te laten doorlopen, hebben de papierindustrie en de oud-papierhandel besloten in de vakantietij d een extra vakantiepremie beschikbaar te stellen. Deze extra premie bedraagt 300.000 gulden en geldt voor de maanden juli, augustus en september. Alleen scholieren, charitatieve in stellingen en verenigingen kunnen door zoveel mogelijk oud-papier in te zamelen van deze premie profi teren. Elke extra inspanning zal extra worden beloond. Per jaar wordt door scholen en charitatieve instellingen naar schatting voor een bedrag van achttien miljoei o a gulden ingezameld. om In de drie vakantiemaanden juli jj augustus en september zakt de in j levering van oud-papier tot eei 3-84, dieptepunt van slechts 1,8 miljoen Om dit dieptepunt te overbruggei i 82j dient nu de extra premie. De scholier kan op twee manierek-^-- zijn hoeveelheid oud-papier kwij \n\ Hij kan het direct bij een oud-p; ïU-; pierhandelaar inleveren of voor z< f.' ver gebruikelijk na de vakanti i n' naar de school of de verenigin meenemen. Hoe meer oud-papii hij inzamelt, hoe meer geld h: ontvangt. In het algemeen kan het schoon papier uit een huishot 7 den worden ingezameld: pakpapie 1100 dozen, schrijfpapier, enveloppeisou kranten en tijdschriften. Een verhoogde inzamelingsactiv 1. teit kan leiden tot een schone} leefmilieu en een bijdrage leverejj^} de papiermolens ook in de vakai tie draaiende te houden. IS HU 6 li '48 5 LAnt Ant (ADVERTENTIE) Tivoli onderscheiden voor kwaliteit Genève 1972

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 16