dichtbij LOM-school is niet voor niets zo snel gegroeid Günther Grass hield een boeiend betoog De rekening van een haastige en onbarmhartige maatschappij lister Pronk enten Eerste hulp-post langs grote weg „t Vandaag in het Holland Festival Vier deelnemers aan orgelconcours Goed willenden zijn er ook stekkie wrakken diploma on I nar ;z., af 1. 20.01 tfeurdj i en 21 ngspej 7ws; t light 1 ia! tril rerz. "gprogi .ichte j muz. 1 caal I ;vs en j al. daten. (.45 SO uz. 19] I Keurl op. 21 lcht p i Nws. hun schuld nog onder redactie van loessmit jWiAflfTET WOENSDAG 20 JUNI 1973 aardig idee van de PvdA, rindslieden van tijd tot tijd ge- Ijk op stap te sturen om in een reeks contact met haar aan- itleg te geven van het rege- :id. Zo iets kan, als het met gebeurt, naar twee kanten werken: het vergroot het ge- jan persoonlijke betrokkenheid aanhang en het behoedt de mi- [en staatssecretarissen voor ver ging van wat tegenwoordig 'de :eL verstand de bewindslieden op jjeenkomsten echter helaas wel de steek kan laten, is onlangs, Ie eerste de beste ontmoeting aanhang, al gebleken. Minister (Ontwikkelingssamenwerking) ~|ch daarbij laten ontvallen dat, Ai betreft, het afbreken van de Tonele partijen onverminderd «forgaan. Hij zit er mee in een en is mede van hen afhanke- lar dat hindert blijkbaar niet. zei hij zelfs, de belangrijkste de PvdA geweest om in het te gaan zitten, dat zij op die !de polarisatie tegen het 'poli- Iden' met des te meer kracht tten. Iden van de heer Pronk tot gedacht dat hij in de eerste linister was geworden, omdat A it, iets bijzonders voor de ont- gslanden te kunnen doen. eerst moeten kennelijk de iele partijen weg. De minis- it blijkbaar dat het de arme leens een heel stuk beter zal Ira de KVP, ARP en CHU ardbodem zullen Zijn verdwe- !t is een simpele en weinig manier van ontwikkelingssa- jdng bedrijven Jeinpi' wat de keer Pronk betreft, ;r ^iaar volstaan met nog eens te aan die leerzame uitzen- de VARA-televisie aan de id van het tot stand komen ;abinet Den Uyl: toen de pre- ,n Chili, Allende, 's ministers ;er, de heer Boertien een j,eli afgebroken confessioneel ant keer toe uitbundig bedankte voon meer dan royale hulp die hij J^ierland had gekregen. Mis- ^det)u dit de heer Pronk tot enige (idjepnheid kunnen stemmen. lent kost de overheid, volgens •etaris Klein, gemiddeld zo'n Iden per jaar. Naarmate de van onze universiteiten irdt het voor de overheid aarlijker, dat hele bedrag geven of, anders gezegd, gezamenlijke belastingbetalers V /ft laten geven. In theorie zou skurlijk wel kunnen, maar dan financiering van andere, niet j ;ewichtige overheidstaken te- jr\6f e knel komen. 2*13 dan ook voor de hand, dat tiet (evenals het vorige) pro- deel van die 18.000 gulden •n op degenen in wie dit be- ,t geïnvesteerd: de academici het willen worden. Ex-minis- ïntéJrauw heeft daartoe het colle- d)p 1000 gulden gebracht igheid in vergelijking met wat Nwsfnt kost- 10.03 Jere mogelijkheid, die op den ér kan opleveren, is, de stu- d t0(P^floop van zijn studie geleide- ui'. i7.fciin of meer flink deel te la- hem heeft neergeteld. Het (eg, die staatssecretaris Klein agen met zijn plan, de stu- deel van hun studiekosten ijk te laten lenen en dat later ïscale ingreep (academici-be- :rug te vorderen. dan één reden verdient dit Ie voorkeur boven de 'oplos- Irauw van het afgelopen stu- iat de inning van een ver- legegeld eigenaardige bezwa- :pt, is voldoende bekend Bo- een collegegeld dat een ;e bijdrage in de studiekosten moeten zijn, dat bij studenten-in-hope (of bij hun :en ongewenste drempelvrees len gewekt. ir de heer Klein stellig een KortLr Worden, zijn plan zo uit te ibon. ,dat niet sommige minderhe- chooitis het gevoel krijgen, onrecht- iapSS'i»fe worden bejegend. Te den- in «aan volwassen studenten van !22.i55 Pc komaf, die blijkbaar min- j WDB van het rijk mogen lenen dan Zan< DEN HAAG Vandaag wordt de oprich ting bekendgemaakt van de Landelijke ver eniging van ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Een van de initiatiefnemers is mevrouw M. A. P. van Eck-Kooreman uit Waalre, die twee maan den geleden in het nieuws kwam door een protest tegen bezuinigingen van het voortge zet l.o.m.-onderwijs. Doel van de nieuwe vereniging is de krach ten van de ouders met 'l.o.m.-kinderen' te bundelen. Deze ouders kampen vaak met de zelfde moeilijkheden. Mevrouw Van Eek noemt onder meer: te weinig l.o.m.-scholen (er zijn er 180; volgens anderen is dat meer dan genoeg); veel te weinig scholen voor voortgezet l.o.m.-onderwijs fer zijn er 21); onbegrip bij de buitenwacht, te weinig in teresse van de overheid; vervoersproblemen; slechte schoolgebouwen; en isolement van de ouders. Het volgende artikel gaat over de eerste her vormde l.o.m.-school in Amsterdam-Noord. Ook daar zijn moeilijkheden gerezen door bezuinigingen. De gemeente wil beknibbe len op het aantal uren dat gegeven wordt door vakleerkrachten. Daardoor zouden twee part-time krachten ontslagen moeten worden, terwijl de inbreng van vakleer krachten voor handwerken en beweging juist zo belangrijk geacht wordt. Ook het werk van de logopediste is veel te beperkt. Vroeger was er dertien uur per week een lo gopedist voor vier groepen, nu is dat nog ne gen uur voor zes groepen. met minder welgestelde ou- ^"ïsVan academici die willen emi- STne ionate. landsi grondgedachte van het plan- Zi9.ss] academici een redelijk deel Jp"4igbetalen van het financiële ier grtjit dat him door anderen gefi- studie oplevert is niet /dUg«3 Althans bij de huidige inko- <7). ioudingen. In een maatschap- ournaal fisie; rt minder grote ïnkomensver- lan de onze zou een academi- minder voor de hand Iig- lr men kan van bewindslieden Jegrotingen voor de komende tod moeten krijgen, moeilijk Jat ze op de vervulling van p gaan zitten wachten. door Piet Hagen AMSTERDAM De eerste her vormde l.o.m.-school in Amster dam-Noord is gehuisvest in een oude afgedankte school van de gemeente aan de Azaleastraat. Een troosteloos gebouw. Tenmin ste van buiten. Wie eenmaal de hal door is met fraaie vermaning: 'Behandel de dieren met zacht heid; spaar de vogels', komt in een gang die veel weg heeft van een kunstgalerie. De hele school staat vol met het creatieve werk van de kinderen die vanwege hun 'leer- en opvoedingsmoeilijkhe den in het buitengewoon onder wijs verzeild geraakt zijn'. Het is maandagmiddag en in een van de vertrekken zijn een paar ouders bezig met het stencillen van de schoolkrant 'De Lommei'. Mevrouw S. de Jong, moeder van een jongen die al op de kleuterschool veel aandacht vroeg, in de eerste van de lagere school bleef zitten, maar die ondanks vragen van zijn ouders tot de derde klas bleef sukkelen. En die toen hij eenmaal op de l.o.m.-school beland was eigenlijk weer van voren af aan met lezen en rekenen moest beginnen. Verder Is door mevrouw P. M. Kol derman moeder van een kind dat erg gesloten was, weinig contact maakte en ook tot de derde klas kwam. Ze heeft nog een kind dat in augustus regelrecht naar de l.ojm-school gaat Die is het tegenovergestelde van zijn broer: erg druk, gauw afgeleid. De derde moeder die bij het gesprek is: mevrouw D. van Marle. Haar doch ter kon in de eerste klas al moeilijk mee komen. Maar de juffrouw ging met de klas mee naar de tweede en wou het nog eens proberen. Toen de juf met kerst vertrok klapte het doch tertje helemaal dicht Tenslotte is er een vader bij, A. van Kerkwijk. Van zijn zoontje was op de kleuterschool al duidelijk dat hij het niet zou red den op de lagere school. Maar ook hij kwam pas naar de l.o.m.-school toen hij gestrand was in de derde klas. Behalve deze vader en moeders zijn er nog zo'n tien, vijftien andere die ouders geregeld in de school zijn. Hoofdonderwijzer Van der Zee: zon der hun inbreng zou de school niet meer kunnen bestaan. Er zijn ouders die bij het lezen helpen, bij het docu mentatiecentrum, bij excursies, han denarbeid, typewerk doen, enz. Onmisbaar De inbreng van de ouders is op een l.o.m.-school zo mogelijk nog belang rijker dan op een gewone school. Het is niet alleen een verrijking voor de ouders zelf, zegt Van der Zee, maar ook voor de school is dit contact onmisbaar. Juist omdat veel proble men met de kinderen mede voortko men uit de situatie van het gezin. Daarmee bedoelt hij niet die zoge naamde opvoedingsproblemen waar aan de lom-school haar naam dankt. De hele term opvoedingsmoeilijkhe den had niet in het Koninklijk Be sluit moeten staan, vindt Van der Zee. Kinderen op een l.o.m.-school hebben doorgaans een redelijke intelligentie (op zichzelf voldoende om het basis onderwijs te volgen), maar vooral door een gebrek aan zelfvertrouwen Ieren ze minder makkelijk dan andere kinderen. In een gewone school levert dat dan problemen op, waardoor het voor hen nog moeilijker wordt zich te handhaven en bij te blijven. Sommige kinderen slaan dan dicht, anderen gaan hun achterstand compenseren door aandacht te trekken. Die eerste groep (de stille, bangelijke kinderen) lopen vaak nog jaren mee op de ge wone school. De tweede groep is al gauw herkenbaar als de 'lastige' kin deren. Dan krijgt de l.o.m.-school een telefoontje zo van 'We hebben nog een geschikte klant voor je'. der een dak moeten zitten. Nu is de afstand immers veel te groot: de l.o.m.- school wordt ons willekeurig de verza melbak van de probleemkinderen die de gewone school niet meer aan kan. En zelden keert een kind weer terug van de l.o.m.-school naar de gewone school. Niet optimistisch De heer Van der Zee is het aan de ene kant wel eens met deze redene ring. Er zitten kinderen op de l.ojn.- school die daar eigenlijk niet horen. Kleinere klassen en remedial teachers zouden zeker een verbetering beteke nen. En toch remt bij het optimisme over een mogelijke hereniging van de l.o.m.school en de gewone school me teen weer af. Het is niet voor niets dat het Lom. zo snel gegroeid is. De l.o.m.-school presenteert ons de rekening van enze haastige en onbarmhartige maatschap pij. De gewone school eist van de kin deren dat ze met kerst in de eerste klas kunnen lezen. Kinderen die dat niet kunnen bijbenen vinden ook bui ten school weinig plaats om zich vei lig te voelen. Zij groeien op in onper soonlijke flatgebouwen of sombere sa- neringswijken, overal is verkeer en la waai, er is weinig gelegenheid om een vertrouwensrelatie aan te gaan. Tegen die achtergrond is het niet on begrijpelijk dat het l.o.m. snel ge groeid is. Kinderen met kleine afwij kingen in de motoriek, met bepaalde lees- of schrijfmoeilijkheden, met con centratiestoornissen of niet lichte li chamelijke handicaps zfullen het dub bel moeilijk krijgen om zich in de ge wone school te handhaven. Voor hen is het leven bedreigend. Een kind in de schoolkrant: 's Nachts denk ik vaak aan enge dingen. Ik denk dat ik iets voor me zie. 's Nacht zie je iets van de dood, maar overdag leeft alles weer". Hoeveel kinderen (ok op de ge wone school) leven met even grote onzekerheden? Persoonlijker Kritiek De stormachtige groei van het l.o.m. heeft zowel binnen als buiten het bui tengewoon onderwijs kritiek opgeroe pen. Zijn we niet op de verkeerde weg als we al die op zichzelf niet on begaafde kinderen geruisloos naar de Lom-school laten afvloeien zodra ze het tempo van de klas niet meer kun nen bijhouden? Steeds sterker wordt de roep om klei nere klassen en om de aanstelling van speciale taakonderwijzers (remedial teachers) die zulke kinderen dan wat extra aandacht kunnen geven binnen de gewone school. En daarachter zit dan onder meer het idee dat l.o.m.-kin deren in het gewone onderwijs thuis horen. En als dat niet een, twee, drie kan dan zouden lo.m.-scholen op z'n minst met het gewoon onderwijs on- ROTTERDAM Gistermiddag is de internationale poëziemanifestatie in De Doelen begonnen met een lezing van de Duitse schrijver Günther Grass. Onder de titdl: 'De schrijver als wurger' maakte hij de balans op van zijn zevenjarige politieke actie in dienst van de SPD. De schrijver, die met Brandt in Polen en Israël was, zei politiek bewust te zijn geraakt door de beleidsopstand in 1957. In een zeer expressief Duits, zonder enig revolutie-jargon vertelde hij van zijn basisarbeid om van de Westduitser een politiek bewuste kie zer te maken en hem te mobiliseren voor Brandt. Hij waagde de stelling dat zonder deze activiteit aan de ba sis. waaraan ook studenten hadddn deelgenomen, Brandt niet aan de overwinning was gekomen. Thans gaat het er om door de macht niet bedorven te worden, waarbij een waarlijk socialistische pers. die helaas, aldus Grass, in Europa ontbreekt, goe de diensten zou bewijzen. Juist door (ADVERTENTIE) JU* IwL 0*4- O i zijn engagement met socialisme en de mocratie wijst Grass agitatie- en pro pagandaliteratuur af, zo zei hij in de levendige discussie met de honderd aanwezigen. Hij rekent het tot de plicht van de schrijver de mensen vrij te maken van hetzij kerkelijke, hetzij partijdige vooroordelen. Emancipatie dn educatie is niet ge diend bij tractaten. De schrijver moet overigens zijn maatschappelijke bete kenis niet overschatten. Zoals de lite ratuur telkens weer dingen uit het le ven ter discussie stelt en strijdt tegen de sleur, zo, meent Grass, moet ook de politieke agitatie strijden tegen po litieke gewenning. In dit verband her innerde hij aan de putsch in Praag én in Athene, waardoor systemen zijn ontstaan die niet met socialisme en democratie zijn te verenigen. Voor de komende dagen het festi val duurt tot en met zaterdagavond is een boeiend programma opgesteld door de organiserende Rotterdamse kunststichting. Uit binnen- en buiten land komen gerenommeerde dichters hun verzen zeggen, terwijl er onder andere voor vrijdag- en zaterdagavond een Keltenprojekt op het programma staat. Daaraan werken Friese, Ierse, Schotse en Bretonse dichters mee. Ge durende het hele festival bestaat de mogelijkheid om festivalpoëzie te ho ren via de telefoon (010-144505 en 142615), bovendien zullen regelmatig de festival-musici in het centrum van Rotterdam op straat optreden. L.ojn.-scholen zijn op zichzelf zeer aantrekkelijke scholen die bezoekers wel eens doet verzuchten: 'ik wou dat mijn kind op deze school zat Gewoon omdat de aandacht voor het kind gro ter is. Niet alleen door de kleinere klassen (gemiddeld groepen van zes tien), maar voor de meeste ouders duurt het wel even voordat ze het van deze kant kunnen bekijken. Het l.o.m. heeft nu eenmaal een weinig gunstige klank. Je moet je ergens over heen zette (vooral met status beladen artsen en dominees hebben het er vaak moeilijk mee) om te erkennen dat je kind op een lo.m. school beter tot zijn recht komt Ook vanuit de scho len worden kinderen vaak te laat door verwezen. Op die manier fungeert de Lom school als een soort eerste hulp post langs de grote weg. Er gebeuren veel ongelukken en de l.o.m. school kan al leen de schade beperken. De l.o.m.- school kan alleen de schade beperken. De Lo.m-school lijkt een ideale plaats voor kinderen, maar het zou natuur lijk nog fijner zijn als ze niet eerst op school en in de maatschappij hun hoofd hoefden te kosten. Holland Festival '73 Amsterdam Stadsschouwburg 20.15 uur: Ballet Folklorico de Mexico. De Haag Diligentia 20.15 uur: Clio Laine en John Dankworth Quartet Scheveningen Kurzaal 20.30 uur Residentie Or kest o.l.v. Ernest Bour. Rotterdam Schouwburg 20.15 uur: Landscape, A slight ache. De Doelen 20.15 uur: Poetry International. Eindhoven Stadsschouwburg 20.15 uur: Don Pasquale. Utrecht Geertekerk 20.30 uur: De wonde ren van de Heilige Nicolaas. HAARLEM De deelnemers aan het Internationaal Orgelconcours dat op 5 juli in de Grote of St Bavokerk te Haarlem wordt gehouden, zijn: Edu- ard Claucig (Oostenrijk), Andrei Cho- rosinski (Polen), Lars Hernqvist (Zweden) en Jan Kleinbussink (Ne derland). De jury wordt gevormd door Cor Kee (Nederland), Joh. Ernst Koehler (DDR) en Gaston Litaize (Frankrijk). Het concours is onder deel van de Haarlemse Orgelmaand, die van 3 tot 8 juli duurt en die wordt geopend met een concert in de St. Bavo door het Omroepkoor en Or kest, Syntagma Musicum e.a. o.l.v. Al- bert de Klerk. Tijdens dit concert zul len uitsluitend werken van Anthon van der Horst worden uitgevoerd en wel: Ricercar Svelato, voor koper, or gel en strijkorkest. Suite in modo conjuncto, voor orgel, en Choro sIV voor koren, tenor, spreekstem, orkest en orgel. Vier wereldpremières bij Nederlands Danstheater DEN HAAG Het Nederlandse Danstheater brengt in het Holland Festival vier wereldpremières. Op 2 juli wordt in het Circustheater in Scheveningen 'New pas de trois' van Richard Gibson voor het eerst uitge voerd, evenals 'Septet extra' van Hans van Manen. De derde wereldpremière wordt op 3 juli in Rotterdam gege ven; het is 'Elkesis' van Jaap Flier dat in één programma is opgenomen met de premières die al in Schevenin gen zijn gedanst Een nieuw ballet van Job Sanders beleeft op 4 juli in Amsterdam zijn première; daar wor den dan ook Elkesis, Treshold en Sep tet Extra uitgevoerd. BINNENLAND T5/K7 Snel werk Hoeveel ellende kunnen noncha lante automobilisten niet aanrich ten als ze: niet in hun spiegeltje kijken bij het afslaan, fietsers van de weg drukken, te weinig afstand houden, veel te hard rijden op gladde of natte wegen, weigeren te dimmen als er een tegenligger aan komt, geen rekening houden met voetgangers, laat staan met spelen de kinderen, er niet op letten of banden en remmen nog wel mee kunnen, portieren opensmijten aan de rijkant van de weg, sigaretjes opsteken, eten, drinken en snoep jes pakken bij een vaart van hon derd kilometer of meer. Misschien zou je dat allemaal niet eens meer nonchalant, maar zelfs kwaadwillig moeten noemen. Gelukkig zijn er ook goedwillende automobilisten, met twee hooflet- ters nog teel, omdat ze samen een vereniging (VGA) hebben opge richt. Deze Goedwillenden hebben op hun eerste jaarvergadering af gesproken dat ze zullen streven naar een veiliger wegbeeld en min der verkeersdoden. En daarvoor moeten ze hun best doen. Ze moe ten zich een goede mentaliteit op de weg aanmeten (als ze die nog niet bezitten), zich clement gedra gen tegenover andere automobilis ten, hun auto in een zo goed moge lijke staat houden en waar nodig hulp verlenen. Ze moeten ook pro beren anderen over te halen óók lid van de vereniging te worden of tenminste een goedwillende met een kleine letter, verder niet te pas en te onpas in hun auto stap pen en flora en fauna langs de weg beschermen. In elk geval moet het allemaal niet zoals de ANWB en Veilig Verkeer Nederland het doen, die volgens de VGA het hele milieu aan de auto willen aanpas sen. Nee, zegt voorzitter Van Elik, de auto moet desnoods ook een veer laten. De Goedwillenden gaan zich, als de voorgenomen aktiviteiten op gang komen, zo'n beetje gedragen als apostelen op de weg: ze zijn van plan aanmoedigingsbrieven te schrijven aan bekende Nederlan ders in de hoop dat die een VGA- sticker op hun auto plakken onder het motto 'goed voorbeeld doet vol gen' en 'heer in het verkeer' om zo een voorbeeld voor alle minder be kende Nederlanders te wezen. Au tomobilisten die hun best doen op de weg ('defensieve rijders' noemt de vereniging ze) lopen kans door een Goedivillende (voorzichtig) klem gereden te worden, teneinde een premie voor goed gedrag in ontvangst te kunnen nemen. Slech- Het Betuwse dorp Lienden is erg trots op zijn kersverse, bijzondere visstekkie: een strekdam van zo'n vijftig meter aan een plas in de Marschpolder, waarvoor met ver eende krachten 25.000 is bijeen gebracht om speciaal de invaliden de gelegenheid te geven ook edns een spierinkje uit te gooien of nog beter: een kabeljauw te vangen. Al zijn ze er trots op, een 'uniek initiatief dat stellig elders in den lande navolging verdient' is het ze ker niet Secretaris Van Deelen van de Algemene Nederlandse In validen Bond weet dat er al een stuk of twintig speciale hengel- hoekjes in het land zijn, al zijn ze niet allemaal zo groot; de meeste bieden plaats aan vijf vissers in rolstoelen. 'Ik ben er, laat ik zeg gen, gemengd blij mde', zegt hij. 'Natuurlijk is het fijn voor de mensen die graag willen vissen en zonder zo'n voorziening niet aan de waterkant kunnen komen. Maar onze voorzitter heeft het bij de opening van zo'n steiger al eens gezegd: het is volkomen belachelijk dat er zo'n tamtam van de inge bruikneming wordt gemaakt. Zo'n visplekje moet even normaal zijn als andere gemeenschapsvoorzie ningen, net zo gewoon als een nieuwe telefooncel of een postzegel- automaat In die orde van grootte zien wij deze dingen ook. Alle vis- steigers zouden aangepast moeten zijn.' Druk je dd invaliden niet weer te rug in een apart hoekje als je ze een speciale plek geeft om te vis sen, waar niet-invaliden niet mo gen komen? Natuurlijk zou het zegt de heer Van Deelen, anders moeten kunnen, maar 'de mentali teit van niet-invaliden is vaak be droevend. Het zou zo moeten zijn dat iedereen op zo'n plek kan gaan vissen en een eindje verderop gaat als er iemand in een rolstoel komt. Net als in de tram en bus, maar daar staan ze ook heus niet altijd op.' te weggebruikers daarentegen krij gen straf: een 'gele bon' op de au to die de slechtwillende zal leren. Bovendien krijgt hij er het ver zoek bij voortaan zo goed te ivillen zijn zich voor hetzelfde geld aan verkeersregels te houden en vooral niet te vergeten dat mede door zijn gedrag elke dag tien mensen niet meer thuis komen. De vereniging (secretariaat: Klap roosstraat 48 in Rhenen) wil in de toekomst trouwens ook nog zien te bereiken dat automobilisten die verkeersdelicten begaan voor een hele tijd hun rijbewijs kwijtraken en nog een paar van dat soort maatregelen. Eén autowrak op een achterafland- je vormt noch een probleem, noch een gevaar, evenmin als een orde lijke sloperij met opslagruimte voor enkele tientallen of een paar honderd autokarkassen. Maar het gaat niet om één, tien of honder den wrakken. Het gaat om een ra zendsnel in omvang en gewicht toenemende berg metaalafval, die nu al een ruimte in beslag neemt van enige miljoenen kubieke me ters en ruim een kwart miljoen ton weegt. Nu, want het aantal breidt zich veel sneller uit dan het aantal rijdende auto's, aldus de Haagse firma Pametex, die daar in de brochure 'autowrakken be dreiging van de samenleving' ook cijfers van geeft: in 1968 telde ons land 70.000 wrakken, twee jaar la ter al heel dik 200.000 en in 1980 mogen we rustig rekenen op bijna 650.000, waarvan Zuid-Holland er, net als in 1970, verreweg de mees te zal moeten herbergen. Het be drijf, dat er in het voorwoord eer lijk voor uitkomt dat het met deze angstwekkende brochure een com mercieel doel voor ogen heeft, heeft een Amerikaanse methode overgenomen om wrakken te ver nietigen: met de 'Shredder', een machine die jaarlijks minstens 200.000 wrakken niet alleen aan stukken kan scheuren, maar er ge lijk ook hoogwaardig schroot uit produceert. In elk geval moet het zeker niet zoals op het plaatje, waarop een wrak eenvoudig wordt uitgebrand. Dat geeft niet alleer een hoop on bruikbare rommel en stank, maar zo ruim je beslist ook niet 650.000 wrakken in een jaar op. Steeds meer Zeeuwse vissers offe ren hun weekends op om een bij scholingscursus aan de Zeeuwse Visserijschool te kunnen volgen. Het jaarverslag van de school meldt dat er op het moment 78 vissers zo aan de studie zijn. He laas, zegt de directeur in datzelfde vrirslag, zien veel eigen bazen on der de vissers het nut van de op leidingen voor zichzelf en hun kin deren niet in. Later zullen die zelfstandige ondernemers van nu afhankelijk worden van vreemden die de nodige diploma's wel heb ben. Ongelooflijk vindt de direc teur het dat zoveel vissers nog zon der diploma's aan boord van hun schepen durven stappen, 'die toch anderhalf tot twee miljoen gulden hebben gekost.' Maar ja, er zijn ook zoveel boerenzoons die kost baar land en vee in voortreffelijke conditie houden, zoveel vrouwen die de lekkerste bodrenkaas ma ken, zoveel hulpjes in fietsenstal lingen die dure bromfietsen in een handomdraai kunnen repareren, al lemaal zonder diploma's, gewoon doordat ze het vak van vader op zoon of van moeder op dochter ge leerd en in de vingers gekregen hebben, net als die vissers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7