eoeo pü22eleo Bungalow huren? Ga eerst kijken! Tips voor aanrijding Toerisme De Weldoener Verpleegopleiding Leeuwarden 100 nieuwe leerlingen Jongens gevlucht uit jeugdgevangenis Molen afgebrand Personalia Man verdronken 'Kom op' kreeg 250.000 binnen door John Rowan Wilson TROUW/KWARTET MAANDAG 25 JUNI 1973 Van een verslaggever LEEUWARDEN De opleiding voor verpleegkundigen in Leeuwarden mag in augustus tóch beginnen met de op leiding van honderd leerlingen. Staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) heeft de school alsnog sub sidie toegezegd voor honderd nieuwe leerlingen. In mei maakte het ministe rie bekend slechts de kosten voor vijf tig leerlingen voor zijn rekening te willen nemen. Het bestuur van de school dreigde toen met een kort geding omdat het ministerie zijn oorspronkelijke toezeg gingen niet zou zijn nagekomen. Bo vendien kwam de weigering op een moment dat bijna alle honderd leer lingen al waren toegelaten. BINNENLAND/RADIO - TV Van een verslaggever SCHEVENINGEN Tijdens het luchten in de jeugdgevangenis De Sprang in Scheveningen zijn gister middag vijf gedetineerden ontsnapt Twee konden dezelfde middag in de onmiddellijke nabijheid van de gevan genis worden aangehouden: de 20-jari- ge P. J. D. H. uit Den Haag. die bin nenkort vrij zou komen en de 19-jari- ge G. M. M. uit Den Haag, die in pre ventieve hechtenis zit. M. noemde zich de leider van de uitbraakpoging. Voortvluchtig zijn de 15-jarige D. J. F. en de 20-jarige R. J. S. allen uit Den Haag. Voor de ontsnapping was een plan de campagne gemaakt. 22 gedetineerden klommen op een fluitsignaal tegen de getraliede afscheiding op. In de ver warring die daardoor ontstond, slaag de het vijftal erin te vluchten. HEERENVEEN In de nacht van zaterdag op zondag is de oude molen van de heer J. Siebenga in Heeren veen door brand verwoest. De molen stond op de monumentenlijst. Omstreeks half twee werd brandalarm gegeven. De brandweer rukte onmid dellijk uit. maar kon niet voorkomen dat de molen afbrandde. Overleden Mr. Th. P. A. J. ten Ha gen is in Den Haag op 79-jarige leef tijd overleden. Hij was ruim veertig jaar directeur van drukkerij en uitge verij Ten Hagen nv. in Den Haag. De heer Ten Hagen was dertig jaar hoofdbestuurslid van de federatie van drukkersorganisaties: ook was hij voorzitter van de r.-k. vereniging van drukkerspatroons, en bestuurslid van de algemene katholieke werkgeversver eniging en van de vereniging De Ne derlandse Periodieke Pers. In Jeruza lem is op tachtig-jarige leeftijd over leden de uit Nederland afkomstige mevrouw Polly van Leer, weduwe van de Nederlandse vatenfabrikant Ber nard van Leer, met wie zij in Jeruza lem het Van Leer-instituut oprichtte. Zij gaf ook een periodiek over de joodse geschiedenis uit. Strategische functie Professor Ernst van der Beugel, oud-staatssecre taris van buitenlandse zaken in het kabinet-Drees. is benoemd tot hoofd van het instituut voor strategische studies. Hij is het eerste niet-Britse hoofd van dit in Londen gevestigde instituut. Professor Van der Beugel (65) is momenteel professor in inter nationale betrekkingen aan de univer siteit van Leiden en bekleedt verder een groot aantal functies bij Neder landse en Britse maatschappijen. Het instituut voor strategische studies een onafhankelijk lichaam is in 1958 opgericht als een centrum voor informatie en onderzoek over en naar problemen betreffende de internatio nale veiligheid, defensie en de bewa peningscontrole in het nucleaire tijd perk Ilor inzout aal: 1 Lof. 4 spoorstaaf, 7 volksnaam van de kauw, 8 zuivelpro- dukt, 10 boom, 12 gebpgen been, 14 muzieknoot, 15 verlegen, 16 scheik. element, 18 Rijkstelefoon, 19 plaats in Frankrijk, 22 plaats in Utrecht, 24 flinkheid. 25 jongensnaaml 26 plotse linge rijzing van het zoetwater bij eb. 28 afk. van Emeritus, 30 dat is (afk. Lat.), 31 kippenloop, 33 bedorven. 35 _™c Ga, als u een vakantiehuisje wilt huren, niet zómaar af op wat kleurrijke folders en vaardige tekstschrijvers zon nig beloven. Oriënteer u van tevoren, ga eerst zelf kijken of raadpleeg als het huisje daarvoor te ver ligt men sen, die het eerder huurden. Dat is het advies van de Consu mentenbond aan hen, die op de valreep naar de vakantie nog onderdak zoeken. Directie-secretaris D. M. Westen dorp: 'De praktijk heeft geleerd, dat wie lukraak huurt en alléén op de folder afgaat, vaak teleurgesteld thuiskomt omdat het huisje in werkelijkheid veel minder fraai en comfortabel bleek dan de foto deed veronderstellen. Het minste wat men wel kan doen, is eerst zelf te gaan kijken en (wat is er nou ge makkelijker?) een plattegrond van het huisje te vragen'. Wélke teleurstellingen men zich daarmee kan besparen, toonde on langs een onderzoek aan van het ANWB-orgaan Toeristenkampioen, dat zeven bungalowbedrijven in Gelderland en vijf in Noord-Bra bant bezocht. ilroih 'Ttoisdorf Poffendorf Zomaar een greep uit de ervarin gen volgt hier: In de meeste geval len bleken de huisjes zo zuinig aangekleed, dat er eigenlijk geen blind paard schade kon doen'. In vrijwel alle huisjes waren de mu ren gewoon bepleisterd of met muurverf bestreken. De vloeren waren doorgaans van beton of af gestreken met betonverf. In een enkel geval was de kilte er van bedekt door tapiflex, een goed kope en gemakkelijk te anderhou- den vloerbedekking. De douche ruimten waren benepen, muren en vloer van afgestreken beton. Het meubilair bestond veelal uit plas tic of houten keukenstoelen en ta fel met formicablad. Op een enkel terrein waren de huisjes zelfs ge vuld met afgedankt huiskamermeu- bilair, gekocht op een of andere verkoping. Ernstig noemen de on derzoekers ook de kwaliteit van de bedden. Op een enkele uitzonde ring na stonden voor de huurders bedden klaar met slappe doorzak- spiralen, met oude kapokmatrassen of polyethermatrassen van de dun ste kwaliteit. En dat alles werd aangeboden met de veelbelovende naam 'bungalow'. De heer Westendorp: 'Tegenwoor dig wordt vrijwel alles onder die naam verhuurd, zelfs het meest ar metierige huisje. Het wordt tijd. dat er eindelijk eens een classifica tie komt, waaraan de mensen hou vast hebben, want op andere wijze worden ze nauwelijks voorgelicht. De advertenties zijn vaak onvolle dig en bij de VW's kan men meestal ook al moeilijk terecht. Ze geven er wel de adressen, maar lichten niet of nauwelijks in over de kwaliteit van het huisje'. Een andere wens van de Consu mentenbond: het aanstellen van een geschillen-commissie. 'In de reiswereld bestaat zoiets wel. Wie klachten heeft over een reis kan daarmee terecht bij een commissie, die is gevormd door vertegenwoor digers van de Algemene Neder landse Vereniging voor Reisbu reaus (ANVR) en de Consumen tenbond. Van onze kant zijn we bereid samen met de Recron (orga nisatie van recreatie-ondernemers) een dergelijke organisatie op te richten, waar huisjes-huurders hun klachten kwijt kunnen. Waar deze vorm van recreatie zo omvangrijk is geworden in Nederland zijn er nu een kleine 22000 vakantie huisjes is dit gewoon een nood zaak. Dat huurders op het ogenblik zelf maar moeten proberen verhaal te krijgen, is een zeer onbevredi gende situatie'. ADVIEZEN Om die klachten zoveel mogelijk te voorkomen, hier een paar adviezen van de bond: Bekijk samen met de beheerder direct na aankomst in het huisje wat er staat. Controleer het ser vies- en beddegoed. Dat voorkomt rekeningen achteraf. Noteer ook de stand van water- gas- en electriciteitmeters. Maak van tevoren duidelijke af spraken over bijkomende kosten (wordt bijvoorbeeld het schoonma ken na vertrek door de beheerder betaald?) Informeer ook of extra parkeer- geld moet worden betaald voor de auto (kan in een paar weken aar dig oplopen) en vraag ook of even tuele gasten voor bezoek aan het park moeten betalen. Laat duidelijk vaststellen wat u kwijt bent als u door ziekte of an dere oorzaak onverwacht het huis je niet kunt huren. Zet dat alles, als het even kan op papier en laat dat ook de be heerder tekenen. Tip voor hen, die met de auto de lange rit naar vakantieland maken: zorg ervoor, wanneer u bij een verkeersongeluk betrokken raakt (en dat overkomt elke zomer weer duizenden Nederlanders in het buitenland) aan alle kanten gedekt te zijn om te voorkomen, dat u la ter voor een financieel debacle komt te staan. Een paar (ANWB)-adviezen, die men zeker in acht moet nemen: Laat de auto's, die bij de aan rijding betrokken zijn zolang mo gelijk staan en waarschuw direct de politie. Dit is een verplichting als er gewonden zijn en nuttig wanneer er slechts sprake is van materiële schade (in Frankrijk moet men in geval van uitsluitend materiële schade zo mogelijk een door beide partijen te tekenen aan rijdingsformulier constat ami able d'accident invullen. Gaat dit niet, dan moet een deurwaar der (huissier) worden gewaar schuwd. Verzamel zoveel mogelijk be wijsmateriaal, fotografeer de voer tuigen onder verschillende hoeken, met name ook de beschadigingen. Laat aanwezige getuigen meteen verklaringen op schrift stellen. Noteer van de tegenpartij de naam en adres, nummers van de groene kaart, polis en rijbewijs en naam en adres van de verzeke ringsmaatschappij. Doe zo snel mogelijk opgaaf van aan derden toegebrachte scha de aan de verzekeringsmaatschap pij, die de wettelijke aansprakelijk heid dekt. In geval van dood of ernstige verwondingen moet dit zelfs telegrafisch gebeuren. Laat de tegenpartij niet ver trekken omdat hij zegt te zullen betalen tenzij dit zwart op wit ge beurt, liefst met ondertekening door een getuige. Mondelinge ver klaringen worden beschouwd als niet te zijn gedaan. MARY PERKINS Einde boeiende serie van IKOR Kijkers met belangstelling voor de ge schiedenis van godsdiensten en cultu ren rullen het jammer vinden dat de lKOR-serie 'Geloven in de Onvoltooid Verleden Tijd' zondagmiddag is afge sloten. Het laatste programma over sy nagoge en kerk was een boeiende wis selwerking tussen de joodse godsdienst en de vroege christengemeenten. Voor de opmerkzame kijkers waren er in de filmische illustraties interessante ontdekkingen te doen. Zo vertoonde de mozaïekvloer van een godshuis een ho roscoop compleet met de twaalf te kens van de dierenriem. Symbolen van de astrologie, een eeuwenoude kennis bron die wegens onbekendheid ermee nogal eens wordt versleten voor dui velskunst. Jammer dat de samenstellers van de serie de vele voortreffelijke illustra ties van een rijk verleden zonder eni ge toelichting over de buis lieten gaan. Zit er niet een mogelijkheid in, de breed informerende tekst en goed ge kozen citaten in boekvorm uit te geven met een reeks afbeeldingen voorzien van instructieve bijschriften? Het be vorderen van cultuurbesef kan nooit kwaad, zeker niet als het gaat om de plaatsbepaling van de wortels van het christendom. Na een documentaire met inzinkingen over Vuurland en een goede afleve ring in de serie 'Misdaden uit harts tocht', presenteerde de TROS een In ternationaal Rendezvous op muzikaal gebied. Voor een zeer aparte noot zorgden de rasartiesten van het Britse orkest Syd Lawrence en de zanger Mort Shuman. De Frans-Amerikaanse zanger brengt geen gladde show, maar gaat helemaal in zijn zingen op. Shu man lijkt het sterkst in een genre dat af en toe doet denken aan de gevoeli ge liedjes van Toon Hermans. i Van een paar fijne rolvertolkingen was te genieten in een attractief verhaal uit de reeks 'De Rivalen van Sherlock Holmes'. Vooral de butler en enige 'Ieren' waren voorbeelden van goede type-casting. Wie deze rollen speelden, heb ik in de programmabladen niet kunnen vinden. Een uur Portugal mag niet worden vergeleken met hetgeen enkele dagen geleden 'Kenmerk' van dit land liet zien, want de NOS beoogde niets an ders dan de hier levende Portugezen een genoegen te doen met klanken en beelden van eigen land. Ook andere 'gastwerkers' krijgen hun uur en daar hebben ze recht op. Of ze voldoende van 'thuis' proeven in de door de Ne derlander Witteveen samengestelde programma's moet worden afgewacht. De AVRO kwam zaterdag aardig voor de dag met een zomers 'Drieluik'. Van de 'nieuwe oogst' lijken de dansen Daphne en Debbi alles mee te hebben om in de showbusiness te slagen. De jury zag kennelijk toch meer perspec tieven voor het zangeresje Margot Ger- retsen, maar ik vond de loftuitingen te overtrokken. In de jury ontpopte Al- bert Mol zich als de u-at oudere heer met goede adviezen. Hij mag zich dan graag als potsenmaker aanstellen, uit zijn tips bleek zijn veelzijdige vakken nis. Berend Boudewijn mocht van de KRO in de laatste quiz van het seizoen op een ongekende manier royaal zijn, door aan alle tweehonderd aanwezigen op de tribune een jaar kijkgeld terug te geven. De populariteit van het pro gramma zal daarmee stellig zijn geste gen. TON HYDRA AMSTERDAM De 28-jarige S. Veen- stra uit Amsterdam is gistermiddag tijdens het baden in het Nieuwe Meer in zijn woonplaats verdronken. De man, die niet kon zwemmen, verdween volgens de politie plotseling onder wa ter toen hij zich een meter of vijftien uit de kant bevond. Zijn stoffelijk overschot werd vier uur later door de rijkspolitie te water opgedregd. UTRECHT De actie 'Kom Op' van de drie industriebonden van NVV, NKV en CNV, die tijdens de stakings acties in het voorjaar werd opgezet om de weerstandsfondsen van de drie bonden weer op peil te brengen, heeft tot nu toe minimaal een kwart mil joen gulden opgeleverd. De actie ein digt op 1 augustus. Toen de drie industriebonden de actie begonnen rekenden ze op een bedrag van vele miljoenen. De stakingsacties hebben de bonden 15 miljoen gulden gekost. MiSSCMlf» TORIW? 94. 'Kijk,' zei de oude graaf Bennick van Rijckensteyn een tikje zuinig. 'A- driaan komt me natuurlijk tegen slui tingstijd weer ophalen. Ik heb me echter laten brengen om een ogenblik rust te vinden bij een kopje koffie of een glaasje port. Het lawaai thuis is niet meer uit te houden, begrijp je. Aan één stuk door hoor ik een regel matig boem-boem-boem-boem! Het houdt maar niet op. En het lijkt wa rempel wel of het hoe langer hoe dichter bijkomt.' 'Dat ben'n de ze- nuw'n, graaf, zei Eelco. 'Je kunt thuus natuurlijk de Turkse trommel hoor'n van die akelige biebeldebonk- muziektent in het bos. En as je zo'n trommel eenmaal hoort, dan gaat-ie op je zenuwen werk'n. Dan hoor je hem hoe langer hoe duidelijker. Daar komt dan nog bie, dat die zwarte trommelaar hoe langer hoe wilder wordt naarmate de aav'nduur'n voort- roll'n. Maar dit kan'k je wel vertell'n, meneer de graaf, het leegl is zowat ge- leed'n hoor! Die tent wordt gesloot'n, wat ik je brom!' 'O ja?' riep de oude edelman verrast uit. 'Waarom dan?' 'Geen vestigings- en geen muziekvergunning, antwoordde Eel co kalmpjes. 'Al reed'n genoeg dus om dit broeinest van slinkse streek'n en plat vermaak uit te roei'n en de rust te doen weerkeer'n in de schil derachtige boss'n van Rijkhuyzen.' Dat vond de oude edelman allemaal zo prachtig gezegd van Eelco, dat hij hem en de smid uitnodigde voor nog een potje bier op zijn rekening. En dan gaan we gedrieën het potspel spe len,' lachte hij. 'Het onsterfelijke bil jartspel uit de Camera Obscura van Hildebrand! Kijk, ik ga al van acquit!' De eerste stoot van de graaf was sli V een ware meesterstoot en de kegi van de smid vloog kletterend omver. 'Dat gaat je geld kost'n, Verhoorn«y| lachte Eelco. En terwijl de graaf e J1 zijn twee makkers zich net als nee Pieter Stastok verstoutten pot te sp len, vonden er in de oude herberg het duo Jan en Sjarl enkele opwii dende toneeltjes plaats, die besli de moeite van het vertellen en teki nen waard zijn. We vinden 't tenmii ste maar een vreemd geval, dat ee i van de aldaar aanwezige 'nozempje niet deelneemt aan het huppelende g bonk en het stampende geschuifel, d ,aS voor dansen moest doorgaan. Het jon fee: mens droeg een zwarte bril en stoi jjVe onopvallend, half verborgen in e< ,el donker hoekje, achter een dikke ho ten draagbalk. Met een kwaadaardi de trek om zijn mond keek hij het zi gege loze amusement eens aanjstdri Radio vandaag HILVERSUM i VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur A'dam: lichte gramm.muz.. rep. en lnterv. (7.25-7.30 V.d. voorpag.). VPRO: 7.5-1 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Dingen v.d dag. 8.23 (S) Spitsuur A'dam - verv. 9.35 Waterst. 9.40 <S) Geef me de vijf: ver- zoekpl.progr. 10 30 <S) Muz. voor luiste raars. (11.00-11.02 Nws). NOS: 12.00 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-maan- dag: rechtstreeks progr. met rep., lnterv., telef. reakties en muz. (13.00 Nws en 13.11 Akt.rubr.). 14.23 Schoolradio. AVRO: 14.45 Reg. zaken. 15.10 (S) Hobo en orgel: klass. muz. 15.35 (S) Biels en Co, wekelijkse strip. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 Pople- pel - kinderen draaien platen. 16.30 (S) Mi- kadoo'kindermagazine. Overheidsvoorl.: 17.40 De politie nu. AVRO: 17.55 Med. AVRO: 18-00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 AVRO Schaaktoernooi 1973. 18.26 (S> Jazz Spectrum. PP: 19.00 Uitz. v.d. P.P.R. NOS: 19 10 (S) Harmonie en Fanf. in Nederl. en Eur. 19.40 <S) Hobbyscoop - popul. progr. over electronica. 20.00 Komt U maar: act. progr. met gesprekken, telef. reacties en lichte gramm.muz. 21.45 Uitgebr. rep. 22.23 Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22-50 (S) NOS-Jazg - Jazz in aktie. 23.20 Radiorama: De zangpedagoog: lnterv. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. {r.overz. 8.00 Te Deum Laudamus: geestellj- e liederen en muz. 8.24 Op -de man af: evangel, comm. bij de tijd. 8.30 Nws. 8.30 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 (S) Plein Publ.: maandagmorgen met mensen en muz. (9.30 hlor en Nu. 10.30 Nws.) 11.15 (S) V.d.'kleu ters. 11.30 (S) Hier en nu. 11.32 (S) Zllver- Ëraat: progr. voor oudere luisteraars. 11.55 ed. 12.00 Strictly Country Style. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- on tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.50 Op de mini-toer met Ben Smit: lichte gramm.pl. 13.00 (S) Hoogtepunten uit Cosl fan tutte, opera va nMozart. 14.00 (S) Lichte gramm.pl. 14.30 (S) Hier en Nu. 14.32 (S) Altmezzo en piano: mod. liederen. 15.00 Mld- dagdst. 15.30 Nws. 15.33 (S) Studio 6: mid dagmagazine met 16.30 (S) Hier en Nu. 16.50 Pleisterplaats: toerisme en recreatie. 17.20 Overheidsvoorl.: Suriname journaal. Spreker: Dr. E. Th. Waaldijk. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. NCRV: 18.00 (S) NCRV Combo Corner. 18.19 Ultz. v.d. B.P. 18.30 Nws. 18.41 Toe lichting bij het nws. 18.48 (S) Kapel v.d. Kon. Luchtmacht. 19.00 (S) Filter: Jongeren- progr. 19.30 (S) Llterama: radiokron. over boeken, schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Avondoverdenking. 20.15 Londens Symf. Ork. en solist: mod. muz. 20.40 <S) Mariken van Nleumeghen, Middelnederlands spel. 22.10 Ensemble Les Menestrlers: lichte muz. 22.45 Theolog. Etherleergang. 23.20 (S) Dori an Woodwind Quintet: mod. muz. 23.55-24.00 NW: HILVERSUM III KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S en mono) KRO- Drie: discjockeyshow. (8.00, 9.00, 10.00 11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.03 (S) Van twr tot twee: KRO's pauzeprogr. met 13.00 1 en 13.03 Raden maar. TROS: 14.00 Nws. 1 Van twee tot drie op III. 15.00 Nws. 1 partij De Hugo van Gelderen Show. inkl. de ns nale tip-twintlg. (16.00 en 17.00 Nws.) cn NOS: 18.00 Nws. 18 02 Joost mag niet e AVRO: 19.00 Nws. 19.02 (S) Nederland-n stop. 20.00 Nws. 20.02 Radiojournaal. 2 adruk Take the 8-train. 21.00 Nws. 21.02 De neg uur-show. 22.00 Nws. 22.02 (S) Supercl Journaal. 0.05 Droom-Top-Tien. 0.55- gg y BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.03 Lan ;e]iik kron. 12.15 Lichte muz- (12.50 Buitenl. pe verz. 13.00 Nws, act., weerber. en scho burgprogr.'s. (14.00 Nws. 14.03 Lichte (15.00 Nws). 16.00 Nws en beursber. Lichte muz. 17.00 Nws en med. 17.10 Lit muz. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 V.d. soldaten. 18.28 Pi desportber. 18.30 Protest, godsd^ ultz .1 »ngS] ig k; raan in, ir RO- heeft skenc I zou bij 'i|at zi maa buitenhaven, 37 vreemde munt (afk.), 38 houten klepper, 40 Ledger (afk.), 41 schroefboor. 42 wapen. Verticaal: 1 bekend gebouw in Am sterdam, 2 afnemend getij, 3 bedekt bloeiende plant, 4 opstootje, 5 voer tuig, 6 steensoort, 7 latwerk, 9 door- tochtgeld, 11 paardeziekte, 13 als on derpand geven, 15 aanlegplaats, 17 plaats in Groningen, 18 schade, 20 filmmaatschappij, 21 badplaats in Duitsland, 22 bevel, 23 societé (afk.). 25 water in N.Br. 27 deel van een schip. 29 loterijbriefje, 32 grond die bij een hoeve behoort. 33 knaagdier, 34 achting. 36 priem. 38 muzieknoot, 39 bergplaats. OPLOSSING VAN VRIJDAG 1 kam, 2 lam, 3 ben, 4 tam, 5 rat, 6 nis. 7 toe, 8 ego. 9 ram, 10 aap, 11 mos. KANARIEGRAS 24 Ze knikte en probeerde zich tot een stemming van gepaste waardering te dwingen en de warmte, de broeierig heid en haar toenemende reismoeheid te vergeten, maar dat was niet gemak kelijk. Ze waren al twee weten gele den uit Engeland vertrokken. Het was een ellendige tijd geweest. De ver koop van het huis en de meubelen was op zichzelf al naar genoeg ge weest. Toen kwam het advies van het hoofdkantoor van het zendingsgenoot schap in Londen dat ze er verstandig aan zou doen Rosamond in Engeland te laten totdat ze zich goed en wel in het ziekenhuis hadden geïnstalleerd. De Cranes waren heel aardig geweest en wilden haar met alle plezier in huis nemen, maar het was toch een pijnlijke scheiding haar achter te la ten. Om geld te besparen hadden ze met de boot toeristenklasse gereisd. Het benauwende ongerief had haar aange boren heimwee nog verergerd. En nu. om de maat te doen overlopen, scheen ze iets gegeten te hebben dat haar slecht bekwam. 'Is er iets met je?' vroeg Barrington. 'Nee, het gaat wel. Hoever moeten we nog?' 'Een uur of vijf. Maar ze gaan natuur lijk niet altijd precies volgens het boekje', zei hij toegeeflijk. Hij scheen de onbetrouwbaarheid van het leven in Afrika eerder leuk te vinden dan het tegendeel. 'Soms stoppen ze en dan ontdek je dat ze dat doen om een vrindje te laten instappen of een mand ananas te kopen. Het heeft geen zin je daarover op te winden. Zo is het hier nu eenmaal'. De locomotief zwoegde hoorbaar ver der over de broeierige kustvlakte. Ten slotte verminderde hij vaart en begon te klimmen. De plantengroei werd schraler en de spoorweg baande zich voort door rotsige ravijnen en zwoeg de tegen bergpassen omhoog. Het was tijd voor de lunch. Barrington stelde voor dat ze iets zouden gaan eten, maar zij schuude van nee. Ze koester de de hoop dat ze, door haar plaats niet te verlaten en een maximum aan wilskracht op te brengen, er nog net in zou slagen om niet over te geven. Ze aten wat fruit uit een papieren zak. Na dat hapje sliep ze bij vlagen, waarbij haar hoofd onprettig tegen de hoek van de coupé bonkte. Er leek aan de reis geen einde te komen en de misselijkheid in haar maag voelde aan als iets dat ze haar hele leven met zich zou meedragen. Ze kon een wrokkig gevoel niet onderdrukken. De spoorlijn was nu door de bergen heen die het centrale deel van het continent van de zee afsloot. Het land aan weerszijden was nu geen tropisch moeras en bos meer. maar een hoog vlakte met dor struikgewas. Een keer zag ze in de verte een groep grijsbrui ne vlekjes waarvan Barrington be weerde dat het een kudde olifanten was. Toen kwamen de rails volkomen onverwachts langs een oever te lopen, vanwaar men een uitzicht op de rivier had. Na de dorre vlakte, waar ze doorheen gekomen waren, was het een adembenemende aanblik. Het had veel weg van een meer. De oevers en de eilandjes waren verbazend vrucht baar, en daarover verspreid lagen in boorlingendorpjes. Zo legden ze een vijfentwintig kilometer af en toen veranderde de rivier. Hij werd smal ler. Er waren watervalletjes en schui mende stroomversnellingen. Enkele kilometers verderop werd hij weer breder. Ze keek ernaar, geboeid door zijn vele aspecten. Ze stelde zich voor hoe hij door Centraal Afrika voort- kronkelde naar zijn monding, in een andere wereld een paar duizend kilo meter verderop. (Wordt vervolgd) TV vandaag aesporioer. io.ju rruiesi. goasa. uuz ,i Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Gramm.n DIJ m 19.00 Nws, act. en med. 19.30 Lichte i L (19.40 Keurig Engels.) 20.00 Muz.progr. 2 Par[lJ Spllnternws. 21.05 Licht progr. 22.00 li we r>: 22.05 Licht progr. 23.00 Nws. 23.05 Ge y nog kt dc te vc ggen het e NEDERLAND I NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal KRO 19.05 De familie Ashton NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 De vrouw, een lastdier of meer: informatief progr. 21.10 Blondjes genieten de voorkeur, Amerik. speelfilm uit 1953 NOS 22.40 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal AVRO 19.05 De avonturen van Toomai en de olifant 19.30 En dan is Moe d'r nog NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Peyton Place 21.10 Cannon - Bloed aan de wijnrank 22.00 Televizier Magazine 22.50 AVRO-Scliaaktoernooi 1973 NOS 23.00 Journaal TELEAC 23.05 Recht op de burger af - les 13 (herh.) DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Act.magazine. 10.45 Filrarep. 11.25 Der Hund 1st weg, film. 12.15 Act. magazine. 12.40 Persoverz. 12.50-13.20 Buitenl. rep. 16.15 Journaal. 16.20 Fllmrep. 17.05 V.d. kinderen. 17.25 V.d. kinderen. 17.40 V.d. kinderen. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Juila. 18.30 Act. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Unser Dorf. 19.59 Pro- gr.overz. WDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Progr.overz. v.d. komende week. Aansl.: Eddies Vader. 18.40 Act. 19.15 Bruno der Schlaumeier. 19.23 Rep.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Act. 21.00 Vragenspel. 21,45 Rep. 22.30 Journaal, comm. en weerber. 22.50 Der Polt. 0.40 Jour naal. DUITSLAND II 17.30 Journaal en weerber. 17.35 Eln mer mit Nicole. 18.05 Magazine met rep. en mug. Schweinchen Dick. 19.10 Stadt ohne Shi 19.45 Journaal, act. en weerber. 20.15 F1 In den Orient. Aansl.: Journaal. 21.00 schwarze Kreis, Amerik. speelfilm uit 22.50 Journaal, comm. en weerber. 23.' Intern, korto film. DUITSLAND III NDR 10.05-12.20 en 17.00-18.00 Schooltl sic. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Serle-ultz. Serle-uitz. 20.00 Journaal en weerber. Film. 20.50 Film. 21.35 Politieserie. DUITSLAND III WDR 9.30 Sesamstrasse. 18.30 Sesamstrasse. 19.00 Zandmann. Griekse werkn. 19.15 Almanak. 19.45 Nws Noordr.-Westf. 19.55 Comm. 20.00 Jour en weerber. 20.15 Wetensch. progr. Idem. 21.00 Filmrep. 21.45 Journaal. 2 22.25 PollUeke gedichten. BELGIE NEDERLANDS 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Tekenfilm. Sport. 19.33 Zoeklicht. 19.38 Med. en ber. 19.45 Journaal. 20.10 De Troja vrouwen, speelfilm. 22.00 Fllmrep. 22.30 kennws. 23.05 Journaal. BELGIE FRANS 18.05 Journaal. 18.10 Kleuterprogr. V.d. vrouw. 19.00 Kath. godsd. uitz. Sport. 19.45 Weerber. en journaal. 20.11 Fusillade en reponse a Dostoievsky. 22." terv. 22.30 Journaal. s re in denk léjvan? J *Sir inhic ■slid ope; onze re, v eggen; de Al dit all wat de

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4