W oningf abrieken door gebrek aan orders in gevaar Dean: Nixon is betrokken bij Watergate-zaak jrote meerderheid >amer slikt ollegegeld niet Bestuur kerklied naar Soestdijk Bern hard en Philip: stop walvisvangst In deze krant Vakantie komt in zicht... Gruijters wil helpende hand bieden vreemd gezicht vlot gedicht Breznjew uit VS naar Parijs Onzekerheid voor 6000 man Nixon mag Cambodja niet meer bombarderen krant op de bres voor een sterke christelijke pers! oir ns op onweer Leidse Coiiramnt DINSDAG 26 JUNI 1973 61ste jaargang no. 147 J STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Meer keus in passende i- omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur H A AG Een grote meerderheid in de Tweede Kamer bleek ;isteren niet eens te zijn met de wijze waarop het kabinet-Den voor liet volgend jaar een collegegeld van 500 gulden wil invoe- de betaling van de 1100 gulden dit jaar ongedaan wil maken. iter Van Kemenade en staatsse- is Klein van onderwijs moesten torni van kritiek verduren bij de eko|ndeling van hun- budget, waarin .gelingen voor collegegeld en stu- financiering voor de komende tijd ng®n worden gezet. DS'70, de WD lok de CHU ontpopten zich als op- iepartijen en hadden geen goed over voor de plannen. Maar G. J. ter Woorst liet namens en ARP ernstige bezwaren ho- ~n zelfs de P.vdA bleek het er ee eens te zijn, dat de studen- naar schatting 15.000) die dit if het volgend jaar afstuderen en 1100 gulden hebben betaald, 'oor terugbetaling in een of an- vorm in aanmerking kunnen ko- Praktisch de hele Kamer zag een nieuw stuk rechtsongelijk- ontstaan. plan van hét kabinet* is, dat dege- die dit jaar wel het collegegeld en betaald, dit bedrag in minde- mogen brengen op hun studie- d, die men aangaat in een nieuw ■Wijl van studie-financiering. Dit iiw il zal voor het eerst in het stu- ar 1974-75 van kracht moeten De heer Ter Woorst kwam namens de KVP en ARP met een ahder voorstel: via de wettelijke nog in te voeren controlepunten in de universiteiten Voor vervolg zie pag. 5, kolom 6. Nog een paar nachtjes slapen en dan is liet weer zover. Dan gaan de bouwvakkers weer op vakantie naar Joegoslavië, Italië, Oostenrijk of naar campings in eigen land. Voor het 'grote karwei' worden nu alvast de kaarten tevoorschijn gehaald om de collega's haarfijn te laten zien, waar de reis wel niet helemaal naartoe gaat en hoe lang men erover denkt te gaan doen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Koningin Juliana zal morgenochtend op paleis Soestdijk, het bestuur van de interkerkelijke stichting voor het kerklied ontvangen. In de deputatie die naar Soestdijk gaat, zullen alle vijf de kerkgemeenschappen die in de stichting samenwerken, vertegenwoordigd zijn: de hervormde kerk, de gereformeerde kerken, de lutherse kerk, de doopsgezinde sociëteit en de remonstrantse broederschap. De belangstelling voor het nieuwe kerklied voor de kerken (aan de wieg waarvan de stichting voor het kerlied staat) is in het algemeen zeer groot. Oorspronkelijk dacht men aan een eerste oplage van ongeveer 150.000 exemplaren voldoende te hebben, maar al gauw bleek dat dit cijfer verdubbeld diende te worden, en nu is het zo ver dat waarschijnlijk een oplage van meer dan een half miljoen noodzakelijk is. Met als gevolg dat de samenwerkende uitgevers (Boekencentrum en Jongbloed/Zetka) andere drukkerijen hebben moeten inschakelen om de zaak in tempo klaar te kunnen maken 'Ik hoop dat men de president zal vergeven' NDEN (Reuter, UPI) In een rote advertentie in het Londense igblad The Times hebben prins ernhard en prins Phillip van En- eland als eerste van een serie ndertekenaars alle lar.den in de ereld opgeroepen tien jaar lang een walvissen meer te vangen om eze beesten voor uitroeiing te bc- oeden. e advertentie stond gisteren in he Times omdat in Londen een >tu jnferentie is begonnen van lan- Bn die een walvisvloot hebben, sclussen en Japanners zijn de be- 6.5 ngrijkste walvisvangers, 1 oven hun oproep, die de beide I rinsen hebben ondertekend, omdat h j respectievelijk voorzitter van ■et World Wildlife Fund Inter- ational en van de Britse afdeling an deze organisatie zijn, staat: cdere twintig minuten wordt er 15ii gedood'. In de advertentie wordt de ma nier waarop walvissen worden ge vangen barbaars genoemd. Er wordt een harpoen op de beesten afgevuurd die in hun lichaam ex plodeert. Het duurt een half uur tot twee uur voor de walvis aan de gevolgen van de verwondingen sterft. Er wordt een aantal argumenten aangevoerd waarom de mensheid helemaal geen behoefte meer heeft aan de produkten die walvissen opleveren, omdat er voldoende ver vangende produkten zijn. Als de vangst tenminste tien jaar wordt stopgezet, kan in die tijd worden nagegaan of heropening van de vangst wel noodzakelijk is, aldus de advertentie die behalve door de beide prinsen onder meer ook on dertekend is door professor Claude Lcvi-Strauss en dr. Sicco Mansholt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De industriële woningbouw (bouwelementen) is ernstig in ge vaar. Uit een door het ministerie gehouden en tot nu toe niet gepubliceerde enquête blijkt dat in negen bedrijven in deze sector de capaciteit onvoldoende wordt benut. De onderzetting varieert van 25 procent tot 100 procent. Een voorzichtige conclusie uit deze cijfers is, dat de werkgelegenheid van zo'n 5 tot 6.000 man onzeker is gewor den. Bovendien bestaat het gevaar dat door inkrimping of sluiting van deze bedrijven veel kennis op dit gebied verloren gaat en ons land aldus de mogelijkheid verloren ziet gaan via industriële bouw goedkopere wonin gen te bouwen. De belangrijkste oorzaken van deze impasse zijn dat de standardisatie (uniformiteit van onderdelen met veel variatie" mogelijkheden bij het in el kaar zetten van een woning) en de coördinatie in de bouw onvoldoende gestalte hebben gekregen. De drie bouwbonden van het NW, NKV en CNV hebben deze problema- giek gistermiddag uitvoerig besproken met minister Gruijters (volkshuisves ting). Deze heeft de bouwbonden toe gezegd al het mogelijke in het werk te stellen, om de situatie het hoofd te bieden. Hij zal de industriële bouwon- dernemingen voorstellen in te sprin- gen op de bouw van 25.000 goedkope re woningen. Hiervoor zouden zij dan plannen op moeten stellen op grond waarvan de minister concrete toezég- gingen zal kunnen doen. Minister Gruijters stelt zich ook voor indus triële bouwers maximaal in te laten spelen op projecten van woningverbe tering. Het kabinet-Den Uyl wilde woningver betering krachtig ter hand nemen. In keerpunt '72 het progressieve regeer akkoord, worden aantallen genoemd van tussen twintig- en dertigduizend per jaar, afhankelijk van het aantal woningen dat nieuw gebouwd zal wor den. Een industriële aanpak van deze woningverbetering lijkt mogelijk en zal bovendien noodzakelijk zijn om zulke grote aantallen te kunnen reali seren. Bij een industriële aanpak zou den bewoners in enkele weken over een verbeterde woning kunnen be schikken. Minister Gruijters zal de in dustriële woningbouwers vragen plan nen op te stellen. De directe aanleiding tot het gesprek van de bouwbonden met minister Gruijters is de aangekondigde sluiting van Dura Woningbouw B.V., (250 man) in Rotterdam. De bouwbonden RITA De jongen, kunnen nu iedere dag gaan leren vliegen. noemden deze sluiting 'symtomatisch' voor de situatie van de gehele sector. Vandaar ook dat ze deze zaak op hoog niveau hebben aangekaart Voor vervolg zie pag. 5, kolom 1 Binnenland Minder geld voor werkende jongeren 5 Drie zilveren anjers 10 Buitenland Actie in Ulster 8 Kerk ICCC-ers onderbreken congres voor protest 2 Sport Wimbledon niet kapot te~Trygén 9 Economie .Aardappel steeds gewichtiger 13 Uil de kerkbladen 2 Leiers schrijven 2 Radio en tv Kameroverzicht 6 Puzrcl 6 Familieberichten 12 G. van Leijenhorst (CHU) zei deze plannen: 'Het rechtsgevoel aangestast door boycottende en et saboterende studenten te belo- terwijl studenten en ouders die aal de wet naleven worden afge- Jhr. De Braauw (DS'70) en de Van Dijk (VVD) lieten zich in Tde geest uit. De Russische partijleider Breznjew heeft gisteren vrolijk zwaaiend af scheid genomen van de VS, waar hij een week lang belangrijke besprekin gen heeft gevoerd met president Nixon. Henry Kissinger, president Nixons adviseur, heeft gisteren in een toe lichting op het overleg verklaard dat de groeiende samenwerking tussen de VS cn de Sowjet-Unie er nooit toe zal leiden dat de twee supermogend- heden de wereldzaken tot een terrein zullen beschouwen, waarop alleen zij de hoogste zeggenschap hebben. Kis singer heeft voorts toegegeven dat een aanval van de Sowjet-Unle op China een duidelijke schending zou betekenen van het akkoord ter voor koming van eer. kernoorlog. Dit ak koord was vrijdag door Nixon en Breznjew ondertekend. (AFP) Brez njew is gisteravond in Parijs aange komen. Zie ook pag. 8. WASHINGTON (AP, UPI, Reuter) De ontslagen juridische advi seur van president Nixon heeft gisteren getuigd dat de president persoonlijk betrokken is geweest bij de Watergate-affaire, maar dat deze zich waarschijnlijk nooit heeft gerealiseerd welke afmetingen de zaak zou aannemen. 'Ik hoop dat men de president zal vergeven als alle feiten eenmaal bekend zijn', aldus Dean. Zijn getuigenis voor de senaatscom missie die het Watergate-schandaal uitzoekt, was een week uitgesteld in verband met het bezoek van de Russi sche partijleider Leonid Breznjew aan Amerika. Dean, die heeft gezworen dat hij niet de zondebok in de Watergate-zaak wil worden, heeft gisteren een lange ver klaring voorgelezen over zijn eigen betrokkenheid bij de zaak. Hij gaf toe betrokken te zijn geweest bij het be- belemmeren van 't gerechtelijk onder zoek, iemand anders had geholpen bij het plegen van meineed en privé ge bruik had gemaakt van gelden die be stemd waren voor de herve.rkiezings- campagne van Nixon. Dat geld had hij later teruggestort. Dean zei deze bekentenissen gemakkelijker te vin den dan te moeten spreken over ande re mensen, onder wie enkele vrienden 'en mannen die ik zeer bewonder en respecteer'. Volgens Dean heeft Nixon hem op 27 februari persoonlijk verteld, dat hij Haldeman en Ehrlichman als 'voor naamste figuren' in de Watergate-zaak beschouwde. Haldeman en Ehrlich man, Nixons hoogste adviseurs in het Witte Huis voor binnen- en buiten landse zaken, zijn op 30 april ontsla gen. Tussen 27 februari en 30 april heeft Nixon enkele malen verklaard er zeker van te zijn dat niemand van de staf van het Witte Huis bij de Wa tergate-affaire betrokke- was. Hij zei dat op grond van een onder zoek dat Dean ingesteld zou hebben, maar Dean heeft later gezegd daar niets van te weten. Hij getuigde giste ren, dat hij pas van het onderzoek hoorde, toen hij Nixon zijn verkla- Voor vervolg zie pag. 8, kolom 4. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren een besluit, dat al door de Senaat was goedgekeurd, aanvaard waardoor alle overheidsgel den voor bomaanvallen op Laos en Cambodja worden geblokkeerd. Het besluit is met 235 stemmen voor en 172 tegen genomen. Een poging het besluit tot 1 september uit te stellen werd eerder op de dag verworpen. Nu beide huizen van het Amerikaanse Congres de deur van de rijksbrand- kast voor bomacties tegen Cambodja .en Laos hebben vergrendeld is Nixon gedwongen deze acties spoedig te sta ken. Het Congresbesluit betekent te vens het ernstigste conflict tussen Congres en het presidentiële bestuur sinds Nixon begin 1969 zijn eerste ambtstermijn begon. Aangenomen wordt dat de Watergate- affaire belangrijk heeft bijgedragen tot het verzet in het Congres tegen de omvangrijke bevoegdheden van de president. Minister Gruijters heeft gisteren een delegatie van uc vakbonden ontvangen om te praten over de woningbouwfabriek DURA te Rotterdam die met sluiting wordt bedreigd. V.l.n.r. de heren Van Dam (hout en bouwbond CNV), Buur (eco nomisch adviesbureau NVV), Van der Plas (bouwbond NVV), Termorshuizen (hout- en bouwbond CNV), minister Gruijters, ir. Peters, directeur bouwnijverheid van het ministerie. Louwhof (bouw en houtbond NKV), Machal (onder nemingsraad DURA) en mejuffrouw Hendriks (sociologe fcouw-en houtbond NKV). noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres.- Plaats: Ik ontvang als belóning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden irm ran kritiek onze parlementsredactie het algemeen vrij zonnig in de middag en avond cn daar een onweersbui, wind maar in de middag kust wind van zee. Ma- rond 26 graden maar aan iets koeler. EN OVERMORGEN: met plaatselijk een regen onweersbui. Morgen zon op 04.22 onder 21.04 maan op 01.17 onder 18.02 - ret lab dnah - meen - snee - de woorden van achter naar zet ze in de juiste volgorde en febt weer een dichtregel gevon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1