legering doet greep onderwijspot van erkende jongeren NKV dreigt te splijten door inkomensbeleid Wetsontwerp op fluoridering op komst Regeling collegegeld stuit op bezwaren indakaas soms ongezond oor industriële bouw lok op vijf voor twaalf' ABN: één goed adres voor al uw reiszaken - Reddingsactie vogeleiland in Waddenzee Confessionele samenwerking ver te zoeken Warm karweitje Algemene Bank Nederland aëli's boos op „positie Amnesty Indiening na dit jaar - lot in Kamer niet te voorspellen 'UW/KWARTET DINSDAG 26 JUNI 1973 BINNENLAND T3/K5 ene tie. organisaties: onbegrijpelijk n onze Haagse redactie IN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft een bedrag van 51,5 miljoen lden, dat bestemd was voor de werkende jongeren, gebruikt voor het rond- iken van de begroting van dit jaar. Dit blijkt uit een nota over de uitvee gt van de rijksbegroting 1973 die door minister Duisenberg (financiën) is gebracht. bedrag van 51,5 miljoen, haast kwart van het totaal voor de wer- pjle jongeren uitgetrokken bedrag R onderwijs en vorming, van 217,5 jen, is verkregen uit een meeval- van 45 miljoen door een lager al deelnemers aan het vormings- dan was begroot en een bezuini- van 6,5 miljoen. staat nog niet vast waar dit bc- van 6,5 miljoen precies op bezui- zal worden. Op het ministerie onderwijs is daar gisteren de hele lag over vergaderd. sommige beleidsfunctionarissen n deze bezuinigingsmaatregel als grote verrassing. Dat gold gis- aijn ook voor organisaties van wer- ijie jongeren. 'Het is onbegrijpe- dat juist dit kabinet met zo'n be- igingsmaatregel komt.Wij weten 2r :ieel nog van niks, maar als deze ;ri ;regel inderdaad een ongunstige ging van het beleid inhoudt, dan in we dat niet zomaar over ons laten gaan'. 'Ik begrijp ook niet die 45 miljoen precies vandaan t', zei Jos Dumond, woordvoerder het Landelijk Samenwerkingsver- Werkende Jongeren. ïrrast it! 13 in de Tweede Kamer was men ast door deze maatregel: 'Ik ben in mate verbaasd, en ik ben zeer euwd naar de motivering van dit ag', aldus het KVP-Kamerlid C'sterlee. Het bedrag van 6,5 mil- Cc C. F. Kleisterlee (KVP,): in hoge mate verbaasd joen maakt deel uit van een totaal aan 184,5 miljoen bezuinigingen die het kabinet wil doorvoeren om de be- gioting rond te krijgen. De belangrijkste bezuinigers zijn on- een verslaggever 1 HAAG Pindakaas kan gevaarlijk voor de gezondheid zijn, zegt de stich- vergelijkend warenonderzoek naar aanleiding van een onderzoek, waarbij 3 ien merken pindakaas en één merkloze soort werden getest. Het blijkt voor omen dat pindakaas ongezonde stoffen bevat, zoals aflatoxine, een stof, die •scheiden wordt door 'n schimmel. De schimmel komt vooral voor als pinda's warmte en te hoge vochtigheid zijn bewaard. Het is uit het onderzoek ge- dat niet alle pindakaasfabrieken evenveel moeite doen aflatoxine uit pindakaas te weren. De pindakaas van Albert Heyn en Cavê kwamen kwa- ve s. Buuradviseur bouwbond NVV: het beste uit de bus. derwijs 40 miljoen, volkshuisvesting 41.6 miljoen, met name uit gunstige prijsontwikkeling woningwetwonin gen verkeer en waterstaat 30,6 mil joen, waarvan 10 miljoen van de PTT, en defensie 17,5 miljoen met nog eens 64 miljoen extra voor het betalen van nieuwe uitgaven. Hetzelfde geldt voor 27 miljoen dat uit het Rijkswegen fonds is gehaald. In de regeringsverklaring is duidelijk gemaakt dat het openbaar vervoer ten koste van de wegenaanleg grote prio riteit zal krijgen. LEEUWARDEN Voor novem ber van dit jaar moet er voor het vogeleiland Griend in de Wad denzee een beschermend zandli- chaam zijn aangebracht. De uit voering van dit werk wordt van daag in Leeuwarden door Rijks waterstaat aanbesteed. Het vogeleiland Griend, een vaste broed- en rustplaats voor veel vogel soorten, loopt gevaar binnen afzien bare tijd voor goed in de golven te verdwijnen. Stroom, wind en golfaan- vallen verkleinden jaarlijks het deel, waarop vogels kunnen broeden. Vooral vorig jaar heeft het eilandje tussen Harlingen en Terschelling zwaar te lijden gehad. Voor de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten is dat reden geweest opnieuw alarm te slaan. In 1958 is ook al een poging gedaan met zandopspuiting en beplanting de afkalving tegen te gaan. Rijkswater staat heeft nu een plan gemaakt voor het aanbrengen van een halfrond zandlichaam aan de westzijde van het eilandje. Op de nieuwe zandbank ko men rijen palen om de stroom te bre ken. De ministeries van verkeer en waterstaat en cultuur, recreatie en maatschappelijk wenk en de Vereni ging tot behoud van natuurmonumen ten dragen gezamenlijk de kosten. rolg van pag. 1. Adri Buur, economisch adviseur de Bouwbond NW zei na afloop het gesprek met de minister dat gjlok voor de industriële bouw 'op voor twaalf staat. 'Wij weten ook hoe de bouwmarkt zich zal ont- ;elen, maar vast staat in ieder ge- dat er goedkope woningen nodig en dat woningfabrieken daarin belangrijke rol kunnen spelen', de heer Buur. Hij zei het 'onge- ijk jammer' te zullen vinden leer deze bouw zal wegvallen, alleen voor de werkgelegenheid, ook omdat de goedkope woning nauwelijks meer gerealiseerd kan len. voningfabrieken waarom het gaat Nedukoin Limburg, Indeko in dam, Elementum in Rotterdam, in Rotterdam, Schokbeton, Rot luis in Groningen, IBC in Best, Heèteren in Hasselt, Kinsen in n, Heioma in Rosmalen en de in Middelburg. Woordvoerders deze fabrieken bevestigden ons ren dat de industriële bouw in- aad een moeilijke periode door- t, na een periode van snelle Er zijn geweldige investeringen in, die nu met de minder gunsti- marktperspectieven onder zware komen te staan. Grote knelpun- P :ijn |de coördinatie en de standar- ie. De overheid zou een belang- rol kunnen spelen in het uit de ruimen van de knelpunten. V ster Gruijters heeft de houwbon- I ook tdegezegd een iaatste poging iet werk te zullen stellen de dreigende sluiting van Dura Woning bouw te voorkomen. Het bedrijf zou een maand of vijf, zes verder kunnen, wanneer het 250 woningen in Nijme gen kan bouwen en 200 in Vlissingen. Besprekingen hierover zijn al gevoerd met de gemeentebesturen. Minister Gruijters zal proberen of het bedrijf deze opdrachten toegewezen kan krij gen. Donderdag krijgt het bedrijf hierover uitsluitsel. Tot die dag is de massa-ontslagaanvraag, die gisteren in gediend zou worden, opgeschort. Overigens vinden zowel de vakbonden als het personeel de sluiting van het bedrijf onverantwoord. Dura zou het afgelopen jaar redelijke winsten heb ben gemaakt en alleen op grond van een pessimistische kijk op de markt ontwikkeling worden gesloten. Drs. Buur: 'Het is voor Dura kennelijk voordeliger over te stappen op de tra ditionele bouw. Je kunt dan mensen per project aannemen en ze daarna als er geen nieuw werk is gewoon ontslaan. Het risico wordt aldus afge wenteld op de werkloosheidswet'. Pag. T11/K13: 'Particuliere bouw ver traagd'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Twee dagen na dat de KVP, ARP en CHU de gezamenlijke resolutie aanna men, is de eenheid van de frac ties in de Tweede Kamer ver brokkeld. Het beroep in de resolutie op de fracties meer samen te werken had gisteren in ieder geval geen effect. De gezamenlijke onderwijscommis sie van KVP, ARP en CHU, die in het verleden altijd eensgezind werkte, is het over het pro bleem van het collegegeld en de studiefinanciering niet eens geworden. Het gevolg was dat er weer namens de partijen twee woordvoerders optraden in de Tweede Kamer: de heren Ter Woorst (KVP) en Van Leijen- horst (CHU). In de discussie over de samen werking tussen de christen democratische partijen is de eensgezindheid van de gezamen lijke onderwijscommissie in het verleden meer dan eens als voorbeeld genoemd. Twee bonden liggen dwars ADVERTENTIE U kunt uw vakantie boeken bij de ABN. U kunt er ook terecht voor buitenlands geld, reisverzekeringen en een I vakantielening. Bovendien kan een ABN-safeloket veilig onderdak verschaffen aan uw kostbaarheden. Stap dus voor uw reis binnen bij de ABN. U vindt er alles bij de hand. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het inkomensbeleid van het NKV dreigt op den duur uit te zullen lopen op een breuk tussen twee NKV-bonden, de Unie BHLP (beambten, leidinggevend en hoger personeel) en de BVA (bank-, verzekerings- en administratief personeel) en de rest van de vakcentrale. Dit bleek gisteren op de verbondraads- vergadering. De vice-voorzitter van de Unie BHLP de heer J. W. A. de Bruin en de voorzitter van de BVA de heer A. W. Janssen spraken op de verbondsverga dering harde woorden over de 'cen ten-procenten' kwestie en het urgen tieprogramma dat de drie vakcentra les een maand geleden hebben gepro duceerd. Volgens de heer De Bruin is het van het allergrootste belang dat de vakcentrales op centraal niveau af spraken maken over de centen-procen ten kwestie. 'Gebeurt dit niet dan voorzien wij een strijd die vele malen harder zal worden gevoerd dan in 1973. De BHLP laat zich niet buiten spel zetten,' aldus de heer De Bruin. Voorzitter Janssen van de BVA kon digde aan dat zijn organisatie zich ernstig zal gaan beraden op de relatie tot het NKV. 'Die relatie is in ge vaar,' zei hij en daarmee doelde hij onder meer op de nota arbeidsvoor waardenbeleid en het urgentiepro gram van de vakcentrales. 'Je vraagt je af of er voor de directe belangen behartiging van de leden van de BVA nog wel ruimte overblijft,' zei hij. Oud zeer Tegenstellingen over het inkomensbe leid kwamen voor het eerst aan de or de tijdens de stakingsacties van de in dustriebonden om een stukje nivelle ring te realiseren. De Unie BHLP dis tantieerde zich toen openlijk van de eisen van de industriebonden. Later kon de unie zich echter weer wel vin den in het uiteindelijk akkoord dat met de werkgevers werd bereikt De BVA had toen ook de grootste moeite zich met de solidariteitsbetuiging van het NKV met de acties van de indus triebonden te verenigen. Beide orga nisaties zullen later hun definitieve standpunt bepalen. Waarnemend voorzitter van het NKV W. J. L. Spit verhulde in zijn toe spraak de tegenstellingen binnen zijn organisatie niet. Hij zei onder meer dat de spanningen van de afgelopen periode niet zo 'incidenteel zijn als de aanleiding doet vermoeden. We moe ten durven erkennen dat zij een be dreiging kunnen vormen van de orga nisatorische eenheid van onze vakcen trale. De onontbeerlijke eenheid komt daarbij in het geding,' aldus de heer Spit Hij zei dat over deze kwestie een gesprek met de betrokkenen aan de gang is, waarvan hij verwachtte dat dit nog wel 'zoveel onderlinge verbondenheid' zal opleveren dat de •eensgezindheid kan worden gehand haafd en hersteld.' De nu al weer vele dagen aanhoudende en soms zelfs drukkende warmte is beslist niet voor iedereen een pretje, vooral niet als je met dit weer moet bre ken in het asfalt, zoals hier in Amsterdam cn je daarbij niet alleen last hebt van de hitte, maar ook nog van een 'welvaartsbuikje'. Vervolg van pag. 1 kunnen de boycotters van dit jaar nog worden opgespoord en gedwongen worden te betalen. Dat zou dan kun nen gebeuren door middel van een contante betaling. Maar mogelijk moet ook zijn de 1100 gulden nog op ment) worden geregeld. De KVP en ARP zijn er overigens in het geheel niet van overtuigd dat het collegegeld volgend jaar 500 gulden zal moeten bedragen in plaats van 1000 gulden. Minister en staatssecreta rissen noemen als argument de verla ging van de drempel voor de toekom- --*j"guig van UG uv wwauiu- te nemen, weer in het nieuwe stelsel stige student. De heer Ter Woorst zag van cfiiHipfinnnoiorinc» ,1 ,^1 v,«+ van studiefinanciering. De KVP en ARP hebben ernstig be zwaar tegen de voorgestelde verreke ning van de 1100 gulden door minde ring op de toekomstige studieschuld. Het komt er immers op neer, dat over dit studiejaar geen inschrijfgeld en collegegeld wordt betaald. De terugbe taling is bovendien in strijd met de nu bestaande wet. Wel zijn KVP en ARP er voor dat de leemten in de be staande wet worden opgevuld. De collegegeldverlaging tot 500 gul den zal het rijk naar schatting 25 mil joen gulden kosten. 'Wat ons onbe grijpelijk voorkomt is, dat dit bedrag niet wordt gebruikt vóór het kleuter en lager onderwijs (kleutergeld, schoolgeld, klasseverlaging) merkte de heer Ter Woorst nog op. De heren De Brauw en Van Leijen- horst hadden nog een andere mening over de 25 miljoen gulden. Het geld moet ondermeer worden opgebracht door een verhoging van de accijns op de benzine. De heer De Brauw: 'De kleine autogebruikers worden het hardst getroffen, opdat de toekomsti ge academicus minder hoeft te beta len aan zijn eigen studie'. Onwettig Een volgend ernstig punt van kritiek van de meerderheid van de Kamer was dat de minister door middel van een algemene maatregel van bestuur de moeilijkheid wil ondervangen dat de student aan het begin van het ko mend studiejaar geen 1000 gulden be hoeft te betalen, maar slechts 500 gul den. Dat gaat tegen de bestaande wet in, die dan nog van kracht is. Dat mag nooit buiten het parlement om, betoogde de heer Van Dijk. De heer Ter Woorst had geen bezwaar tegen de voorgestelde betaling, maar dat moet dan wel wettelijk (via het parle- 15 een verslaggever HAAG De Israëlische parle- ;aire delegatie, die sinds enkele n Nederland bezoekt, is ontstemd de stands, die Amnesty Internati- ai in het Anne Frank-huis in Am- bi lam heeft ingericht, n van de delegatie, die gistera- aanwezig waren op een receptie de Israëlische ambassadeur, Ha- Bar-on, meenden, dat deze stands anti-Israëlisch karakter droegen, rordt namelijk herinnerd aan het ni schieten van een Lybisch passa- n vliegtuig door Israëlische straal- ■1' -s, waarbij meer dan honderd ien de dood vonden. De leden de delegatie zijn van mening, dat neerschieten van dit vliegtuig, voor overigens Israël door de in- [■«btionale organisatie voor de bur- uchtvaart is veroordeeld, geen and houdt met het lot van Anne k. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG/AMSTERDAM Op liet ministerie van volksgezondheid wordt hard gewerkt aan een wetsvoorstel dat de fluoridering van het drinkwater moet regelen. Hoewel aan deze nieuwe wet lang gewerkt wordt (in juni '72 zei ex- minister Stuyt dat hij een dergelijk wetsontwerp overwoog) ziet het er niét naar uit dat de wet nog dit jaar ingediend zal worden. De uitspraak van de Hoge Raad, waarbij de fluoridering onwettig verklaard en naar het Amsterdamse gerechtshof terugverwezen werd, heeft nogal wat losgemaakt: enthou siasme bij tegenstanders van waterfluoridering en teleur stelling bij voorstanders er van. Zo heeft het Amsterdam se VVD-raadslid drs. A. Pais op grond van deze uitspraak al geëist dat de fluoridering van het Amsterdamse drink water stopgezet zal worden. Ook twintig regionale actieco- mité's. aangesloten bij het Ne derlands ^entraal Comité Be- icherming Leidingwater, heb ben in telegrammen aan de Amsterdamse gemeenteraad aangedrongen op onmiddellij ke staking van fluoridering van het drinkwater. Het water in een derde deel van Neder land is op het ogenblik gefluo rideerd. Bij de VEWIN (de vereniging van exploitanten van waterlei dingbedrijven in Nederland) is men uiteraard zeer be nieuwd naar de afloop van de zaak. Dr. J. Voerman, secreta ris van het VEWIN, zei giste ren uit een aantal gesprekken met directeuren van aangeslo ten waterleidingbedrijven te hebben begrepen, dat na een 'negatieve' uitspraak van het Amsterdamse gerechtshof, en kele bedrijven uit zichzelf de fluoridering zullen stopzetten, zonder dat daaraan acties van verontruste bewoners te pas hoeven te komen. Hij was van mening, dat met name in Gel derland en Oost-Brabant de fluoridering dan stopgezet zal worden. Dat stopzetten gaat heel een voudig en kan van de ene op de andere minuut gebeuren: het doseringsapparaat voor de fluoride wordt weggehaald in de centrale.. Na een paar da gen is alle fluoride althans de kunstmatig toegevoegde dan uit het drinkwater ver dwenen. (In het drinkwater zit van nature al een bepaald gehalte fluoride). Bezwaren Het is nog niet te voorspellen of een nieuw wetsontwerp op de fluoridering van het drink water het in de Tweede Ka mer zal halen. Wel is duide lijk dat deze wet het erg moeilijk zal krijgen: er be staan bij het merendeel van de grote partijen ernstige be zwaren tegen de fluoridering van het drinkwater, vooral omdat men vindt dat er alter- aaüeve mogelijkheden zijn (vrijwillig gebruik van fluori- 3e, in de vorm van tabletten etc.). De heer D. Dolman, een van de volksgezondheids-deskundi gen van de PvdA, meent, dat zijn partij wel unaniem 'voor* zou zijn. Daarmee is dat dan wel de enige grote partij, want zowel de KVP, als de CH, als de AR hebben al te kennen gegeven erg aarzelend en zeer kritisch ten opzichte van deze zaak te staan. Me vrouw E. Veder-Smit was van mening dat voor de VVD heel belangrijk zou zijn welke al ternatieven het wetsontwerp biedt voor tegenstanders van gefluorideerd water om ge makkelijk aan drinkwater te komen. Volgens Dolf Coppes van de PPR, zou deze partij wel eens in haar geheel tégen een dergelijk wetsvoorstel kunnen stemmen en de arts J. Beekmans van D'66, zelf voor stander van fluoridering van het drinkwater, dacht dat zijn partij over deze kwestie wel sterk verdeeld zou zijn. De voorzitter van de maat schappij tot bevordering der tandheelkunde heeft gezegd 'zeer ongelukkig' te zijn met de uitspraak van de Hoge Raad. 'Het is gewoon rampza lig dat die wetsonvolkorren- heid e: is', aldus de heer Cas- telein. 'Dit 's werkelijk de klok terugzetten, de aanvallen op het gebit zijn toch al zo veelvuldig en de tegenstanders van fluoridering komen niet met zakelijke argumenten. Het is toch in diverse rapporten van erkende gedegen instan ties gebleken dat drinkwater- fluoridering tandbederf tegen gaat zonder dat er gevaren zijn voor de volksgezondheid', aldus de heer Castelein, die vindt dat de tegenstanders van fluoridering een verkeerde weg bewandelen. met het oog op de drempelvrees het verschil tussen 1000 en 500 gulden niet zo zeer. Ergernis bleek verder te bestaan over het feit dat het kabinet-Den Uyl de door minister Van Veen beloofde re geling voor het aangaan van studiele ningen van 3.500 gulden niet zal in voeren. Deze opzet blijkt niet te pas sen in de bestaande plannen voor de studie-financiering. Drs. Van Leijenhorst kondigde "naar anleiding van verschillende punten van kritiek aan moties in te dienen. De heer Van Dijk beloofde een motie waarin wordt gesteld dat de materiële inhoud van de 1000-gulden wet niet door middel van een algemene maat regel van bestuur, waarvoor de toe stemming van het parlement niet no dig is, mag worden veranderd. Tot slot beloofde de heer Van Dijk een motie met als inhoud dat het voorge stelde beleid van de minister Van Ke- menade en staatssecretaris Klein rond uit slecht is. Gisteravond laat deed de minister van onderwijs de toezegging serieus te overwegen om de studenten die vóór het studiejaar 1974/75 afstuderen en die wel de 1100 gulden hebben be taald. voor een verrekening in aan merking te laten komen. Deze rechts ongelijkheid verdwijnt dan. De be windsman betoogde dat het geenzins zijn bedoeling is de boycotters van het collegegeld in het gelijk te stellen. Maar van hem kan niet gevraagd wor den hen in één week tot betalen te bewegen, wat minister Van Veen niet in een jaar lukte. Van Kemenade bestreed dat voor de betaling in twee termijnen een wetswijziging noodzakelijk is. Wie dit beweert gaat uit van een enge in terpretatie van de wet, zo zei hij. De heer Ter Woorst deelde nadruk kelijk mee, dat de KVP en ARP het er niet mee; eens zijn dat in het nieuwe stelsel van studiefinanciering elke student een studieschuld moet aan gaan. De KVP cn ARP willen zich nog nergens aan binden. Ook handha ven de twee fracties het bezwaar dat de dit jaar betaalde 1100 gulden in mindering moet worden gebracht op de toekomstige studieschuld. De 1100 gulden kan ook bij de studieschuld worden geteld. De heer Van Leijenhorst (CHU) dien de een motie in waarin de regering wordt gevraagd de bestaande wet on verkort van kracht te laten, totdat er een integraal studiefinancierings systeem zal zijn Ingevoerd. Bovendien moet de regeriing meer rechtsmidde len aanwenden om de nog niet betaal de 1000 gulden in te vorderen. Deze motie kreeg niet de steun van KVP cn ARP, zodat aanneming niet waarschijnlijk is. Dat is ook het geval met een motie van de heer Van Dijk (WD), waarin wordt gezegd dat de algemene maatregel van bestuur, waar door de betaling van 500 gulden aan het begin van het nieuwe academische studiejaar mogelijk wordt gemaakt, in strijd is met de geest van de 1000- gulden wet. De opzet is immers om te voorkomen dat de studenten 1000 gulden moeten betalen. De motie van de heer Leijenhorst waarin wordt aangedrongen de moge lijkheid te geven aan meerderjarige studenten om tegen aantrekkelijke voorwaarden een studielening van 3500 gulden aan te gaan, kreeg wel de steun van KVP en ARP en verder van DS'70 en de CHU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5