Tennissers in beraad over boycot Wimbledon José Fuente ni af te stoppen Zwitserse ron^ Jd Efim Gelier succesvol Britse rechter handhaaft schorsing van Joegoslaviër Nikki Pilic Günther Netzer niet terug te kopen van Real Europese damtitel voor eerste keer naar Nederland Vrede nabij in profschaatsen Wereldreccf steeplechase voor JipchoH ID door *er drs. rob toppet Energie (1): boos Energie (2): slim Energie (3| tegen TROOT/KWAB.TET WOENSDAG 20 JTJiNI 1973 S PORT/BINNENLAND LONDEN (Reuter, UPI) Verwarring en onzekerheid over de kwa litatieve bezetting van het herenenkelspel op Wimbledon (het be langrijkste tennistoernooi dat maandag in Londen begint) zijn het gevolg van de beslissing van rechter Hugh Forbes, die gisteren de eis afwees van de Joegoslavische tennisser Nikki Pilic om de hem door de tennisfederatie (ILTF) opgelegde schorsing ongedaan te ma ken. Pilic had een kort geding aangespannen omdat hij door de schorsing niet kan deelnemen aan de strijd op Wimbledon. Pilic wordt in zijn actie gesteund door de vakorganisatie van de tennis- sprofs, de ATP. Vorige week hebben ruim 70 van de 100 leden van de ATP gedreigd Wimbledon te boycotten in dien Pilic niet mag spelen. Gister avond werd in Londen nog druk be raad gevoerd of de dreiging van een boycot inderdaad in daden zal worden omgezet Indien dat het geval is, zal Wimbledon de bekendste spelers mis sen. Want tot degenen die zich achter Pilic hebben geschaard, behoren on der anderen Stan Smithn Ilie Nastase, John Newcombe, Ken Rosewall, Ar thur Ashe, Roger Taylor, Tom Okker, Adriano Panatta, Manuel Orantes. Dé 33-jarige Nikki Pilic werd door de Joegoslavische tennisbond geschorst omdat hij niet voor zijn land wilde spelen in de Davis Cup-wedstrijd te gen Nieuw-Zeeland. De ILTF nam de ze schorsing over, maar verkortte de straf van negen maanden tot bijna één maand. Pilic meent dat de schor sing onjuist is, omdat hij niet had toegezegd te zullen spelen. De Joego slavische bond meent echter dat Pilic die toezegging wel heeft gegeven. Pi lic vecht de schorsing ook aan, omdat hij niet is gehoord en zich niet heeft kunnen verdedigen. De beslissing van de rechter werd door Cliff Drysdale, de voorzitter van de spelersorganisatie (ATP) 'uiterst teleurstellend' genoemd. Drysdale ont hield zich echter van verder commen taar omdat hij de gehele uitspraak eerst nauwkeurig wilde bestuderen. Hij zei dat de vergadering van het be stuur van de ATP mogelijk de gehele nacht zou duren, indien dat noodzake lijk zou zijn om tot een beslissing te komen. Vandaag is in Londen een bij eenkomst van de spelers. Volgens Jack Kramer, directeur van de ATP, meent dat er niets is veranderd. 'De spelers hebben gezegd niet te zullen spelen als Pilic niet kan spelen'. Basil Reay, secretaris van de ILTF, was gelukkig met de uitspraak en hoopte dat iedereen nu weer aan Wimbledon zou denken. Hij hoopte dat de boycot niet zal doorgaan. Ove rigens wordt in Londen niet verwacht dat alle spelers uit protest niet zullen spelen. Ilie Nastase bijvoorbeeld, tweede geplaatst, bevindt zich in een moeilijke positie omdat hij onder druk van de Roemeense bond staat. Nastase: 'Ik ben in een verschrikkelij ke positie. Ik ben lid van de ATP, maar de Roemeense bond zegt dat ik moet spelen. Ik weet niet wat ik moet doen'. en Smith is de Tsjech Jan Kodes de enige die ook vorig jaar (toen de profs ontbraken) op de lijst voor kwam. Indien alles verloopt zoals de organisatoren zich denken (en dat ge beurt maar zelden), zal Tom Okker in de achtste finales tegenover de jonge Italiaan Adriano Panatta komen te staan. Wint hij dat, dan treft hij de in de kwartfinales de Australiër John Newcombe, momenteel in slechte vorm. Bij de dames is niet titelhoudster Bil- lie-Jean King als eerste geplaatst, maar de Australische Margaret Court, die dit jaar reeds de Australische en Franse kampioenschappen won. Betty Stöve is in het damesdubbelspel met Francoise Durr als derde geplaatst. Tom Okker, die om Wimbledon weer aantreedt met zijn vaste partner Marty Riessen, staat in het herendub- bel tweede op de lijst, achter de Amerikanen Stan Smith en Bob Lutz. Heren-enkelspel: 1. Smith (VS). 2. Nastase (Roem). 3 .Newcombe (Austr), 4. Ashe (VS), 5. RosewaU (Austr). 6. Okker (Ned). 7. Ries sen (VS), 8. Emerson (Austr), 9. Gorman (VS). 10. Richey (VS), 11. Panatta (It). 12. Orantes (Sp). 13. Alexander (Austr). 14. Lutz (VS). 15. Kodes (Tsj.-Sl), 16. Taylor (GB). Damesenkelspel: 1. Court (Austr). 2. King (VS). 3. Goolagong (Austr), 4. Evert (VS). 5. Casals (VS). 6. Wade (GB). 7. Melville (Austr). 8. Morozova (Rus). Hercndubbelspel: 1. Lutz-Smith (VS). 2. Ok- ker-Riessen (Ned-VS), 3. Drysdale-Taylor (ZAF-GB). 4. Connors-Nastase (VS-Roem). Damesdubbelspel1. Casals-Klng (VS). 2. Court-Hunt (Austr). 3. Durr-Stöve (Fr-Ned), 4. Morozova-Wade (Rus-GB). Gemengddubbelspcl: 1. Nastase-Casals (Roem-VS). 2. Rlessen-Court (VS-Austr). 3. Davldson-King (Austr-VS), 4. McMillan-Wade (ZAF-GB). PLAATSING Het organisatie-comité van de All- England Club heeft de uitspraak van de rechter in de zaak-Pilic niet afge wacht, maar gisteren zoals gebruike lijk de plaatsingen voor Wimbledon bekend gemaakt. Bij de lieren zijn zestien spelers geplaatst, onder wie Tom Okker die de zesde plaats in neemt. Als eerste is titelhouder Stan Smith geplaatst; de Roemeen Ilie Nas tase (vorig jaar finalist en dit seizoen op gravel vrijwel niet te verslaan) staat tweede op de lijst. Naast Nastase BOKSEN De Japanner Kuniakl Shibata heeft ln Tokio zijn wereldtitel (WBA-ver- sle in het zwaarweltergewlcht met succes verdlgd tegen de Argentijn Victor Echega- ray. Shibata won op punten. TURNEN De Nederlandse turnploeg. die saterdag en zondag ln de sporthal 'De Braak' in Helmond uitkomt tegen West- Dultsland. is als volgt samengesteld: Joop Versteeg. Cees Pot. Gert Butter, Peters Karregat. Hans Gunneman en Cor Smul ders. Reserve: Paul Timmermans. BASKETBAL Cees Smit (32) heeft overschrijving gekregen van Blue Stars naar Punch. QUEENS CLUB Van de geplaatste spelers voor Wim- vbledon zijn er reeds vier in het toer nooi op de Londense Queens Club, de traditionele generale voor Wimble don, uitgeschakeld. Marty Riessen, ze vende op de lijst, werd in de eerste ronde verslagen door zijn landgenoot Mike Estep, die op de Amerikaanse ranglijst met een bescheiden 18e plaats genoegen moet nemen. Estep won met 75, 62. Adriano Panatta, de jonge Italiaan, verloor in de twee de ronde van de Amerikaanse Davis Cup-speler Harold Solomon en als derde verdween Cliff Richey uit de strijd. Richey. tiende geplaatst voor Wimbledon, struikelde over de Egyp tische WCT-prof Ismael El Shafei. Tom Okker was de vierde van de voor Wimbledon-geplaatsten die op Queens voortijdig uit de strijd verdwenen. Ok ker, enkele jaren terug winnaar van Queens, kon niet op tegen de Rus Alexander Metreveli, die met 75 68 64 won. In het damesenkelspel kwam Betty Stöve niet verder dan de tweede ron de. Nederlands sterkste speelster ver loor in drie sets van de Amerikaanse Julie M. Heldman (64. 36, 46). Heren enkelspel, eerste ronde: Estep (VS)- Riessen (VS) 7-5 6-2 Metreveli (Rus)-Masters (Aus) 7-5 1-6 6-3 Newcombe (Aus)-Keldic (Aus) 6-4 6-4, Davidson (Aus)-Froehling (VS) 6-3 8-6. Tweede ronde: Solomon (VS)-Panata (Ita) 6-4 6-1 Ashe (VS)-Case (Aus) 7-5 6-2 Nastase (Roe)-Stockton (VS) 5-7 6-1 6-4 El Shafei (Egy)-Rlchey (VS) 3-6 7-5 6-3. Metreveli (Rus)—O kker (Ned) 7—5, 6—8. 4; Falrlle (NwZ)—Gottfried (VS) 7—5. 6l; Bertoluccl (Ita)Roche (Aus) 63, 8—9. 64: Fassbender (WDl)—Tanner (VS) 9,8. 98; Drysdale (ZAf)GrSbner (VS) 6—4. 7—5. Dames enkelspel, tweede ronde: Julie Held man (VS)-Betty Stöve (Ned) 4-6 6-3 6-4 Mari- ta Redondo (VS)-Francolse Durr (Fra) 6-4 6- 2 Wendy Overton (VS)-Ann Kiyomura (VS) 9-7 4-6 6-4 Margaret Court (Aus)-Jackie Fay- ter (GB) 6-1 6-1 Olga Morozova (Rus)-Flo- renrtina Bonicelli (Uru) 6-2 8-6 Evonne Gool agong (Aus)-Chrlstlne Janes (GB) 6-4 6-1 Chris Evert (VS)-Lida Fleming (VS) 6-0 6-1. Krlsty Keminer (VS)Pat Doerner (Aus) 1. 63; Val Ziegenfuss (VS)Corlnne Molesworth (GB) 61, 36, 63; Kerry Mel ville (Aus)Janet Newberry (VS) 83, 60; Sharon Walsh (VS)—Krlsty Pigeon VS) 6—2, 6—3. DUSSELDORP Günter Net zer, de stermiddenvelder van West-Dutisland, speelt volgend seizoen in ieder geval voor Real Madrid. Onlangs hebben twee miljonairs in de Bondsrepu bliek aangeboden voldoende geld te fourneren om Netzer bij Borussia Mönchengladbach te kunnen doen blijven. 'Ik zal niet op mijn besluit terug ko men', aldus Netzer. 'Ik zou dat trouwens niet eens kunnen. Een contract is een contract. Ook de (Duitse)] bond heeft daarmee niets te maken. Ik kan me voorstellen, dat men mij graag beschikbaar wil hebben voor het nationale elftal, maar daarover beslist Real. De vice- voorzitter van Real heeft mij overigens zijn erewoord gege ven, dat ik vrij kan krijgen voor interlandwedstrijden met het Duitse elftal.' Spanjaard neemt grote voorsprong MEIRINGEN (SID/AFP/Reuter) Jose Manuel Fuente, dfa Spaanse bergkoning, heeft gisteren een grootse overwinningf in de zesde rit van de Ronde van Zwitserland. De etappe vanr naar Meiringen ging over de passen van de Gotthard, Furtp nen en Grimsel en op drie van de vier was Fuente als eerstj* Aan het slot van de rit over 199 kilometer had Fuente bijnfcl een halve minuut voorsprong op de Italianen Donati en ij Fabbri, de lijstaanvoerder van het algemeen klassement, ve$n na tien minuten op Fuente, die nu de leiderstrui in bezit her Niki Pilic (links) op de stoep voor het gerechtsgebouw waar zijn eis werd afgewezen. Naast Pilic staan Cliff Drysdale (voorzitter van de ATP, de spelersorganisatie), penningmeester Arthur Ashe en woord voerder Jack Cramer. Jan Hordijk is gisteren een stap dich ter bij kwalificatie voor Wimbledon gekomen. In de tweede ronde van het toernooi in Roehampton versloeg de Nederlandse kampioen de Amerikaan Eleckinger met 64, 16, 86. Hor dijk heeft zich nu geplaatst bij de beste 32 spelers en behoort, wanneer hij ook in de derde ronde wint. tot de 16 spelers die via dit kwalificatie-toer nooi tot Wimbledon worden toegela ten. Voor Rolf Thung en Fred Hemmes is het toernooi reeds afgelopen. Zij le den beiden een nederlaag in de eerste ronde. Rolf Thun verloor van de Zuidafrikaan Bertram (75, 62) en Fred Hemmes van de Australiër Thomson (60, 75). Tot de spelers die reeds zijn uitgeschakeld behoren onder anderen de Tsjech Zednik, de Fransman Meyer en de Italiaan Mar- zano. Natalia Sjmyreva, een vijftienjarig Russisch meisje, voor het eerst op be zoek in Engeland, heeft geen plezier beleefd van haar inschrijving voor het tennistoernooi van Wimbledon. Na een gemakkelijke overwinning in de eerste ronde van het kwalificatietoer nooi (62, 63) tegen de Zweedse Madeline Pagel, werd zij van de deel nemerslijst geschrapt omdat zij nog te jong is om deel te nemen aan het toernooi van Wimbledon. Fred Hoyles, hoofdscheidsrechter bij het kwalificatietoernooi, vertelde dat no de partij tussen Natalia Sjmyreva en Madeline Pagel een official hem had gezegd dat de beloftevolle speel ster uit de Sovjet-Unie beneden de leeftijdsgrens was. 'Wij konden', voeg de hij er aan toe, 'de Russische ploeg niet onmiddellijk van de diskwalifica tie van Natalia Smjyreva op de hoog te stellen, omdat wij pas hoorden dat zij te jong was, toen de Russen al wa ren vertrokken. Om aan Wimbledon mee te kunnen doen, moeten speel sters en spelers op de eerste dag van het toernooi zestien jaar zijn. Ons on derzoek heeft uitgewezen dat Natalia Smjyreva in april pas vijftien is ge worden. De Zweedse speelster had na haar nederlaag overigens niet gepro testeerd. De Russen deden het wel, nadat zij op de hoogte waren gesteld van de uitsluiting van hun jongste speelster. Wij hebben toen de aange legenheid besproken met de Russische leiders en die hadden begrip voor hpt feit dat wij de wedstrijd ongeldig moesten verklaren.' ORTISfel Het Nederlands damteam is gisteren in Ortisei (Italië) voor de eerste maal kampioen van Europa ge worden. Ton Sij brands, Harm Wiers- ma en Frans Hermelink zorgden voor een overwinning van 51 op Italië en brachten het puntentotaal van Neder land daardoor op 16. Met nog twee ronden te spelen is het Nederlandse trio nu niet meer te achterhalen. Achtste ronde: Frankrijk-België 24, Nederland-Italië 5-1, Zwitserland-Tsje- choslowakije 5-1.Nederland-Italië ge detailleerd: Sijbrands-Laporta 20, Wiersma-Affatati 20, Hermelink- Bruck 11. Stand: 1. Nederland 16 pnt, 2. België 10, 3. Frankrijk 10, 4. Italië 7, 5. Zwit serland 5, 6. Tsjechoslowakije 0. DEN HAAG (ANP) Na de eerste besprekingen die hebben plaatsgevon den tussen de ISSL, bij monde van Ed Neely en de Nederlandse prof schaatsers, lijken de controverses tus sen Neely en de rijders te zijn opge lost. Frits Bergman, de promotor van de ISSL in Europa verklaarde, dat de verwachtingen zijn dat binnen twee weken de zaken geheel rond komen. 'Wij willen een bredere basis, waarin vooral meer Europeanen zullen wor den betrokken', aldus Bergman. 'Dit is duidelijk tot uiting gekomen tij dens deze bespreking, waarin de rij ders accoord konden gaan met de be loften van de heer Neely. Bipnen veertien dagen verwacht ik dat wij trainers, masseurs en een medische staf zullen hebben, terwijl dan waar schijnlijk ook het wedstrijdschema en de banen bekend zullen worden ge maakt.' Frits Bergman verwacht ook nog een verdere uitbreiding van de profgroep. 'Met Fornaess en Claeson zijn wij practisch rond. Het is nog slechts een kwestie van handtekenin gen zetten', aldus een zeer optimisti sche Bergman. Het is zo goed als ze ker dat er geen Nederlanders meer zullen worden gecontracteerd. ATLETIEK De Nederlandse dames-atle- tiekploeg, die zondag op do Rubcorbaan in Drachten tegen Groot-Brlttannië en Tsje choslowakije uitkomt, is als volgt samen gesteld: 100 meter: Wilraa van Gooi (AVR) en Lidy Makkinje (ADA): 200 meter: Mieke van Wissen (Atmodes) en Lldy Makkinje: 400 meter: Trudy Wunderink (GAC) en Tillv v. d. Made (PAC); 800 meter: Joke v. Gerven (Spartaan) en Marianne Burg- graai (AVR): 1500 meter: Ilja Keizer (Hel las) en Anneke de Lange Sparta): 100 me ter horden: Mieke van Wissen en Rola v. Klaveren (ADA): verspringen: Ella Hoo- gendoorn (PAC) en Rola v. Klaveren; hoogspringen: Mieke van Doorn (De Spar taan) en Ria Ahlers (Sperwers): kogelsto ten: Elna Schalk (AVR) en Ria Stalman (Sparta); discuswerpen: Elna Schalk en Ria Stalman; speerwerpen: Elly v. Beuze- - kom (AV Castricum) en Lida Kuys (DEM): 4 x 100 m: Wilma v. Gooi. Lidy Makkinje. Mieke v. Wissen en Marian v. d. Vroet (Sparta): 4 x 400 m: Trudy Wunderink.^ Tilly v. d. Made. Hilde Kooy (Sagitta) en Wilma Hillen (Tlon). De greep naar de macht van Fuente was bijzonder indrukwekkend. In de eerste 75 kilometer van de rit had Fu ente namelijk zes minuten achter stand opgelopen op de Italianen Dona ti, Giuliani en Caverzasi, de Zwitser Wehrli en zijn landgenoten Perurena en Zubero. Bij de beklimming van de eerste echte col, de Nufenen na 83 ki lometer, toonde Fuente de kwaliteiten die hem naandag ook al etappewinst hadden bezorgd. Toen de groep vluch ters het hoogste punt (2480 meter) had bereikt, lag Fuente nog maar 1 minuut en 50 seconden achter. Op dat moment haalde zijn ploegleider Zube ro en Perurena terug om op Fuente te wachten, waardoor de kleine favo riet snel aansluiting kreeg bij de kop groep. In de beklimming van de Gotthard ging Fuente alleen door en alleen Gi uliani en Donati konden in zijn nabij heid blijven. Er kwamen nog twee bergen en op de Furka-pas was er nie mand meer die Fuente kon bijbenen. Giuliani beperkte het verschil tot ruim drie minuten, de andere ver speelden zes minuten of meer. Rij dend alsof het hem geen moeite kost te, vergrootte Fuente het verschil op de Grimsel en verkreeg daérmee de zekerheid dat zijn positie vrijwel on aantastbaar werd. Vandaag immers op weg van Meiringen naar La Chaux de- Fonds (236 kilometer) liggen nog de Cols Du Jaun en de Sainte Croix. Zesde etappe: 1. Fuente (Spa), 199 km. van Grachen naar Meiringen in 6 uur 3 minuten en 36 seconden. 2. Donati (Ita) 6.08 58. 3. Giuliani (Ita) zt 4. Panizza (Ita) 6,10.08, 5. Galdos (Spa) 6 10.15, 6. Paolinl (Ita) 6.10.33. 7. Schlavon (Ita) 6.11.24. 8. Fabbri (Ita) 6 13.52. 9. Pettersson (Zwe) 10. Farisato (I- ta). 11. Peccolo (Ita), 12. Zweifel (Zwi) 6.18.37, 13. Emanuele Bergamo (Ita), 14. Fuchs (Zwl), 15. Pfenninger (Zwi). Algemeen klassement: 1. Fuente 28 uur 16 minuten en 45 seconden. 2. Giuliani 28.22.39, 3. Galdos 28.23.28. 4. Panizza 28.23.37, 5. Pa- olini 28.24.04, 6. Schlavon 28.24.33, 7. Fabbri 28.25.59, 8. Pettersson 28.26.18, 9. Donati 29.26.51, 10. Farisato 28.26.55. 11. Pfenninger 28.32.24. 12. Zweifel 28.33.43. LUXEMBURG In de ronde van Luxemburg, die maandag afliep, is later de tijdrit die op de laatste dag is gehouden, verval len verklaard. Er was een fout ge maakt met de berekening. Vier ren ners werd gevraagd de race over te rijden, maar één van de vier (de Westduitser Tschan) weigerde. Na een lange bespreking besloten de or ganisatoren daarop de resultaten van de gehele tijdrit te annuleren. Conse quenties voor het eindklassement had dit nauwelijks. Eindklassement ronde van Luxemburg: 1. Sylvain Vasseur (Fra) 20 uur 31 minuten en 55 seconden. 2. Willy Planckaert (Bel) 20.43.14. 3. Gultard (Fra) 20.43.19, 4. Kuiper (Ned) 20.43.24, 5 Tschan (Wdld) 20.43.30, 6. Gilson (Lux) 20.43.34. 7. Rouxel (Fra) 20.43.35 (33 pnt), 8. Mortensen (Den) 20.43.35 (73 pnt), 9. Bouloux (Fra) 20.43.35 (85 pnt), 10. Dierlckx (Bel) 20.44.22, 19. Via- nen (Ned) 20.49 34. OOSTENRIJK Ook de vijfde etappe van de ronde van Oostenrijk voor amateurwielren ners heeft volledig in het teken ge staan van de tweekamp Oostenrijk Sovjet-Unie. Gisteren in de rit van Innsbruck naar Feldkirch (163 km) behaalde het sterke en zeer homogene Russische team zijn grootste overwin ning tot nu toe. Joeri Osinzew, Wla- dislaw Njeloebin en Joeri Lawroesj- kin bezetten de eerste drie plaatsen in het etappeklasseraent. Maar Oosten rijk smaakte de voldoening roler klimspecialist Wolfgi mayr, die in dezelfde tijd j Osinzew (4.01.32 uur), leidejj het algemeen klassement. I heeft een voorsprong van vi conden op Njeloebin. De Australiër Jose Graene dens de vijfde etappe ernst* en moest met een schedeF een ziekenhuis in Feldkirc opgenomen. Artsen omschi toestand na een spoedoperatjS tiek'. Ook de Oostenrijker I menberger viel. Hij kwam e licht#» hersenschudding af. HELSINKI (SID) —De Kefte Jipcho heeft gisteren in Hè c dens de drielanden-atletieh. FinlandItaliëKenia hetj cord op de 3000 meter stel verbeterd en gebracht i en 1,8 seconden rond. cord stond reeds op zijn i van de Zweed Anders C 8.20.8. De wedstrijden in HelsinW bijna nog een wereldrecofl verd. De Keniaan Dan OmiJ de 800 meter in 1.44.17, wereldrecord van 1.44.3, "dal staat van Peter Snell, Ralp! en Dave Wottle. Omwanza Ij na de start te vroeg zijn 1 ten, eerder dan na 100 metf! De drielandenwedstrijd levl enkele goede prestaties opJA aan Gianni del Buono won meter in 13.30.8, voor de Kd se (13.31.8) en Olympisch h| Lasse Viren (Fin) met 13.31 3000 meter steeple chase cho's landgenoot Mogaka I 8.24.2. I crp Timman (verlies tegen Ivkovraakt illusies kwijt HILVERSUM (ANP) De laatste dag van de eerste helft van het AVRO-toernooi was voor de Russische grootmeester Gelier succesvol. Land genoot Poloegakewski gaf de hangpar- tij uit de zesde ronde gewonnen, ter wijl Sax door hem werd verslagen. Gelier heeft nu 5 punten en leidt op dit ogenblik. Ongetwijfeld komt de Hongaar hem tenminste langszij. Die heeft 4',4 punt en een gunstig staande hangpartij Ivkov. De laatste illusies van Timman zijn gisteren definitief begraven. Hij ver loor, met zwart, van Ivkov en is nu met 2 uit 7 laatste. De remises Ljubo- jeviePoeloegajewski en Andersson Szabo waren weinig imponerend, de winst van Ivkov betekende diens eer ste volle punt De achterstand die de kampioen van Joegoslavië heeft opge lopen is vooral het gevolg van neder lagen tegen het Russische duo. Morgen begint de tweede helft. De spelers ontmoeten elkaar dan met de andere kleur. Dit maakt de krachtme ting zuiverder dan in een toernooi met enkele ronden. Zevende ronde: LJuboJevlcPolugajevski \'-2Vi. IvkovTimman 10. Andersson Szabo ViGeiler—Sax 10. Afgebroken parUJ 6e ronde: PolugajewskiGeiler 0—1. SzaboIvkov 10. Stand na 7 ronden: 1. Szabo 5V4. 2. Geiler 5. 3/5. Sax. LJuboJevlc. Andersson 3Vi: 6/7 Iv kov. Julugajewskl 2',a. 8. Timan 2. WIT: E. GeUer (SU). ZWART: G. Sax (Hong). Koning-Indisch. 1. Pgl-fS, Pg8-f8; 2. c2-c4, g7-g6: 3. Pbl-C3, Lf8-g7; 4. e2-e4, d7-d6; 5. d2-d4. 0-0; 6. Lfl-c2, e7-c5; 7. 0-0, Pb8-c6; 8. d4-d5, Pc6-c7; Terwijl Ivkov nadenkt, neemt Jan Timman een kijkje bij Poloe- gajevski ('rechts) en Ljubojevic. Timman verloor van Ivkov. 9. Lcl-d2. Pf6-e8; 10. Tal-cl. c7-c5: 11. d5xc6ep. b7xc6: 12. b2-b4. I7-f5: 13. c4-c5, f5xe4: 14. c5xd6. Pe8xd6; 15. Pf3-g5. Pe7-f5: 16. Pc3xe4, Pd6xe4; 17. Le2-c4t. Kg8-h8; 18. Pg5xe4, h7-h6; 19. Ld2-c3, Dd8-h4: 20. Ddl-el. Pf5-d4; 21. 12- f3, Dh4xel; 22. Tflxel, Lc8-d7; 23. Pe4-d6, Kg8-h7; 24. Lc3xd4, e5xd4; 25. Tel-e7, Ld7-f5; 26. Pd6xf5, Tf8xfö; 27. Lc4-d3, Tf5-f6: 28. b4-b5, Ta8-c8; 29. Te7xa7, c6-c5: 30. a2-a4. Tf6-e6; 31. a4-a5. Te6-e3; 32. Ld3-e4. Te3-a3; 33. b5-b6. d4-d3; 34. Ta7-d7. Ta3xa5: 35. b6-b7. Tc8-c8: 36. Le4xd3. TaS-a2: 37. Ld3-e4. Kh7-h8: 38. Tclxc5. zwart geeft op. VERLIES LARSEN In de twaalfde ronde van het interzo nale schaaktoernooi te Leningrad heb ben twee grootmeesters uit de kop groep verrassende nederlagen geleden. Larsen werd verslagen door Tal, die (na zijn ziekte) weer iets van zijn ou de kracht lijkt te hebben teruggevon den en Kortsjnoi werd onder de voet gelopen in de tijdnoodfase door Ruka- vina. Byrne, die het punt deelde met Koetsmin, blijft lijstaanvoerder met 8Yi punt. Kortsjnoi, Karpov en Lar sen hebben een punt achterstand, de eerste twee moeten echter nog twee afgebroken partijen uitspelen en Lar sen nog één Dc Nederlandse a-ploeg heeft tijdens het Jeugd-landentoernooi in Doesburg gewonnen van Denemarken en bezet nu de eerste plaats in de algemene rangschikking. De uitslagen: Groot-BrittannlëWest-Duitsland 22. Zwitserland-Nederland b 13. Dcne- marken-Nederland a 13 (voorlopig). De ge detailleerde uitslagen van Zwitserland-Ne derland b zijn: Ammann-Houweling 0.5-0.5, Sterkman-Egniond 01, Valtl-Van der Sterren 01. Corbat-Duchene 0.50.5. De gedetail leerde uitslagen van Denemarkcn-Nederland a zijn: Roedgaard-Dieks 01, Krlstensen-Van der Linde. 01. Hoi-Koopman 01, Larsen- Schceren 01. Gemengd nieuws over de energiecri sis, deze week. Hoofdredacteur Philips Abelson van het gezaghebbende Ame rikaanse weekblad Science, maakt zich in zijn commentaarkolom van vrijdag behoorlijk boos over de manier waar op zijn regering om de moeilijkheden heenloopt. In Amerika gebruikt zes procent van de wereldbevolking eenderde van de totale energieproduktie, schrijft hij. Vroeger was het onze eigen olie die we opstookten, maar nu importeren we eenderde van wat we verbruiken, en dat wordt nog meer. We jagen voor iedereen de olieprijzen omhoog en ondermijnen de waarde van de dollar. Daar kunnen we misschien nog een tijdje mee doorgaan, maar onze reputatie in het buitenland zal er zeker onder lijden als wij ons ver dringen om meer dan ons rechtmatig deel van verdwijnende hulpbronnen te pakken. En we zouden de kwade wensen van de rest van de wereld verdienen, schrijft Abelson, want we zouden een heleboel dingen kunnen doen om de vraag te verkleinen en het aanbod van binnenlandse olie te vergroten. Sommige maatregelen, zoals betere warmte-isolatie van huizen en het ge bruik van kleinere auto's kunnen pas na jaren effectief zijn. Maar andere dingen kunnen snel helpen. Verspil ling van benzine zou bijvoorbeeld ver minderd kunnen worden door snel heidslimieten op autowegen. Wat betreft het binnenlandse aanbod van olie vindt Abelson zijn landge noten merkwaardig traag met het aan boren van hun reusachtige steenkool- voorraden. 'Vergeleken met de miljar den die we besteden aan olie-import, zijn de miljoenen die de regering uit geeft aan het maken van vloeibare brandstof uit steenkool onbeduidend. Het is een cosmetische inspanning, met het doel de schijn van actie te wekken. Een waardige doelstelling voor het technologisch in de wereld voorop lopende land zou zijn: de con structie, in twee jaar, van verscheide ne fabrieken die elk ongeveer een miljard dollar zouden kosten en elk een procent van onze behoefte aan olie zouden produceren.' Dat was flinke taal uit Amerika. En laten we nu alsjeblieft niet denken dat alleen daar energie over de balk wordt gegooid, want wij kunnen er ook wat van, ook al hebben we dan bepaalde eigenaardigheden van het Amerikaanse consumptiepatroon toe vallig vermeden. Er dreigt trouwens een wat indirect Europees alibi te worden aangetast. Wanneer er in deze streken klemmen de vragen worden gesteld ovpr stij gend energieverbruik, en of dat nu al lemaal moet, dan is het op EEG-ni- veau meestal vrij stil. Dat komt dan omdat de Europese Commissie druk bezig is met het bevorderen van de toepassing van kernenergie, of met het opstellen van 'indicatieve plan nen' die een onbekommerd verder groeien suggeren. Sedert het importeren van olie ook hier wel als een mogelijk probleem wordt gezien, zijn er bovendien mooie nota's over het opbouwen van harte lijke relaties met de produktielanden, waarna het allemaal wel zal meeval len. (Die import zit ons wat minder hoog dan de Amerikanen omdat wij op die manier al jaren in onze be hoefte voorzien terwijl het voor hun een vrij nieuw en meteen erg groot probleem is) Maar wanneer er dan nadrukkelijk ge zegd wordt dat dat allemaal heel aar dig is maar dat die olie toch ooit op raakt en dat je met kerncentrales al leen elktriciteit kunt maken en dat voor sommige doeleinden het stoken van een vuur toch wel handig is, komt dat Europese alibi nog wel eens ter sprake. In het Gemeenschappelijk Onderzoekcentrum in Ispra (vroeger noemde je dat Euratom, maar dat is een wat beladen woord geworden), wordt gewerkt aan de waterstoftech nologie. Dat vereist even een zijsprongetje. Met elektriciteit (die je met een kern centrale kunt maken) kun je water in zijn samenstellende elementen split sen: waterstof en zuurstof. Dat zijn al lebei gassen, en nu gaat het om die waterstof; die kun je net als aardgas, via leidingen overal heenbrengen en dan verbranden waar je het nodig hebt. Afgezien van het feit dat dat niet makkelijk via de bestaande aard gasleidingen zal kunnen, is dit een aardige oplossing: kernenergie voor ziet ook in het brandstofprobleem. Verdrietig is alleen wel dat het een geweldige omweg is. Kernenergiecen trales zetten warmte op een weinig ef ficiënte manier in elektriciteit om, en het proces waarin die elektriciteit wa ter splitst lijkt ook maar nauwelijks boven een rendement van vijftig pro cent uit te kunnen komen. Voor deze schoonheidsfoutjes nu, had het cen trum in Ispra een mooie remedie op het vuur staan: een combinatie van scheikundige reacties die met behulp van warmte, zonder elektrische tussen stap water splitst. Met een rendement dat nu al bij 55 procent ligt, en theo retisch tot in de buurt van 85 moet kunnen stijgen. Maar deze chemische uitvinding van de heren De Beni en Marchetti in Ispra vereist temperaturen tot 730 graden, en dat is meer dan de nu ge bruikelijke kernreactoren kunnen op M( la brengen. (De gasgekoelde Gulf en Shell waar we week over hadden, kan dal wèl aan). Maar ons Europese alibi w beetje, want nu zijn er tw< nen opgestaan die een efcj keten en chemische proces: bedacht die werkt bij de v< mere temperatuur van 480 nard Abraham en Felix hebben nog niet kunnen ki ook echt werkt, maar hun in ieder geval ook nog om re redenen sympathieker u van de Italianen. In een fabriek die met het Ispra zou werken, zouden veelheden kwik circuleren, tekent dat men wel heel s 1 zou moeten werken om luir®1 terverontreiniging binnen te houden. En verder de temperaturen van de Amei hun proces uiteindelijk ze 1 i ne-energie zou kunnen wfns dat is uiteindelijk een dan die kerncentrales. Vo naadje van de kous wil wrf ce, vol. 180. 180, pag. de v< zhzel g< ■9« k .mei d.) :iek rika in s len En om het allemaal relatie zien, een stelling van Iva maatschappijcriticus die Guardian van vrijdag) energieprobleem werpt. 'H^ 'schone' energie als oplos le moeilijkheden is te wijt] politieke drogreden volgen rechtigheid en energieveri lijk kunnen groeien.' Ovf dan boeiende redenering uitspraak hebben we hetT wel eens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8