Raad: fluor in water onwettig PiUOEOT FIETSEN Benzine mogelijk 7 cent duurder ee vrouwen gedood brand in inrichting Astronauten gezond terug h deze krant Extra miljoenen ter beschikking van werkloosheid >nnig Uitspraak in procedure zes Amsterdammers Kind verbrand bij autobotsing DOLFINARIlim o krant VADÉMO op de bres voor een sterke christelijke pers! Leidse Coeraiiit ISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastlch is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ZATERDAG 23 JUNI 1973 54ste jaargang no. 69 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer in omgeving Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur liBEéfeSÈ: litgebrande kamer van de vermoedelijke brandsticthster die la- prkoold op het bed werd gevonden. 'ronk en mevrouw Vorrink ^orgaan komt er van echt sa- JJegeren in het kabinet en RJamen steunen in het parle- B niets terecht. R-fractieleider mr. W. Aantjea. wegend zonnig maar in het loosten van het land ook kenvelden en mogelijk hier daar een bui. Matige tot chtige oostelijke wind. Maxi- 1 omstreeks 23 graden maar k aan zee enkele graden lager. «GEN EN OVERMORGEN: irwegend droog, tamelijk zon en vrij warm. on op: 04.20 04.21 r onder: 21.04/21.04 1 'an op: 00.06/00.25 ie onder: 13.54/15.15 nti gjjfc maar, twee mien bij elkaar Wal 'de twee woorden die dezelfde ié hebben. U heeft er deze week Baal twaalf gevonden. Schrijf ze briefkaart, adresseren aan Dag- Trouw/Kwartet, postbus 859, Inzenden uiterlijk 27 ju- prijswinnaars worden 30 juni plaats bekendgemaakt. Drie tigen maken kans op dertig gul- lossing van vorige week luidt: akePzen-Tongeren, Ridderkerk-Roer- ;eldu Overloon-Oudewater, Utrecht- ehtast, Waardhuizen-Wapenveld, n g>n-Knollendam, Westbroek-Wor- Aalsmeer-Akcrsloot, Rozen- •inkel, Tiengemeten-Tilburg, Eibergen, Tolkamer-Tegclen, beginletters vormen Iwartet. U hoefde echter al- plaatsnamen, die door elkaar staan, in te sturen). Jswinnaars zijn: Mevr. M. E. lijk-Steinhauzer. Duinroosstraat J Helder; Cobi Knobbout, Elzen- 11, Aalsmeer; II. J. Schipper- lerp. Van Kinsbergenstraat 6, l a/d Rijn. Van een verslaggever ROSMALEN Bij een korte, felle brand in de psychiatrische inrichting Koudewater in de gemeente Rosmalen zijn twee vrouwen omgekomen. Twee anderen konden op het nippertje ge red worden. Uit het onderzoek is ge bleken dat een der vrouwelijke pa tiënten brand in haar kamer moet hebben gesticht. De twee omgekomen vrouwen waren twee verpleegster die ter behandeling in de inrichting opgenomen waren. Het zijn de 43-jarige A. M. Scholten uit Oss en de achttienjarige A. T. M. Louwers uit Groesbeek. De brand in de kamer (die door laatstgenoemde patiënt moet zijn aan gestoken) laaide zo fel op dat de ka mer in een oogwenk een vlammenzee was. Dankzij het snelle ingrijpen van de brandweren van Rosmalen en Den Bosch kon de brand in een kwartier onderdrukt worden. Het tweede slach toffer lag in een andere kamer en moet in de rook gestikt zijn. Twee andere patiënten konden maar nèt gered worden. Een van hen heeft door het inademen van hete lucht een ernstige inwendige verbranding. Voor haar leven werd gisteren gevreesd. Volgens de geneesheer-directeur dr. A. Jongman, treft de nachtbewaking geen schuld. De andere bewoners van het paviljoen, waar de brand woedde, zijn elders in de inrichting onderge bracht. HOUSTON (Reuter, UPI) Wat wankel op de benen maar in ieder ge val op eigen kracht liepen Charles Conrad, Joseph Kerwin en Paul Weitz gistermiddag op het vliegdekschip Ti- conderoga naar het medisch laborato rium waar, zij uitgebreid zouden wor den onderzocht. Dat was alvast een duidelijk succes voor de Amerikaanse ruimtevaartge- neeskunde, want het is na kortere pe rioden van gewichtloosheid wel voor gekomen dat astronauten zo ongeveer uit hun capsule gedragen moesten worden. 'We zijn allemaal in super-vorm', had gezagvoerder Conrad al meteen na de behouden landing in de Stille Oceaan gemeld, maar de medische gevolgen van 28 dagen zweven rond de aarde zullen nog in uitvoerige onderzoeken moeten worden vastgesteld. De eerste indruk was in ieder geval bemoedi gend. Even zag het er gisteren naar uit dat de drie mannen nog niet zouden te rugkomen, toen vlak voor hun vertrek het diepvriessysteem in Skylab kuren kreeg. De temperatuur in de vrieskas ten liep op tot min veertien graden, en inschakeling van het reserve systeem veranderde daar niets aan. Maar de vluchtleiding concludeerde dat de ruimtevaarders niets aan het vriessysteem zouden kunnen doen wat niet ook met afstandbesturing door Houston gedaan kan worden. Zondag worden de mannen in San Clemente ontvangen door president Nixon en partijleider Leonid Brez- njew een unicum in de geschiedenis van de ruimtevaart. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM Fluoridering van het drinkwater is onwettig. De waterleidingwet geeft de waterleidingbedrijven niet de mogelijkheid om fluor aan het leidingwater toe te voe gen. De Hoge Raad heeft dit vastgesteld in een gisteren gedane uitspraak in een procedure, die door zes Amsterdam mers was aangespannen tegen fluori dering van het Amsterdamse leiding water. Ze verloren hun zaak bij de rechtbank en het gerechtshof, maar de Hoge Raad heeft het arrest van het hof nu vernietigd. De raad heeft de zaak voor verdere behandeling ook teruggegeven aan het Amsterdamse hof. De waterleidingwet verplicht de wa terleidingbedrijven de levering van deugdelijk drinkwater te waarborgen. Die plicht heeft het bedrijf alleen maar met het oog op een goede drink watervoorziening. Met do toediening van fluor wordt geprobeerd het tand bederf tegen te gaan. Dat is een doel dat buiten de drinkwatervoorziening valt. Toevoeging van dergelijke stof fen aan het water is daarom een maatregel, waarvoor de wettelijke grondslag ontbreekt, zo overwoog de Hoge Raad. Het college noemt fluori dering een maatregel van 'ingrijpende aard'. Hij vindt het onjuist om aan te nemen dat de waterleidingbedrijven zonder een wettelijke basis toch de vrijheid hebben om fluor in het wa ter te doen. Noch de tekst van de wet, noch de wetsgeschiedenis geven enige aanwijzing om aan te nemen, dat de wetgever de waterleidingbedrij ven die vrijheid wel heeft willen ge ven, aldus Nederlands hoogste rechts college. In strijd met wet De vele waterleidingbedrijven, die toch fluor in het water doen, ontle nen hun bevoegdheid aan beschikkin gen van de staatssecretaris van volks gezondheid. Deze kon die beschikkin gen uitvaardigen op grond van het zo genaamde waterleidingbesluit In dit besluit wordt ervan uitgegaan, de wa terleidingwet zich niet verzet- tegen toediening van fluor aan het .vater voor medische doeleinden. De Hoge Raad heeft met zij., arrest van giste ren bepaald, dat dit uitgangspunt niet juist is. Daarmee ontneemt de raad de wettelijke basis voor de fluoridering Eén van de vijf tappunten voor on- gefiuorideerd wa ter in Amsterdam. Volgens de Hoge Raad is het halen van water bij deze kranen 'aanzien lijk bezwaarlijker' dan het open draaien van de kraan thuis. van het drinkwater. De gevolgen hiervan zijn nog niet te overzien. Bij het waterleidingbedrijf in Amsterdam toonde men zich giste ren onaangenaam verrast. De Amster dammers die zo hardnekkig tegen de fluoridering zijn blijven vechten wa ren uiteraard in hun nopjes met de uitspraak van de Hoge Raad. Zij spanden begin vorig jaar een kort geding aan tegen het gemeentelijk wa terleidingbedrijf omdat ze meer moge lijkheden wilden om aan ongefluori- deerd water te komen. In Amsterdam waren daarvoor vijf tappunten inge richt. Hun poging om de fluoridering tegen te houden liep vast bij de rechtbank, die hen in het ongelijk stelde. Ook in hoger beroep bij het gerechtshof verloren ze. Ze gingen vervolgens naar de Hoge Raad, omdat ze vonden dat het hof vooral te wei nig aandacht had geschonken aan wat er in de waterleidingwet stond. 'Onbehoorlijk bestuur' Tot het beschikbaar stellen van water zonder fluor zijn de waterleidingbe drijven in feite verplicht door een uitspraak van de Raad van State in 1970. Deze raad zei toen dat het 'on behoorlijk bestuur' zou zijn als men sen. die dat beslist willen geen water zonder fluor kunnen krijgen in hun gemeente. De meeste gemeenten heb ben daaraan voldaan door hier en daar kranen met 'zuiver water' te plaatsen. In Amsterdam werden dat er vijf voor de hele stad. In zijn ar rest van gisteren zegt de Hoge Raad dat de gebruikers in Amsterdam hier door 'praktisch gedwongen' zijn fluor tot zich te nemen, ook als ze daar be zwaren tegen hebben. De raad vindt dat de Amsterdamse eisers terecht 'geen genoegen' hebben genomen met die ene leiding met vijf tappunten krijgt het Amsterdamse hof de moge voor ongefluorideerd water. Daarmee lijkheid om juist op dit punt de zaak weer te bezien. Vier miljoen mensen Vorig jaar ontvingen bijna vier mil joen Nederlanders water met fluor in hun huis. Verder hadden waterlei dingbedrijven met een verzorgingsge bied van 1,8 miljoen inwoners al ver. gunning gekregen voor fluoridering. Er liggen ook nog verschillende aan vragen voor zo'n vergunning, maar sinds de zomer van 1972, toen dr. Stuyt minister van volksgezondheid werd, zijn er geen vergunningen meer verstrekt. Bredere informatie over het weer en de oproepen voor toe risten in binnen- en buitenland vindt u gedurende de zomer maanden op pagina 7. Binnenland Grondlegger Russische vloot Nederlander 17 Vissers 'ruimen' mijnen 17 Buitenland Verkuyl terug uit Indonesië 11 Boer en buffel lotgenoten... 11 Kerk Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten de Nederlandse economie een extra financiële injectie van 250 miljeên te geven om de werk loosheid te bestrijden. 'Hiertoe is overhaast besloten', ver klaarde premier Den Uyl gisteravend na afloop van de ministerraad, 'omdat de werkloosheid ondanks de werk gelegenheidsprogramma's van het vo rige kabinet ter waarde van 800 mil joen en ondanks de zich verbeterende economische situatie niet vermin dert. Japan voor keik n moeras... 2 t» i i ,ci o De verwachting van het vorige kabi- Dondsclagen met bcheps Z ne^ ^at ^ie ggo miljoen de werkloos- c heid tot onder de 100.000 zou bren- bpOrt gen, is voos gebleken. Momenteel zijn er nog steeds 122.000 mensen constant Favoriet Gerben Karstens 23 werKloos. Wij proberen dal aantal tot rQ c W I I 1 O- onder de 100.000 te krijgen. Lukt dat öo prots mijden Wimbledon Zo njej (jan Zullen er weer nieuwe werk- Recéptcn 'V 6 gelegenheidsprogramma's worden uit- strips en feuilleton 6 gevoerd, de voorbereidingen daartoe commentaar 7 ZHn al begonnen', aldus premier Den Dichtbij en verder 7 TI„, Familieberichten 8 u''- Lezers schrijven 19 Probleem 19 Het werkgelegenheidsprogramma van Puzzels 2i het kabinet Den Uyl zal een ander ka- ratter krijgen dan vorige werkgele- Dammen en schaken 25 genheidsprogramma s. Het verschil is Bcurs 27 dat met de 250 miljoen tegelijkertijd een aantal maatschappelijke knelpun- r>_ p.ten zal worden aangepakt. De werkge ld u3( V l-onman nGGIl legenheidsprcjecten zullen met name verbetering van woningen, stadscon- 7Rrapn nvpr PflllPPfl *5 structie, nieuwbouw van gevangenis- ZAHgCIl UVCI lUIIGgd D gen en gestichten en het onderwijs DEN HAAG Minister De Gaay betreffen. Van de 250 miljoen zullen Fortman (binnenlandse zaken) maakt bijvoorbeeld per 1 augustus 800 oner- zich zorgen over het gedrag van enke le zijner collega's. Hij meent dat som mige ministers wat al te snel en te gemakkelijk uitspraken doen over be- RITA leidszaken waarover het kabinet nog geen definitief oordeel heeft geveld. wijzers extra voor de probleemgebie den worden aangenomen. Honderd miljoen wordt besteed in de grote steden plus de stad Leiden, om dat daar de werkloosheid onevenredig groot is. 'Het karakter van de werk loosheid is aan het veranderen. Het zijn moraenteél vooral oudere werkne mers die zonder werk zitten. De voor uitzichten van de schoolverlaters lij ken gunstiger te worden', aldus drs. Den Uyl. De 250 miljoen zal worden gefinan cierd uit de gelden van Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (de zoge naamde vocrinschrijfrekening). Het kabinet ziet op deze manier kans een aantal wensen te realiseren buiten de normale begroting om. (ADVERTENTIE) VERHUIST U? Of heeft u ander transport nodig? Een vertrouwd adres: HOLWERDA ZONEN DOKKUM: 05190 - 22 92 - 2580 LELYSTAD: 03200 - 2 16 00 - 2 14 00 ROTTERDAM De 3-jarige Kathelein de Roeck uit Delft is gisteravond ver brand bij een autobotsing op rijksweg 16 ter hoogte van Alexanderstad in Rotterdam. Bij de botsing waren twee auto's be trokken. Toen een van de wagens moest afremmen vloog een achterop komende auto met flinke snelheid tegen zijn voorganger. De voorste wa gen vloog daarbij in brand. LELYSTAD De zestienjarige Jan Bosch uit Ermelo is omgekomen toen hij tijdens maaiwerkzaamheden bij Lelystad van een trekker viel en met zijn benen in een achter de trekker geplaatste cirkelmaaier kwam. Hij werd zo gewond dat hij ter plaatse overleed. Vermoedelijk gebeurde het ongeluk doordat de trekker in een sloot terechtkwam. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De benzineprijs gaat op 1 augustus mogelijk met zeven cent omhoog. Minister Lub bers (economische zaken) is er mee akkoord gegaan dat de olie maatschappijen per 1 augustus de prijs van benzine met nog één cent verhogen. Dat is een cent minder dan waarom zij hadden gevraagd. De oliemaatschappijen hadden al eer der toestemming gekregen de benzine prijs met ingang van 1 juli met twee cent per liter te verhogen. Bij elkaar gaat het dus om een verhoging van drie cent. De verhoging houdt ver band met de stijging van de energie prijzen op de wereldmarkt. Het is mogelijk dat de automobilist por 1 augustus met nog eens een ver hoging van de benzineprijs wordt ge confronteerd van bijna vier cent. Dat zal dan het geval zijn wanneer de Tweede Kamer ermee akkoord gaat dat dt benzineaccijns met 3.86 cent worden verhoogd. Maar, zoals we gis teren al berichtten, heeft de Kamer ernstige bezwaren tegen dit voorstel. De algemene verladers en eigen ver- voers organisaties (EVO) heeft de mi nister-president gisteren een telegram gezonden, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over de plannen de benzineaccijns op zeer korte ter mijn te verhogen met ongeveer vier cent per liter. 'Een accijnsverhoging van vier cent, gevolgd bij de op handen zijnde ben zineprijsverhoging door de oliemaat schappijen en de prijsstijgingen sinds eind vorig jaar, verontrusten ons in ernstige mate gezien de gevolgen hier van voor de distributiekosten en daar mee voor de kosten van het goederen en dienstenpakket voor de gebruikers, aldus de EVO in het telegram. De stijging van de wereldmarktprijzen heeft ook gevolgen voor andere olie- produkten. De prijs van gasolie, huis brandolie 1 en 2. autogasolie. dunne stookolie en petroleum stijgt met 2.50 per 100 liter. Bovendien mogen de eerder in overleg met het ministe rie vastgestelde kortingen worden ver minderd met 50 cent per 100 liter. De prijs van hoogzwavelige stookolie mag met 2 gulden en die van laagzwaveli- ge stookolie met 6 gulden per ton verhoogd worden. (ADVERTENTIE) Kom naar het DoMnariLm|™" Hardenjjyk («how In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.ÖO - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. HARDERWIJK "W (ADVERTENTIE) Makelaardij \#W HOOGE-VE'EN Tel. 05280 - 6425Ó (ADVERTENTIE) n wonder op 2 wielen voor fiets-enthousiasten 'Nu kunt u gelijk een hele sta pel jurken gaan kopen, want u krijgt toch al een standje.' noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) G handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1