Optimisme na top Breznjew-Nixon John W(atergate) Dean klaagt zijn idool aan Britse leger begint met actie tegen desertie in Ulster Dean: zaak moest in doofpot Partijleider uit VS in Parijs aangekomen Kwestie M.-Oosten werd niet geregeld Op weg naar kernproefgebied Brand in bar in New Orleans: zeker 29 doden Vecht ex-adviseur voor zichzelf of voor de waarheid? Kwik in Japanse |jP vis noopt tot rantsoenering L™ Nixon met moordaanslag bedreigd h onz< ITTEE Ie wee ktbalcl hdeler i Dui- buns )ft m ergee: TROUW/KWARTET DINSDAG 26 JUNI 1973 SAN CLEMENTE (AP, Reuter, DPA, UPI) De Russische partijleider Leonid Breznjew is gisteren na een zevendaags topoverleg met president Nixon in Parijs aangekomen nadat beide staatslieden hadden onderstreept dat er nu gunstige vooruitzichten zijn dat een definitief akkoord kan worden be reikt over beperking van de kernarsenalen van de twee supermogendheden. In ©en gezamenlijk communiqué, dat gisteren is uitgegeven zeggen Brez njew en Nixon dat op 30 oktober in Wenen besprekingen zullen beginnen over wederzijdse terugtrekking van troepen uit Europa. Voorts wordt in het communiqué opgemerkt dat de VS en de Sowjet-Unie in de komende drie jaar zullen streven naar uitbrei ding van de handel met twee tot drie miljard dollar. Het communiqué, dat een samenvat ting geeft van de belangrijkste resul taten van de besprekingen tussen Nixon en Breznjew, geeft te kennen dat over de brandende kwestie van het Midden-Oosten geen overeenstem ming is bereikt. 'Elke partij heeft zijn opvatting over dit probleem naar vo ren gebracht', zo wordt gezegd, terwijl wordt vervolgd dat men zal voortgaan pogingen te doen zo snel mogelijk een regeling voor het Midden-Oosten te bevorderen. Een dergelijke regeling, aldus Nixon en Breznjew, 'moet in overeenstemming zijn met de belan gen van alle staten in het gebied, moet stroken met hun onafhankelijk- heid en souvereiniteit en moet vol doende rekening houden met de legi tieme belangen van het Palestijnse volk'. Veiligheidstop In het communiqué wordt tevreden heid uitgesproken over de succesvolle voorbereidingen van de Europese vei ligheidsconferentie, die nu voltooid zijn. De conferentie in Helsinki zal op 3 juli beginnen, zo wordt opgemerkt. Deze conferentie 'moet zo snel moge lijk met succes worden beëindigd', al dus Nixon en Breznjew, die aanne men dat op het hoogste niveau een slotconferentie zal worden gehouden. Over de komende besprekingen over troepenvermindering in Europa wordt BELFAST (Reuter, UPI) De Britse veiligheidsdienst in Ulster heeft gewaarschuwd dat ieder die Engelse militairen in Noord-Ier land aanzet tot desertie op boete en gevangenisstraf kan rekenen. De waarschuwing is gegeven naar aan leiding van berichten dat een organi satie 'British Action Committee' het deserteren zou aanmoedigen. De orga nisatie zou door een Engelsman Wor den geleid en is vermoedelijk in Zwe den gehuisvest Het bestaan van de organisatie was tot dusver onbekend. Het 'comité' wil vrijwilligers uit En geland, Ulster, Zweden en West-Duits- land vlugschriften laten uitdelen on der de militairen, waarin staat hoe zij naar Zweden kunnen ontsnappen en waar zij zich daar moeten melden. Verschillende Britse soldaten zijn al naar Zweden gedeserteerd. Explosies In Noord-Ierland heeft een bomexplo sie in een auto de drie inzittenden er van gedood. Gisterochtend vroeg is in een gemengde (protestantse en rooms- katholieke) wijk een 36-jarige protes tant doodgeschoten. Daarmee is het aantal in Ulster geval len doden sinds het uitbreken van het conflict tot 834 gestegen. De drie doden zijn gevallen op onge veer twee km. van de stad Omagh in het graafschap Fermanagh in het wes ten van Noord-Ierland. In Belfast klopte een jongeman aan op een deur van een huis en werd de man, die opendeed op de stoep door vijf scho ten gedood. In het graafschap Ferma nagh zijn zondag twee politiebureaus met raketten bestookt De projectielen misten doel en ontploften op straat, waardoor tal van ramen sneuvelden. Opnieuw heeft een Noordierse rooms- katholieke organisatie er bij de mili tante IRA-'provisionals' op aangedron gen met schieten en bommenplaatsen op te houden. De oproep werd gedaan door de leiding van de Republikeinse clubs in het graafschap Antrim, ten zuidwesten van Belfast. De Republi keinse clubs, die tot voor kort in Ul ster waren verboden, waren steeds bolwerken van 'republikanisme', het streven naar aansluiting van Ulster Childers werd beëdigd als opvolger bij de Ierse Republiek. Childers In de Ierse Republiek is de onlangs tot president gekozen protestant van Britse origine Erskine Childers (68) zijn ambtstermijn officieel begonnen. Childers werd beëdigd als opvolger van de nu 91-jarige Eamon de Valera, die 14 jaar Iers president is geweest, daarvoor jarenlang premier was en ac tief heeft deelgenomen aan de Ierse vrijheidsstrijd rond de jaren 1921. De aanwezigen bij het ceremonieel van de ambtsaanvaarding waren verrast dat Childers, die de Vierde Ierse pre sident is, zijn eedsformulier in per fect keltisch (de officiële Ierse taal) wist uit te spreken. Tijdens de cam pagne voor de presidentsverkiezingen werd met Childers door opposanten de spot gedreven omdat hij het 'gae- lie* onvoldoende beheerste, wat in Ier land een algemeen verschijnsel is. Childers is de tweede protestant die Iers president werd. De eerste was Douglas Hyde, die tevens de eerste president van de Ierse Republiek was. opgemerkt dat de besluiten van deze conferentie 'wederzijds aannemelijk' moeten zijn en berusten op de 'basis van onverminderde veiligheid' van al le deelnemers. De westelijke aandui ding 'wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering' wordt echter niet gebruikt. Volgens Nixon en Breznjew is de 'verhindering van atoomoorlogen' een 'historische mijlpaal' en is het voor uitzicht op een duurzaam ontwape ningsakkoord 'gunstig*. Te gelegener tijd kan een 'wereld-ontwapeningscon ferentie' een rol spelen, aldus het communiqué. Partijleider Breznjew is gisteren per vliegtuig uit de VS naar Parijs ver trokken waar hij voor terugkeer in Moskou twee dagen met de Franse president Georges Pompidou zal spre ken. 'Tot ziens' zei Breznjew bij de afscheidsceremonie die door de Ame rikaanse vice-president Spirow Ag- NEW WERD GELEID. In een verkla ring zei Breznjew: 'Wij zijn erin ge slaagd de betrekkingen tussen de Sow jet-Unie en de VS belangrijk te verbe teren. Breznjew vervolgde: 'Zo kunt u zien dat de logica der natuur zich ook uitstrekt tot de internationale politiek en dat is goed. Er is nog veel dat moet worden geregeld en hiervoor zullen ontmoetingen op alle niveaus nodig zijn'. Eerder was officieel be kendgemaakt dat Nixon Breznjew vol gend jaar opnieuw in Moskou zal ont moeten. In de verschillende wereldhoofdsteden zijn de resultaten van Nixons overleg met Breznjew over het algemeen gun stig ontvangen. D; Britse regering heeft laten weten dat Nixons en Breznjews pogingen een kernoorlog te voorkomen zijn gedaan met volledige in achtneming van de veiligheidsbe langen van de NAVO-lidstaten. Het ontbreken van resultaten over het conflict in het Midden-Oosten heeft zowel in Arabische landen als in Israël kritiek uitgelokt Het Egypti sche dagblad Al Achram gaf als com mentaar dat dit probleem met een 'vreemdsoortig negativisme' was afge handeld en dat Nixon en Breznjew de crisis kennelijk niet hadden willen oplossen. Israëlische waarnemers toon den zich teleurgesteld dat geen ont spaning was bereikt door het naar vo ren brengen van nieuwe vredesvoor stellen. In de Sowjet-Unie zijn de Ameri- kaans-Pussische onderhandelingen met veel ophef naar voren gebracht en historische betekenis toegekend aan de pogingen een kernoorlog te voorkomen. De Prawda noemde het desbetreffende akkoord 'een van de belangrijkste overeenkomsten in de huidige internationale betrekkingen'. Frankrijk In Frankrijk, waar Breznjew gistera vond is aangekomen, hebben de Ame rikaans-Russische akkoorden bij de toppolitici ongerustheid gewekt. De besprekingen tussen Pompidou en Breznjew zullen dan ook vooral gaan over defensie- en veiligheidsvraagstuk ken. Volgens Parijs mogen de super mogendheden op deze twee gebieden geen onderlinge afspraken maken die de Europese landen raken, zonder dat deze landen worden geraadpleegd. Frankrijk zou vooral bezorgd zijn over de Amerikaanse troepenvermin dering in Europa wegens de gevolgen die dit voor de Franse defensie en staatskas ou hebben. Een bevoorradingsschip van de Australische marin e is gisteren uit Sydney vertrokken. Het zal een fre gat van de Nieuwzeelandse marine ondersteunen, d at donderdag ook zal vertrekken naar de atol Moe- roeroa in de Stille Oceaan, waar Frankrijk binnenkort atoomproeven wil houden. Het kabinet van Nieuw-Zeeland heeft bij loting de minister van immigratie, Fraser Colman, aange wezen om mee te varen op het fregat Otago. Premier Norman Kirk van Nieuw-Zeeland, zei gisteren dat alle ministers, met inbegrip van hemzelf, bereid waren de reis op het fregat mee te maken en dat toen besloten was bij loting iemand aan te wijzen. De Nieuwzeelandse posterijen zijn gisteren begonnen de post uit- en naar Frankrijk niet meer te be handelen. Vervolg van pag. 1. ring voor de televisie zag voorlezen. Als hij er van te voren van. geweten zou hebben, zou hij Nixon hebben aangeraden om niet in het openbaar te ontkennen dat mensen van het Witte Huis er bij betrokken waren. Op die 27-ste februari had Dean tegen Nixon gezegd dat hij de zaak 'slechts in bedwang had kunnen houden tij dens de campagne, maar dat ik er niet zeker van was dat ik dit voor on bepaalde tijd kon', zei Dean gisteren. Nixon had toen gezegd 'dat wij terug moesten vechten en dat hij er het volste, vertrouwen in had dat ik dat kon', aldus Dean. Dean verklaarde waarom hij ertegen was dat Nixon in het openbaar ont kende, dat het Witte Huis iets met de zaak uit te staan had. Dean had zelf deelgenomen aan twee vergaderingen waarop Gordon Liddy, een van de in brekers in het Watergategebouw, het plan van de spionage in het hoofd kwartier van de Democraten had ge opperd. Dean had van deze twee ver gaderingen verslag uitgebracht aan Haldeman en Ehrlichman. Die vergaderingen waren op 27 janua ri en 4 februari 1972 gehouden in het kantoor van de toenmalige minister van justitie John Mitchell. Liddy was toen met plannen gekomen waarin ge weld, ontvoering enprostitutie een rol speelden. Tijdens de tweede verga dering zou Dean gezegd hebben dat 'deze gesprekken niet konden worden voortgezet en dat de vergadering on verwijld diende te worden afgebro ken. Daarna zou Dean Liddy te ver staan hebben gegeven 'dat ik dit soort zaken nooit meer met hem wenste te bespreken. Ik heb hem gezegd, dat ik er niets van wilde weten als dergelij ke plannen mochten worden goedge keurd'. ONGELOOFLIJK 'Een ding stond voor mij vast. Iemand wilde deze operatie, maar ik wilde er niets mee te maken hebben en er evenmin iets van afweten.' Na de woordenwisseling met Liddy had hij een onderhoud gevraagd met Halde man 'Ik vertelde Haldeman wat Liddy had voorgesteld en zei hem dat deze plannen mij ongelooflijk, onno dig en onwijs voorkwamen. Ik zei hem dat niemand op het Witte Huis ziin vingers moest branden.' Halde man was het met hem eens geweest en had hem gezegd 'de zaak verder te laten rusten'. Haldeman heeft zelf verklaard van te voren niets van de zaak te hebben geweten. Toen Dean na de inbraak in het hoofdkwartier van de Democraten op dracht kreeg te helpen de zaak in de doofpot te stoppen, had hij steeds ver- NEW ORLEANS (Reuter, UPI). Bij een brand in een bar in New Or leans zijn zondagavond zeker 29 men sen om het leven gekomen. Twintig anderen liepen brandwonden op. Zes gewonden verkeren in levensgevaar. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De politie heeft nog geen commentaar gegeven op berichten als zou de band aangestoken zijn door twee jongens die de toegang tot de bar geweigerd was. Zij zouden hebben gedreigd de zaak in brand te steken toen ze niet binnen mochten. De brandweer was de brand in een kwar tier meester, maar de bar was op de eerste verdieping van een oud houten pand. De brand is vermoedelijk ont staan op de houten trap die naar bo ven leidde. Enkele overlevenden van de tragedie hebben verklaard dat zij viak voor de brand benzine hebben geroken. Een getuige zegt gezien te hebben, dat iemand benzine uitgoot over de trap en die toen in brand stak. De bar was een ontmoetings plaats voor homoseksuelen. slag uitgebracht aan Haldeman en Ehrlichman. 'Ik was mij bewyst dat zij dagelijks met de president spraken en ik was er zeker van, omdat Halde man vaak notities maakte over de in formatie die ik onder zijn aandacht bracht, dat deze informatie de presi dent zou bereiken.' UITWAS Voor diegenen in net Witte Huis, die het systeem daar van nabij hebben le ren kennen, is de Watergatezaak een onvermijdelijke uitwas van een kli maat van bovenmatige bezorgdheid over de politieke activiteit van de monstranten, over het uitlekken van geheime gegevens, en van een onver zadigbare honger naar politieke spio nage. Dit alles gekoppeld aan een doe- het-zelf ploeg in het Witte Huis, die zich niet om wetten bekommerde', al dus Deans getuigenis. KENNEDY Volgens Dean leefde het Witte Huis voor de verkiezingen van politieke roddel en politieke spionage. Hij had zelf opdracht gekregen de gangen na te gaan van Mary Jo Kopechne, de se cretaresse van Edward Kennedy die verdronk bij een ongeluk met diens auto. Dean was toendertijd juli 1969 werkzaam bij het ministerie van justitie en had gehandeld in op dracht van Richard Kleindienst, mi nister van justitie. Zijn informaties moest hij doorgevan aan John Caul- field, veiligheidsagent van het Witte Huis. Pas later, toen Dean zelf in dienst van het Witte Huis kwam, bleek hem dat Caulfield opdracht had het bespioneren van Kennedy te orga niseren. Zes uur na het ongeluk was een medewerker van Caulfield, An thony Ulasewicz, ter plaatse om een eigen onderzoek in te stellen. Ulase wicz deed zich voor als verslaggever en hij was degene die altijd op pers conferenties de lastigste vragen over het incident stelde, aldus Dean. Caul field werkte in opdracht van Nixons twee naaste medewerkers, Ehrlichman en Haldeman. door Jelte Rep Voordat het Watergate-schandaal losbarstte, kende niemand hem. Maar sindsdien is de naam van John Wesley Dean (34) voortdu rend opgedoken in verklaringen en onthullingen over het schan daal, dat aan het prestige en de toekomst van president Nixon blijft knagen. Nu Dean voor senator Ervins commissie van onder zoek verschijnt, zitten extra veel Amerikanen aan hun tv-toestel gekluisterd om niets te hoeven missen van zijn belastende getui genis. Van de week uitstel die Ervins com missie Nixon had gegeven om al zijn aandacht te kunnen wijden aan zijn belangrijke gast, Leonid Brez njew uit Moskou, hebben de Nixon- getrouwen dankbaar gebruik ge maakt om bij voorbaat het getuige nis van Dean aan te vallen. Grote delen van zijn geheime getuigenis tegenover de coramissie-Ervin 'lek ten' uit naar de kranten waar schijnlijk om de schok wat te ver zachten en om zijn tegenstanders een kans op verweer te geven. Op grote schaal is geprobeerd Dean wart te maken. Krantenlezers kon den vernemen dat Dean bijna 5.000 dollar had geleend uit Nixons ver kiezingsfonds om zijn (tweede) hu welijksreis te betalen, dat hij er een fraai huls op na houdt, terwijl hij toch een betrekkelijk bescheiden sa laris heeft, en dat hij alleen maar tegen Nixon wil getuigen om een celstraf te ontlopen want hij zou doodsbang zijn dat hij met zijn jon gensachtige uiterlijk aangerand zal worden door homoseksuele geïnter neerden. Dean ontkent dit ten stel ligste. Hij is er alleen maar op uit de waarheid boven te brengen. Loyaliteit Gebrandmerkt te worden als een 're bel' is iets, wat John Dean in zijn gehele leven nog niet is overkomen. Juist een ongekende loyaliteit tegen over zijn werkgevers schijnt het geheim te zijn van zijn opmerkelijke opmar? tot presidentieel raadgever voor juridische aangelegenheden. Op zijn vroegere scholen en op de mili taire academie bewaart men de her innering aan iemand, die altijd be reid was zich voor anderen op te of feren. 'Hij wilde altijd doen wat het team ten goede kwam', weet zijn vroegere militaire zwemcoach zich nog te herinneren. Anderen noemen het opportunisme. 'Hij is een goede mot', zegt één van zijn -lieuwste vijanden. 'Hij weet al tijd precies hoe je in het licht moet komen.' Zijn tegenstanders herinne ren er graag aan dat Dean, nadat hij in 1965 was afgestudeerd, al na zes maanden werd ontslagen door het advocatenkantoor Welch and Morgan in Washington, wegens 'onethisch gedrag'. Het bleek dat Dean zijn ei gen belangen boven die van een cliënt had gesteld. Dean moest een aanvrage voor een zendmachtiging voor een cliënt voorbereiden, maar stelde tegelijkertijd een paar goede vrienden en zichzelf tegenkandidaat voor die machtiging. Het deerdp Deans carrière niet, want hij had rijke ouders (pa was onderdirecteur van een bedrijf in speeltuintoestellen), was getrouwd met de dochter van een senator (de overleden Thomas Hennings uit Mis souri) en bevriend met de zoon van een andere senator (Barry Goldwa- ter uit Arizona). Dean werd onmid dellijk in dienst genomen van een juridische congrescommissie. Hij deed zich kennen als een knappe, spitse, pragmatische en loyale mede werker. Met drie andere collega's was hij dikwijls te vinden in de bi bliotheek van het Congres, waar ge discussieerd werd over de harde 'Or- de-en-Gezag-voorstellen' van presi dentskandidaat Richard Nixon. Ze stonden bekend als het 'stel veelbe lovende jongemannen, die alle ant woorden kennen'. Dean was wel de meest belovende. 'Ik huilde' Na Nixons verkiezingsoverwinning trad John Dean in dienst van het ministerie van justitie, waar hij werd belast met de wetgeving tegen de misdaad en met het lobbyen voor de benoemingen van Haynworth en Carswell in het Hooggerechtshof een karwei, dat geen vruchten af wierp. Maar zijn grote loyaliteit te genover de regering, maakte zo'n in druk op minister John Mitchell, dat Dean in 1970 vertrok naar het Witte Huis om daar raadgever voor juri dische zaken te worden. 'Ik huilde', bekende de toenmalige onderminis ter Richard Kleindienst over het vertrek van Dean. Hij werd Nixons grote steun en toe verlaat in de escalerende oorlog met het Congres over het bevriezen van door het parlement toegewezen fondsen, over de presidentiële bezui nigingsveto's en over het 'presiden tiële privilege'. Zijn werk was ech ter meer van technische dan van ideologische aard. Clark MacGregor, leider van Nixons verkiezingscomité, omschreef Dean als een 'waterdra ger1, die bij de politieke besluitvor ming geen rol speelde, maar de be- De ontslagen adviseur van president Nixon, John W. Dean, heeft gisteren voor de senaatscommissie die het Watergate-schandaal uitzoekt, zijn eerste verklaring afgelegd. Achter hem zit zijn vrouw. sluiten met-veel toewijding uitvoer de. Veel bekendheid zou John Dean dan ook nooit gekregen hebben als het Watergate-schandaal niet was losgebroken en Nixon niet aan Dean het interne onderzoek had opgedra gen, dat tot de conclusie leidde, dat niemand op het Witte Huis betrok- cen was bij het schandaal. Argwaan Dean was in California op reis, toen hij in augustus 1972 via het tv-jour- naal voor het eerst hoorde van het onderzoek. 'Ik was verbijsterd', zegt Dean. 'Daar was de president van de Verenigde Staten, die het Ameri kaanse volk geruststelde op grond van een rapport dat niet bestond.' Dean beweert vanaf dat ogenblik argwaan te hebben gekregen en het vermoeden dat hij uitverkoren was om als 'zondebok' op te treden in de affaire. Want ondanks het feit dat hij in loyaliteit voor en verering van Nixon niet onderdeed voor an dere presidentiële assistenten, bleef hij toch een vreemde eend in de bijt. Hij was modieuzer gekleed dan de rest, eigenaar van de enige Por sche op het parkeerterrein van het Witte Huis, gescheiden en weer ge trouwd (in de herfst 1972 met Mau reen, verzekeringsagente uit Los An geles). In maart van dit jaar was zijn arg waan gegroeid tot dc diepe overtui ging, dat hem alle schuld werd toe geschoven. Toen de president hem vriendelijk uitnodigde voor een week einde in Camp David, waar ze rus tig zouden praten over het nooit uit gevoerde interne Waterga te-onder- zoek, verstrekte dat alleen maar zijn conclusie. Van een toegewijde mede werker veranderde Dean in een re bel. Op 19 april kwam Deans rebel lie naar buiten, toen hij buiten de normale kanalen om liet weten dat MOSKOU (AP) Op het paspoo) kantoor te Moskou zijn gisteren vil" joodse Russische vrouwen gearrestea toen deze kwamen protesteren qOV men hen geen visa verstrekte o naar Israël te gaan. i Het waren de vrouwen van vier mf nen die al eerder zijn aangehoud^NT omdat die wilden protesteren tijdavell het bezoek van Breznjew aan de Vfriat enigde Staten. [cii Massa-proces EL RABAT (UPI) Voor het militair t,1' bunaal in Kenitra (Marokko), is gii, u, ren een massaproces begonneu teq g 157 Marokkanen die beschuldigd wiveii den van samenzwering om de regerf omver te werpen. De verdachten Z4,«er den door buitenlandse militairen tL ten Marokko zijn opgeleid, en in k'r land zijn teruggekeerd met de bedky q ling een staatsgreep te plegen. Del gering verdenkt Libië van het opleid toc van de opstandelingen, maar daar a ^ec den geen bewijzen voor zijn. L j» vij TOKIO (DPA, AP) Japannersgrmt die kwikvergiftiging willen ver-k zij mijden, moeten per week nie(% h£ meer clan 1,2 makrelen eten, olfcash 1,7 kabeljauwen, of 47 moten to4ter nijn. Zwangere vrouwen en kin-kst. deren wordt aangeraden het nog| 101 rustiger aan te doen. rerde Deze gedetailleerde gegevensitako werden gisteren gepubiiceerdigens door het Japanse ministerie varichi, volksgezondheid, dat de bevoljMih king adviseert nu maar meeérp vlees en groenten te eten. Alg. E voordat deze officiële raadgeving la gen werden bekendgemaakt, wafi zv de verkoop van vis gevoelig geflta daald na berichten over vergiftceer tigingsverschijnselen. Meer das zij: twaalfduizend Japanse vissers eat is vishandelaren protesteerden gisfg,' z< teren in het hele land en of of zee tegen de onverkoopbaarheltfd, d van hun door industriële afvall doe stromen besmette of bedreigdèrd.' produkten. tnpro hzeile hij weigerde de enige zondebok té worden in het schandaal. Vanaf datpi moment waren Deans dagen op heL Witte Huis geteld. Sindsdien is Deans naam opgedokeij ln bijna elke onthulling over heL Watergate-schandaal. Dean zou hebT ben deelgenomen aan de beraadslai gingen over het voorbereiden van d* inbraak. Dean zou medewerkers vai het Witte Huis geïntimideerd heb) ben door aanwezig te zijn bij allé ondervragingen door de federale i litie. Dean zou de FBI-chef opdrachf hebben gegeven hem al het materi aal over de zaak in handen te geven' Dean zou de FBI-chef opdracht heW ben "egeven tot het verbranden vaiu belastende documenten. Dean zou dr spionagedienst CIA hebben gevraagd VOO: borgsommen en salarissen te betaleiL voor de zeven gepakte inbrekers, dat de indruk gewekt zou wordeiiiten, dat de inbraak een CIA-operatiLi j was. Dean zou de inbrekers hebber laten zwijgen door zwijggeld en dè op toezegging van een presidentiële h gratiëring. et ne Onderduiker !,'Sf Ten tijde van deze lawine van bdlfs to schuldigingen werd de snelle Poiu-ifte! sche van Dean niet meer gesignaèn ei leerd. Dean zorgde dat hij niet meefcste gezien werd. 'Ik heb van goedjartaa vrienden vernomen dat ze me ttld, 1< pakken willen nemen. Er zijn onbq. Voc schaamde pogingen ondernomen mj met te intimideren', zo liet hij via zijh de advocaat weten. Zijn vriend ef buurman, Barry Goldwater jr, bi richtte bezorgd: 'Hij is zeer snel ei oude man aan het worden.' In i kelder van zijn fraaie woning, evi buiten Washington, heeft Dean all wat hij weet op zitten schrijven, pen wilde echter niet het sprool schrijven, dat zij wilden. Zij bi de waarheid schrijven', zo verteli hij later aan een vriend. Tesami met de documenten, die hij uit hi Witte Huis meenam, vormt het vel haal de onverbiddelijke bestselle) die deze week door geheel Amei geconsumeerd zal worden en die titel het Republikeinse verkiezing motto uit 1968 'Nixon is the onL1"1^ (Het is Nixon) zou kunnen hebbei^j tomers I te kc BUITENLAND T7/1 WASHINGTON (UPI, Reuter) Amerikaanse geheime dienst h< gisteren de politie in het hele gealarmeerd dat een geestelijk gLjj stoorde man, die in het bezit is vj een vuurwapen, van plan is presideK* Nixon te vermoorden. r1 Er is een arrestatiebevel uitgev digt tegen een zekere Harold Kennc Culp. Het is niet bekend hoe de tie de man op het spoor gekomen Er is alleen meegedeeld, dat de mj verpleegd is geweest in een inrichl voor geestelijk gehandicapten. Hij in het bezit zijn van een revolver. Scheepsramp OOSTLONDEN (AP) Een reef geheimzinnige ontploffingen, gevolr door een uitslaande brand hebben teren een Filippijnse olietanker, in een kalme zee voor de zuidkust vf Zuid-Afrika voer, uiteengereten. Tenminste drie bemanningsleden, der wie de kapitein van het schip, z hierbij om het leven gekomen. D^ anderen worden vermist. Veertig i varenden zijn gered. Turkse martelingen ANKARA (AP) Een functional}^ van de republikeinse volkspartij, FP' da Guley, heeft de geheime politie)1 0 Turkije in een gisteren gepubliceefn rapport beschuldigd van marteling#1 Volgens Guley zou de geheime polifmt over een opblaasbaar 'martelbed' r a schikken dat naalden in de naalroe lichamen van de slachtoffers defa5,c drijven. Russische joden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8