VLIECFEEST TREKT ÏIOOR PROTESTEN (EEL MEER REZOEK' [1 u 1 Van Mierlo stapt zonder gemor op Prisma zlver-mode JD rgaiisatoren van 'Deelen': foene kaart «'"jei controle meer d 'oude' EEG ^/B-informatie ci)uitse radio 'Onnodige operette-achtige vertoning' TD Energie: tegen (2) Skylab en de politiek Nederland houdt België aan akkoord over raffinaderij Pleidooi voor centraal orgaan waterwinning Hartpatiënten klagen nood bij staatssecretaris Tandartsen: leg reclame voor snoep aan banden Justitie bespreekt probleem tehuizen kinderbescherming personalia K-i IUWa-WIAIRTET WOÉNiSDiAG 27 JUNI 1973 BINNEN LAM) T9/K9 lijk e-E. or Dickrtinglever IELEN -ou het veelbesproken vliegfeest (zaterdag op de basis elen ter iering van het diamanten jubileum van de militaire rlicl htvaart ions land) als een commercieel evenement zijn opgezet, zou de ichtmachtstaf op rozen hebben gezeten. Alle door actie- jeve epen aajedragen negatieve publiciteit heeft de manifestatie zo lg°g de belaistelling gebracht, dat organisator overste W. M. Valstar, -ste offför van de basis, rekent op een meer dan vol veld bij weerfenminste honderdduizend bezoekers, maar het kan best Dez i, dat vhet dubbele aantal krijgen. We merken het bijna dage- es. Tellas, als het feest weer in het nieuws komt, krijgen we t efoontj' van mensen, die vragen of ze er óók bij mogen zijn'. w?r4rste Vaar en de mede-organisa- Z1C1 n, basümmandant kolonel G. L. aai t en kiein C. C. G. van Giffen, :en daait op, dat de mening van 11133 egroepi verontruste raads- en sta-, it die van het grote pu- k is. kj11 egende van naburige campings b< gen w^lfs verzoeken om posters. i ziet t daar kennelijk als een D se| actie \r de gasten. Trouwens, we on ben eiilijk van niemand negatie- reactitgekregen. Eind vorig jaar n.iben wonze plannen bij alle bur- de buurt aangekondigd oofpd ef verslaggever uld n Mi oi Nixoi idema eze toe lf. verslaggever \AG De ANWB zal vanaf Tuniagond twaalf uur tot zaterdag- koiatwaalf uur verkeersinformatie voorp)trKen Via Duitse radio. De 18 ^jVIverwacht dan namelijk een jd. Jruei ook van Nederlanders, op >agini)ue autowegen. Van twaalf uur ïan. J Ch tot half zes 's morgens is de vi gemformatio (in het Neder- ali)(! MM beluisteren op het 'eerste taina' op de middengolf op 1602 ofel 187 meter. Tussen half zes leb uur is de uitzending in het Ie program' op de FM-band tsLJKW), waarvan de frequen- a'op-egel matige afstanden op de ken aangegeven zijn. Tussen jtieen twaalf uur is de verkeers- rm;e weer te beluisteren via de fenlf in het' programma 'Gule ld gule. Reise'. op, n ADVERTENTIE die I ndant en in S 'RISMAV op de heids- Priia echt zilveren dames- erdag ho)9® met zilveren «a omen sclkelband AA*y Jean 'zilren horloges verkrijgbaar Jean- ly.rM9.-y en van geen één hebben we kritiek gehoord. Of men reageerde niet, óf men wenste ons succes. Zelfs de direc teur van het natuurpark De Hoge Ve- luwe, ir. H. van Medenbach de Rooy, was gematigd in zijn reactie, 't Is na tuurlijk wel spijtig, maar we moeten het sportief opnemen', schreef hij. Wat vindt overste Valstar zélf van de protesten? 'Hoewel ik niet de man ben, waar men met klachten terecht kan (daarvoor moet men in Den Haag zijn) zijn de bezwaren voor mij geen zaken, die me verontrusten. Natuurlijk, er zél wat geluidsoverlast zijn, maar die beper ken we tot een minimum. De hele show speelt zich direct boven het veld af. En na hun 'fly-over" keren de toe stellen boven de Hoge Veluwe. Bevol kingsconcentraties worden dus verme den. Daardoor zal de hoeveelheid ge luidshinder voor steden als Arnhem en Apeldoorn aanvaardbaar zijn. Te meer omdat er geen enkel moment supersonisch wordt gevlogen. Geluids knallen zal men dus niet horen'. Over de risico's: 'Absoluut uitgesloten zijn die natuurlijk alleen als je géén show houdt Waar gevlogen wordt, kunnen ongelukken gebeuren. Het eni ge wat we kunnen zeggen is, dat de strengste veiligheidseisen zijn gesteld. In dit opzicht is deze show niet te ver gelijken met de demonstratie op Le Bourget, waarbij de Toepolev neer stortte. Dat is een evenement, waar commerciële belangen een rol spelen. Daar maken fabriek en vliegers voor een groot deel zelf uit hoe wordt ge vlogen en welke stunts worden uitge haald. Hier hanteren we duidelijke internationale richtlijnen voor wat mag en wat niet mag. En daarvan wordt onder geen beding afgeweken. Crazy-flying is er echt niet bij. Wel komen er een Brits en een Frans team kunstvliegen (ik spreek liever niet over stunten), maar dat is alleen maar spectaculair, niet gevaarlijk. De vlie gers hebben de manoeuvres al hon derden keren ingestudeerd. Ze vormen trouwens een deel van de opleiding van iedere militaire jet-vlieger. In fei te is het, althans voor de vliegers zélf, niets bijzonders. Ze voeren hun vaste programma uit, dat van seconde tot seconde 'getimed' is. Er wordt geen enkele speelruimte gegeven. Bo vendien gaat het hier niet om experi mentele vliegtuigen. Wat hier wordt geshowd, is al jaren uitgetest'. Kosten De kritiek (van onder meer de AR- kiesvereniging Arnhem), dat grote sommen geld in het water zouden wor den gegooid, wijst overste Valstar even resoluut van de hand. 'Onze enige kosten zijn de huur van toiletgebouwtjes, dranghekken en het aanbrengen van voorzieningen voor in valide toeschouwers. Maar zelfs die ho pen we er zelf weer uit te halen: door de prijs voor flesjes frisdrank met een dubbeltje of 15 cent te verhogen. Dat kunnen we, omdat die verkoop wordt geregeld door onze eigen kantine- dienst. En mocht onverhoopt het weer tegenvallen, wel, dan vallen we ons geen buil, want we hebben een regen verzekering voor tienduizend gulden afgesloten. Een beroep op de schat kist hoeven we dus niet te doen. Even min is het heffen van entreegeld no dig. Dat zouden we trouwens ook uit principiële redenen nooit hebben ge daan. Iedereen, die wil komen kijken, is welkom'. Programma Wét er te zien is: een indrukwekkende show, die de zestig-jarige historie van de luchtmacht in beeld brengt. Oudste exemplaar wordt de Fokker E-III uit 1916 (wél een replica, maar toch net echt) en voorts zullen (onder meer) op jN IAG Per 1 juli zal de con- >lde,le - het internationaal verzeke- ak|sb«js voor motorrijtuigen, de - ^ncaart'. worden afgeschaft tus- dees 'oude' EEG-landen: Neder- Igië. Luxemburg, Frankrijk, t-Itsland en Italië, gd dan in ieder geval aan de ^ize tussen die landen. Niet ge- zer is of met name in Frank- t Italië controle bijvoorbeeld ee ongeval achterwege zal blij- s \»r een reis naar deze twee lenal het dus raadzaam zijn de jjjj neaart toch bij zich te hebben, lijse< het ministerie van justitie. jgT ('nieuwe' EEG-landen (Groot- ciiT¥larë, Ierland en Denemarken) oofpcuiterlijk 31 december emer dciodige maatregelen voor af- eken<van de coutrole getroffen it toe tenebben Stellen de verklaringen van de lucht macht de bezwaarden tevreden? 'Nee', zegt secretaris D. van den Meeberg van de PAK-fractie in de Arnhemse raad, die zich tot het laatst heeft verzet tegen het vlieg feest. 'Ons zwaarste argument blijft, dat defensie een noodzakelijk kwaad is en dat er dus geen enkele reden is om rondom een jubileum een feestje te bouwen. Zeker niet op de ze manier. Wij zijn tegen militair vertoon, tegen parades en beschou wen dit vliegfeest als een onnodige operette-achtige vertoning'. Kwalijk noemt hij het, dat defensie in feite geen enkel overleg heeft ge pleegd over de show. 'Bij de lucht macht kan men nu wel zeggen, dat alle burgemeesters tijdig zijn inge licht, maar (laarvoor hadden ze bij de gemeenteraden moeten zijn en niet bij dè burgemeesters. Die bepa len nu eenmaal het beleid. Zoals het nu is gegaan, lijkt het meer een onderonsje tussen hoge ambtenaren, waaraan de raad niet of nauwelijks le pas is gekomen. Waar het hier gaat om een vliegshow boven een vrij grote bevolkingsconcentratie in de directe omgeving van een uniek na tuurgebied, zou het een normale zaak zijn geweest wanneer ook de bevol king tijdig in de plannen zou zijn gekend'. Of het daardoor mogelijk zou zijn geweest het feest af te gelasten, be twijfelt hij overigens. 'Het vorige kabinet had zijn fiat al gegeven. De nieuwe minister Vredeling heeft niet meer kunnen doen dan de gé- plande show met de Concorde te ver bieden. Ik ben ervan overtuigd, dat wanneer dit kabinet had moeten be slissen, het hele feest niet was door gegaan. crp Energieverbruik en gerechtigheid kunnen niet tegelijk toenemen, lieten we de eigenzinnige Ivan Illich vorige week nog even op de valreep opmer ken. Dat vraagt om uitwerking, en die verschafte hij gelukkig in ruime mate in zijn artikel in de Guardian (15 ju ni), zij het toegespitst op één sector: het verkeer. De Amerikaanse model-man besteedt meer dan 1500 uur per jaar aan zijn auto: terwijl hij erin rijdt of zit, hem parkeert of weer opzoekt, terwijl hij geld verdient om zijn voertuig te be talen, en het tolgeld en de banden en de verzekering en de wegenbelasting. Bij die vier uur per dag, schrijft Il lich, zijn dan nog niet meegerekend de perioden die hij in verband met zijn auto doorbrengt in ziekenhuizen, gerechtsgebouwen en garages, of voor de beeldbuis die hem het nieuwe mo del aanprijst. In termen van geïnvesteerde tijd, al dus Ivan, bereikt de gemiddelde Ame rikaanse autobezitter een verplaat singssnelheid van zes kilometer per uur. In landen zonder vervoersindus- trie lópen mensen met een dergelijke snelheid waar zij naar toe willen, en daar gebruiken zij tussen drie en tien procent van hun beschikbare tijd voor. Niet een meer effectieve voort beweging onderscheidt het verkeer in rijke landen van het verkeer in arme, alleen de verplichte consumptie van grote hoeveelheden energie. Aan dat verschil zit nogal wat vast: bij een bepaald niveau van energie verbruik schrijft de vervoersindustrie de ruimtelijke ordening voor. Grote wegen breiden zich uit en verplaatsen de akkers tot voorbij de afstand die een boer kan lopen, ambulances ver wijderen de kliniek tot voorbij de en kele kilometers die het zieke kind kan worden gedragen. Door die ruimtelijke invloed schept de industrie tenslotte een nieuw soort mens: de gewoonte-passagier. Hij ziet het frustrerende tijdgebrék dat voort komt uit het dagelijks gebruik van auto's, treinen en bussen over dezelf de route. In Boston gaat het verkeer nu langzamer dan in de tijd van paard en wagen. Boven een bepaalde drempelwaarde kosten de produkten van de vervoersindustrie de samenle ving meer tijd dan zij uitsparen. Dan komt de grote verrassing van Il lich: uit beschikbare informatie blijkt dat, overal in de wereld, het door ver voer veroorzaakte tijdgebrek begon toe te nemen toen sommige voertui gen harder gingen rijden dan 25 kilo meter per uur. Waarna hij een harte lijk pleidooi houdt voor de fiets als universeel verkeersmiddel. Ook soci aal-cultureel zou dat een hele verbete ring zijn ('Het rijke verkeer van nu slingert mensen van de ene vlucht heuvel naar de andere, en brengt hun maatschappelijke omgeving terug tot medepassagiers op weg naar een andere bestemming'). Tegen dit soort ingrijpende visies is natuurlijk altijd van alles in te bren gen. Maar er zit in ieder geval zoveel herkenbaar gezond verstand in, dat het misschien wel zo aardig is, ze eerst eens rustig te laten doordringen voordat ze met ontleedmes en pincet wordeh aangevat. Een verder uitge werkte vorm van Illichs verkeersfilo- sofie verschijnt over drie maanden (in Engeland) in boekvorm. Een wetenschappelijk boeiende vraag vooralsnog zonder antwoord is waarom na vier weken verblijf in de ruimte de heer Kerwin aanzienlijk zieker was dan de heer Weitz die weer veel minder verschijnselen ver toonde dan de heer Conrad. Er zijn op het eerste gezicht twee ver klaringen mogelijk. Conrad is een ou de rot in het vak. Hij heeft het groot ste aantal ruimte-uren op zijn naam staan. (Wat dat dan ook waard mag zijn de NASA is gek op records). Het is denkbaar dat hij zo gewend is aan de overgang zwaartekracht-ge wichtloosheid-zwaartekracht dat het hem lichamelijk weinig meer doet. Het is ook denkbaar dat die gewen- ningsfactor niet zo belangrijk is, en dat gewoon de ene mens voor de ef fecten gevoeliger is dan de andere. In dat geval zou dr. Kerwin gewoon de pech gehad hebben dat hij gevoeliger was dan anderen. Hoewel de medische onderzoeken nog lang niet zijn afgelopen, kan men zich voorstellen dat de keus tussen die twee mogelijkheden met de beschikba re gegevens moeilijk kan worden ge maakt. Voor zo'n keus is het namelijk prettig om de beschikking te hebben over een heleboel mensen die aan die overgang gewend kunnen zijn geraakt, en over een heleboel mensen die één keer langdurig gewichtloos zijn ge weest. Beide soorten mensen bestaan maar in zeer geringe aantallen zo jong is de ruimtevaart nog wel. Als die keus niet op grond van erva ringen met een heleboel mensen ge maakt kan worden, betekent dat nog niet dat er niets verstandigs over ge zegd kan worden. Het betekent wel dat er des te nauwkeuriger gekeken moet worden naar de gegevens die dan wel beschikbaar zijn. En dat is nu juist een van de dingen die door de technisch-politieke druk op het Skylab programma een beetje in de knel zijn gekomen. Niet voor niets voorzag het oorspron kelijke tijdschema in een pauze van ongeveer twee maanden tussen de lan cering van de tweede bemanning en de terugkomst van de eerste. Die tweede ploeg moet acht weken boven blijven, en men wilde in de tussentijd heel degelijk bekijken hoe de eerste (na vier weken) het er van af ge bracht had. Zoals bekend is die onder- zoekperiode flink besnoeid omdat de technici van NASA bang waren voor voortijdige defecten in allerhande ap paratuur nadat die, de eerste paar da gen na lancering van het station zelf. aan buitensporige temperaturen was blootgesteld. Op de achtergrond van die technische vrees speelt nog steeds de omstandig heid dat Skylab voor het eerst een onvervangbaar project is. Meer dan de ruwweg acht miljard gulden voor de ontwikkeling en bouw van één ruimtelaboratorium was politiek niet haalbaar en dus staat er geen re serve klaar. En dus gaat er een flink deel van acht miljard alsnog de mist in, wanneer het project fout loopt, en dat kan de NASA zich nauwelijks ver oorloven. Zeker niet nu de Amerikaanse alge mene rekenkamer, het General Ac counting Office, het sprookje heeft doorgeprikt dat de ruimteveerboot, het meermalen bruikbare voertuig dat in de jaren tachtig mensen en ijzer waren in een baan om de aarde zou moeten brengen, zo vreselijk veel goedkoper is dan de nu gebruikte ra ketten. Die ruimteveerboot het enige echt- nieuwe project van de NASA en dus een voorwaarde om als organisatie omvangrijk te blijven voortbestaan wordt pas echt vreselijk nuttig wan neer er nogal wat bemande ruimte vaart mee wordt bedreven, zegt de NASA nu. Daarmee heeft men een mooie gele genheid om nog eens de aandacht er op te vestigen dat Skylab alleen door zijn bemanning van mislukking kon worden gered (door het uitsteken van een parasol). Of dat onder politiek minder overspannen omstandigheden ook zo belangrijk zou zijn geweest, is een andere vraag. Het nut van beman de ruimtevaart zou eigenlijk nog steeds in discussie moeten zijn. Het om technische redenen beperken van medisch onderzoek kan de zuiverheid van die discussie nauwelijks bevorde- Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse rege ring gaat er van uit dat onverkort wordt vastgehouden aan de Belgische toezegging dat geen definitieve beslis sing over de vestigingsplaats voor een olieindustrie bij Luik wordt genomen dan na voorafgaand ministerieel over leg met Nederland. Minister Van der Stoel heeft, evenals zijn voorganger minister Schmelzer, geen reden om er aan te twijfelen dat de Belgische regering deze toezegging gestand zal doen. Hij heeft dit ver klaard in een brief aan de afdeling Maastricht van de KVP die har onge rustheid had uitgesproken over de mogelijke vestiging van een olieraffi naderij bij Ternaaien. Zowel op ministerieel als diplomatiek niveau wordt vordurend overleg ge pleegd. De regering van premier Den Uyl zet het beleid van haar voor ganger volledig voort Volgens de KVP-Maastricht zal een raffinaderij bij Ternaaien het overgro te deel van haar afvalstoffen over het Nederlandse woongebied uitstorten, en zal het leefklimaat in Maastricht en een aantal Zuidlimburgse dorpen door luchtvervuiling en geluidshinder ernstig worden aangetast. door P. L. van Enk De wijze waarop mr. Hans van Mierlo gisteren zijn plotselinge af scheid als leider van de Tweede-Kamerfractie van D'66 heeft gemo tiveerd, wijkt evenzeer af van de zeden en gewoonten van het Bin nenhof als de stijl waarin hij gedurende zijn zesjarige parlementaire loopbaan heeft geopereerd. Overste W. M. Valstar (links) en basis-commandeur kolonel G. L. Sont: geen vuiltje aan de lucht overvliegen een Tiger Moth, een Spit fire, een Harvard, een Hunter en de F-III. Ook de verticaal landende en stijgende Harrier zal er zijn, evenals de toestellen, die op het ogenblik bij de Nederlandse luchtmacht in gebruik zijn. de Starfighter, de F-5, de lichte vliegtuigen en de helicopters (die een heliballet zullen uitvoeren). Overste Valstar: 'voor de liefhebbers is er een hoop spectaculairs bij. Ik hoop. dat we het allemaal kunnen la ten zien en dat het weer geen spel breker wordt. Dat is onze enige zorg'. Van Mierlo was altijd al een vroege voorbode van 'de nieuwe stijl van re geren' die zich nu pas met het kabi net-Den Uyl heeft aangediend: een stijl die zich onderscheidt door een minder statig, maar soepeler, gevari eerder, soms sierlijker, soms ruiger, gebruik van de taal, een meer per soonlijke benadering, enige lak aan conventies en een zekere hooghartig heid tegenover tradities. Van Mierlo werkt slordig, op het al lerlaatste moment, is soms een flap-uit al heeft hij dat dank zij zijn par tijpolitieke ervaring goed leren be heersen, getuige het feit dat hij het geheim van zijn aftreden wekenlang knap heeft weten te bewaren en legt een ontwapenende openhartigheid aan de dag waar het zijn eigen zwak heden en fouten betreft. Zo dragen de motieven voor zijn te rugtreden de trekken van een schuld bekentenis. De moeilijkheden binnen D'66 spitsten zich anderhalf jaar gele den toe, op het befaamde congres van Den Bosch, toen twee beleidslijnen botsten: de lijn-Van Mierlo die zonder reserve regelrecht op de progressieve volkspartij met PvdA en PPR leek te willen afstevenen, en de lijn van me juffrouw mr. A. M. Goudsmit en A. de Goede die zich veel minder op de PvdA wilden oriënteren, maar een rechtstreeks beroep op alle progressie ven in alle partijen wilden doen. Onbeslist De strijd eindigde onbeslist, de fa meuze vote-meter een elektronisch instrument waarmee ledencongressen van D'66 hun politieke wil tot uit drukking moeten brengen ver mocht geen winnaar aan te wijzen. Het stemmenverschil was te klein. De meningen binnen de partij over de politieke koers hielden elkaar precies in evenwicht en daarmee was de splij ting een feit. Na de voor D'66 op een nederlaag uit gelopen verkiezingen van vorig jaar november, is de eenheid hersteld in een politieke koers die enerzijds loy aal wil blijven streven naar de pro gressieve volkspartij maar anderzijds zolang die PVP er nog niet is de eigen identiteit scherpt en op poetst. Die eigen identiteit kreeg een extra accent door dat de voorzitster, me.vrouw Ruby van der Scheer re- presentante van de lijn-Van Mierlo werd gewipt ten gunste van dr. J. ten Brink, die luidruchtig had ver kondigd dat D'66 weer wat zelfbewus ter moest worden. De nieuwe koers werd later nog weer eens geaccentu- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De drinkwatervoorzie ning zal in Nederland slechts goed kunnen functioneren, wanneer een centraal orgaan optreedt namens de waterleidingbedrijven. Dit is te lezen in een rapport van de 'Werkgroep Watterwinning in het kader van de ba sisplannen'. De werkgroep, die instelling van een centraal orgaan bepleit, meent dat dit orgaan moet optreden als overlegpart ner met de overheid voor het organi seren van het toekomstige waterbe heer. Het orgaan zou een zelfstandige NV kunnen zijn, waarin zo mogelijk alle waterleidingbedrijven zouden kunnen deelnemen onder de naam van NV Samenwerkende Waterpro- duktiebedrijven. De NV zou de uit breiding van de noodzakelijke water winning (Nederland zal in het jaar 2000 hoogstwaarschijnlijk 4300 mil joen kubieke meter water per jaar no dig hebben) moeten samenvatten in een centraal plan. Van een verslaggever UTRECHT De Nederlandse Hart patiënten Vereniging heeft er in een brief aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid over geklaagd, dat in het zuiden van Nederland nu al een jaar lang geen open hartopera ties meer worden uitgevoerd. Dit is een g»volg van een conflict tussen hartchirurg dr. J. P. J. van der Schaar en bestuur, directie en staf van het Eindhovense Binnenzieken- huis; dr. Van der Schaar moest eerst zijn werkzaamheden in dat ziekenhuis beëindigen en vervolgens het zieken huis verlaten. De Hartpatiënten Vereniging wijst er op, dat dr. Van der Schaar in dat jaar honderdvijftig hartpatiënten had kun nen helpen, als het conflict er niet was geweest en in ieder geval een aantal patiënten als hij na het con flict elders had kunnen werken. De staatssecretaris wordt gevraagd om een onderhoud over de problematiek van ue lange wachtlijsten van te ope reren hartpatiënten in Nederland. In de brief wordt benadrukt dat 'na alle gesprekken, rapporten, klachten bij het Medisch Tuchtcollege, een hoorzit ting van de Tweede Kamercommissie van Volksgezondheid enz. nog geen enkel voor de hartpatiënten gunstig standpunt door de nieuwe regering is ingenomen'. ISTANBOEL (UPI, Reuter) Een ongeveer 33-jarige Rus, Anatoli Wassi- liew Petrow, is gisteren met een klein passagiersvliegtuigje naar Turkije ge vlucht, en heeft daar politiek asiel ge vraagd. Het toestel, dat twaalf passa giers kan vervoeren, zette hij onbe schadigd aan de grond in een thee plantage bij de Turkse plaats Trabzon aan de Zwarte Zee. eerd door het besluit van het hoofd bestuur, volgend jaar zelfstandig, on afhankelijk van PvdA en PPR aan de statenverkiezingen deel te nemen. Eenheid De eenheid in de Tweede Kamerfrac tie en in de partij is echter sindsdien hersteld. Waarom meent Van Mierlo dan toch te moeten opstappen? Omdat zei hij gisteren er van de poli tieke irritaties van vorig jaar persoon lijke zijn overgebleven: kleinigheidjes, te onbelangrijk om op te noemen, maar zij staan een goede werkwijze, van de fractie in de weg. En Van Mierlo heeft de consequenties .aan vaard: Hij doet geen poging om het herstel van de eenheid als zijn per soonlijke verdienste aan te prijzen, maakt zich los uit de hechting aan zijn functie en stapt zonder morren op. Van Mierlo, zowel als zijn opvolger, dr. J. Terlouw, heeft gisteren verze kerd, dat de politieke koers niet zal veranderen. Toch zijn de partijleiders van de PvdA daar niet helemaal ge rust op: Van Mierlo's loyaliteit aan het ideaal van de progressieve volks partij stond boven twijfel, terwijl Terlouw als milieudeskundige in de fractie altijd bijzonder tuk is geweest op eigen initiatieven die het profiel van D'66 zouden kunnen versterken. Van Mierlo heeft zijn besluit geheel alleen en zonder beïnvloeding van wie of wat ook genomen, maar het komt degenen binnen D'66 die wat meer af stand van de PvdA willen bewaren, toevallig wel goed üit. Van een verslaggever UTRECHT De regering zou moe ten overwegen beperkende bepalingen in te voeren voor alle reclame voor versnaperingen die het tandbederf veroorzaken. Dit is een van de uit spraken die de Nederlandse maat schappij tot bevordering van de tand heelkunde heeft gedaan. De maatschappij, die' opnieuw haar grote bezorgdheid uitsprak over het alsmaar toenemende gebitsverval, wil ook toezicht op advertenties die be trekking hebben op mondhygiëne. Ook sprak de maatschappij zich onder meer uit voor het geven van een wet telijke basis aan de fluoridering van het drinkwater en voor invoering van tandheelkundige gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding. De maatschappij meent dat de reclame geregeld onjuis te boodschappen overbrengt bij het aanprijzen van zoetigheden, evenals bij de aanbevelingen voor mondhygië- nische middelen, zoals tandpasta's, mondwaters en dergelijke. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Vandaag zal de staats secretaris van justitie, mr. Glastra van Loon, een gesprek hebben met de Belangengroep Minderjarigen (BM) over de sanering van de tehuizen die onder de kinderbescherming vallen. Al sinds vrijdagmiddag bezetten zo'n vijftig minderjarigen, die in tehuizen van de kinderbescherming zitten, het gebouw van de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming in Den Haag. Zij willen inspraak in het sane- ringsbeleid van de tehuizen. Klachten van de BM zijn: kleinere, gezellige te huizen worden gesloten, grote institu ten blijven open; alleen naar het eco nomische wordt gekeken. Pupillen, ouders noch verzorgers wor den bij de voorbereidingen van de sa- neringsbesluiten betrokken, aldus de BM, die nog opmerkt dat het daar door regelmatig voorkomt dat minder jarigen in een tehuis pas twee maan den van tevoren horen, dat ze worden overgeplaatst. 'Er wordt gesjacherd met hun toekomst', meent de BM, 'kinderen worden nu vaak van het ene tehuis naar het andere gesleept; ze raken totaal onthecht.' De vraag van de BM in het gesprek met een delegatie van de Nationale Federatie en het ministerie van justi tie. maandagavond laat, om alsnog op genomen te worden in de werk- en beleidsgroep planmatige sanering die de sluiting van de tehuizen regelt, werd door de delegatie negatief beant woord. Ambassadeur binnenkort is de be noeming te verwachten van de heer P. J. F. Daniëls tot ambassadeur van Nederland in Peru. De heer Daniëls is nu ambassaderaad aan de perma nente vertegenwoordiging van Neder land bij de organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikkeling te Parijs. Promoties* Nijmegen (KU): gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde K. Lekkas; Wageningen: gepromo veerd tot doctor in de landbouwwe tenschappen ir. C. J. A. Barel; Am sterdam (VU): gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde H. J. van Geuns.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9