Koude oorlog over, zegt Breznjew tot Amerikanen !airo niet ;ot praten zomaar bereid Nixons huizenbezit werd onderhouden met overheidsgeld Astronaut eerste paar uur goed ziek BOAC zou rumoerige Concorde weigeren Ex-Oegandezen mogen niet naar Engeland +++oproep toeristen+++ weerrapporten het weer Geen topgesprek tussen Nixon en regeringschefs van EEG Breznjew weg: Congres pakt Nixon weer aan Peron niet veilig in Argentinië Amalriks vrouw vraagt steun A 10UW/KWARTET MAANDAG 25 JIM 1075 BUITENLAND/BINNENLAND T5/K7 Russische partijleider spreekt in VS voor televisie 5AN CLEMENTE, Calif ornië [Reuter, UPI) De Russische bider Leonid Breznjew heeft gis- Jeren via de televisie tot het Amerikaanse volk gezegd, dat de [oude oorlog vrijwel over is. 'De nensheid is de nauwe wapenrus- ing van de koude oorlog ont- roeid, hoewel sommige kwalijke uvloeden ervan nog voelbaar ijn', zei Breznjew voor de Ame- ikaanse tv, 'en de Verenigde Sta- en en de Sowjet-Unie zijn een lieuw tijdperk van samenwer- ting en vriendschap binnengetre den'. zijn toespraak die ook door de iussische tv werd uitgezonden, toon- jo e Breznjew zich met name bezorgd IjGl ver de toestand in het Midden-Oos- ||j en 'een haard van gevaarlijke panningen die de wereldvrede be- reigen'. Zijn commentaar op deze si- uatie was overigens mild van toon. trede in het Midden-Oosten moest ge- rondvest zijn. zei hij, op gerechtig- leid voor de Palestijnse vluchtelingen n op Israëlische terugtrekking uit de lezette gebieden. Maar hij wilde de leiligheid van alle volken in dit ge- lied, geen uitgezonderd, verzekerd s 11 ien. ^e' Ireznjews speech was vrij van de ge- bo iruikelijke communistische rhetoriek. jew hj verwees maar één keer naar Le- t t tin, van wie volgens hem de gedach- e van de vreedzame coëxistentie 'de len lasis van de Russische buitenlandse lolitiek' afkomstig was. Wat hij ver de wereldvrede zei, had veel weg ran Nixons bekende oproep tot 'een De Russische partijleider Breznjew reageerde met een lach en een brede armzwaai, toen de komiek Red Skelton hem in het Californische San Clemente vroeg, of hij wel lid van de communistische partij is. Dat gebeurde op een receptie die president Nixon zaterdag ter ere van zijn Russische gast in het 'westelijke Witte Huis' gaf. generatie van vrede'. 'Wij (Amerika en Rusland) hebben gezamenlijk de tweede wereldoorlog gewonnen', zei hij, 'vandaag moeten onze gezamenlij ke inspanningen de mensheid helpen een duurzame vrede te bereiken. De mogelijkheid van een nieuwe oorlog moet worden uitgeschakeld'. Goede betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de VS moesten 'een perma nente factor van internationale vrede' zijn. Breznjew kritiseerde degenen die 'liever drukte maken over militaire voorbereidingen en de bewapenings wedloop dan dat ze constructief dis cussiëren over de vraagstukken van ontspanning en vreedzame samenwer king'. Naar Parijs CAIRO, NEW YORK, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Egypte heeft (iet Israëlische voorstel verworpen om de ministers van buitenlandse aken van beide landen vredesbesprekingen te laten beginnen. Egyptische minister van binnen landse zaken, Mohammed Hassan al- Tayyat, verklaarde tegenover het leekblad Akhbar el-Yom dat dergelij- t besprekingen pas plaats zouden tonnen vinden, nadat alle Israëlische (roepen uit alle bezette Arabische ge- peden zullen zijn teruggetrokken. Tayyat reageerde op recente verklarin gen van zijn Israëlische collega Abba ■ban en van Israëls premier Golda Afgelopen donderdag stelde iban opnieuw voor om Zayyat in het pjzijn van de VN-bemiddelaar Gun- Jarring te ontmoeten, zonder |oorafgaande voorwaarden vanx één jan beide zijden. Egypte is bereid', aldus Zayyat, 'om ■ia de VN met Israël rond de tafel te oan zitten na de volledige terugtrek- ïing uit de bezette Arabische gebie- jen, omdat Israëls aanwezigheid in die lezette gebieden al een voorwaarde (ooraf vormt'. Volgens Arabische parnemers betekent Zayyats verkla- dat er een heel lichte wijziging gekomen in het Egyptische stand- lunt, omdat Cairo tot dusver altijd Brecte onderhandelingen met Israël |an de hand heeft gewezen. DDAFFI ayyats verklaring viel samen met de «verwachte aankomst in Cairo van e Libische president Khaddaffi. De wee presidenten hadden nog geen istij en dagen tevoren in Libië besprekin- Hulen gevoerd over de unie tussen bei- rêm e landen> die °P 1 september van racht moet worden. Regerlngsfuncti- rtou narissen in Cairo konden geen ver- oen laring geven over de reden van e u haddaffi's komst, maar zeiden wel Hpat het overleg 'zeer belangrijk' zou jn. Oorspronkelijk zouden de twee 'PPe lkaars pas volgende maand weer ont- egel loeten. de i;r zijn nogal wat verschillen tussen van gypte en Libië, die dringend opgelost loeten worden voordat de unie ge- roclameerd wordt. Zo is bijv. Khad- llll teg n elke politieke regeling iet Israël, terwijl Sadat daar officieel irog og steeds op hoopt. Bovendien is VV ien in Egypte helemaal niet gelukkig ex iet de door Khaddaffi in Libië uitge- n d iepen 'culturele revolutie', die de gaai gyptenaren in eigen land absoluut ste iet wensen vanwege de grote christe- t na jke minderheid, in Egypte. Voorts melïijn er aanzienlijke verschillen in ig n aarde tussen het Egyptische pond en we e Libische dinare. -lisc i Cairo werd echter ontkend dat het rtij ezoek van Khaddaffi betekent dat er hris rote problemen tussen de twee lan- com en zijn. De twee presidenten reisden ste isteren in een speciale trein naar lexandrië, waar zij volgens het Egyp- ische staatspersbureau MENA door ijnden juichende -menigte werden ont- angen. De trein was onderweg in al- i belangrijke provinciehoofdsteden testopt, waar de presidenten eveneens oor enthousiaste volksmenigtes wer- j en toegejuicht, die aandrongen op r(1(en samengaan van beide landen, al- Us MENA. EILIGIIEIDSRAAD n z* n de Veiligheidsraad heeft de verte- in a enwoordiger van Kenia voorgesteld ao m het debat over Midden Oosten-cri- irarn js verder in Genève te houden en niet l1® i New York. De Arabische staten A» ekken daaral herhaaldelijk op aange- de. rongen, omdat de sfeer in New York S11®! an de publieke opinie en de pers an- -Arabisch is. In Genève zou een neu- D^an alere sfeer heersen, die bevorderlij- aae er voor de debatten zou zijn, die me- io juli hervat zullen worden. Meer dan vijftig procent van de Israë lische bevolking steunt de opvattin gen van de minister van defensie Da- jan om Joodse nederzettingen in de bezette Arabische gebieden op te rich ten, zo heeft een opiniepeiling uitge wezen. Van de ondervraagden was 57 procent voor Dajan, terwijl slechts tien procent de minister van financiën Pinhas Sapir steunt, die fel tegen het stichten van de Joodse nederzettingen is. Van de overigen had 12 procent nog geen mening gevormd en zei 12,5 procent dat ze onvoldoende informa ties had om zich een mening te kun nen vormen, terwijl 7,5 procent geen van beide ministers steunde. Breznjew heeft gisteren met een bre de glimlach en een langdurige krach tige handdruk bij het 'westelijke Wit te Huis' in San Clemente afscheid ge nomen van Nixon. Van San Clemente vloog hij terug naar Washington, van waar hij vandaag naar Parijs zal ver trekken. In het westelijke Witte Huis werden gisteren de drie Skylab-astronauten door Nixon en Breznjew ontvangen. De drie hadden daartoe hun quaran taine voortijdig beëindigd. Skylab-com- mandant Conrad zei daarover tot de twee staatslieden: 'Als we kou moeten vatten, zouden we het een eer vinden, door u te worden aangestoken'. Nixon en Breznjew hebben gisteren negen akkoorden inzake een beper king van de kernwapenwedloop en een verbetering van de Russisch-Ame- rikaanse betrekkingen getekend. Ze zetten ook hun handtekening onder een gemeenschappelijk communiqué, dat pas vandaag zal worden gepubli ceerd. Acteurs Op een party die Nixon zaterdag ter ere van Breznjews bezoek gaf, kreeg de Russische partijleider gelegenheid kennis te maken met Frank Sinatra en ettelijke western-acteurs, onder wie Glen Ford en Gene Autry. Brez njew is een liefhebber van westerns. Hij veroorzaakte enige hilariteit toen hij voorwendde, in Nixons zwembad te willen springen. Ook Kissinger was van de partij. Hij liep hand in hand met de actrice Jill St. John, die van Breznjew een lange blik na kreeg, na dat zij aan hem was voorgesteld. Tijdens de laatste dagen van zijn be zoek heeft Breznjew ook een toe spraak gehouden tot enkele tientallen kopstukken uit het Amerikaanse be drijfsleven. James Needham de presi dent van de New-Yorkse beurs, zei na afloop, dat de Russische leider zijn toehoorders, 'als een typische Ameri kaan' had aangepakt. Sprekend over de koude oorlog, zei Breznjew: 'Ik vraag me af, of dat een goede periode is geweest. En mijn antwoord is: nee, nee en nogmaals nee'. Hij permitteer de zich in dit verband enige zelfkri tiek ('wij zijn stellig het slachtoffer geweest van deze vroegere tenden- zen') en benadrukte het belang van een levendige Amerikaans-Russische handel ('zonder handel zijn geen nor male betrekkingen tussen twee landen mogelijk'). In Moskou hebben zes joodse geleer den gisteren een hongerstaking van twee weken beëindigd, die ze hadden gehouden uit protest tegen het feit, dat hun niet was toegestaan, naar Is raël te emigreren. De zes vier na tuurkundigen, een wiskundige en een computerexpert waren allen hun betrekking kwijtgeraakt, zodra ze om een uitreisvisum hadden gevraagd. Volgens een mededeling van de uni versiteit van Jeruzalem hebben meer dan 1200 geleerden uit achttien lan den een beroep op de Sow jet-regering gedaan, een Russisch-joodse sinoloog, dr. Vitali Rubin, naar Israël te laten vertrekken. Rubin wacht al meer dan een jaar op toestemming om een functie aan de universiteit van Jeru zalem te aanvaarden. Zes Amerikaans-Joodse studenten die, onderweg naar Israël, een bezoek aan Moskou hebben gebracht, zijn daar twee dagen vastgehouden, zo hebben ze bij hun aankomst in Istanboel ver teld. Ze waren vrijgelaten na tussen komst van de Amerikaanse ambassade. Tijdens hun gevangenschap was een van hun gebedenboeken verscheurd door politiemannen die zeiden naar drugs te zoeken. HOUSTON (Reuter, UPI) Achten twintig dagen gewichtloosheid hebben ruimtevaarder Joseph Kerwin licha melijk toch flink aangepakt. Hij was na terugkomst enkele uren behoorlijk ziek: misselijkheid, terugvallen van polsslag en bloeddruk bij enige in spanning, en evenwichtsmoeilijkhe- den. Twaalf uur slaap en een stevig ontbijt bleken veel goed te doen. Zaterdag was Kerwin volgens de artsen 'dui zend procent beter'. Conrad had nau welijks moeilijkheden gehad, Witz nam een tussenpositie in. In de verschijnselen zag men voorals nog geen beletsel, de volgende Skylab- bomanning over ruim een maand voor 56 dagen de ruimte in te sturen. De medische problemen kwamen niet onverwacht. Het was bekend dat bij langdurige gewichtloosheid het hart geleidelijk went aan de dan veel lich tere taaie om het bloed rond te pom pen. Ook het mechanisme dat de bloeddruk regelt, past zich aan. Dat betekent na terugkeer op aarde een aanpassingsperiode waarin met name de bloedtoevoer naar de hersenen ge ring kan worden. Het bloed, waar dan weer door de zwaartekracht getrokken wordt, zakt letterlijk naar de benen. Maar de drie mannen werden gisteren fit genoeg verklaard voor hun ont vangst door Nixon en Breznjew. LONDEN De Britse luchtvaart maatschappij BOAC wil de door haar bestelde supersonische Concordes niet in ontvangst nemen, wanneer ze niet aanzienlijk minder lawaai produceren dan ze nu doen. Dat heeft de op dit gebied doorgaans voortreffelijk geïn formeerde luchtvaartredacteur van de Observer. Andrew Wilson, gisteren in zijn krant gepubliceerd. NEW DELHI (UPI, Reuter. AP) Een groep van 107 ex- Oegandezen, die nog niet zo lang geleden in Oeganda naar India was verhuisd, heeft tever geefs geprobeerd, Engeland te bereiken. De groep was van New Delhi naar Bangkok gevlogen, in de hoop, daar vliegtickets voor de reis naar Londen te kunnen ko pen. Maar de luchtvaartmaat schappij Pan-Am sloeg deze hoop de bodem in, omdat geen van de Indiase ex-Oegandezen een Brits inreisvisum kon to nen. Daarop werden de 107 te ruggebracht naar New Delhi. Daar aangekomen, weigerden ze 17 uur lang het vliegtuig te verlaten. Tenslotte moest de po litie eraan te pas komen om hen uit het toestel te halen. Het hoofd van de immigratie-af deling van het Britse hoge com missariaat in New Delhi, Leslie James, heeft gezegd, dat JO van de 107 Engelandvaarders-in-ho- pe een Brits paspoort bezaten. De overige 37 zouden geen recht op toelating tot Engeland hebben. James heeft beloofd, dat het hoge commissariaat de 70 gevallen elk afzonderlijk in studie zal nemen (er leven in India duizenden houders van Britse paspoorten die naar En geland willen). De hierna genoemde personen wordt dringend verzocht de alarm-centrale van de ANWB te bellen: 070-26.44.25. Nederland W. Jiskoot Den Haag, blauw motorkruiser Syrius Mevr. J. van Koeveringen, Leeuwarden, en de heer M. Kramp, Amsterdam, bei den op Friese meren H. Roosen- brand (motorschip Rian), L. Roosen- brand (m.s. Alema), L. Roosebrand (m.s. Ennerve), J. Roosebrand (m.s. Herma) J. Tot, Capelle aan de IJs- sel (Terschelling). T. Wever, Wor- merveer, in Opel 1700. België Fam. C. van Dijk-Boer, Krimpen aan de IJssel, beige Opel Ka- dett A. de Hamer tankschip Fueka. Luxemburg A. van de Dool, Sas- senheim donkergr. Opel. Duitsland C. de Groot, Nieuw- Weerdingen, Witte Peugeot, oranje dak, 44-36-JH G. A. E. Maatje, Rceuwijk, witte VW, M. Smit, Stads kanaal. Duitsland/Denemarken Fam. H. Luschen Bussum, bruine Ford Tanus caravan, 99-14-VS. Duitsl./Oostcnr./Italië Hr. en mevr. Den Hartog-van der Werf, Al pen a.d. Rijn witte Peugeot 404 cara van. kenteken 29-54-AZ. Duitsland/Oostenrijk J. Berre- voets, De Zilk blauwe Oopel Kadett, TJ-56-80. Frankrijk J. G. Both, Rotterdam, grijze Peugeot, 56-40-RD Mej. G. C. Busser, Assen, witte Simca 1000, 20- 20-HU Hr. en mevr. M. J. Jansen, Amsterdam, gele Toyota, 95-61-XF A. J. Lameer, Roozendaal, witte Alfa Romeo, 99-26-MU. Zwitserland Fam. Groos-Johan Den Haag Dingemand Lagerwerf, Rot- terdam-IJsselmonde H. K. T. Schoutens en J. A. Schoutens Rotter dam, goudkl. Opel Rek. 1900, 57-21- PF. Oostenrijk Fam. J. Beekhuizen, Arnhem rode NSU 1000 66-35-PN H. van der Brink, Dordrecht, blauwe Opelrekord 1700 caravan 43-49-SP B. Kraaijenveld, Dordrecht. Rode Mazda 1800, 85-77-NA Van Rossum, Den Haag gele Audi. Spanje C. Vossen uit Helmond okerkleurige Toyota, 50-27-PV P. H. P. van Wissen, Den Haag rode Simca 1100. ItaliëFam. H. A. Vogelenzang bei ge Alfa Romeo Alfette. Joegoslavië/Griekenland Hr. en mevr. D. P. Pauls-Zwaan uit Hoorn, rode Citroëm 2 CV, kenteken 25-80- TL. max. neer- weer temp. slag Amsterdam onbew 24 0 De Bilt onbew 25 0 Deelen onbew 27 0 Eelde onbew 23 0 Eindhoven half bew 27 0 Den Helder onbew 20 0 Luchth. Rtd. licht bew 25 0 Twente zwaar bew 24 0 Vlissingen onbew 23 0 Zd. Limburg zwaar bew 23 0 Aberdeen geheel bew 18 0 Athene onbew 32 0 Barcelona onbew 24 0 Berlijn zwaar bew 28 0 Bordeaux licht bew 26 0 Brussel half bew 25 0 Frankfort half bew 22 0 Genève half bew 16 1 Helsinki zwaar bew 28 9 Innsbrilck geheel bew 16 1 Kopenhagen half bew 26 0 Lissabon licht bew 34 0 Locarno licht bew 27 0 Londen hagelbui 26 4 Luxemburg zwaar bew 21 2 Madrid onbew 31 0 Malaga onbew 27 0 mop Mallorca onbew 27 0 Mllnchen regen 17 18 Nice half bew 23 0 Oslo onbew 26 0 Parijs half bew 26 0 Rome licht bew 24 0 Split zwaar bew 21 0 Stockholm onbew 30 0 Wenen regen 17 6 Zilrich zwaar bew - 17 2 Casablanca zwaar bew 24 0 Istanboel licht bew 35 0 Las Palmas zwaar bew 20 0 Tunis onbew 29 0 zonnige perioden Zon blijft WASHINGTON (Reuter) Onge veer 1.300.000 dollar aan belasting gelden (een slordige vier miljoen gulden) is besteed aan veranderin gen aan en verbeteringen van presi dent Nixons villa's in California en Florida. Dit is bekend gewor den uit gegevens, die door de rege ringsinstantie GSA zijn vrijgege ven. De GSA beheert de uitgaven voor overheidsbezittingen. De nieuwe onthulling zal naar ver wacht wordt Nixons positie verder aantasten. Het blijkt dat alle ver beteringen en vernieuwingen aan de villa's in San Clemente (Cali- fornië) en in Key Biscane (Flori da) behalve de vlaggemast en het meubilair voor Nixons behui zing door de GSA werden be taald. Dat gebeurde op verzoek van de geheime dienst, die zei dat de uitgaven noodzakelijk waren voor haar werkzaamheden. In Key Bis cane werd bijv. 621 dollar besteed aan een machine om ijs te maken voor de presidentiële lijfwachten en 475 dollar aan een apparaat om het zwembad schoon te houden. De cijfers, die nu bekend zijn ge worden, omvatten niet de 600.000 dollar die besteed werden aan het onderhoud van de villa in Key Bis cane en een onbekend bedrag voor de villa in San Clemente, Jiet westelijke Witte Huis. De cijfers omvatten ook niet de gelden, die door andere regeringsinstanties buiten de GSA werden verstrekt voor de beide villa's. Uit het overzicht van de GSA blijkt dat grote sommen werden besteed aan reële voorzieningen voor de bescherming van de presi dent en aan voorzieningen in de communicatie. Maar een aantal an dere uitgaven die eveneens on der de kop 'Veiligheidsvoorzienin gen' waren geplaatst bleken aan gewone reparaties en verbeterin gen te zijn besteed, die iedere huis eigenaar van allure voor de in standhouding van zijn bezit moet betalen. Nixon kocht de villa in San Clemente in 1968 voor ander half miljoen dollar en twee huizen in Kev Biscane in 1968 en 1969 voor 252.600 dollar. Van onze weerkundige medewerker De zon handhaaft zich. Ook vandaag en morgen blijft het in de lage lan den droog en overwegend zonnig met middagtemperaturen van 21 tot 25 graden bij een wat verder afnemende wind. Op de tveerkaart zien wij als animator van het zomerweer een ho- gedrukzone van de Azoren via de Noordzee tot Noorwegen. Een atlanti- sche regenzone bevindt zich ten uies- ten van Ierland. Waarschijnlijk zal met vóór icoensdag of donderdag daarvan in onze omgeving iets te mer ken zijn en wel in hoofdzaak aan de wol keuvelden. Lage wolken en mist- vlagen waren zondag ook al voorhan den boven de waddeneilanden. Op Ameland verhinderden ze met succes het tot volle ontplooiing komen van de zon. Aan het strand was het 's middags niet ivarmer dan ongeveer ze ventien graden bij een stevige noor denwind. In Zuidoost-Nederland en West-Duits- land viel in de namiddag en voora vond hier en daar een lokale bui, soms met onweersontladingen. De laatste dagen is het weer in Midden- Europa van slag geweest door een la gedrukgebied boven de Balkan. Zon dag bevond het' ectnrum zich met een luchtdrukwaarde van onder 1005 millibar boven Hongarije. Er vielen vooral in de Karpaten overvloedige buien in. Een etmaal eerder was voor al Oostenrijk het kind van de vakan tierekening geworden met Klagenfurt op 56 en Graz op 84 millimeter regen in 24 uur tijds. Zwitserland kreeg dertig millimeter, Zuid-Duitsland twintig tot 26 millimeter. Wolkenvelden van een zwaklce regen uitloper over West-Duitsland en Zwitserland veroorzaakten gisteren tijdelijk nog enige versombering in de oostelijke provincies. De computers voorzien dat de huidige mooi-weerpe- riode in de. tweede helft van deze week zal uitlopen op een noordweste- lijlce circulatie waaraan mogelijk min der bestendig weer gekoppeld is bij wat teruggaande temperaturen. In Zuidoost- en Midden-Engeland was het zondagmiddag hier en daar 25 graden, in Denemarken liep de ther mometer plaatselijk tot 27 a 28 graden op. HOOG WATER. 26 Juni Vlisslngen: 9.45- 22.10; Haringvlietsluizen: 11.05-23.40; Rotter dam: 12.19; Schevenlngen: 10.41-23.13; IJmuiden: 11.20-23.52; Den Helder: 2.00- 14.51: Harlingen: 4.45-17.20; Delfzijl:" 7.14- 19.31. BONN/PARIJS (Reuter, UPI) President Nixon zal in de herfst van dit jaar, wanneer hij een be zoek aan Europa brengt, geen topgesprek voeren met de negen regeringsleiders van de EEG (Europese Economische- Gemeen schap). Dat is gisteren bekendgemaakt door de Westduitse regeringswoordvoerder, wiens hoogste chef. kanselier Brandt, nog niet zo lang geleden de gedachte van zo'n top tussen de VS en dg, EEG had geopperd. Kennelijk isTïe West duitse regering inmiddels van mening veranderd. Ze staat nu dichter bij het standpunt van de Franse president Pompidou (met wie Brandt eind vori ge week besprekingen heeft gevoerd), die meer nut ziet in overleg van land tot land. Zulk overleg, maar dan tussen de Sowjet-Unie en Frankrijk, zal vandaag in Parijs worden gevoerd door de Russische regeringsleider Breznjew en Pompidou. Veel concrete resultaten zijn er niet van te verwachten. Het gesprek is niet door deskundigen voorbereid. Waarschijnlijk moet de ontmoeting tussen Breznjew en Pom pidou hoofdzakelijk worden gezien als een diplomatiek gebaar van Breznjew, die wil laten zien, dat de SowjetUnie, ondanks het topberaad met Nixon, WASHINGTON (Reuter) Nu de Russische regeringsleider Breznjew is vertrokken, gaat het Amerikaanse Congres een aantal conflicten over de buitenlandse politiek met president Nixon uit vechten. De leiders van het Congres hebben daar een tijdje mee gewacht, om Nixon niet in verlegenheid te bren gen, zolang Breznjew op bezoek was. Maar vandaag begint een reeks stem mingen in het Congres die kan uitlo pen op een beperking van het presi dentiële vermogen om zonder uitdruk kelijke toestemming van het Congres militaire operaties in het buitenland te laten uitvoeren. Vandaag moet het Huis van Afgevaar digden (dat samen met de Senaat het Congres vormt) stemmen over een voorstel cm een eind te maken aan de financiering van de bombardementen in Laos en Cambodja. De Senaat is daar al mee akkoord gegaan. Het is niet uitgesloten, dat het Huis voor de eerste keer in de geschiedenis de uit voering van een militaire operatie die al aan de gang is, onmogelijk maakt. Er moet gestemd worden over het schrappen van fondsen die al aan het ministerie van defensie zijn toegewe zen. Woensdag komt in het Huis een voorstel in stemming, dat de presi dent verbiedt, langer dan 120 dagen een militaire actie te laten uitvoeren, waarmee het Congres niet heeft inge stemd. Inmiddels gaan de Amerikaanse bom bardementen op Cambodja door. zijn West-Europese gesprekspartner van weleer niet vergeet. De gezondheid van Pompidou schijnt de laatste weken vooruit te zijn ge gaan. zo concludeerden waarnemers bij het Frans-Westduitse topberaad van eind vorige week. De 61-jarige president heeft nog steeds een wat pafferig gezicht, maar het lopen gaat hem duidelijk gemakkelijker af dan tijdens zijn recente ontmoeting met Nixon op IJsland BUENOS AIRES (UPI) In Buenos Aires zijn vrijdagnacht vlakbij de wo ning van de vroegere president Juan Peron twee mannen uit een ambulan ce-auto gehaald, die vol explosieven bleek te zitten. De politie heeft hun namen niet bekendgemaakt. Peron was thuis op het moment van de na dering van de ziekenauto. De regering van Argentinië heeft een commissie benoemd die de bloedige schietpartij gaat onderzoeken rondom het platform waarop woensdag Peron zou worden verwelkomd. Daarbij wer den 35 mensen gedood en ruim 300 gewond. Opmerkelijk is dat het ministerie van binnenlandse zaken een vrijdag ver schenen rapport van de inlichtingen dienst heeft weersproken volgens het welk aan drugs verslaafde gewapende linkse groepen de bedoeling hadden gehad om Peron bij zijn toespraak op het platform dood te schieten. Het ministerie zei dat dit in strijd was met de feiten en dat het slechts ging om een minderheid die op chaos uit MOSKOU (AP. Reuter) De vrouw van Andrej Amalrik. de 35-jarige Russisxhe schrijver* historicus die al enkele jaren gevangen zit, heeft erop aange drongen, dat de zaak van haar man ter discussie wordt gesteld op de Europese veiligheidscon ferentie. Gyuzal Amalrik lanceerde haar beroep ln een open brief, die westerse correspondenten in Moskou is toegespeeld. De zaak van haar man, schrijft ze, heeft rechtstreeks tc maken met het punt 'vrijheid van uitwisseling van mensen en ideeën' op de agenda van de veiligheidsconfe rentie, die op 3 juli in Helsinki begint. 'Als de conferentie niet praat over concrete gevallen, zo als de zaak van mijn man, wordt het een opeenstapeling van abstracte verklaringen, waarvan we er al zoveel hebben gehad'. Idus mevrouw Amalrik. Amalrik is in 1970 tot drie jaar werkkamp veroordeeld, omdat hij in zijn boeken de Sowjet- Unie zou hebben belasterd. Hij had op 21 mei van dit jaar moe ten worden vrijgelaten. Maar kort voor die datum kreeg hij te horen, dat hij opnieuw te recht' zal moeten staan. Me vrouw Amalrik heeft gezegd, niet te weten, op grond waar van dit nieuwe proces zal wor den gevoerd. - Je moet iets aan die hik-aanvallen doen, Simpkins.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7