Ê9 2® 3i° 99 v a& 2?® Veel jong publiek bij Harnoncourt ]29 F Kraft sansen Hamlappen I Varkens 1 frikandean 1?8 Butterscotch repen Licht belegen Goudse Si-Si-Citroen Snijworst Groentepakket Atjar T jampoer 8&f Wasverzachter Veel aanvragen voor uitkering van vervolgden Expositie over opknapbeurt in Utrechtse kerken Waterzuivering zal 9 miljoen kosten albert heijn Achterham NU AH Spiritus 108 Houtskool Verse kuikenbout; Nibb-itcocktail nil Fijne braadworst geri Bontkracht CQ5 Biefburgers 78 Knorr groentesoep JQ Slagroomcake cAgenda d TROUW/KiWiAJjfTET DONDERDAG 28 JUNI 1973 Van een medewerker AMSTERDAM Doordat het aantal aanvragen van oorlogsvervolgden om een uitkering viermaal zo groot is als men verwachtte, kan de Uitkerings- raad, die per 1 januari 1973 ingesteld werd als gevolg van een uitspraak kort voordien van de Tweede Kamer, het werk niet aan. De raad tracht nu door middel van voorrangsbehande ling en voorschotten die gevallen te helpen waarin de financiële nood hoog is gestegen. Er zijn nu 15.500 aanvragen binnen: ongeveer 75 procent van de behandel de aanvragen wordt ingewilligd omdat de aanvrager vervolgd is door Duit sers of Japanners en als gevolg daar van lichamelijk of geestelijk is gehan dicapt en daarvan financieel nadeel ondervind. De laatste maanden is vooral het aantal aanvragen van dege nen die door de Japanners zijn ver volgd toegenomen; dit aantal overtreft nu het aantal aanvragen van hen die door de Duitsers zijn vervolgd. Bij de afdoening van de aanvragen door de Uitkeringsraad wordt men in Rijswijk in het bijzonder belemmerd, doordat deze raad een ambtenarenap paraat mist. Voordat de raad in het leven geroepen werd, hadden zeven kerngemeenten, Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Enschede en Den Bosch de aanvragen behandeld en voor de uitkeringen zorg gedragen. De Tweede Kamer be sloot echter dat de Wet Uitkering Vervolgden losgekoppeld moest wor den van de bijstandswet, waar onder zij bij de gemeenten ressorteerde. Een onderzoek naar de juistheid van een aanvraag nam bij de zeven 'kern gemeenten' ruim een jaar in beslag; dat is nu twee jaar geworden. Op de jaarvergadering van de Nederlandse immigranten in Israel is een motie aangenomen waarin 'grote bezorgd heid' wordt uitgesproken over de tra ge wijze van afhandeling van de aan vragen. Inmiddels heeft het Tweede Kamerlid voor de PvdA, J. Voogd, het Nieuw Israelietisch Weekblad medege deeld niet opnieuw een motie te zul len indienen om de vervolgden recht te geven op pensioen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In de Domkerk is een nieuwe expositie ingericht over de restauratie van de vijf grote Utrecht se hervormde kerken. Vorig jaar werd voor het eerst zo'n expositie gehouden in de zomermaanden. Nu is weer nieuw materiaal bijeenge bracht dat laat zien wat er is gebeurd en nog allemaal moet gebeuren voor dat de vijf middedeeuwse hervormde kerken weer in volle glorie zijn te zien. De prenten en foto's die nu zijn geëxposeerd laten zien hoe de Dom-, Buur-, Nicolai-, Jacobi- en Janskerk er vroeger uitzagen en nu uitzien. Van de restauratiewerkzaamheden zijn er vele mooie foto's. Met name de vernuftige wijze waarop door het aanbrengen van een enorme noodkap het werk aan de daken wordt verricht is op foto's duidelijk te zien. Een een voudig stencil maakt de bezoeker weg wijs op de tentoonstelling die van dinsdag t/m zaterdag elke middag van twee tot vier uur is geopend. WIJK BIJ DUURSTEDE De instal latie voor zuivering van rioolwater voor Cothen, Langbroek en Wijk bij Duurstede gaat negen miljoen gulden kosten. De plannen voor de installa tie, die op het Wijkse industrieterrein Broekweg komt te staan, zijn op pa pier gereed. De gemeente Wijk bij Duurstede moet de bouwkosten aan vankelijk zelf dragen, maar de provin cie zal de installatie per 1 januari 1976 overnemen en alle gemaakte kos ten vergoeden. Geen exposities meer bij De Jong HILVERSUM Ze werden in een piepklein zaaltje gehouden, maar ze trokken dikwijls meer belangstelling dan museale presentaties, die tentoon stellingen van de Steendrukkerij De Jong en Co. te Hilversum. Tachtig waren het er en meer komen er niet 't Begon in 1954 toen waren er nog maar weinig plaatsen waar informatie gegeven werd over de eigentijdse ont wikkelingen op het gebied van de beeldende en toegepaste kunsten. Nu is dat aantal zo toegenomen, dat de informatiestroom alleen nog maar door selectie toe te passen, gevolgd kan worden. Voor De Jong's tentoonstellingen be tekent dit: in plaats van een pionier, één onder de velen geworden te zijn, vooral omdat er vandaag de dag een groter en brede perspectief noodzake lijk is en dat is in dit bedrijf ruimte lijk niet haalbaar. Wanneer je de reeks van tachtig tentoonstellingen bekijkt valt het op dat in de loop der jaren het programma heel duidelijk steeds actueler werd. In het begin was het uitdrukkelijk ge concentreerd op beeldende kunst en de toepassingen daarvan in het druk kersvak. Via tentoonstellingen van l.p.-hoezen in 1955, architectuurschet- sen in 't zelfde jaar, Olivetti en foto grafie van Ed van der Elsken in 1956 komt er een grotere speelsheid om de hoek kijken. Zo kwam er een tentoonstelling van kleurrijke sinaasappelpapiertjes, van inpakpapier, in 1962 van Japans speel goed, in 1964 afdrukken van putdek sels in de straten van New York. De tentoonstellingen bij De Jong ont wikkelde zich zo tot opvallende kant tekeningen in de marge van de pro gramma's van de musea en andere min of meer gevestigde instituten voor de moderne kunst. Ze konden met grote beweeglijkheid inspringen op actuele gebeurtenissen, zodat er bijvoorbeeld al in 1960 een tentoon stelling 'Kunst eten' werd gehouden en in 1965 'Een programma van geu ren'. De man die achter deze tentoon stellingen stond, Pieter Brattinga heeft eer van zijn werk gehad. T12/K1<I ROl ch Albert Heijn 10 stuks samen 280 g ideaal voor opgroeiende kinderen 500 gram ■98 fles 1 liter vacuum verpakt 100 gram Sallandse 100 gram per stuk voor de barbecue tomaatjes, uitjes, champignon en paprika's met recept fles 1 liter draagtas 10 liter Speciale aanbieding pot 950 gram adviesprijs 138 •iOQ' 21 zak 80 gram AlT ^0 j barbecue-, chili- of schaschliksaus fles 350 gram. ilÖÓgran; in kilo verpakking ;uum 100 gram M Uit onze afdeling delicatessen van de ham 500 gram 50 culinaire avonturen rond de Barbecue.Een nieuw en handig boekje van Albert Heijn. 72 pagina's Ba E nuttige tips én rècepten Jl ZM voor feestelijk barbecuen zolang de voorraad strekt adviesprijs 1.40 -fO0f a bij AH ^15 500 gram„ Sunglight draagkarton ~7Qfö ÉIA 2100 gram 9^9 Albert Heijn fles 100 gram adviesprijs 65 55 Tü Uit onze afdeling gebak Vers vlees, groenten/fruit, gebak en delicatessen gelden t/m zaterdag 30 juni. Overige aanbiedingen t/m woensdag 4 Juli. door Adr. Hager DEN HAAG Evenals het eerste kon ook het tweede concert van de serie Barok en Renaissance zich in de Haagse Lutherse kerk verheugen in een overgrote belangstelling. Na het Monteverdi-project met het Konink lijk Conservatorium en de Matheus Passion met het Residentieorkest, heeft Nikolaus Harnoncourt ook in Den Haag vele bewonderaars gekre gen. Zijn gezelschap, Concentus Musi cus Wien, is over de gehele wereld bekend, ondermeer door het Telefun- kenproject dat ten deel heeft alle Bachcantates op de grammofoonplaat uit te brengen. Op dit festivalprogramma, dat woens dagavond ook in de Amsterdamse doopsgezinde kerk werd vertolkt, kwam geen Bach-compositie voor. On danks zijn Bach-specialisatie is het bij Harnoncourt zeker niet zo, dat hij al le andere componisten zou 'haten' om één 'lief te hebben'. Terecht, de acht tiende eeuw is een schier onuitputte lijke bron van wonderschone muziek. Wat weet men bijvoorbeeld nog van Jean Philippe Rameau, die 81 jaar werd en een indrukwekkende reeks composities heeft nagelaten. Harnon court heeft de gehele opera 'Castor et Pollux' op de plaat vastgelegd. Op de ze festivalconcerten hoorde we een suite uit deze opera. Een land- en tijdgenoot was Marin Marais, en dat zijn muziek niet in de bibliotheken thuishoort doch op de muziekstan daard werd duidelijk in de suite 'Al cyone'. Van de Oostenrijker Heinrich Biber verschenen in 1683 twee jaar voor de geboorte van Bach en Hëndel drie sonates die gedoopt werden als gewijd-wereldlijke snarenzang. De componist wilde met deze werkjes aanduiden, dat de muziek bestemd was voor zowel binnen als buiten de kerk. Twee soloconcerten verleenden aan dit programma extra charme: het Ho boconcert in g en het Fluitconcert van Vivaldi, het sfeervolle werk met de welsprekende titel 'La Notte'. Met solisten uit eigen gelederen werden deze werken, ongeacht bewondering voor de andere componisten, onbe twiste hoogtepunten van dit concert. Bij soloconcerten, zo vertelde Alice Harnoncourt, spelen ook de orkestle den staande. Men wil daardoor een grotere eenheid scheppen met de so list Was het bij het vorige concert van Ra fael Puyana zo, dat de akoestiek het geheel nadelig beïnvloedde, het orkest van Harnoncourt wist de akoestiek van de Lutherse kerk in positieve zin te benutten. Voor het overige ken merkten alle interpretaties zich door levendig, kernachtig, kleurrijk, pun tig en bijzonder expressief spel. De oude instrumenten waarover de mees te orkestleden beschikken, gaven aan de composities dat specifieke nobele karakter als kenmerk van muziek uit de achttiende eeuw. Alice Harnoncourt, de enige vrouw in dit gezelschap, is de charmante echt genote van Nikclaus. Doch zij is meer dan dat. Zij is als concertmeester de enthousiaste en stimulerende kracht van Concentus Musicus. Het succes dat dit orkest overal boekt, is voor een groot deel aan haar inzet, tech niek en muzikaliteit te danken. Ook op dit concert bestond het voltal lige publiek overwegend uit jeugdige personen, een verheugend verschijn sel. En men was zeer enthousiast! Holland Festival '73 AMSTERDAM Stadsschouwburg 20.15 uur: Theater Carré 20.15 uur: Mickery 20.30 uur: Open De Brakke Grond 20.30 uur: Peron. DEN HAAG Circustheater Scheveningen uur: Don Pasquale. Oude Kerk veningen 20.15 uur: William concert. ROTTERDAM Schouwburg 20.15 uur: M Buffo HAARLEM St. Bavokerk 20.30 uur: De ren van de Heilige Nicolaas. UTRECHT Centrum 't Hoogt 20.15 ui zekere Vincent Wij func HO (vroi voor Intei Geds iosit aanw Vip, 8b.. t Thlstaf, •Werl ren strek Belai richt Inl. i n al;

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14