Handel toch een saaie operacomponist dichtbij Commentaar Veronica (1) Veronica (2) [,'kpen oplossing conflict valn universiteit Nijmegen r?ind dienstweigeraars »nsn> aagt gratie aan koningin Joan Sutherland in Rodelinda Zwart is het vijfde seizoen Piet Pijnenborg (63) overleden Vandaag in Holland Festival kke tanker vervuilt ik Engels strand oordzee' met plan or vierde zender +++oproep toeristeni f-t weerrapporten vreemd geld he t we er berg en boskabouter paulus kloot eenzaam kronen TROUW/KWARTET DINSDAG 26 JUNI 1973 BINNENLAND/KUNST T5/K7 Vandaag behandelt de Tweede Kamer een regeringsvoorstel dat in het iraakgebruik het 'anti-Veronica-Wet- wordt genoemd - een op zichzelf :rg duidelijke aanduiding omdat ieder I begrijpt wat er mee wordt bedoeld, maar als omschrijving helaas wat aan de schrale kant. imers - de aanduiding miskent het iternationaal aspect van wat er aan de hand is. En het komt ons voor dat .als alles gezegd en geschreven is over de culturele, de ontspannende, de ver strooiende, de economische en de so- ciale aspecten van de buitengaatse zenders het doorslaggevende argument zal worden gevormd door die interna tionale kant van het probleem. 1 Nederland heeft op 22 juli 1965 reeds samen met een groot aantal Europe- ie landen - van zijn politieke wil ter jeteugeling van de zich aan geen en- cele internationale afspraak houdende jarticuliere zenders doen blijken door indertekening van het zgn. verdrag ^van Straatsburg. Mie betrokkenen hebben het verdrag il lang en breed geratificeerd (waar in loor het rechtskracht kreeg); met uit- :ondering van Nederland. Dat is knul- ig, mede omdat er nooit en nergens en afdoende verklaring is gegeven oor al dat getalm en gedraal. daar wat daarvan zij, aan het slot •an de discussies van vandaag zal de j Tweede Kamer (en straks de Eerste (amer) als doorslaggevend moeten be- chouwen het nuchtere argument, dat \j et internationale radio-verkeer uit- onderingen als radio-Veronica en ra- <2 io-Nordsee niet kan tolereren, omdat nders geen naleefbare internationale fspraken over de verdeling van de chaarse golflengten mogelijk zijn. |l !n als de kamer dan verder consta- :ert (wat waarschijnlijk wel realistisch want de zeezenders bedienen nog leeds een aanzienlijke minderheid) at er voor kennelijk heel wat ïr i lensen het voortdurende gedruis van ®roezc zenders onmisbaar is en dat pei aarom één van de Hilversumse zen- uur ers moet treden in de door Veronica tje i consorten platgetreden paden - als at allemaal gebeurt, dan hopen wij ,23 ooral dat die opvolgers hun taak zul- je n verstaan. En wel in die zin dat zij ii op warme dagen als deze de luiste raars er voortdurend aan zullen herin- "uJeren dat niet iedereen op plas of et Ir and, in bos of achtertuin gediend is m pn de geluidsproducerende taak, die loer zen^er °P ogenblik vervult X® IJMEGEN De sectieraadvergade- ;a,~; ng politicologie van de universiteit P* n Nijmegen heeft geen oplossing e*\e' vonden voor het nu al twee maan- durende conflict rond de benoe- Jr ing van de wetenschappelijk mede- erker Reinalda. Het was de bedoe- 5 ïg dat er in deze vergadering een a mpromis voor de oplossing zou wor- n aangenomen. Het faculteitsbe stuur van de sociale wetenschappen hiertoe bemiddelingspogingen in werk gesteld. De meningen van s!' rdei dei :ute: it teC /p. of. A. Hoogerwerf aan de ene kant rip fitilripntpn nnn rip nnriprp Irani de studenten aan de andere kant eken echter onverzoenlijk. IN HAAG De Vereniging dienst- igeraars heeft gisteren een gratie- ^rtejrzoek bij de koningin ingediend jn a or de erkende gewetensbezwaarden re d e de Jong (22) en Ale Toussaint Beiden zijn op 7 juni in hoger roep veroordeeld tot gevangenis- ren v affen van respectievelijk acht we- sinfi, nde iet door Adr. Hager SCHEVENINGEN De vele malen door applaus onderbroken voor stelling van de opera Rodelinda van Handel zondag in het Circus theater is een duidelijk voorbeeld van een festivalkeuze geheel op getrokken aan één ster, in dit geval Joan Sutherland. Joan Sutherland als Rodelinda en Eric Tappy als Grimoaldo in Han- dels opera 'Rodelinda'. door R. N. Degens Men kan nu wel bijzonder enthousiast doen over de 46 opera's die Handel geschreven heeft, men kan nu wel spreken over de innerlijke kracht en gestileerde dramatiek die eerder aan sluiting zou vinden bij vde werkelijk heidszin van de mens van vandaag dan zogenaamde gezwollen romantiek in menige- opera uitt later tijdperk, maar is men werkelijk eerlijk, dan zal men toch moeten erkennen, dat er in zo'n opera als Rodelinda weinig of niets gebeurt Recitatief-aria, recitatie f-aria enz. En de goede Handel, hij schreef maar voort. Hij keek niet al leen op geen nootje, zelfs een hele aria min of meer liefst meer deed er weinig toe. Zou men een kwartiertje het snikhete Circustheater uitgelopen zijn voor wat frisse Noord zeewind, men had werkelijk weinig gemist Herleving van barok? Uw scri bent staat in de voorste rij om dat te AMSTERDAM Omdat het al een half uur later zou beginnen dan aan vankelijk was aangekondigd, en omdat het daarna nog een kwartier duurde voordat het kón beginnen, namen de tekenen van ongeduld toe onder het volkje dat, al dan niet op plastic on derleggers of in slaapzakken, rondom de magische witte ballon van het Am sterdams Electrisch Circus in het Vondelpark zat of lag. Wachtend op 'het vijfde seizoen* van Peter Schat, waarvan de infernale geluiden be proefd werden via de rondom opge stelde luidsprekers. Die de slapende honden wakker maakten, de gewekte hippies tot luidkeels commentaar prikkelden, en de rustige zomeravond van de omwonende burgers verstoor de. Wat Peter Schat ook onder meer bedoelde met zijn Vijfde Seizoen, dat daar in het Vondelpark zondagavond omstreeks half elf werd opgevoerd als een aanklacht tegen het Amerika van Nixon en Kissinger, als een antwoord op de vraag (van Kissinger); 'Maar praten we nog over Vietnam?'. Met als tekstmotto, geprojecteerd op de witte ballon, onder het onrustbarend geluid van Schat's muziek: 'In de zo mer van de revolutie verbrandt de ro de zon het rijk van de dood en zijn onderdanen. Zwart is het vijfde sei zoen'. Met instructieve en verschrik kelijke films van het Medisch Comité Nederland-Vietnam, met een wrang- ontroerend gedicht van Adrian Mit chell (To whom it may concern), in dringend-drastisch vertolkt door Lucia Kerstens, en met het Nederlands Bla zers Ensemble en nog wat instrumen talisten, en een regisseur en een hele technische staf, die allemaal hun deel hadden bijgedragen aan de presenta tie. Die daar ondanks alle oprechte bedoelingen klonk als een slag in de open lucht. Omdat de meesten die er waren, het al wel wisten en het mis schien ook wel geloofden. En omdat zij die beter noesten weten, maar al leen niet meer over Vietnam praten, het lieten afweten. Zoals altijd en overal. En dus waarschijnlijk ook straks in Den Haag (26 juni), Rotter dam (5 juli) en Amsterdam (Museum plein 7 juli), waar dit zeer alternatie ve onderdeel van het Holland Festival weer om aandacht zal vragen. AMSTERDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag is tengevolge van een hersenbloeding de musicus Piet Pijnenborg in de leeftijd van 63 jaar overleden. Piet Pijnenborg kreeg zijn muzikale opleiding aan de Kerkmu- ziekschool in Utrecht. Als organist van de Amsterdamse Petrus en Pau- luskerk (De Papegaai) kreeg hij grote bekendheid. Hij was vele jaren als le raar verbonden aan de Volksmuziek school van Willem Gehrels. In 1954 nam hij de veelomvattende taak van directeur van de stichting Het School- concert op zich. In deze fünctie heeft hij zich met hart en ziel voor de mu zikale ontwikkeling van de school jeugd ingeet Als muziekrecensent heeft Pijnenborg meer dan een kwart eeuw aan De Volkskrant meegewerkt. Holland Festival '73 bepleiten, doch dan niet te pas en te onpas. En als men dan bedenkt, dat al deze moeite en al deze kosten slechts voor vier voorstellingen ge maakt zijn na Den Haag komt Ro delinda op 27 juni in Rotterdam en 30 juni en 3 juli in Amsterdam dan is men toch geneigd in dit geval te spreken van te onpas. Gekke situaties Het publiek heeft, althans gemeten aan het applaus, gekregen wat zij hoopte en verwachtte. Al die open doekjes veroorzaakten gekke situaties, zoals bijvoorbeeld een treeurende ko ning die zijn treurig-zijn met een stralende glimlach onderbreekt om het apülaus in ontvangst te nemen en dan plots weer treurig is. Of Rodelin da die haar vermiste man in haar ar men wil sluiten, doch hem in de kou laat staan en haar uitgestrekte armen in dienst stelt van een allerfraaiste buiging naar het publiek. Natuurlijk Amsterdam Stadsschouwburg 20.15 uur: Don Pasquale; Concertgebouw 20.15 uur: Concertgebouworkest o.l.v. Josef Krips. Den Haag Lutherse Kerk 20.15 uur: Barok en Renaissance muziek door Concentus Musicus; Malieveld 23.15 uur: Elec tric Circus met Het Vijfde Seizoen. Arnhem Musis Sacrum 20.30 uur: De won deren van de Heilige Nicolaas. kan HSndel dat allemaal niet helpen. Ook niet dat de regie van Tito Capo- bianco bij voortduring barok en roco co hand in hand liet gaan. De bewege lijkheid, pracht en praal van de barok met de charme, elegance en kokette rie van de rococo. En dat Is er de oorzaak van geworden, dat heel het podiumgebeuren onecht, gekunsteld en somtijds ronduit vervelend is ge worden. fMaar goed, men kwam voor Joan Su therland en dat is een succes gewor den. Deze sopraan heeft kennelijk niet zoveel met Nederland op, zij ls hier sporadisch, het laatst in 1969. Stelde zij toen, twintig jaar na haar debuut, toch enigszins teleur, nu stond daar een groot kunstenares op het podium. Vocaal was zij fonkelend, stralend en glanzend, de coloraturen waren feilloos en Rodelinda werd met grote expressie en dramatiek getekend als een vrouw die door de liefde ge- lauterd is. Joan Sutherland Is door het festivalpubliek bejubeld, men her kende de operadiva van grote allure. Het toch al niet zo 'duidelijke verhaal rondom Rodelinda, wordt nog onge loofwaardiger door het feit, dat de rol van koning Bertarido vertolkt wordt door een vrouw, in dit geval door de Canadese Huguette Tourangeau. Zo lang zij niet geforceerd contralto wil de zijn wist zij te beien met haaroop zich wonderschone stemgeluid, doch die lage tonen klonken onnatuurlijk en daardoor miste men de egaliteit. nDe Australische Margreta Elkins, landgenote van Joan Sutherland, wor stelde bij voortduring met de intona tie en dat deed toch afbreuk aan haar presentatie, waarin ze zich niettemin een persoonlijkheid toonde. De ster van de Idomeneo-opvoering, Eric Tappy, wist nu in mindere mate de partij van Grimoaldo tot een creatie te maken, hij voelde zich met deze rol kennelijk niet zo gelukkig. Twee Nederlanders Twee Nederlanders namen in dit ge zelschap, zeer eervolle plaatsen in: Co- ra Canne Meijer en Pieter van den Berg. Zij hebben voortreffelijk werk geleverd. Het Nederlandse Kamerorkest toonde zich een bekwaam begeleidingsensem ble, behoudens In enkele soli was men goed op dreef. Orkestbak en po dium werden tot een geheel samenge smeed door Richard Bonynge, die misschien veel aan zijn echtgenote Jo an Sutherland te danken heeft, maar in ieder geval zijn carrière als opera dirigent. Hij gaf blijk in de loop der jaren veel bijgeleerd te hebben, hij heeft zich ontwikkeld tot een dirigent die uitstekend met deze barokmuziek overweg kan. Samengevat: de heer en mevrouw Bonynge-Sutherlaiid zijn er in geslaagd Rodelinda het karakter van een festivalvoorstelling te geven. En dat ls meer dan men van menige voorstelling in dit Holland Festival kan zeggen. waarvan zes voorwaardelijk en r maanden, waarvan drie voorwaar- ijk. vereniging deed het gratieverzoek dat, naar zij zegt, in Nederland nsen gestraft kunnen worden voor len, die zij in opdracht van hun ge- ten hebben gesteld, als hiertoe n wettelijke voorzieningen zijn ge iten. NDEN (Reuter). In de buurt de Engelse havenstad Hull is de ker Corono Britannia gestrand en geslagen. Uit het schip stroomde die de stranden in de buurt 't bevuild. Je loop van de dag zijn sleepboten Bisteren in geslaagd het gestrande p vlot te trekken.' Het is toen r de haven gesleept waar de olie anks kon worden overgepompt. ïn- dels was er zoveel olie uit de tan- gestroomd dat voor de kust een riek van acht bij vijf kilometer lef. Het schip had 100.000 ton olie l boord en per uur stroomde er on teer zes ton weg, zo is bekend ge it. 1 HAAG De leiding van 'Radio tdzee' heeft gisteren bij de rege- en de Tweede Kamer een plan tiiend voor uitbreiding van de Hil- imse radio-uitzendingen met een !e station, dat 24 uur per dag muziek uit zou moeten zenden, zou een station moeten worden immerciële basis met belangrijke inschap van de regering, van de hoofdpunten van het plan [at de 'lichte-muziekgemachtigde' Ie reclamegelden zijn uitzendingen oeten bekostigen, een deel van omsten daaruit aan de staat moet :en en de rest van de opbrengst tag houden. Onderstaande personen wordt drin gend verzocht zo spoedig mogelijk de ANWB alarmcentrale in Den Haag te bellen, tel. 070-264426. Nederland fam. J. J. Kester, Rot terdam, vitte VW-bus, AN-70-60; dr. M. Kramp, Amsterdam, varend Friese meren m.s. Dirkje Tienen; fam. W. Oosterman Amsterdam, op Urker kot ter 'Trouwe Bernardina'; J. van der Pol, Groningen, varend op 'El Dora do'; hr. Frits Schouten, Schiedam, witte Ford Escort 1100 de Luxe, 62-07- HN. "Luxemburg fam. P. Giling en fata. G. Botman, Diemen, in resp. witte Re nault R 10, 95-86-RK en blauwe Opel Kapitan. Luxemburg-Frankrijk fam. C. Ooy- en-Heynen, Dordrecht, gele Dat- sun 1200 coupé, 95-82-NV. Frankrijk Hr. en mevr. J. H. van Oostveen, Bussum, rode Citroën 2CV, 79-79-UU. Zuid-Frankrijk/Spanje hr. J. H. Verdellen, Amstelveen, groene Peu geot 404. Duitsland J. F. Derks, Nijmegen, blauwe Fiat 124; W. Emmelot, Am sterdam, groene Fiat 127; C. de Groot, Nieuw-Weerdingen, witte Peugeot oranje dak, 44-36-JH. Duitsland-Oostenrijk-Italië hr. en mevr. Den Hartog-Van der Werff, Alphen a.d. Rijn, witte Peugeot 404 caravan, 29-54-AZ. Dultsland-Denemarken H. Luschen, Bussum, bruine Ford Taunus caravan, 99-14-VS. Joegoslavië fam. Cappers-Boesten, Geleen, zandkl. Simca 1100 79-51-XZ; fam. L. H. J. Klinkum, Amsterdam. Italië fam. H. A. Vogelenzang, bei ge Alfa-Romeo Alfette. Zweden hr. en mevr. G. Kluiver- Seiz, Zoetermeer, licht grijze ford Combi, 84-09-NS; bvL, max. neer- temp. slag Amsterdam licht bew 26 0 De Bilt licht bew 27 0 Deelen onweer 26 0.1 Eelde licht bew 24 0 Eindhoven licht bew 26 0 Den Helder licht bew 21 0 Luchth. Rtd. zwaar bew 26 0 Twente onbew 27 0 Vlissingen licht bew 25 0 AMSTERDAM Als u vandaag bui tenlands geld aan uw bank kwijt wil of ervan koopt, ontvangt respectieve lijk betaalt u de volgende bedragen: Verkoop Aankoop Amerikaanse dollars 2.652.75 gld. Engelse ponden 6.907.20 gld. Belgische francs 7.137.38 cent Duitse marken Italiaanse lires (100) Portugese escudos Canadese dollars Franse francs Zwitserse francs Zweedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenr. schillings Spaanse pesetas Griekse drachmen Finse marken Joegosl. dinars 105.25—106.75 cent 43.25— 46.25 cent 11.40— 12.40 cent 2.69— 2.79 gld. 64.00— 66.00 cent 88.75— 90.75 cent 64.00— 66.00 cent 49.25— 51.25 cent 46.2548.25 cent 14.30— 14.60 cent 4.65- 4.90 cent 9.00— 10.00 cent 73.00— 76.00 cent 17.00— 20.00 cent Zd.-Limburg half bew 26 0 Aberdeen regen 16 1 Athene onbew 29 0 Barcelona half bew 25 0 Berlijn half bew 28 0 Bordeaux onbew 29 0 Brussel onweer 26 8 Frankfort zwaar bew 26 0 Genève half bew 23 0 Helsinki onbew 30 0 Innsbruck half bew 20 0 Kopenhagen onbew 24 0 Lissabon licht bew 25 0 Locarno half bew 29 0 Londen zwaar bew 25 0 Madrid geheel bew 32 0 Malaga onbew 26 0 Mallorca onbew 29 0 München half bew 22 0.1 Nice onbew 23 0 Oslo half bew 25 0 Parijs licht bew 27 0 Rome onbew 25 0 Split onbew 27 0 Stockholm half bew 28 0 Wenen regenbui ZUrich onbew 23 0 Casa Blanca zwaar bew 24 0 Istanboel licht bew 27 0 Las Palmas geheel bew 21 0 Tunis onbew 32 0 Onweersbui Van onze weerkundige medewerker. Het grootste deel van Europa blijft in de zomer-sfeer. De temperatuur be reikt op het continent, dus ook in de Benelux-landen uitersten van 25 tot 27 graden. Alleen op de Britse eilanden melden verschillende stations nu geen hogere waarden meer dan circa 20 gr. celc. en ook Roemenië loopt wat ach teraan. Het hogedrukgebied van iets meer dan 1020 millibar ligt nu boven de Noord' en Oostzee. Het verplaatst zich in oos telijke richting en verzwakt dan iets verder, ten dele onder invloed van een IJslands koufront dat bij Ierland een oost- tot noordoostelijke koers aan houdt. Door aanvoer van wat koudere en vochtige lucht in de hogere, met name in de middelbare niveau's, is de atmo sfeer in Engeland flink onstabiel ge worden, en ontwikkelden zich daar gis terenmiddag op verscheidene plaatsen buien, sommige zwaar en met onweer. Ook in onze omgeving zat er gisteren werking in de lucht: de schaapjeswol ken drijven nu vanuit zuid- tot zuid west over, maar bleven in eerste aan leg nog bij een sporadische bui Het ligt echter in de lijn dat met het ver der opdringen van het Britse koufront in de richting van de Noordzee ook bij ons de onweersneiging de komende da gen zal toenemen. Waarbij men op rukwinden bedacht moet zijn. Deze zijn trouwens karakteristiek voor tcarmte- onweersbuien in het binnenland. Op de Britse eilanden zullen met wes telijke winden achter het front na van daag normale temperatuurverhoudin- gen terugkeren (maxima van ongeveer 20 gr. celsius). In onze contreien blijft het kwik de eerstkomende dagen echter op een middagniveau van 22 tot 26 graden, waarbij het vooral door het wat toege nomen vochtgehalte warm zal blijven aanvoelen. Het koufront is in zijn zui delijke gedeelte betrekkelijk zwak en daardoor zal een temperatuurdaling niet van veel betekenis zijn. Toch wordt verderop in de week, bij een naar west tot noordwest draaiende wind, wat koeler weer verivacht, ech ter in eerste Instantie in het westen. Harllnicen: 0.08-18.46; Delfzijl; 8.26-20.4 onder redactie van loessmit Paulus de boskabouter heeft sinds kort een andere naam, een dubbele naam zogeztegd: Paulus de Berg en Boskabouter. Onder die naam treedt de bekende kabouter, popu lair door strip, poppenspel, radio en televisie, de hele zomer 's avonds op in het Apeldoornse Berg en Bos. Als de duisternis valt, begint de kabouter te leven. Berg en Bos blijft een weergaloos park, door de Apeldoorners zelf onderschat en door vreemdelingen nog altijd niet genoeg bezocht. Centraal in het honderden hecta ren grote bos ligt de vijver-met-ei land, omlijst door prachtige boom partijen. Een natuurlijk decor van de bovenste plank. In deze omge ving worden al jaren elke zomera vond klank- en lichtspelen opge voerd. In een verder verleden heeft Carel Briels er ook nog eens het een en ander uitgestuni, heel mooie dingen, maar er moest meest al wel geld bij. Wat dat betreft, is de traditie tot op heden gehand haafd. Maar men gaat gewoon door, met een bescheiden beroep op de gemeentekas, omdat men er schik in heeft ingezetenen en gas ten iets aardigs voor te zetten. De schouwburg trekt altijd nog min der mensen, maar het tekort is het twintigvoudige, aldus de heer D. Bouman, directeur van Landelijke Eigendommen, waaronder Berg en Bos ressorteert. Terug naar Paulus de boskabouter, de schepping van Jean Dulieu. Een vriendelijke, zij het wel eens wat opvliegende kabouter We ont moeten hemzelf en alle figuren die Paulus normaal plegen te omrin gen: Otehoeboeroe de uil Salomo de raaf, Eucalypta de heks en al die anderen. Enfin, wat zij alle maal beleven is in Berg en Bos vanaf een amfitheatertje te volgen. De stemmen komen ran alle kan ten helder door. Nu hier, dan daar floepen spots aan, allemaal erg funktioneel Op het eind wordt er zelfs een vuurwerkje afgestoken. Dan gaat links en rechts en overal het licht aan. Fonteinen spuiten gekleurd water omhoog en de mu ziek zet in, een ware apotheose. Wanneer het sprookje dan ook nog besluit met 'We zijn uit de moei lijkheden vrienden', dan waant men zich even in de wereld die al le structuurverbeteraars voor ogen moet staan. Voor kinderen moet het een bele venis zijn, al is geconcentreerd luisteren naar het verhaal wel noodzaak. En voor ouderen is het ook best aantrekkelijk. Als het an ders was, was Jean Dulieu vijfen twintig jaar geleden al opgehouden met schrijven, heeft hij gezegd. Wat Berg en Bos verder dan nog biedt, is een weelde aan bloemen, gondelvaarten, speelgelegienheden, een modelspoorweg en kilometers romantische paadjes om doorheen te dwalen. En niet te vergeten: Apenheul, met tientallen in vrij heid levende apen. Kapucijnapen, pygmee-, oeistities-, p inché-aapjes en vooral wolapen, buiten Zuid- Amerika de grootste kolonie ter wereld. De apen van Berg en Bos worden wetenschappelijk begeleid in die zin dat hun levensomstan digheden zoveel mogelijk rtclijk zijn aan die in het Amazonegebied. Om ze te zien moet je wel overdag komen, want zij slapen al als Pau lus begint te leven. X Tweemaal Paulus: als gewone, maar toch altijd bijzondere boskabouter, en na z'n promotie tot Paulus de Berg cn Boskabouter (zie ook hier boven). rassende achterwaartse worp van de dames en daarom zal volgend jaar het toernooi In Soest gespeeld worden. Het klinkt nu eenmaal nogal onbe tamelijk in niet-ingewijde oren, maar dat is nog geen reden om het eeuwenoude spel 'klootschieten' nu opeens "kogelwerpen' te gaan noe men, Daar komt de inhoud van het- telegram op neer dat zestig deelne mers aan het net afgelopen kloot- schleten-toernooi in het Twentse Buurse aan de Nederlandse Kogel- werpbond gestuurd hebben. Dat te legram is een reactie op het oor deel van klootschiet-organisatoren, die menen dat de benaming van het spel onbeschaafd is en vooral voor deelnemende dames onge schikt. Dt ondertekeraars van het telegram - onder wie een heleboel van Bussum en Hilversum beken den als Carel Enkelaar, Jan van Hillo, Kees Buurman, Klaasjan Hindriks en hun vrouwen, alle maal fervente klootschieters - wer pen daar tegenin dat modernise ring van het woord tekort doet aan het authentieke karakter van de sport, die enigszins te vergelij ken is met het Franse 'jeu de bou- le', ook al is de 'kloot' waarmee geworpen wordt, inderdaad met een bal of kogel te vergelijken. Het jaarlijkse toernooi tussen Buurse zelf en 'de rest van Neder land' is overigens niet zonder inci denten verlopen. De Enschedese fotojournalist Henk Brusse wilde een plaatje schieten toen Kees Buurman (chef actualiteiten van NOS-radio) aan worp kwam. Maar de kloot van Buurman vloog de verkeerde kant op en trof Brusse met zo'n kracht tegen diens £and, dat in het ziekenhuis een vinger gebroken bleek te zijn. Op de foto, die nog nèt op het nippertje ge knipt kon worden, staat nu een recht op de lens afvliegende kloot 'De rest van Nederland' won uit eindelijk dankzij een uiterst ver- In z'n dooie eentje zit de Wage- ningse student Arie Brader op de zandplaat zeehonden te observeren. Die zandplaat ligt tussen Schier monnikoog en Rottumerplaat en behalve de dieren woont er hele maal niemand. Wel staat er één gebouwtje, een reddingshuisje, waar Arie zolang is gaan wonen. Tweemaal per dag komt de red dingboot van Lauwiersoog hem wat te eten brengen en in geval van nood kan hij nog altijd via een mobilofoon contact met de vaste wal opnemen. Op die manier moet hij zes weken volhouden, allemaal om gegevens te kunnen verzamelen voor zijn studie natuurbeheer. Die informa tie houdt hij overigens niet al leen voor zichzelf; hij geeft zijn bevindingen door aan het rijksin stituut voor natuurbeheer, dat aan het onderzoeken ls of er bij Si- monszand een natuurreservaat noet komen. Vanaf zaterdag is in het Goud-, Zilver- en Klokkenmuseum in Utrecht te zien, hoe geliefde of ge hate, beroemde of beruchte konin gen, koninginnen, keizers en tsa ren er op hun paasbest uitgezien moeten hebben. Dar zijn zo'n veer tig van dat soort kostbare hoofd deksels - allemaal uit een bekende Duitse verzameling - uitgestal. Er zijn hele oude bij: zo ls er onder meer te zien hoe Cleopatra er bij gelopen heeft en wat de tsaar van Polen? op zijn hoofd had. Mors je zo inderdaad minder, Simpkins?

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7