J+^= kept en klein dsipecept dag, maandag 'Je moet je wel realiseren dat jouw stem erg meetelt Eerst crème, dan lippenstift Lucille Ball in de bioscoop Tuinboneh met hamsaus De kleren van de koningin Het kapsel van Gruijters De zorgen van Rob Out Schortjesbloesjes Gezin ontvlucht brandende boerd$ k--2g Pann -ua: reig! -M-uatie ---ji'roclc rond ieid n op lezett ner. V ied. tin, e var lasis lolitii iver 1 •an I ayyal nven e Lil i r zij gypt( loetei roclai Voor het eerst sedert acht jaar gaat Lucille Ball weer in een film spelen die in de bioscoop te zien zal zijn. De rolprent gaat 'Mama' heten en het zit er dik in dat de film in 79 landen van de wereld te zien zal zijn. Want al die 79 landen hebben ook jarenlang de televisieshows van Lucille uitgezonden. Daar door is mevrouw Ball de meest geëxporteerde tv-ster van Ame rika geworden. Lucille heeft een uitgesproken mening over de huidige filmindustrie. 'Het is allemaal sex en geweld wat je ziet," meent ze. 'Daarom heb ik jarenlang geweigerd om een film te maken. Maar de produ cent heeft me verzekerd dat in 'Mama' geen onvertogen woord of scène zal zitten. Nou, en toen heb ik maar 'ja' gezegd.' 4 kg tuinbonen 100 gr. ham 3 gl melk Het is erg verdrietig voor (ex)- koningin Annemarie van Grie keland die in een aardig optrek je te Rome woont, maar in de toekomst kan ze niet meer iede re winkel binnenstappen en op de pof allerlei leuke toiletten kopen. Want Constantijn en Annemarie moeten zuinigjes aandoen sinds de republiek in Griekeland is uitgeroepen. Tot nu toe ontving Constantijn tachtigduizend gulden per maand uit zijn vaderland, maar dat houdt nu op. Annemarie is intussen al even naar Denemar ken geweest om financiële steun te vragen, die ongetwij feld zal komen. Hoge ambtenarén in Den Haag hebben al erg veel gelachen om de nieuwe heren op het minis terie van Volkshuisvesting. Daar wonen sinds kort Hans Gruijters, Schaefer en Van Dam. Tijdens de start van D'66 vond een reclamebureau het no dig dat Hans van Mierlo zich exclusief liet kappen bij de be roemde figaro Pasquale te Am sterdam. Hans Gruijters doet het eenvoudiger. Hij heeft een vriendje wonen in de Amster damse Jordaan, 'een scharre- laartje' die in tweedehands goe deren handelt en ook kundig de schaar in iemands hoofdhaar kan zeften. Eens in de maand spoedt Hans Gruijters zich nu naar zijn vriend, die dan al klaarzit met de tondeuse om de minister een 'korte, frisse, ge schaafde' coupe te bezorgen. door hette visser Mevrouw Kraaijeveld, lid van de Tweede Ksmer voor de ARP over: jongeren, leuke ministers, de Arjos, de synode, kinderen krijgen en bisschop Gijsen Ze probeert 's nachts zoveel dat ik morsen zal over naar de PPR. moerelnk thuis te znn. Maar iVtyflnKit L -1Ja._"iisr;r..fc Programmaleider Rob Out van Radio Veronica is nog steeds erg verdrietig. Afgelopen vrij dagmiddag is er een persconfe rentie geweest van Veronica waar nieuwe plannen uit de doeken werden gedaan. Morgen ochtend zit Rob met een aan tal medewerkers van Veronica op de publieke tribune om de debatten van de Tweede Kamer te volgen. 'Dertien jaar lang hebben we gedacht dat het wel los zou lopen met Veronica, maar nu moeten we toch wel onder ogen zien dat het defini tief afgelopen is, al biedt ons nieuwe plan wel oplossingen. Maar het is de vraag of de mi nister en de kamerleden eraan willen. Op welke partij ik heb gestemd? Kijk, het is niet zo dat ik op dié partij heb ge stemd die vóór Veronica was. Dat heb ik niet laten meespe len. Ik kan wèl zeggen dat het een partij was die nu in de re gering zit.' 25 gr boter 25 gr bloem bonenkruid De bonen doppen, wassen, op zetten met wat kokend water en een scheutje melk. Laat de bo nen vlug gaarkoken in ongeveer twintig minuten Giet ze af en maak een sausje door de boter te smelten, er de bloem bijdoen en dan de melk er door roeren tot een goede, gladde saus is verkregen. Een beetje zout, wat fijngehakt bonekruid en fijnge sneden ham er door roeren en het geheel door de boontjes mengen. Menutlp: Grapefruit, koude ros bief, tuinboontjes met hamsaus, aardappelen. yoghurt met vruchten. Ze probeert 's nachts zoveel mogelijk thuis te zijn. Maar overdag en 's avonds is ze steeds op pad. Dat komt om dat mevrouw JELTIEN KRAAIJEVELD-WOUTERS (40) een aantal functies heeft waar je steil van ach terover valt Om maar wat te noemen: ze zit voor de ARP in de Tweede Kamer; ze zit in het bestuur van de Christelijke Pers; is voorzit ster van de gereformeerde vrouwenbond en zit nog in allerlei commissies van de Tweede Kamer. Hoe redt een vrouw dat nu allemaal, want de zitkamer moet toch ook wel eens een grote beurt hebben, nietwaar? En je hebt toch ook een man, voor wie je een goeie echt genote wilt zijn. We praten in een restaurant vlakbij het Binnenhof in Den Haag. Veel tijd is er niet, want Den Haag is Den Haag en daar heb je restaurants die het be staan om om een uur of tien 's avonds gewoon de boel dicht te gooien. In Den Haag gaan de mensen tegen een uur of elf naar bed, schijnt het Na een half uurtje vertrekken we dan ook naar een ander café. Daar zit wat vergane Haagse glorie. Oude Haagse dametjes die be halve hun glaasje advocaat ook de bezoekers niet uit het oog verliezen, want als je over het mooie weer bent uitgepraat bie den de bezoekers nog altijd ge noeg stof tot praten. 'Ik zit hier wel eens om wat ka merstukken door te nemen en dan is het leuk om naar de mensen te kijken, 't Is echt Den Haag,' zegt mevrouw Kraaijeveld. Ze woont zelf in Heerhugowaard en meldt dat het vanavond wel een uur of half één wordt, eer ze de sleu tel in het gat van de deur zal stoppen. In de Kamer zit mevrouw Kraaijeveld sinds begin maart. 'Het is nu wel een beetje uit de tijd dat vrouwen er in de Ka mer alleen voor de versiering bijzitten. Maar ja, dat er zo wei nig vrouwen in de politiek gaan is nog altijd te wijten aan de gezinssituatie. Mijn man en ik hebben geen kinderen en alleen daarom is het voor mij allemaal makkelijker. Het verandert gelukkig wel hoor. Als je veel studentenhu welijken van tegenwoordig be kijkt, dan zie je dat beiden wer ken en ook beiden in het huis houden bezig zijn.' Mevrouw Kraaijeveld heeft ja renlang in het onderwijs geze ten, maar daarmee is ze nu opge houden. Ze was zeer actief in de vrouwenorganisaties. Eerst de Gereformeerde Vrouwen Bond. Later ook met politieke vrouwen. 'Ik heb ook wel eens op een gemeenteraadslijst ge staan, maar dat stelde weinig voor. Wat ik leuk vind aan de politiek? Er wordt zo ontzet tend veel beslist Daar heb je eigenlijk geen idee van. Vooral met die kabinetsformatie. Daar viel ik ineens middenin, nou, an merk je wat er allemaal op het spel staat Of ik me belang rijk voel? Dat zou een verkeer de uitleg zijn, maar je moet je wel realiseren dat jouw stem erg meetelt Aan welke kant stond u tijdens de formatie? 'Ik behoorde tot de groep die vond dat we moesten samenwer ken met het linkse blok. Ik meende dat die grote club nu maar eens moest gaan regeren. Want steeds denk je: als dat nu niet gebeurt, wat is dan het al ternatief? Ik vond dat die club er moest komen omdat ik de polarisatie heilloos vind. In de kerken zie je ook dat de polari satie de boel zo zwart-wit maakt' Nu moet u programma's als 'Keerpunt' verdedigen. Mevrouw Kraaijeveld: 'Dat is niet waar. Kijk, de linkse club merkt nu alleen dat die punten allemaal heel moeilijk zijn uit te voeren. Neem de groetplicht Best hoor, dat afschaffen. Maar hoe moet dat in NATO-ver- band? En die defensie vermin deren. Maar nu blijkt bijvoor beeld dat ons dat een paar orders van vele miljoenen guldens kan kosten. En wat moet je dan? Trouwens, ik vond het vrij pedant om het programma 'Keer punt' te noemen.' Welke nieuwe minister vindt u leuk?' 'Boersma en De Gaay Fortman vind ik erg goed.' Nee, ik bedoel: 'leuk'. 'Ja, u wilt weten welke minis ter ik aantrekkelijk vind, maar dat zeg ik niet Een man als Lubbers, ja, dat vind ik wel een persoonlijkheid. Daar geloof ik wel in. Als hij z'n mond open doet heb ik er wel vertrouwen in.' Kunt u alle ministers uit uw hoofd opnoemen? 'Als ik me er even voor inzet, dan red ik het wel. Ik ken ze nog niet allemaal persoonlijk. Maar dat komt wel.' Hoeveel vrouwen zitten er nu in de Tweede Kamer? 'Nou, een stuk of achttien, dacht ik. Of we een clubje gaan oprichten? Nee, dat niet. Ik ben er ook altijd tegen geweest dat er groepen waren die zeiden: 'Vrouwen, stem op een vrouw!' Alleen op mannen stemmen is nèt zo onzinnig. Je stemt op ie mand omdat hij of zij capacitei ten heeft.' Ze vertelt dat ze tijdens de ver kiezingsstrijd veel heeft gespro ken voor vrouwenorganisaties en in jeugdsociëteiten. 'De vrouwen en jongeren zijn erg politiek bewust geworden. Het ging er soms hard toe hoor en dan sta je wel eens met je mond vol tanden. Dan moet je op een vraag uit de zaal gewoon zeggen: ik weet het niet. We hadden eens een forum voor een zaal waarin de discussie kwam op de inflatiecorrectie. Nou, toen bleek dat de forumle den het er niet over eens waren wat nu precies de inflatiecorrec tie was. Ze dachten er erg ver schillend over. Toen hebben we de dames naar huis gestuurd met de opdracht om dat precies uit te zoeken. Door partijbu- reau's te bellen en dat soort dingen.' Wat vindt u van de Arjos? 'Ze willen zichzelf eigenlijk een beetje opheffen, hè. Ik weet wel dat de Arjos in Noord-Holland hard heeft meegewerkt tijdens de verkiezingsstrijd. De jonge ren moeten trouwens toch veel meer in de politiek.' Maar als ze dat willen, dan mo gen ze niet. Kijk maar naar Jac. Huysen van de CHU. 'Weet ik. Maar ik bedoel écht inschakelen. Vroeger in de ker ken wilden ze dat ook. Dan mochten de jongeren collecte ren en dat heette dan: de jeugd inschakelen. Ik heb het ook fout gevonden dat Udink en de freule op de Dam gingen zitten. De jongeren uit de CHU had den op die Dam moeten staan. Misschien gaat het bij de CHU anders, maar ik vind toch wel dat de Arjos een soort oplei dingsinstituut voor fractielei ders is hoor.' Jongeren zullen u wel oud vin den, met uw veertig Jaar. Mevrouw Kraaijeveld: 'Ja, trou wens, ik voel me bij de jeugd ook oud. Ik ben het ontzettend vaak eens met jongeren, maar de weg waarheen we moeten zie ik anders. De jeugd wil het veel sneller en radicaler.' Heeft u altijd ARP gestemd? Ook toen u Jonger was? 'Ja, altijd. Nee, ik geloof niet dat ik morgen zal overgaan naar de PPR'. 'Wat het gereformeerd-zijn be treft: ik ben blij, dat er nu een gezamenlijke synodevergadering is. Ik vond het een belevenis hoor. Ik ben er een dag ge weest. Nou, het deed me wat hoor, toen we 's morgens samen zongen. Maar het is zo moeilijk. Het hervormd-zijn en het gere formeerd-zijn dat wisselt plaat selijk zo sterk. De sociologische verschillen zijn erg groot. Kijk: het is geen punt van: toen en toen zijn we uit elkaar gegaan en nu gaan we samen verder alsof er niets is gebeurd. Dat is onzin natuurlijk.' Mevrouw Kraaijeveld zegt dat ze een vrouw als Marga Klompé erg goed vindt 'Die zegt: 'Men sen pas toch op. Wé moeten bij alle experimenten niet de pasto rale zorg vergeten.' Dus u bent echt een vrouw van het midden? 'Ik sta wel één grote christelij ke partij voor. Maar dat kan niet van vandaag op morgen. Wij zijn niet uitgesproken dit of dat. De Partij van de Arbeid kan zeggen: wij zijn voor de ge meenschap. De WD zegt: wij komen op voor de vrijheid van het individu. Maar een partij als de ARP zit er tussenin. En steeds vond ik het weer moei lijk om dat tijdens de verkie zingsstrijd uit te leggen.' Maar Je kunt toch niet steeds dat midden houden? Als Je nu leest dat bisschop Gijssen abso luut tegen abortus is, hoe dan ook. Hoe kun Je dan met de KVP één grote christelijke par tij maken? Mevrouw Kraaijeveld: 'Ten eer ste is bisschop Gijssen de KVP niet en ten tweede zijn de drie christelijke partijen samen ge komen tot een abortusstand punt. Terwijl de linkse partijen 'baas in eigen buik' willen.' Vindt u het niet doodeng om Over zulke beslissingen mee tc moeten stemmen? 'Het valt niet altijd mee. Je moet er verschrikkelijk goed over nadenken. Maar kijk, zo'n beslissing is ook niet voor eeu wig.' Wat bent u voor iemand? 'Wat voor persoonlijkheid ik ben, nee, dat zeg ik niet. Dat moet een ander maar uitmaken. Als je over jezelf gaat vertellen dan wil je het aan de ene kant mooi maken, maar dan staat het weer zo eigenwijs. Aan de ande re kant wil je ook niet alle zwarte plekken van je zien prijsgeven.' Maar u zit geen ogenblik stil. Bent u zenuwachtig? Mevrouw Kraaijeveld: 'Ik ben beheerst-nerveus. Laat ik het zo zeggen.' Vindt uw man het leuk wat "u doet? 'Hij is leraar Engels en Maat schappijleer in Alkmaar op dg Christelijke Scholengemeen schap. Toen ik voor het eerst in de Tweede Kamer zat, keek hij toe vanaf de publieke tribune'. Jammer, dat u geen kinderen hebt? 'Je went eraan. In het begin kijk je er naar uit. Maar je ont dekt dan dat het leven niet al leen uit kinderen krijgen be staat Er zijn meer dingen waar je voor bent geschapen. De din gen die ik nu doe: de gerefor meerde vrouwen, de politiek. Iedereen heeft z'n opdrachten. Dat klinkt misschien wel erg vroom, maar ik bedoel het toch wel zo Bij C A was het een paar maanden geleden al volop zomer, toen hingen voor het eerst de schortjes op bovenstaande joto's ii rekken van deze grote winkels. Maar ze zijn er nu nog. We, enorm succes geprolongeerd, zoals dat heet. Schortbloesjes in gebloemde katoen met een strikceintuurtje op de rug. In tegen ling tot vorig jaar hebben de schortjes van achteren knopen tot de zoom. Ze kosten 29 en je kunt er van alles onder dragen shirts, kleine truitjes of helemaal niks als je durft. lij en c t Hu e' Schrale lippen is een ellende. En als je er dan nog lippenst smeert, dan kan één en ander er onooglijk uitzien. Harriet heeft er iets op gevonden. Dit cosmeticahuis bedacht een crêm een lange naam: Creme Super Hydratante Levres Et Pourtou maar eens iets te noemen. Deze crème is eeen effectief wapen de kleine rimpeltjes en lijntjes rondom de mond waar de li] stift zich wel eens wil nestelen. Door de crème ook op de lip smeren, vóór het aanbrengen van de lippenstif, blijft de lipp* er goed opzitten en hoef je niet om de klipklap in een spiegel n kijken of het er allemaal nog prima uitziet. Goedkoop t's de natuurlijk niet, maar grote troost: je hebt er maar weinig van (f14,95). X men schnjït ons dat inhoudt en hoe dat gaat, beoorde- Ie men aan onderstaande door mij be leefde feiten: 1. De NZAW stuurt ano niem een brochure rond, tenminste de afdeling Wageningen; geen enkele naam of persoonsnaam wordt ver meld, alleen op de postomslag de af korting NZAW met 't adres; titel: 'geld voor geweld?'. Waarom ano niem? 2. De gruwelijke foto's in de brochure worden geplaatst zónder ver melding van gebeurtenis, herkomst en bron maar met de suggestie dat de terroristen of bevrijdingsbewegingen de gruwelen verricht hebben. Waarom zonder bronvermelding? 3. Schrifte lijk gevraagde nadere informatie, wordt niet gegeven, tenminste niet aan mij, tot op heden. Waarom geeft men geen verdere verantwoording? De redactie behoudt zich het recht Marknesse voer ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. J. van Dreven Zuid-Afrika In Tr/Kw van 21 juni vermeldt de heer G. K. Timmerman de Neder- lands-Zuidafrikaanse Werkgemeen schap. De NZAW is volgens hem 'niet pro-ZA' maar wil 'begrip voor de moeilijke situatie daar kweken'. Wat Dienstweigeraars Uit het artikel over de Amerikaanse dienstweigeraars in de krant van 19 juni blijkt nogmaals dat president Nixon amnestie afwijst, ondanks het feit dat hij niet eens weet wat het woord letterlijk betekent. Prof. McA fee Brown acht het noodzakelijk de presidentiële macht te kortwieken om nieuwe Vietnams te voorkomen en er voor te zorgen dat gewetensbezwaren in de toekomst meer gerespecteerd worden. Is dit niet een kwestie die ook ons aangaat? Kort geleden heeft minister Vredeling in een televisiein terview bevestigd dat president Nixon de eindbeslissingen neemt betreffende de belangrijkste handelingen van de NAVO-partners. Veel Nederlanders waren het er mee eens toen de natio nale raad 100.000 overtreders van de dienstplichtwet en de 500.000 gedeser- teerden of oneervol ontslagenen. Wat deden deze kerken echter voor deze dienstweigeraars en deserteurs vóórdat zij overstag gingen? Hoevelen hebben in de periode die daaraan vooraf ging op gezag van hun kerk een onjuiste beslissing genomen? Is het niet gewenst dat de kerkelijke voormannen ook in ons land zich nu nog met deze zaken bezig houden en wat meer denken aan de konsekwen- ties van het militair zijn in een NA VO krijgsmacht onder Amerikaans op perbevel? Potte rdam A. P. de Winter Woordgebruik 'Aantjes wil snei opheldering over po larisatie Pronk', las ik in uw blad. Ook ik snap niets van dat modewoord 'polarisatie'. Volgens mijn woorden boek heeft het iets met electriciteit, optica of scheikunde te maken, maar nergens kan ik vinden dat het iets met politiek te doen heeft Hetzelfde geldt voo r woorden als frustratie, frustreren en dergelijke, waar welis waar mijn woordenboeken meer uit komst geven, maar als me iemand zou vragen naar de betekenis ervan, zou ik het antwoord schuldig moeten blij ven. En, als ik het goed begrijp, ben ik heus niet de enige lezer, die met al deze woorden moeite heeft Ik ben geen vijand van het gebruik van vreemde woorden mits ze goed ge bruikt worden, doch ik heb al te vaak het idee dat velen de zuivere beteke nis van het vreemde woord zelf niet weten. Dieren G. van Welsum Ds. Lindeboom Prof. Nauta's recensie van ds. Linde booms boek 'In het uur der bezin ning* (deel II) ademt eer. welwillende geest, doch ik mis daarin in welke richting Lindebooms oproep tot bezin ning gaat. Ik denk aan de wat eigen aardige ondertitel van dit boek: 'In Jezus ingedoopt'. We horen helemaal niet hoe de auteur daartoe is geko men en in welke brede verbanden hij deze uitdrukking plaatst en voor de praktijk toelicht Ik begrijp dat prof. Nauta in een recensie niet heel de in houd van dit boek kan navertellen, maar ik meen toch wel dat enkele duidelijke aanwijzingen over inhoud en doel van deze oproep niet hadden mogen ontbreken. Ik denk aan het oordeel van de auteur over de vraag of het wel juist is, dat de behandeling van de kwestie-Kuitert voorlopig tot afsluiting is gekomen. Ik denk ook (ADVERTENTIE) ix iet c d k de zetelverdeling worden: progloi ven 63, confesionelen 42, VVJh overigen 18 (waarvan links). De sleutelpositie van fessionelen dreigt over te gaai extreem links. Dat moet koste kost worden voorkomen! Met n; progressief-gezinde confessioneléj len zich hierop zeer ernstig beraden. Een goede keuze is t overstappen naar de Evangelise lidariteits Partij. Deze partij enige, die op basis van de chrisjn levensoveruiging zowel het com e; me als het liberalisme ten afwijst. Arnhem Kees Mijnd ei iet Is len ii dt iepen ii gypte iet w a jke ste I aan zijn gevoelen over de leervrijheid. Ook acht ik zijn uiteenzetting over de volkskerk zeer belangrijk. Amsterdam mr. A. Zeegers Heel Vietnam (3) Ds. K. v. d. Sluys vindt het nodig de aktie 'Heel Vietnam* in een verkeerd daglicht te plaatsen. Mijn vraag is: Zou dit komen door de bril, die hij bij het schrijven van zijn stukje op zette?. Laat die maar één bepaalde kleur door? De waarheid is: Het Me disch Comité weigerde voor 'Heel Vietnam' samen te werken. Men moet 'Heel Vietnam' niet in de schoenen schuiven, wat het Medisch Comité doet: onverdraagzaam zijn, flink stem ming maken! Dokkum W. E. Torensma Krachtsverhoudingen Bij thans te houden verkiezingen zou Van een verslaggever NIJKERK In de nacht van za n op zondag is de boerderij van d eji T. H. Mispelaar in Nijkerk do< m onbekende oorzaak door bran<js woest. De slapende familie vrouw en twee kinderen), die werd door het lawaai van de men, kon zich tijdig in veiligheiC] len. Het woongedeelte kon, ds het snelle optreden van de bran .aj behouden worden. De schade geschat op een ton. n e raarde Lib Cai ezoek •ote n zi; is te re iexar sche :n ji anger be estop oor e en t< n sa us m: 'EILII de enwoi he ver Ne ebber ronge in de •Arat lere er vo io jul TROUW/KWARTET MAANDAG 25 JUNI 1973 BINNENLAND T6/ -fp.oi

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6