Portugese vluchtelingen biijven van steun van particulieren afhankelijk Werkgroepen willen zoveel mogelijk hulp bieden Taal nog een belangrijke hindernis Cuisine phantastique Vakantiecentrum voor gehandicapten is dringend nodig Echtpaar Steegman viert gouden jubileum FAMILIEBERICHTEN Wijziging omroepbijdrage per 1 juli 1973 a) een docenf(e) pedagogiek a) een docent(e) muziek TROUW/KWARTET DINSDAG 26 JUNI 1973 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan een tafel in het Vincentiushuis aan de Klove niersburgwal zit een groepje jonge Portugezen. Met behulp van een schoolbord en dia's proberen twee Nederlandse vrijwilligers hun onze taal te leren. Hoewel de cursus zeer eenvoudig van opzet is. vereist de les van beide kanten veel inspanning, want geen van de Nederlanders spreekt Portugees en de Portugezen spreken slechts hun moedertaal. Zij behoren tot de ruim zevenhonderd Portugese dienstweigeraars en deser teurs die momenteel in ons land ver blijven. De reden van hun vlucht is bekend. Vanaf 1961 hebben ruim hon derdduizend dienstplichtige Portuge zen hun land verlaten uit protest te gen de koloniale oorlog dit hun rege ring in Afrika voert. De meesten van hen vluchtten met praktisch niets. Het enige wat sommi gen meebrachten was de kennis die ze op de middelbare school of op de uni versiteit hadden opgedaan. Wie echter niet de taal spreekt van het land waar men - in dit geval gedwongen - een nieuw bestaan moet opbouwen heeft aan deze kennis weinig. Zonder vol doende kennis van de Nederlandse taal kunnen de zevenhonderd Portu gezen in ons land geen werk vinden op een niveau dat overeenkomt met hun opleiding en is er geen enkele hoop op een redelijk bestaan. Het ge volg is dat het grootste deel in de voetsporen van andere buitenlandse werknemers treedt en eenvoudige baantjes vervult De hulp aan deze vluchtelingen is ge heel in particuliere handen. De rege ring weigert nog steeds hen als vluch telingen te erkennen en heeft tot nu toe slechts willen 'berusten' in hun verblijf. Dat wil zeggen dat ze in principe een verblijfsvergunning voor een jaar kunnen krijgen, zij het dat de meesten hier meer dan een half jaar op hebben moeten wachten. Dat betekende vaak dat men al die tijd zonder werk of inmkomsten zat. Begin 1970 werd in Amsterdam het adviesbureau voor Portugezen opge richt, met als doel iets aan de slechte opvang van deze mensen te doen. Het bureau, waaraan twee medewerkers zijn verbonden, wordt niet gesubsidi eerd. Het geld wordt opgebracht door verschillende kerkelijke en niet-ker- kelijke instanties op het gebied van de vluchtelingenhulp. De middelen bleven echter beperkt Rond Pasen van dit jaar begon de raad van Kerken een actie, met als doel vijfentwintigduizend gulden bij een te bengen voor een noodfonds voor de Portugese vluchtelingen. De bedoeling was tevens iets meer te doen aan hulp op langere termijn; fi nanciële steun alleen is tenslotte geen blijvende oplossing. In samenwerking met het Operatione le Team van de Raad van Kerken is nu een aantal werkgroepen van start gegaan die de vluchtelingen moeten helpen bij het krijgen van een ver blijfsvergunning, het zoeken naar werk, huisvesting en bij het leren van de Nederlandse taal. Tot nu toe werden 56 Portugezen in staat gesteld de taal en introductie cursus van vier maanden in het Cen trum voor buitenlandse studerenden 'Berkenhoven' in De Bilt te volgen. De kosten van de cursus werden be taald door de deelnemers in het ad viesbureau en door het Universitair Asiel Fonds. De taalcursus is opgezet voor studenten en stelt dus zekere ei sen aan de voorlopleiding. met name met betrekking tot de kennis van het engels. Het percentage Portugezen met niet meer dan een lagere school opleiding neemt echter toe. Goede en gratis (of in ieder geval goedkope) taalcursussen voor niet-studenten ont braken echter. De basiscursus Nederlands die nu in het Vincentiushuis wordt gegeven, is even nieuw als eenvoudig, al werd er al enige tijd mee cp 'Berkenhoven' geëxperimenteerd. De heer F. J. M. Philips, voorzitter van de Vincentius- vereniging, een katholieke organisatie die zich veel met sociale hulpverle ning bezig houdt: 'Het is een visuele cursus ontwikkeld door de Stichting Bijstand Buitenlandse Studerenden. Men begint met totaal niets, terwijl van Nederlandse zijde geen kennis van het portugees nodig is. Alles word geleerd aan de hand van beel den en met behulp van een eenvoudig schoolbord. En ik moet zeggen, dat de resultaten niet onaardig zijn'. De cursus wordt tweemaal in de week aan twee groepen van ongeveer tien tot vijftien Portugezen gegeven. Dege nen die de cursus geven doen dit ge heel op basis van vrijwilligheid. Veer tien mensen hebben tot nu toe de in- structiedagen voor de cursus op 'Ber kenhoven' gevolgd, hetgeen het ad viesbureau ruim voldoende noemt om alle Portugezen te kunnen helpen. De hulp houdt echter niet op bij het leren van Nederlands. Een werkgroep arbeidsbemiddeling en huisvesting wil de Portugezen gaan begeleiden bij hun vestiging in ons land, terwijl een groep juristen gaat ijveren voor de erkenning van de Portugese dienst weigeraars en deserteurs als vluchte lingen volgens de bepalingen in de conventie van Genève. Het verkrijgen van de vluchtelingen status betekent dat men niet zonder meer het land uitgezet kan worden, men recht heeft op een uitkering krachtens de bijstandswet en onder dezelfde voorwaarden als een Neder lander een studiebeurs kan krijgen. Op dit moment studeren twintig Por tugezen op kosten van het Universitair Asiel Fonds. Comité De werkgroepen werken nauw samen met het vorig jaar opgerichte Comité van Portugese deserteurs. Dit Comité bestaat uit ongeveer 25 man en pro beert de nieuwkomers door de eerste, en moeilijkste periode na aankomst te helpen. Een van de oprichters is José (zijn werkelijke naam luidt an ders maar wordt hier om veiligheids redenen niet genoemd). Hij is 23 jaar en werd halverwege zijn studie aan de universiteit opgeroepen. Sinds twee maanden volgt hij de cursus Ne derlands op 'Berkenhoven'. 'Toen ik hier kwam had ik nogal hooggestemde verwachtingen van Ne derland, die echter niet allemaal zijn uitgekomen. Ik heb toen samen met nog iemand het comité opgericht om degenen die nd ons kwamen wat beter te kunnen opvangen'. José is echter allerminst ontevreden over de hulp die hij hier kreeg aangeboden, zij het dat hij tot de gelukkigen behoort die vrijwel onmiddellijk werk en een ver blijfsvergunning kreeg. 'Toen ik wist dat ik zou gaan vluchten heb ik met een aan Holland gedacht'. Carlos (.ook hij wil zijn naam om de zelfde reden liever niet genoemd zien)' is al veel langer in ons land, ruim zes jaar. 'Ik was twintig jaar toen ik weg ging en kwam net van de mid delbare school. Nee, ik kon toen vrij makkelijk de grens overkomen, maar ik heb een paspoort. De meesten die hier komen hebben geen pas en heb ben het daardoor veel moeilijker. Toen ik wegging was de oorlog net be gonnen, en werd toen ook nog niet zoveel over vluchten gesproken'. Ik ben hier goed geholpen. Zoals voor de meesten was het eerste jaar erg moeilijk. Ik heb nu een beurs gekre gen en studeer antropologie. Ik kan niet anders dan me hier aanpassen. Dienstweigeraars die teruggaan moe ten weer in dienst, maar dan langer, of je moet tot je 45ste wachten. De serteurs krijgen zeker zes jaar gevan genisstraf. José: 'Nu staat het feit of je al of niet tegen de oorlog bent ei genlijk niet meer ter discussie. Ik ge loof, zeker dat de meerderheid ook het liefst zou vluchten'. De heer Philips: 'Ik kan me best voorstellen dat deze mensen revolutio nair zijn, dat kan bijna niet anders in zo'n situatie. Ze zijn echter wel dege lijk erkentelijk voor de hulp die ze hier krijgen. We proberen ons zo min mogelijk paternalistisch op te stellen, ze moeten hun eigen identi teit behouden, dat alles gaat natuur lijk niet zonder moeilijkheden. Je kan makkelijk genoeg zeggen: dat mag niet, maar als je niet te eten hebt Wanneer de regering de hulpverle ning te zijner tijd niet overneemt ziet het er voor de Portugese vluchtelin gen niet zo erg rooskleurig uit. 'Het is de bedoeling dat er ieder jaar op nieuw een noodfonds zou worden ge vormd, maar als ik zie met wat voor moeite we die vijfentwintig mille bij elkaar krijgen'. De heer E. Blanken, medewerker van het adviesbureau: 'De inconsequentie in het huidige beleid is dat men ze wel toelaat, maar verder geen enkele hulp biedt. Wanneer de regering deze mensen binnenlaat moet zij ze ook verder helpen'. ROTTERDAM Er behoeft voortaan geen enkele twijfel meer te bestaan over wat Rijnmond nu wel voor een zaak is. Geen gebied, geen streek, geen gewest, dat ergens tussen provin cie en gemeente in zit. Neen, Rijnmond is een bouwwerk aan het Vasteland in Rotterdam, met iets heel aanlokkelijks en een enorme lichtreclame aan de gevel om de men sen binnen te halen. Dat zou een goed voorbeeld kunnen zijn voor bepaalde gemeenten of pro vincies, die via een dergelijke licht bak de brave burger hun etablisse ment kunnen binnenlokken. Maar dan moeten we onmiddellijk constateren dat zo'n lichtreclame al leen zin heeft, als de advert dan ook werkelijk wat moois I bieden. Volgens de lichtreclame aan het: teland heeft Rijnmond inderdaa^ nodige te offreren. Of 'de fantastische keuken' iets t ken heeft met het Holland Fei kunnen wij moeilijk peilen. Zekr dat die keuken van alles en non levert, het een nog fantastisch? misschien ook onverteerbaarder het ander: adviezen, richtlijnen, porten, woningdistributie en eind palavers. BH Je hebt er een stankkaart nodie uit al die keukenluchtjes wijs teRC nen worden. En binnenkort krj we er ook nog een lawaaikaart bi»0( ASSEN Op korte termijn moet er (voorlopig) een specifiek vakantiecen trum voor lichamelijk gehandicapten komen. Dat is de conclusie van een werkgroep die op verzoek van gedepu teerde staten van Drente door de mi nister van cultuur en recreatie en maatschappelijk werk is ingesteld. Het initiatief daartoe ging uit van de afdeling Drente van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtof fers (BNMO). De motivering is dat gehandicapten het liefst hun vakantie doorbrengen onder lotgenoten. Een gehandicapte heeft dagelijks extra hulp, verzorging en verpleging nodig. Door het gezin tijdens een gezinsva kantie van deze extra zorg te ontlas ten komt dat ook het gezin ten goede. Er is voorts gezamenlijke activiteit van de gehandicapten mogelijk. Drem pelvrees wordt overwonnen en de ge handicapte krijgt de mogelijkheid er eens 'uit te wippen', om temiddeiyOl lotgenoten te verkeren. Zeker 50 der gehandicapten kent geen lojlS mogelijkheid bij familie of vriend Een dergelijk experimenteel vaktyg] centrum kan als model worden bruikt voor aangepaste voorzienig elders. De afdeling Drente van Bwi heeft omstreeks 1965 het initiatie Ipei nomen om een dergelijk recreatii trum bij Zwiggelte (gemeenten tja terbork) te vestigen. De werkae s vindt dat die vestigingsplaats ga aan de eisen voldoet. Volgensder werkgroep is het duidelijk dat bfi realisering van een dergelijk plafeit financiële steun van de overheiaerh ontbeerlijk is. Inde EG- IN HET KOOR van de Mal kerk te Groningen wordt dondei vond 28 juni in het kader van vondtmusyck' een concert vei waaraan medewerking zal worden] leend door Rinze van der Baan, en Wim van Beek orgel. Uitg< worden werkpn van Weckmann, Vet, Walther, Becker, Fumet, Vi en Bach. Het concert vangt aai half acht. ROTTERDAM Wanneer woens dagmiddag van half drie tot vijf uur het echtpaar Steegman uit het Grase weitje 27 te IJsselraonde een receptie geeft, zal men waarschijnlijk over be langstelling niet te klagen hebben. Immers, zij hebben tientallen jaren hun druk beklante melk- en levens middelenzaak in Rotterdam-Zuid ge had en bewaren lang nadat zij zich uit htft zakenleven terug trokken nog steeds het kontakt met de 'geach te cliëntele' dat dikwijls uitgroeide tot regelrechte vriendschap. Waarom een receptie? De nu 76-jarige A. Steegman wil daarmee zijn vreug de uiten dat hij op die dag precies vijftig jaar getrouwd is met zijn vier jaar jongere echtgenote, mevrouw A. Steegman-Wondergem. Zij houden de bijeenkomst in gezelschap van hun drie kinderen en acht kleinkinderen, die maar wat trots zijn, dat hun ou ders en grootouders het ook op dit terrein zover hebben gebracht Vijftig jaar is tenslotte een periode om over naar huis te schrijven. Hun zoon, drs. P. D. Steegman, vroeger predikant, nu bekend als leraar Gods dienst M.O. geeft de volgende type ring van zijn ouders: 'Wat ik altijd in mijn vader en moeder heb bewonderd is hun enorme doorzettingsvermogen. Beiden zijn zij van eenvoudige af komst, maar zij hebben herd gewerkt en kapitalen in hun kinderen geïnves teerd om ze te laten studeren. En dat in een tijd toen het begrip studie beurs volmaakt onbekend was.' Zoon Steegman is woensdag uiteraard van de partij, evenals beide dochters nu respectievelijk arts en zaken vrouw die hun ouders dankbaar zijn voor de eertijds geboden kansen. De reedptie wordt gehouden in de Pelgrimskerk aan de Reyersdijk en eerlijk gezegd wordt een beetje gere kend op mensen die vroeger bij de fa milie Steegman 'een half litertje melk in èen pannetje' kwamen halen. Vlaardings jeugdkoor maakt toernee door Amerika en Canada ROTTERDAM In Schiphols ver trekhal heeft maandagmiddag het Vlaardingse Jeugdkoor op muzikale wijze zijn vertrek naar Amerika en Canada aangekondigd. 'Met de KLM naar Amerika' was het lied dat uit 42 kelen schallend iets meer bekendheid gaf aan de grote toernee van dit koor die maandagmiddag op de luchthaven is begonnen. In vijf Amerikaanse steden, waaron der New York, en in de Canadese stad Montreal zal het koor uitvoerin gen geven van de musical 'The Magie Wand', geschreven en gecomponeerd door haar muzikaal leidster mevrouw Johanna H. G. Mulder. Alle voorstellingen van het koor, waarvan zeven leden jonger zijn dan 12 jaar zullen in de Engelse taal wor den uitgevoerd. Een voorproefje daar van werd vorige week gegeven tijdens de Nederlandse voorstelling in Vlaar- dingen in aanwezigheid van de Ameri kaanse Consul-Generaal. Elke WERKDAG (behalve zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw ■f Het Kwartet), alsmede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te bevorderen wordt u dringend verzocht het telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschieden. I In de bloei van haar leven, is na een kort ziek bed, voor ons geheel onverwacht van ons wegge nomen, mijn innig geliefde Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder en Oma Catliarina Johanna 1 'eij geman-Hoppe nhrouwer op de leeftijd van'40 jaar. J. M. Teijeman Edy - Ans Carl a - Henny Joke Yolande Olga Arnhemseweg 22. Ede, 23 juni 1973. Gelegenheid tot bezoek en condoleantie dinsdag 26 juni a.s. van 20.30 tot 21.30 uur aan huis. De plechtige uitvaartdienst zal plaats hebben don derdag 28 juni a^. om 11.00 uur in R.K. Kerk aan de Stationsweg, waarna aansluitend de teraarde bestelling zal plaats hebben op de RJC begraaf plaats te Ede. Met droefheid geven wij u kennis, dat na een ge duldig gedragen lijden zacht en kalm, van ons1 is heengegaan onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Broeder, Zwager en Oom Hendrik Pieter van Oosten weduwnaar van Lena van den Boogerd in de ouderdom van 80 jaar. Mede namens de verdere familie: A. van Nieuwkerk-Van Oosten G. van Nieuwkerk 's-Gravenhage, 25 juni 1973. Bejaardentehuis "Sonnevanck", Naaldwijkseweg 34. Gelegenheid tot condoleantie: woensdag 27 juni van 56 uur n.m. De rouwdienst zal worden gehouden donderdag 28 juni a.s. des namiddags 1.30 uur in Huize "Sonnevanck", waarna de bijzetting in het fami liegraf zal plaatsvinden om 2.15 uur op de Alge mene Begraafplaats te Maasdijk Met diepe verslagenheid geven wij kennis van het overlijden op 23 juni 1973 tengevolge van een tragisch ongeval nabij Parijs van onze Mede werker Dr. Willem Frans Willink zijn echtgenote Emmy Wiltink-Pleyte en hun kinderen: Alexander Janet Saskia Christina Allard Willem Namens Bestuur, Direktie en Stafconvent van het Academisch Ziekenhuis, Rotterdam: Dr. J. G. Kerkhof Prof. D. C. den Haan Prof Dr. S. A. de Lange Rotterdam, 25 juni 1973. Psalm 89 7 (berijmd). Heden ontsliep, in de hope des eeuwigen levens, onze lieve, zorgzame Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Leendert Jiskoot weduwnaar van Sophia Hofman, op de leeftijd van 91 jaar. Dordrecht: W. M. Visser-Jiskoot P. A. Visser Amsterdam: E. P. Volker-Jiskoot P. C. Volker Papendrecht: J. Jiskoot P. Jiskoot-Crucq Jiskoot J. Jiskoot-B akkeren E. Th. M. Jiskoot-Pceters W. P. Jiskoot C. J. Jiskoot-van Bellen Klein- en achterkleinkinderen Dordrecht, 23 juni 1973, Gravensingel 53. Geen bloemen. De overledene ligt opgebaard in het rouwcen- trum, Kon. Wilhelminastraat 48 te Dordrecht. De begrafenis zal plaatshebben donderdag 28 juni a.s. op de Algemene Begraafplaats te Dor drecht, om 14.30 uur vanuit de aula. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de aula. Dordrecht: Rotterdam: Scheveningen: Na een langdurige, stil gedragen ziekte in vrede ontslapen, onae lieve, zorgzame Moeder, Behuwd - moeder, Grootmoeder, Overgrootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante Lena Hoogmoed weduwe van H. J. van Kommer in de ouderdom van 79 jaar. Mede namens verdere familie: J. den Boer-van Kommer P. L. den Boer D. C. van Kommer A. van Kommer-de Vries klein- en achterkleinkinderen 's-Gravenhage, 22 juni 1973. Wassenaarseweg 100. Correspondentie-adres: Kanaalstraat 86, Lisse. De overledene is opgebaard in de Chapelle Ardente, Van Diemenstraat 167. Bezoekuren van 57 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden woensdag 2 juni a.s. omstreeks 12 uur in het familiegraf op de begraafplaats „Nieuw Eykenduynen", Kamperfoeliestraat 2a te 's-Gravenhage. Vertrek vanaf de Chapelle Ardente om 11.45 uur. Heden ls vredig van ons heengegaan op de leeftijd van 72 jaar. onze lieve Vrouw. Moeder en Oma Geertruida Adriana Brandt- van der Laaken Leiden: J. C. Brandt Hazerswoude: H. J. Brandt M. J. Brandt-Hendrlkse Leiden: J. C. Brandt P. Brandt-Oppelaar Alphen aan den Rijn: G. II. Oostendorp-Brandl E. Oostendorp klein- en achterkleinkinderen. Lelden. 23 juni 1973. "Groenhoven". Witte Rozenstraat 21. Correspondentie-adres: Bilderdljkstraat 12. De overledene Is opgebaard in het Rouwcentrum Van der Luit, Haagweg 31, Leiden. Bezoek dinsdagavond van 7—7.30 uur. De begrafenis is bepaald op woensdag 27 Juni a.s. om 11 uur op de begraafplaats "Rhljnhof" te Lelden. Heden nam God uit onze familiekring weg onze ge liefde Schoonzuster en Tante Marijke Ekkerman echtgenote van D. A. Harlaar ln de leefUJd van 61 Jaar. Dordrecht, 24 Juni 1973. Amstelveen: S. J. Harlaar-Groeneveld Enkhulzen: B. Harlaar-Speelman Tzaneen: G. J. Harlaar Zuid-Afrlka: H. Harlaar-KleIJnhans Enkhulzen: J. Asma-Harlaar K. Asma neven en nichten. „Vaste Rots van mijn behohd.". Geheel onverwachts nam God tot Zich onze lieve zorgzame Vrouw, Moeder en Oma Adriana Lena van Spronsen echtgenote van Engelbertus van Oosten, op de leeftijd van bijna 80 jaar. E. van Oosten Kinderen en kleinkinderen. Naaldiwijk, 24 juni 1973, Anjeullaan 49, huize „Rozenhof". Gelegenheid tot condoleren in huize „Rozenhof", dinsdag 26 juni van 19.3020.30 uur en na af loop van de begrafenis in de aula van de Al gemene Begraafplaats te 's Gravenzande. De rouwdienst wordt gehouden op woensdag 27 juni a.s. om 13.30 uur in de aula van de Al gemene Begraafplaats te 's Gravenzande, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Heden nam de Heere tot Zich in Zijn Heerlijk heid, na een geduldig gedragen lijden, voor ons nog onverwachts mijn innig geliefde Man, onze geliefde Schoonzoon, Broer, Zwager en Oom Dirk Jongeneel eerder weduwnaar van Ida S. Schreuders op de leeftijd van 55 jaar. Vaste Rots van Mijn Behoud. W. Ch. Jongeneel-Van Grootveld. Dordrecht, 23 juni 1973. Cornelis Evertsenstraat. 85. Geen bloemen. De overledene ligt opgebaard in het rouwcentrum van de Begrafenis Ónderneming B.V., Kon, Wil- helminastraat 4648. Gelegenheid tot bezoek al daar woensdag a.s. van 18.30 tot 19.30 uur. De begrafenis zal D.V. plaatshebben donderdag 28 juni a.s. op de Algemene Begraafplaats om 13 uur vanuit de aula. Vertrek vanaf het woonhuis om 12.45 uur. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de aula. (Vaste Rots van Mijn Behoud) Heden heeft God tot Zich genomen mijn innig geliefde Vrouw, onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Marijke Harlaar Geb. Ekkerman in de leeftijd van 61 jaar. Uit aller naam: D. A. Harlaar. Dordrecht, 24 juni 1973. Reseda 5. Geen bezoek Geen bloemen. De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 28 juni te 15.45 uur op de Algemene Begraafplaats Nassauweg te Dordrecht. Daaraan voorafgaande wordt een rouwdienst ge houden in de aula van het Diakonessenhuis Re- faja, v. d. Steenhovenplein 1, Dordrecht te 14.45 u. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond 27 juni van 77.30 uur in de aula van het Diako nessenhuis Refaja of na de begrafenis in de aula op de begraafplaats. Op Zijn dag, zondag, heeft de Here tot Zich genomen, onze beste Vriendin Marijke Ekkerman echtgenote van Dirk Harlaar 1 Thessalonicenzen 4 vers 13 en 14 God trooste onze vriend Dirk bij dit voor hem zo zware verlies. Dordrecht, 24 juni 1973. Fam. Kersten Fam. Koman Fam. de Kool Fam. Krösschell Fam. Post Fam. Eozendaal Goed nieuws voor mensen met aambeien, j Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen P(jn kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwijd De wetenschap kent tegen woordig een middel dat de bij zondere eigenschap heeft aam beien te doen 'wegdrogen'. De pijn stopt. De zwelling ver dwijnt. Dit middel heet Sperti Preparation H. Met Sperti Preparation H ver schrompelen ook hardnela aambeien. Sperti Preparation H is en ontsmettend. Voor dirt snelle, afdoende behandt. vae aambeien is er maai middel: Sperti Prepara%7 v zalf en zetpillen. fL*i> Op 1 juli 1973 zal de omroepbijdrage, ook wel kijk- luistergeld genoemd, worden verhoogd. Als u televisietoestel bezit gaat u i.p.v. f75.- straks f108.- jaar betalen, (twee zesmaandelijkse termijnen van f 5 i; Bezit u ALLEEN een radiotoestel dan betaalt u i.p.v. ff i straks f 33.- per jaar. De verhoging gaat in bij de termijnen, die op of na 1 1973 vervallen. Voor de betaling van deze nieuwe termijnen ontval de gebruikelijke stortings-/acceptgirokaarL Reductie-mogelijkheid. U komt in aanmerking een reductie van de omroepbijdrage als u 65 jaar bent of ouder én ongehuwd bent of gehuwd geweest én alleenwonend bent (dus niet inwonend bij kind of familie én alleen de AOW-uitkering geniet (dus u ontvangt bijstand of pensioen erbij) of als u in een bejaardencentrum of verpleeginricl verblijft en alleen zakgeld/kleedgeld ontvangt Voldoet u aan elk van deze voorwaarden, dan kor voor één jaar in aanmerking voor een reductie var omroepbijdrage A (televisie) van f108.- tot f Een formulier voor het aanvragen van deze verminde kunt u alleen verkrijgen door een briefkaart met uitsluir uw naam en adres te zenden aan: Dienst Omroepbijdragen, Hofweg 3, 's-Gravenhage Deze formulieren zijn dus niet op het postkantoor krijgbaar. In afwachting van een beslissing op uw ven tot vermindering, betaalt u het normale tarief. Als verzoek wordt ingewilligd ontvangt u het teveelbeta terug. Vrijstelling van betaling omroepbijdrage Voor vrijstelling van de betaling van de omroepbijt kan men in aanmerking komen, als men een bi inkomen heeft dat lager is dan de bruto AOW-uitke Bejaarden komen dus als regel niet meer voor vrijste I in aanmerking. Dit geldt zowel voor gehuwden als gehuwden. Formulieren voor het aanvragen van vrijstelling blijven, zoals gebruikelijk, op het postkanjnj verkrijgbaar. Reeds verleende doorlopende vrijstellingen onder|n. oude regeling blijven gehandhaafd. er TRI ere: led g o Professor Kohnstamm Akadem (Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs) zoekt wegens uitbreiding van de Opleidin K. en O. per 1 augustus 1973 (lste graads bevoegdheid) (voor HALVE of VOLLEDIGE BETREKKING) lste graads bevoegdheid). Sollicitaties aan de Direkteur van de Akademfu de heer G. J. van der Horst, Naaldwijkstraat Amsterdam-West; tel. 020 - 171550. id n i el ■kg ij sc :g gr 19 ln fran In ukg er inn erd :t). «IJl ELI fat in z •bor it h elat ji ilta

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12