Weerstand tegen snellere verhoging van benzineaccijns VS en Moskou willen in '74 kernwapen-akkoord -ilanus geeft hamer >er aan Kruisinga !n deze krant Kamer zeer verdeeld -tanatie eiste veel van voorzitter Geen triomfale intocht Peron ik maar, twee en bij elkaar Eerbewijs aan een schrijver Auto in brand na botsing met treineen dode krant op de bres voor een sterke christelijke pers! ^ieowe Leicis e Cooraint VRIJDAG 22 JUNI 1973 54ste jaargang no. 68 RELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoetl" Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868 traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur Biuga: de komende Tilanus: de gaande Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het voorstel van liet kabinet-Den Uyl de benzine-accijns al per 1 augustus te verho gen en niet per 1 januari zoals werd verwacht, is op grote weerstand gestuit in de Tweede Kamer. De eerste reacties van de fracties van de confessionele partijen, de WD en DS'70 waren afwijzend, zodat gevreesd moet worden dat het wetsontwerp geen meerderheid in de Twee<le Kamer zal halen. imze parlementsredactie HAAG Drs. A. D. W. Tilanus, de voorzitter van de CHU-frac- i de Tweede Kamer heeft besloten deze functie met ingang van lomerreces (volgende week vrijdag) neer te leggen. Tot zijn op heeft de fractie unaniem dr. R. J. H. Kruisinga gekozen. De Tilanus blijft lid van de Tweede Kamer. 'ilanus had reeds eerder de kennen gegeven af te treden ictievoorzitter. Vooral de lange lilijke formatieperiode, waarin CHU meer dan eens voor be- jke beslissingen stond, heeft fan hem geëist. ADVERTENTIE ^■droogde zuidvruchten en/of no- uw eigen kruiden- en provisie- „..„loVaad, een hoop fantasie, erg 'el inspiratie en een flinke scheut DAAjr vvant dat kunt u allemaal ge- tiken in onze Idvruchten ceptenwedstrijd hebben u een tijdlang op deze ats vele, vele variaties op zuid- ichten voorgeschoteld. Na de canties zetten we deze serie Drt. Misschien wel met uw re it, want door al deze oorspron- ijke en ongewone ideeën opten we vooral uw eigen fan- ;ie aan 't werk te zetten. Van- ar deze wedstrijd, e orwaarden: 't moet uw eigen :ept zijn, en zuidvruchten en/of ten bevatten. moet 't vóór 1 september 1973 «turen aan Antwoordnummer 112, Amsterdam. Ze worden ge leerd door Wina Born, die deze rrichjrtek verzorgt. He inzenders krijgen een leuke Irprise. feplaatste recepten worden be tond met boeken- of piaten- pnnen ter waarde van 50.-. .J. et b< yryr, V Gedroogde Drs. Tilanus is een warm voorstander van de samenwerking tussen de KVP, ARP en CHU. En juist deze samen werking is in de laatste periode van de formatie zwaar op de proef gesteld. Hoewel zijn voornemen bekend was, is het aftreden van drs. Tilanus in Den Haag toch als een verrassing ge komen. Fractieleider Aantjes van de ARP en fractieleider Andriessen van de KVP bijvoorbeeld waren er niet van op de hoogte. Men toonde zich -jc Een beschouwing van onze redacteur P. L. van Enk over de christen-democratische samen werking staat op pag. 7 dan ook enigszins verbaasd, dat Tila nus zo snel zijn besluit had genomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de wisseling van het voorzitterschap van de CHU-fractie in verband staat met de algemene verêadering van de CHU. die morgen in Apeldoorn wordt gehouden. Wanneer een positief be sluit wordt genomen over het samen gaan met KVP en ARP, zou oud-mi nister en oud-fractieleider Beernink overgaan tot het oprichten van een nieuwe CHU, of, zoals hij heeft ge zegd, 'de CHU laten voortbestaan'. Mogelijk zal de nieuwe fractievoorzit ter, dr. Kruisinga, die zich in het ver leden veel minder sterk heeft ge maakt voor de samenwerking met de KVP en ARP en die steeds een duide lijk en behoudend standpunt heeft in genomen, een sterkere binding bete kenen voor de groep, die achter mr. Beernink staat. Dr. Kruisinga, die 50 jaar oud is, en afkomstig is van de Friese CHU, was van 1967-1971 staatssecretaris van volksgezondheid. In het kabinet-Bies heuvel was hij staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Drs. Tilanus is sinds 5 juni 1963 lid van de Tweede Kamer. Hij was voor prof. Van Hulst voorzitter van de CHU. Hij volgde de heer Mellema na de verkiezingen in 1971 als fractievoorzitter op. De fractie van de CHU koos gisteren drs. D. F. van der Mei als tweede voorzitter. De heer Wisselink is secre taris-penningmeester. Onmiddellijk na zijn aankomst op Argentijnse grond werd oud-pre sident Juan Peron omringd door soldaten. Miljoenen aanhangers die op het burgervliegveld van Buenos Aires op hun Leider wachtten, kregen hem niet te zien. Het toestel van de president week uit naar een militair vliegveld in verband met schietpartijen die aan zeker twintig mensen het leven hebben gekost. Dog en vrij zonnig weer met overwegend matige noord- [itelijke wind. Maxima om- eeks 21 graden, maar vlak aan enkele graden lager. De ruitzichten voor zaterdag en "Hdag: aanhoudend mooi zomer- rgen zon op: (14.20 onder: 21.04 maan onder: 12.37 Nixon en Breznjeiv tekenen overeenkomst WASHINGTON (AP, Reuter, LfPI) President Nixon en rle Russische partijleider Breznjew heb ben gisteren iu een overeenkomst afgesproken dat hun landen voor het einde van 1974 een akkoord zullen sluiten ter beperking van hun offensieve kernwapens. de twee woorden die dezelfde B hebben. Bewaar ze tot zater- De belofte werd gedaan in een 'prin cipieel akkoord' dat gisteren op het Witte Huis in Washington is onderte kend. De overeenkomst bevat richtlij nen voor de technische experts die in Genève onderhandelen over wederzijd se beperkingen van strategische kern wapens. De richtlijnen zijn bedoeld het Amerikaans-Russische overleg dat is vastgelopen uit het slop te halen. De twee staatslieden hebben gisteren voorts een overeenkomst getekend voor wetenschappelijken cn techni sche samenwerking op het gebied van vreedzaam gebruik van kernenergie. Het gisteren gesloten kernwapen-ak koord is het belangrijkste resultaat dat is geboekt op de bijeenkomst tus sen Nixon en Breznjew. Beide leiders waren gisteren uit Cape David naar Washington gevlogen om de plechtige ondertekening uit te voeren. Het 'principe-akkoord' ter beperking van de kernwapens bestaat uit zeven punten. Dat het eerste punt een tijds limiet voor sluiting van een definitief akkoord bevatte is als een verrassing gekomen. Bepaald wordt dat 'de twee partijen in de loop van het volgend jaar ernstige pogingen zullen doen de voorzieningen van het permanente ak koord uit te werken met als doel het in 1974 te ondertekenen. CAIRO (UPI) De Russische minis ter van buitenlandse zaken Andrej Gromiko zal binnenkort worden ver vangen door Anatoly Dobriniii. Dobri- nin is thans Russische ambassadeur in Washington. Dit heeft liet Egyptische dagblad Al Achram gisteren gemeld. Tijdens Breznjews bezoek aan West- Duitsland was reeds bericht dat de Russische partijleider tijdens een pri- vé-gesprek had verteld dat Gromiko tegenstander was van zijn 'West-poli- tiek'. Vorige week maakte een ander Egyptisch blad er melding van dat Breznjew op terugreis uit de VS Pa rijs zou aandoen. Dit werd daarop be vestigd. In het tweede punt wordt gezegd dat de twee landen gelijke veiligheidsbe langen hebben en dat geen van de partijen zal proberen eenzijdig voor deel te trekken uit de (SALT)onder- handelingen. Het derde punt bepaalt dat het defini tieve akkoord zal slaan op de vuur kracht en de kwaliteit van de kernwa pens en over hun aantallen. Bij het vorig jaar in Moskou gesloten ak koord werd alleen gesproken over de aantallen offensieve kernraketten Het wetsontwerp, dat gisteren bij de Tweede Kamer werd ingediend, voor ziet in een verhoging van de benzine en dieselolieaccijns van respectievelijk 3 86 en 1,59 cent per liter. Gevoegd bij de benzineprijsverhoging van vier cent die de oliemaatschappijen heb ben gevraagd in verband met de ont wikkeling op de wereldmarkt, zou de automobilist in nagenoeg één. klap worden geconfronteerd met verhoging van de benzineprijs met bijna acht cent De opbrengst van de verhoging wordt op jaarbasis geschat op 230 mil joen gulden. Voor 1973 betekent dit een hogere dekking van 75 miljoen gulden. De bezwaren van de confessionele par tijen, de VVD en DS'70 houden voor al verband met het voornemen van de regering de nog lopende begroting op een aantal punten te wijzigen. Zoals minister-president Den Uyl in zijn re geringsverklaring aankondigde zal er meer geld worden uitgetrokken voor de begroting van CRM en die van volkshuisvesting. De partijen die het niet eens zijn met het voorstel en me nen dat de benzineaccijnsverhoging mede een gevolg is van deze begro tingswijzigingen, dus nog afgezien van de tekorten die in de begroting zijn ontstaan, zoals de EEG-tegenval- ler, de gisteren vastgestelde pensioen bijdrageregeling voor ambtenaren, en zovoorts De financiële specialist van de KVP- fraetie drs. Nooteboom zei 'zeer hui verig' tegenover deze benzineaccijns verhoging te staan: 'het gaat hier niet om dekking voor tegenvallers, maar om 'n autonome begrotingsverhogiiig. Ik vind het onjuist het door de T\vee- de Kamer vastgestelde plafond van de begroting te gaan verhogen, tenzij het om externe factoren gaat, een ramp, een oorlogssituatie of iets dergelijks, waar het kabinet ook niets aan kan doen'. Zijn fractie vergadert maandag over deze kwestie. Het belooft een precaire aangelegenheid te wrden, omdat do KVP-staatssecretaris Van der Stee het wetsontwerp mede ondertekend heeft. Fractievoorzitter Aantjes (ARP) heeft tijdens het debat naar aanleiding van de regeringsverklaring al aangekon digd er niets voor tp voelen de be staande begroting nog te gaan wijzi gen, niet naar boven (CRM, volks huisvesting en onderwijs) en niet naar beneden (defensie). WD, DS '70 en CHU zijn vierkant tegen een ver hoging op deze manier. De financiële specialist van de PvdA-fractie, dr. Dolman zei een belastingverhoging als deze ook 'niet prettig' te vinden. Maar volgens hem is zij ook niet onaccepta bel. Het kabinet-Den Uyl heeft er volgens hem mee te maken dat om politieke redenen bewust een verhoging van de begroting is vastgesteld. Bovendien heefl het kabinet te maken met on vermijdelijke overschrijdingen, zoals bijvoorbeeld de forse tegenvaller van de EEG-begroting, waardoor Neder land zo'n vierhonderd miljoen gulden extra op tafel moet leggen. Alles bij elkaar gelooft de heer Dolman dat het begrotingstekort groter zal zijn dan was voorzien. Tegen die achtergrond moet, zo meent de heer Dolman, de verhoging van de benzineaccijns wor den gezien. Als een eerbewijs aan de schrijver C. Joh. Kievit die veertig boeken schreef, waaronder zes delen over de dikke jongen, werd gisteren op het Marktplein in Hoofddorp een beeldhouwwerk onthuld, voorstellende Dik Trom die omgekeerd op een ezel zit. De onthulling werd verricht door een van de kleinkinderen van de in 1931 overleden schrijver, de gelijknamige C. Joh. Kievit (46), tandarts in Slikker veer. 'Dit is geweldig,' aldus de heer Kievit. 'Ik had niet gedacht dit nog eens mee te maken. Er zijn een miljoen boeken van Dik Trom in omloop. Mijn zwager, prof. Van der Lee, behartigt onze belangen en heeft nog regelmatig contact met de verschillende uitgevers.' Overigens is er niet een van de kin deren en kleinkinderen die de gave van C. Joh. Kievit heeft geërfd. De onthulling werd bijgewoond door vier dochters van Dirk David Buurman, van wie wordt gezegd dat hij model gestaan zou hebben voor dc jongensboeken figuur Dik Trom. De onthulling werd opgeluisterd door bromsnor Lou Geels als collega van Flipsen, een van de hoofdfiguren uit de boeken, met wie de dikke jongen altijd overhoop lag. Ook de bloemenmeisjes uit Haarlem en zo'n duizend schoolkinderen waren present. Na de onthulling gingen 1200 ballonnen de lucht in. Hoofddorp claimt Dik Trom, omdat schrijver Kievit hier geboren en getogen is. ZEVENAAR Bij een spoorwegover gang tussen Zevenaar en Babberich is gistermiddag een auto onder de trein gekomen. De bestuurder, de 32-jarige E. L. J. Knaken uit Arnhem, kwam daarbij om het leven. Hij werd in zijn direct in brand gevlogen auto 200 me ter meegesleurd. De andere inzitten den hadden nog juist voor de botsing uit de auto weten te springen. Omdat men aanvankelijk vreesde, dat er ook in de trein brand was ont staan, was de brandweer met groot materiaal uitgerukt. Ook was voor twee ambulances gezorgd. RITA 'Hallo, is er in deze zaak hele maal geen bediening?' Binnenland Noordzee wil legaal worden6 Buitenland Peron kwam thuis tijdens vuurgevecht 9 Kerk Apartheid stuit op verzet kerken 2 Kerk randverschijnsel in Japan 2 Sport Groter optimisme in tennisconflict19 Men schrijft ons Bockenrtalage Radio en tv Recept Puzzel Strips en feuilleton Dichtbij en verder Familieberichten Poprubriek Filmpremières Autonieuws Probleem Holland Festival waarover de partijen mochten be schikken. In het vierde punt wordt gezegd dat beperking van strategische kernwa pens onderworpen moeten zijn aan 'passende controle met nationale tech nische middelen'. Aangenomen wordt dat dit controle via satelieten (kunst manen) zal zijn. Het vijfde punt verklaart dat enige modernisering en vervanging van of fensieve kernwapens onder nog vast te stellen bepalingen mogelijk zal zijn. Het zesde punt bepaalt dat beide par tijen bereid zijn aparte ontwapenings akkoorden te sluiten ter aanvulling op het vorig jaar in Moskou gesloten akkoord ter beperking van defensieve kernraketten en kernonderzeeboten. In het zevende punt beloven beide partijen de noodzakelijke maatregelen te treffen om te voorkomen dat kern wapens per ongeluk worden gebruikt of dat kernwapens door onbevoegden worden ingezet. In de préambule op de overeenkomst zeggen Nixon en Breznjew dat een zo snel mogelijke beperking van strategi sche kernwapens een belangrijke bij drage zou zijn tot de vermindering van het gevaar van een kernoorlog en dat zij de internationale vrede en vei ligheid zou versterken. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppén pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1