Wimbledon kan niet wankelen Iparta is van Cor Pot bevrijd Zweedse triomf tegen Brazilië Poloegajewski tast weer eens fors mis Cijfers van Wimbledon Weinig veranderingen in schema voor Olympische Spelen Britten geloven ondanks gebrek aan kwaliteit nog rotsvast in toernooi Paris wil fen Duivenbode Dolman stopt na fout met fietsen Russen leiden in Leningrad Vollebregts vallen terug Schaakteam gelijk tegen Spanje OUW/KWARTET DINSDAG 26 JUNI 1973 SPORT T8/K9 %n onze speciale verslaggever !t)NDEN Wimbledon, dat moet worden gezegd, weert zich manmoedig. Met een ondertoon verontwaradiging en teleurstelling misschien, maar toch trots. Want een tennistoernooi met een a honderdjarige geschiedenis, een toernooi bovendien dat rotsvast is verankerd in de beste Britse iities' kan en mag zich nu eenmaal niet van zijn stuk laten brengen door een reeks uiterst on- Igevallige en nare ontwikkelingen. Moest Wimbledon, dat nota bene in 1968 een lans brak voor ajt openlijke beroeps-tennis, vorig jaar niet de 32 profs van het circus van Lamar Hunt missen moest je toen al niet een kniesoor van de ergste soort zijn om daar op te letten? felnu, in 1973, nu de aanslag op de jigelse tennis-veste van aanzienlijk hvangrijker en ernstiger aard is, ko- £n de kniesoren nog steeds van bui- het Britse eilanden-rijk. Niet min- dan 73 van de toonaangevende jofs lieten, op een enkele 'held' of sident' als Ilie Nastase en Roger .-lor na, verstek gaan, maar het ver- luwen in Wimbledon is nog steeds rankelbaar. Van de dure kaarten, eind vorig jaar reeds zijn gekocht, ;rd er niet één teruggestuurd. Er misschien wel iets van veront- _jdiging (ondanks de aanzienlijk incipiëlere aanleiding tot de boy- Fitt, de schorsing van Nikki Pilic), de 'l om er iets van te maken is er al- in maar door toegenomen. Wimble- „in is iets dat niet kan wankelen, fjlimbledon is sterker dan de spelers. alles lijkt voor iemand die minder ,'oelig is voor wat in Engeland aan iarden wordt hoog gehouden, een ioudbare stelling. Het belangrijkste istoernooi zonder de belangrijkste Europees record voor Wella Calligaris Santa Clara idiNTA CLARA (AFP, Reuter) dqvella Calligaris heeft tijdens de in- jationale zwemwedstrijden van San- 1 Clara (VS) haar eigen Europese fcord op de 1500 meter verbeterd. De "liaanse zwemster maakte een tijd 17 minuten en 18,43 seconden en i daarmee bijna elf seconden on- haar oude record (17.29,3), dat zij 6 juli 1972 vestigde in Syracuse, fella Calligaris eindigde overigens de tweede plaats op dit nummer iter de Amerikaanse Jo Harshbar- die met 17.15,67 een nieuw record de Verenigde Staten vestigde. Calhoun was met 17.19,20 de snel- Amerikaanse op dit nummer tot toe. Wereldrecordhoudster is sinds december 1971 Shane Gould (Aus) fct 17.00,6. j weerwil van de verbetering van een jropees record door Novella Calli- ris, was de Oostduitse zwemster Kor- lia Ender het meest succesvol tijdens zwemwedstrijden van Santa Clara. de laatste dag won Kornelia Ender 200 meter wisselslag met een mi- male voorsprong op Shane Gould. vijftienjarige Oostduitse behaalde •rsarmee haar derde overwinning, na- er-k zij eerder al de 100 meter vrije had gewonnen, samen met Shirley iashoff overigens en ook op de 100 :er vlinderslag het snelst was ge* 100 meter schoolslag voor heren trde een incident op. Winnaar Na- iko Taguchi werd gediskwalificeerd ;ens onreglementair zwemmen. Ta- hi, winnaar van de gouden medaille München, was daar al het onder van gesprek wegens zijn been- De jury in Miinchen besloot na lange discussie dat zijn manier zwemmen aanvaardbaar was. In ita Clara echter werd hij gediskwa- gifjiceerd door scheidsrechter Ed Olson, zijn beenslag ontoelaatbaar vond. is geen schoolslag, dit is vlinder- zei Olson. 'Het kan mij niet sche- of de jury in München het goed id, dat hij zo zwom, ik vind het niet door mij wordt hij gediskwalifi- gdèrd.' De organisatoren vonden een npromis om de moeilijkheden te :eilen. John Hencken, die als twee eindigde, met slechts 0,17 seconden iterstand, werd in de uitslag als rste geplaatst en Taguchi mocht de t^ste prijs houden, dal hel spelers moet toch aan belangrijkheid inboeten? Een logische conclusie, die men in de heuvels van zuidwest Lon den hardnekkig probeert te weerleg gen. Er zijn eenvoudigweg nieuwe ge zichten geïntroduceerd, nieuwe helden in het leven geroepen. En voor de rest is alles onveranderd. Het groen overheerst nog steeds, de wat fletse hortensia's bloeien wederom en er heeft zich in het verlengde van de ve le kalklijnen opnieuw een indrukwek kende hoeveelheid (al dan niet onder invloed van de zon ingedommelde) grijsaards geposteerd. Wimbledon 1973 kan, dat herhaalt ie dere oud-gediende (en dat zijn er im mers velen), best aardig worden. Ilie Nastase en Jan Kodes zullen wel in de finale komen, dat is dan misschien wat minder spannend. Inderdaad, zo wordt toegegeven, als die twee er niet waren geweest had iedereen kunnen winnen en dat was dan misschien het alleraardigste geweest. Maar je kunt nu eenmaal niet alles willen, niet waar? Wie zich op de openingsdag van dit 96e Wimbledon op het centrecourt be vond, heeft die mentaliteit van on wankelbaarheid scherp kunnen proe ven. Terwijl buiten in de boekwinkel ook de foto's van de 'grote afwezigen' nog steeds te koop (en ook in trek) waren, werden diezelfde 'grote afwezi gen' op het centrecourt op indirecte maar daarom niet minder duidelijke wijze gedesavoueerd. Toen Ilie Nastase, finalist van vorig jaar en nu als eerste geplaatst, het gras betrad, kreeg hij een langdurige en staande ovatie van het publiek. Hetzelfde gebeurde Roger Taylor, de man die zo dicht bij Wimbledon woont dat hij niet weg wilde blijven. Onder degenen die zich toen van hun stoel verhieven, bevonden zich ook de hertog en hertogin van Kent. Naast Nastase (die gemakkelijk van de 29- jarige Westduitser Hans-Joachim Plotz, zes jaar terug op datzelfde Wimbledon nog bij de laatste zestien en dat is niet mis, won) en Taylor (o- verwinning op de Fransman Jean* Louis Haillet) manifesteerde zich bo vendien een jongen die alles in zich heeft om vertederd in de harten van de tennis-fans te worden gesloten: Björn Borg. Hij is namelijk net ze ventien jaar en heeft halflang blond haar, oogt wat slordig en beschikt ook nog over een verrassende hoeveelheid talent. Hij jaagt de ballen zowel met fore- als backhand hard over het net, is gretig, serveert hard (hoewel zijn tweede opslag nog wat zwak is) en is bovendien uiterst snel ter been. Borg zorgde bovendien voor ongebrei delde spanning, want zijn overwin ning op Premjit Lall kende een uniek slot Bij 8—8 in de derde set volgde een tie-break die maar liefst 36 sla genwisselingen vergde. Hoewel Borg in de slotfase voortdurend tegen een achterstand van een punt aankeek, liep hij toch als eerste twee punten weg (63, 6—4, 9—8, 20—18). Ilie Nastase en Roger Taylor hielden beiden op Wimbledon de 'tennis-poli- tiek' buiten de deur. Nastase, de Roe meense bal-kunstenaar, wilde alleen kwijt hoe ongelukkig hij is met de hem opgedrongen favorieten-rol. Ro ger Taylor verwees naar zijn advocaat, die hem er van had overtuigd dat zwijgen in deze zaak beslist goud is. Roger Taylor: 'Ik ben blij dat ik speel. Ik weet nu nog niet of ik de goede beslissing heb genomen, dat zal in de toekomst moeten blijken, met name in het dagelijks leven op de toernee's.' Toch bedroog de schijn van een opge wonden en enthousiast centre-court. Want buiten dat tennisstadion, op de vele andere banen, was het rustig, stiller dan gebruikelijk. De stemming was gedrukt en dat was niet zo ver wonderlijk, want waar anders nog wel eens een Tom Okker in de eerste ron de op baan zeven veel fans trok, wor stelden nu vele onbekenden aan het internationale front. Een van hen was Jan Hordijk, toegelaten tot het toer nooi om de vele opengevallen plaat sen op te vullen. Jan Hordijk verloor van de Amerikaanse nummer zeven tien Zan Guerry (9—7, 6—2, 6—2) en bewees duidelijk op gras niet zo best uit de voeten te kunnen. Hordijk maakte weinig gebruik van het feit dat Guerry met de forehand weinig slagenvast was en werd door de Ame rikaan (die al voor de boycot direct tot Wimbledon was toegelaten) na een gelijkopgaande strijd tot 77 in de eerste set gedecideerd van de baan gezet. Hordijks laconieke reactie: 'Ge lukkig dat ik alleen voor mijn plezier speel.' Dat plezier ontbrak duidelijk op de banen rond het centre-court. Wimble don staat of valt bij emoties, bij sen timenten. En die zijn slechts in ui terst beperkte mate te vinden. Zoals de emoties die een Björn Borg op roept, de sentimenten rond een Roger Taylor en de anders zo moeilijke Nas tase. Met hen en nog een handvol spe lers valt en staat Wimbledon 1973. Als zij uit de strijd mochten verdwij nen, wacht een diepe teleurstelling, die niet met opgewekt vertrouwen is te verdrijven. Misschien daarom is aan het rijke assortiment gelegenhe den voor verfrissingen en versnape ringen dit jaar een nieuwe toege voegd: die voor 'champagne and pimms'. Pimms, in vier soorten, is na melijk uiterst geschikt voor het ver drijven van een kater. HANS SCHMIT HERENENKELSPEL: eerste ronde: Jan Kodes (Tsj)-Ken Hlrai (Jap) 4-6. 6-4. 6-1. 6-3; Fran- (GBr) 6-4. 7-9. 6-1, 6-2; Zan Guerry (VS)-Jan Hordijk (Ned) 9-7, 6-2. 6-2; Jürgen Fassben- der (WDld)-Istvan Gulyas (Hong) 8-6. 6-8. 6- 3, 6-3: Jaime Pinto Bravo (Chili)-John Clif ton (GBr) 6-4, 3-6, 2-6, 6-2, 6-4; Mike Ma- chette (VS)-Tony Parijn (NzZ) 3-6, 6-4, 6-3, 6-1); Marcello Lara (Mex)-John Paish (GBr) 6-7, 6-4, 7-5 6-2; Alex Mayer (VS)-Richard Lewis (GBr) 7-5, 6-4, 6-3; Bill Durham (Austr)-Sergel Likhachev (Rusl) 6-3, 6-4 3-6 6-4; Ivan Molina (Col)-Bill Brown (VS) 6-4. 9-7, 8-9, 6-3; Björn Borg (Zwe)-Premjlt Lall (India) 6-3, 6-4, 9-9; Ilie Nastase (Roem)- Hans-Joachim Plotz (WDld) 6-3, 7-5, 6-2; Let cher (Austr)-Bob Stock (VS) 5-7, 6-4. 6-3. 6- 1; Clay lies (GBr)-7-5. 9-7; Kanderal <Zwi>- Tanabe (Jap) 6-4, 6-3. 6-4; Bob McKinley (VS)-McNamee (austr) 6-4, 6-1, 6-0; Harald Elschenbroich (WDld)-James (Austr) 5-7, 6-2, 3-6, 8-6, 6-2; Mukerjea (India)-Hans Engert (WDld) 6-4, 7-5, 8-9, 6-4; Szabolcs Baranyi (Hong)-Jean-Llouls Royer (Fr) 6-0, 6-2, 6-2, Roger Taylor (GBr)-Jean Haillet (Fr) 6-2, 6- 3, 6-3; David Lloyd (GBr)-Carrado Barrazutti (It) 6-2, 0-6, 6-1. 6-1; John Lloyd (GBr)-Jean- Francois Caujolle (Fr) 8-9. 4-6. 8-3, 6-4, 6-3; Ananj AmrithraJ (India)-Derek Schöder (ZAfr) 6-4, 6-4, 9-8: Jim Connors (VS)-Mark Farrell (GBr) 6-4, 6-3, 6-4; Bob Giltinan (VS)-Robert Machan (Hong) 6-3, 6-4, 6-3; Barry Phillips-Moore (Austr)-Richard Drysdale (GBr) 6-3, 9-7, 7-5; Karl Meiler (WDld)-Greg Peebles (VS) 9-7, 6-4, 6-2; Ernie Ewert (Austr)-Pugacv (usl) 3-6, 6-1, 7-5, 9- 8; Owen Davidson (Austr)-Plerre Joly (Fr) 6-4, 6-4, 6-4: Syd Ball (Austr)-Boro Jovanovic (Joeg) 7-5. 8-6, 6-3; Yuill (ZAfr)-Stephen Warboys (GBr) 6-2, 4-6, 9-7, 4-6, 6-4; José Moreno (Spa-Mike Collins (GBr) 6-4, 6-3, 6-3; Allan McDonald (Austr)-G. Braun (Austr) 6- 4. 6-4, 6-2; Toshiro Sakia (Jap)-Jean-Paul Meijer (Fr) 6-1, 3-6, 9-8, 6-3; Jiri Hrebec (Tsj)-Frank Sedgman (Austr) 6-0. 6-4. 7-5: Peter Curtis (GBr)-Graeme Thompson (Austr) 6-4. 6-4, 6-2: Keith Hancock (Austr)- Paul Kronk (Austr) 5-7. 7-5, 6-4, 3-0, 6-4; Billy Martin (VS)-JasJlt Singh (VS) 6-3, 9-7, 2-6, 6-3; Richard Buwalda (ZAfr)-Munawar Iqbal (Pak) 5-7, 6-3, 6-2, 6-4; Alex Metrevelt (Rusl)-Stan Matthews Jr (GBr) 6-3, 6-4, 9-8; Russell Simpson (NwZ)-Tom Karp (VS) 6-4, 8-6, 6-3; Mukerjea (India)-Zulete (Ecuador) 7-5. 6-1. 6-3; Kukl (Jap)-Russo (Austr) 1-6, 6- 2. 8-9. 6-4, 9-7; Marzano (It)Ramirez (Mex) 63, 64. 2—6, 62; Mignot (Belg)—Pokorny (Oost) fr—1, fr—1. 6—3; Keldie (Austr)—Bohrnstedt (VS) 7—5. 6—3. 4—6. 6—3 ATLETIEK Ed de Noorlander, Hans Smeman en Eltjo Schutter zullen op 7 en 8 juli in Kopenhagen deelnemen aan een internationale Uenkamp als voorberei ding op de Europa Cup wedstrijd in Reykjavik enkele weken later. MOTORSPORT In Carlsbad (Californië) is Gerrit Wolsink vierde geworden in de Grote Prijs van Amerika motorcross 500 cc. Pierre Karsemakers werd zevende. De overwinning was voor de Westduitser Willi Bauer. VOETBAL De schorsing van verschei dene Schalke '04 spelers is ingekort. Jür gen Sobieray mag op 1 augustus al spe- tober (was ook twee jaar), terwijl Klaus Fichtel, Herbert Lütkebohmert, Rolf Reussmann en Hans Jürgen Wlttkamp (de laatste speelt nu voor Borussla Mön- chengladbach) op l maart 1974 weer VOETBAL Elek Schwartz, onder meer oud-coach van het Nederlands elftal en Sparta, gaat het komende seizoen de Zuidduitse amateurclub DJK Konstanz trainen. Schwartz, die het laatste de Westdultse Regionalllga 1860 München onder zijn hoede had, heeft voor één jaar getekend. 'opscorer b-tearn (19 doelpunten) ziet meer mogelijkheden zich bij MVV ivaar te maken ■ap onze speciale verslaggever iTTERDAM Sparta is sinds zaterdag, toen hij in Maastricht zijn idtekening zette onder een tweejarig contract bij MW, van Cor djit bevrijd. Een wat onvriendelijke zinsnede die echter wel typerend voor de sfeer die er tussen de 22-jarige B-speler en Sparta heer- s. Pot, al twee seizoenen vechtend voor erkenning van zijn kwali- •deiiiten, heeft in die periode hardnekkige pogingen in het werk ge- om elders emplooi te vinden. Pogingen, die telkenmale strand- d* op de vrij hoge vraagprijs die de Rotterdamse club bedong. Zelfs herhaalde dreigement dat hij een kort geding zou aanspannen ^t Sparta onberoerd. Het wenste zijn speler niet te laten vertrek- ïn. balfs toen hij vorige maand zijn club Po^riftelijk meedeelde dat hij onder gnaen enkel beding meer voor Sparta tste uit te komen', wat toch voor irtaa een invcesteringsverlies in- ild, leidde nauwelijks tot een reac- Voetballers dreigen zo vaak dat mimet voetballen stoppen, redeneer- zij£ de Sparta-bestuurders. Directeur onze sportcorrespondent ERDAM Feyenoord verwacht week een deputatie van de Franse tbalclub FC Paris, die wil onder delen over een transfer van Theo Duivenbode en mogelijk ook Rob uns en Ronnie Kalderon. Gisteren manager Guus Brox overigens rgeefs gewacht op een vertegen- rdiger van Austria-Klagenfurt, de enrijkse club waarvoor Franz die nog een jaar bij de Rotter- mers onder contract staat, wenst komen. Ad Lam: 'We boden Pot een reële sa larisverhoging en de garantie dat hij het komende seizoen tot de selectie- groep zou behoren. Dat houdt natuur lijk niet ln dat hij een vaste keus voor het eerste elftal zou zijn. Dat is ter beoordeling aan trainer Steegman. We hebben per slot van rekening er varen krachten als Heijerman, Kreuz, Kowalik en Sadek en dat maakt het voor Pot niet gemakkelijk'. Niettemin wenste Sparta zijn atletisch gebouwde speler, die in het B-team in de laatste competitie-aflevering ne gentien doelpunten scoorde, te behou den. Het schroefde de vraagprijs op tot 125.000 gulden in de hoop dat eventueele gegadigden zouden af schrikken. MW door zijn nieuwe trai ner Maarten Vink op Pot attent ge maakt dreigde onmiddellijk onderhan delingen te staken toen het van Spar ta vernam dat het niet bereid was enige concessies te doen. Pot, gealarmeerd door deze ontwikke ling, zocht ijlings contact met drs. Martin Snoeck van de Vereniging Van Contractspelers (WCS). Intern bestuursraad bracht voor Pot uitein delijk het verlossende woord. Sparta Cor Pot: 'Wat MVV me biedt, zou Sparta nooit hebben gedaan'. toonde zich in de nacht van vrijdag op zaterdag bereid de transfersom te laten zakken tot 85.000 en daarmee was de zaak beklonken en was Pot een van de weinige spelers uit het betaalde voetbal die in deze rustige transferperiode een goede positiever betering heeft kunnen afdwingen. Pot: 'Wat MW me biedt, zou Sparta nooit hebben gedaan. Behalve een re delijk salaris en een gunstige premie regeling betaalt het ook mijn flat in Maastricht en mijn studie aan de Aca demie voor Lichamelijke Opvoeding in Tilburg, als ik daar tenminste kan worden ingeschreven. Maar het be langrijkste voor mij is toch dat ik de garantie heb gekregen dat me in een groot aantal wedstrijden de mogelijk heid wordt geboden me waar te ma ken'. MW moet wel bijzonder overtuigd zijn van de kwaliteiten van spitsspe- ler Pot dat het in de Spartaan een goede vervanger ziet voor de naar België uitgeweken Ben Redèl. Pot, die bij Spartaa in vijf jaar slechts een keer op eredivisie-nieau (tegen Tel star) uitkwam en toen geenszins im poneerde, hoopt dat hij in Maastricht zal doorbreken. 'Ik ben geen ogenblik bang dat ik MW zal teleurstellen', meent Pot die ondanks de talrijke conflicten die hij met zijn vorige werkgever had, geen rebelse speler is. Wiel Coerver karakteriseerde hem in zijn- Sparta-tijd als een veel te lieve jongen die onmiskenbare kwaliteiten heeft (snelheid, een goede trap- en koptechniek) maar de hardheid mist uit te groeien tot een werkelijke klas sespeler. Pot: 'Ik ben dc laatste maan den al harder geworden. Ik zal bij MW al het mogeilijke doen om Coer- vers ongelijk te bewijzen'. RICHAR MATTHIJSSE Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Eef Dolman, ex-we reldkampioen bij de amateurs en in het verleden diverse keren Nederlands kampioen, heeft zijn prof-licentie te ruggestuurd naar de KNWU. Dolman is verbolgen over het feit dat de jury hem in het nationaal kampioenschap in Valkenburg als twintigste klasseer de, terwijl hij veertiende finishte. Een blunder, die overigens inmiddels ,is hersteld. Dolman: 'Ik heb mij tot het uiterste geweerd in het nationaal kam pioenschap. Dat ik dan door een der gelijke incompetente jury over het hoofd word gezien, geklasseerd word in de buurt van renners als Wesselius en Wout van de Berg, doet de maat overlopen. Tenslotte ben ik door mijn baas als tapijtverkoper bij Kela, de zelfde firma waarvoor ik op de fiets zit, een amateur. Ik heb niet meer zo veel tijd beschikbaar om te trainen als de meeste andere profs.' Ploegleider Peter van Putten is bij zonder verbolgen over de handelwijze van Dolman, die zijn licentie heeft teruggestuurd zonder eerst met hem overleg te plegen. 'Morgen zullen wij hierover met Dolman en directeur Van Heugten uitvoerig overleg plegen. Wij zijn bijzonder teleurgesteld over Dolman. Maar ik wil alles in het werk stellen om de zaak in het reine te brengen. Doordat Dolman weigert om wedstrijden te rijden, pleegt hij con tractbreuk. Daarvoor krijgt hij een voorlopige schorsing opgelegd'. Dolman: 'Ik weet nog niet welke consequenties dit heeft. Ik wil nog niet bij voorbaat uitsluiten dat ik nog op mijn besluit terugkom. Maar ik zal in ieder geval aan het eind van het jaar stoppen met wielrennen. LAUSANNE (AFP, REUTER). Het programma van de Olympische Spelen van 1976 In Montreal zal in grote trekken gelijk zijn aan dat van München 1972. Dit verklaarde president lord Killian na de be stuursvergadering van het Interna tionale Olympische Comité in het kasteeltje van Vidy in Lausanne. Ook voor de Spelen van 1980. zijn geen grote wijzigingen te verwach ten. 'Als wij iets veranderen wil len we dat zoiets minstens twintig jaar stand houdt', aldus lord Killa* nan. De kwestie van wie wel en wie niet toegelaten dient te worden bij de Spelen, die momenteel is gere geld in artikel 26, zal volgend jaar bij het congres in Wenen opnieuw worden bekeken. De Ierse lord stelde een nieuwe reglementering in het vooruitzicht, welke bij de Spelen van Montreal van kracht zal zijn. Een van de veranderin gen, waartoe het I.O.C. besloot be treft het voetbaltoernooi. In 1976 zullen zestien ploegen tot het eind- toernool worden toegelaten in- plaats van twaalf, zoals in München het geval was. Het aantal spelers per ploeg is echter terugge bracht van 19 tot 17. Het I.O.C. stemt geheel In met het voorstel van de Internationale voetbalfede ratie om spelers, die deel genomen hebben of zullen deelnemen aan het wereldkampioenschap uit te sluiten van de Spelen. De overige wijzigingen die Killa- nin aankondigde, betreffen: Boogschieten: twee inplaats van drie deelnemers per land per num mer. Hockey: de beslissing om het aan tal deelnemende landen van het eindtoernool van zestien tot twaalf terug te brengen, blijft gehand haafd. Wielrennen: de wedstrijd op de tandem vervalt. Bij de sprint mo gen voortaan slechts twee deelne mers per land worden ingeschre ven inplaats van drie. Kano: de slalom vervalt. Schieten: de 300 meter nummers vervallen. Zwemmen: het maximum aantal deelnemers per land wordt terug gebracht tot 33 zwemmers en 30 zwemsters. Dat was resp. 38 en 35. Drie zwemnummers zullen ver dwijnen (het is nog niet bekend welke). Atletiek: de 20 km. snelwandelen blijft tot Montreal op het program ma en verdwijnt dan. Dit is gedaan om de atleten, die al aan hun voorbereiding beginnen zijn, niet te schaden. Schermen: twee inplaats van drie deelnemers per land op de indivi duele onderdelen. Gymnastiek: hoogstens 12 deelne- mers/sters per land voor alle on derdelen. Elk land mag drie deel- nemers/sters voor de twaalf of achtkamp opstellen en twee deel- nemers/sters per individueel num mer. Het I.O.C. heeft een commissie van drie opdracht gegeven de situatie op sportgebied in Rhodeslë te on derzoeken. Hierin hebben zitting de Braziliaan majoor Silvio Padil- ha, de Deen Ivar Vind en de Pa kistaan Wajld AH. Het is volgens lord Killanin niet waarschijnlijk dat de commissie dit Jaar nog naar Rhodeslë zal reizen. Het I.O.C. bestuur besloot verder de bronzen medaille, die Jaime Huelamo bij de Olympische wegra ce veroverde, terug te eisen, omdat de Spanjaard gediskwalificeerd is wegens het gebruik van doping. Het brons zal worden toegekend aan de Nicuwzeelander Bruce Hlddie, die als vierde arriveerde. Verder onderzoekt het I.O.C. be stuur twee gevallen, waarin de at leet zich zou hebben geleend tot commerciële activiteiten. Het be treft de Britse zwemmer David Wilkic, die gefotografeerd werd met een antichloor bril op en de Belgische gewichtheffer Serge Red ding, die model zou hebben ge staan voor een advertentie van waspoeder. Een staande ovatie voor prof Ilie Nastase bij het betreden van het centre-court voor zijn eerste partij in het toernooi van Wimbledon. Hans Joachim Plotz uit West-Duitsland die later kansloos was tegen de Roemeen, deelt in de blijdschap. Rus overziet ivinst in één zet Volgend jaar vraag licentie meer aan.' ik geen prof- HILVERSUM (ANP) In de 11de ronde van het AVRO-toernooi is er geen verandering gekomen in de posi tie van de koplopers. IvkowGeiler en Timman—Szabo liepen op puntendelin- gen uit Geiler en Szabo leiden nu beiden met 8 uit 11. Achtervolger Ljubojevic verkleinde de overigens vrij grote afstand ietwat. Hij won een door Sax zwak gespeelde partij en is nu tot 6ft punt geklommen Geiler was na afloop van de partij be paald zielgelukkig. Hij stond beslist minder, had misschien blijvend een pion moeten verliezen en wat al niet. Het middenspel was echter razend ge compliceerd, waarbij ook nog weder zijdse tijdnood een rol speelde. Toen LENINGRAD (TASS) De Russische grootmeesters Karpov en Kortsjnoi staan de top van het klassement bij het interzonale schaaktoernooi te Le ningrad voor het begin van de zestien de en voorlaatste ronde. In het week einde won Karpov zijn afgebroken par tij tegen Gligoric en Kortsjnoi haalde het volle pond uit zijn gunstige afge broken stelling tegen Torre. Kortsjnoi en Karpov hebben lift punt, een punt meer dan Smejkal, die twee punten rijker werd door overwinnin gen op Toekmanov en Taimanov. Byr ne staat op de vierde plaats met 10 punten en nog een afgebroken partij. In de andere uitgespeelde wedstrijden won Hübner van Torre en Taimanov van Radoelov. Gligoric gaf zijn duel met Tal zonder verder te spelen ge wonnen, Tal en Byrne deelden het punt. Larsen versloeg Cuellar en Koesmln en Uhlmann kwamen nog niet tot een beslissing. Stand na vijftien ronden is: 1. Karpov (Rus) en Kortsjnoi (Rus) llt£ pnt., 3. Smejkal (TsJ) lflft, 4. Byrne (VSt) 10 plus 1 afgebr., 5. Hübner (WDld) 9\4. 6. Larsen (Den) 9. 7. Koetsmin (Rus) 7\4 plus 2 afgebr., 8. Tal (Rus) 7%. 9. Radoelov (Bul) on Taimanov (Rus) 7, 11. Quinteroz (Arg) 6]/a plus 2 afge br., 12. Torre (PhD 6%. 13. Gligoric (Joeg) 6 plus 1 afgebr., 14. Uhlmann (ODld( 5 ft plus 2 afg„ 15. Rukavlna (Joeg.) 5. 16. Toek- makov (Rus) en Estevez (Cub) 4 plus 1 afg., 18. Cuellar (Col) lft. Doelpunt van Sandberg beslissend: 1-0 STOCKHOLM (UPI) Zweden heeft gisteravond voor 45.000 toe schouwers in Stockholm weer geschiedenis geschreven. De ploeg, die al bijna zeker is van een plaats in het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal, versloeg wereldkampioen Brazilië met 1-0. De luid bejubelde treffer werd elf minuten voor het einde door Ro land Sandberg gescoord. De uitslag was geen goede afspiege ling van de werkelijke krachtsverhou dingen in het veld. Brazilië was vrij wel het gehele duel ln de meerder heid. Maar Zweden speelde verdedi gend sterk en had in doelman Ronnie Helström de grote ster. Met een aan tal voortreffelijke reddingen voor kwam hij een doelpunt voor de Bra zilianen. Een Zweedse uitval, op een moment dat de strijd leek te zullen gaan ein digen in een gelijkspel (waar de Zwe den ook al heel tevreden mee zouden zijn) bracht de beslissing. Ralf Ed- ström aangekocht door PSV be wees nog eens dat zijn hoofd een be langrijker wapen is dan zijn benen. Hij kopte een voorzet verrassend door naar Sandberg die attent reageerde: 10. Een fel Braziliaans offensief leverde daarna niets meer op. De overwinning van Zweden betekent dat het land dat in toernooien voor clubs niets voorstelt, nu al een jaar ongeslagen is gebleven. Brazilië leed z'n tweede nederlaag tij dens de toernee die door Afrika en Europa ,is gemaakt Eerder won Italië met 10'. de grootmeesters tot puntendeling be-: sloten was het bord vrijwel leeg. TimmanSzabo speelde zich in het positionele vlak af. Zwart had enig initiatief, doch in gevaar heeft Timman geen ogenblik verkeerd. Wie wel in gevaar verkeerde was Andersson tegen Poloegajewski. De Rus overzag een winst in één zet. Hij wordt met de dag ontroostbaarder. Het was in feite een ronde, die niet veel heeft gewijzigd, zij het, dat de aangetaste vorm van Poloegajewski op nieuw bleek. Hij begint zich ongerust te maken over zijn optreden in het interzonale toernooi in Brazilië, dat volgende maand begint. De Rus behoort tot de kanshebbers voor de 4 topplaatsen, die recht geven op deelname aan de kandidatenmatches voor het wereldkampioenschap, doch daartoe is het natuurlijk eis elke kans in een winstpunt om te zetten. Het is de eerste maal in jaren, dat Poloega jewski in Nederland niet tot de hoogste prijswinnaars behoort, lie ronde: Andersson-Poloegajewskl Ivkov-Geller ft-V4, Ljubojevic-Sax 1-0, Tira- raan-Szabo Stand na 11 ronden: 1/2. Geiler en Szabo 8. 3. Ljubojevic 6^. 4. Andersson 5. 5/6/7. Sax, Poloegajewski, Ivkow 4ft, 8. Timman 3. KIEL De gebroeders Vollebregt, die tijdens het weekeinde in de Kieler Woche verrasten met uitstekende re sultaten in de Flying Dutchmanklasse, hebben gisteren een stapje terug moe ten doen. Zij finishten in de derde race als tiende, een klassering, die overigens nog wel voldoende was om de tweede positie in het klassement vast te houden. Lange tijd lagen de broers op de 23e plaats, maar zij slaagden er later in zich wat op te werken. De Westduitser Uli Libor was met zijn bemanningslid Peter Naumann weer ongenaakbaar. Hij ging als enige tijdig overstag en finishte als eerste met een voorsprong van ongeveer zeven minuten. Ook gisteren werd Kiel een langdurige affaire met zwakke winden en soms windstilte. Enkele klassen waren zelfs tien uur onderweg. Het was een ty pisch 'Olympisch weertje'. Een Neder lands succesje behaalde stuurman Mo lenaar met Van Oeveren in de 470- klasse, tot voor kort nog het domein van de tweeling Vollebregt Het duo Molenaar-Van Oeveren zegevierde in de race van de eerste groep nadat bij de tweede kcorboei de gebroeders Van Werkhoven nog aan kop lagen. Zij zak ten echter evenals Van Pagee met mejuffrouw Dekker ver terug. GSTAAD (ANP) Het Nederlandse schaakteam heeft in de derde ronde van het Clare Benedict-toernooi in de Zwitserse plaats Gstaad gelijkgespeeld tegen Spanje: 22. Kick Langeweg verloor van Arturo Pomar en Hans Bouwmeester won van Fernando Vi- sier. Bert Enklaar en Rob Hartoch speelden remise. Denemarken nam te- fen Zwitserland een voorsprong van .50.5 (één afgebroken partij) en vergrootte de marge in de algemene rangschikking met Nederland. Derde ronde: Spanje-Ncderland 2-2. gede tailleerd; Pomar-Langeweg 1-0, Medina-En- klaar 0.5-0.5. Calvo-Hartoch 0.5-0.5. Vlslcr- Bouwmeestcr 0-1. West-Dultsland-Ooslenrljk 2-1 1 afg, Denemarken-Zwitserland 2.5-0.5 1 afg., llalië-Engcland 0.5-1.5 2 afg. Na drie ronden is de stand: Denemarken 8 pnt 1 afg., 2. Nederland 7, 3. Engeland 6.5 2 afg., 4. Spanje 6.5, 5. West-Dultsland 5 1 afg., 0. Oostenrijk en Zwitserland 4.5 1 afg., 8. Italië 2 1 afg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9