Ulster geschokt door moordpartij Regimes in Zuid-Amerika niet enige schuldigen aan nood van Indianen Campora verbiedt guerrilla-acties Breznjew sust in Parijs ongeruste Europeanen VS moeten niet eenzijdig troepen uit Europa halen Katholieke senator en vriendin gedood Noordieren morgen naar de stembus John W. Dean vertelt verder Franse generaal wil uit protest tegen proeven op l Mururoa landen Zuid-Korea wil geen federatie met noorden TROUW/KWARTET WOENSDAG 27 JUNI 1973 BUITENLAND T7/KI» BELFAST (AP, Reuter, UPI) In Ulster hebben protestantse extremisten de promimente rooms-katholieke politicus, senator Paddy Wilson (41) en een vriendin Irene Andrews (21) vermoord. De moord was een bloedig hoogtepunt in het voorspel van de parlements verkiezingen die donderdag in Noord-Ierland worden gehouden en heeft de spanning opnieuw sterk doen toenemen. doeld de rooms-katholieke minderheid (ca. 500.000 tegen ca. 1 miljoen pro testantse inwoners) gelegenheid tot inspraak te geven, die er voordien nauwelijks was. Door het districten stelsel dat vroeger werd gehanteerd konden rooms-katholieken eenvoudig buiten de politieke posities worden gemanipuleerd. Het Noordierse parlement, nieuwe stijl, zal uit 78 afgevaardigden be staan. Zij is het uitvloeisel van het in maart verschenen Britse witboek voor Ulster. Daarbij wordt het huidige be wind in Ulster vervangen door een aantal bestuurscomité's, die in de plaats van vroegere ministeries ko men. Ook in de leiding van deze co- mité's zal aan de rooms-katholieke minderheid een passend aandeel wor den gegeven, zo wil het witboek het. Londen blijft echter rechtstreeks be stuur voortzetten op gebieden van de fensie, veiligheid en buitenlandse po litiek en houdt de teugels in handen totdat het nieuwe bestel langzamer hand in de praktijk zal zijn gebracht. Na de komende verkiezingen zal de Britse regering vertegenwoordigers van de Noordierse partijen uitnodigen voor een conferentie over de toekomst van Ulster. Aangenomen wordt dat aansluiting van Ulster bij de Ierse Republiek voorlopig van de baan is nu in maart pe.- referendum door ruim 57 procent van de kiezers werd verklaard dat deze aansluiting niet werd gewenst. Kandidaten Voor het nieuwe parlement hebben zich 210 kandidaten gesteld. Zij ko men uit 17 partijen en splintergroepe ringen. De belangrijkste zijn de 'offi ciële' Unionisten, die de hoofdmoot van de protestanten vertegenwoordi gen en door ex-premier Brian Faulk ner worden geleid. De belangrijkste partij van katholie ken is de SDLP, de Sociaaldemocrati sche Labourpartij, een groep die een sociaaldemocratisch bestuur en aan sluiting bij de Ierse Republiek propa geert. Als derde belangrijke partij is er (Ie Alliantie Partij, een centrum groepering, die aanhang poogt te krij gen bij kiezers uit beide godsdienstige groeperingen en die vooral verzoening propageert tussen protestanten en rooms-katholieken. Waarnemers slaan de kansen van de Unionisten aan op 30 zetels, de SDLP 15 en de Alliantie Partij 10 zetels. Bij de begin deze maand gehouden gemeenteraadsverkiezingen behaalden de Noordierse protestantse partijen geheel volgens de verwachtingen een grote overwinning. Van de 526 gemeenteraadszetels wonnen de Unio nisten er 220 en militante protestan ten, die vrezen dat Londen hen aan de Ierse Republiek willen 'uitleveren', verwierven 81 zetels. De SDLP won 82 zetels en de Alliantie Partij kreeg er 63. Rapport pleit voor internationale hulp door Robert Evans De lijken van Wilson, senator van de belangrijkste rooms-katholieke partij SDLP (Sociaaldemocratische Labour partij) en Irene Andrews werden door de politie gevonden langs een eenzame weg ten noorden van Belfast. De politie was gewaarschuwd na een telefoongesprek dat was gevoerd met een krant in Belfast. De plaats waar de lichamen lagen werd genoemd en verteld werd dat de moorden waren gepleegd door de UFF, de Ulster Vrij heidsstrijders, een protestants extre mistische organisatie die sinds kort steeds meer van zich laat horen, kort geleden twee katholieken heeft ver moord en die ook verantwoordelijk wordt gesteld voor een reeks bom aanslagen. De politie heeft meegedeeld dat Wil son dood is gevonden in zijn auto, waarin ook Irene Andrews, die protes tantse was, werd aangetroffen. Wil sons kleren waren gescheurd. Aange nomen wordt dat hij eerst is afgeran seld. Senator Wilson was pas vorige maand gekozen tot gemeenteraadslid van de stad Belfast. Hij was de organisator van de verkiezingscampagne van Gerry Fitt, de leider van de SDLP, die vrijdag hoopt een zetel in het Noordierse parlement-nieuwe-stijl te veroveren. De Britse minister voor Ulster, Willi am Whitelaw, heeft het leger en de politie opgeroepen tot een spoedbe- raad over het toenemende aantal moordaanslagen dat in Ulster door ex tremistische bewegingen van beide re ligieuze groepen worden gepleegd. Veiligheidsfunctionarissen hebben verklaard te vrezen dat de politieke moordpartij aanleiding zou kunnen zijn tot vergeldingsacties van de IRA en in het algemeen een nieuwe reeks van geweldplegingen voor de verkie zingen van donderdag. Zo is gisteroch tend ook een aanslag gepleegd op een protestantse kandidaat, de 49-jarige zakenman Cecil Walker uit Belfast, die echter niet werd geraakt. De Sociaaldemocratische Labourpartij heeft gisteren opgeroepen te blijven streven naar toenadering, ondanks de moord op Wilson. Verkiezingen In Ulster gaan morgen ongeveer een miljoen kiezers protestanten en rooms-katholieken naar de stembus om het nieuwe Noordierse parlement te kiezen. Voor het eerst wordt daar bij het stelsel van evenredige verte genwoordiging toegepast. Dit is be- BUENOS AIRES (Reuter, UPI) President Hector Campora heeft guerrilla-groepen gewaarschuwd dat zij niet langer getole reerd zullen worden en heeft hen bevolen onmiddellijk met hun operaties te stoppen. 'De regering zal krachtdadig optreden om or de te garanderen', zei Campora in een nationale tv-uitzending. Direct na de toespraak van Campora gaf de minister van binnenlandse za ken de politie opdracht nauwlettend toe te zien op de naleving van de voorschriften, die het bezit van wa pens en ontplofbaar materiaal verbie den.' Het was de krachtigste rede, die Campora sinds zijn beëdiging, 30 da gen gelehen, heeft gehouden. Volgens waarnemers was de rede dui delijk geïnspireerd door ex-president Juan Peron, die de vorige week naar Argentinië terugkeerde na bijna 18 jaar in ballingschap vertoefd te heb ben. Op het vliegveld waar hij zou ar riveren, brak een hevig vuurgevecht uit. waarbij minstens 35 mensen om het leven kwamen en ruim 300 ge wond raakten. Het vliegtuig met Pe ron landde toen op een ander vlieg veld. De oud-dictator deed kort na zijn te rugkeer een beroep op de Argentijnen de vrede te bewaren. President Cam pora onderstreepte maandagavond zijn woorden en noemde Peron 'onze lei der'. Campora achtte Perons terug keer 'dringend noodzakelijk' voor de verdere ontwikkeling van Argentinië en erkende dat het in de eerste maand van zijn presidentschap aan duidelijke richtlijnen had ontbroken. De leider is nu bij ons en hij zal ons voorgaan op de weg naar een recht vaardige maatschappij, aldus Campo- De Zuidamerikaanse indianen worden opnieuw met lichamelijke en culturele vernietiging bedreigd. Zij staan met de rug tegen de muur nu Latijnsamerikaanse landen, waarin de indianen wonen, voort gaan met het openleggen van liet achterland. Enkele weken geleden is in Londen een speciaal rapport verschenen van de onafhankelijke Groep voor rechten aan Minderheden (Minority Rights Group), die de pogingen wil coördine ren om de indianen te redden. De Groep stelt de oprichting voor van een internationale orgajiisatie, die ex perts uit alle landen moet bijeen brengen. Zij wil dit bij voorkeur doen in de vorm van een agentschap van de Verenigde Naties. Het rapport, dat de naam draagt: 'Welke toekomst voor de indianen van Zuid-Amerika?' is geschreven door de Engelse journalist Hugh O' Shaughnessy, een man die in Latijnsa merikaanse zaken is gespecialiseerd en die het gebied uitvoerig heeft be reisd. O'Shaugnessy waarschuwt tegen po gingen de schuld van de wantoestan den bij de indianen volledig in de schoenen te schuiven van Zuidameri- kaanse regeringen. Hij stelt dat La tijnsamerikaanse experts de VS en Ca nada zelfs zouden kunnen helpen bij het opstellen van een beleid voor de aanpak van hun eigen indianen en es kimo's. "Het is onterecht en doelloos dat de volkeren in Europa of andere rijke gebieden zich tot opperste morele ver ontwaardiging opblazen wegens dc on achtzaamheid waarmee sommige La tijnsamerikaanse regeringen hun in boorlingen hebben behandeld', schrijft O'Shaugnessy. 'Met uitzonde ring van de Venezolaanse regering zijn deze regeringen arm en de Noordatlantische wereld en Japan doen veel om hen arm te houden'. Het rapport richt zich op de oerwoud en vlaktebewoners van het Amazone bekken en de aangrenzende laaglan den. Volgens de schrijver wonen daar thans naar schatting nog 800.000 indi anen. Velen bevinden zich in ver spreide, kleine gemeenschappen, die in het bijzonder met uitsterving wor den bedreigd. Wegenbouw De bouw van wegen zoals de Brazi liaanse Transamazone-hoofdweg en in Ecuador en Bolivia, waar olievond sten worden verwacht vormt een ernstig gevaar voor de indianen. Met hun rechten wordt nauwelijks reke ning gehouden, aldus het rapport 'De regeringen moeten pogingen doen om de oorspronkelijke bevolking te beschermen tegen economische plun dering door naburige Europese groot grondbezitters, op bodemschatten- jagende industrieën en door handels belangen', zo schrijft O'Shaugnessy. De Zuidamerikaanse regeringen moe ten ook aangemoedigd worden tot het besef dat de indianen een 'unieke ver rijking vormen voor hun nationale identiteit, iets waarop zij trots moe ten zijn in plaats van hen louter te beschouwen als last voor hun schatkist of een hinderpaal op de weg naar de fysieke ontwikkeling van hun buiten gewesten', zo voegt hij eraan toe. 'Er bestaat een dringende noodzaak tot actie in geheel Zuid-Amerika voor passende voorzieningen op het gebied van de medische en sanitaire zorg en van de hygiëne om ervoor te zorgen dat de gemeenschappen in leven blij ven vooral de kleinere die het ge vaar lopen door ziekten te worden weggevaagd'. O'Shaugnessy zegt dat de leiders van de rooms-katholieke kerk in het sub continent 'er meer moderne en meer mededogen tonende ideeën op na zijn gaan houden en zich zo met meer be scheidenheid jegens de inboorlingen opstellenSinds de komst van de eerste paters, wier christendom hand in hand ging met de Spaanse inquisi tie, is er veel veranderd'. Zendelingen Maar hij voegt eraan toe dat het groeiende aantal protestantse zende lingen over het algemeen een conserva tief beleid voert. 'De protestanten velen van hen komen uit het zuidelij ke deel of uit het midden-westen van de VS hebben de neiging elke be weging af te remmen die radicale nieuwe oplossingen zoekt voor de pro blemen van de inboorlingen'. Het rapport zegt dat de groeiende in vloed van het leger in Zuidamerikaan se landen niet altijd de indianen heeft geholpen. In veel gebieden wa ren de legerfunctionarissen de enige vertegenwoordigers van de centrale regering. Omdat de commandanten vaak ver van de burgerlijke instellin gen verwijderd waren en zich in de meeste gevallen aan strategische en Mr. Luns waarschuwt voor demoralisering BRUSSEL (UPI) Amerika zou Europa demoraliseren als het eenzij dig zijn troepen uit dat werelddeel zou terugtrekken. Dat heeft de se cretaris-generaal van de NAVO mr. Joseph Luns, gisteren gezegd in een gesprek met het Amerikaanse pers bureau United Press International. Volgens mr. Luns moet Amerika er niet van uitgaan, dat Europa bereid is veel meer dan nu uit te geven voor de kosten van de Amerikaanse troepen in de Europese landen. Re den is, aldus Luns, dat de Europese landen veel geld moeten uitgeven aan sociale zaken en die uitgaven kunnen niet verminderd worden. 'We zouden meer moeten doen voor onze eigen defensie, maar niet zo veel als sommige Amerikanen van de Europeanen schijnen te verwach ten.' Als Amerika eenzijdig zijn troepen zou terugtrekken, zou het moreel van de Europeanen geschaad wor den, omdat die dan zullen denken en ik geloof dat ze daaraan gelijk hebben, aldus mr. Luns dat Ame rika Europa niet zo belangrijk vindt voor zijn eigen verdediging. Mr. Luns waarschuwde ook, dat het in Europa kwaad bloed zet als Ame rika afspraken maakt met Rusland die ook de Europese veiligheid ra ken, zonder dat de Europese leiders betrokken worden bij het maken van die afspraken. c Vervolg van pagina 1 Dean: 'Ja. Ik zou hier misschien aai toe kunnen voegen, dat ik mij reali seer dat het een vrijwel onmogelijk taak is waarvoor ik mij gesteld zie En het is niet bepaald een prettige s tuatie. Ik kan slechts de feiten verhi len zoals ik die ken en dat doe ik te genover de commissie'. Waarom had Dean dan tot april g wacht met het inlichten van de just tie? Dean antwoordde dat hij steed gehoopt had dat 'de presiden zelf d stap zou nemen om zijn medeplichtig heid aan bepaalde facetten te verte len'. De oud-raadgever zei dat hij g< probeerd had Nixon te overtuigen va de noodzaak van een dergelijke on hulling. maar hij kreeg Nixon niet t spreken. Nixon scheen zich slecht zorgen te maken over de aangekondig de hoorzittingen van de commissie-Ei vin. Nixon werd bewaakt door Haldema en Ehrlichman. 'Ik had geen toegan I tot de president', vertelde Dean. 'Mi werd verteld dat ik mijn rapporteB via de heren Haldeman en Ehrlicl l man moest doorspelen en ik verteld hen alles wat ik wist'. Beide herei1 hadden Dean opdrachten gegeve i< voor cle doofpot-operatie. Ook Joh Mitchell, oud-minister van justitie e leider van Nixons verkiezingscomit® gaf Dean adviezen. Dean beschreef de talrijke gesprel'1 ken, die hij voerde met Nixon. Dez i begonnen in september en eindigde in april, toen hij ontslagen werd. HiLl slaagde er niet in de president te overtuigen, dat hij d evolledige waai heid moest vertellen. In maart wer r een plan besproken dat Mitchell ziel zou aangeven, zodat hopelijk de aai t dacht werd afgeleid van de doofpo pogingen. 'Ik schudde alleen maa e mijn hoofd', vertelde Dean. 'De presi dent bleef zeggen: Ben je het daarme v eens? Ik zei nee. En ik zei dat Ehie lichman, Haldeman en ik schuldig bi, vonden konden worden'. Dean verklaarde dat hij sinds 15 se|a tember er zeker van was dat Nixon o de hoogte was van de doofpot-pogii gen. Op die dag werden de zeven W l tergate-inbrekers en geen hog functionarissen van het Witte Huis e het verkiezingscomité en Nixo riep Dean toen bij zich om hem 1 complimenteren met de wijze waaro hij de zaak had geregeld. 'U twijfeli niet waarover Nixon het had?', wei Dean gevraagd. 'Nee', antwoordt Dean. Daarop las Dash de voornaamste aai klachten voor uit de lange verklarini die Dean maandag had afgelegd ov( Nixons medeplichtigheid in het schai daal: dat Nixon toestemming gaf vo< de belofte van presidentiële gratiërii aan Watergate-samenzweerder Hunt, dat Nixon niet inging op Deai opmerking dat het onderzoek van justitie werd belemmerd, dat Nixon tegen Dean zei dl zwijggeld tot een bedrag van 1 mi joen dollar 'geen probleem' dat hij getuige was van een gespri over de geheime manipulaties met bijdragen aan Nixons verkiezinj fonds, dat Nixon geen actie ondernam een einde te maken aan de doofpt pogingen, nadat Dean hem op ÏN maart van alles op de hoogte stelde, lc dat Nixon 'zekere plannen' mau om het onderzoek van d.e senaat hinderen en probeerde de schuld schuiven op oud-minister John chelï, dat Nixon Dean als raadgever onL! sloeg, toen Dean tegen justitie-fund onarissen begon te praten en Nixoi belangrijkste medewerkers Haldema en Ehrlichman beschuldigde. Dean kon zich verenigen met deze menvatting. De oud-adviseur verklaarde dat hij voor hij ontslagen werd een lijs van 15 namen had opgesteld van me[ sen, die vervolgd konden worden wlf; gens de Watergate-inbraak en doofpi operaties. Tien namen waren gemer met een sterretje, hetgeen beteken* dat het juristen waren. 'Ik dacht toe}1' hoe kunnen in hemelsnaam hier veel advocaten bij betrokken zij verklaarde Dean. Tot de namen hoorden Mitchell, Haldeman, Ehrlic. man, Colson, Stans en Dean zelf. I De Amerikaanse pers werd gisten totaal beheerst door Deans getuige: verklaring. De New York Tim bracht zijn getuigenis onder een ko|; die de gehele breedte van de voorpjti gina besloeg. Ook werden er nog eejv zes binnenpagina's aan gewijd. I r Washington Post ruimde tien pagin; in voor de verklaringen van Dean. I c urenlange rechtstreekse reportage v? de hoorzittingen werden door al drie grote televisie-stations uitgezofj. den. Nbcon keek niet. Wel lichtfc zijn medewerkers hem af en toe over het verloop. Indianen uit het Amazonegebied bereiden zich voo r op een worstelwedstrijd. economische doelen wijdden, hadden zij vaak de neiging de pogingen van vooruitstrevende elementen van de kerk ongedaan te maken, aldus het rapport. De internationale organisatie, die wordt voorgesteld in het rapport, 'zou ook in staat kunnen zijn de strijd krachten in de afzonderlijke landen te winnen voor de zaak van de bescher ming van de indianen in plaats van hen uit te roeien', zegt O'Shaugnessy. Een internationaal lichaam zou ook het beleid van de verschillende lan den jegens de indiaanse groeperingen kunnen harmoniseren, vooral jegens de groepen die aan beide zijden van de staatsgrenzen wonen. Alleen Vene zuela en Columbia hebben zich offi cieel uitgesproken voor gezamenlijke actie op het gebied van indiaanse vraagstukken. Grote winsten De nieuwe organisatie zou gefinan cierd moeten worden uit internationa le bijdragen, zegt de schrijver. Hij voegt eraan toe: 'Zowel Europese als Zuidamerikaanse landen hebben grote winsten binnengehaald uit de kolonisaties, die de indiaanse cultuur hebben vernietigd'. Het rapport is gepubliceerd door de Minority Rights Group-adres: Craven Street 36, Londen W.C.2. Kosten 45 pence. Robert Evans is correspondent in Londen van het Britse persbureau Reuter TAURANGA (Reuter) De! Franse generaal Jacques Paris de Bollardière, een,van de vier Fransen die in Nieuw-Zeeland zijn aangekomen om tegen de Franse kernproeven te proteste ren heeft bevestigd dat hij mo gelijk per parachute een lan ding op de atol Mururoa zal maken. Op Mururoa willen de Fransen binnenkort kernbom men in de atmosfeer tot ont ploffing brengen. 'Ik heb in het verleden gevochten om mijn land te bevrijden', zo verklaar de de generaal gisteren. 'Nu ge- loof ik dat geweldloosheid het middel voor vrede is. Het is de p enige doeltreffende manier van optreden waarbij tegelijkertijd iemands zelfrespect kan worden bewaard'. Generaal de Bollardière, die I faam maakte als commandant J van de Franse parachutisten in Indo-Chlna (van 1946 tot 1953) is uit het leger gestapt nadat hij felle kritiek had geuit op de martelingen van Algerijnen tij-1 dons de Algerijnse vrijheids- strijd. De generaal was zaterdag in Nieuw-Zeeland aangekomen 8 in gezelschap van pater Jean z Toulat, Bricc Lalonde en Jean- ly Marie Muller. L RAMBOUILLET (AP. Reuter. UPI) De Russische partijleider Leonid Breznjew heeft Europa ervan verzekerd dat hij samen met president Nixon geen beslissingen heeft genomen die andere lan den raken. Dit heeft een Franse woordvoerder verklaard naar aanleiding van de eer- ste besprekingen die Breznjew giste- ren met de Franse president Pompi- dou heeft gevoerd. Breznjew is maan- f~ fj dagavond in Parijs aangekomen van f zijn bezoek aan de VS. In het histori- RIJ® dHiiiÉl -jaJH sche kasteel Rambouillet, op 50 km. "v ■..r'r'&fs 'Al van Parijs waar eens dc later ont- g&L Aj hoofde koningin Marie Antoinette <§g' fl woonde, heeft Breznjew Pompidou la- §yê - ten weten dat 'op geen enkel ogenblik C'H (tijdens zijn topbesprekingen met - Nixon) zaken aan de orde zijn ge- A-ti' lSE| weest. waarbij derde landen betrok- ken waren'. HL .Nas In West-Europa, maar vooral in Krank - 'T rijk. is openlijk de vrees geuit da: de Sowjet-Unic en de VS bezig zijn - J J SSA. samen de politieke dienst uit te ma- V ken voor de rest van de wereld. Voor- |gj§iip^pi 1 - p5*" - -v CS9 al de akkoorden ter voorkoming van f- V Hp een kernoorlog hebben in Parijs naast K MS WR.A, begrip ook bezorgdheid gewekt. Fran- se regeringszegslieden hebben giste- - tw- ren benadrukt dat Frankrijk zal door- gaan met de opbouw van zijn eigen kernmacht. w* JSr Uit de conversatie tussen Pompidou en Breznjew, gisteren tijdens een uit voerige lunch, wordt opgemaakt dat Pompidou tevreden is over de toelich ting die Breznjew op zijn bezoek aan de VS heeft gegeven. Op de lunch wenste Pompidou, over wiens gezond heid nog steeds wordt gespeculeerd, Breznjew in het Russisch 'een goede gezondheid 'toe.' 'Wij kunnen zeggen dat onze besprekingen vruchtbaar en nuttig zijn geweest voor onze twee landen, voor Europa en voor de vrede in het algemeen', zo vervolgde Pompi dou. Waarop Breznjew antwoordde: 'De betrekkingen tussen naties zijn bezig een nieuw tijdperk binnen te gaan. Tot nu toe werden zij beheerst door de Koude Oorlog-ideologie. Maar nu hebben wij een volkomen verschil lend beeld voor ons. Wij hebben be trekkingen die het ons mogelijk zul len maken het mensdom van de drei ging van een nucleaire ramp te be vrijden'. Franse functionarissen hebben het ge sprek tussen Breznjew en Pompidou, dat langer- dan een uur duurde, om schreven als 'positief en zeer diep gaand'. Het overleg tussen de twee staatslie den werd gevoerd in het vertrek in Partijleider Breznjew is gisteren zijn tweedaagse besprekingen begonnen met de Franse president Pompidou. In het voormalige privé-vertrek van koningin Marie Antoinette op het kasteel Rambouillet werden de twee heren gekiekt tijdens een levendige gedachtenwisseling via een tolk. kasteel Rambouillet dat vroeger het 'boudoir' (privé-vertrek geschikt voor SEOEL (Reuter) Zuid-Korea heeft een voorstel van Noord-Korea een federatie te vormen en als een heid een zetel in de Verenigde Naties aan te vragen, verworpen. Premier Kom Jong-pil van Zuid-Korea noemde het Noordkoreaanse voorstel een 'propaganda-cliché'. President Park Tsjoeng-hee van Zuid- Korea had voorgesteld dat Noord- en Zuid-Korea gelijktijdig het lidmaat schap van de VN zoliden aanvragen. Zuid-Korea wil dat er eerst tijdens onderhandelingen een sfeer van we derzijds vertrouwen ontstaat en dat pas daarna over mogelijke hereniging, in welke vorm dan ook, gepraat kan worden. afzondering) van Marie Antoinette was. De Franse regering heeft overigens een voorbehoud gemaakt ten aanzien van een mogelijke super-topconferen tie tussen Oost en West, die naar eer der was gemeld door Breznjew zou worden voorgesteld aan Pompidou. Een Franse woordvoerder heeft giste ren dit denkbeeld voorbarig genoemd. Volgens Franse berichten zou Brezn jew het voorstel doen met instem ming van Nixon. Maar volgens de Franse woordvoerder kunnen beslis singen over een dergelijke top pas worden genomen na de tweede fase van de Europese vcilighcidsconfcrcn- tie, die volgende maand in Helsinki zal beginnen. Bovendien zal het hou den van een super-top de unanieme instemming moeten hebben van alle 35 deelnemers aan de conferentie van Helsinki, zo vervolgde de woordvoer der. Het zou de bedoeling van Brezn jew zijn gevtfeest president Pompidou het voorzitterschap aan te bieden van de grote Oost-West conferentie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8