^komsten Z.-Afrikaanse zwellen aan ierson: Euro-kapitaal- larkt zal niet inkrimpen «chrikbarende' Tuggang S baggeraars Geen contingenten voor wegvervoer Suriname op zoek naar joint-ventures f leemd geld i Eur. Commissie houdt zorgen over inflatie T Computerkassa Ned fondsen in New York Honeywell gaat naar de beurs zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf DOW JOIMES INDEX WALL STREET FLAUW JW/KWARTET VRIJDAG 22 JllNI 1973 FlNANCIëN/ECONOMIE T17/RHL21 arte arbeider wordt er nauwelijks wijzer van tan verslaggever liNNESBURG De plotsd inge stijging van de internationale goudprijs naai ongekende lioog- eeft de inkomsten van de Zuidafrikaanse goudmijnen aanzienlijk doen aanzwellen. De 294.000 f je arbeiders, die in deze tak va nindustrie alleen spierkracht leveren, worden er echter nauwe- yijzer van. dat meer dan 75 procent goudproduktie in de niet-com- lische wereld beheerst, zag in 'tijd de goudprijs stijgen met dan 50 dollar per ounce (31,1 {Een prijsstijging van 5. dollar ince brengt ongeveer 100 mil- and (406 miljoen gulden) extra Zuidafrikaanse schatkist. Het jt geen betoog dat de regering igeestedriftig zoekt naar wegen I produktie op te voeren, bij- «eld door het openen van nieu- l^tjnen. Arbeidskrachten in de Tjnen blijken echter schaars te raardoor de lonen van de imijnwerkers behoorlijk zijn ikken. polie mijnwerker, die alle ge en half-geschoolde arbeids- angstvallig monopoliseert, aandelijks zo'n 100 rand (406 gulden) meer in zijn loonzakje. Door de schaarste aan arbeidskrachten in de goudmijnen hebben zijn ervaren zwarte ondergeschikten de gelegen heid gekregen om meer verantwoorde lijk werk te doen. De produktiviteit is hierdoor weliswaar veel, doch het loon van de zwarte arbeider maar weinig verbeterd. Ondanks deze vooruitgang en een loonsverhoging van 25 procent eerder dit jaar, blijft er een gapende kloof bestaan tussen de lonen van de be kwame blanke en de ongeschoolde Af rikaanse arbeider. Blanken verdienen nu tussen de 330 en 440 rand (1.377- 1.785 gulden) per maand, terwijl de meerderheid der Afrikanen gemiddeld 30 rand of ƒ122 per maand verdient. Een gezaghebbend Zuidafrikaans fi- nanciëel tijdschrift schat de loonsver- houding tussen blank en zwart op 16:1. Bestuurders van goudmijnen nemen een defensieve houding aan als het onderwerp van de loonsverschillen tussen blank en zwart ter tafel komt. 'We zijn er zeker niet trots op', zo zegt één van hen. Hoewel toegegeven wordt, dat de lonen van Afrikanen in geen verhouding staan tot die van de blanken in Zuid-Afrika, wijst men op de machtige onderhandelingspositie van de blanke mijnwerkersvakbonden en de bepaling dat geen zwarte werk nemer een baan kan krijgen als daar door een blanke overbodig wordt. Winst Kritici van het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika herinneren daarentegen weer aan het feit, dat in het afgelo pen jaar de 42 belangrijkste goudmij nen samen een winst hebben behaald van 548 miljoen rand (ongeveer 2,2 miljard gulden) en menen dat uit de ze winsten aanzienlijk meer loon aan Ver. van Transportondernemingen DEN HAAG Het Nederlandse internationale wegvervoer moet worden bevrijd van contingenteringsregelingen. De huidige bilate raal vastgestelde contingenten voor liet wegvervoer zijn voor be paalde buitenlandse regeringen een dankbaar instrument om de na tuurlijke groei van liet Nederlandse Internationale wegvervoer in te perken. Produktiviteit zwarte arbeider stijgt flink, het loon verbetert weinig. de Afrikaan had kunnen worden gege ven. De goudmijnen zeggen daarop weer dat deze voorspoedige tijden slechts van tijdelijke aard zijn en wijzen daarbij op het feit dat van 1934 tot 1968 de goudprijs was vastgesteld op 35 dollar (98 gulden) per ounce, ter wijl de inflatie de loonkosten opjoeg en de regering noodzaakte sommige mijnen te subsidiëren om ze van een gewisse ondergang te redden. In Zuid-Afrika wordt venvacht, dat gezien de huidige lucratieve goud prijs nieuwe mijnen zullen worden geopend, ondanks de waarschuwing dat het wel 10 jaar kan duren eer zo'n mijn daadwerkelijk produktief wordt. En in 10 jaar kan de goudprijs nog van alles doen. Ook is gewaar schuwd. dat de gestadig klimmende goudprijs niet noodzakelijk voordelig is voor de Zuidafrikaanse goudmijnen, daar de sieraden-industrie wel eens .op andere, goedkopere, metalen kan overstappen. Dit betreft, vooral de Duitse, maar ook de Franse regeringsmaatregelen, die de in Nederland toegepaste capaci teitsregeling, op basis van de reële vervoerbehoefte, ruw doorkruisen en ten dele ontkrachten. Aldus de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemin gen (KNVTO). De vereniging vindt, dat Nederland wel moet streven naai de totstandkoming van een EEG-rege- ling, als deze maar niet uitgaat van een contingentering. De regering moet, aldus de vereniging, het Neder landse systeem als voorbeeld voor een EEG-regeling blijven aandragen. De KNVTO hoopt, dat de huidige pro blemen rond het wegvervoer waarover de tweede kamer zich woensdag heeft gebogen, zal leiden tot een versterkte aanpak van de Nederlandse regering. 'De toonaangevende positie van de Nederlandse vervoerders in de EEG en daarmee de grote belangen, die voor Nederland op het spel staan vor men daartoe een onmiskenbare stimu lans'. De vereniging is zeer tevreden over de houding van de tweede kamer, die een uitdrukkelijk beroep op de rege ring heeft gedaan te streven naar een aanvulling van 40.000 ritvergunnin- gen. De Westduitse minister van ver keer, Lauritzen, zegde minister Wes terterp vorige week slechts 35.000 ex tra vergunningen toe. Als de uitbreiding niet kan worden gerealiseerd, zegt de vereniging, zal de organisatie van het wegvervoer over de Duitse grens in augustus en september beslist worden ontwricht. ïobaten overschreden de f85 miljoen ERDAM Ondanks de steeds meer flexibele en sneller va- de wisselkoersen, is de bankiersfirma Pierson, Heldring en n geneigd te verwachten dat de Euro-kapitaalmarkt grosso niet zal inkrimpen. Deze optimistische visie baseert de bank groei van de Euro-kapitaalmarkt in de afgelopen twee jaren, }riode van niet onaanzienlijke valuta-onrust en -onzekerheid, rijft de bank in het jaarverslag over 1972. lere overwegingen voor dit op- I noemt het verslag een enor- ig van gouvernementele instel- EWen van grote bedrijven naar ■I, dat niet in voldoende om- het eigen land kan worden —en of dat men om verschillen- nen juist gaarne in het buiten- dl aantrekken. Voorts zullen grotere bedragen ter belegging grai aangeboden op de internatio- HBarkt, welke de eigenaren niet Cl kunnen beleggen in eigen ^welke zij, om redenen van fis- RDAM De aan- en verkoop- voor buitenlands bankpapier I geld) zijn vandaag: Aank. Verk. 2.66— 2.76 gld. 6.95— 7.25 gld. 7.15— 7.40 cent 1.00—106.50 cent 43.00— 46.00 cent 11.40— 12.40 cent 2.69— 2.79 gld. 64.00— 66.00 cent 88.75— 90.75 cent 64.2566.25 cent 49.25— 51.25 cent 46.25— 48.25 cent 14.30— 14.60 cent 4.674.92 cent jdrachm. 9.1010.10 cent tak 73.25— 76.25 cent bark Al 141 kr. F- sch. cale aard of van risicospreiding, juist in het buitenland willen beleggen. 'Het meest spectaculaire en bekende voorbeeld hiervan zijn in de toekomst te verwachten inkomsten van tiental len miljarden dollars uit olieleveran ties van de landen in het Midden-Oos ten. Ook zullen uit rente en aflossin gen in 1972 reeds in de orde van grootte van 3 miljard in de ko mende jaren steeds grotere bedragen voor herbelegging beschikbaar komen. Deze vragers en aanbieders zullen el kaar willen en kunnen vinden, on danks valutaire onzekerheden. Er zal altijd een markt zijn, waarop deze partijen elkaar vinden en het lijkt waarschijnlijk, dat een deel van die markt in Europa zal blijven.' Ook is de bank niet pessimistisch over de gevolgen van een eventuele afschaffing van de zg. 'interest equali zation tax' voor de Euro-kapitaal markt. In dat geval zal de Amerikaan se kapitaalmarkt weer opengaan voor debiteuren uit Europa en Japan en zouden de Amerikaanse ondernemin gen in Europa niet meer indirect worden gedwongen lange middelen aan te trekken op de Europese kapi taalmarkt. Verwacht mag wordèn, aldus het ver- slag, dat bij een dergelijk herstel van de vroegere situatie een groot aantal Amerikaanse ondernemingen inder daad hun middelen indiep het gaat om dollars weer zullen aantrekken in de VS. In het algemeen mag echter worden verwacht, dat als gevolg van het heropenen van de grenzen tussen de Europese en Amerikaanse kapitaal markt de rentestanden op die mark ten naar elkaar toe zullen groeien. Gegeven de huidige interestbelasting in de VS en het ontbreken van een dergelijke belasting op de Euro-bond- leningen, kan h,et zelfs gebeuren dat beleggers bereid zijn voor gelijksoorti ge debiteuren met een iets lagere ren te op Euro-obligaties genoegen te ne men dan met een iets hogere rente op Amerikaanse obligaties. Dit zou dus zelfs een voordeel voor de Europese kapitaalmarkt kunnen betekenen. Voorts behoeft het, volgens Pierson, allerminst uitgesloten te worden ge acht, dat ook in de toekomst bepaalde internationale Amerikaanse bedrijven voor hun investeringen in Europa of elders in de wereld lang vreemd ver mogen zullen willen aantrekken in Europese valuta of in yen. Ook be staat er een redelijke kans dat zij con- vertibels blijven uitgeven op de Euro kapitaalmarkt. Misleidend beeld De brutobaten over 1972 van Pierson, Heldring en Pierson hebben excl. resultaten van deelnemingen en boek winst op effecten de 85 min ruim overschreden, en heeft ervan afgezien dit brutobedrag te herleiden tot een met de NV-banken vergelijk bare nettowinst. 'Het totaal andere fis cale regime, waaraan de winst van een firma is onderwoi*pen, schept zo danige vertekeningen, dat iedere be nadering een misleidend beeld zou ge ven. Wij willen hier dan ook volstaan met de toevoeging dat deze brutoba ten na aftrek van alle lasten en voor zieningen tot een bevredigende belo ning van het geïnvesteerde vermogen hebben geleid', aldus het verslag. De bank vertrouwt met een voort gaande groei van het bedrijfsvolume, ondanks verdere kostenstijgingen, een bevredigende rentabiliteit te kunnen handhaven. Blijkens de geconsolideer de staat van vermogen per 31 decem ber 1972 is het balanstotaal van de firma in 1972 toegenomen van 1387 min tot 1910 min en steeg de post crediteuren van 680 min tot 827 min. Het totaal der toevertrouwde middelen gaf in 1972 een stijging te zien van 1370 min tot 1830 min. NEW YORK Op het ogen blik wordt in de Verenigde Sta ten geëxperimenteerd met 'com puterkassa's voor supermarkten. Volgens industriële woordvoer- ders zullen deze computers over een paar jaar in het hele land worden gebruikt. Dit systeem heeft het voordeel dat het lange wachten voor kas sa's aanzienlijk wordt bekort, maar de eigenaars van de super markten zullen er het meeste voordeel uit halen: er is een be tere controle mogelijk en de winsten zijn hoger. Hogere winsten, omdat de fou ten die aan de kassa worden ge maakt meestal in het voordeel van de klanten uitvallen. Bij eenvijfde tot een achtste van al le verkopen gaat er wel iets mis. De proeven die met de computerkassa zijn genomen hebben tot nu toe gunstige re sultaten gehad. Hoe werkt het nieuwe systeem? De klant duwt de boodschap- penwagentjes naar de nieuwe kassa en zet de waren met de rechterkant naar boven op een lopende band. De code-tekens op de artikelen worden automa tisch overgenomen en doorgege ven naar de computer. De com puter koppelt de prijzen aan de ze tekens, rekent het totaalbe drag uit en houdt ook de inven taris van de winkel in de gaten. Het systeem kan daarom pas vruchten afwerpen als alle fa brikanten hun waren afleveren met tekens die door de compu ter kunnen worden gelezen. In het huidige systeem brengen de supermarkten de tekens zelf aan. Kroger, het derde super markt systeem in de Verenigde Staten experimenteert op het ogenblik met het nieuwe systeem. De efficiency bij de kassa's is met 40 procent toege nomen en volgens een woord voerder oordelen de klanten goed over de computerkassa. De apparaten kosten per stuk zo'n 174.000 maar volgens deskundi gen zullen de besparingen de investeringen ver overtreffen. Kon. Olie noterde gisteren S 42%-?» (42=?a-3i Philips S 19-% (19%-%): Unilever 52%-53 (52%-53%) en KLM 37% (38%). Opgave duPont. Glore. Forgan. PARAMARIBO De Surinaamse re gering voert op het ogenblik bespre kingen met diverse buitenlandse be drijven voor het aangaan van joint- ventures. Het overleg met Bruynzeel BRUSSEL In de hele gemeenschap blijft de steeds toenemende inflatie ernstige zorgen baren. In haar verslag over cle huidige conjunctuur en de perspectieven voor de komende perio de, dat zij zo juist aan de raad heeft voorgelegd, vraagt de Europese Com missie de lidstaten dan ook om de strijd tegen de inflatie voort te zetten en op te voeren. De ministers van economische zaken en financiën zullen volgende week donderdag te Luxem burg de economische situatie in de gemeenschap, de strijd tegen de infla tie en de richtlijnen voor de begro ting van volgend jaar bespreken. De Europese commissie beveelt de lidstaten aan de kredieten en het mo netair volume in te dijken. De centra le banken moeten alle middelen aan wenden om verbruiks- en bouwkredie- ten (behalve voor de sociale woning bouw) te beperken. Begrotingstekor ten moeten verminderen en bijkomen de uitgaven moeten worden verme den. Op de begroting van volgend jaar moet de groei van de openbare uitgaven gevoelig worden afgezwakt. Het sparen op lange termijn moet worden aangemoedigd. Dit zal echter alleen mogelijk zijn als door een ho gere 'werkelijke rente' de geldont waarding wordt opgevangen. Zowel de centrale als de lokale (provincies en gemeenten) overheid moet deze aan bevelingen ter harte nemen, aldus de Zaalberg LEIDEN De gang van zaken tot nu toe bij Zaalberg heeft op ongeveer hetzelfde niveau gelegen als in de vergelijkbare periode van 1972. In dat jaar boekte Zaalberg goede resultaten. De orderpositie is uitstekend, maar de personeelsvoorziening baart nog zor gen. commissie. Alleen wanneer alle open bare lichamen, werkgevers en werkne mers samenwerken kan er van de strijd tegen de inflatie iets terecht ko men. AMSTERDAM Met ingang van 2 juli a.s. zullen ter beurze van Amster dam worden verhandeld certificaten aan toonder, elk vertegenwoordigende vijf gewone aandelen, elk groot 1,50 ncminaal, in Honeywell Inc. De eerste koers van deze certificaten zal worden vastgesteld op basis van de slotnote- ring van de gewone aandelen Honey well aan de Newyorksc beurs op 29 juni. Op 14 juni was de slotkoers van de gewone aandelen 103%; op basis hiervan zou de koers van de certifica ten per gewoon aandeel Honeywell 97 bedragen. De heer James H. Binger, chairman of the board, zei tijdens een perscon ferentie, gehouden in verband met de a.s. introductie, dat Honeywell de no tering aan een buitenlandse beurs meer dan alleen een symbolisch ge baar beschouwt. Wanneer in overwe ging wordt genomen, dat ca. 40 pet van de activiteiten van de vennoot schap zich buiten Amerika afspeelt en het grootste deel hiervan binnen Eu ropa, dan, zo zei de heer Binger, vindt Honeywell, dat deze verhouding zich moet weerspiegelen in een groter aantal aandeelhouders op het Europe se continent. Het lopende jaar is uitstekend begon nen. Er was in het eerste kwartaal sprake van een stijging van de netto winst met 50,6 pet, terwijl de omzet vergeleken met een jaar eerder met 16,8 pet toenam. De Europese Control Systems, die in 1972 geen winst maakte, herstelt zich snel. heeft al geleid tot deelname in 50 procent van het aandelenkapitaal van de 'Bruynzeel Suriname Houtmaat schappij'. Met het Amerikaanse bedrijf 'Bumble Bee' voert Suriname besprekingen over deelname in de garnalenvangst voor de kust van Brazilië. Suriname heeft van Brazilië slechts een klein aantal vergunningen losgekregen voor de garnalenvangst in de territoriale wateren van Brazilië. De Verenigde Staten daarentegen beschikken over een groot aantal vergunningen, waar van een deel niet wordt gebruikt. De Surinaamse regering wil nu door het aangaan van een joint-venture met 'Bumble Bee' de mogelijkheid schep pen dat Surinaamse schepen onder Amerikaanse vlag voor de Braziliaan se kust op garnalenvangst gaan. In Paramaribo wordt tevens nagegaan of een joint-venture tussen de Suri naamse overheid/Bruynzeel en het Amerikaanse pulpbedrijf 'Weyerhau- ser' tot de mogelijkheden behoort. De ze Amerikaanse onderneming doet sinds enkele jaren proeven met het verwerken tot papierpulp van Suri naams hout. De proeven zouden goed zijn uitgevallen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de officiële slotkoers van dezelfde dag): AKZO 73.40 <73.80). Hoogovens (75.60), Kon. Olie 114.80 —115.50 (115.90). Philips 51.90 gb— 52.20 (52.30 gl). Unilevei 142 10 142.50 (143.20), KLM 104.00—105.00 (105.50). Koersen in Montreal Rovls Dnni Tar Cbem Husky Nat Gas Mass Ferguson Nat Rus. Shell Indust. Sporen Ultl. Obi. Mod* 19 juni 881.55 159.05 105.22 74.2 1 564.6 20 juni 884.71 159.08 104.65 74.24 560.1 21 juni 873.65 155.99 103.78 74.27 565.4 Aand. Obl. Tol. H. L. 19 juni 12.970 15.430 1.754 602 783 20 juni 10.600 13.580 1.754 750 610 21 juni 11.630 14.160 1.764 356 1.022 Hoogenbosch Schoenen Internatio Muller ie A.STERDAM Hoogenbosch heeft over 1972-1973 een winst behaald van 624.476 tegen 594.063 in het voor gaande boekjaar. In verband met de overneming van het bedrijf door de Britse onderneming Sears Holding eerder dit jaar, wordt voorgesteld geen dividend (v.j. 12 pet.) uit te ke ren en de winst toe te voegen aan de statutaire reserve. Insinger met Cannon AMSTERDAM Insinger, bankiers te Amsterdam, en Cannon Street in ■XTr>1«/r Londen gaan een nieuwe naamloze JN Jl>M vennootschap oprichten. De nieuwe onderneming zal een maatschappelijk kapitaal hebben van 50 min. waar van 10 min wordt geplaatst en vol gestort. ROTTERDAM Internatio-Müller heeft via de werkmaatschappij Inter- pharm in principe overeenstemming bereikt over de overneming op 2 juli van de groothandelsactiviteiten van Nanning's pharmaceutische groothan del in Den Haag. Nanning heeft naast de farmaceutische groothandel een apotheek, een aantal drogisterijen en enkele vertegenwoordigingen. De overneming betreft alleen de farma ceutische groothandel, waar 30 perso nen werken. Er zal geen personeel ontslagen behoeven te worden. j«HT Id Nederland is op liet ogenblik sprake van arende teruggang in de baggeractiviteiten. In 1972 is de be- Braat Bouwstoffen leid ten opzichte van 1971 met 30 procent teruggelopen. In te vijf maanden was sprake van een nog grotere teruggang procent t.o.v. 1971. Dit beeft ir. II. T. den Breejen, voor- In de vereniging centrale baggerbedrijf, de werkgeversver- voor deze bedrijfstak, gezegd op de jaarvergadering in ien ai Ie is een eind gekomen aan de Ie groei van de waterstaats- rviEr werd toen voor 5 pet. in waterstaatssector bezuinigd. ;t evenwel dat de achteruit- het onderdeel baggerwerken ™^r is geweest dan in de ande van waterstaat. De ar- jtting in de tot nu toe beken- Ben van 1973 is ten opzichte |met 27 pet. gezakt. heer Den Breejen zei be- lebben voor matiging van de (Uitgaven, zei hij niet te kun- |>teren dat juist het baggerbe- wan de zwaarste lasten zou Jragen. De capaciteitsuitbrei ding van de laatste 20 jaar is een ge volg van de toen steeds grote hoeveel heid werk, die voor de overheid in het belang van de waterhuishouding moest worden uitgevoerd. De nu plaatsgevonden hebbende abrupte te ruggang verstoort de continuïteit in de bedrijfstak. De vereniging zal zich daarom na het kamer-reces wenden tol de vaste commissie voor verkeer en waterstaat en de minister van ver keer en waterstaat Hoofdpunt daarbij zal zijn, dat door een raeerjarenbeleid een evenwichtige verdeling van werk en werkende capaciteit bereikt zal moeten worden, zodat de continuïteit voor ondernemers en werknemers ver zekerd kan worden. DEN HAAG In de eerste vijf maanden van het lopende jaar heeft 'Braat Bouwstoffen' in Den Haag een bruto winst geboekt, die ongeveer 1 miljoen hoger is dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Dit is donderdag in de jaarvergade ring meegedeeld. De kosten waren on geveer 650.000 hoger. Dit betekent dat de winst vóór belastingen ruim drie ton is gestegen. Hierbij zijn niet inbegrepen de resultaten van de deel nemingen, maar hierin is wel opgeno men het resultaat van de nieuwe dochtermaatschappij Kraayenzank. Technivorm EMMELOORD Technivorm te Amerongen gaat haar produktiebedrijf vestigen in Emmeloord. Het bedrijf, dat gespecialiseerd is in de fabricage van koffiezetapparaten en koffiemo lens, hoopt in een aantal fasen het ge hele bedrijf van Amerongen naar Em meloord over te brengen. De directie streeft naar een uiteindelijke perso neelsbezetting van circa 200 werkne mers. RIJSWIJK Verenigde NBM-bedrij- ven zal via aandelenruil alle aandelen overnemen van de beheermaatschappij V-H A. Dubbers te Malden. De drie van de beheermaatschappij Dubbers over te nemen bedrijven gaan deel uitmaken van de divisie grond-, weg en waterbouw. Enraf-Nonius DELFT De orderportfeuille van de verenigde instrumentenfabrieken ENFAR-NONIUS te Delft is bijzonder goed gevuld. Dit is donderdag door de directie in de jaarvergadering meege deeld. De onderneming is voor het hele lopende jaar van werk voorzien en er behoeft dus geen ongerustheid te bestaan, of in het vooruitzicht ge stelde omzetstijging van 10 h 15 pro cent in 1973 wel zal worden gehaald. Rooy Dorsman AMSTERDAM De Engelse G. A. Robinson in Stoke-on-Trent heeft het gehele aandelenkapitaal van de tech nische handelsmaatschappij Van Rooy Dorsman te Amsterdam overgenomen. Van Rooy Dorsman is een groothan del in uitrustingen voor garages en technische apparatuur ten behoeve van de industrie. Voor de 85 werkne mers zal de overneming geen nadelige gevolgen veroorzaken, aldus Van Rooy Dorsman. Cindu UITHOORN Het resultaat in het eerste kwartaal 1973 bij Cindu Key en Kramer is beter geweest dan de ver wachtingen en lag hoger dan dezelfde periode van 1972. Over de verwachte totale resultaten van 1973 zegt het be stuur zich nog niet te kunnen uitspre ken. Wel zullen de 6 divisies van de onderneming evenwichtiger bijdragen tot het resultaat, hoewel nog enkele activiteiten verliesgevend zullen zijn, zo is op de jaarvergadering meege deeld. Vulcanus VAASSEN Ten aanzien van de ontwikkeling voor het jaar 1973 heeft Vulcanus zich terughoudend betoond. In de jaarvergadering van het bedrijf wees de directie op de ontwikkeling van de kosten, die in belangrijke ma te worden bepaald door de stijgende schrootprijzen en de loonkosten. ABN AMSTERDAM Algemene Bank Ne derland heeft een aanvrage ingediend voor notering van haar aandelen op de Londense effectenbeurs, zo heeft de bank meegedeeld. Hierbij zal be middeling worden verleend door het Londense bankiershuis Baring Bro thers and co. De introductie van de aandelen zal onder leiding staan van Cazenove and co. en Rowe and Pit man. leden van de Londense effecten beurs. De aandelen van de ABN zijn behalve in Amsterdam reeds in de notering opgenomen van de beurzen van Brussel, Parijs en Frankfort. Het introductiebericht zal op 26 juni wor den gepubliceerd. Stoomspinnerij Twenthe ENSCHEDE De' stoomspinnerij Twenthe beschikt ovei 40 procent meer orders dan vorig jaar in juni. zo heeft het bestuur woensdag verklaard op de aandeelhoudersvergadering. De omzetten liggen thans 14 procent ho ger dan vorig jaar. NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Elecir Cower Am Meial Climax Am Motors Am Smell C Kef Ant Tel Tel Ampex Anaconda Armen Siccl Atlant Richfield 45% 44% U's 11N 32% 32 '4 58% 57% 39% 39' 33% 33% 23% 23%, 26% 26% 29% 29% 6% IS' i 18 507, 5084 3 4% 17% 17% 20% 20% 84% 82 Beihl Steel Boeing Burlington Ind Can Pacaflc Ry 7%e.\ 17s Celanese 31% 31% Chase Manhaltan 41% 42 Cltessie System 42% 42% Chrysler 24% 23% Cities Service 46 45% Colgate Palmoltve 28s* 28'. Colt Industries 14% 14% Cnmmonw Edison 31% 31% Cons Edison 23 23'. Cont Can 27% 27 Con! Oil 27% 32% Curllss Wright 20% 19% Curiiss Wright A 24% 24% Dart lod 35% 35% Deere and Co 36% 36'. Duw chemical 51 50-' Du Pont (El) 161% 59% Eastman Kodak 132% 130% First Nat City 38 38% Admiral Corp 7% 7% Allengheny Puw S 20% 20% Akzona 24 23% Am Standard 11% 11% Amsted Ind 40 39% Rail Ohio 40 b 40'jb Bavuk Cigars 10'i Can Breweries 4% Cello 14 13% Chadhourn Goth 1% 1% Chase Selecl Fd 9.73 9 73 Columbia Gas 29 28% Comincn 29% 29% Cool Telephone 22% 22% Fluor Corp 38% 37 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Uttl Gen lel A Tel Getty OH Cilelte Cimbel Brothers Goodyear I and B Gulf Oil Illinois Ceiilr Insllco Int Busln Mach Intern Harvester lm Nick of Can Ini Caper Inl Tel Tel Llng-Lemco Vough Lilion Ind Lockheed Aircraft Martin Marietta May Dep Sturus McDonnell Douyla Mobil Oil Corp Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Sleel Nal l.ead Ind 54% 118% 22-% 53% 22% 22% Cac Gas and El 28 27% Penn Central 1% Is* Pepstco 79% 80% Phelps Dodge 41 41', Philip Morris 116% 114 Phillips Pelr 50% 49 Procter Gambl 104% 103 RCA 23% 22% Republic Steel 23% 23 Reynolds Ind 42% 42% Royal Dutch Petr 42% 42% 32', 32s* 41% 73', Int Brik fur Ree 98 b 98 b Int Flav Fran 95% 95% Inl Paper ($4) 44% 44% Kansas City Ind Kansas Power KI.M Kroger 24% 24% 38% 38 16% 16 l.easco 8% 8% Lone Star Cemen 15% 15% Lehman 15% 15% Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana 83' Exxon Corp 95' Sludebukei Worth 34 Sun Oil 50' Texas Gulf 34% 34% Texas Inst 93% 91% Transamerlca 11% 11% Unilever 52% 52% Union Carbide 35% 34% Unl Royal 11 10% United Aircraft 28% 28 Untied Brands 6% 6% US Steel 29'. 28'.j Nal Can 10 10 NY. Centr A 6% 6% Nnrlh West R 62% 62% N Am Phillips Co 22% 22% I Brands 22', Union Elecir Untied Corp» United Gas Western Bancorp

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21