VP, ARP EN GHU STAAN MORGEN OOR EEN MOEILIJKE BESLISSING dichtbij angetaste Isities pktijk Jslist °Jëlemaal Germans Wering Eenheid e partijvergaderingen over de vorming vah een nieuw partijverband Verering kent geen grenzen klare taal bekijken eerlijk hoofddeksel holambra T4/pf/KWARfTgr VRIJDAG 22 JUNI 1973 BINNENLAND T5/K7 r P. L. van Enk s volle jaren van moeizaam rapporten, nota's en ities verzinnen, stencillen en uitdelen, bespreken, ieren en er ruzie over maken, hebben de partij- ■en van KVP, ARP en CHU nog energie en moed g overgehouden om opnieuw enig rumoer en op te roepen: zij vragen hun partijen morgen een aak te doen die alle vorige in betekenis overtreft, ebben ons wel eens afgevraagd waar zij die ener- moed vandaan halen. Er is al een schrikwekkend manuren in de confessionele samenwerking gaan l maar het heeft tot dusverre niets bijzonders of ierends opgeleverd: enig overleg tussen de Twee de Kamerfracties en verder een gemeenschappelijk urgentieprogramma voor de verkiezingen van 1971. Een schamel resultaat, dat bovendien dubbel en dwars kan worden weggestreept tegen de splijting die onze aan komende christen-democratie bij de formatie van het kabinet Den Uyl heeft moeten verduren. Een berg van werk en getob, maar er is niet eens een muis uit voort gekomen. Toch vragen de besturen hun partijen morgen in feite niets minder dan zichzelf op te heffen om deel te heb ben aan een partijverband dat volgens de visie van de nota van de contactraad 'nieuw en anders' zal zijn. En waarom? Omdat, zegt de ontwerp-resolutie die morgen in discussie is, de noodzakelijke partijvernieuwing geen verder uitstel gedoogt. Maar waarom is die partijver nieuwing zo nodig? En vanwaar al die haast? Het staat niet in de ontwerp-verklaring, we moeten het zelf zien te verzinnen. Welnu: wat er zit achter die lang ademige hardnekkigheid waarmee de drie schapen in één hok worden gesleept, dat is het opzienbarende ver val van de confessionele politiek van de laatste jaren en de angst dat het eind daarvan nog lang niet .in zicht icties van KVP en CHU zijn de [zes jaar ongeveer gehalveerd. jRP heeft zich, dank zij haar J organisatie en de blijkbaar nog [[aanwezige samenhang van hel meerde leven, nog gehand- I Cijfers van recente opiniepei- wijzen erop dat de aanhang ARP zelfs door de moeilijkhe- inen de partij over de formatie izt beduidend is aangevreten, roor de AR-top is het een uitge- zaak dat, over vijf tot tien |ok in het kiezersbestand de ont- zal beginnen. intasting van de confessionele van wool banale speculaties tot slot. A«?de resolutie, zoals zij er nu ligt, (6*r heelhuids door te komen? De :op hoeft zich nergens benauwd maken. In de CHU heeft zich, fder ure, de Centrumgespreks- I gemeld die vorig jaar bij de _Jlaatstelling voor de Tweede Ka ïnachtig is gebleken. De enige Van deze groei is nog dat het mooi weer zal zijn, zodat de Oen ten plattelande zullen be- machtsposities is de achtergrond van het eenheidsstreven. Dat is in het ge- poging tot afweer, een doorzichtige truc om het wederzijdse verlies aan zetels door wederzijdse aanvulling te verbergen. heel niet onoirbaar omdat ook con fessionele politiek zonder macht nu eenmaal niets begint maar het is een motivering die je in geen enkele resolutie tegenkomt. De verklaring daarvan is natuurlijk dat partijbestu ren niet makkelijk kunnen toegeven dat zijzelf in hun eigen club geen toe komst meer zien. Het streven naar de nieuwe christen-democratische partij zou dan door de anti-propaganda wor den uitgelegd als een zwaktebod, een Het streven naar confessionele een wording draagt het karakter van de verdediging en dat doet zich natuur lijk vooral gelden bij die partners in het defensief die reden hebben om zich het meest bedreigd te voelen: de Tijdens de verkiezingsstrijd werd af en toe fors op het aambeeld van de con fessionele toenadering gehamerd, zoals hier (7 november 1972) in de Rotter damse Doelen, waar Tilanus, Andriessen en Biesheuvel alvast maar 'van partij wisselden'. KVP en CHU die immers de meeste aanhang hebben verloren. De ARP daarentegen kon altijd wijzen op de hardheid van haar aanhang, roerde dan ook triomfantelijk de trom van de eigen identiteit en remde de voort gang van de eenwording waar zij kon. Van deze posities uit is de discussie over de samenwerking jarenlang uit zichtloos en nogal vermoeiend ge weest. De KVP dramde en duwde wanhopig door, slikte zuchtend en steunend typisch gereformeerde brok ken (zoals het stuk 'Evangelie en po litiek' over de uitgangspunten) om de ARP tot meer soepelheid te brengen. Maar toch wist zij de ARP nooit hele maal voor zich te winnen, want de KVP studeerde wel ijverig op de poli tieke catechismus maar werd niet ge reformeerd. Daarbij had je dan nog een groep, zich radikalen noemende, anti-revolutionairen die de KVP bui ten de deur wilde houden omdat zij deze partij niet ten onrechte beschouwde als eerst-verantwoorde- lijk voor het voortduren van het con formisme van het kabinet-De Jong. schi ï^euw bijjeld is inmiddels belangrijk ver ijl. Je vindt de oude hoofdlijnen je fel terug, maar er zijn nieuwe j omen. De aanhang van de ARP ie Jiog steeds afhouderig, maar de 'meer dan ooit overtuigd van de lak van de hechtere samenwer- De KVP blijft drammen en du- maar is niet meer bereid, de der mannenbroeders mee te i. En de leiding van de CHU nog even vurig als vroeger ié eenwording, maar in haar gc- igint zich conservatief verzet af men. zijn de meeste van de vroege- •radikalen die in de partij zijn ^^cussie over het voor en tegen !e confessionele eenwording is )k in de AR-organen het hevigst De leiding heeft zich aan- inspanningen getroost om de te overtuigen; oud-voorzitter heeft zich bijkans suf ge in in Nederlandse Gedachten, jn verhalen nog eens nauwgezet 'rijgt een aardig beeld van de 'ringen die de ARP moet door- om in de buurt te komen van contactraad voor ogen staat. :t er de typisch Veermanniaan- :hte wenken en bezweringen op een rijtje te zetten: de Yg'iunnen veilig aannemen dat het Horgen, op de drie partijverga- ;en, weer niet in de eerste Lover die beleidsdoelen zal gaan. :ns zal de CHU er een punt „jken, nu de Centrumgespreks- j heeft doorzien dat uitvoering 't nota moet neerkomen op rege- 'orming met de PvdA c.s. Inder- niet te verwachten dat de tvarm zal lopen voor de hervor- ian structuren en bekering des die de contactraad nodig zegt en. ien de CH-fractie bij de laatste ictlie zelfs niet het Qffer van één bewindsman villen brengen om een nieuwe met de PvdA mogelijk te ma- daarmee de verwezenlijking strategie een stapje dichterbij _ngen, zou het niet erg logisch fanneer de CHU de nota toch ivaarden. Maar ook in de CHU Ier zich geen Filippus aange- .J nitf*' gebleven, radikaal van standpunt ver- anderd: was vroeger de KVP te rechts om ermee in een samenwerkingsver- J band te gaan zitten, thans blijkt die fi partij voorop te lopen in het zoeken n; naar een nieuwe coalitie met de i PvdA. Veel van die voormalige radi- kalen hebben dan ook inmiddels een j| - sterke genegenheid jegens de KVP ontwikkeld. De belangrijkste verschuiving in het |jjjjjjjjjjj 1 jjg hppld is rlnt rif» narttihesturen andèrs in beeld is dat de partijbesturen anders j zijn gaan denken. Vroeger gold als uit eindelijk zij het zelden openlijk uitgesproken doel: een fusie van de drie partijen zonder meer, waarbij het een kwestie van loven, bieden en onderhandelen was, wie van de drie het meeste van zijn oude geestelijke bagage in de nieuwe christen-demo cratische koffers mocht overladen. Het behoeft geen uitleg dat de krui ers bij de ARP af en aan liepen. Sinds vorig jaar zijn de besturen gaan inzien dat deze aanpak niet kansrijk kan zijn: dat je met het samenvoegen Prof. Steenkamp var. afbrokkelende delen de afbrokke ling zelf niet tegenhoudt. Het valt im mers niet in te zien oni welke reden een ontzuilde katholiek zich genoopt zou voelen, weer op zijn voormalige partijman te stemmen alleen maar omdat deze voortaan een AR-man naast zich heeft staan. Een kale fusie die zonder ontluisterende compro missen toch niet tot stand komt zou ontoereikend zijn. Dit besef drong door toen de contact raad aan het werk was onder leiding van prof. Steenkamp. Met diens, soms sterk op de wasmiddelenreclame lij kende, terminologie is sindsdien ge propageerd dat er een partij moest komen met een nieuw elan, een nieuw enthousiasme, een nieuw appèl op de mensen. Kortom: een nieuwe partij, met nieuwe werfkracht al les helemaal nieuw. Je werd er moe en sceptisch van, maar gezegd moet worden dat het niet bij reclametek sten bleef. De contactraad produceer de een nota met het profiel van een partij dat niet veel meer weg heeft van dat van de KVP en nog minder van dat van ARP en CHU. De nota werd bij KVP en CHU met groot applaus ontvangen want van hun taktische positie en al half ver vulde toekomstverwachting uit gold hoe nieuwer hoe beter. Maar bij de ARP stond de nota er anders voor: daar geen behoefte aan vernieuwing en verandering, noch aan de ongedeel de lijst voor de verkiezingen van no vember *72, noch aan de éne fractie daarna, noch aan een gezamenlijke confessionele 'Schets van beleid'. Er was wel duidelijk behoefte aan een verkiezingscampagne waarin het één en al eigen AR-identiteit was dat de klok sloeg. Het was om meer redenen een campagne die de confessionele eenheid geen goed deed. Biesheuvel verdedigde scherp en agressief het be leid van zijn kabinet en eigenlijk het kabinet zelf (inplaats van alleen het AR-program, zoals Kuyper en Colijn plachten te doen), terwijl Andriessen van de KVP daar verre van bleef, ei genlijk toen al bouwde aan de basis voor herstel van de betrekkingen met de PvdA. ARP moet haar 'vertrouwde manieren van zeggen' prijsgeven; beseffen dat beginselen wezenlijk en centraal zijn, maar op zichzelf nog geen garantie bieden dat er ook goed mee wordt ge werkt; moet in een nieuw verband an deren meer ruimte en vrijheid laten; is er niet steeds aan ontkomen, van haar beginselen een gesloten theore tisch systeem te maken, gebouwd op een theologische denkwijze; moet er voor oppassen, van de Bijbel een ei gen systeem van politiek denken te maken; mag zich niet terugtrekken 'op de zorg voor ons eigen wereldje'; kent nog teveel heimwee naar de tijd 'toen het allemaal veel duidelijker was, toen men het allemaal zo goed kon weten en wist'; is niet helemaal bewaard gebleven voor het wijden, heiligen, verzelfstandigen, verabsolu teren van menselijk gezag; moet op passen 'voor formules en teksten waaraan wij onze verhalen als aan Dr. ir. D. de Zeeuw diend, zodat het onlogische toch wer kelijkheid kan worden. spijkers ophangen' (en er zit helaas een aantal roestige of kromme spij kers in de muur van ons AR-huiS); heeft de Bijbelse boodschap wel eens tezeer opgesloten in geijkte AR-pro- bleemstellingen en termen. 'Ik wil ons- kelf geen onredelijke verwijten doen', heeft Veerman ergens geschreven, maar het is toch niet mis, alles bij el kaar. Niet mis, maar hoezeer omzwach teld en in wijdlopige artikelen gezegd wel eerlijk. Als de zachte wenken van de oud-voorzitter ook maar enigs zins een negatief vormen van het beeld van de huidige ARP en dat is het geval dan roept de partij der mannenbroeders zoiets als een re volutie over zichzelf uit wanneer zij morgen de resolutie aanneemt die haar (evenals aan KVP en CHU) is voorgelegd. Dan hebben we het nog niet eens over de 'politieke strategie' van de De KVP zal het, als vanouds, wel weer de grootste zorg zijn op welke termijn nu dan eindelijk het beloofde land van de ongedeelde christen-de mocratische partij zal worden bereikt. De ARP zal er toch weer niet een of andere federatie tussen stoppen? Zij zal toch niet opnieuw de droeve moed opbrengen, weer de baas te willen spelen? Zij zal er toch eindelijk mee instemmen dat er tenminste één lijst bij de volgende verkiezingen komt? En vooral: wanneer komt de grote dag dat we de KVP kunnen opheffen? En de ARP zal het. evenzeer als van ouds, weer voornamelijk hebben over het uitgangspunt, het beginsel, zoals het vroeger heette. In de ontwerp-re solutie staat dat de nieuwe partij 'moet streven naar een maatschappij waarin de Bijbelse gerechtigheid meer gestalte krijgt, de mens zijn vrijheid en rentmeesterschap beter kan bele ven en waarin het welzijn van allen wordt gediend.' Dit is alles, maar naar verwachting lang niet genoeg voor hét AR verlangen, preambules, uitgangspunten en beginselen vast te leggen, uit te spinnen en te schemati seren. De formule van de ontwerp-verklaring staat nog tezeer onder de verdenking van de befaamde openheid 'van me neer De Zeeuw' en diens vroegere Dr. A. Veerman nota zelf gehad. Het kan nauwelijks op wat daarin staat over hervorming van structuren en diep-insnijdende maatregelen in het maatschappelijk leven. De aanhang van de ARP, maar evengoed die van KVP en CHU, zul len nog staan te kijken als daarvan ook maar de helft ooit eens wordt waargemaakt. Prof. Berkhof heeft al gezegd dat je dan met het harmonie model nergens bent: dat wordt een heel erg groot conflict. Maar de kaders van de drie betrokken partijen hebben die beleidsdoelen met gemak geaccepteerd. 'Behoudens enke le kanttekeningen' zoals dat dan altijd diepzinnig heet vond ieder een het wel best en prachtig. Ze zijn allemaal heel erg vreselijk progres sief, zou je zo denken. Er zou eens een Filippus naast de confessionele koets moeten gaan lopen om te vra gen: 'Verstaat gij wel hetgeen gij leest?' pleidooi voor nevenschikking van christendom, humanisme en wat er verder maar te beleven valt. Het AR- bestuur zal dit keer aanvoeren dat het met de openheid en nevenschikking van uitgangspunten gedaan is. Er is immers uitsluitend sprake van Bijbel se gerechtigheid. Dat heeft de leiding van de ARP hem toch maar weer ge lapt, dat heeft zij bij de KVP toch maar weer voor elkaar gekregen. (Want het nieuwe partijverband is zo nieuw niet of er moest juist op dit punt weer een compromis worden ge smeed.) Maar het zal voor veel anti-revolutio nairen een veeg teken zijn dat de KVP tot hiertoe en niet verder bereid is te gaan. Er zou, om de zaak hele maal op te klaren, per AR-amende- ment aan de resolutie kunnen worden toegevoegd: 'De Bijbel is het richt snoer van ons handelen', maar dat zou voor de KVP niet meer aanvaardbaar zijn, want het zou de nieuwe partij weer met een te gereformeerd tintje kleuren. Anderzijds is zo'n amende ment voor het AR-bestuur moeilijk te bestrijden, want zo hebben de anti-re volutionairen het tenslotte altijd ge zegd. Overigens blijft, ook na dit gefrum- mei met woorden en formules nog sluiten, maar liever te gaan hooien dan de Unie te redden, hoewel oud minister Beernink tot dat laatste heeft opgeroepen. Onder de anti-revolutionairen zijn er die een amendering van de resolutie voorbereiden, welke in AR-oren ple zierig zal klinken maar voor de KVP de deur dicht zou kunnen doen. De KVP is er aan toe, op eigen houtje een 'Christen-Democratisch Appel' te beginnen als de ARP blijft doorgaan, de nieuwe partij met de eigen identi teit bij te kleuren. En bij zo'n CDA waar de ARP buiten staat zou er op uitgangspunten niet meer zo erg worden gclegt. Misschien heeft de ARP thans de laatste kans de om de KVP nog vast te houden. Onder die dreiging zoeken sommigen bij de ARP Drs. A. D. W. Tilanus misschien naar een uitweg door niet te amenderen, maar een motie in te dienen, niet een wijziging van, maar een aanvulling op de resolutie dus. Maar als die motie zou worden aan vaard, zouden we weer maanden van verwarring en onzekerheid tegemoet gaan: betekent de motie wel of niet een voorwaarde van de ARP voor deelneming aan het nieuwe partijver band? Aanvaardt de KVP die voor waarde wel of niet? Is er wel of niet een nieuw compromis nodig? Maar gesteld dat de resolutie het wel zou halen, dan nog is het verhaal niet rond. De verklaring kan dan wel spre ken van een groeiende samenwerking tussen de Tweede Kamerfracties dat is meer een wensdroom dan de constatering van een feit. KVP en overeind de kritiek op het karakter van de nieuwe partij die je in AR- kring kunt horen van mensen als dr. H. Rebel en het Tweede Kamerlid drs. A. Schouten. Volgens die kritiek is er, in de nota van de contactraad, van de Bijbel als uitgangspunt 'slechts een sterk verbleekte, in pas teltinten gehouden afdruk van het Nieuwe Testament overgebleven' Voor hen geldt het bezwaar dat de nota en dus ook de nieuwe partij de nadruk niet legt op het geloven en belijden, maar op het beleid, op het doen. En dat, terwijl geen mens hier erop kan hopen dat er iets we zenlijks te verbeteren of te hervor men valt, omdat de gebrokenheid van de wereld zoiets nu eenmaal in de weg staat. Het zijn mensen die zich minder bekreunen om machtsposities. Christelijke politiek kan immers al leen maar interim-politiek zijn, in af wachting van de komst van het Ko ninkrijk en het zal nooit van mensen of politici afhangen dat het Konink rijk zal komen. Dit soort kritiek is zo vroom dat je er zelden iets op hoort uit de kring der verdedigers van de nota van de contactraad, al zijn er die durven mompelen dat het tot niets anders kan leiden dan tot een getuigenispartij, zoals het C.PV er een is. ARP enerzijds en CHU anderzijds zijn bij de formatie nu juist een eind van elkaar af komen te staan en in die si tuatie is nauwe samenwerking of een fusie natuurlijk niet denkbaar. De toekomst van het Christen Democra tisch Appèl zal afhangen van de vraag of de drie fracties elkaar de komende maanden en jaren weer een beetje zullen kunnen vinden. En KVP en ARP mogen dan wel beweren dat de CHU hun richting op moet komen, drs. Tilanus heeft daar onlangs in een radio-uitzending van de Unie tegenin gebracht dat hij met evenveel recht het omgekeerde mag vragen. Zo zie je: hooggestemde nota's en ver wachtingen betekenen op zichzelf wei nig: het is de politieke praktijk die beslist. onder redactie van loessmit ln Eist bij Arnhem woont een fan van het duo Gert en Hermien, wiens bewondering voor de zan gers van het gevoelige levenslied letterlijk geen grenzen kent. Hij kwam de laatste tijd regelmatig bij het in Usselo (bij Enschede) wo nende echtpaar op bezoek om al lerlei zaken door te spreken die betrekking hadden op een toernee van Gert en Hermien naar Aruba, Bonaire en Curacao. De man die zich bekend had ge maakt als welzijnsofficier van de marine in Den Helder, vertelde de trip voor Gert en Hermien georga niseerd te hebbenNogal naïef maar Gert en Hermien geloofden het verhaal; zij verheugden zich geweldig op het uitstapje en zeg den verscheidene afspraken in Ne derland af. Enkele weken geleden kwam de fan de Timmermans een reisschema bezorgen, waarop alles nauwkeurig was uitgestippeld. De toernee zou van 29 oktober tot 20 november duren, ledereen die meeging ook een paar andere deelnemers aan het in de West te verzorgen programma kon zich wel vast laten inenten. Alles was voor el kaar. Samen gebruikten ze nog een drankje, en dat was dan het laat ste. Een schriftelijke bevestiging van de contracten kwam nooit. Toen Gert voorzichtig bij de mari ne in Den Helder ging informeren, bleek men daar de man helemaal niet te kennen. Nader onderzoek wees uit, dat men te doen had met een tv-monteur uit Eist, die de he le toernee had gefantaseerd. Deze week is Gert er, in toorn ont stoken. heen gegaan. Tenslotte zou de man hem enkele tienduizenden Blijkbaar is Nederland bdst de moeite van het deskundig bekijken waard. Er komen tenminste vier hele groepen Amerikaanse stede bouwkundigen, ingenieurs en ont werpers hier die willen weten met wat voor planologische problemen we worstelen en hoe die aangepakt worden. Daartoe trekken ze dwars door het land, op de fiets natuur lijk, anders zien ze nog niet veel. guldens door de neus hebben ge boord. Maar toen de monteur be leed, dat hij de hele reis uit zijn duim had gezogen om maar met de familie Timmerman in contact te kunnen komen, werd de zanger met ontferming bewogen. De Eiste- naar vertelde dat hij de laatste ja ren zeker vijftig shows van het echtpaar had gezien. Don Jaime, het zwarte schaap van de Spaanse adellijke familie De Mora y Aragón over zijn zuster, koningin Fabiola van België: 'Wees eerlijk. Er is niets in het bestaan van dat beste mens dat ook maar de geringste belangstel ling verdient. Uit de geïllustreerde bladen maak ik op dat zij het goed maakt. Geen huishoudelijke proble men of zo. Maar ik maak in een week meer mee dan zij in een heel leven. Het enige dat haar bekend heeft gemaakt is het huwelijk met een koning'. De heer De Mora y Aragón, die er één of meer nachtclubs op nahoudt en onder meer om die reden inder tijd niet bij het huwelijk van zijn zuster is uitgenodigd, kent konink lijke zwager Boudewijn alleen van postzegels en heeft Fabiola nooit meer gezien sinds ze ge trouwd is. Nochtans wenst hij haar alle goeds toe: 'Ik zou zelfs in staat zijn een levensverzekering voor haar af te sluiten als de za ken fout zouden lopen in België'. Don Jaime, volgende week zater dag te zien in een tv-show van Ru- di Carrell, mocht de kijkers in de KRO-gids Studio vast vertellen wie en wat hij eigenlijk is. De Tweede Kamer heeft een voor zitter gekregen die tegen het ge bruik van moeilijke en vreemde woorden in het parlement is. De ijver van voorzitter Vondeling om de Nederlandse taal van vreemde smetten vrij te houden gaat zo ver, dat hij zelfs de schriftelijke vragen die de Kamerleden aan de minister stellen, corrigeert. Zo moesten ook de vragen het ont gelden van de Kamerleden Voogd (PvdA) en mevrouw Gardeniers- Berendsen (KVP) aan de minister van CRM. Ze vroegen: heeft de mi nister kennis genomen van het zwarte bericht van het Nederland se Blazers Ensemble, waarin wordt gewezen op de precaire financiële situatie van dit ensemble? De woorden 'precair' en 'situatie' vond voorzitter meester Vondeling niet goed en hij maakte er van: de moeilijke financiële toestand'. De tweede vraag luidde oorspron kelijk: Wil de minister nagaan op welke wijze het mogelijk is op kor te termijn het ensemble daarin te gemoet te komen en is hij daarbij bereid in overweging te nemen de door dit ensemble opgebouwde in ternationale kwaliteit en reputatie, die behouden behoort te blijven? Vondeling maakte hiervan (ter verduidelijking): Wil de minister nagaan op welke wijze het moge lijk is op korte termijn het ensem ble verlichting te geven, daarbij overwegend de door dit ensemble opgebouwde internationale kwali teit en eputatie? Wil hij meewer ken aan het behoud van die repu tatie? Het kan streng toegaan in de Tweede Kamer Goede daad Madurodam heeft tot 20 juli een extra attractie 'Jong Afrika tekent', inderdaad, zoals de naam al zegt, een verzameling te keningen door jonge Afrikanen, die in hun land(en) aan een wed strijd hebben meegedaan met als motief: een goede daad voor mens of dier. Toe vent 'Toe vent, tast toe' is de naam van allerlei ontspannende festiviteiten die sa men de viering van het 25ste lus trum van het Delftse studenten corps vormen. Vandaag begint het alldmaal voor de feestende studen ten zelf en van 25 tot en met 29 juni voor rest van Delft, niet al leen voor ieder die zich 'vent' kan noemen, maar evengoed de andere sekse. Het Engelse Ascot trekt niet al leen veel toeschouwers vanwege z'n paardenrennen, maar is niet minder beroemd om de de hyper- modieuze tot absurde creaties, waarin de bezoekende dames er verschijnen- Die dames komen dan ook niet zozeer uit bewondering voor paarden en ruiters, maar meer om zelf bewonderd te wor den. Mevrouw Gertrude Shilling zoekt het vooral in bijzondere hoeden en ditmaal heeft ze bepaald niet over succes of gebrek aan belangstelling te klagen: ze verscheem op Ascot met een 'hoedje' van zo'n afwij kend formaat, dat het ding met recht een hoofddeksel genoemd mag worden en dan nog wel een deksel dat op een héél groot potje past. Op de hoed had ze haar vreugde tot uitdrukking gebracht over het Europa van de negen door de namen van de aangesloten landen er in koeien van letters op te zetten. Voor 'Netherlands' was nét te weinig ruimte, zodat ze er maar noodgedwongen op z'n Hol lands 'Nederlands' van gemaakt heeft. Een kwart eeuw geleden trok een groepje Nederlanders naar Brazilië om daar in de landbouw te pionie ren. Op zo'n 150 kilometer van Sao Paulo stichtten ze de kolonie Ho lambra, die na jaren van hard en moeizaam ploeteren is uitgegroeid tot een van de mooiste landbouw kolonies, waar het de Nederlandse boeren en tuinders naar den vleze gaat. Vijfentwintig jaar Holambra moet natuurlijk gevierd worden en als het even kan, mèt de familie uit het geboorteland. Daarom zijn 231 van die familieleden op Schiphol in een gecharterd vliegtuig gestapt om op 12, 13, 14 en 15 juli in de vreugde over het jarige Holambra te delen. Ik vroeg hem de stuur-inrichting te smeren

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7