toolvink verwijt )en Uyl ontwijkend ntwoord te geven shoestring onk wil begroting irhogen voor hulp in Noord-Afrika Dijkzigt moest door tekort verpleegsters zes bedden opdoeken Drees jr.'Stringente begroting te zwaar' Initiatiefvoorstel omroep ingetrokken verwen ze met +sla Aanvraag voor in Leiden Jssele mag voor 80 ■^cent draaien Onderzoek naar bouwaffaire in Heerhugowaard CHIPS op de plaat - pop op deplaat-popopdep Harrison: grenzen aan de groei Metaal-cao nu gauw ondertekend Politie pakt man met materiaal voor bomproduktie Onderzoek naar problemen rond assistent-artsen Kinderpsychiater bepleit onderzoek in eerder stadium MP/KWARTET VRIJDAG 22 JUKI 1973 BINNENLAND T9/K13 onze parlementsredactie I HAAG Het AR-Kamerlid B. Roolvink is niet tevreden over het antwoord dat minister-presi- Den Uyl hem heeft gegeven op zijn vragen over uitlatingen van minister mevr. I. Vorrink. ADVERTENTIES I Vorrink had in een tv-uitzen- tezegd dat zij het van harte eens Jet diegenen, die er per handte- tenlijst bij minister Boersma bciale zaken op aandrongen de jor het confectiebedrijf onverbin- te verklaren omdat deze cao niet et in een gelijke beloning voor »n en vrouwen. "Ink vond dat een minister daar- r jrobeerde invloed uit te oefenen n collega om een bepaalde be- jg te nemen. bister-president heeft nu geant- dat tussen beide ministers vol- eenstemmigheid van opvatting over het fundamentele pro van de gelijkwaardige beloning inen en vrouwen. Roolvink re- Ie door te zeggen dat Den Uyl een ontwijkend antwoord heeft gege ven en dat hij van deze minister-pre sident een duidelijker antwoord had verwacht. Minister Boersma heeft overigens van daag in de Kamer verklaard het prin cipe van gelijke beloning voor man nen en vrouwen te onderschrijven en zo snel mogelijk te willen realiseren. Hij heeft de SER met spoed om een advies gevraagd. Hij kon niet toezeg gen de confectie-cao onverbindend te j verklaren omdat daarmee te veel be- StUuGIltGIlStOD langen zijn gemoeid. Het Nederlandse Vrouwen Comité heeft met bezorgdheid kennis geno men van de ontwerp-cao's en de vast gestelde cao's van de oonfectie-indus- trie, waarin het principe van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid niet wordt toegepast. Dit heeft het comité, waar bij 22 landelijke vrouwenorganisaties met in totaal ongeveer een miljoen le den zijn aangesloten, in een brief mi nister Boersma van sociale zaken la ten weten. •g VOORGEBAKKEN^ ^(g) Want Shoestring is wel even wat anders dan aardappelen. Shoestring Is 't kleine zusjo van de gewone friet en is snel te bereiden: in de frituur of zónder vet in de oven. Bovendien kunt u Shoestring kombineren met tal van groenten - denk daaraan als u straks boodschappen gaat doen! O ja, wist u dat Shoestring ook een verrukkelijke borrel-snek is? inze Haagse redactie HAAG Minister Pronk (ontwikkelingshulp) wil extra geld kken voor hulp aan de landen in Noord-Afrika die door de grote te getroffen worden. Hiertoe zal hij binnen veertien dagen [ellen bij de Tweede Kamer indienen om de huidige begroting Ontwikkelingshulp te verhogen. Minister Pronk zei dit gisteren Tweede Kamer in antwoord op het verzoek van alle fractie- tters in de Tweede Kamer om hulp aan de getroffen gebieden |en. t verzoek leid ik af dat de frac- 5h al bij voorbaat positief uit- over de verhogingsvoorstellen begroting voor ontwikkelings- Eoals ik binnenkort zal indie- ldus minister Pronk. Hij wees it de verhoging van zijn begro- •or deze hulp nodig is om dat len die nog door het kabinet- ïvel voor humanitaire hulp wa- getrokken op zijn. r Pronk onderstreepte dat de in de getroffen Afrikaanse lan- t best via de kanalen van inter- le organisaties als de wereld organisatie (FAO) kan plaats Het kabinet heeft kort gele- 1000 gulden aan deze organisa tion om het transport van het in die landen te kunnen be lt. Het probleem is op het k niet meer in de eerste plaats qselhulp, maar de distributie aanwezige voorraden. Dat pro- £ordt nog groter nu de regen ts Pronk bezint zich ook op de fcheden om militaire vliegtui- —j>r dit doel in te zetten. Hij uerover overleg met minister |pg (defensie). Minister Pronk 11 echter dat tot de inschakeling I l^tairen pas moet worden over als het transportprobleem niet ia burgcrkanalen kan worden L 'De inzet van militairen de betrokken landen psycho- Iniet altijd goed over, daarbij ook nog problemen van de Jsitie van de in die landen te i stellen militairen', verklaarde r Pronk, volgens wie het nog n kan duren voordat hierover jredigende oplossing is gevon- 3 bestreed met nadruk de op dat de hulp aan de getroffen lh zou moeten wachten totdat ||ossing er is. •ben al hulp gegeven en die worden uitgebreid zodra de ie redacteur wetenschappen AAG Dat de kerncentrale i ook na een bevredigend ver- pstartfase maar op 80 procent volle vermogen mag draaien, amen met onzekerheden over ting van het noodkoelsysteem reactor. Dat blijkt uit de uit- antwoorden van de minister öomische zaken op de vele be- ^iriften die op de woensdag "Ie startvergunning waren inge- keningen over de werking van koeling geven wel aan dat het voldoet, maar zij wijken 5 af van de Amerikaanse nor- dit terrein, schrijft minister De centrale mag pas naar e vermogen van 477 MWe zo- een vergelijking van beide re- joden is gebleken dat de bere- ran de ontwerpers (Siemens) stens even grote veiligheids- iedt als de Amerikaanse. Bij a. lllende problemen zal ook het jk platdrukken van splijtstof- n beschouwing worden geno- l euvel dat in een aantal bui- 6 centrales is geconstateerd. floor bezwaarden aangevoerde dat een kerncentrale een J doelwit voor sabotage kan ert de minister niet alleen de öe redenering aan dat zo'n sa- ^itie technisch erg moeilijk is. t ook mee dat de Provinciale —•elektriciteitsmaatschappij 'de maatregelen' heeft genomen lage te voorkomen. Kamer akkoord is gegaan met de ver hoging van de begroting. Volgens de oorspronkelijke plannen van de pro gressieve drie was het de bedoeling dat de lopende begroting voor ontwik kelingshulp met 100 miljoen zou wor den verhoogd. Deze verhoging zou be taald moeten worden uit bezuinigin gen op defensie. Door de duur van de kabinetsformatie en de moeilijkheid om op defensie de gewenste bezuini gingen te realiseren, wordt verwacht dat er een aanmerkelijk geringer be drag uit zal komen. LEIDEN De Leidse universiteits raad heeft gisteren met meerderheid van stemmen alsnog besloten een nu merus fixus aan te vragen voor negen studierichtingen: geneeskunde, phar- macie, biologie, rechten, Engels, Ne derlands, geschiedenis, psychologie en opvoedkunde. Het besluit werd geno men daar anders wanverhoudingen worden gevreesd tussen onderwijsca paciteit en aantallen eerstejaars. De onlangs afgetreden eerste universi teitsraad had besloten voor geen enke le studierichting een studentenstop aan te vragen. Dit besluit was echter op voordracht van het college van be stuur door de Kroon vernietigd. De nieuwe raad, die haar besluit een noodmaatregel noemt, zal aanspraak maken op verhoging van middelen voor uitbreiding van de studiecapaci teit zodra de minister de landelijke capaciteit voor bepaalde studierichtin gen zal vergroten. DEN HAAG Minister Gruyters heeft opdracht gegeven tot een onder zoek naar de gang van zaken bij de bouw van twee complexen woningen te Heerhugowaard. De woningen zou den zijn gebouwd met een te lichte kapconstructie. De resultaten van het onderzoek zullen ter kennis van de Tweede Kamer worden gebracht. Een en ander wordt meegedeeld in het ministeriële antwoord op vragen van de Kamerleden Terlouw en Goudsmit (beiden D'66), die hadden aangedrongen op een onderzoek. een nieuw diepvries- produkt van in 't zakje met de rode ruit Mensen met hersenletsel soms doorgestuurd Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Door gebrek aan ervaren verpleegsters heeft de 54 bedden tellende afdeling neurochirurgie van het Rotterdamse academisch ziekenhuis Dijkzigt zes bedden moeten opdoeken. Patiënten met een niet al te zwaar schedel- of hersenletsel moeten nogal eens worden doorgestuurd naar naburige ziekenhuizen. Volgens prof. dr. S. A. de Lange, voorzitter van het stafconvent van het academisch ziekenhuis, is er een chro nisch tekort aan gemotiveerde en ge trainde verpleegkundigen, dat vooral in de vakantietijd problemen oplevert. Prof. De Lange meent dat er in Ne derland te weinig jonge mensen zijn, die het psychisch en lichamelijk zwa re werk van verpleegkundige, met na me op een afdeling neurochirurgie, door ivillem-jan martin Verreweg de meest belangwekkende produktie komt deze week (waarin overigens de traditionele zomerse komkommertijd binnen het popwezen onverminderd aanhoudt) voor rekening van GEORGE HARRISON. Ruim twee jaar na het verschijnen van de triologie All Things Must Pass, werd kortgeleden het met spanning verbeide nieuwe werkstuk Linving in The Material World (Apple Records 5C 062-05370) voor consumptie prijsgegeven. Met spanning. Zeker. Tijdens het gestaag achteruitkachelen van de Beatles als formatie, begon George Harrison zich steeds duidelijker te manifesteren als een zeer verdienstelijk componis,t; een ontwikkeling die via produkties als All Things Must Pass en zeker ook de registratie van het benefiet-optreden ten bate van land en volk van Moedjiboer Rachman (Bangladesj) als beloftenstadium overtuigend achter zich liet en regelrecht scheen aan te sturen op hoge noteringen in de jaarlijkse lijstjes met de twintig 'beste' elpees. Op mijn lijstje van dit jaar valt voor Living in The Material World naar alle waarschijnlijkheid echter geen plaatsje te behalen. Ik zal proberen duidelijk te maken waarom. Hierboven werd al iets gezegd over Harrisons compositorische ontwikkeling, die een opgaande lijn vertoont vanaf de eerste aarzelende bijdragen aan het Beatles-repertoire (het Indiawezen op Revolver en Sgt. Peppers, en bijv. al stukken interessanter iets als Here Comes The Sun) tot aan Livin etc.: met zeer veel spijt herinner ik me mijn aanvankelijke onderschatting van de mede door Phil Spector zo schitterend opgepoetste oorspronkelijke muziek van George zijn eerste echt eigen werkstuk All Things Must Pass. Nu weten we sinds kort allemaal, dat er grenzen zijn aan de groei. Harrison had van mij dan ook niet per sé het muzikale peil van vroeger werk hoeven overtreffen. Punt is echter dat er ook van een gelijkblijvende compositorische kwaliteit geen sprake blijkt. Het muzikale gedeelte komt er hier vrij bekaaid af. Het melodisch- attraktieve element is op een enkele uitzondering na (Give Me Love Give Me Peace On Earth, The Day The World Gets 'Round, welk laatste nummer vaag herinnert aan John Lennons Across The Universe) naar de acstergrond gedrongen. Dit en nu komen we aan mijn tweede bezwaar ten gerieve van een soortement voertuigfunctie voor de filosofische inzichten van George die na een rijpingsproces (hij heeft zijn voorkeur voor allerhande Indiase mystiek nooit onder stoelen of George Harrison: beneden niveau banken gestoken, maar in zijn teksten kwam een en ander vooralsnog niet zo uitgewerkt naar voren) hier hun definitieve vorm hebben gekregen: een door 'the lord Sri Krsna' gedragen levensovertuiging, die het allemaal mischien wel goed bedoelt ('give me love, give me peace on Link Wray earth'), maar als het op daden aankomt uitblinkt door naïviteit en escapisme: Ik kan daar in dit bestek niet verder op ingaan; belangstellende lezers, mag ik, na een herhaalde aantekening van protest van mijn kant, verwijzen naar het bijgeleverde tekstvel, dat is opgesierd met een illustratie uit de Bhagavad-Gita, een van de meest bekende Hindoe- geschriften. Ondanks deze vrij fundamentele bezwaren, blijft er toch nog wel wat te genieten. Mij spreekt althans het wat klagelijke stemgeluid van George Harrison bijzonder aan, vooral waar dat gecombineerd wordt met zijn originele patronen op slide-gitaar, een instrument, waar Harrison steeds beter mee overweg raakt (het beste voorbeeld: het eerder genoemde Give Me Love etc. dat ook op single is verschenen). Verder is ook de overige instrumentatie zeer afdoende, dwz. sober en niet opdringerig, verzorgd. Harrison verwierf zich hiertoe dc medewerking van onder meer Nicky Hopkins (die met zijn piano-partijen die terzake zijn, mijn de vorige week ten aanzien van zijn eerste solo-elpee gelanceerde stelling dik onderschrijft), Ringo Starr, Klaus Voormann en Jim Horn. Bekwame lui, maar ja, het concept nietwaar. Dankzij de nog immer aanhoudende roek-revival kwam uit de archieven van de firma CBS een plusminus vijftien jaar genegeerd stuk jeugdwerk naar boven van de Indiaanse artiest LINK WRAY, die tegenwoordig voor Polydor een niet onaardig brouwsel van country, folk en nog zo wat op de plaat zet Hier, dat wil zeggen op de elpee Rockin' and Handclapin' with Link Wray And His Raymen (Epic EPC 53267), gaat het om opgewekte instrumentale róek- and-roll. De muziek dus, met in de hoofdrol Wray's gitaar, waarvan het geluid hier en daar doet denken aan dat van Duane Eddy (ook al zo'n ouwe gitaargigant), maar dan iets minder gepolijst. Verder scheurende saxen, een rammelende piano, een bas die verzuipt in het geijkt blikkerige slagwerk, kortom: een prima plaatje voor nostalgie-freaks. Meer Indianen. Redbone. Wederom uit de CBS- burelen, een conpilatie van wat men daar de beste nummers van dit gezelschap acht (Epic EPC 65678). Inderdaad valt er een heleboel karakteristiek werk te noteren, zoals de recente hit We Were All Wounded At Wounded Knee, The Witch Queen Of New Orleans, Maggie, Fais-Do en Jarico. Ook een hoop onzin, maar dat ligt minder aan de samenstellers dan aan de in de nu vier elpees sterke produktie herhaaldelijk te constateren 'beginselverwatering' van het kwartet. Tot besluit een enkeel woord over de jongste elpee van het 'boogie-wonder* Jaap Dekker, die New Bottle-Old Wine heet. Japie heeft ditmaal een verzameling country-k'assiekers van een boogie-jasje vo^ en. Adekwaat en gepolijst, de kas al wel weer flink rinkelen. Om weer is het dan ook duidelijk (hoorbaar) niet te doen. I i Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Oud-minister dr. W. Drees jr. vindt dat er nogal wat bezwaren zijn verbonden aan het zogenaamde 'stringente begro tingsbeleid'. Dat beleid houdt in, dat strikt moet worden vastgehou den aan het eenmaal vastgestelde bedrag voor de hele rijksbegro ting. Als de ene uitgave tegenvalt, moet een andere uitgave dus wor den verlaagd. Dr. Drees, tot voor enkele jaren de hoogste ambtenaar bij het ministerie van financiën, zet zijn bezwaren tegen een dergelijk beleid uiteen in het ju- ninummer van het tijdschrift 'Open bare Uitgaven'. Hij legt uit, dat besnoeiingen om toch maar binnen de begroting te blijven tot vrij willekeurige maatregelen lei den. Veel uitgaven kunnen niet op korte termijn worden verlaagd. Ze zijn gebonden aan een basisregeling of aan al gedane bestellingen. Voor eventuele onverwachte bezuinigingen moet daarom altijd gegrepen worden naar posten, die wel te verschuiven zijn. Dat zijn bijvoorbeeld onder houdskosten, aanschaffingen of nog niet definitief toegezegde subsidies. 'Maar wat is er nu de zin van juist die uitgaven abrupt te verleggen?' zo vraagt dr. Drees zich af. Het gaat vaak om nuttige en gerechtvaardigde uitgaven, die alleen maar worden ver laagd omdat ze nog flexibel zijn. De genen, die snel hun subsidie hebben verkregen of hun bestelling hebben geplaatst zijn binnen. Bovendien leve ren dergelijke verschuivingen soms al leen maar een zeer voorlopig voor deeltje op. Op langere termijn kosten ze de staat juist geld. Dr. Drees meent verder, dat door een dergelijke stringente bewaking van de begroting te weinig aandacht over blijft voor meer fundamentele be snoeiingen met een meer duurzaam effect. Het zoeken van compensaties voor tegenvallers vergroot de onzeker heid bij allen, die begrotingsgelden beheren. Ze lopen immers de kans op hun post te moeten besnoeien In verband met een tegenvaller in een geheel andere sector. Dit staat een goed beheer van het geld in de weg, zo meent dr. Drees. Hij is er geen voorstander van dat de begroting steeds weer opnieuw in haar geheel ter discussie wordt ge steld. Eens per jaar is voldoende. An ders wordt er teveel beslag gelegd op ministers en ambtenaren. 'Voor een goed bestuur is het beter, dat men een project, of een wet, of het beleid in welke sector dan ook, goed be spreekt en er daarna niet voortdurend op terugkomt', zo besluit de fractie voorzitter van DS'70 zijn artikel in 'O- penbare Uitgaven'. Dit blad is een pu blicatie van de Stichting Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitga ven en is verschenen bij Kluwer. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Industriebond CNV verwacht dat begin volgende week de cao grootmetaal kan worden ondertekend. Medio mei was over de cdo al een principe-akkoord bereikt, malar enige misverstanden over de toe te passen indexering zijn er de oor zaak van dat vertraging is opgetreden. De heer L. Ester van de Industrie bond CNV heeft dit gisteravond mee gedeeld naar aanleiding van het schriftelijk beroep dat de Unie van Beambten, Leidinggevend en Hoger personeel (Unie BHLP) eerder die dag had gedaan om haast te maken met de ondertekening. 'Hoe langer de nieuwe ontstane situatie duurt, hoe korter de werknemers kunnen profite ren van een aantal verbeteringen in 1973', aldus de heer L. F. Laurier van de BHLP. Een aantal niet bij de FME aangeslo ten werkgevers wachten met het toe kennen van het totaal pakket arbeids voorwaarden, omdat de cao nog niet algemeen verbindend is verklaard. De heer Laurier zei zelf: 'tot zijn grote verbazing' pas op 8 juni van de ver traging te hebben gehoord. Alles blijft zoals het wa s op zich willen neanen. Aspirant-ver pleegkundigen worden vooral afge schrikt door het grote aantal nacht diensten. Prof. De Lange zei dit op een persomtvangst in het Sophia Kin derziekenhuis. Dit ziekenhuis, aldus medisch direc teur dr. D. Vervat, ontwikkelt zich thans snel tot een voor Nederland uniek gezondheidscentrum voor kinde ren. Wanneer in 1975 ook de nu nog ontbrekende afdelingen dermatologie, neurologie en neuro-chirurgie aan het Sophia Ziekenhuis zullen zijn toege voegd, is de opbouw van een acade misch gezondheidscentrum voor kin deren voltooid. Een nieuw dag- en nachtverblijf van de afdeling kinder psychiatrie zal voorjaar 1974 gereed zijn. EXPERIMENT Prof. dr. D. J. de Levita, die de lei ding heeft van de afdeling kinder psychiatrie, vertelde dat er een experi ment in voorbereiding is voor het voorkomen van psychische conflicten bij kinderen in een zeer vroeg stadi um. Dit experiment omvat het bege leiden van moeder en kind vanaf het kraambed. Prof. De Levita zei dat ge ringe misverstanden in de verhouding tussen moeder en baby later kunnen uitgroeien tot complexen, die dan al leen door grote investeringen in tijd en geld kunnen worden weggewerkt. Dit 'preventieplan' zal door een team van specialisten moeten worden uitge voerd, waarbij de mogelijkheid wordt overwogen wijkverpleegsters in te schakelen. Het plan verkeert nog in een stadium van 'discussie', zodat een ander plan van prof. De Levita waarschijnlijk eerder zal worden uitgevoerd. Dit plan behelst het begeleiden van gezin nen, waarin een van de ouders is overleden. Hierbij zullen de huisart sen een rol spelen en de Rotterdamse afdeling van de weduwen en weduw- naarsbond, die medewerking wil ge ven. Ook dit plan heeft als leidende gedachte, dat veel psychische conflic ten bij tijdige ontdekking van de bron, kunnen worden voorkomen. EINDHOVEN Naar eerst nu is be kend geworden heeft de Eindhovense politie vorige week vrijdag een 26-ja- rige Amsterdammer aangehouden, die in zijn bezit voldoende materiaal had om vijf zogenaamde staafbommen te maken. De man, de 26-jarige G. F. werd aangehouden op het Eindhoven- se station. Hij had een koffer bij zich met daarin stalen buizen en chemi sche stoffen waaruit volgens de poli tie een krachtig explosief mengsel vervaardigd kan worden. Onderzoek heeft uitgewezen dat alles tesamen precies voldoende was om vijf staaf bommen te maken. Bovendien zegt de politie dat kon worden aangetoond dat het materiaal overeenkomst vertoonde met datgene dat vorig jaar december werd aange troffen in de woning van Lucien van H. in Eindhoven. Onder diens bed werden soortgelijke buizen en stoffen aangetroffen waaruit drie bommen zouden kunnen worden gemaakt Van H. is hiervoor inmiddels veroordeeld tot drie jaar gevangenis, waartegen hij overigens in hoger beriep is ge gaan. Staafbommen werden vorig jaar ge plaatst onder andere in Utrecht Rot terdam en Eindhoven. De Utrechtse bom bij het Holliday-Inn Hotel kwam tot ontploffing: de beide andere kon den onschadelijk worden gemaakt G. F. is inmiddels voorgeleid aan de offi cier van justitie. Hij is op last van de rechter-commissaris ingesloten in het huis van bewaring in Den Bosch. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De minister van erm behoudt zijn bevoegdheid om omroep verenigingen, wanneer hij de inhoud van radio- en televisieprogramma's kwalijk vindt, te berispen of zelfs de zendtijd te ontnemen. Alles blijft bij het oude. De PvdA.-kamerleden Voogd en Roet hof hebben namedijk hun initiatief voorstel, om de bevoegdheid tot straf fen van de programmamakers alleen aan de onafhankelijke rechter te la ten, gisteren ingetrokken. De reden van het intrekken van het voorstel was, dat de Tweede Kamer (na een spannende stemming van 67- 52) het amendement Van der Sanden aannam. De indieners van het initia tiefvoorstel waren principieel tegen dit amendement, omdat, zo be toogde de heer Roethof, het wijzi gingsvoorstel toch een onderdrukking van de vrijheid van meningsuiting in houdt. Voor de omroepverenigingen maakte het amendement het ongunsti ger, omdat de minister de straf van be risping niet meer kan toepassen en meteen, indien een zendgemachtigde zich zou misdragen, zendtijd moet in trekken. Een groot bezwaar van de indieners van het wetsvoorstel was bovendien, dat het wijzigingsvoorstel juridisch aan alle kanten rammelde. In zijn verdediging van het amendement had de heer Van der Sanden het dan ook zwaar te verduren. Hij kreeg welis waar voortdurende 'juridische bij stand' van de deskundige fractiege noot dr. Van Schaik, maar aan het slot van het debat moest dr. Roethof concluderen: *het was toch een bescha mende vertoning', omdat Van der Sanden geen enkele vraag had beant woord. Het amendement, aldus het oordeel van de heer Kost» (PvdA), is juri disch onhandelbaar. Het voorstel van Van der Sanden kwam er namelijk op neer, dat, als de veiligheid van de staat in geding zou zijn, de minister ingrijpt. Wanneer de programma's echter de veiligheid van personen en groepen of de goede zeden bedreig den, moet de onafhankelijk rechter in actie komen. Wanneer dan voor deze gevallen herhaaldelijk vonnissen zijn uitgesproken, moet de minister weer optreden en zendtijd intrekken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog deze maand wordt een commissie ingesteld die de problemen van de arts-assistenten gaat bekijken. Staatssecretaris Klein heeft dit mede namens de ministers Vorrink en Boersma meegedeeld. Eer der dit jaar had de Landelijke vereni ging van assistent-geneeskundigen in Amsterdam een demonstratieve actie van een uur georganiseerd om de aan dacht te vestigen op de onduidelijke rechtspositie en de vaak overmatige werktijden van de artsen die in zie kenhuizen tot specialist worden opge leid. Hun voornaamste eis was het in stellen van een commissie zoals staats secretaris Klein die nu lieeft toege zegd, zodat de al jaren slepende pro blemen in ieder geval in discussie zouden komen. De mededeling van de regering kwam in antwoord op vragen van de Kamerleden Lamberts en Dol- njan (PvdA). De PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN za gen dat alles niet meer zitten. Het amendement werd aangenomen met de stemmen van de 'oude vijf (KVP, ARP, CHU, DS'70 en WD) en van de SGP, het GPV, de Boerenpartij en de RKPN voor. De heer Voogd verklaar de hierna: we trekken ons voorstel in vanwege de juridische bezwaren tegen het amendement, de discriminatie, die zal ontstaan tussen de omroep en de pers, als het om de vrijheid van me ningsuiting gaat, en omdat het amen dement de verantwoordelijkheid en de mondigheid van de kijkers en luiste raars onderwaardeert. In het debat stonden vooral de WD en PvdA fel tegen over elkaar. De heer Voogd verbaasde zich vooral over de ommezwaai in korte tijd van de WD. Deze partij was het eerst volledig met het initiatief-voorstel eens 'De mantel van Thorbecke past de WD niet meer', zei de heer Voogd. 'De WD is niet meer libe raal'. Deze woorden waren niet voor de hele WD-fractie bestemd. De he ren Vonhoff en Koning stemden na melijk tegen het amendement. ROTTERDAM De kinderpsychiater prof. dr. D. J. de Levita wil binnen kort in Rotterdam op grote schaal kleinere geestelijke stoornissen bij kinderen gaan opsporen. Een groot aantal van de ernstige gevallen die hij binnenkrijgt in zijn afdeling aan het (academische) Sophia Kinderzie kenhuis, had volgens prof. De Levita eenvoudiger, sneller en met minder moeite kunnen worden geholpen bij vroegtijdige opsporing. Dat kan volgens hem al in de kraam- periode beginnen. Zijn plan is om de wijkverpleegsters, die bij kraamvrou wen aan huis komen, na het volgen van een cursus te laten letten op be paalde gedragingen van zowel de moe der als het pasgeboren kind. Hij wil beginnen met een onderzoekgroep van honderd gezinnen. In samenwerking met de Rotterdamse huisartsen en de plaatselijke bond van weduwen en weduwnaars, heeft prof. De Levita ook een project in voorbereiding om geestelijke moeilijk heden vroegtijdig te onderkennen in gezinnen waar een van de ouders is overleden. PERSONALIA a Burgemeester De burgemeester van de Overijsselse gemeente Gene- muiden de heer A. Lieuwen, is met ingang van 16 juli benoemd tot bur- E;meester van Wierden. Dd heer ieuwen is hervormd lid, lid van de AR en 37 jaar oud. Hij is getrouwd, heeft een dochter en drie zoons. De heer Lieuwen is stuurman op de gro te vaart geweest en reserve-officier van dè Koninklijke Marine. Zijn amb telijke loopbaan begon hij in 1959 bij de planologische dienst van Friesland. Van 1962 tot '67 was hij ambtenaar in Aavereest. Sindsdien ws hij eerste burger van Genemuiden. Promoties Wageningen (LH): ge promoveerd tot doctor in de land bouwwetenschappen ir. W. R. Simons; Amsterdam (VU): gepromoveerd tot doctor ln de sociale wetenschappen L. de Jong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13