ICCC-ers onderbreken congres voor protest tegen komst Breznjew Mastare, alle soka dig... c D fllsill£l Nederlandse gemeente aan de wieg van Berlijnse vredesweek Ffrench-Beytagh tegen boycot Zuid-Afrika Trouw K wartet Eredoctoraat voor kardinaal Alfrink Bedrijfsongevallen troffen in 1 jaar ruim 123.000 mensen Boerderijtje in brand Schioper ramt a.uto's op kade Agent geschorst voor vernielen dure sportauto Moboetoe legt twist met kardinaal bij vandaag 5( /Ie Spoedig gesprek over reizen gehandicapten Onderzoek naar daling kerkgang Beroepingswe Li Simatupang leidt kerkenconferentie Nieuwe boekè leu TROUW/KWARTET DINSDAG 26 JUNI 1973 KERK BINNENLAND Van een onzer redacteuren CAPE MAY (VS) Eén dag heeft dr. Carl Mclntire het jubi leumcongres van de internationa le raad van christelijke kerken (ICCC) in Cape May onderbro ken. Verleden week maandag was hij in Washington om een protestdemonstratie te leiden te gen het bezoek van de Russische partijleider Leonid Breznjew. In een interview noemde de ICCC-lei- der Nixons uitnodiging aan Breznjew 'een capitulatie voor de communisti sche revolutie.' In totaal woonden 825 afgevaardigden van 201 kerken uit ze ventig landen het elfdaagse ICCC-con- gres bij. Toen Mclntire vroeg, hoe veel mee wilden naar de anti-Brez- njew-demonstratie, stak 90 procent de hand op. Bussen vervoerden de conferentiegan gers naar Washinton. Zij zongen lie deren als 'Voorwaarts, christenstrij ders' en 'Rijs op. rijs op voor Jeszus' en hoeven spreekkoren aan als 'Brezn jew. laat de christenen gaan'. In een verklaring van het congres werd Brez njew 'een aartsvijand van God en christendom genoemd'. Bijbel Dit congres is het achtste, sinds de ICCC in 1948 in Amsterdam werd ge sticht als tegenhanger van de wereld raad van kerken. In een verklaring over de bijbel wordt de 'goddelijke, woordelijke en volledige inspiratie van de Schriften' en daarmee hun on feilbaarheid gehandhaafd. Daarom verwerpt de verklaring alle Een beeld van de openingsreceptie van het ICCC-congres. Derde en vijfde van links mevrouw en dr. Carl Mclntire, oprichter en presi dent van de ICCC. pogingen om de bijbel te vermenselij ken. alsof het een boek zou zijn, waarin mensen hun visie geven op Gods handelen, en ook elke poging om de historische gebeurtenissen, die in de Schrift vermeld worden, te ont kennen. Wie zo te werk gaat, maakt en plaats van Gods wijsheid de men selijke wetenschap de hoogste regel voor denken en onderwijs, aldus de congres-verklaring. Ook wordt gewaar schuwd tegen 'twijfel zaaiende nieuwe vertalingen'. De gebruikelijke congres-verklaring tegen de wereldraad van kerken is de- De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Synode Hartelijk dank voor uw prima verslag van de gecombineerde synode Her vormd-Gereformeerd. Ook voor uw verslag van de herv. synode die daar op volgde. Uw verslaggever legt mij, als hij weergeeft hoe de bespreking van de Herv. Geref. synode verliep tijdens de herv. synode, een zinnetje in de mond wat ik anders heb gezegd en daarom graag recht wil zetten. In Trouw van woensdag 20 staat dat ik gezegd zou hebben: Te veel belijden en te weinig evangelie'. Ik heb echter gezegd: 'Er is te veel gepraat over de belijdenis en te weinig over het evan gelie'. Een m.i. andere gedachte. Ik heb bedoeld dat we telkens terug zullen moeten tot het evangelie en dat de vormgeving in onze (gezamen lijke) belijdenisgeschriften nooit zo veel gezag kan hebben als het Woord met een hoofdletter. Overigens wordt ik hoe langer hoe dankbaarder voor de gezamenlijke synode. Hereniging of eenheid is broodnodig opdat de we reld gelove dat God de Heere zijn zoon Jezus Christus gezonden heeft. Iftunmelo. ds. F. J. Dun Kabinet-Den Uyl Het kabinet Den Uyl is nog maar kort aan het bewind. In deze korte periode hebben we wel op een heel bijzondere manier kennis kunnen ma ken met de verschillende ministers en hun uitspraken. Om er eens enkele te noemen: De minister-president doet in Drachten een uitspraak over de sala rissen van de hogere ambtenaren De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor d.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. maar moet die uitspraak enkele dagen later weer herroepen. Minister Vrede- ling hebben we leren kennen door zijn uitspraken over het aanleggen van on ze vloot in Zuid-Afrika en ook door het feit dat een bezuiniging van 220 miljoen defensie niet door kan gaan. Minister Vorrink gaat met de opening van de kerncentrale te Borssele vier kant in tegen de opvattingen van de linkse partijen. Minister Gruijters moet een uitspraak over huurbelas ting een week later intrekken. Ten slotte minister Pronk. De vragen ge steld door de heer Aantjes zeggen ge noeg. De heer Aantjes vraagt aan de minister-president of het juist is dat de PvdA zitting heeft genomen in de regering om de polarisatie-gedachte beter tot uitvoering te kunnen bren gen. Deze uitlating zou door de heer Pronk zijn gedaan. Het wordt hoog tijd fiat onze ogen worden geopend en dit kabinet verdwijnt. Ter Aar. A. P. J. Esveld Zuid-Afrika (3) De heer G. K. Timmerman uit Am stelveen heeft kennelijk zijn mening over het voeren van oppositie in Zuid-Afrika niet aan een kritisch on derzoek onderworpen. Vergeet de heer Timmerman dat chief Buthelezi diplomatiek onschendbaar is, en der halve niet als bewijs voor het al dan niet toegestaan zijn van oppositie kan gelden. Vindt de heer Timmerman het normaal dat de enige havenplaats in Kwazulu, Richards Bay, in blanke handen is? Tot slot komt de heer Timmerman met het argument dat het de afrikanen vrij staat ook grote steden te bouwen in de hun toegewe zen gebieden. Welnu, zoals de afrika nen de blankies geholpen hebben hun steden te bouwen en economie van de grond te krijgen, zo mogen dan nu de blanken in de afrikaanse gebieden gaan werken als contractarbeider na tuurlijk, hun vrouwen verhongerend achterlatend in blank thuisland en voortdurend achtervolgd door afri kaanse politie op het bezit van een pas. Of zouden blanken dit niet wil len? Laat hen dan het land aan de af rikanen teruggeven. Den Haag. L. J. de Boer Koffie In Tr/Kw van 6 juni stond een arti kel, waarvan de kop: 'Koffie draagt bij tot hulp aan de derde wereld' (en het onderschrift bij een foto: 'Koffie, een bijdrage tot ontwikkelingshulp') bij een oppervlakkige lezer gemakke lijk tot verkeerde conclusies kon lei den. Genoemde kop en onderschrift sloegen op de visie van de heer J. M. Slob, directeur van de Verenigde Le vensmiddelen Fabrieken, maar zijn in lijnrechte tegenspraak met de werke lijkheid, zoals ook in het tweede deel van het artikel aan de hand van de Internationale Koffie-Overeenkomst duidelijk wordt aangegeven. Om het belachelijke van de uitsprak vén de heer Slob met zijn eigen cijfers te il lustreren: Wanneer de 200 miljoen ar beiders die hun brood in de koffiecul tuur verdienen de extra 25 miljoen gulden over 1972 (dankzij de koffie- overeenkomst) met elkaar zouden mo gen delen, dan hebben zij dat jaar 12,5 cent extra verdiend. Aangeno men, dat dit 'gehele' bedrag bij hen is terecht gekomen, wat in werkelijk heid natuurlijk niet het geval is. Er is niet alleen geen sprake van ontwik kelingshulp, maar op allerlei manie ren proberen de rijke landen zelfs te verhinderen dat de arme landen op een rechtvaardige manier aan de we reldhandel kunnen deelnemen. Er is om de terminologie van de heer Slob te gebruiken veeleer sprake van ontwikkelingshulp in omgekeerde richting: arme landen die met goedko pe arbeidskrachten slechts goedkope groene koffie mogen produceren om het rijke landen mogelijk te maken deze industrieel te verwerken, duur te verkopen en hun werkgelegenheid veilig te stellen. Ruim 165 wereldwin kels zijn i i staat om belangstellenden over de koffiehandel uitgebreide in formatie te verstrekken; ook zijn zij bereid om uit te leggen wat zij onder ontwikkelingshulp verstaan. Heemskerk (wereldwinkel) R. Reiss ze keer uitgegaan van het gebruik van het woord 'salvation' (heil) op de wereldzendingsconferentie in Bang kok. 'Heil' in bijbelse zin is volgens het ICCC-congres primair het herstel van de juiste verhouding tussen God en mens op grond van Christus' ver zoenend werk, in de weg van persoon lijke wedergeboorte, geloof en beke ring. Dat heeft dan gevolgen voor de vernieuwing van het leven, persoonlijk en in de samenleving: de arme red den. die om hulp roept, de ellendige en wie geen helper heeft (Psalm 72). Maar in de wereldraad is het onder scheid niet langer dat tussen heil in de eigenlijke bijbelse betekenis en de gevolgen daarvan, persoonlijk en maatschappelijk. In plaats daarvan wordt nu onderscheid gemaakt tus sen de persoonlijke en eeuwigheids-as pecten enerzijds en de sociale, econo mische en politieke apsecten ander zijds. De eerstgenoemde aspecten worden in de wereldraad niet openlijk ontkend, aldus de ICCC-verkalring, maar in de praktijk wordt de maatschappelijke relevantie zo beklemtoond, dat de bij belse diepte wordt verduisterd en het heil bijna helemaal wordt geïnterpre teerd in sociale, economische en poli tieke termen. Zo wordt het doel van de wereldraad meer en meer, mee te werken aan de bouw van een nieuwe wereldgemeenschap, waarin alle vol ken, rassen, klassen en godsdiensten verenigd zijn in vrede, gerechtigheid en menselijkheid. Revolutie De ICCC spreekt van een uitholling van de bijbelse boodschap, die de deur opent voor een nieuwe verhouding tot andere godsdiensten én voor deelna me van de kerken aan revolutionaire bevrijdingsbewegingen. Het wereld raad-concept van de dialoog leidt volgens de ICCC via synkretisme tot de ene wereldkerk van de antichrist. Over de steun aan bevrijdingsbewe gingen zegt de ICCC-verklaring: 'De wereldraad moedigt geweld aan en bloedvergieten om radikale verander ingen in de samenleving te bewerk stelligen en steunt het communisme in de naam van sociale gerechtigheid'. UTRECHT Aan kardinaal Alfrink is tijdens zijn jongste verblijf in de Verenigde Staten door de universiteit van Villanova een eredoctoraat in godsdienstpedagogie verleend. In 1961 ontving hij er een van de universiteit van Leuven en in 1964 een van de Notre-Dame-Universiteit in de Verenig de Staten. Van een verslaggever DEN HAAG Op een aantal werkne mers van ruira 3,6 miljoen bedroeg in het jaar 1971 het totale aantal door bedrijfsongevallen getroffen personen 123.625. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek. Bij de door bedrijfsongelukken ge- troffe mensen waren 118.230 mannen en 5.395 vrouwen. Dat betekent dat gemiddeld aan 34 per duizend werkne mers zulk een ongeval overkwam; voor mannelijke werknemers afzon derlijk bedroeg deze frequentie 44 per duizend en voor vrouwelijke werkne mers afzonderlijk zes per 1.000. Naar leeftijd waren de getroffen man nen als volgt verdeeld: 35 procent was jonger dan 25 jaar, 51 procent tussen de 25 en 49 jaar, veertien procent was vijftig jaar en van de getroffen vrou wen was: 67 procent jonger dan 25 jaar, 24 procent tussen de 25 en ne gen procent vijftig jaar of ouder. Het grootste aantal bedrijfsongevallen kwam voor in de sector van de bouw nijverheid (23 procent van alle getrof fen personen). Daarop volgden de me taal- en elektronische industrie (ze ventien procent) en de metaalnijver heid (dertien procent). Naar verhouding kwamen de meeste door ongevallen getroffen personen voor in de mijnindustrie daarop volgden, steen-, cement- glas- en kera mische industrie. Het naar verhou ding geringe aantal bedrijfsongeval len kwam voor in de sector gezond heid, geestelijke en maatschappelijke belangen. Daarop volgden nog het kle dingbedrijf en de grafische industrie. In alle bedrijven tezamen bleek naar verhouding de frequentie van onge vallen onder buitenlandse werkne mers drie maal zo hoog als onder de Nederlandse werknemers (althans alle werknemers tezamen min de buiten landse werknemers. MEPPEL Het boerderijtje van de heer D. van Echten in het Drentse Zuidwolde is tot de grond toe afge brand. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Al het huisraad ging verloren. Ook een schuur en een kap- schuur met hooi brandde af. De brandweer van Zuidwolde moest zich beperken tot nablussen. De oorzaak van de brand is onbekend. MEPPEL Het mag dan vreemd klinken maar het is de schipper H. J. B. uit Zwartsluis gelukt om vanaf het water met zijn schip twee auto's te rammen. De auto's stonden gepar keerd op de Gasgracht in Meppel en werden door het schip Lujo toen dit een ruime bocht moest nemen. Daar bij kwam het achterschip over de ka de te steken, waarbij de auto's wer den beschadigd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wegens moedwillige vernieling van een auto (een Lotus- sport) heeft de rijksrecherche proces verbaal opgemaakt tegen de 32-jarige Amsterdamse politie-agent W. Z. Uit een onderzoek is komen vast te staan dat de agent uit jaloezie water in de benzinetank en het oliecarter van de auto heeft gespoten, zodat de motor kort na het starten in de soep draaide. De eigenaar, de 30-jarige Wilfred Esa- jas, die naar zijn zeggen constant door de politie werd lastiggevallen, heeft inmiddels van de gemeente Amster dam een schadevergoeding gekregen van ruim acht mille. De vernielingen aan de auto, die de heer Esajas vorig jaar november had gekocht voor 23 mille, werden aangericht in de garage van het bureau Pieter Aertszstraat. De agent is inmiddels geschorst door de korpsleiding. Tegen hem zal een ver volging worden ingesteld. HOOGEVEEN De vijftigjarige, on gehuwde heer D. Lichtendonk is om gekomen toen hij op zijn fiets aange reden werd door een personenauto. Van een medewerker) -Op initiatief van de Nederlandse gemeente in Berlijn heeft deze stad nu ook een vredesweek. De week eindigt vandaag en is door prof. dr. Helmut Gollwitzer op 17 juni geopend. Het thema van de eerste vredesweek in Berlijn is: aan het licht brengen wat vrede verhindert. De opening vond plaats op 17 juni om 17 uur, in de straat van de 17e juni. Deze dag is gekozen omdat de datum geldt als een vrije dag waarop de duitse eenheid wordt herdacht. Als aanleiding hiertoe dienden de gebeurtenissen in juni 1953. Een protest van bouwvakarbeiders in Oost Berlijn tegen verhoging van de prestatie norm groeide uit van sen arbeidskonflikt tot een spontane volksbeweging waarbij ook politieke eisen (vrije verkiezingen) werden geformuleerd. Toen de Oostduitse politie niets deed groepen Russische soldaten in op 17 juni 1953. In de loop der jaren zijn de oprechte motieven voor h'et herdenken van deze dag verre overstemd door de koude oorlogs-ideologie. De 17e juni werd 'Tag der Deutschen Einheit' met alle heidens nationale cultus van dien. Op deze verjaardag van de koude oorlog worden de Groot- Duitse Idealen weer gekoesterd en is stevig anti communisme het vaste menu van de dag. Klaus Ehrler van de Praagse Vredesbeweging in W. Berlijn stelde voor de vredesweek op de 17e juni te laten starten en wel vanwege de 17e juni traditie van 1925. Op die datum werd in Genève de eerste internationale ontwapeningsovereenkomst geslo ten, inzake het verbod van gifgassen. Ehrler zei: de christenen hebben altijd heidense data een nieuwe betekenis gegeven, laten wij dat nu ook doen en de genade die de historische kalender ons biedt aangrijpen. De 17e juni moet in plaats van een schuldig verleden een dag van ontwapening en 'rede worden. De organisatoren van de vredesweek willen West-Berlijn niet meer zien als angel in het vlees van de D.D.R., of als symbool van de Duitse Eenheid. West Berlijn, evanals de Bondsrepubliek en de D.D.R. zijn het r esultaat van de oorlogsmisdaden die het Duitse volk andere volkeren heeft aangedaan. De voormalige Rijkshoofdstad Berlijn is representant van deze misdadige politiek. Na de tweede wereldoorlog was Berlijn lange tijd een latente oorlogshaard. De nieuwe overeenkomsten met de D.D.R. maken voor Berlijn nieuwe kansen mogelijk. Laten wij die aangrijpen. Prof. Gollwitzer hoopt dat er in Berlijn een instituut voor vredesonderzoek gesticht zal worden en dat internationale vredesorganisaties zich er zullen vestigen. LONDEN De Britse raad van kerken schaart zich in een rapport dat op de synode van 3 juli in stemming komt, niet achter de oproep van de wereldraad van kerken, om investeringen in Zuid-Afrika te rug tetrekken. Het rapport wil daarentegen de ar beidsvoorwaarden van de Afrikaanse arbeiders verbeteren en emigratie van Britse arbeiders naar Zyid-Afrika, te gengaan. In het rapport vvordt Britse ondernemingen aangeraden te bevor deren dat hun Afrikaanse, werknemers zich in vakbonden organiseren. Het rapport is samengesteld onder lei ding van de vroegere deken van Jo hannesburg, Gonville Ffrench-Beytagh. 'In Zuid-Afrika', zo stelt het rapport, 'gaan het eigenbelang en de morele verplichting op de lange duur hand in hand. Het is duidelijk dat het hui dige systeem, zuiver economisch gere deneerd, vastloopt nu de internationa le druk van vakbonden, aandeelhou ders e.d. toe neemt. Veel industriëlen voelen zich steeds minder op hun ge mak met winst uit een systeem, dat berust op dwangarbeid en rassendis- KINSJASA (AFP) Tijdens een enorme bijeenkomst heeft het staats hoofd van Kongo Kinsjasa (Zaïre), ge neraal Moboetoe Sese Seko, gisteren de twist met de katholieke kerk bijge legd. De bijeenkomst, waarvoor het gehele kongolese volk was uitgenodigd vond plaats op 30 kilometer van Kinsjasa. De twist tussen het staatshoofd en kardinaal Maloela moet voortaan be schouwd worden als een eenvoudig meningsverschil zoals dat wel meer voorkomt in een gezin, zei Moboetoe. Het conflict ontstond in januari van het vorig jaar. toen de president de kerk verweet dat zij de nieuwe geloof waardigheidspol itiek van de staat on dermijnde. De twist groeide snel uit en tijdens het hoogtepunt werden ka tholieke bijeenkomsten verboden en werden de katholieke universiteilen onder directe (staatscontrole gesteld. Ds. E. H. Nagel heeft één bezwaar tegen het nieu we Liedboek. In het Amsterdams Kerkblad schrijft hij: 'Dan moet me beslist nog één opmerking van het hart. De gezangen hebben in sommige gevallen een opschrift in een vreemde taal. Wat is daarvan de bedoeling? Te laten zien, dat het lied ook in een ander land gezongen wordt of zelfs misschien daarvandaan stamt? In dat geval had dat simpeler gekund. Moeten voorgangers hun gemeenteleden het te zingen lied onder de vreemde naam op de lippen leggen, zo in de trant van: 'nu zingen we gezang 157. Wie schön luchtet des Morgen- stem?' Maar dan komen heel wat liturgen in moeilijkheden bij gezang 170 Mastare, alle soka dig, of gezang 459 Igennem Nat og Traengsel en zo zijn er vele andere. Wij heten een polyglot volkje, maar moet dat nu zo?' Het blad De Oud-Katholiek constateert met spijt, dat de oud-katholieken te laat op gang kwamen, om nog mee te kunnen doen bij de samenstelling van het Liedboek. Het blad vervolgt: 'Niettemin zal ook onze kerk, evenals de Rooms- Katholieke kerk meezingen uit het nieuwe lied boek, omdat alle nieuwe, bundels, evenals bij ons de ringband, veel aan de thans geopende schatka mer ontlenen en veel van het materiaal aan de zelfde werkers te danken hebben. Een gelukwens kan dan ook uitgaan naar de vijf kerken die dit boek samen hebben, maar ook naar alle andere kerken in ons taalgebied, die hiervan vruchten zullen plukken. Die vrucht zal dan niet alleen be staan in een aantal 'losse nummers', maar vooral daarin, dat we in ons land eindelijk het stadium gaan overwinnen waarin kerkzang fungeert als een duidelijke herkenning van de scheiding, zoals vroeger het Latijn bij de Rooms-Katholieken en de landstaal bij de Oud-Katholieken. 'Liedboek voor de kerken', is de titel van de nieuwe bundel. Het is dan wel niet hét liedboek geworden maar we zullen voortaan ook niet meer over zomaar een liedboek kunnen spreken. Want de andere kerken zullen de in dit opzicht samenwerkende vijf kerken vooral moeten danken voor dit oecu menische bouwwerk, waar zij de pijn voor over hebben gehad en waar vele andere meezingers ple zier van zullen hebben. Wellicht dat dit plezier de kerken in Nederland brengt van dit 'liedboek voor de kerken' tot 'het liedboek van de kerken'. In het r.-k. weekblad De Bazuin' schrijft drs. T. M. Schoof over het Liedboek. Zijn conclusie: 'Toch is ook voor de katholieke gemeenschap het Liedboek uiterst waardevol. Een snelle schatting leverde op dat een 90 liederen direct een plaats zouden moeten krijgen in de (kleine en 'intellec- Vit de kerkbladen tuele') gemeenschap waartoe ik behoor, meestal de nieuwere; 60 bleken al tot ons repertoire te be horen, al dan niet met de gepubliceerde melodie; en ik telde er 80 waarvoor ik om'de genoemde redenen niet veel toekomst zag in onze groep. Ik hoop dat katholieken zich heen kunnen zetten over het gevoel buiten de reformatorische familie te staan, die in het Liedboek vooral haar eigen schatten uitstalt. Op het gebied van het Neder landse lied zijn we nu eenmaal een beetje parve nu; en er zijn ook op onze irrationele diepte ob stakels, bijv. de herinnering aan langgerekt 'chris telijk' psalmgezang dat op een zonnige zondagmid dag op gezette punten de gezinswandeling mar keerde; het 'lof was later op de dag. De beste re medie daartegen is, zelf eens een van de nieuwe bijbelliederen uit het begin van het Liedboek te zingen, en niet alléén natuurlijk. Maar ook onze sigen traditie heeft een waarde die kan inge- oracht worden in de gemeenschappelijke pot. Het DE JONGEN het duurde even voor de jongen de droom van zich afschudde en met lichte tred over het gazon een kleine beweging, geritsel in het beukenhout waarboven het koren stond te rijpen had hem nieuwsgierig gemaakt in de border moest hij om de dode den heen in dwars door het geel geworden gra dat daar lag te wachten om verbrand te worden en met een voet in de horst van dorre bladeren wrong hij zich door de heg daarachter stond hij voor pri draad een snelle appelvink vloog op turend schoof hij langs de heg waarvan de grillige takken en het harde blad een vesting vormden na enig zoeken stond hij plotseling voor wat zijn nieuwsgierigheid gewekt had een nest gebouwd in de krommin van de oude stam en daarin drie jonge spreeuwen met grote open bekken naar boven gekeerd bevend hielden zijn handen het weerbarstige blad opzij en hij bedacht waar niemand hem hier zag tussen heg en prikkeldraad dat hij allang geen jongen meer tge een vreemde ontroeriing voer door hem heen bij dit nog pril begin werd hij herinnerd aan iets dat voorbij was de takken vielen toe en men moest hem tweemaal roep voordat hij terugkeerde 11 EE abt criminatie de recente onrust heeft aangetoond op welke vulkaan de Zuid- afrikaanse industrie zit'. Van een verslaggever DEN HAAG Binnenkort heeft een gesprek plaats tussen het department van CRM, de Algemene Vereniging van Reisbureaus (ANVR), de Nederlandse Spoorwegen en organisaties van ge handicapten over deelneming aan rei zen door gehandicapten. Dit heeft mi nister Westerterp (verkeer en water staat) gisteren geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid mevr. J. N. Scholten (ARP). De vragen handelden over de bepaling inzake het vervoer van gehandicapten door reisbureaus. Die clausule, aldus de minister, wordt door de reisbureaus vrijwel algemeen toegepast. Van de zijde van de ANVR is meegedeeld, dat afgezien van de redactie van de clau sule, toepassing hiervan in de praktijk nimmer moeilijkheden heeft opgele verd. DEN HAAG Het katholiek sociaal kerkelijk instituut (Kaski) heeft van de r.k. bischoppen opdracht gekregen, een onderzoek in te stellen naar de redenen, -die de rooms-katholieken be wegen, om 'naar de kerk te gaan of niet te gaan. De laatste jaren zijn er in de gewoon ten inzake de kerkgang aanzienlijke veranderingen opgetreden. Ging tien jaar geleden nog tweederde der rooms-katholieken vrijwel iedere zon dag naar de kerk, op het ogenblik wordt het aantal geregelde kerkgan gers geschat op tweevijfde, een daling van 65 procent naar 40 procent. NED. HERV. KERK Beroepen: te Hantum c.a. (Fr.): K M. den Dekker te Utrecht (toez.). Beroepen te Nieuw-Loosdrecht: J Olde te Rotterdam-Zuid; te Rijsseijaar Vos te Amersfoort: te Leiden:èn i Steenstra, vlootpredikant. Junt< Bedankt voor Rijnsburg (toez.): (T v. d. Bogerd te Ridderkerk. I Vc GEREF. KERKEN f'Jj Beroepen te Nijeveen: P. van DijLan Dirkshoorn; te Hollum (Amelal k kand. W. v. Dommelen te Kampeiu GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Almkerk-Breda: Meijer, kand. te Lelystad. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelharnis: M. stra te Werkendam. rad- por r us laak an GEREF. GEMEENTEN en. Beroepen te Middelburg: C. v. d. Un?! te Yerseke. V>rt( 514 mil ie HC: lurt nlai Vc AMSTERDAM De indonesischf T. B. Simatupang is door de chieen lijkp conferentie van Zuid-Oost-:ven tot voorzitter gekozen. Hij volgIne deze functie de bejaarde prof. W uit India op. enla Dr. Simatupang wordt terzijde gesIrs door twee neven-voorzitters, dr. tV0£ Yong Kan uit Korea en ds. Jurge an Malonza uit de Philippijnen. j De conferentie heeft ook een nif|e( algemeen secretaris benoemd, de ,t thodistische ds. Yap Kim Hao uit gapore. Pu id i !t is De Kleur, deel IV Time-Llfe-seri Fotografie 240 blz., vele 37,50. Kleurenfotootjes maken is ook afo'ont, Ijk ings in) ee hap< id) f drij ur 1 Ijker woon. De meeste amateurs doen In de mening dat kleuren altijd i)0r er zijn dat zwart-wit. En da arhe duurder ook. Ze hoeven alleen ndei te knippen. De laboratoria zorgen ankr wel voor de hedendaagse toverlserv renplaatjes (dia's) of de afdrulholp Die vaak anders uitvielen dan wacht werd. Omdat kleuren we ns Liedboek moet niet het eindpunt zijn. De katho lieke traditie bevat vormen die de laatste jaren ook in reformatorische kringen de wind meeheb- ben; vrijere zang met refreönen, antifonaal zingen, een zekere feestelijkheid en directere aansluiting- bij de 'wereldlijke muziek' Misschien zou men kunnen zeggen, heel voorzich tig overigens: De vragen worden er eerder gezien vanuit de pool van de menselijke ervaring dan vanuit de pool van de Schrift. Geen absolute te genstelling, maar misschien wel een houding waarin de katholieke en reformatorische traditie toch verschillend zullen blijven.' Prof. J. Kamphuis vergeleek de boodschap van Wurmbrand met zijn ondergrondse kerk met Je mystiek en het geweld van de wederdopers uit de zestiende eeuw men heeft daarover twee weken geleden op deze pagina kunnen lezen. De Middel burgse ds. S. Vooistra reageert daarop in het Alge meen Doopsgezind Weekblad: 'Opvallend is de eenzijdige voorstelling die velen, en niet alleen de allerdomsten, nog steeds van de doperse beweging in de zestiende eeuw hebben. Het gehele fenomeen van de radikale reformatie schijnt voor velen nog steeds samengevat te kun nen worden in de mystiek en het geweld van Münzer en Münster. Ondanks een bibliografie van het anabaptisme over de jaren 1520-1630 van zo'n 4600 studies en bronnen, ondanks het feit dat alom de relevantie van de doperse ideeën weer wordt ontdekt Dat men buiten onze kring (alleen daar buiten?) zo slecht op de hoogte blijkt te zijn van juist de veelvormigheid van de doperse bewe ging in zijn begintijd, maar ook daarna, mag voor ons een aansporing betekenen iets meer aan 'pu blic relations' op dit terrein te gaan doen. We zouden allicht eens kunnen proberen door middel van het uitgeven van een tijdschrift de betekenis van ons dopers erfgoed ook voor onze tijd weer duidelijk te maken. Zo te oordelen is dat hard no dig. En niet alleen voor een vrijgemaakt-gerefor- meerde hoogleraar. oet de ders zijn dan wij ze (willen) Voor het vastleggen van de gejaag i stemming, atmosfeer, van het ro n mi sche, stille, gedempte, droevig en is blijde, uitbundige in tinten en ren, komt meer kijken dan kni alleen. In het boek De Kleur ven uiteengezet hoe het allemaal werl bewerkt moet worden. En zelfs men zelf kleurennegatieven kan wikkelen, afdrukken, vergroten, schema's en foto's die tekst, théer K techniek, afwijkingen, fouten, retnoeg delen en zo verduidelijken. Maaf blijft moeilijk te begrijpen e doen. Er is lang naar een goed renprocédé gezocht. Mooie oude f ntal van Louis Lunière, uit het begin rd deze eeuw, van du Hauron (lirden van in- en opgekleurde opnamenfeft wijzen het. Er wordt verteld hof.p. musici Mannes en Godowsky tof stei Kodachrome kwamen terwijl in in. 1; pa Agfacolor zich ontwikkelde, misch en technisch is 'alles' wel W gelijk. Maar de resultaten hangel t we van de fotograaf af. Van licht e ters en filmsoorten en tijd, di (bewust) gebruikte, en van het ren in de donkere kamer. Kleui to's die je niet voor mogelijk van Ernst Haas (31) van Dor Kehaye (6) bijvoorbeeld, tonen er toch aan moois mogelijk is. de natuur of1 naar de spelingei de -techniek zelf. Met inkleuren, keren, onderschuiven, monteren valligheden en trucs kunnen kl platen gemaakt worden die het ne fotograveren en de werkelij een vreemd stuk voorbijschieten daarvan biedt dit kleurige boek wijzen. ikhu jen Ma irotzi Pi. al ize si uitv ags c weg

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2