heuwe Leidlse Courant 3" II9 -3ESFHS 49 Dean: Nixon werd tevoren ingelicht over inbraakplan Gevechtskracht te gering: generaal biedt ontslag aan Jj Veronica strandt in Kamer ondanks kritiek op bestel UW Van Mierlo weg als fractievoorzitter In deze krant WASAUTOMATEN en afgelasting iegfeest Deelen fT: ook hypotheken en rsoonlijke leningen deze week bij Warm Én vreemd gezicht t vlot gedicht W atervoorziening Beveland in gevaar Brand in caravanbedrijf Van Rijn ontkent verband met recent conflict Jongen verdronken Persoon van de minister is niet in geding EEG schort visakkoord met IJslanders op Beperking voorlopige hechtenis aangenomen krant bon Droogte: brandweer bezorgd op de bres voor een sterke christelijke pers! I lm 1IRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING co O TH 2 CM e! CM bO O 60 Q co w co in HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499,- enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur n een verslaggever IN HAAG Hoewel hij grote re- ves heeft ten aanzien van vliegfees- wil minister Vredeling de show de koninklijke luchtmacht, zater- a.s. op Deelen, niet afgelasten. De iiister wil rekening houden met het dat het vliegfeest op het moment zijn ambtsaanvaarding al in een •gevorderd stadium van voorberei- ig was. minister heeft dit standpunt ver- 3.5( kt in zijn antwoord op vragen van Eerste-Kamerlid Schwarz (D'66). tussen heeft de afdeling Arnhem -1 het interkerkelijk vredesberaad J3j)test aangetekend tegen het feest, f-j-armee de luchtmacht het zestigja- ijg bestaan viert. :-uiir; ook pagina 9. n een onzer verslaggevers ,N HAAG De gelddiensten van PTT, de Postchèque- en Girodienst de Rijkspostspaarbank) treffen «■bereidingen om samen enige (uwe activiteiten in de sfeer van de idietverlening aan particulieren te ;innen. Men denkt met name aan uitbreiding van het verlenen van potheken en het verstrekken van soonlijke leningen en andere vor- n van geldkrediet aan consumen- wij; /ADVERTENTIE) gemalen,van Niemeyer vac.verp. 250gr. _2KT in bik sinas.ola of lemon drink Mk 0,33 liter spaar mee voor 6gevel kop en schotels ;eb igCZegd ipl Warm en vrij zonnig, maar van- liddag en vanavond ook hier en |daar een onweersbui. In het al gemeen weinig wind. Maxima van 27 tot 31 graden, maar aan de kust bij wind van zee iets koeler. MORGEN EN OVERMORGEN: enkele onweersbuien en geleide lijk minder warm. Morgen zon op: 04.22 onder: 21.04 maan op: 01.58 onder: 19.18 fccg-nee-een-a-nob-snee es de woorden van achteren naar en, zet ze in de juiste volgorde en lebt weer een dichtregel gevonden. Zie ook pagina financiën en econo- dsf Suiker Unie is door de Cen- ale Suiker Maatschappij uitge- kt om als bruidegom binnen te HÉeden en als aanrander de deur ■^gegooid. Suiker Unie-directeur Van Kempen over het bod op CSM. Van Mierlo deelde gisteren mee, dat hij zijn besluit 'geheel alleen' heeft genomen. Als motief geldt dat de fractie weer als een hechte eenheid RILLAND/WAGENINGEN Door een lek in de zinker bij de Rijn-Schel de verbinding, in Rilland (Zld) is de watervoorziening voor Walcheren en Beveland in gevaar gekomen. Ook de bedrijven in het Sloegebied zijn al op hun noodvoorraad aangewezen. B. en W. van Wageningen hebben via gcluidswagcns dc inwoners het ver zoek gedaan zuinig te zijn met water en de tuinen niet te besproeien. Door de aanhoudende droogte dreigt er een gebrek aan leidingwater te onstaan. Dit laatste houdt mede verband met de te krappe capaciteit aan berging. Bij het waterleidingbedrijf hoopt men binnen veertien dagen een nieuwe voorraadtank in gebruik te nemen. Verwacht wordt, dat dan het pro bleem van de watervoorziening uit de wereld is. In het naburige Renkum beraadt het gemeentebestuur zich over de drink watersituatie, die daar verontrustend kan worden genoemd. NIJMEGEN Waarschijnlijk door ontploffing van een butagasfles ont stond gistermiddag brand in een cara van- en tentenbedrijf in Heumen bij Nijmegen. Zes opvouwbare caravans, een groot aantal polyester boten en een partij tenten rnet materiaal gin gen verloren. De schade wordt ge raamd op 100.000 gulden. Het bedrijf was niet verzekerd. WASHINGTON (UPI, Reuter) John Dean heeft gisteren onder ede verklaard dat hij gelooft dat president Nixon van tevoren op de hoogte werd gesteld van de Watergate-inbraak en dat hij er zeker van is dat Nixon deelnam aan de uitgebreide pogingen het schan daal in de doofpot te houden. Met nog schorre stem maandag las Dean een verklaring voor van 65.000 woorden verklaarde Dean dat hij had deelgenomen aan het plegen van meineed, het betalen van zwijggeld en dat hij had gepoogd het onderzoek van de federale politie te belemme ren. 'Ik aam op dat moment deel aan de doofpotpogingen', antwoordde Dean op de vraag, waarom hij niet ge alarmeerd werd door de duistere acti viteiten van Nixons medewerkers. Dean verklaarde dat hij geloofde dat H. R. Haldeman, Nixons naaste assis tent, 'waarschijnlijk verslag zal heb ben gedaan' bij Nixon over de plan nen om het hoofdkwartier van de De mocratische partij af te luisteren. Al eerder werd tegenover de senaatscom missie voor onderzoek verklaard, dat Gordon Strachan Haldemans plaats vervanger op de hoogte werd ge steld van die plannen. Dean verklaar de dat Strachan 'alles wat hij wist zal hebben verteld' aan zijn baas. Tijdens het kruisverhoor van de door Nixon ontslagen adviseur, merkte se nator Talmadge op dat zijn getuigenis 'zeer '.ware beschuldigingen' bevatte tegenover de president en vroeg hij hem, of hij denkt dat hij eerder ge loofd zal worden dan de president. Dean antwoordde: 'Ik ben uitgenodigd hier te komen om de waarheid te ver tellen. Ik heb precies verteld wat ik wist, wat ik ervan wist'. NIET PRETTIG Samuel Dash, de ondervrager van de commissie-Ervin, vroeg Dean: 'U bent zich volledig bewust van de ernst van de beschuldigingen, die u onder ede hebt uitgebracht tegen de hoogste functionaris in ons land, de president der Verenigde Staten?' Dean: 'Ja'. Dash: 'En ondanks het feit dat u zich daarvan bewust bent, blijft u bij het geen u verklaard hebt'. Zie verder pagina 8, 7e kolom. De aftredende fractievoorzitter mr. Van Mierlo tijdens de persconferentie. Links van hem partijvoorzitter dr. Ten Brink en rechts Van Mierlo's opvolger dr. Terlouw. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Volkomen onverwacht ook voor PvdA en PPR heeft mr. Hans van Mierlo gistermiddag meegedeeld dat hij in sep tember zal aftreden als fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer. Als zijn opvolger is gekozen dr. J. Terlouw, die in april 1971 voor het eerst in de Tweede Kamer werd gekozen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een van de hoogste militairen in Nederland, luitenant- generaal W. van Rijn, de voorzitter van het comité verenigde chefs van staven heeft gisteren minister Vredeling (defensie) zijn ontslag aangeboden. Kort daarvoor heeft hij een bevordering tot generaal met vier sterren, een rang die hij alleen met prins Bernhard zou delen, afgeslagen. Het ontslag gaat per 1 oktober van dit jaar in. Normaal zou hij per 1 januari 1975 met pensioen gaan. Generaal Van Rijn aanvaardde zijn huidige functie op 1 januari 1972. Daarvoor was hij chef generale staf. In zijn ontslagaanvrage aan de konin gin zegt generaal Van Rijn niet lan ger zijn naam verbonden te willen zien aan een vermindering van de ge vechtskracht van de strijdkrachten en moet gaan optreden om haar kansen als regeringsgezinde fractie optimaal te kunnen benutten en dat Van Mier lo meent dat een ander beter dan hij die hechte eenheid kan smeden. Het was hem gebleken dat na de kabi netsformatie bepaalde persoonlijke spanningen binnen de fractie waren blijven voortbestaan, als restant van de politieke wrijvingen van een jaar geleden. Van die spanningen be schouwde hij zichzelf als 'de hoek steen' die moet worden weggenomen juist op het moment dat niemand er om vraagt. 'We moeten tijdig zo'n in greep durven doen. D'66 kan bij de volgende verkiezingen met grote cij fers terugkomen, maar het is daarbij een onverbiddelijke voorwaarde dat de fractie goed functioneert en we kunnen ons niets permitteren', aldus Van Mierlo. Van Mierlo werd in februari 1967, toen hij de lijst van D'66 had aange voerd, voor het eerst in de Tweede Kamer gekozen. Bij de verkiezingen van 1971 en 1972 was hij opnieuw lijsttrekker. Hij blijft, na zijn aftreden als fractievoorzitter lid van de tweede kamer. Zie ook pag. 9. Van een correspondent MEPPEL De 13-jarige Martin Wes terbeek uit De Wijk bij Meppel is gis termiddag in het zwembad van de camping aan de Havixhorster Allee verdronken. De jongen was na sdhool- tijd met een paar vriendjes gaan zwemmen in het bad van de camping. Op een gegeven moment misten de anderen hem. De jongen is waar schijnlijk ten gevolge van kramp ver dronken. Toen men hem ontdekte wa ren de levensgeesten al geweken. Supporters van Veronica stonden (tevergeefs) met een model van het schip op het Binnenhof. Ook geen uitstel van executie Van onze parlementsredactie DEN HAAG De actie van de WD in de Tweede Kamer om radio Veronica te redden en als commerciële zender te laten voort bestaan is gisteren mislukt. terwijl gistermiddag enthousiaste Veronica-aanhangers over het Binnen hof zwierven en reclame maakten voor hun zaak, bleek in de Tweede Kamer, dat er weinig steun was Voor de VVD-voorstellen om de wet tot we ring van zeezenders niet toe te passen op Veronica. Ook het WD-voorstel Veronica 13 maanden uitstel van exe cutie te geven om .de gelegenheid te krijgen een legale zender te worden vond geen meerderheid. De twee wetsontwerpen om het ver drag van Straatsburg dat het opereren van zeezenders verbiedt en de mede werking aan deze radiostations straf baar stelt, zal zeker, met de stemmen van de VVD tegen, worden aangeno men. Wel was men het erover eens, dat voor het verdwijnen van Veronica iets anders in de plaats moest komen. Drs. J. J. Voogd (PvdA) zei, dat het er niet om gaat 'Veronica te wurgen', maar om de internationale verplich tingen en afspraken na te komen. Binnen het omroepbestel, aldus de woordvoerder van de PvdA, moeten zoveel mogelijk luisteraars- aan hun trekken komen. Daarom pleitte hij voor de invoering van de zo geroemde horizontale programmering van Ve ronica, bijvoorbeeld op Hilversum 3. Personeel van Veronica kan dan hier voor worden ingezet. Kritiek Mevrouw Van Veenendaal van DS'70 ging een stapje verder. Zij diende een motie in, waarin wordt gevraagd, eventueel door wijziging van de om roepwet, de formule van het Veroni- ca-programma in het Nederlandse om roepsysteem in te passen. Zij wenste een wijziging van het bestel, ook voor de commerciële opzet van Veronica: op basis van de formule van Veronica behoeft Hilversum 3 het Nederlandse volk geen cent te kosten. Mevrouw Voor vervolg zie pagina 5, kolom 7 van de discipline en dat hij, door in functie te blijven, de indruk zou wek ken met de ga!ng van zaken in te stemmen. Minister Vredeling die dit gisteren in de Tweede Kamercommissie voor de fensie bekend maakte wilde geen com mentaar geven op de uitlatingen van dë generaal Van Rijn. Hij ontkende echter ten stelligste dat het ontslag iets te maken zou hebben met het ge- neraalsconflict, dat met name tussen de commandant eerste legerkorps ge neraal Meijnderts en de chef generale staf IJsselstein speelt, maar waaraan Van Rijn ook zijn naam heeft verbon den door met ontslag te dreigen als generaal Meijnderts de laan niet zou worden uitgestuurd. Volgens minister Vredeling dateren de bezwaren van generaal Van Rijn al uit de tijd dat minister De Koster op defensie zat. 'Het ontslag hangt niet samen met de komst van mijn per soon, integendeel' aldus .minister Vre deling. Volgens insiders kon generaal Van Rijn het met minister Vredeling persoonlijk heel wat beter vinden dan met diens voorganger De Koster. De bezwaren van Van Rijn zouden zich echter met name richten tegen de persoon en de plannen van staatsse cretaris Stemerdink. In zijn verklaring merkt generaal Van Rijn verder op dat, alhoewel hij open stond voor aanpassing van het leefkli- LUXEMBURG (ANP, Reuter) De Europese ministerraad heeft besloten de toepassing van de visserijregeling die de EEG is overeengekomen met IJsland opnieuw uit te stellen. Reden is het voortduren van de 'kabeljauw oorlog' tussen IJsland en Engeland. Het zal nu minstens tot 15 november duren voordat de kwestie opnieuw door de EEG-ministers wordt behan deld. Op 22 maart werd de visserijre geling, die onderdeel was van het vrijhandelsakkoord tussen IJsland en de EEG, voor de eerste maal opge schort. De Labour-af ge vaardigde Harry Ewing heeft de Britse premier Heath gisteren voor de voeten geworpen dat Londen het EEG-akkoord met IJsland als 'chantage' hanteert om gelijk te krijgen in de visserijkwestie. Heath heeft dit ontkend. Het EEG-akkoord dat voor IJsland van groot belang is, voorziet in verminderde heffingen op visimporten uit IJsland. Van Rijn: vierde ster geweigerd maat in de krijgsmacht aan dat in de burgermaatschappij, er enkele beslis singen zijn genomen die de grenzen van het toelaatbare hebben overschre den. Hierdoor wordt volgens hem het aanzien van de krijgsmacht in het buitenland geschaad. De generaal meende dat handhaving van het hui dige percentage van het nationaal pro- dukt dat aan defensie wordt uitgege ven al te gering zou zijn om aan de NAVO-verplichtingen te voldoen. 'Het is thans duidelijk dat in de komende tijd een dergelijke inspanning zelfs voor vervolg zie pag. 5, kolom 4 Binnenland Geen zon in Sahara 7 Buitenland Breznjew sust Europeanen 8 Kerk Is er een markt voor integratie twee kerken?2 Sport Stoop weg bij FC Amsterdam 11 Economie Friese problemen 15 Nieuwe boeken 2 Kerk in de wereld 2 Lezers schrijven 2 Radio en tv c Puzzel 6 Recept 6 Familieberichten 10 DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het regeringsvoorstel om de toepassing van voorlopige hechtenis te beperken, aanvaard. Voorts was er algemene instemming met het voorstel dat verdachten sneller over een raads man kunnen beschikken dan thans het geval is. RITA Rita, breng onmiddellijk die pony terug. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door ARNHEM De Veluwse bosbrandweer is erg bezorgd. Het weer van de laatste weken heeft de bossen kurkdroog gemaakt. Een vonk is voldoende om een brand te veroorzaken. Er liggen evenwel nog zoveel omgevallen bomen als gevolg van de winterstormen, dat een eventuele brandhaard moeilijk zal zijn te bereiken. De brandweer waarschuwt dan ook dat een kleine onzorgvuldigheid een brand kan veroorzaken die te vergelijken is met de enorme brand zoals die enkele jaren geleden in 't Harde heeft gewoed. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leldsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1