jnbtenaren krijgen hun alarisverhoging ook procenten én centen Alles klaar voor de reis? Bibliotheken niet blij met wetsontwerp Duitsers winkelen hier erg voordelig Varen met politieboot kost één man 't leven Algemene Bank Nederland ^luchtvaart wil ^Jgen geldsoort rktringvlietbrug igigelijk tolvrij jxicaans vliegtuig ru'jjen berg: 27 doden Zij gaan naar Knokke Vredeling wil van nutteloos vertoon bij krijgsmacht af 'Studiekostenregeling doet alleenstaande moeders tekort' Nog even naar de ABN voor de reiszaken die niet in de koffer gaan! Verplichting tot gemeentelijke bijdrage bij oprichting ontbreekt Nederland wil eigen deel Noordzee schoonhouden Christendemocraten doen ooroen om tot eenheid te komen liet weer JW/KWAiRTBT VRIJDAG 22 JUiNI 1973 lien krijgen deel van pensioenpremie terug ioTLze sociaal-econiomische redactie IHA1A.GDe vijf ambtenarencentrales en de regering heben gisteren een gedeeltelijk akkoord Skt over het te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid voor het overheidspersoneel (900.000 man) in j. De partijen werden het eens over de netelige kweslie van de pensioenbijdragen en ook over een Bopige salarisverhoging. BINNENLAND Ï3/KS UTRECHT De dertigjarige rijschoolhouder Th. Einthoven uit Vinkeveen is omgekomen bij een ongeluk met een snelle politieboot op de Vinkeveense plassen. Tegen een jonge wachtmeester van de rijkspolitie die de boot in zijn viije tijd op eigen houtje had meege nomen zal een onderzoek ingesteld worden. •rking van de prijsstijgingen ambtenarensalarissen leverde problemen op. Het overleg zal volgende week donderdag voortgezet, het pensioenbijdragenvraagstuk n destijds duizenden ambtena- Den Haag gedemonstreerd, komstig het nu bereikte ak- zal er met terugwerkende it tot 1 januari van dit jaar een age in de pensioenpremie worden lagd van 11,7 procent. Dit bete- -Jat een groot aantal ambtenaren g zal krijgen, omdat er per 1 een pensioenbijdrage van was' van 12,5 procent. Over de 10.000 gulden zal geen premie en te worden betaald. Deze svrije voet was eerder gesteld gulden, zodat er een verdere zfuiving is aangebracht ten gun- an de laagstbetaalden. De uitvoe- van deze regeling betekent een hstenderving voor de schatkist uis jen kleine honderd miljoen. >ezoe 3S3e procent IdkisP *s de nu ^gevoerde maatregel oemtr^tenaren *en rainste een pensi- Tjdrage moeten betalen van twee int van hun salaris. De regering Dmtiliermee voorkomen dat tal van la ven die maar een gedeeltelijke ist e^trekking hebben (bijvoorbeeld iningeurs) gratis van de pensioenrege- driftunnen profiteren. Deze maatre- verqeeft geen gevolgen voor de mini- ningfloontrekkers, omdat zij toch wel St. M procent betalen. Wel zou deze aWegel nadelig kunnen uitpakken den de jeugdigen. In het gesprek van ?1 mnde week zal worden bezien in «rre dit nadeel voor hen kan :htinpn gecompenseerd, werd ook bereikt een voorlopige salarisverhoging deirie procent, de derde trend-ver- sinds 1 juli van het vorig jaar. d( drie procent past in het raam iet met het bedrijfsleven afgeslo- ientraal Akkoord. Deze salarisver- nipp)° zal worden uitgekeerd voor de if 'in procenten, namelijk anderhalf int en voor de andere helft in en wel een voor ieder gelijk 7\g van 25 gulden per maand. De- alsmede de nieuwe pen- 'na bijdrageregeling zullen worden '"^irkt in de salarissen van augus- w>pen verrekening over de eerste maanden van dit jaar zal ge- iN0U*len bij de nacalculatie-uitkering tan n tij hpensatie Jrijscompensatie leverde gisteren overleg de grootste moeilijkhe id Ifep. Zoals we gisteren al bericht- irculj eek,! amaf- ^HjutlJS Dc geldcrises heb- voor de internationale ichtvaartmaatschappijen zoveel «eilijkheden veroorzaakt dat IATA (de International ichttransport Associatie) nu (erweegt een eigen, stabiele Ideenheid in het leven te roe- De directeur voor externe -ekkingen van de IATA, An- >ny Vandyk, heeft in Parijs igd dat dc nieuwe geldsoort ieen zal worden gebruikt voor lerlinge betalingen tussen dc 'itvaartmaaschappijen en dat luchtreizigers er niets mee maken zullen krijgen. Dc K/ieldsoort zal vermoedelijk 'IA- worden genoemd. Het hui- systeem van onderlinge be- llglingen is gebaseerd op de dol- i en het pond sterling. Maar int deze twee valuta's ten op- 'ite van elkaar en andere va- 's zweven 'is het een won dat het systeem nog werkt', lus Vandyk. Het voorstel voor bijzondere geldeenheid zal irden besproken in de jaar- •gadering van de IATA die „„„a-Jd augustus in Parijs wordt thouden. W.ÏNISSE De kans bestaat dat in het najaar geen tol Ge) hoeven te betalen bij de Haring- genfcrug. Het aantal auto's dat de igvj passeert is veel groter dan vroe- geraamd. Er is daardoor vol geld om tot 1 juli 1975 aan de r eiaichtingen te voldoen. Op dat tijd- neemt het rijk de verantwoorde lid voor de brug over. De minis- van economische zaken en van waterstaat moeten nog iat geven aan het stopzetten van •lheffing. Deze geeft nu aan tien en werk. n otRTO VALLARTA (UPI) Red- stffiploegen hebben geen overleven- gevonden in de wrakstukken van 'Mexicaans vliegtuig dat gisteren ve 23 passagiers en vier bemannings- jkon bij Puerto Vallarta, in Mexico 2 «i een berg is gevlogen. Het toes een DC-9 van Aero-Mexico kwam Houston. ten, wil de regering op dit punt ver der gaan dan het bedrijfsleven, dat het na een langdurig arbeidsconflict erover eens werd dat salarissen tot 28.000 gulden volledig zullen worden gecompenseerd, van 28.000 tot 34.000 voor de helft en daarboven slechts voor een kwart (metaal-cao). De amb- tenarenorganisaties stellen zich op het standpunt dat het netto-resultaat voor alle inkomensgroepen ongeveer het zelfde moet zijn. De heer W. Wieringa, voorzitter van de Christelijke Centrale van Over- heids- en Onderwijzend Personeel: 'We stemmen ermee in dat de middel bare en hogere salarisgroepen er min der op vooruitgaan. Dat zal inderdaad neerkomen op een stuk koopkracht- vermindering, van hun normale ver hoging. Maar een dergelijke regeling moet met heel veel verstand en wijs heid worden uitgevoerd. Wij vinden bijvoorbeeld het uiteindelijke resul taat van de acties van de industrie bonden te ver gaan. Die regeling is te schoksgewijs en pakt vooral voor die genen die net boven de welvaarts- grens zitten ongunstig uit, terwijl het voor de topinkomens weer gunstiger ligt. Een afbouw van de compensatie, akkoord, maar dan een glijdende af bouw,' aldus de heer Wieringa. Over het geheel genomen blijkt de heer Wieringa 'zeer content' met de tot nu toe bereikte resultaten. 'Er heeft een redelijk en open overleg plaatsgevonden over de pensioenbij dragen. De regering heeft de motie- Roolvink, waarin om een dergelijk overleg over deze kwestie werd ge vraagd, volledig uitgevoerd.' Coördinator Lou van Rees met Llesbeth List, Ben Cramer en Rita Reys, die Nederland individueel zullen vertegenwoordigen op het laatste Knokke-festival. De verdrinkingsdood van de heer Ein thoven vormde het slot van zijn eigen verjaarsfeest dat gisternacht uitbun dig gevierd was op een van de vele kleine eilandjes in de plassen, 's Nachts wilde het slachtoffer een vriend, de 31-jarige B. M. van Beek uit Mijdrecht, met de politieboot (een vlet met buitenboordmotor) naar de wal brengen. Ongeveer tien minuten later keerde de heer Van Beek alleen naar het ei land terug; hij vertelde dat de heer Einthoven die de boot bestuurd had, plotseling overboord geslagen en vrij wel direct in het stikdonkere water verdwenen was. Dat gebeurde nadat de boot een harde klap gekregen had. Het slachtoffer had volgens getuigen flink wat gedronken maar was toch niet dronken. Volgens de plaatsvervangend districts commandant van de rijkspolitie in Utrecht, majoor Van Twillert, is het niet uitgesloten dat er disciplinaire maatregelen tegen de jonge politie man genomen zullen worden. De wachtmeester heeft omstreeks midder nacht het bootje, dat in een van de Van een verslaggever ARNHEM Duitse huisvrouwen trekken sinds de opwaardering van de mark massaal over de grens om in Nederland op grote schaal levensmiddelen in te kopen. Door de forse waardestijging van de mark ten opzichte van de gulden zijn de Nederlandse prijzen voor de Duitsers zoveel goedkoper geworden, dat een Duits gezin bij aankoop van levensbehoeften in Nederland wekelijks 15 tot 30 mark goedkoper uit kan zijn. Vooral sigaretten en koffie zijn voor de oosterburen goedkoper. Een slof met tien pakjes sigaretten van 25 stuks is in Nederland vijf tot negen gulden goedkoper, een pond koffie is drie tot vijf gulden voordeliger. Verder kopen de Duitsers hier zeeppoeder, thee, lederwaren, boter, eieren, brood en gebak. Volgens de douane bij de grenspost Zevenaar wordt vooral op de zaterdagen ingekocht. Bij de grensplaats staan dan vaak kilometers lange files. DEN HAAG Minister Vredeling (defensie) zal uiterlijk vertoon bij de strijdkrachten, dat geen werkelijke bijdrage levert tot de taakvervulling van leger, vloot en luchtmacht, af schaffen. Hij heeft dit verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kombrink (PvdA). Deze informeerde onder meer naar het houden van taptoes. De beslissing tot het afschaffen van het uiterlijk vertoon zonder werkelij ke bijdrage aan de taakvervulling zal leiden tot een herbezinning over vorm en inhoud van het ceremonieel. Het al of niet toestaan van een taptoe zal afhangen van het stadium van voorbereiding, de aard van de taptoe en de financiële consequenties, Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De actiegroep Man-Vrouw-Maatschappij vindt, dat veel gewestelijke arbeidsbureaus alleenstaande moeders te kort doen door de studiekostenregeling, waarvan deze vrouwen kunnen profiteren, te ouderwets uit te leggen. De actiegroep heeft de minister van sociale zaken gevraagd hieraan een eind te maken door de arbeidsbureaus duidelijke richtlijnen te geven. Al leenstaande vrouwen met kinderen zijn vaak door gebrek aan scholing aan gewezen op de minder goed betaalde banen. Dit geldt ook voor vrouwen, die wegens hun huwelijk geruime tijd niet gewerkt hebben. ADVERTENTIES buitenlands geld ^ff Elk ABN-kantoor kan u snel aan buitenlands geld helpen. reisverzekering De gecombineerde polis dekt een vaste combinatie van verzekeringen voor reizen en verblijf in Europa. reislening Misschien niet genoeg zakgeld meer voor de vakantie? De ABN leent het u in de vorm van een vakantielening. safe-loket Tijdens uw vakantie uw kostbaarheden veilig onderdak in een ABN-safe-loket Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Nederlands bibliotheek- en lektuur centrum (NBLC) heeft grote bezwaren tegen het wetsontwerp op het bibliotheekwezen, dat door de voor malige staatssecretaris Vonkoff bij de Tweede Kamer is ingediend. Een grote grief is, dat volgens liet ontwerp de plaatselijke overheid niet gedwongen kan worden tot (financiële) medewerking bij de oprichting. In het voorontwerp, dat minis ter Klompé publiceerde, was dit wel geregeld. Maar staats secretaris Vonhoff heeft het verplichtend karakter er uit gehaald. Het centrum, waarin alle openbare bibliotheken zijn verenigd, vindt dat de openba re bibliotheek de basis is voor een belangrijk stuk welzijns werk. Er zijn echter nog steeds gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, die niet willen meewerken aan de tot standkoming van een openba re bibliotheek. Het NBLC heeft een advies (met tal van amendementen) over het wetsontwerp opge steld en gisteren aan dr. Von deling, de voorzitter van de Tweede Kamer, overhandigd. In dit advies wordt er tegen geprotesteerd, dat gemeenten met minder dan 5.000 inwo ners geen kostenvergoeding krijgen voor een openbare bi bliotheek. Dat is onrechtvaar dig. Hier komt nog bij, dat het al of niet aanwezig zijn van een openbare bibliotheek niet alleen moet afhangen van het inwonertal, de structuur van de gemeente en spreiding van de inwoners over de ver schillende dorpskernen zijn ook belangrijk. Een andere klacht is, dat de openbare bibliotheken geen mogelijkheden hebben om ver diepend te werken. Verder is de spreiding van het werk nog niet zo best: ongeveer twee miljoen Nederlanders zijn ver stoken van goede voorzienin gen. In Amsterdam zijn bij voorbeeld wijken met 60.000 tot 100.000 inwoners die geen openbare bibliotheek hebben. Noodsituatie Het bibliotheekwerk verkeert op het ogenblik in een noodsi tuatie, zo verklaarde gisteren de heer C. M. L. Roozemond van het NBLC. De toegeno men belangstelling en het ach terblijven van subsidies en de grote kostenstijgingen zijn hier de oorzaak van. Er wordt gewerkt met zulke grote tekor ten, dat 'n aantal bibliotheken (onder meer vijf in Friesland) voor de beslissing staan om te gaan sluiten. Een belangrijke wens van het NBLC is vrijdom van contri butie te kunnen invoeren. Men wil dit, niet alleen omdat een bibliotheek een welzijns voorziening is, maar ook om dat het bibliotheekwerk zon der inning van contributie veel toegankelijker wordt. Ex perimenten hebben dat bewe zen: bij vier bibliotheken in de plaatsen Hengelo, Enschede en Diemen werd contributie- vrijdom ingevoerd voor lezers tot 16 jaar. Resultaat: het aan tal jeugdige lezers nam toe met 61.9 procent tegenover het landelijk gemiddelde van 8.3 pet. Nog een enkel interessant cij fer over het bibliotheekwerk: alleen vorig jaar namen het boekenbezit, de uitleningen en de lezers in aantal toe met respectievelijk dertien, twintig en twaalf procent. Ten opzich te van 1960 was deze toename liefst 231.4, 283.8 en 270.8 pro cent. vele haventjes langs de wal afgemeerd lag, geheel op eigen houtje meegeno men om zich maar heit verjaarspartij- tje te begeven. De gastheer was een goede kennis van hem. De politieman wist ook dat de heer Einthoven later met de boot op stap gegaan was. Volgens de rijkspolitie is de boot waarschijnlijk op een zich vlak onder water bevindende uitloper van een van de eilandjes gestoten. DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met de over eenkomst ter bestrijding van de olie- verontreiniging op de Noordzee. Daar in is geregeld dat alle betrokken lan den in het Noordzee -'gebied voor de hun toegewezen zone verplicht zijn zo vlug mogelijk de verontreiniging te bestrijden na een tanker-ongeluk en snel gegevens over het ongeval te ver zamelen. Met name mevrouw Epema (PvdA), van Rossum (SGP) en Tuinman (WD) maakten bezwaar tegen de vol gens hen onlogische zone-indeling, die niet samenvalt met de grenzen van het continentale plat. Van Rossum waarschuwde de regering dat bij een tankerongeluk de vrijgekomen olie, door de bestaande stromingen in de Noordzee, vooral naar de Waddenzee zal worden gevoerd, waardoor Neder land in zijn gebied kans loopt voor hoge bestrijdingskosten te komen te staan. Door een opleiding te volgen zouden ze verder kunnen komen, maar daar voor ontbreekt meestal de tijd en het geld. Sinds 1 april 1971 bestaat er een studiekostenregeling, die volwassenen in bepaalde omstandigheden in staat moet stellen een opleiding te volgen. Ook alleenstande vrouwen zouden hiervan gebruik kunnen maken, zo vindt Man-Vrouw-Maatschappij. Veel arbeidsbureaus gaan er echter vanuit, dat mensen alleen voor deze regeling in aanmerking kunnen komen als ze in hun oude beroep niet meer aan de slag kunnen. De regeling zou dus al leen maar gelden voor omscholing, niet voor verdere opleiding. MVM vindt deze uitleg te beperkt. Ze vraagt nu de minister duidelijk uit een te zetten dat de sLudiekostcnre- geling verder gaat Mocht blijken, dat ook naar het oordeel van de mi nister de verdere opleiding van al leenstaande moeders toch niet gefi nancierd kan worden, dan moet de re geling worden uitgebreid, zo vindt MVM. DEN HAAG Een aantal prominen te leden van de KVP, ARP en CHU heeft de volgende oproep gepubli ceerd: Deze week zal voor de toe komst van de politiek in ons land een uiterst belangrijke beslissing moeten worden genomen. De beoogde samen werking tussen KVP, CHU en ARP achten ondergetekenden een zaak, die voor het functioneren van de christe lijke politiek ten behoeve van de toe komst van ons land onmisbaar moet worden geacht. Een resolutie, die be- 'oogt karakter, intentie en vormgeving van deze samenwerking te realiseren, zou dan ook naar hun oordeel zeker moeten worden aangenomen. Verwerping zou naar hun mening het einde kunnen betekenen van de moge lijkheid om tot deze zo noodzakelijke samenwerking te komen en zal leiden tot een verder inboeten aan kracht en mogelijkheden om in ons politiek zo gescheiden land een teken van saam horigheid op te richten en de invloed van de christelijke politiek op onze samenleving te behouden. Zij doen derhalve een dringend be roep op diegenen in de drie christelij ke partijen, die hiervoor de verant woordelijkheid dragen om deze wil te formuleren en de weg hiertoe met overtuiging te betreden. De oproep is ondertekend door: prof. dr. W. Albeda, mr. C. A. Bos. L. C. van Dalen. W. A. Fibbe, J. H Frans- sen, prof dr. J W van Hulst, P J. S. de Jong, G. A. Kieft, J. Lanser, J. H. J. Maenen, C. G. A Mertens, mr G. van Muiden, W. M. Perquin, dr B Pruyt, Mr. Y. Scholten, mr. F. J. F. M van Thiel, P. H. van Zeil en drs R Zijlstra. Stabiel Van ome weerkundige medewerker De zwaarste Euro-regens van deze zo- vier zijn tot op dit moment gevallen in Locarno. In één etmaal tijd viel daar 130 mm. waarvan 121 mm alleen al in de nacht van woensdag op don derdag. Dezelfde koude put bracht in de Franse Alpen boven 1200 meter 5 tot 40 an. sneeuw. In de Zwitserse Al pen moesten vier passen worden ge sloten. In Zwitserland en Oostenrijk is nu echter ook hogedrukweer te verwach ten. Vanuit een maximum boven Skan- dinavië planten zich flinke luchtdruk- stijgingen in zuidelijke richting over Duitsland voort. Ook in onze omge ving zit de zomer gebakken. Nu er een belangrijke hogedrukuitloper over de Britse Eilanden aanwezig is, kun nen oceaanstoringen niet tot het Noordzeegebied doordringen. Wij voorzien dan ook aanhoudend droog en zonnig weer. Het zal bij oostelijke of noordoostelij ke wind vrij warm zijn met in de Be nelux middagtemperaturen van 20 gra den aan zee tot circa 24 graden in het binnenland. Geen zorgen voor het weekend dus! Om alleen op grond van het huidige stabiele hogedrukweer rondom de langste dag meteen maar een fraaie zomer als geheel te voorspellen, is niet verantwoord. Er is weliswaar op dit ogenblik een gun stige tendentie waarneembaar. Het herhaaldelijk contact zoeken en ma ken van een maximum bij de Azoren en een boven Skandinavië is veelbelo vend voor gunstig weer op langere termijn, maar wij weten niet of ook in juli en augustus dit circulatiepa troon er nog zal zijn; alleen de tijd zal het leren. De belangrijkste buienverschijnselen deden zich gisteren voor in een zone van de Alpen over noord-Italië cn zuidoost-Frankrijk tot Tunesië. In zuid- ivest-Frankrijk werd gisteravond 7 tot 9 mm overdag-neerslag afgetapt en in Biarritz iverd het niet warmer dan 16 graden tegen maximaal 23 graden in ons land. 10^R B MA OEI MIN. TEMP. WINDRICHTING Wecrrappoiten van gisteravond 7 uur; maxi mumtemperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en "s avonds 7 uur: Am sterdam onbew. 23 graden. 0 millimeter. De Bilt onbew. 23 0. Deelen onbew. 24 0. Eelde onbew. 22 0. Eindhoven onbew. 23 0, Den Helder onbew. 21 0. Luchth. R'dam 23 0. Twente onbew. 22 0. Vllssingen onbew. 19 0. Zd.-Limburg licht bew. 22 0.3. Aberdeen zwaar bew. 18 0, Athene onbew. 28 0. Barce lona zwaar bew. 20 0. Berlijn regenbui 21 0.1, Bordeaux hall bow. 17 4, Brussel hglt bew. 20 0. Frankfort zwaar bew. 22 0. Genève zwaar bew. 17 0. Helsinki onbew. 23 0. Inns- brilck zwaar bew. 15 6. Kopenhagen licht bew. 20 0. Lissabon onbew. 30 0. Locarno on weerLonden licht bew. 20 0. Luxum- burg zwaar bew.Madrid onbew. 22 0, Malaga onbew. 27 0. Mallorca regen 23 8. MUnchen zwaar bew. 12 5. Nice zwgar bew. 23 0. Oslo onbew. 27 0. Parijs geheel bew. 17 0. Rome zaar bew. 26 0. Split half bew. 2S 0. Stockholm onbew. 25 0. Wenen regen 22 0.2, Zilrlch zwaar bew. 14 0, Casa Blanca half be. 24 0, Istanboel onbew. 22 0, Laa Palma; zwaar bew. 16 0, Ne York nlel ontv.. Tel-Avlv nletontv., Tunlt hall bew. 31 0. HOOG WATER 23 Juni - Vllssingen: 6.42- 18.54: Harlngvllelslulzen: 8.10-20.37; Rotter dam: 9.22-21.29; Schevenlngen: 7.30-19.57; IJ- mulden: 8.19-20.46: Den Helder: 11.52-23.51; Harllngen: 2.01-14.24; Delfzijl: 4.24-16.28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5