Brand in chemische fabriek geeft paniek Vandaag beraad over een slepende kwestie Ongelukken Twee doden en een gewonde bij minnestrijd Zeeman in arrest na schietpartij Door stroom omgekomen Op de bank bij de brand Bezetting gebouw kinderbescherming blijft voortduren TROUW/KWARTET MAANDAG 25 JUNI 1973 BINNENLAND/BUITENLAND T8/K8 COLLEGEGELDKWESTIE Toestand tot en met cursus 1971-72 Wetgeving De Brauw cursus 1972-73 Voorstel kabinet-Den Uyl voor cursus 1972-73 Voorstel kabinet-Den Uyl voor cursus 1973-74 Voorstel kabinet-Den Uyl voor cursus 1974 en later COLLEGEGELD 200,— 1000,— 1) wie 1100,betaald heeft en in 1974 nog studeert, krijgt dit geld terug, doordat het in mindering gebracht wordt op de studieschuld die vanaf dat jaar voor iedereen ontstaat; 2) wie dit jaar betaald heeft en dit jaar of volgend jaar zijn studie beëindigt, krijgt niets terug. 500,— afschaffen of althans zo laag mogelijk. INSCHRIJFGELD 10,- 100,— 100,— afschaffen of althans zo laag mogelijk. STUDIETOELAGEN EN LENINGEN studietoelagen als ouders niet kunnen betalen of weigeren te betalen; na afloop studie moet een ge deelte hiervan terugbetaald wor den. studietoelagen als ouders niet kunnen betalen of weigeren te betalen: na afloop studie moet een ge deelte hiervan terugbetaald wor den. oude systeem uitgebreid met de mogelijkheid voor iedereen om renteloos 500,te lenen. studieleningen als ouders niet kunnen betalen of weigeren. Daarnaast loopt iedere student een studieschuld op die achteraf via een extra-belasting terugbe taald moet worden. SYSTEMEN VAN STUDIEFINANCIERING Commissie/Andriessen A twaalf leden (o.a. Andrlessen, De Galan) drie leden C twee leden (o.a. mej. W. van Lanschot) Voorstel kabinet-Den Uyl BIJDRAGE OUDERS BIJDRAGE STUDENT COLLEGEGELD student moet onafhankelijk zijn van ouders; het rijk financiert de studie kosten van elke student, ongeacht het inkomen van de ouders. ouders primair verantwoordelijk; als zij niet kunnen betalen, krijgt student een toelage die hij ten dele zonder ren te moet terugbetalen; meerderjarige student kan, los van het ouderlijk inkomen, rente-dragende le ning krijgen. student onafhankelijk van ouders; het rijk geeft iedere student een basis- studieloon en daarnaast een lening. ouders die het kunnen betalen, moeten bijdragen in de kosten van levens onderhoud. het rijk betaalt ieders studie helemaal; als de student is afgestudeerd, betaalt hij dat met rente terug in de vorm van een percentage van wat hij verdient boven een bepaald minimum-inkomen. volgens sommigen een verhoging tot 1500,—, volgens anderen geen verho ging, volgens één lid niets. de student die iets geleend heeft, be taalt terug; als ouders betaald hebben, hoeft de student later niets meer te be talen. student betaalt lening terug in de vorm van een percentage van wat hij meer verdient boven een bepaald minimum; geen rente, wel rekening houden met geldontwaarding. alle studenten betalen na afloop acade- midi-belasting, of hun ouders nu be taald hebben of niet; geleende bijdragen in de kosten van levensonderhoud worden ook in deze extra belasting verrekend. f 2000,a 6000,afhankelijk van de duurte van studierichting. zo weinig mogelijk. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Vandaag zal de Tweede Kamer zich voor de zo veelste keer beraden over de col legegelden. Afgezien van het on derwerp van gesprek is dat een bijzondere gebeurtenis: de twee de kamer vergadert nooit op maandag. De collegegeldkwestie. met daaraan verbonden de pro- blematiek van de studiefinancie ring is echter zo dringend, dat absoluut voor het eind van het zittingsjaar door het parlement^ beslissingen genomen moeten y worden om te voorkomen dat de chaos die het afgelopen jaar aan de universiteiten heerste volgend jaar voortgezet wordt. ZALTBOMMEL/VEGHEL Enkele tientallen bewoners van wonin gen in de buurt van de chemische fabriek Zaltbommel van Chemfaza N.V. moesten zondagmorgen tijdelijk hun huizen verlaten, toen in deze fabriek door nog onbekende oorzaak brand uitbrak. Dit gebeurde met het oog op alle eventualiteiten, ontploffingen en ont snappende giftige chemicaliën. Tevens werden ziekenauto's en autobussen opgeroepén voor de evacuatie van on der meer de verpleeginrichting Noord-Zuid in Bruchem, maar deze behoefde bij nader inzien niet te wor den uitgevoerd. De brand in de chemische fabriek, even buiten Zaltbommel, brak zondag morgen omstreeks half twaalf uit. Te- Vervolg van pagina 1 Eckloo overleed de tachtigjarige P. J. Kousemaker uit Aardenburg. die op zijn fiets door een auto was aangere den. Ook het verkeer in Nederland heeft dit weekeinde weer veel mensenlevens geëist. In Helvoirt werd de zestienjari ge R. Ooraen dodelijk door een auto aangereden; in de Haarlemmermeer kwamen de 28-jarige verpleegster F. Moullien uit Vijfhuizen en haar 64-ja- rige moeder mevrouw Moullien-Van der Hogen uit Amstelveen om het le ven toen zij op een kruispunt geen voorrang kregen. De 51-jarige purser A. Pinxteren uit Amsterdam verdronk toen hij met zijn auto in dé ringvaart van de Haarlemmermeer reed. In Smildc kwam de 81-jarige P. Feij- nen om toen hij bij het oversteken door een motorrijder werd aangere den; in Driebergen verongelukte de negentienjarige H. G. Donselaar uit Doorn dodelijk toen hij met zijn auto tegen een lichtmast botste. In Lekker- kerk overleed de achtjarige Djimmer van Houten toen hij met zijn fietsje tegen een autobus botste; in Terneu- zen overleed de 23-jarige D. J. W. Nieuwelink nadat hij met zijn motor tegen een auto gebotst was; in Rui- nerwold kwam de negentienjarige H. Thomas uit Meppel om toen hij, te rugkerend van de TT-races in Assen, met zijn motor frontaal op een legen- ligger botste. De 25-jarige vertegenwoordiger L. W. C. M. Putman uit Zevenaar is in een ziekenhuis overleden nadat hij met zijn auto onder Duiven tegen een trekker met oplegger gebotst was. De trekker voerde een oranje zwaailicht en trok met een speciale vergunning een voertuig dat ongeveer een meter over de as van de weg uitstak. In het Drentse Drouwenermond (gem. Bor ger) werd de zesjarige A. G. Albring door een auto gegrepen en gedood. gt'n half drie 's middags was de brandweer van Zaltbommel, die assis tentie kreeg van die van Waarden burg en Gameren, de brand meester en om half vier was deze zo goed als geblust. Volgens de politie beloopt de schade tussen de anderhalf en twee miljoen gulden. Verloren zijn gegaan een opslagloods, een kantoorruimte en driehonderd vaten chemische stoffen, die buiten stonden opgeslagen. Van die vaten zijn er minstens honderd ontploft. Gistermiddag rond vijf uur brak brand uit in de vullerij en opslaglood sen van de Zuidnederlandse melkin- dustrie te Veghel (N.B.). De uitslaan de brand was een uur later zo hevig, dat de brandweerkorpsen van Veghel, Heeswijk-Dinther. Uden en Schijndel er hun handen aan vol hadden. De muur. die een scheiding vormde tus sen het bedrijf en de opslagruimte stortte spoedig in. Rond kwart over zes kon gemeld worden, dat men de brand meester was. Met een deel van de 53 brandweerlieden en de dertig stralen, waarmee de vuurhaard werd bestreden, kon aan het nablussen wor den begonnen, wat de hele avond in beslag nam. Een woordvoerder van de melkindus- trie deelde mee. dat de schade in de miljoenen guldens loopt en dat er enige stagnatie in de produktie zou optreden. Van Lennep genoemd als nieuwe voorzitter IMF LONDEN Jhr. mr. E. van Lennep. de Nederlandse secretaris-generaal van de Organisatie van Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OE SO) wordt genoemd als grootste kans hebber voor het voorzitterschap van de Internationale Monetaire Fonds (IMF). Een niet nader genoemd presi dent van een van de Europese centra le banken heeft tegen een verslagge ver van het Britse persbureau Reuter gezegd: 'Als Van Lennep ja zegt tegen de functie, bestaat er geen twijfel of hij de nieuwe voorzitter wordt'. Mocht mr. Van Lennep voor dc kandi datuur bedanken, dan schijnt men in IMF-kringen te denken aan twee an dere Nederlanders, nl. de oud-minis ter van financiën H. J. Witteveen en de huidige thesaurier-generaal van het ministerie van financiën, de heer Oort. Andere genoemde namen zijn die van de'vice-president van de Duit se Bundesbank, Lothar Emminger en die van de Italiaan Ossola. TILBURG Een driehoeksverhou ding ligt vermoedelijk ten grondslag aan een drama, dat dit weekeinde in Tilburg resulteerde in twee doden eeh een zwaar gewonde. In de oude Kerkstraat in Tilburg, een nauw straatje in het centrum, werd zaterdagmorgen vroeg in een auto het lijk gevonden van de 21-jarige onge huwde Tilburger J. V. die zoals later bij sectie bleek, in. het hart en in de nek door kogels was getroffen. Naast hem zat levensgevaarlijk gewond, de 26-jarige gehuwde vrouw C. C.-C. uit Tilburg, door kogels in het hoofd ge troffen. Zij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht, waar opera tief werd ingegrepen. Zaterdagavond was voor haar het levensgevaar gewe ken. Het onderzoek bracht de politie naar de woning van de echtgenoot van de gewonde vrouw. Deze lag dood in huis. Hij bleek door verstikking om het leven te zijn gekomen. Er had zich een gasexplosie voorgedaan en in de woning was een begin van brand geweest. De politie vond verder een pistool, waaruit de voor de 21-jarige Tilburger fatale schoten gelost moe ten zijn via het geopende portier raampje van de auto. Utrecht De politie van Utrecht heeft in de nacht van zaterdag op zon dag na een omvangrijke speuractie de 28-jarige zeeman Ton van de Y. uit deze stad aangehouden, omdat hij kort tevoren in een bar twee schoten met een geweer had gelost. Volgens de politie had de man even voor middernacht daar ruzie gekre gen. De zeeman verliet daarop de bar en keerde even later terug met een flobert-geweer, waarmee hij bij bin nenkomst een schot loste. De bedrijfs leider wierp een bierglas naar de man. een bezoeker een barkruk en een tweede bezoeker ging de zeeman te lijf. Tijdens die worsteling ging het geweer opnieuw af. Men slaagde erin de zeeman het wa pen afhandig te maken, waarna deze de benen nam. De politie vond hem in een taxi. Hij had een etui met nog ruim honderd patronen bij zich. De zeeman is in het politiebureau inge sloten. Het bleek, dat hij het geweer uit de ouderlijke woning had gehaald. Van een verslaggever NIJMEGEN De 24-jarige varens gezel J. Habraken uit Lent is omge komen toen hij door een stroomschok getroffen werd. Hij was achter zijn ouderlijk huis bezig met het lassen van ijzeren platen. Vermoedelijk was het snoer aan de lasbout defect. Omwonenden en nieuwsgierigen maakten het zich met die warmte gemakkelijk door, gezeten op een bankje en op stoelen, het blussings- werk van de brandweer te volgen. De brhnd woedde in drie zolder woningen aan de Zaanstraat in Amsterdam. De bewoners waren af wezig toen de brand uitbrak. Bij boerderijbrand kwart miljoen schade VRIESCHELOO ln het Groningse Vriescheloo (gemeente Bellingwcdde) kwamen zaterdag twee fokzeugen en elf biggen door rook en vlammen om bij een felle brand in de boerderij van de heer O. Veldhuis. Het gezin met twee kinderen onder wie een baby van drie maanden kon zich in veiligheid stellen. Van de inboedel kon niets worden ge red. Het woongedeelte en dc land- bouwschuur brandden tot de grond toe af. Naast een melkmachine ging onder meer ook een hoeveelheid hooi verloren. Samen in de VN (1) SEOEL (UPI) Zuid-Korea heeft er geen bezwaar tegen samen met Noord- Korea gelijktijdig in de VN te worden opgenomen, maar het is tegen het voorstel van de Noordkóreaanse pre mier Kim II Soeng om gezamenlijk als één confederale staat toelating te vragen. In die confederatie zouden de twee maatschappijstelsels voorlopig intact kunnen blijven. Dat gaan Zuid- Korea echter te ver. Het is al een heel ding dat Zuid-Korea er geen be zwaar meer tegen maakt dat Noord- Korea tot de VN wordt toegelaten, al heeft hot daarmee deze staat nog niet erkend. Samen in de VN (2) NEW YORK (UPI) Eenstemmig heeft de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties aanbevolen, de beidé Duitslanden lx» de heerfst toe te laten tot de VN. Hoorzitting NORDHORN (ANP) Hèt actieco mité Nordhom Range is door de Westduitse minister van defensie, Le ber, uitgenodigd, op 4 juli naar Bonn te komen om t2 praten over het pro bleem van het NAVO-terrein Nord- horn Range in Klausheide. Meer dan 7.000 demonstranten hebben zaterdag betoogd tegen de aanwezigheid van het oefenterrein. De demonstratie ver liep ordelijk. Tot 4 juli zal het actie comité zich verder rustig houden. Oog om oog NICOSIA (AP) Aanhangers van president-aartsbisschop Makarios ener zijds en van de EOKA-leider generaal Grivas anderzijds hebben het afgelo pen weekeinde aanslagen op elkaar gepleegd. Twee aanhangers van Maka rios werden in een auto doodgescho ten na een wilde achtervolging door de straten van Limassol. Verder dron gen guerilla's hetv zwaarbewaakte hoofdkwartier van Makarios' paramili taire hulptroepen in Nicosia binnen en lieten- vier politie-auto's in de lucht vliegen. Het antwoord bleef niet uit: zondag werden twee auto's en een kapperswinkel opgeblazen, die aan aanhangers van Grivas toebehoorden. Open universiteit LONDEN (Reuter) De Britse 'o- pen universiteit', die in 1971 begon met het geven van televisie-colleges en correspondentie-cursussen, heeft zaterdag haar eerste academische gra den verleend, en wel aan 900 kandida ten. Bij de universiteit staan op het ogenblik meer dan 30.000 studenten ingeschreven. Met andere woorden ATHENE (AP) De hoofdredacteur en de directeur van hèt Griekse blad Vradyni worden thans gerechtelijk vervolgd wegens een overtreding van du perswetten. In het blad had de kop gestaan 'Prijzen van 53 artikelen zul len worden verhoogd'. In het desbe treffende decreet van de regering had echter gestaan dat '53 artikelen zullen worden uitgesloten van het besluit tot bevriezing van de prijzen'. 01 ze commissie een rapport, waarin T De studiefinanciering is een slepende ce kwestie. In 1967 stelde de toenmalige t- minister van onderwijs Veringa eenlai commissie studiefinanciering in, on- cl der voorzitterschap van dr. J. A. An- ai driessen. Oktober 1971 publiceerde de e ze commissie een rapport, waarin lit. naast elkaar drie verschillende voor-iij stellen gedaan werden. Over deze^n voorstellen is door de kamer nog h steeds niet gepraat en er is dus ookr nooit een keuze gedaan uit de drieia voorstellen. e De zaak werd sindsdien ernstig ver t troebeld en vertraagd door de dui sst zendgulden-wet van ex-minister De e: Brauw en de boycotacties die daarvan al het gevolg waren. De voorstellen vann de commissie-Andriessen liggen nog Ier steeds te wachten op een aprlementai- eli re behandeling. h> Het kabinet-Den Uyl heeft inmiddels heel nieuwe voorstellen gedaan. In dole eerste plaats voorstellen om de gevolaa gen van de duizendguldenwet zo ge b ruisloos mogelijk op te ruimen; daar kir naast heeft staatssecretaris Klein ooi te: enkele ideeën gelanceerd over een va studiefinancieringsstelsel dat in 197èn. van kracht zou moeten worden. Didse voorstellen komen in 't kort hieroj ,vc neer: iedere student loopt, door t Studeren, een studieschuld op die hi na afloop van zijn studie terug moe betalen via een extra belasting va zijn inkomen. Dat inkomen moet da wel boven een bepaald minimum k< men. De kosten van levensonderhou moeten zoveel mogelijk dQQr de oi ders van studenten betaald wordei Kunnen die dat niet, dan verstrekt c staat leningen die bij de studieschui opgeteld worden. Een vergelijking van deze voorstellei met de ideeën van de commissie-An driessen laat zien, dat Kleins voorste nog het meest lijkt op het meerdei heidsvoorstel van de commissie. Het is de bedoeling dat vandaag g< praat wordt over de oplossing van d collegegeldkwestie en in het najai over de studiefinanciering. Een uitg werkte nota over dat onderwerp zu len ae kamerleden in 't najaar krl gen. Een paar problemen die staatssecret ris Klein in de tussentijd moet zi< op te lossen: Wordt de studieschu van een student groter, naarmate studierichting duurder is? Zal d geen drempel voor bepaalde studi opwerpen, die gevaarlijk kan zijn oi dat zulke studies voor de maatscha pij belangrijk zijn, zoals bijvoorbee de medicijnenstudie? Moeten stude ten straks de volle honderd proce van de studiekosten betalen of woi maar een gedeelte van de werkelij kosten in rekening gebracht? Wor de studieschuld van een getrouw vrouw verhaald op het inkomen v de man, als die vrouw geen eigen komsten heeft? Of moeten alle echtp ren ervoor zorgen bulten geme< schap van goederen getrouwd te zij Wat gebeurt er als een afgestudeer naar het buitenland vertrekt? Studi ten, die hun studie niet afmaki krijgen die ook een rekening gep senteerd? En als overgangsproblee geldt het nieuwe systeem, als het tl minste aangenomen wordt, ook vo studenten die in 1974 al met een si die begonnen zijn? En tenslotte: wordt er helemaal n meer gepraat over de voorstellen v de commissie-Andriessen? Om de problemen en de verschillen oplossingen ervoor voor de lezer overzichtelijker te maken volgen I twee schema's, één over de collegegj den, en één over de verschillei systemen van studiefinanciering. Van een verslaggever DEN HAAG De leden van de delijke belangenvereniging minde! rigen, die sinds vrijdag het gebo van de Nationale Federatie voor Kinderbescherming in Den Haag be houden, hebben besloten de bezett voort te zetten. Dit in afwachting een gesprek, dat vanavond zal wort li( gevoerd over het huidige sanerings leid ten aanzien van de kindei scherming. Huig de Groot deelde namens de langenverenlging mee, dat dit gesp 'e zal moeten gaan over de eis van vereniging, opgenomen te worden de werk- en beleidsgroep pl matige sanering tehuizenbestand. in belangenvereniging, die ontevredenen over het huidige saneringsbeleid de bezetting als laatste middel schouwd om haar eisen kracht bij eel zetten, wil een definitieve uitspri bij: krijgen over de eis, zoals ze die he it geformuleerd. jpt. Afgesproken ls, dat de bezetters werknemers van de federarlc zo \|3 1 nig mogelijk zullen hinderen bij werkzaamheden. tp< ifsl len hei

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8