Washington en Moskou 'ekenen eerste reeks akkoorden Afrika is te lang aan Ie woestijn overgelaten Bourguiba pleit voor dialoog in M.-Oosten Witte Huis probeert Dean zwart te maken ieuwzeelandse vakbond jycot Franse goederen Brazilië krijgt volgend jaar nieuwe president Op de fiets naar de rijstvelden Veel Amerikanen in Bondsrepubliek gebruiken drugs a voedselhulp wachten nieuwe rampen :-:t i v BE- Communisten zullen akkoord niet naleven Van der Stoel pleit voor democratie in W.-Europese Unie IRA waarschuwt niet meer tegen bommen Twee overlevenden uit mini-duikboot kerngezond ^/KWARTET WOENSDAG 20 JUiNI 1973 BUTTENLAM) T7/K9 BHEVOTON (AP, Reuter) In aanwezigheid van de Russische partijleider Leonid Breznjew en dfdent Richard Nixon zijn gisteren vier Amerikaans-Russische akkoorden getekend. GENEVE (Reuter, UPI) President Habib Bourguiba van Tunesië heeft gisteren gepleit voor een dialoog tussen Israël, de Palestijnen en de Arabische landen. Hij deed dat op een conferentie van de in ternationale arbeidsorganisatie (ILO) in Genève. rden moeten in de komende voorzien in intensieve samen- op het gebied van het trans- ..het oceaan-onderzoek, de land den cultuur. jnjdcoorden zijn gisteren onderte- door de Amerikaanse minister litenlandse zaken William Ro zijn Russische collega Andrej Volgens waarnemers zijn de akkoorden van verstrekkende inis en in feite de definitieve af- van de periode van de Koude tussen beide landen. Het 'IJze- ijn', een begrip uit deze peri- ie aanduidde dat Moskou barri- opwierp tegen westerse invloe- zo wordt aangenomen de gesloten akkoorden geleide ler worden afgebroken. Door irden op het gebied van trans- idbouw, oceanografie en cul- betrekkingen zullen Amerika- Russen elkaar veelvuldig gaan :en en gegevens uitwisselen. Ibouwovereenkomst beslaat vijf moet voorzien in uitwisseling irlichting, gegevens over ge schatte produktie en verbruik en in formatie over de handel in en de vraag naar de voornaamste landbouw- produkten. In het landbouwakkoord wordt opgeroepen tot grotere samen werking op het gebied van landbouw- research (onderzoek) en tot het op voeren van contacten tussen de vak bonden en ondernemingen die in landbouwprodukten handelen. Er zal een gezamenlijke commissie worden gevormd voor samenwerking op land bouwgebied, die elk jaar zal bijeenko men voor het bespreken van specifie ke plannen. Een afzonderlijke werk groep voor landbouw-economisch on derzoek zal toezien op het uitwisselen van gegevens over de oogsten. Oceanografie Door samenwerking op het gebied van de oceanografie (onderzoek van de oceanen) hoopt men via het verdrag op dit terrein gegevens te kunnen krijgen voor verbetering van weers voorspellingen en de visstand. Dit zou ook van belang kunnen zijn bij het Tikan-Schreiber naar Stille Oceaan IliNGTON (Reuter) Het Nieuwzeelandse vakverbond heeft eden met ingang van morgen opgeroepen alle Eranse goederen, Jen, vliegtuigen te boycotten uit protest tegen de voorgenomen Je kernproeven in het zuiden van de Stille Oceaan. inse ambassadeur in de Nieuw- ie hoofdstad Wellington heeft meegedeeld, dat de Franse itelliing op de internationale irs in Auckland is afgelast De- beurs moet 24 augustus begin- 'olgens de Franse diplomaat de deelnemers afgezien van ing in verband met de aange- fde boycot. jder van de Franse hervormings- ing Jean-Jacques Servan-Schrei- Qb naar Tahiti vertrokken waar 1 deelnemen aan de demonstra- >gen de kernproeven. Hij heeft Qior een uitnodiging voor een 'met president Pompidou afge- zo liet hij weten. Qansen hebben de schepen in het waar de proeven zullen wor momen al gewaarschuwd uit de Ie blijven. Overigens houdt Pa- datum van de explosies strikt Franse marineschepen zijn Ke H ïtie iet ste van Tahiti naar het proefgebied opge- stoomd, zodat aangenomen wordt dat de proeven spoedig zullen beginnen. Premier Norman Kirk van Nieuw-Zee- land heeft opnieuw verklaard dat hij gelooft dat Frankrijk geen nieuwe tes ten met kernwapenen zal houden tot het internationale hof van justitie in Den Haag een uitspraak heeft gedaan in de door Australië en Nieuiw-Zee- land tegen Frankrijk aangespannen zaken in verband met de atoomproe- ven. Küik verklaarde dat Frankrijk in het verleden altijd het hof krachtig heeft gesteund. Een uitspraak van het hof wordt komende week verwacht. Wat Nieuw-Zeeland zal doen, aldus de premier, zal afhangen van de uit spraak van het internationale hof. Als laatste middel om de testen te verhin deren zal men een fregat naar het be trokken gebied bij de Mururoa -Atol zenden. opstellen van toekomstige visserij-ak koorden, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Over een tijd van vijf jaar zal een gemengde commissie technische inlichtingen uitwisselen en de specialisten op dit terrein zullen samen met geleerden regelmatig gaan vergaderen. Tot de projecten die men in studie gaat nemen behoren de stro mingen in de oceanen en boren tot grote diepte. Het transport-akkoord wil voorzien in het uitwisselen van inlichtingen en personeel (in de komende vijf jaar) op het gebied van de burgerluchtvaart en het trein-, weg- en watervervoer. De twee landen gaan praten over speciale produktieproblemen zoals het bouwen van bruggen en tunnels in zeer koude gebieden en over problemen als het onderhouden van het rollend matereel en de spoorbanen onder zeer koude omstandigheden. In de akkoorden wordt verbetering van het luchtver keer niet behandeld, maar wel de uit wisseling van gegevens op het gebied van de veiligheid tijdens de vlucht, het vliegtuiglawaai, etc. Cultureel akkoord Het culturele akkoord is gebaseerd op overeenkomsten tot culturele uitwisse lingen die sinds 1958 tussen de VS en de Sowjet-Unie bestaan. Het zal tot 1980 van kracht zijn. Studenten, we tenschappelijke onderzoekers, leraren, artiesten en particulieren zullen op basis van het akkoord van de Sowjet- Unie naar de VS trekken en omge keerd. Er is geen maximum-aantal voor de uit te wisselen personen vast gesteld, maar wel een minimum, dat zou kunnen worden verhoogd. Dit mi nimum betekent voor de komende ja ren dat onder meer 40 afgestudeer den, 30 taalleraren en 10 hoogleraren van het ene land naar het andere op bezoek zullen gaan. Bovendien zullen de VS en de Sowjet-Unie in die perio de elk tenminste 10 grote kunstgezel schappen en minstens 35 individuele artiesten uitwisselen. Het aantal exemplaren van het Amerikaanse blad 'America' en het Russische 'Sowjet-li- fe', die de twee landen uitwisselen in een oplaag van 62.000 zal worden uit gebreid tot 82.000, nadat hieraan een studie is gewijd. BRASILIA (UPI) De militaire lei ders van Brazilië hebben de gepensio neerde generaal Ernesto Geisel, nu leider van het staatsoliebedrijf, aange wezen als opvolger van president Me dici. Hij zal pas volgend jaar maart in functie treden. Sinds 1964, toen de militairen in Brazilië de macht gre pen, zijn er in dat land geen verkie zingen meer gehouden. Leden van een commune in het Zuidwesten van China hebben sinds kort fietsen waarmee zij naar de rijstvelden gaan. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Het besluit van de senaats commissie, die de affaire-Watergate onderzoekt, het verhoor van de voormalige presidentiële raadgever John Dean een week uit te stel len, heeft het bezoek van Leonid Breznjew een kalm verloop verze kerd en het Witte Huis de gelegenheid gegeven aanvallen te doen op de geloofwaardigheid van Dean. Het getuigenis van Dean, dat nu uit gesteld is tot komende dinsdag als Breznjew vertrokken is wordt ge zien als zeer belastend voor president Nixon. Een bron op het Witte Huis verklaarde gisteren, dat Déan zonder enige twijfel onder ede zal verklaren dat de president betrokken is bij het verdoezelen van het schandaal. In alle toonaarden is dit officieel door 'het Witte Huis tegengesproken. In een kennelijke campagne Dean te belasteren zijn er allerlei wetenswaar digheden over de voormalige raadge ver in de Amerikaanse pers 'uitge lekt'. Columnist Jack Anderson wist te melden dat Dean met geld van Nixons verkiezingscomité op huwe lijksreis is geweest. Hiertoe tekende hij een schuldbekentenis van 4.000 dollar, maar of hij dit bedrag ooit heeft terug bétaald is niet bekend. Medewerkers van het Witte Huis pro beren tevens de aandacht van de pers te wekken voor het feit dat Dean twee huizen bezit en een snelle sport wagen van 12.000 dollar, hoewel hij een betrekkelijk bescheiden salaris kreeg voor zijn werk op het Witte Huis. Het persbureau AP, dat een af schrift van de officiële presidentiële agenda heeft ontvangen, meldt dat Dean slechts éénmaal een langdurig onderhoud hoeft gehad met de presi dent. Dean zelf zegt dat hij 30 tot 40 keer met de president over Watergate heeft gesproken. Het uitstel van de verhoren van Dean betekent in ieder geval een succes voor Nixon, die er nu van verzekerd is dat zijn topbesprekingen met Breznjew door niets worden overscha duwd. Dit geeft hem de gelegenheid zijn prestige op te krikken en het Amerikaanse volk nog eens te wijzen op zijn prestaties van het verbeterdn van de betrekkingen met de twee be langrijkste communistische landen. Alleen de Republikein Lowell Weic- ker stemde tegen het gezamenlijke verzoek van de voorzitters van de twee senaatsfracties om de hoorzittin gen een week uit te stellen. Democra ten in de Senaat hebben toegegeven dat één reden voor het uitstel was dat hen niets verwéten kan worden als er iets misgaat met de gesprekken tussen Nixon en Breznjew. Voorzitter Sam Ervin verklaarde: 'Ik kan begrijpen dat de aandacht van de president kan worden afgeleid door het Watergate- onderzoek, terwijl hij onderhandelt over beperking van de bewapenings wedloop.' Inmiddels heeft Watergate-aanklager Archibald Cox verklaard dat hij aan het onderzoeken is of Nixon opgeroe pen kan worden voor een verhoor. Deze uitspraak heeft verbazing gewekt omdat tot nu toe niemand de presi dent direct bij het schandaal heeft kunnen betrekken. Cox waarschuwde echter tegen het trekken van conclu sies uit zijn uitspraak. John Connally overweegt zijn functie als presidentieel adviseur op te geven, omdat Nixon weigerde zijn perswoord voerder Ronald Ziegler te ontslaan, zo meldde de Los Angeles Times. Vol gens Connally is Ziegler niet langer bruikbaar, omdat hij woordvoerder was ten tijde van de pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Nixon luis terde echter niet naar dit advies en benoemde Ziegler zelfs tot één van zijn 'speciale assistenten'. Bovendien verdenkt Connally Ziegler ervan de bron van de geruchten te zijn, dat Connally geen toegang had tot de pre sident en dat hij pijnlijk getroffen was, omdat hij geen minister van buiten landse zaken was geworden. De vrede in het Midden-Oosten kan alleen hersteld worden als alle partij en met elkaar in gesprek komen en zoeken naar een oplossing die de rechten van alle partijen eerbiedigt. Die rechten omschreef Bourguiba als volgt: 'Het recht van de Arabische volken om niet bezet en vernederd te worden, het recht van het Palestijnse volk niet van zijn vaderland te wor den beroofd en het recht van de Is raëli's niet te worden uitgeroeid of in zee te worden gedreven'. De president legde er de nadruk op dat zonder de medewerking van de Palestijnen geen duurzame vrede be reikt kan worden. De Palestijnen zijn niet alleen vluchtelingen met wie men medelijden kan hebben, maar ook patriotten die strijden voor het herstel van hun rechten, voor een le vensvatbare staat, een vaderland met veilige en erkende grenzen: In Israël begint men dit in te zien, volgens Bourguiba, als gevolg van hetgeen de joden in hun lange geschiedenis heb ben moeten lijden. Hij drong er bij alle partijen op aan spoedig met el kaar in gesprek te komen voor het te laat is. Hij herinnerde eraan dat Ame rika en Rusland ook dichter tot el kaar zijn gekomen door eerlijke on derhandelingen, evenals Noord- en Zuid-Korea, de twee Duitslanden, en de Chinezen en Japanners. Volgens het in Beiroet verschijnende weekblad Ad-Diar zullen Amerika en Rusland Israël en de Arabieren een vredesregeling opleggen als zij zelf het komende half jaar geen oplossing vinden. Volgens het blad hebben hoge Franse ambtenaren onlangs verklaard dat president Nixon en president Ge orges Pompidou tijdens hun topconfe rentie op IJsland in beginsel tot over eenstemming zijn gekomen over een mogelijke oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten. Nixon zou Pompidou hebben meegedeeld dat Washington en Moskou het volledig eens zijn over het beleid dat dient te worden gevoerd om vrede tussen Is raël en de Arabische landen te berei- LINCOLN (AFP) Het gebruik van verdovende en opwekkende middelen heeft op de Amerikaanse bases in West-Duitsland een alarmerende om vang aangenomen. Dit heeft een bur geremployé van het Amerikaanse le ger, Allan Barber gisteren te Lincoln in de Amerikaanse staat Nebraska verklaard. Op de basis Pond Barraks bij de Tsje- choslowaalcse grens waar hij zelf werkt, gebruiken de circa duizend mi litairen op slechts 30 of 40 na derge lijke middelen. De meest gebruikte drugs zouden hasjiesj en amfetaminen zijn. Militairen die op heterdaad wor den betrapt, worden niet gestraft, al dus Barber. Clan L3h3ror 'r" A- M. van Oosten se J :a 1 bijna een halve eeuw heb- m landbouwkundigen, geogra- li, biologen en hier en daar h gouvernementsambtenaar wezen op de kritieke situatie grote delen van Afrika, ont- door overbeweiding en Tkeerd gebruik van landbouw onden, gepaard gaande met "fi grote toename van mensen dat landbouwhuisdieren. Zij krij- li thans in West Afrika be weiden de Sahara een triest ge- door de natuurramp die zich voltrekt. Uitblijven van re in Mali, Niger, Opper Vol- Senegal en in het noorden Ghana, Dahomey en Nige- bedreigt ongeveer 25 mil- in mensen. het i is een vrij normale zaak dat re- ;ei|s in dat gedeelte van Afrika uit luien. De mensen zijn ingesteld op jaar droogte in vijf jaar. Als de dej^s langer dan een seizoen uit- 'en, wordt de situatie kritiek. In is in vier jaar geen behoorlijk inséizoen geweest. Dit zou op If niet zo erg zijn, als het aan- imensen per vierkante km gering k gebleven. In een uitgestrekt ge- kan zelfs dan nog leven moge- t zijn, maar na twee jaar droogte ^«met de huidige bevolkingsdicht- W, vier per km2, de situatie reeds -'/tiek. In dit stadium is in West- hka ten zuiden van de Sahara n sprietje meer te zien. De voor- en zijn op en de rivieren zijn g, met uitzondering van de Sene- [tief en de Niger, die gevoed worden va^r de regens in Guinee. Langs de- z rivieren is irrigatie mogelijk en 0i i stéden zijn aan deze twee rivie re». Het zwaarst getroffen zijn de oss ,sen> die ver van de rivieren af ^jjtfen, de nomaden en de 'droge' »en! dbouwers, wat meer naar het '/erlPen- >ve breiding van de bevolking door het T betere gezondheidszorg en toename van het aantal landbouwhuisdieren door het aan banden leggen van be smettelijke veeziekten hebben het aantal mensen en dieren doen toene men. De overmaat aan vee at de grasvegetatie op vóórdat het zaad gé- rijpt was, waardoor in de volgende jaren minder vegetatie terug kwam. Niemand was verantwoordelijk voor de gemene weidegronden. (Dat was in het verleden ook minder nodig door een regelmatige uitdunning van de aantallen mensen en dieren). Het resultaat waren de stofstormen en de woestijn is het landbouwland gaan bezetten. Ook als nu de regens zouden komen, komt er toch minder vegetatie te rug. De felle zon schijnt direct op de open grond en de bodémtempera- tuur wordt te hoog, de luchtlagen direct boven de grond blijven dro ger dan voorheen en de regens zet ten elk jaar moeilijker in. Dit pro ces van slecht grondgebruik samen met een uitbreiding van de bevol king is de oorzaak geweest Van vele volksverhuizingen in het verleden. 1. De Hyksos vielen omstreeks 1600 v. Chr. Egypte binnen vanuit de Sa hara. 2. De Parthen en de Meden overvie len Babylonië. 3. De geschiedenis van de Midianié- ten en Gideon in het boek Richte- ren is er toe te herleiden. 4. De bakermat van de Chinezen is in wat tegenwoordig de Gobi woes tijn heet. Al deze geschiedenissen, alsmede de huidige Afrikaanse situatie rond de Sahara en de Kalahari zijn niet al leen een gevolg van de invloed van de mens; de verandering van kli maat schijnt ook van invloed te zijn, maar het is erg moeilijk te schatten hoe groot die invloed is. Tegenwoordig is eén massale volks verhuizing vrijwel onmogelijk. Toch probeert men op min of meer de zelfde manier in Afrika nu ook de honger te ontvluchten, door naar de rivieren en de steden te trekken ten einde daar werk en voedsel te vin den. Op het ogenblik bewegen zich millioenen mensen in West Afrika in de richting van c(e steden. Deze urbanisatie is niet alleen een gevolg van de droogte, maar de droogte veroorzaakt wel een veel snellere! groei van de steden. Geen overschotten Ook al zouden dit jaar de regens goed zijn, wat we nog niet kunnen weten, omdat juli en augustus de re genmaanden zijn van de meest ge teisterde gebieden, dan zullen toch voor de meest directe leniging, mil lioenen tonnen voedsel nodig zijn, alleen voor de mensen. Speciale ac ties worden op het ogenblik onder nomen door de FAO, de Voedsel en Landbouworganisatie van de Vere- nigdé Naties, in samenwerking met de EEG en de Verenigde Staten, maar wat er in totaal nodig is voor de meest directe hulp, zal niet be schikbaar zijn omdat er geen voedsel- overschotten meer in de wereld zijn. Wat beschikbaar is, is een ge ring surplus aan normale voorraden, die overal gehandhaafd moeten blij ven, tenzij Europa en de Verenigde Staten zouden overgaan op rantsoe nering van de eigen bevolking. Nieuwe overschotten kunnen wor den verwacht in september van dit jaar, als de oogst in de'VS en Cana da ter beschikking komt. Maar niet alleen Afrika zal een beroep gaan doen op deze nieuwe oogst. India heeft te kampen m'ét een afschuwe lijk tekort aan voesel en later in het jaar, wellicht ook China. Ondertus sen heeft Rusland te kampen met een enorme crisis in de landbouw. Veel goede grond is door slecht be heer gaan stuiven, er zijn geen goe de landbouwwegen en de organisatie van machines en de aanvoer van productiemiddelen is volkomen spaak gelopen door te veel bureau cratie en te weinig arbeiders. Sinds een maand worden nu de recruten van het rode leger ingezet voor de inzaai van zomertarwe omdat de wintertarwe was bevroren als gevolg van te weinig sneöuw tot diep in ja nuari. De wereldvoedselsituatie hangt op het ogenblik aan een zij den draadje. Een goede oogst in Rusland zal velen in Afrika en In dia van de hongerdood kunnen red den, als dat tenminste niet te laat is- De sporen van de honger op het vee in Opper-Volta. Verder moe tmen maar afwachten, wat de oogsten in de Verenig. Staten en Canada gaan worden. In de VS was de inzaai dit jaar bijzonder moeilijk door enorme overstromin gen en op het ogenblik is in vele landbouwstreken geen dieselolie ge noeg aanwezig om het gewas van het veld te halen. In Texas, waar de oogst vroeg begint, wordt dit al een probleem. Bij de verdeling van dé oogst, zullen de regeringen van Ca nada en de VS waarschijnlijk de voorkeur geven aan landen, die de granen kunnen kopen; en Rusland heeft goud. In de komende jaren zal gaan blij ken, wat het beste politieke wapen is, de legermachten of de granen. In deze wereldsituatie is het probleem in Afrika slechts een onderdeel, dat de VS graag aan de EEG overlaten om op te lossen, in samenwerking met de Verenigde Naties. Wat te doen? Trouwens, alleen het sturen van voedsel naar Afrika kan niet de op lossing zijn van het probleem, het is slechts een uitstel van een nog groter probleem in de toekomst. De oplos sing is dat de mensen zelf gaan pro duceren. Daarom zal voor Afrika en ook in de droge streken van Azië de oplossing zijn: akkerbouw en vee- telet onder centraal deskundig toe zicht, waarbij de kleine landbouwers hun rechten op de grond en het vee behouden als een soort sociale verze kering. Bedrijfsleiding en investe ring zou dan moeten komen van een centrale organisatie van het bedrijfs leven in de ontwikkelde landen, in samenwerking met de bestaande re geringen in de ontwikkelingslanden, die op hun beurt geadviseerd kun nen worden door de Verenigde Na ties. Voor dit doel, zouden de onderhan delingen zo snel mogelijk moeten beginnen op regeringsniveau, en de Verenigde Naties zouden een confe rentie kunnen beleggen om de be staande vrees voor het bedrijfsleven weg te nemen. Het bedrijfsleven zal in deze activiteiten gesteund moeten worden door korting op de belastin- gén in de landen van herkomst, om dat de landbouw in de onrendabele streken dezer wereld op zichzelf een enorme schadepost zou betekenen. Afrika overlaten aan de woestijnen is onverantwoord. In eerste instantie berust deze verantwoordelijkheid bij de bewoners van Afrika zelf, maar de ontwikkelde wereld kan niet blij ven door gaan met het sturen van voedsel naar plaatsen waar de men sen zelf dat voedsel hadden kunnen produceren ware het niet, dat het landbouwland verwoest was. Het waandenkbeeld, dat de ontwikkeldé wereld uit een soort schuldgevoel de helpende hand zou moeten toereiken aan de arme broeders kan nooit een basis zijh voor een gezonde samen werking in de toekomst. Beide par tijen moeten gelijkwaardig de onder handelingen kunnen beginnen. Eventuele fouten gemaakt in het verleden zijn te allen tijde tekort komingen van beide partijen. Bij de ze tekortkomingen moet men niet blijven stil staan. Ir. A. M. van Oosten diende achter eenvolgens de regeringen van Soe dan cn Lesotho als Iandbouwadvi- seur. ken. De Amerikaanse president zou voorgesteld hebben dat Parijs en Lon den zich ook garant stellen voor de naleving van een opgelegde regeling. De grondslag van die regeling zou de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 moeten zijn. In Egypte zullen 56 'onruststokers' 52 studenten, een journalist, een dich ter, twee arbeiders voor het hof voor de staatsveiligheid moeten ver schijnen. Zij hebben deelgenomen aan de studentenbetogingen van januari. President Thieu: SAIGON (UPI, Reuter, AP) Presi dent Ngoejen Van Thieu van Zuid- Vietnam gelooft dat 'de communisten nog steeds van plan zijn Zuid-Vietnam met geweld in handen te krijgen.' Niemand moet zo naief zijn te gelo ven dat zij het bestand zullen respec teren, aldus president Thieu, die een beroep deed op de Zuidvietnamese strijdkrachten pogingen van de Viet Cong nieuwe gebieden te veroveren te weerstaan. Thieu sprak gisteren in Saigon ter ge legenheid van de dag van de strijd krachten. Hij nam een grote parade af, waaraan 20.000 militairen deelna men. De onverzoenlijke rede van Thieu komt nog geen week nadat in Parijs een nieuw akkoord is getekend, waarin de regering in Saigon en hét Bevrijdingsfront, de politieke vleugel van de Viet Cong, beloven naar ver zoening te zullen streven. De Zuidvietnamese inlichtingendienst heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Noordvietnamezen sinds het eerste be stand op 28 januari getekend werd, negen vliegvelden hebben aangelegd. Sinds die tijd zou ook enkele malen een Mig-straaljager verkenningen heb ben uitgevoerd boven Ziiid-Vietnam. Volgens Saigon wijst dit er op dat de Noordvietnamezen wellicht een luchtslag mét de Zuidvietnamese luchtmacht voorbereiden. Een konvooi van veertien schepen heeft gisteren de belegerde hoofdstad Phnom Penh van Cambodja bereikt Op weg naar Phnom Penh zijn de acht olietankers, vier vrachtschepen en twee sleepboten vijf keer beschoten. Bijzon derheden over de schade zijn niet be kend gemaakt PARIJS Minister Van der Stoel heeft gisteren in de assemblée van de Westeuropese Unie in Parijs opnieuw de noodzaak onderstreept dat de West europese landen de democratie hoog moeten houden. Hij deed dit eerder op de NAVO-raad, verleden week in Kopenhagen en doelde daarmee op Portugal en Griekenland, die de ge loofwaardigheid van de NAVO als verdedigster van democratische waar den aantasten. 'Als het bondgenoot schap in zijn geheel zijn geloofwaar digheid wil handhaven, dienen de le den stuk voor stuk in de praktijk te brengen, wat zij anderen voorhouden', aldus mr. Van der Stoel, die overi gens noch in Kopenhagen noch in Pa rijs, Portugal en Griekenland met na me noemde. Minister Van der Stoel onderstreepte ook nog eens de nood zaak tot betere samenwerking en taak verdeling tussen de NAVO-landen op het gebied van de defensie, omdat de kleine landen wegens de sterk stijgen de kosten geen volledige defensie meer kunnen betalen. BELFAST (AFP, UPI) De 'provisi onele' vleugel van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) heeft bekendge maakt dat er niet meer van tevoren zal worden gewaarschuwd, als bom men zijn geplaatst De IRA zegt dat dit besluit is genomen nadat de nieu we extremistische beweging van pro testanten de Ulster Vrijheidsstrijders (UFF) is overgegaan tot wraakmoor- den op rooms-katholieken. De UFF heeft het afgelopen weekeinde twee personen vermoord volgens de UFF uit wraak voor de aanslag op de zwager van een protestantse leider. De Sociaaldemocratische Labourpartij (SDLP) de voornaamste rooms-katho- lieke oppositiepartij in Ulster, heeft William Whitelaw, de Britse minister voor Ulster, gevraagd 50 gevangenen in het kamp Long Kesh vrij te laten, de 50 gevangenen worden ervan ver dacht lid van de verboden IRA te zijn, maar worden door hun IRA-me- degevangenen ervan verdacht verklik kers te zijn en herhaaldelijk in het kamp gemolesteerd. Onlangs pleegde een der gevangenen in het kamp bij Belfast zelfmoord, nadat hij door col lega's veelvuldig mishandeld was. KEY WEST (UPI, Reuter) De twee bemanningsleden die de ramp met de Amerikaanse mini-duikboot hebben overleefd, zijn weer kernge zond. Voor de twee andere opvaren den kwam de redding te laat Over hun lot heeft overigens nog lang on zekerheid bestaan, omdat het luik pas uren nadat het duikbootje was opge haald kon worden geopend. Er moest heel langzaam lucht ingelaten worden. De twee mannen zijn door vorming van kooldioxide om het leven geko men. De twee mannen die het onge luk overleefd hebben, zaten voor in een afgescheiden cabine. Het bootje heeft meer dan dertig uur vastgezeten op 110 meter diepte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9