De Duitse mark bestaat vijfentwintig jaar EG moet uitgaan van rereldvoedselpolitiek hadeverzekeraars ïrkten in '72 met rlies op polissen Italië wil vertrouwen in lire herstellen Dollar iets in herstel Vreemd geld Zijlstra (CBTB): risico s van rampzalige tekorten verkleinen Eerste fase Europese Monetaire Unie grotendeels mislukt Fietsverkopen in Verenigde Staten naar nieuw record Assurantieconcern in kort geding tegen Consumentenbond Kruideniers werden niet veel duurder weekstaat ned.bank Wall Street vast gestemd zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf "A f/KWARTET WOENSDAG 20 JUNI 1973 FINANCIëN/ECONOMIE Tll/Lll IMSTERDAM Vijfentwintig jaar jeleden, op zaterdag 19 juni 1948, naakten de westelijke geallieerden 'otn Duitsland in een gemeenschappe- jjk communiqué bekend, dat in ver- iand met de hervorming van het e )uitse geldwezen alle oude betaalmid- ig (elen uit de circulatie zouden wor- len genomen. Nieuw geld zou het ude gaan vervangen. De Duitse ïark, symbool van het 'Wirtschafts- kinder', was geboren. e eerste grote 'betaaldag' was al een dag iter, op zondag, toen de drie westelijke indgenoten, de Verenigde Staten, Enge- jnd en Frankrijk, elke man, vrouw en ind 40 mark uitbetaalden. Voor deze lensen was dit het begin van een wonder- iarlijke economische groei, waarin de flitsers op hun eigen puinhopen één van 's werelds machtigste economische naties bouwden. Voor de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland enerzijds en de Sowjet-Unie an derzijds was de uitgifte van het nieuwe geld echter een reden voor de verdere ver killing van de relaties. Vier dagen later begon Rusland de blokkade van Berlijn. West-Berlijn was voor de westelijke bond genoten alleen nog via een luchtbrug be reikbaar De verdeling van het voormalige Duitse Rijk was een feit. Op die zondag in 1948 echter lagen inter nationale politieke problemen ver van het bed van de Duitser. Wijn, sigaretten en koffie waren opnieuw te krijgen. De tijd van de ruilhandel liep ten einde. Aan bedrijven en maatschappijen in de westelijke zones werden 60 nieuwe marken per werknemer gegeven als aanvangskapi- taal. De bankrekeningen en spaarpennin gen in de sedert 1924 bestaande oude Reichsmarken werden, ofschoon tegen een ongunstige koers, omgewisseld in de nieuwe munt. De gealliëerden hadden twee jaar met het denkbeeld gespeeld voordat de definitieve beslissing werd genomen. De nieuwe bank biljetten zonder handtekening of water merk werden in New York gedrukt en naar Bremen verscheept. Thans hebben de drie deelgenoten in het plan reden om iet wat zuur terug te denken aan hun beslis sing van toen. Sedert 1948 is namelijk al leen de Zwitserse frank in waarde geste gen tegenover de mark. De dollar is met ongeveer 18 procent, het pond met onge veer de helft en de Franse frank met bij na 60 procent gedaald ten opzichte van de eerste na-oorlogse koers van de mark, zo blijkt uit officiële cijfers. Wapen Terwijl Stalin oorspronkelijk instemde met een munthervorming in alle vier be zettingszones, stemden de westelijke geal liëerden niet in met zijn eis dat Moskou het alleen-toezicht zou hebben over een drukkerij voor de nieuwe bankbiljetten in Leipzig, gelegen in de huidige DDR. Men vreesde dat de Russische controle op de mark, die door de VS werd gesteund tegen een nominale waarde van 3.30 zou worden gebruikt als een wapen bij het bepalen van de toekomst van Duitsland. Met het verwerpen van die Russische eis en de belofte om het geld in omloop te brengen in de toenmalige bezette sectoren van Berlijn, deden de bondgenoten Stalin een excuus aan de hand voor zijn poging om Berlijn economisch van het westen af te snijden. De daarop volgende gealliëerde voedsel- en goederenluchtbrug luidde de reeks stappen in die aan beide kanten van de zonegrenzen werden gedaan en Duits land definitief verdeelden in oost en west. Oude plannen om de drie westelijke bezet- tingsgebieden in één grote vredelievende landbouwstaat te veranderen, kwamen in de ijskast. In mei 1950 was de rantsoenering ten ein de (in Groot Brittannië daarentegen duur de dit nog enige jaren voort). In dat jaar kondigde de Westduitse auto-industrie plannen aan voor de bouw van haar eerste luxe-sportauto, de 'Porsche 356'. In 1955 verliet de miljoenste 'kever* de Volkswa genfabrieken. Kon de gemiddelde Westduitser in 1948 nog maar beschikken over 137 mark. dat bedrag is thans opgelopen tot 800 mark De hoeveelheid geld in omloop in 1948 kan worden geraamd op 6,4 miljard mark. Vandaag de dag is dat 45 miljard. Keerzij de van de munt zijn evenwel de prijsstij gingen. Tussen 1948 en 1969 stegen de prijzen jaarlijks met nog maar 1,8 procent. Voor 1973 worden echter 8 procent hogere prijzen verwacht. en onzer verslaggevers tJINGEN 'De Europese landbouwpolitiek moet worden om- •wd tot een wereldvoedselpolitiek. Daarin moet een betere «voorziening worden gewaarborgd, bij voorbeeld door voor- jirming op verschillende punten in de wereld, door goederen- inkomsten en door de landbouw van verschillende landen op »af te stemmen.' Dat zei gisteren in Vlissingen drs. R. Zijlstra, Iter van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond, op de Igadering van deze organisatie. het onze landen betreft, en zolang dit nodig is, ook onze productiecapaciteit dienstbaar moet worden gesteld aan feën oplossing van dit vraagstuk. Een goed samenspel tussen de EEG tfn de wereldvoedselorganisatie is van we zenlijk belang, omdat zowel het we reldvoedselprogramma als ook de zo genaamde commissie voor voedselo- verschotten een jarenlange ervaring hebben opgedaan en goed werk doen. I stelde, dat de ontwikkelingssa- king meer dan tot nu toe lorden gericht op het tot ont- t brengen van de landbouw in fwikkelingslanden zelf. 'Daar basis voor ieder ontwikkelings- kt vaak nog 70 pet tot 90 pet. n bevolking in de landbouw wtfrk heeft', zo zei hij. Wan- wens van drs. Zijlstra vervuld kan daarmee het risico van ige voedseltekorten worden ld. De dreiging van deze voed- iten is de afgelopen maanden natische wijze actueel gewor- or de langdurige droogtes in e delen van de wereld, irma heeft bij de opening van eren tie van de wereldvoedsel- Itie in Rome nog met klem I op de onrustbarende situatie |gt te ontstaan door sterk te mde graanoogsten in een der- Snden. De heer Boerma ver bat het voedseltekort in sep- ^Jreeds goed merkbaar zal wor- 5 de oogsten in de Verenigde [Canada en het Verre Oosten lullen uitvallen, dreigt er een voedselcrisis in de wereld. zei hierover: 'Natuurlijk wereld nog reserves, zowel in lis in productiviteit, maar als ,ets geleerd hebben, dan is het er grenzen aan de groei zijn. I in dit hoog geïndustrialiseer- fen en zeker in Nederland, erin I een wonderbaarlijke produc- itijging door te voertfn. Toch ok hier dat de grond en de |en grens kennen, die niet on- oversch reden kan worden, ok uit dit oogpunt dat de pro- laciteit in de ontwikkelings noet worden opgevoerd. 'eede plaats moet de distribu- 'oedsel worden verbeterd. Dit onder meer, dat, voor zover UITKOMST Het afgelopen landbouwjaar overzien de zei drs. Zijlstra dat de uitkomsten bevredigend zijn geweest met als dui delijke toppers de akkerbouw en de veeteelt. Over de glastuinbouw zei hij nog, dat de vele activiteiten die wer den ontplooid om d'ö concurrentie vanuit de staatshandelslanden aan banden te leggen, gelukkig tot enig resultaat hebben geleid. Schaarste en overvloed op de interna tionale markten zijn voor onze land en tuinbouw, die zo ongeveer de helft van de productie hierop afzet, de be langrijkste factor, al zorgt het stelsel van maatregelen, dat wij landbouwpo litiek noemen, ervoor dat in tijden van overvloed althans voor een aantal basisproducten de prijs niet wegzakt, aldus drs. Zijlstra. Bij aardappelen, bieten en granen is de invtodd van de marktfactor zeer duidelijk aanwijsbaar geweest. Op de zuivelmarkt is, na een korte periode van schaarste, de omslag weer opgetreden. Oorzaak hiervan is een te snelle productiestijging, die bij een constant blijvende of teruglopende vraag al gauw tot overschotten leidt. De CBTB-voorzitter zei hierover: 'Steeds wordt duidelijker, dat het zui- velprobleem in zeer belangrijke mate een boterprobleem is. Onze veehoude rij zal er goed aan doen dit te onder- lAAG De (netto-technische) resultaten van het schadever- Ksbedrijf zijn in 1972 weer verliesgevend geweest. Dit on- fle in het algemeen gunstige conjuncturele ontwikkeling in t. hitter van de Nederlandse Schadeverzekeraars, jhr. mr. [Nahuys, heeft dit in de jaar ling van de Unie gezegd. De ivan het feit,- dat een aantal irzekeraars in hun jaarverslag ging van de winst meldde, h ook worden gezocht in de i) in andere sectoren ener- iin een hoger rendement van feingen anderzijds, fchnisch) resultaat minus de jan alle binnenlandse schade- Ingsondernemingen, dat over 1,4 pet was, is in 1971 te en tot 2,3 pet, aldus de be en van de Verzekeringska- igeld uitgedrukt betekent dit, 1971 een netto verlies werd ivan ongeveer ƒ100 miljoen, ngeveer 60 miljoen over fcr 1972 zal, zo verwacht de f van de Unie van Schadever- I het netto verlies stijgen tot 9 de 100 miljoen. [GELEN Ike oorzaken van de verliesge- Mtaten zijn de nog steeds t nationale en internationale ptie en de inflatie. Daarnaast pet groter aantal schaden in Ie branches een invloedrijke I drie punten', aldus jhr. Na- fingen ons ertoe gezamenlijk flijke maatregelen te bestude ren, uit te werken en te nemen, die kunnen bijdragen tot een verbetering van de situatie. Hiertoe zal een bundeling van krach ten noodzakelijk zijn, waardoor voor de algemene problemen een betere aanpak mogelijk zal worden. Alleen dan zullen wij ons in voldoende mate kunnen verdiepen in de toekomstige taak en plaats van het verzekerings wezen in onze zo snel veranderende maatschappij. Daarnaast', zei jhr Nahuys, 'zullen wij ons op korte termijn kritisch moeten opstellen tegenover onszelf, ons beleid en onze politiek zowel in algemene zin als op het gebied van acceptatie en schaderegeling. Deze bezinning zal enerzijds moeten leiden tot een welo verwogen antwoord op de veelal op het schadeverzekeringsbedrijf geuite kri tiek zullen kunnen voorkomen', besluiten, welke deze en andere kri tiek zullen kunnen voorkomen. Over de concurrentie zei de voorzitter van de Unie van Schadeverzekeraars, dat er een scherpe nationale concur rentie is, terwijl bij de meer interna- tonaal georiënteerde branches zelfs sprake is van een moordende wedij ver. 'Het gezonde verstand schijnt hier vaak geheel zoek te zijn en de huidige situatie kan voor alle betrok ken partijen, verzekerden incluis, zeer onaangename gevolgen hebben'. kennen, temedr omdat dit niet een tij delijk probleem is.' Tot slot ging drs. Zijlstra nog in op .de politieke situatie in ons land, waarbij hij zich onder andere keerde tegen de polarisatiegedachte (ver scherping van tegenstellingen). Pola risatie die onlangs ook ontstond in het zuiveloverleg waarna Sake van der Ploeg het veld ruimde. 'Ik be treur het dat een goede bestuurder en een goede collega door deze gang van zaken van het toneel is verdwenen', aldus drs. Zijlstra. DISCUSSIE Tijdens de middagzitting van de CBTB-jaarve'rgadering vond nog een discussie plaats over het thema 'land bouw, landschap en milieu'. In het fo rum zaten onder andere de heer P. BRUSSEL De eerste fase van de Europese economische en monetaire unie is grotendeels mislukt als gevolg van institutionele onbekwaamheid en gebrek aan politieke wil van de Euro pese ministerraad. Dat is de mening van de economische en monetaire commissie van het Europees Parle ment. De parlementaire commissie heeft de eis gesteld dat de Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EEG, een nieuw actieprogramma indient om de EMU alsnog te verwe zenlijken. Dat programma mag niet meer berusten op 'formalistische tijds perioden', maar het moet uitgaan van wat concreet noodzakelijk is als gevolg van de economische en mone taire ontwikkeling. De parlementscommissie meent dat de ministerraad op de volgehde punten tekortgeschoten is: het heeft ontbro ken aan coördinatie in de economi sche politiek, er is niet gecoördineerd in de monetaire politiek en de rego- nale structuurpolitiek is op volkomen ontoereikende wijze ter hand geno men. De maatregelen die de Europese Commissie heeft voorgesteld voor de zogeheten 'tweede etappe' van de EMU worden 'zakelijk onduidelijk en institutioneel ontoereikend' genoemd. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van over dag). Akzo (73.70); Hoogovens (74.60); Kon. Olie 116.50-116.80 (117.30); Philips 52.60-53.00 gl (52.60); Unilever 144.50-144.80 (144.50); KLM 107-108 (109.00). Nijhoff, directeur van de Stichting Natuur en Milieu en de heer drs. D. H. Franssens, secretaris van de Com missie Planalogie van het Landbouw schap. De heer Franssens stelde o.m. dat de vroegere verrijking van het landschap door de mens is omgesla gen in een verarming, waarbij hij dacht aan het gebruik van chemica liën, aan kanalisering van dijken en het omhakken van meidoorns wegens besmettingsgevaar voor de fruitteelt. 'Het is bijzonder jammer dat de be drijfsvoering de boer thans dwingt de ze middelen te gebruikc'n', zo zei hij. AMSTERDAM In de Verenigde Staten werden het afgelopen jaar 12,4 miljoen fietsen verkocht tegen 8,8. miljoen in 1971, aldus een medede ling van de Stichting Fiets te Amster dam. Voor dit jaar wordt rekening ge houden met een toeneming van de verkoop met 5 tot 10 procent. Het meest populair in Amerika zijn sportfietsen met tien versnellingen, maar ook modellen met drie versnel lingen liggen goed in de markt. Naar vouwfietsen bestaat echter nog bijna geen vraag. De Verenigde Staten waren in 1972 de beste afnemers van Nederlandse fiet sen. Bij een totale uitvoer van 165.191 fietsen gingen er 112.533 naar Ameri ka (in 1971: 19.805). De tweede grote afnemer was de Bondsrepubliek met 49.299 Nederlandse fietsen. DEN HAAG Het assurantieconcern 'Stad Rotterdam anno 1720' heeft op dracht gegeven de Nederlandse consu mentenbond in kort geding te dag vaarden. Aan de president van de rechtbank in Den Haag wordt ge vraagd de Nederlandse consumenten bond te verbieden onjuiste en onware mededelingen te doen over de rente participatie-verzekeringen van het concern en publikatie van het vonnis in de consumentengids te gelasten. Het gaat om een advies, dat de consu mentenbond één van zijn leden op diens verzoek heeft verstrekt over de renteparticipatie-verzekeringen van de Stad Rotterdam. Dit advies viel niet gunstig uit voor het concern. De Con sumentenbond toonde zich dinsdag- gochtend enigszins verwonderd over de mededeling. Dat de 'Stad Rotter dam' een kort geding heeft aangespan nen. Aan de Consumentenbond is daarover namelijk niets gezegd door de Stad Rotterdam. Dinsdagochtend was er nog geen dagvaarding ontvan gen. DEN HAAG De prijzen van kruidenierswaren ?ijn in het af gelopen jaar over het algemeen niet fors omhoog geschoten. De meeste superkruideniers werden in één Jaar 4 a 5 procent duur der en bij sommigen viel zelfs een prijsdaling waar te nemen, wanneer men uitgaat van een bepaald 'pakket boodschappen'. Toenemende concurrentie en de nodige stunterij zijn daaraan niet vreemd. Het Konsumenten Kontakt is tot deze conclusie gekomen na zijn jaarlijkse onderzoek van de prijsontwikkeling bij de tien grootste kruideniers. Dit onder zoek werd verricht aan de hand van een boodschappenlijst met dertien artikelen, die volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bijna 40 procent uit maken van wat een gemiddeld arbeidersgezin jaarlijks aan voe ding koopt. Gebleken is, dat de Cash-en- carry-bedrijven nog steeds het goedkoopst zijn. Ook goedkoper dan Simon (de Wit), die in zijn advertenties beweert het laagste prijspeil van Nederland te voe ren. Simon komt op de tweede plaats, waarna, achtereenvolgens komen Albert Heyn, CO-OP, V D, Spar, De Gruyter, Centra, Vivo en A O, aldus Konsu menten Kontakt in zijn orgaan 'Koopkracht'. Duurder dan al deze zaken blij ken de kampwinkels te zijn. Over het algemeen zijn de win kels op de camping een stuk duurder dan de gewone kruide niers: het prijsverschil kan op lopen tot 13 procent. Maatregelen tegen infl at ie ROME De Italiaanse regering heeft maatregelen genomen die beogen de inflatie een halt toe te roepen en het slinkende vertrouwen in de lire te herstellen. In het kader hiervan zullen de han delsbanken voortaan niet minder dan zes procent van hun totale deposito's moeten beleggen in obligaties van staat en particuliere ondernemingen, die nader zullen worden aangewezen door de Italiaanse centrale bank. Dit in een poging steun te verlenen aan de uitbreiding van produktieve inves teringen. Het besluit verschaft de schatkist bo vendien de mogelijkheid zichzelf te bedruipen door middel van uitgiften van obligaties,. Hierdoor kan de crea tie van nieuw geld worden beperkt. De centrale bank zal haar basistarief voor leningen weliswaar op 5,5 pro cent handhaven, doch voortaan zal een naar boven oplopende schaal van ren tetarieven worden toegepast voor dié handelsbanken, die in zes maanden tijds meermalen om geld bij de cen trale bank aankloppen. In plaats van een stijging van 0,5 pet tot een maxi mum van 7 pet voor iedere extra le ning waarom wordt verzocht, zal de stijging telkens 1 pet bedragen tot een maximum van 8,5 pet. De kosten van levensonderhoud in NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren $42%-% (42%- 43); Philips S 19-% (19-19V4); Unilever $52%- 53% (52%-53%) en KLM $38% (38%). Op gave duPont, Glore, Forgan. LONDEN-AMSTERDAM De dollar herwon enig terrein op de Europese wisselmarkten na de verliezen eerder deze week en de vorige week. In Frankfort en Amsterdam was van her stel sprake nadat de dollar eerder op de dag nieuwe diepterecords had ge vestigd. Handelaren schreven de ver minderde druk op de dollar toe aan de opschorting van de senaatsverho- ren in verband met de Watergate-af faire. In Frankfort opende de dollar op 2.5550 mark, maar klom tijdens de handel op tot 2.5710 mark. Het slot van maandag was 2.5610 mark. In Am sterdam herstelde de Amerikaanse munt op 2.7275 na een opening op 2.7088. Maandag werd de handel ge sloten op 2.7170. De Nederlandsche Bank heeft gisteren opnieuw Duitse? marken moeten verkopen om de gul den te ondersteunen. Verkocht wer den volgens schattingen van valuta kringen 185.6 miljoen mark met een tegenwaarde van ca. 197 miljoen. Ook het goud zette de trend van de laatste weken voort. Zowel in Londen als in Amsterdam werd het edele me taal duurder. In Amsterdam werd 10.560-10.860 per kg. genoteerd te gen 10.520-10.820 per kg eergisteren. ACTIVA Goud Bijz. trekkingsr IMF Reservepos. IMF Vord. buitenl. geld Buitenl. bet. mid. Vord. buitenl. gids. Discontoportef. Gekocht papier Voorsch. rek. crt. Voorschot Staat Ned. munten Bel. kap. en res. Geb. en invent. Div. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere ingez. Buit. circul. bkn. And. niet ingez. 's-Rijks sch. bijz. IMF-rekg. Krediet IMF Btl. geldsoorten Tegenw. IMF-trekk. Kapitaal Reserves Div. rekeningen Totaal Goud en deviezen Muntbiljetten Dekklngsperc. In duizenden guldens 12-G-1973 18-6--73 Verschil 8.842.055 6.842.055 onv 2.199.162 2.199.182 0nv. 1.754.175 1.754.175 onv 6.305.900 6.446.460 140.560 Italië zijn de laatste 12 maanden met 9,8 pet gestegen. Sedert 14 februari j.I., toen de Italiaanse lire ging 'zwe ven', is de lire meer dan 30 pet in waarde gedaald ten opzichte van de Duitse mark en gemiddeld 24-27 pet t.o.v. andere valuta's. Een ontwikkeling die voor president Giovanni Leone een extra aansporing betekent om de 34e regeringscrisis in 30 jaar tijd zo snel mogelijk tot een oplossing te brengen. De politieke cri sis, veroorzaakt door het aftreden van de regering Andreotti, heeft Italië's economische en monetaire problemen nog groter gemaakt. AMSTERDAM De aan- en verkoop- koersen voor buitenlands bankpapier zijn vandaag als volgt: aankoop verkoop Dollar 2.66 - 2.76 Ponden 6.95 - 7.25 Belg. frs 7.15 - 7.25 Duitse Mark 105.00 - 106.50 Lires 42.75 - 45.75 Escudos 11.40 - 12.40 Can dlrs 2.68 - 2.78 Franse frs 64.00 - 66.00 Zwits. frs 89.00 - 91.00 Zweedse kr. 64.25 - 66.25 Noorse kr. 49.25 - 51.25 Deense kr. 46.25 - 48.25 Oostenr. sch. 14.30 - 14.60 Pesetas 4.68 - 4.93 Griekse drachm. 9.10 - 10.10 Finse mark 73.50 - 76.50 Joeg. dinar 17.00 - 20.00 196.149 185.149 —11.000 719 719 onv. 12.022 157.725 145.703 onv. Koersen in Montreal 14.041 424.056 195.071 230.317 15.576 423.875 —181 195.071 onv. 384.313 153.996 .8.174.007 18.604.580 430.573 11.642.845 11.686.471 +43.626 1.013.413 69.344—944.069 1.194.674 2.155.617 960.913 297.264 442.016 144.752 810.075 817.152 +7.077 43.601 43.041 —560 Bovis Dom Tar 4 Chem Husky Rat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 18/6 2.10 20% 21 11% 18% 8 3«L 19./8 2.10 20% 1.400.000 1.400.000 60.362 270.394 +210.032 855.985 855.985 onv. 20.000 20.000 onv. onv. 404.136 onv. 431.652 440.424 +8.772 18.174.00718.604.580 +430.573 16.191.51616.114.243 —77.268 13.699 13.683 —6 57.5 55 2 —2.3 DOW JOIMES INDEX Indu.l. spor.o UW. UDI. Mod, lb juni 888.55 162.88 106.12 74.28 560.7 18 juni 875.08 158.85 105.25 74.22 564.2 19 juni 881.55 159.05 105.22 74.21 564.6 A,nd. OD1. Tol. U. U 15 juni 11.70 12.620 1.73 1 316 1.102 18 juni 11.460 13.400 1.724 284 1.145 19 juni 12.970 15.430 1.754 602 783 Mammoet Shipping AMSTERDAM KNSM en Mammoet Transport hebben gezamenlijk Mam- Lufthansa moet Shipping opgericht. De aanlei ding voor deze oprichting was dat Mammoet Transport als aanvulling op haar activiteiten op het gebied van zwaar transport over land en binnen wateren behoefte had aan gespeciali seerd zeevervoer. Thans kan, aldus Mammoet Shipping, voor de volle 100 pet geïntegreerd vervoer van zware la ding geboden worden. gen op de twee Nederlandse maat schappijen gestand zal doen. KEULEN De Westduitse lucht- vaartmaatschappij Deutsche Lufthansa is van plan over 1972 een dividend van vijf procent uit te keren op haar gewone aandelen (aandelenkapitaal 352,94 miljoen mark). De maatschap pij passeerde het dividend over 1971. Een speciaal voor het vervoer van zware en volumineuze lading geschikt schip, het m.s. 'Happy Pioneer', zal hiervoor in charter worden genomen. Het schip zal omstreeks september in de vaart komen. Het is de bedoeling dat Mammoet Shipping over de gehele wereld werkzaam zal zijn. Bod op Hilligersberg en Oostzee gestand OSLO Er is éen zodanig aantal aandelen en oprichtingsbewijzen van de Stoomboot-Maatschappij 'Hillegers- berg' en de Stoomvaart-Maatschappij 'Oostzee' aangemeld, dat de Fearnly en Eger groep uit Oslo haar biedin- Op preferente aandelen zal een divi dend van zes procent worden uitge keerd plus het minimum van vijf pro cent dat vorig jaar ook niet is uitbe taald. Het preferente-aandelenkapitaal van Lufthansa bedraagt 47,06 miljoen mark. Met déze dividenduitkeringen is een bedrag van 22,82 miljoen mark gemoeid. De Westduitse luchtvaart maatschappij heeft in 1972 een netto winst geboekt van 67,96 miljoen mark. In 1971 werd een verlies van 22,22 miljoen mark geregistreerd. Van Wijk en Heringa DEN HAAG Van Wijk en Heringa (een meerderheidsbelang van Zwols- 7ppvqq)4 man s EMS) heeft in verband met «evrtrti L enige noodzakelijk geachte voorzienin gen en afschrijvingen in 1972 een ver lies geleden van ƒ513.000. Voorgesteld wordt het winstsaldo van 1971 van bijna 162.000 in mindering hierop te brengen en het restantverlies af te boeken van de algemene reserve. Over 1971 werd nog onveranderd 7 pet divi dend uitgekeerd uit een van ƒ330.000 tot ƒ564.000 gestegen winst. De vordering op de EMS, waarop on veranderd 8 pet rente werd vergoed, bedroeg eind vorig jaar ruim 7,5 min. Akzo naar Weense beurs WENEN De aandelen van Akzo zullen met ingang van 4 juli op de beurs van Wenen genoteerd worden, zo heeft Creditanstalt Bankverein me degedeeld. Westland-Utrecht AMSTERDAM De Westland Utrecht Hypotheekbank heeft met in gang van woensdag 20 juni de afgifte van 7.75 pet pandbrieven 1971 100 pet gestaakt. NEW YORK 18/ 19. 45V4 45% 11% 11% 31% 32 55 39 Vt 38% 33% Am Cyanamtd 23% 23 29% 29% 7 6% 17% 17". Am Tel 4 Tel 50% 50% 4% 4'. 17% 1»'- 20% 20% Atlant Richfield 83% 84% 32% 31% Bethl Steel 27% Boeing 16% Burlington Ind Can Pacaflc Ry 17% 17". 30% 41% 41% Chesap 4 Ohio R 42% 42'. 24% 24% 45% Colgate Palmollve 26% 27% Common* Edison 32% 31% 27% 27% Cont Oil 31% 31% Curliss Wright 18% 19% 24% 35% 33% 37% Duw Chemical 50% 50% Du Pont (El) 159% Eastman Kodak 29% 132% First Nat City 35% 36'. Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel Si Tel Getty Oil Gllette Gimbel Brothers Goodyear I and B Gulf OU Illinois Centr Insllco Int Uusln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Haper Int Tel Tel 57% 57% 34% 34% 63% 64% 19% 19% 28 28% 120121% 55 55 22% 22% 22 22% 22% 22% 26% 26% 27% 28% 34 34% 31 31% Llng-Lemco Vough 8% 8 Litton Ind 8% 8% Lockheed Aircraft 5% 5% Marcor 18% 18% Martin Marietta 16 15% May Dep Stores 31 31% McDonnell Dougla 23% 22% Mobil Oil Corp 65% 67 Nat Biscuit 45% 45% Nabisco 35% 38 Nat Distillers 13% 13% Nat Gypsum 13% 13% Nat Steel 35 35 Nat Lead ind 13% 13% 14 13% 8% ex 28% 1% 1% 80 79% 41% 41 117 117% 50 50% Pac Gas and El Penn Central Pepslco Phclps Dodge Philip Morris Phillips Peir Procter 4 Gambl 101% 103% RCA 22% 23 Republic Steel 24% 23 Reynolds Ind 42% 42% Royal Dutch Petr 42% 42% Santa F6 ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indian» Exxon Corp Studebaker Worth Sun OU 23 23% 931» 95% 50% 50% 18% 18% 31% 32 32% 32'i 38% 40% 74% 75 85 85 94% 95 34% 34% 50% 50% Texas Gulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Westlnghouse El Woulworth 34% 34% 94', 93% 11 Vi 11% 52'/» 52% 30 35% 11% 11% 28% 29 6% 6'/. 29% 28% 19% 20 34 Vt 35% 72% 22% ROTTERDAM De Maatschappij Zeevaart zal over 1972 een onveran derd dividend van 12 pet voorstellen. Admiral Corp Allengheny Pow S Akzona Am Standard Amsted Ind Can Breweries Cetto Chadbuurn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Cnmlnco Cont Telephone 8% 0 20% 20% 24% 23% 10% 10% 4% 4% 13% 1% 0.85 9.78 29% 29% 29% 29% 22% 22% Gen Cigar 15% 15% Int Bnk for Ree Int Flav Freg Int Paper 4) 08 b 98 b 95% 5% ex inlerspar 22.60 22.50 Kansas City Ind Kansas Power Kl.M Kroger 24 S 24% 38% 38% 16 Vt 62% l.easco Lone Si3r Cemen Lehman 9 8% 15% 15 14% 15% Madison Fund 8% 9% Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co 10 6% 61% 21% 62% 22% Occidental Petr 8% 8% Pacific Light Public Serv 22% 22% 19 Standard Brands 22 Vt 51% Tandy 17% 18 Union Electr United Corps United Gas 16'/. 8 16% 16% 8 17% Western Bancorp 29% 29%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11