Ontevredenheid in Tour-ploeg van Ton Vissers Dé Stoop verlaat eigen verzoek Boycot: dubbele machtsstrijd Afscheid Swart tegen de Spurs De Graafschap en SC Cambuur ruilen larijke Schaar La onde verder 1 p Wimbledon Voorzitter van FC Amsterdam treedt af om gemeente gunstiger te stemmen ijparta koopt jteutstege Remise-golf na vuurwerk DUW /KWlAiRTET WOENSDAG 27 JUNI 1973 SPORT T8/K11 LONDEN De rust lijkt weerge keerd. Engeland gaat, vervuld met een diepe wrok tegen alle 'verraders', hardnekkig voort met de tennis-kop in het zand te steken en uit te roepen dat Wimbledon-1973 het meest opwin dende van de laatste jaren is. Nikki Pilic inzet van het conflict, dat tot de massale boycot leidde zit in Joegoslavië en het merendeel van zijn 72 collega's die zich solidair verklaar den, geniet al evenzeer van een wat onverwachte, maar in veel gevallen zeker niet onwelkome extra vakantie van twee weken. Het is echter niet meer dan een korte adempauze in de zoveelste tennis-oor- log van de laatste jaren. Er komt, in de eerste plaats, een direct vervolg op de boycot. Na Wimbledon zullen Ilie Nastase en Roger Taylor, de twee die Wimbledon (1) (Dit is het eerste van twee arti kelen van Hans Schmit over de situatie in de internationale ten- uiswereld. Morgen: 'De kracht van de gedevalueerde Ameri kaanse dollar'.) de oproep van hun eigen vakorganisa tie naast zich neerlegden, zich moge lijk moeten verantwoorden voor de strafcommissie van de Association of Tennis Players. En zelfs wanneer hun een straf is opgelegd, is de 2aak voor hun niet afgedaan. Taylor is, zo heb ben enkele spelers laten doorscheme ren, nog steeds een vriend, maar de wil om hem te verslaan zal de komen de tijd zeker niet zijn afgenomen. Struisvogel Daarnaast zal moeten worden afge wacht of de nationale tennisorganisa- ties nog maatregelen zullen nemen te gen spelers die zich bij de boycot heb ben aangesloten. Met name in Italië lijkt de bond zich niet te willen neer leggen bij het feit dat spelers als Adriano Panatta niet op Wimbledon zijn verschenen. Maar evenmin als de internationale federaties, zullen de nationale organisaties kunnen optre den tegen een spelersfront dat zich zo gesloten toonde als de afgelopen we ken. Want tennis wordt nog altijd in de eerste plaats gemaakt door spelers en niet door bestuurders, al het struisvogel-gedrag op Wimbledon ten spijt. Want de spelers mogen dan op het eerste gezicht de strijd tegen de (in middels bijna afgelopen) schorsing van Pilic hebben verloren, in feite Dé Stoop: baan vrij voor nieuwe besprekingen? KRUIDENIERTJE De toekomst van FC Amsterdam schildert hij echter zonder subsidie van de gemeente ('Waarom krijgt het gepromoveerde Roda JC bijvoorbeeld wel van de gemeente 300 tot 400.000 gulden?') als zeer somber. FC Amster dam moet concurreren als een klein kruideniertje tegen de nieuwe super markt van de buurman waar alles duurder maar ook beter is. In de toe komst betekent dat concurreren te gen Ajax (afscheidswedstrijd van Sjaak Swart, competitieduels van Ajax, vier Europa Cup-duels van Ajax verwacht FC Amsterdam vroeg begin en vroeg einde van de competi tie door het begin van het wereld kampioenschap voetbal) en tegen het Nederlands elftal, dat in november zijn topwedstrijd tegen België moet spelen. Die concurrentie in Amster dam kan, als de club de top niet haalt moordend werken, als er geen steun los komt. En, zo stelt FC Amsterdam nog, dan ontvangt de gemeente meer dan één miljoen gulden aan vermake lijkheidsbelasting via het voetbal. Dan moet er toch ook wel iets los kunnen komen aan steun die is toege zegd zoals FC Amsterdam proefde uit een gemeentelijke nota waarin een positieve opstelling werd beloofd als er in het betaalde voetbal gesaneerd zou worden. Maar dat was in 1968 en Dé Stoop was toen pas net terugge keerd in het betaalde voetbal. RUUD VERDONCK AMSTERDAM Op woensdag 8 augustus zal in het Olympisch Stadion in Ainsterdam de Ajacied Sjaak Swart uitgeluid worden. Ajax zal dan aantreden ïegen de Engelse eerste divisie club Tottenham Hotspur uit Londen. Swart, die de voorkeur had gegeven aan een ontmoeting tegen Liverpool, waaraan hij prettige herinneringen had, zag deze wens niet in vervulling gaan omdat dat team reeds verplich tingen elders had. Er zullen op deze afscheidsavond van Swart nog enkele andere evenementen georganiseerd worden, onder meer een voetbalwedstrijd tus- oud-Ajax en oud-Feyenoord. DOETINCHEM (ANP) De nieuwe eredivisieclub De Graafschap uit Doe- tinchem heeft de spitsspeler Gerrie de Jonge overgenomen van SC Cambuur. In ruil voor De Jonge, de 'gatentrek ker' voor de topscorer van het betaal de voetbal Johan Zuidema. moet De Graafschap Jaap de Blaauw aan de Friezen afstaan. Theo van Londen. Roel Zaayer, Gerrit Mintjes, Henk Overgoor, Harry van Oosterhout. Guus Hiddink en Chris de Vries blijven bij De Graafschap. De contracten van dit zevental zijn 'rond'. Onderhandelingen worden nog gevoerd met Gerrit Veerman, Andre van der Ley, Gerry Deykers, Wim Meyers. Coen Poulus en Sietze Veen. ALKMAAR René Pijnen bleek gisteravond op de wielerbaan in Alkmaar waar de Ne derlandse baankampioenschappen worden gehouden, de snelste ln de kwaliflcatierlt- ten van de achtervolging voor profs. Pijnen niteerde een tijd van 6.23.31. Ook Priem. Ben jamins en Janbroers gaan naar de halve finales. zijde nauwelijks een supporter voor de nieuwe club was overgebleven), FC Amsterdam moest ook de aanzien lijke schuldenlast van beide clubs overnemen. Een nieuwe start in het betaalde voetbal onder die voorwaar den moest moeilijkheden opleveren. Het was dan ook nauwelijks verwon derlijk dat er vooral om financiële steun werd gevraagd, toen de rook wolken van het eerste seizoen een beetje opgetrokken waren. FC Am sterdam had het financieel moeilijk en klopte bij de gemeente aan om eindelijk eens de 'toegezegde' ('niet waar', zegt de gemeente) subsidie" in ontvangst te mogen nemen. SPELLETJE Op dat moment begon er een spfelletje tussen enerzijds Dé Stoop die drei gend met de ondergang van de tweede profclub in Amsterdam zijn wapens opnam, en wethouder Harry Verheij die in navolging van Stoop ook op de man ging spelen. De subsidie-aanvrage van FC Amsterdam werd afgewezen. Al werd de deur dan niet helemaal op slot gedaan. Verheij hield in zijn schriftelijke motivering een achter deurtje open voor nieuwe besprekin gen, waarbij de piersoon van Stoop duidelijk in het geding was: 'De situa tie die is ontstaan door het optreden van het bestuur van de FC Amster dam, maar vooral door het optreden van de voorzitter D. Stoop, maakt het onmogelijk, dat in samenwerking met het gemeentebestuur oplossingen wor den gezocht en gevonden. Naar onze mening kan mogelijkerwijze nog wel een oplossing worden gevonden als eerst een overlegsituatie kan worden geschapen waaraan vertegenwoordi gers van de KNVB (sectie betaald voetbal), van de WCS en de gemeen te deelnemen.' GRIEVEN Een duidelijk antwoord, waarin Stoop de vingerwijzing leest dat een bestuur van FC Amsterdam zonder hem, best nog wel eens kans kan hebben op overheidssteun. Dat is een van de grieven die de voorzitter van FC Am sterdam aan de hele affaire heeft n onze sportredactie INDEN Marijke Schaar heeft de :n1 fete ronde van het dames-enkelspel Wimbledon overleefd. De Neder- Idse won gisteren in twee sets van onbekende Tsjechoslowaakse speel- r Marie Neumannova met 6-3 en 6- nden lis verwacht was Wimbledon in het nes-enkelspel voor Betty Stöve van ,p,nn|te duur. Zij verloor van de als tamer drie geplaatste Australische bnne Goolagong met twee keer 3-6. rdfe 3l fraai011 enkelspel, eerste ronde: Feaver Eng.- ?°ddtt VS 8—9, 8—3. 6—8, 6—4, 6—4; Austin Rusl 3—6. 4—6. 6—3, 6—0. 6—4; Mex-Santeiu Roem 57. 46. 64. t. 7—5; Miton Z-Afr-Bernasconi Fr 8—6. 1. 6—3. Hombergen Belg-Myers Aus 63. 6—1; Zugarelli It-Stojovic Joeg 6—3. 6—4: Holmes VS-Crawford VS 6t, 6 •2; Davidson Aus-Phillips Moore Aus 6 - 63; Amritraj In-Turnbull Aus 64. -4; Zednik Tsj-Mlsra In 64. 64. Hagey VS-Fraser Aus 64, 75, 86 ns Aus-Kamlwazumi Jap 64, 64. 3 - Joubert Z-Afr-Dowdes\vell Rho 63, -4, 7—5; Waltwall Aus-Nowlcki Pol 3—6. 6—8. 6—3 lede ronde: MckKinley VS-Kukl Jap 64. I, 6—2. 2, Mukerja In-Amrltraj In 3 mWff—3. 6—2, 6—3; Ewert Aus-Machette VS 2. 3: Kodes Tsj-Marzano It 6—0. eHUlH, 63; Tavlor Eng-Elschenbrolch West D 6-2. .6—2. 1 ^tes enkelspel eerste ronde: Goolagong fstöve Ned 6—3. G—3. Evert VS-Bonicelll jj, j 6—3. 63. Durr Fr-Coleman Eng 63. t; Kroschina Rus-Dixon VS 6—3, 6—4; aftlinjgunrden VS-Roubln Fr 64. 62; Mappln deisdk°uss°uw ZA 63: Berner Can-Si- "nescu Roem 64. 62: Fretz VS-Mottram 61. 63; Hcldman VS-Shaw Eng 61, r I; Zlegenfus VS-Gurdal Belg 62. 89. I. Blachford Eng-Brasher Eng 62, 26. 6; Voplcova TsJ-Molesworth Eng 63. 1 E6; Barker Eng-Zugiarto ln 60. 64; loff ZA-Anthony VS 9—8. 6—4; Gohn i-Tomanova Tsj 64, 6—0; Casals VS- ZA 60, 61; Schar Ned-Neumannova 6—3, 6—3; Bostrom VS-PIgeon VS 63. u t ecde ronde: King VS-Bassi Ir 60, 62. Van een onzer verslaggevers overgehouden, omdat zoals hij steeds stelt het niet om zijn per soon gaat, maar om de voetbalclub FC Amsterdam. Het is echter een niet te ontkennen feit dat sinds 1968 toen Stoop weer zijn intrede deed bij DWS en later bij FC Amsterdam, het be leid van de club door hem gepersoni- feerd werd. De zakenman Stoop heeft enkele tonnen in de club gestoken waaraan hij zijn hart verpand heeft en waarvan hij zegt, ondanks zijn ver trek 'er niet voor te zullen zorgen dat FC Amsterdam zich door deze zaken nog extra moeilijkheden op de hals haalt.' Hij kondigde daarmee aan dat hij in ieder geval niet meteen zijn tonnen opeist, waardoor de club fi nancieel en vooral ook voetbaltech- nisch volkomen in het slop zou gera ken. hi ee! s 1 n6Ijn onze speciale verslaggever STERDAM Met onmiddellijke ingang heeft Dé Stoop, voorzitter van FC Amsterdam besloten n voorzitterszetel ter beschikking te stellen. Stoop heeft gisteren op een bespreking die plaats- ind na de eerste trainingsdag van de selectiegroep, die beslissing bekend gemaakt. Hij blijft Ckximaal tot het einde van de Intertoto-competitie, waaraan FC Amsterdam deelneemt, zijn werk kmheden voortzetten. Maar Stoop heeft gesteld dat voor het begin van de competitie een ander jn plaats ingenomen moet hebben. voornaamste reden voor het op- irkelijke besluit van Dé Stoop is ge ar pn in de beslissing van b en w van leid hoofdstad geen subsidie te verle- aan FC Amsterdam. De club ont- gjjid vorig jiar uit DWS en Blauw "jt Beide clubs leidden een kommer- J bestaan ii het betaald voetbal. In dp grote sareringsroes die even de ^fjide deed irt Nederland, besloten de Te cl-bs ia de betaalde sector sa- jn te gaan onder de naam FC Am- ™rdam. Het betekende niet alleen er gezocht moest worden naar een juw publi'k (het afgelopen seizoen 1 ^nde aan dat zeker van Blauw Wit- sl onze sportcorrespindent coll( 3TTERDAM Sparta heeft giste end 0p ie transfermarkt een goede |g geslïgen. Het kocht van Go Ahead- vjgies ie 20-jarige Wim Meutstege van> door de Deventer ploeg de laatste opifee jaxr aan Excelsior was uitge- Kind. Heutstege heeft zowel aanval- collide ils verdedigende kwaliteiten. deiRj veibond zich voor drie jaar aan olitnarta, dat gisteren ook Charlie Bos- iar ld (i2) aan Vitesse overdeed. Bos- Id, die in Arnhem woont, tekende pr twee jaar. Hij is na Jan Klijnjan tweede middenvelder die door de Itterdairmers is verkocht. Nu Sparta heeft verzekerd van de verdien- in van Vim Meutstege (transfersom .000 gu.den) is het zeer onwaar- hijnlijk :lat Dries Visser, die zich ii, i de traisferlijst heeft laten plaat- n, nog met zijn club tot overeen- >mming komt. Sparta zegt dat er or de verdediger gegadigden zijn. yis Vaineker verlengde zijn con- ■^ct-mei één jaar. J Jos,Dijkstra (PSV) en Stanley sh (NAC) heeft ook middenvelder :(kofck Alvocaat een contract bij het de eredivisie gepromoveerde Ro- I JC getekend. De speler van FC |n Hiag verbond zich voor twee jr. De Zuidlimburgse vereniging obee't in de laatste week van de fnsferperiode nog een aanvaller aan Itretken. Gerrie de Goede (Haar- n) staat hoog genoteerd. I Vestduitse Nederlander Willy ppeis praat over een transfer van it Weiss Essen naar AZ'67. De promoveerde vorige week met 3bUift Veiss naar de Bundesliga, maar enurfft aangekondigd grote belangstel- c Toor een transfer naar Nederland -^htbben. Lippens speelde één keer 'eüar Nederlands elftal. Zoetendal keert terug op het de-nest. De ex-Groninger, die vorig MHrtr werd getransfereerd naar AZ, is higgekeerd naar de eerste divisie- "ieilb Heerenveen. MAARHEEZE De stemming rond de Nederlandse formatie die zaterdag van start gaat in de Tour de France is bedrukt. Dat was gisteren tijdens de officiële presentatie duidelijk merkbaar. Ondanks de optimistische voorstelling van zaken die ploegleider Ton Vissers gaf. Het uitblijven van redelijke prestaties in het voorseizoen en de daarmee direct verband houdende lage inkomsten hebben de sfeer er niet beter op gemaakt. Dat die matige verrichtingen mede worden veroorzaakt door de feilen van de ploegleiding en begeleiding maakt dat nu luttele dagen voor de start van het Tourcircus de animo van een aantal geselecteerden voor dit wielerspectakel minimaal is. LEERDE De ploeg van Ton Vissers die zal meedoen aan de Tour de France, die zater dag in Scheveningen begin met een tydrit over 7.5 kilometer is als volgt samengesteld: Jan Krekels, Mathleu Pustjens. Ben Jan- broers. Wim Prinsen' Jo Vrancken, Theo van der Leeuw, Wim Kelloners, Mathijs de Ko ning fallen Nederland) Ludo Noels (Bel) llerculano Olivlera en Jose Martins (belden Portugal) eerste reser: Jo van Pol. gens en Koeken afstapte in de Ronde van Luxemburg heeft een ontslagbrief thuis gekregen. Juul Bruessing werd al eerder van de lijst van contractren ners afgevoerd. De grootste grief van de Nederlanders die wel met Vissers naar de Tour gaan is de matige begeleiding. Meca nicien Arie de Vries geniet geenszins het vertrouwen van de renners. Mat- thijs de Koning: 'Hij kan helemaal niets. Vissers heeft wel gezegd in een interview: 'Er komen minstens twee man in Parijs aan, Arie en ik', maar je moet oppassen dat hij voor die tijd niet door de coureurs wordt ver moord. Er klopt zelden iets van het materieel. Nog nooit heb ik een etap pekoers moeten afstappen. Maar dit seizoen is dat toch gebeurd. En dat is zuiver aan de mecaniciën die de spul len niet voor elkaar had. Als je dat tegen Ton zegt, antwoordde hij: 'Je moet het zelf controleren', je moet toch wat aan de mecanicien overlaten. Daar is de man tenslotte voor aange nomen.' Zegt Jansen: 'Die Arie de Vries kan helemaal niets. Ik zou hem nog niet voor niets willen heb ben'. Matthijs de Koning wijt de mati ge prestaties van de ploeg ook aan het wegvallen van kopman Rini Wagtmans aan het begin van het sei zoen. 'Rini was een echte leider. Hij bepaalde wat er gebeuren moest. Maar sinds hij is weggevallen is er niemand meer die leiding geeft. Iedereen trekt zo zijn eigen plan. Van een echt team is geen sprake meer. En juist het vor men van een hecht team is voorwaar de tot het behalen van succes in de Tour de France.' Een grote grief van de renners was dat Vissers lange tijd weigerde om van Pol en Vranken hun maandloon uit te betalen. Vissers: 'Omdat zij in de Vierdaagse van Duinkerken wat al te gemakkelijk zijn afgestapt.' Vran ken: 'Wij werden gemasseerd door ie mand die niets van wielrennen weet. De volgende dag voelden wij ons nog even geradbraakt als direct na de etappe.' Vissers besloot pas gistermid dag ook aan Van Pol en Vranken hun maandsalaris over april en mei uit te betalen. Voor de Tour de France is er aan extra premie beschikbaar een bedrag van in totaal 15.000,- dat wanneer er naar de mening van Vissers goed is gepresteerd in de prijzenpot te rechtkomt. HILVERSUM Na werkelijk storm achtige avonturen zijn tenslotte alle partijen uit de 12de ronde van het AVRO-toernooi in remise geëindigd. Dit houdt in, dat de Rus Geiler en Hongaar Szabo het peloton blijven aanvoeren, elk met 8 punt. Daarna volgt Ljubojevic met 7 punt. Er vol gen nog twee ronden. Poloegajewski-Timman toonde een actieve witspeler en een accurate ver dediger, hetgeen de Rus speet. Poloe- gajewski hoopt alsnog de vierde prijs te veroveren, maar hij zal dan toch winstpunten dienen te vergaren. Szabo mocht van geluk spreken. Lju bojevic had duidelijk overwicht doch hij verspeelde dit door na 45 mi nuten over een 'toch slechte combina tie' te hebben nagedacht een te in differente zet te doen. Geiler kreeg totaal geen vat op Andersson. Na de hervatting, de Rus had in het pers centrum onafgebroken twee uur gea nalyseerd, bood hij remise aan en ging toen maar bridge spelen. Een fantastisch toreneindspel schiepen Sax en Ivkow. Beurtelings wijzigde de opi nie van kenners en kijkers, tot men tenslotte tot remise concludeerde. Stand: L/2 Geiler, Szabo 8%, 3. Ljubojevic 7, 4. Andersson 5%; 5/7 Poloegajewskl, Sax, Ivkok 5, 8, Timman 3%. In de vierde ronde de van het Clare Benedict-toernooi in Gstaad heeft Nederland gelijkgespeeld tegen Engeland: 2-2. Nederland staat na vier ronden met 9 punten op de derde plaats achter Denemarken met 10 punten en een afgebroken partij en Engeland, dat 9.5 punten verzame- de. Ander uitslagen: ZwitserlandItalië twee afgebr. part., Oostenrijk—Denemarken 1*41*4 l afgebr. part., Spanje—Weit-Dults- land 01 3 afgebr. part. Stand: 1. Deneraarken 10>^ plus 1 afgebr., 2. Engeland 9*4, 3. Nederland 9. 4. West- Dultsland 7 plus 3 afgebr., 5. Spanje 6'/4 plus 3 afgebr.. Zwitserland 7 plus 2 afgebr.. 7. Oostenrijk 6 plus X afgebr., 8. Italië 3*4 plus 2 afgebr. De Rus Kortsjnoi heeft na de 17e ron de in het interzonaal schaaktoernooi te Leningrad alleen de leiding geno men. Hij versloeg de Cubaan Estevez en heeft nu in totaal 12.5 punten. Hij wordt gevolgd door Byrne (VS) met 12 punten. Karpov met 11.5 en een af gebroken partij. Smeikal staat vierde met 10.5 punten en een afgebroken partij gevolgd door de Deen Larsen* die 10 punten verzamelde. De 16e ron de was een van de opwindendste rom den totnutoe. In de Canada Dry-Gazelle-formatie ontbreken de namen van Jan Spet- gens en Cees Koeken, twee renners die normaal gesproken zeker voor de tour in aanmerking zouden komen. Zowel Spetgens als Koeken zijn met ingang van gisteren van de lijst van contractrenners afgevoerd. Spetgens op eigen verzoek, Koeken omdat hij ontslagen werd. Jan Spetgens was na Rini Wagtmans die op doktersadvies met de wiel rennerij moest stoppen de best be taalde renner van Vissers. Met een basissalaris dat in de buurt lag van de twintig mille lag hij beduidend bo ven het gemiddelde in de ploeg. Dat gemiddelde ligt volgens Vissers zo rond de elfduizend gulden, maar uit gesprekken met de renners blijkt dat slechts zes coureurs uit deze formatie dat niet exhorbitant hoge bedrag ha len. Spetgens won in 1969 het berg- klassement in de Tour de l'Avenir en werd twee jaar geleden Nederlands amateurkampioen. Hoewel bondscoach Joop Middelink al voorspelde dat de wat gemakkelijk uitgevallen en sterk aan huis gebonden Spetgens het bij de profs niet zou halen, gaf hij toch gehoor aan het verzoek van Vissers om over te stappen naar de beroeps renners. De beslissing werd mede genomen op advies van zijn toenmalige amateur ploegleider Sjefke Jansen. Deze nu: 'Spetgens is bij de amateurs al een beetje bedorven. Ik had al de groot ste moeite om hem mee te krijgen naar etappewedstrijden. Veel liever dan het vermoeiende etappewerk te doen vergaarde hij geld in criteria. Maar ik kon hem nog een beetje op vangen. Ton Vissers laat hem totaal aan zijn lot over. Vissers mag dan een prima reclameman zijn, als wielerman brengt hij er niets van terecht.' Spet gens: 'Psychisch ben ik niet geschikt voor de profcategorie. Het is een bit tere ontgoocheling geworden. Het te leurstellend kampioenschap op de Cauberg heeft de doorslag gegeven. Ik heb steeds in alle ronden moeten op geven. Wat moet ik dan in de Tour doen? Ik kap ermee.' Koeken werd van Vissers' lijst afge voerd, omdat hij in de eerste rit van de Ronde van Luxemburg naar huis ging, niet verscheen op het Neder lands kampioenschap en bovendien te kennen gaf geen tour te willen rijden. Ook Albert van Midden die met Spet- Van onze speciale verslaggever De Engelsman Roger Tavlor, gisteren in actie op Wimbledon zijn zij in de strijd om enige invloed op het reilen en zeilen van het top- tennis te krijgen, overeind gebleven. De internationale federatie (ILTF) zal na Wimbledon weinig anders kun nen doen dan het gesprek openen. De eis van de spelers is bekend. ATP- voorzitter Cliff Drysdale: 'Wij willen een stem in het kapittel hebben. Wij maken het spel, het is ons bestaan'. De ontwikkeling naar zelfstandigheid van de spelers, naar zeggenschap en (mcde)beslissingsrecht, is geen nieuws. In tal van andere takken van sport was of is van een soortgelijke tendens sprake. Sportmensen willen niet meer gebonden worden door con tracten die hun tot slaven maken, wil len meedelen in de voordelen die vol gens het geldend arbeidsrecht iedere werknemer geniet. Soms hollen zij zichzelf voorbij, zoals bijvoorbeeld in Nederland de profvoetballers die meer geld willen zien dan in feite voorhanden is. Maar de acties waartoe zij de laatste jaren zijn overgegaan, zijn niet alle op onredelijke eisen ge baseerd. Zo staakten vorig jaar de honkballers in de hoogste Amerikaan se klasse dertien dagen, waardoor 85 wedstrijden moesten worden uitge steld. Voornaamste geschilpunten: sa larissen en pensioenen. Ook in het Amerikaanse voetbal en ijshockey ont stonden conflicten zoals die overal el ders in de samenleving tussen werk gevers en werknemers voorkomen. Naast pensioenen en salarissen speel den hier punten als de lengte van het seizoen en trainingskampen een rol. Levensvatbaar De vinger die de tennissers in de pap willen, komt dus niet uit de lucht vallen. Voorwaarde tot realisering hiervan was wel dat de spelers zich aaneensloten, en dat is in het verle den altijd mislukt. Pas na de Ameri kaanse kampioenschappen op Forest Hills, aan het eind van de vorige zo mer, bleek een vakorganisatie levens vatbaar doordat na het compromis tussen Lamar Hunt (de man die het profcircuit levensvatbaar maakte) en de ILTF de statusverschillen tussen de spelers werden opgeheven. Hoewel nog geen jaar oud, kon de ATP zich de afgelopen weken als een hechte or ganisatie presenteren, als een nieuwe macht in de aloude tennis-wereld van amateur-bestuurders die overlopen van eerbied voor de macht die zijzelf representeren. De ATP presenteerde zich als een nieuwe macht door het verzet tegen de Schorsing van Nikki Pilic, die niet voor het Davis Cup-team van zijn land wilde uitkomen. Achteraf gezien bleek de affaire-Pilic niet zo'n geluk kig aanknopingspunt tot ontbranding van de machtsstrijd, want een proces tegen de ILTF leverde niets op dan een fikse financiële strop. Rechter Forbes namelijk concludeerde uit de overlegde stukken dat Pilic wel had toegezegd te zullen spelen en veroor deelde de ATP daarop tot het betalen van de niet geringe proceskosten. For bes bracht naar voren dat Pilic had toegestemd te zullen spelen indien Franulovic, die een schouderoperatie had ondergaan, fit zou zijn (brief van 1 maart). Op 28 april werd Pilic be richt dat Franilovic fit was, maar 14 mei telegrafeerde Pilic niet te kunnen spelen. Pilic, die toen kans had zich te kwalificeren voor het wereldkampi oenschap dubbelspel in Montreal, zei: 'Ik heb twaalf jaar internationaal ten nis gespeeld en deze weken zijn de top van al die jaren'. Een weinig gelukkige greep van de ATP, die echter hoopte dat de schor sing zou worden opgeschort om zo doende na Wimbledon alles uit te praten. De week vóór Wimbledon werd er een vol gesprekken, ontmoe tingen tussen ATP-voorzitter Cliff Drysdale en ILTF-voorzitter Allan Heyman, en een bemiddelingspoging van de Britse minister Eldon Grif fiths, die onder meer voor sportzaken verantwoordelijk is. De ATP verspeel de (in Engeland) zijn gezicht. Wim bledon werd aangetast en dat alleen al is onrechtvaardig. Nóg verwerpelij ker. indien in Britse ogen mogelijk, was het dat de boycot juist Wimble don moest treffen. Want het was juist Wimbledon geweest, dat in 1958 het had opgenomen voor de profs door het toernooi open te verklaren. Ongelukkig Het lijkt opnieuw een ongelukkige taktiek van de profs. Maar daar staat tegenover dat Wimbledon het bastion van het tennis-oude-stijl is, waarin voor geld nog altijd een ondergeschik te plaats is ingeruimd. En juist dat geld trekt de profs (hoewel zij de af- fairc-Pilic voortdurend als een princi piële zaak naar voren hebben ge bracht) nog altijd het meest. Wimble don trekt meer toeschouwers dan welk toernooi ook, maar staat wat prijzengeld betreft niet bovenaan. Op een Wimbledon-met-sponsors zou een veelvoud te verdienen zijn van wat nu wordt verdeeld. Het conflict rond de schorsing staat dan ook meer in het teken van geld dan in de hitte van de strijd werd vermoed. In de week die aan Wimbledon vooraf ging, lokten namelijk op de achtergrond de dollars. Dollars die een bedreiging vormen voor alle traditionele tennis toernooien in Europa. HANS SCHMIT

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11