in zijn huis termoord. twee mensen lp straat doodgestoken Vraagtekens bij spreiding rijksdiensten Nederland huldigt Russisch standpunt nzake kernproeven Minister ziet 'groen licht' voor plan tot verlaging collegegeld Tendosimol anti- etfen Veronica NO klaagt over J iperking subsidie Schepen marine krijgen raketten Prins reikt anjers uit Generaal Van Rijn weg Raad van advies voor ruimtelijke ordening wil overleg O UW/KWARTET WOENSDAG 27 JUNI 1973 BINNENLAND T3/K5 mgen slachtoffer van rel niet fiets tou m een verslaggever pri IISTERDAM/MIJDRECHT De 82-jarige alleenwonende veehouder P. Plessius is vermoord in n woning in Mijdrecht gevonden. In Amsterdam werden twee mensen doodgestoken: de 52-jarige Liss colaie Popa, een Roemeense zwerver, werd stervend op straat gevonden met een messteek in de coirtstreek, en de vijftienjarige Rudy Diets werd in de tuinstad Osdorp doodgestoken tijdens een toen hij met een paar vriendjes wat rondreed op een van straat weggenomen fiets. Voorts M«rd de 54-jarige directeur J. P. uit Bloemendaal dood gevonden. o jongeman die Rudy Diets op het kgraafplein in Amsterdam de dode- :e messteek toebracht, de zeventien- iteeige colporteur P. B., werd kort str irna gearresteerd en bekende n <iuld. Rudy was met een paar str endjes bezig de oude fiets voor of •rdifs tegen auto's te gooien. Een van autobestuurders achtervolgde de igens en kreeg daarbij hulp van ":e bromfietsers, onder wie de col- ja porteur. Deze slaagde erin Rudy te pakken te krijgen, deelde hem een klap uit en stak hem vervolgens met een oud slagersmes in de buik. Rudy liep nog een eind naar een naburige snackbar maar zakte halverwege in el kaar en bleef op straat liggen. Speuractie Samen met de kinderpolitie begon de a dn onze Haagse redactie üN HAAG Nederland zal zich voor de eerste keer in de ont- ipeningscommissie van de Verenigde Naties in Genève uitspreken ,j ;en inspectie ter plaatse als controle op het verbod tot het houden anin kernproeven. Staatssecretaris Kooijmans (buitenlandse zaken) dit standpunt morgen en overmorgen in de commissie verde- jeu. iik Lai derland is hiermee het eerste NA- )-land dat deze controle als eis laat Hen. Staatssecretaris Kooijmans 5, ient dat de technologie zodanig ont- 4 ]kkeld is, dat ook van verre afstand 5constateerd kan worden of er, on- nks een overeengekomen verbod op 4rnproeven, toch dergelijke proeven rden gehouden. ISJ( dit standpunt heeft Rusland zich a k steeds gesteld, maar de westelijke ^Sfiden met name de Verenigde Papten hebben steeds op controle plaatse aangedrongen. Overigens is kans dat zo'n algemeen verbod op rnproeven binnenkort tot stand sejimt gering, omdat Frankrijk ep Chi- i niet mee willen doen. aatssecretaris Kooijmans meent dat ieiMj onderhandelingen in de ontwape- gscommissie van de Verenigde Na- •re 'geUjk. s over het verbod op kernproeven - de chemische wapens teveel op de rke itergrond zijn geraakt door de di- gi:te onderhandelingen tussen Ameri- en Rusland en de besprekingen de Europese veiligheidsconferen- en over troepenvermindering in t°w: woordvoerder van buitenlandse en deelde gisteren mee dat minis- iesi Kooymans: altijd controle onze redacteur wetenschappen N HAAG De Gezondheidsorga- Jatie TNO vindt dat zij nogal stevig 111 de financiële tang zit. In 1972 heb- i bezuinigingsmaatregelen al hun ind npel op het onderzoek gedrukt, al- Wif het gisteren verschenen jaarver- en dat de siibsidie voor 1973 niet Ier is dan de kleine dertig miljoen 1972, betekent een drastische be- king. n gelijkblijvend budget betekent het huidige inflatietempo een in- tnping van zo'n tien procent. En j r wetenschappelijk onderzoek it daar nog een stukje 'technische natie' bij: het kost extra geld om je methoden en apparatuur bij te ven bij een voortgaande ontwikke- ter Van der Stoel een Nederlands con cept voor het nieuwe Atlantische handvest, dat de betrekkingen tussen Europa en Amerika moet regelen, heeft gestuurd aan NAVO-secretaris- generaal Luns. Over de inhoud van dit stuk werden geen mededelingen gedaan omdat het een concept betreft. Op grond van eerdere uitlatingen van mr. Van der Stoel mag worden aange nomen dat in dat stuk de instandhou ding van democratische waarden een zwaar accent heeft gekregen. Onderte kenaars van het handvest, zoals Ne derland dat graag tot stand zou zien komen, zouden zich tot het instand houden van die democratische waar den moeten verbinden. Dat zal met name de NAVO-partners Griekenland en Portugal in een moeilijk parket brengen. VERLIEZERS Voorts verklaarde de staatssecretaris dat de Nederlandse regering de poli tieke intentieverklaring van president Nixon en de Russische partijleider Leonid Breznjew waardeert als een blijk van het groeiende bewustzijn dat in een mogelijke kernoorlog geen overwinnaars, maar slechts verliezers zullen zijn. Dr. Kooijmans gaf er de voorkeur aan te spreken over een intentieverklaring in plaats van een overeenkomst. Geen der partijen heeft namelijk nadrukke lijke verplichtingen op zich genomen, behalve van die van elkaar te consul teren indien een nucleair conflict dreigt, terwijl niet met zoveel woor den is gezegd dat dit1 overleg tot re sultaten moet leiden. Van een verslaggever DEN HAAG De regering heeft voor marineschepen zes raketafvuurin- stallaties van Amerikaanse makelij aangeschaft. Er wordt nog onderhal- deld over de aankoop van de bijbeho rende projectielen. Minister Vredeling (defensie) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Spek (PSP)'. Met de systemen, inclusief de raketten is een bedrag van ca 32 miljoen gulden gemoeid. De minister zegt dat de aankoop een logische voortzetting is van het beleid de oorlogsschepen uit te rusten met moderne systemen van zelfverdedi ging. politie van het bureau Lodewijck van Deijsselstraat een speuractie, waarbij de op het plein aanwezige jeugd de helpende hand bood. Velen van hen hadden gezien wat er gebeurde en wisten wie het gedaan had. Samen met drie anderen werd de da der spoedig gearresteerd: allen wer den gezocht -wegens bromfietsdiefstal len of kleine baldadigheden. Ook het jeugdige slachtoffer was al met de po litie in aanraking geweest. De colpor teur verweerde zich bij zijn aanhou ding dcor te zeggen dat hij uit zelf verdediging gehandeld had. Met hamer De dood van de veehouder P. Plessius in Mijdrecht werd ontdekt door buren die hem wilden bezoeken. Het li chaam vertoonde enige hoofdwonden. In de woning van het slachtoffer zijn veel sporen gevonden, maar die kun nen volgens de politie ook afkomstig zijn van de buren die de moord ont dekten. Het slachtoffer moet met een hamer de schedel zijn ingeslagen. De hamer werd in de woning teruggevonden. Over het motief van de daad is vol gens de politie nog geen verstandig woord te zeggen. De Roemeense zwerver N. Popa werd ernstig gewond in de Rustenburger straat gevonden. Hij mompelde neg iets tegen omstanders en blies de laat ste adem uit. De Amsterdamse politie stond gisteren nog voor een raadsel. De Roemeen was afkomstig uit Boeka rest, maar was al jaren in Nederland. Hij had' geen vaste woon- of verblijf plaats en stond in Amsterdam bekend als een eenzame zwerver die een goe de klant was van 'hulp voor onbehuis- den'. Verminkt De Amsterdamse recherche stelt ver der een onderzoek in naar de omstan digheden, waaronder de 54-jarige J. P. uit Bloemendaal de dood heeft gevon den. Zijn zwaar verminkte lijk werd om half twaalf 's morgens gevonden op een meter of vijftien afstand van een flatgebouw in Amsterdam-West. Volgens de politie moet de man, van de galerij op de twaalfde of dertiende verdieping op straat zijn gevallen. Hij kwam daarbij op een hek terecht, waardoor een arm werd afgerukt. Van onze pariementsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade (onderwijs) meent» dat de Tweede Kamer liem 'het groene licht' heeft gegeven voor zijn plannen voor een studiefinanciering en een collegegeld van 500 gulden voor het komende studiejaar. Als regent van het fonds dat zijn naam draagt heeft prins Bernhard gister morgen in het paieis op de Dam in Amsterdam een 'zilveren anjer uitgereikt aan pater dr. Remigius Dieteren OFM uit Maastricht (links), mevrouw II. L. M. Ch. Talboom-Smits uit Voorburg en de schrijver-dichter mr. Nicolaas Debrot (rechts). Vervolg van pagina 1 niet zal worden gehaald' aldus gene raal Van Rijn. Over zijn opvolging is nog geen enke le zekerheid te verkrijgen. Zijn func tie rouleert tussen landmacht, lucht macht en marine, maar het is niet te zeggen welke krijgsmachtdeel nu aan de beurt is de opvolger te leveren. De vervulling van de taak van generaal Van Rijn zal ook afhangen van de re organisatie van de defensietop, waar aan minister Vredeling werkt. De minister van defensie maakte gis teren voorts bekend dat de formele eindbeslissing over de aankoop van de Amerikaanse atoomraket Lance door het kabinet is uitgesteld tot eind van dit jaar. 'Met Engeland, België en West-Duitsland moet nog worden on derhandeld over compensaties op een ander defensieterrein in plaats van de aankoop van de Lance' aldus minister Vredeling. Deze onderhandelingen zullen worden gevoerd in het kader van de taakverdeling, waarover in de NAVO in december voorstellen wor den gedaan. 'Het is duidelijk dat de Lance voor Nederland niet in deze taakverdeling past.' In de Tweede Kamer-commissie voor defensie, was men het erover eens dat dit formele uitstel van de beslissing, tot afstel zal leiden. 'Het besluit de Lance niet te kopen staal al vast, maar omdat de onder handelingen nog moeten beginnen, wordt daarover fatsoenshalve nog niet gesproken', zei de defensiespecialist Dankert (PvdA). Ook de PPR-fractie die zich het sterkst tegen de aanschaf van de Lance heeft verzet, verklaarde gisteren met instemming van het ka binetsbesluit kennis te hebben geno men. 'Dit besluit kan niets anders be tekenen dan dat het kabinet van de Lance afziet', aldus het PPR-Kamerlid Waltmans. Minister Vredeling heeft in de com missie uiteengezet dat een van de overwegingen om de Lance niet aan te schaffen het feit is dat de nucleai re taak van de Nederlandse krijgs macht door deze aankoop zou worden uitgebreid. Hij wees hierbij ook op de internationale ontwikkelingen die het belang van tactisch nucleaire wapens zeer discutabel maken. In de- Kamer commissie is nauwelijks verzet gere zen tegen de beslissing over de Lance. De meerderheid van de Kamer ver wierp namelijk de motie van de WD- er Van Dijk, waarin wordt gesteld, dat de maatregelen van de minister in strijd zijn met de geest en strekking van de bestaande wet Fractieleider Aantjes van de ARP re lativeerde deze zienswijze van de be windsman enigszins; de fractie wil nog geheel vrij staan tegenover het hoe en wat van de plannen voor een nieuw stelsel van studiefinanciering. Behalve de KVP en ARP stemden te gen de WD-motie de PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN. De heren Noote- boom, Aerts, Bremen, en Krosse van de KVP stemden met de WD mee. De motie van drs. G. van Leijenhorst (CHU)', waarin van de minister wordt gevraagd alsnog de boycotters te be wegen de achterstallige 1.100 gulden collegegeld en inschrijfgeld van dit jaar te betalen en de bestaande wet na te komen, werd aangenomen met de stemmen van de PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN tegen (72-63). Van de KVP stemden tegen deze motie de he ren van Amelsvoort, Du Chatinier, Heymans, Kleisterlee, en Van Schaik. Onmogelijk Minister Van Kemenade had over de ze motie opgemerkt, dat hij haar on mogelijk kon uitvoeren, hoewel hij ze ker voor handhaving van de wet is. De moeilijkheid is, dat de namen van de boycotters niet te achterhalen zijn. De heer Masman (PvdA) vond de mo tie onredelijk. 'Het is ex-minister Van Veen in geen jaar gelukt de betalin gen binnen te krijgen. Nu moet mi nister Van Kemenade het eigenlijk in een week voor elkaar zien te krijgen.' De heer Masman verweet de KVP en ARP, dat zij wanneer ze voor deze motie stemden, niet letten op de con clusie van formateur Burger, dat de conflicten rond het collegegeld in de universiteitswereld op een aanvaard bare wijze moet worden opgelost. Fractieleider Andriessen van de KVP herinnerde de heer Masman er echter aan, dat de conclusies van de heer Burger wel gelden voor de leden van het kabinet, maar niet voor de confes sionele fracties. Over de motie bleek nog verschil van mening te bestaan tussen de CHUen ARP. De bestaande wet moet ook van kracht blijven, aldus de motie, zo lang er nog geen beslissing is geno men over een nieuwe studiefinancie ringsregeling. Mr. Aantjes wilde dat 'beslissen' niet al te letterlijk opvat ten. Nodig is, dat de plannen bekend zijn en in discussie. De motie van drs. Van Leijenhorst, waarin wordt gevraagd een studiele ning van maximaal 3.500 gulden voor meerderjarige studenten tegen een voordelige rente mogelijk te maken, werd met grote meerderheid van ADVERTENTIE Neem het mee, t stopt diarree. /fendosimol arroo, bijv. bij vorandorlnjj; n voedsol <in/ol iSoa óVln^j S?" volgenen: 9 O S twaalf, daatjs I labtontjn t< Kladorori vnnal jaOr batve douor-njj, Vakantie in het buitenland... Dat betekent ander klimaat, ander levensritme,andere eet gewoonten. Uw ingewanden willen daar nogal eensoverstuur van raken.Zorg daarom dat u altijd Tendosimol bij u hebt. 't Stopt diarree! En zonder nare bijverschijn selen. 't Is bij elke drogist en apotheker verkrijgbaar. 'n Doosje met 20 tabletten in 2 handige strips kost f. 2.95. aantal onderzoekingen wordt rom afgesloten of doorgeschoven, ere worden gecentraliseerd, wat goedkoper maar niet noodzakelijk ^er is. Rondweg vervelend is dat 1 'imige werkgroepen door inkrim- g te klein worden om nog weten- appelijk verantwoord te kunnen j |ken, wanneer namelijk de inbreng bepaalde vakgebieden wegvalt, kan natuurlijk leiden tot een op ïzelf gezonde bezinning op wat nu meest nodig gedaan moet worden, gebeurt ook. Maar de Gezondheids- anisatie vindt toch dat zij niet floende aandacht kan besteden aan aantal onderzoekgebieden die toch door de overheid als heel belang de worden gezien: hart- en vaatziek- 13_j. kanker, milieu, hersenonderzoek. Van onze parlemèntsredactie DEN HAAG Het kabinet Den Uyl zal opnieuw moeten overwegen of zij de be slissing van liet vorige kabinet om 16.000 ambtenaren over te plaatsen wel door moet laten gaan. Dit zegt de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening in baar advies aan de minister voor volkshuisvesting en ruimelijke ordening» over liet spreidings- en inrichtingsbeleid. De raad vraagt zich af of de spreiding van de rijksdiensten niet te eenzijdig bekeken is vanuit de doelstellingen van het spreidings- en inrichtings beleid en te weinig rekening is gehouden met het functio neren van het overheidsappa raat als totaliteit. 'Een analyse hiervan heeft de raad node ge mist.' Zo vraagt zij zich af; 'Zal een verplaatsing in fasen van 16.000 rijksambtenaren leiden tot verlies van beleidsvormen de kracht van het regeringsap paraat; kunnen de moderne communicatiemiddelen de steeds groter wordende be hoefte aan persoonlijke con tacten voldoende compense ren? Welke kosten zal dit meebrengen en hoe staan die in verhouding tot het uitein delijk effect van de sprei dingsmaatregel. Waarom is de spreiding van de rijksdiensten uitsluitend op het beleid-van- de-grote-sprongen gebaseerd?' De raad gelooft dat een ver plaatsing naar de westelijke groeikernen, met name vanuit een oogpunt van de sociale ne veneffecten, meer aandacht van de regering zou moeten krijgen. Welke spreiding van de rijks diensten op korte, middellan ge en lange termijn moet plaatshebben, zou de raad in hoge mate willen laten bepa len door de ontwikkelingen van de arbeidsmarkt in de Haagse agglomeratie en de speciale functie die Den Haag en de agglomeratie in natio naal en internationaal verband innemen. Redelijk lijkt het haar dat de spreidingsoperatie wordt afgestemd op de natuur lijke groei van het aantal rijksarbeidsplaatsen. 'De voorgestelde spreiding van 6500 rijksambtenaren in de komende vijf jaar zou over eenkomen met groeipercentage van drie procent, aldus de raad, en boven de natuurlijke groei uitgaan. 'Volgens het rapport van het Nederlands Economisch Instituut zal er zelfs zonder spreiding geen sprake zijn van natuurlijke groei.' Financieel De raad meent verder dat het ook uit financieel oogpunt be keken verstandiger zou zijn om niet te snel tot de sprei ding over te gaan. Immers, al dus de raad, veel grote ge meenten hebben het financieel al zo moeilijk met de sane ring. Wanneer deze noodlij dende gemeenten nu bij de sa nering kantoren kunnen bou wen in plaats van nieuwe wo ningen, die de oude moeten vervangen, dan zijn ze een stuk voordeliger uit. Ook voor de aanleg van weg- en railver bindingen zou het goedkoper zijn als grote bevolkingscon centraties niet verspreid wor den. Bovendien speelt nu meer dan vorig jaar de werk loosheid in het westen, vooral in de grote steden. Om al deze redenen acht de raad 'het ten zeerste gewenst', dat het overleg tussen al be trokken parij op bestuurlijk niveau ten spoedigste wordt heropend. 'In eerste instantie zal overeenstemming moeten ontstaan over de interpretatie van het meest recente cijfer materiaal', aldus de raad, die 'het jammer vindt dat de be leidsmaatregelen uit de vorige regeringsstukken onvoldoende op resultaten van onderzoek zijn gebaseerd.' Zo noemt zij nog een aantal punten die tot herbezinning zouden hebben moeten leiden: de daling van het inwonertal in de steden in het westen gepaard gaande met een ver oudering 'van de bevolking, het achterblijven van de aan gewezen groeikernen bij de voorspelde bevolkingsontwik keling, de veranderde positie van de stimuleringsgebieden in verband met de afstemming van het nationale beleid van de verschillende EEG-landen op een gemeenschappelijke re gionale politiek, de gevolgen van de dalende bevolkings prognoses, de relatief sterke bevolkingsgroei in Gelderland en Noord-Brabant en de gevol gen van een stringenter mi lieubeheer voor de nationale economische groei en de in richting van de sterk verstede lijkte gebieden. stemmen aangenomen. Tegen stemden de PSP, CPN en de heren Coppes, Van Gorkum en Waltmans van de PPR. Staatssecretaris Klein had gisternacht, na enig tegenspartelen, beloofd de mogelijkheden van deze leningen se rieus te onderzoeken. De leningen zijn bestemd voor studenten, die niet voor een behoorlijke studietoelage in aanmerking komen, maar toch finan cieel onafhankelijk willen zijn van hun ouders. (ADVERTENTIE) Vervolg van pagina 1 Van Veenendaal deed een duidelijke aanval op het bestaande bestel, dat ze verstard noemde. Veronica is een aan klacht tegen het traag en vertraagd beleid. Ook de CHU pleitte voor een herzie ning van de omroepwet. De heer Tol man, zei, dat freule Wttewaall van Stoetwegen de omroepwet in het ver leden al een slecht compromis heeft genoemd. Al deze opmerkingen waren vriendelijk vergeleken bij de toornige tirades, die de heer Van Dijk van de VVD tegen het omroepbestel hield. Hij noemde het bestaande bestel kei hard commercieel, wellicht meer com mercieel dan een systeem, dat open lijk bestaat door de financiering door reclame. Ook zei de heer Van Dijk: wij hebben bezwaar tegen gehuichel in deze zin, dat dit commex-cieel omroepbestel wordt gekenschetst als een vorm van pure ideële omroep tegenover de kwa lijke commerciële zenders. Het over eind houden van een wrakkig bestel, aldus de verdediging van de heer Van Dijk van radio-Veronica, moet nu ge beuren door het in ijltempo opruimen van de zeezenders. De woordvoerder van de WD vond de omroepvereni gingen zo commercieel, omdat het slechts organisaties zijn, die elkaar beconcurreren via hun omroepbladen, waarvoor zij abonnees werven. Dolf Coppes (PPR) merkte op, dat het betoog van de heer Van Dijk om Veronica te steunen verdacht was, omdat hij via Veronica het omroepbe stel wilde ondergraven. De PPR her haalde zijn reeds eerder gedane voor stel om de oprichting van een omroep voor jongeren mogelijk te maken. De heer P. J. van der Sanden ontwik kelde namens de KVP een plan om het Veronica-programma met horizon tale programmering over te brengen op Hilversum IV. De golflengte van deze zender zou 538 meter moeten zijn de zender Veronica. De heer Van der Sanden opperde de mogelijk heid deze frequentie in afwachting van het internationaal overleg reeds nu in beslag te nemen. Omdat de bouw van een zender twee jaar kost deed hij de suggestie voor de uitzen ding de installatie van Veronica te ge bruiken. De KVP bleef pertinent commerciële radio en tv afwijzen en verklaarde zich tegen een buitengewone status van een commerciële zender Veronica. De heer Schakel (ARP) verklaarde zich op principiële gronden voorstan-i der van het bestaande bestel. Maar jaren lang is dit bestel echter door de zeezenders ondermijnd. Veronica, die druipt van de commercie, kan niet in het omroepbestel worden ingepast De woordvoerder van de ARP pleitte wel voor een programma volgens de formule van Veronica, dat alleen verr zorgd kan worden door de NOS. Deze taak moet de NOS op het lijf geschre ven zijn. De zeezender Veronica moet, als de wetten van kracht zijn geworr den, worden aangepakt door de mede werking aan de reclameboodschap te verhinderen. Op deze manier, zo zri de heer Schakel, kan een Van Speyk- achtige ondergangsromantiek worden vermeden. Mejuffrouw Goudsmit (D'66) wenste dat niet Veronica maar een Veronica- achtig programma moet blijven. Zij achtte het juist dat de zendmachtiging voor een dergelijk programma zou worden aangevraagd. De Omroepwet laat namelijk zendtijd toe, wanneer men aan een speciale behoefte (in dit geval popmuziek) wil voldoen. De heer Van der Sanden dacht dat mejuffrouw Goudsmit de Omroepwet zo oneigen lijk zou gebruiken. Ook minister Van Doom van erm liet door middel van een interruptie merken, dat hij niet voor een dergelijke oplossing voelde. D'66 gaat wel met dc anti-zcezender- wetten akkoord, maar verlangt dat er ruimte komt voor een Veronica-achtig programma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5