Alweer hogere benzine-accijns ixon en Breznjew nu beraad over handel UW Indoe krant Plannen kabinet-Den Uyl Rechtstreeks von importeur WASAUTOMATEN )g bezoek voor koningin Juliana Overvallers stoppen jongen in vriescel Vrouw lag twee dagen dood in bejaardenhuis Arrestaties bij inval in sexclub Niger vraagt NAVO luchtbrug te vormen Kabinet blijft bij standpunt: Veronica moet verdwijnen Jongetje liep weg uit angst Vliegtuigen gevraagd voor verdroogde landen krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse Courant blijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is gheblavan Q mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499 Giionr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur md aan het overleg woonden itslieden de ondertekening 'n viertal verdragen (zie bui len Nina), die feestelijk verliep tioutIarb'j de champagnefles del werd gehanteerd. Tijdens isin#onieel toonde Breznje.w zich en hield, toen hij een slok nemen, ten dienste van de egd ïkop 01 ningen heeft door de ïliciteit zo'n negatieve re- gekregen dat jonge art- j,1 lor terugschrikken er zich :h|gen. ■ter G. B. Boer ma uit Beerta estendig felijk regen of onweer, look perioden met zon. |e tot matige wind uit uit- lende richtingen. Maxi- èmperaturen circa 21 gra- paar vlak aan zee enkele I lager. EN EN OVERMORGEN plaatselijk nog een bui, Iroog, zonnig, en weer ho- jemperaturen. Ren zon op: 04.19 onder: 21.03 Maan op: 23.19 onder: 09.00 maar, twee H bij elkaar Itwee woorden die dezelfde Ibben. Bewaar ze tot zater- fotografen een zakdoek voor het ge zicht. Opzien baarde Breznjew ook maandagavond door op een galadiner in Washington niet in avondkledij maar in het diplomatieke werkpak te verschijnen, met zijn eveneens van avondkledij verstoken begeleiders. Een van de voornaamste punten in het commercieel-economische beraad tussen Nixon en Breznjew is de Rus sische wens dat de VS de Sowjet-Unie volledig als normale natie zal .behan delen, waardoor handelsbelemmerin gen voor zakenlieden die met Moskou transacties willen afsluiten worden weggenomen. Voor gistermiddag stond een lunch met leden van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen op het programma, die naar werd ver wacht de Russische leider harde vra gen zou stellen over de behandeling van de joden in de Sowjet-Unie. Een van de commissieleden is senator Ja cob Javits, een Republikein die zelf jood is. In de VS is herhaaldelijk aangedron gen op het stellen van eisen aan Breznjew voor betere behandeling van de Russische joden als voorwaarde voor economische betrekkingen met Washington. AUTO Breznjew, een grootliefhebber van luxe auto's, heeft van president Nixon een tweede kostbare Amerikaanse au tomobiel gekregen. Het is een donker blauwe Lincoln Continental met een speciaal interieur plus reserve-onder delen. Eerder had Breznjew een Ca dillac van Nixon gekregen bij diens bezoek aan Moskou vorig jaar. Nixon heeft Breznjew nu ook een speciaal voor hem gemaakt geweer cadeau ge daan. De loop is versierd met een Amerikaanse adelaar, een Russische beer en met de initialen van de Rus sische leider. Uit een gisteren gepubliceerde Gallup- opiniepeiling is gebleken dat 57 pro cent van de ondervraagde Amerikanen de Sowjet-Unie nog steeds ongunstig beziet. Maar 34 procent was de Rus sen gunstig gezind, wat vijf procent meer is dan twintig jaar geleden toen de Koude Oorlog op zijn hoogtepunt was. Vooral jongeren en academici blijken de Sowjet-Unie een goed hart toe te dragen. Victor Louis, de Russische journalist die nauwe betrekkingen met het Kremlin onderhoudt en in diverse westerse bladen schrijft, heeft voor speld dat de ontmoeting tussen Brezn jew en Nixon wellicht zal leiden tot een akkoord ter voorkoming van een kernoorlog. Louis schrijft dit in het Israëlische dagblad Yedioth Achronot. Volgens Louis zijn de beginselen van het akkoord, dat ook derde landen moet verhinderen een kernoorlog te beginnen, doorgenomen tijdens Nixons bezoek aan Moskou in 1972. Afsluiting van het akkoord zou, aldus Louis, de militaire experts gelegenheid geven door te gaan met de SALT, de bespre kingen ter beperking van strategische kernwapens. Louis meldt voorts dat mensen achter de schermen, die de Nixon-Breznjew- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl is van plan de benzine-accijns fors te verhogen om aldus enige financiële armslag te creëren voor het sluitend ma ken van de begroting 1974. Tijdens de erste begrotingsbesprekingen van het kabinet is een verhoging voorgesteld van drie tot vier cent per liter. De op brengst hiervan wordt geraamd op ruim tweehonderd miljoen gulden. in Juliana heeft gistermiddag hoog bezoek ontvangen op paleis Soestdijk. De voorzitter van het nwe|es Element, de heer C. Berkhouwer, kwam met zijn vrouw een kopje thee drinken in de pa nt 'i. i. dl i loll—wma—mMH i n ■m— ^Jstie van Russische joden in geding [>0 (AP, Reuter, UPI) De Russiselie partijleider Breznjew en president Nixon zijn begonnen met besprekingen over economische- en handelsbetrekkingen tussen de VS en de a Jnie. De prijs van een liter super zou met deze verhoging ruim 83 cent bedra gen. In een jaar tijds zou de benzine- neprijs dan met bijna een dubbeltje zijn verhoogd, namelijk met drie cent in januari van dit jaar, nog eens twee cent per 1 juli als de prijsverhoging van de benzinemaatschappijen wordt geëffectueerd en per 1 januari 1974 nog eens drie of vier cent als het plan van de regering zal worden uit gevoerd. De Tweede Kamer reageerde gisteren nogal verbaasd op deze 'schoksgewijze' verhoging van de benzine-accijns. Des- meeste woordvoerders van de fracties waren het er in het algemeen met het kabinet over eens dat niet het bezit van de auto via een verhoging van de motorrijtuigenbelasting extra moet worden belast, maar juist het gebruik ervan via de benzine-accijns. Men vroeg zich echter af of een dergelijke sprongsgewijze verhoging op dit mo ment wel juist is. Met name vreesde men dat Nederland al te ver uit de pas zal gaan lopen, zodat benzine pomphouders aan de grens er de dupe van worden. Drees: erg snel 'Erg snel' De fractievoorzitter van DS'70 dr. Drees, oud-minister van verkeer en waterstaat, noemde het tempo waar mee nu de benzine-accijns wordt ver hoogd wel 'erg snel'. Overigens is ook hij er een voorstander van dat niet de motorrijtuigenbelasting maar de ben zine-accijns wordt- verhoogd: 'Ik heb me daar in het kabinet-Biesheuvel al tijd sterk voor gemaakt, maar het is me tot twee keer toe niet gelukt De motorrijtuigenbelasting werd dan toch weer verhoogd, omdat Nederland an ders te ver uit de pas zou lopen met België en Duitsland. Maar het gaat nu toch wel erg fors. Afpspraken op lan gere termijn over deze zaak zou wen selijk zijn.' Mr. Koning van de WD zei 'er ern stig aan te twijfelen of deze verho ging zo kort na de benzineprijsverho ging van de benzinemaatschappijen wel juist is.' Volgens de heer Koning Iepen we nu aardig in de pas met Duitsland en België, zij het dat onze benzine iets duurder is dan in Duits land. Dit evenwicht zou ernstig wor den verstoord met alle kwalijke gevol gen van dien voor benzinepomphou ders aan de grens. Hij vroeg zich ook af of Nederland in het kader van het unificatieverdrag dat het met België heeft gesloten wel zelfstandig tot een verhoging van de benzine-accijns kan overgaan. Dr. Vermaat (ARP) legde in een eer ste reactie ook de nadruk op de moge lijke concurrentieverstoringen met de grenslanden. Hij zou ook graag willen weten of de benzine-accijnsverhoging past in het geheel van de begroting. Een verhoging van andere belastingen zou wellicht meer voor de hand lig gen. top hebben voorbereid hoogst .ver baasd zijn dat de Koude Oorlog zo lang heeft moeten duren. Alles wat nodig was om deze periode te beëindi gen was een paar weken praten in een openhartige en vriendschappelijke sfeer geweest, zo vat Louis de mening van de top-voorbereiders samen. Van een onzer verslaggeefsters LEEUWARDEN Bij een overval op een supermarkt in Leeuwarden hebben twee jonge mannen gistermid dag ongeveer 10.000 gulden buitge maakt. In de supermarkt was tussen de .middag niemand aanwezig behalve een jongen, die daar overbleef. De overvallers stopten deze jongen in een vriescel. Daarna roofden ze uit het postkantoortje 1700 gulden en uit het kantoor van de bedrijfsleider 9.000 gulden. De jongen, die in de vriescel was opgesloten, heeft dit avontuur overleefd dank zij het feit, dat de temperatuur in deze ruimte zes gra den boven nul was. Toen om half twee de rest van de personeelsleden de supermarkt weer binnen kwamen, hoorden zij hun collega op de deur van de vriescel kloppen. De jongen was zo overstuur dat hij geen goed signalement van de overvallers kon geven. HILVERSUM In het prot chr. be jaardentehuis Zuiderheide in Hilver sum heeft een 75-jarige weduwe, me vrouw S. -B. twee dagen dood in haar kamer gelegen. De vrouw moet zaterdagochtend zijn overleden aan een hartaanval zij was hartpatiënte en zij werd maan dagochtend pas gevonden door een verpleegster. Vrijdagavavond waren de ontbijtspullen voor zaterdag nog in het kastje van de vrouw gezet. De inspectie op de bejaardenoorden in de provincie Noord-Holland stelt een onderzoek in naar de gang van za ken. Deze inspectie heeft, nadat zich enke le weken geleden een soortgelijk ge val in een bejaardentehuis in Badhoe vedorp had voorgedaan, aan alle be jaardentehuizen in de provincie Noord-Holland nog een brief ge stuurd, waarin werd aangedrongen op een betere controle in de tehuizen, waardoor dit soort tragische gevallen zich niet meer kan voordoen. Van een verslaggever LEEUWARDEN Bij een inval in de sexclub 'Pussy Cat' in Drachten heeft de politie twee man gearres teerd. In de sexclub, die zes weken geleden werd geopend, waren op het moment van de inval vier bezoekers en drie vrouwelijke personeelsleden aanwezig. De inval werd gedaan, om dat in de sexclub clandestien sterke drank werd geschonken en omdat de bioscoopwet was overtreden door het draaien van sexfilms. De politie nam 35 films en honderd flessen drank in beslag. De twee aangehouden mannen, de 38-jarige exploitant W. G„ en de eigenaar, de 28-jarige aannemer A. B. zullen vervolgd worden wegens het geven van gelegenheid tot het plegen van ontucht. Van een onzer verslaggevers LONDEN President Diori Hamani van Niger heeft een beroep gedaan op de NAVO-landen om zware transport vliegtuigen te sturen voor een lucht brug ten behoeve van de door de droogte getroffen gebieden ten zuiden van de Sahara, zo heeft The Guardian bericht. De luchtbrug zcu binnen acht dagen in werking moeten kunnen treden, omdat de eerste regens in het zuiden al zijn begonnen en distributiepunten als Agades en Taouha erdoor geïso leerd zouden kunnen raken. Verder opperde president Diori de mogelijk heid dat de Middellandse Zeevloot van de VS naar de Golf van Guinee zou varen en haar helikopters zou stu ren omdat die, zoals reeds in Bangla- desj gebleken is, in combinatie met droppings van zware transportvliegtui gen, belangrijke diensten kunnen be wijzen door de dropping-uitrusting na ontlading terug te halen. De minister van landbouw van Opper Volta, Antoine Dakouré heeft de be hoefte geschat op 850.000 ton. Tot nu toe zijn er 400.000 ter beschikking ge steld, waarvan 160.000 ton in de West- afnkaanse havens zijn afgeleverd. (Zie ook de buitenland-pagina.) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering is niet van plan aan de Tweede Kamer een wijziging van de omroepwet voor te stellen, zodat radio-Veronica kan blij ven bestaan ook al zou ze de commer ciële opzet krijgen van radio-Luxem burg. Een dergelijke wijziging, zo laat de regering de Kamer weten in haar eindverslag over de anti-piratenwet, zou de grondslagen van het Neder landse omroepbestel aantasten. Radio- Veronica heeft overigens geen aan vraag ingediend om als zendgemach tigde op te treden. Gebeurt dit wel, dan wordt de eis gesteld, dat ze zich geheel zal aanpassen aan de bestaande omroepwet. Volgende week dinsdag en woensdag zal de Tweede Kamer het wetsont werp behandelen, dat over het lot van radio-Veronica en andere zenders voor de Nederlandse kust beslist. Het plan is de zendtijd van Hilversum III uit te breiden en nachtuitzendingen te beginnen. Er zijn daarom meer mede werkers nodig. De omroeporganisaties zijn van plan bij het aantrekken van nieuwe krachten voorrang te verlenen aan de medewerkers van Veronica. Over het plan om van Hilversum III een volledige popzender te maken wordt niets geschreven in het eind verslag. De omroeporganisaties heb ben nog geen enthousiasme getoond om Veronica op deze wijze te compen seren. De mogelijkheid om, na hiero ver internationale afspraken te heb ben gemaakt, via een vierde zender te gaan uitzenden, acht de regering niet groot. Wel heeft de PTT stappen on dernomen om toestemming te krijgen voor een verhoging van het vermogen van de middengolfzenders Hilversum I en II. ADVERTENTIE CHERNY-piano's WAARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-piano's WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Westersingel 42 44, ROTTERDAM, telefoon (010) 36 35 00 Vrijdagavond geopend van 7 - 9 uur Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach. Bechner. Rich Weber Spanjaarden in arrest BADAJOZ (AFP) Zeventig Span jaarden die ervan verdacht worden lid te zijn van de verboden communisti sche partij zijn in de afgelopen dagen gearresteerd in de provincies Badajoz er: Extremadura ten zuidwesten van Madrid. ARNHEM De tienjarige Tony Corbeau uit Ticl die vori ge week dinsdag van huis weg liep, omdat hij niet met zijn ouders wil mee-emigreren naar Brazilië is gistermiddag in Arnhem teruggevonden. Hij was van huis weggelopen, omdat zijn vader hem had ge zegd dat hij in Brazilië op school veel strenger zou worden aange pakt' Kinderen die ondeugend zijn, worden op Braziliaanse scholen geslagen', zo had zijn vader hem als waarschuwing voorgehouden. De jongen bracht de nachten door slapend onder een oud ta felkleed. HIJ ontmoette later een Arnhems Jongetje van wie hij dagelijks geld kreeg voor patat en limonade om in leven te blijven. De eerste dagen leed hij honger, 's Avonds keek hij televisie bij de portier van een parkeergarage in Arnhem, tegen wie hij zei dat hij bij zijn tante logeerde. Toen via krantenberichten be kend werd dat hij van huis was weggelopen, kreeg de portier argwaan en waarschuwde de po litie. Binnenland Veel kinderen "kiezen' vaders beroep5 LOM-achool groeit7 Buitenland Washington en Moskou tekenen akkoorden9 Kerk En de dienstweigering?2 Hervormde synode dankbaar 2 Recept Strips en feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Familieberichten Van etfn verslaggever DEN BOSCH De stichting 'Mensen in nood' heeft minister Vrdeling ver zocht vliegtuigen beschikbaar te stel len voor hulpverlening in Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara, die door extreme droogte worden geteis terd. De stichting herinnert aan de uitspraak van dr. A. Boerma van de wereldvoedselorganisatie. Dr. Boerma heeft gezegd dat er een schreeuwend tekort is aan transportmiddelen om aangevoerde voedselvoorraden naar de bedreigde gebieden te brengen. Naam: Adres.- noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondigi Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. 'Wilt u voortaan uw verf niet meer in van die grote blikken kopen?' Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijfl: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1