Prijsindexcijfer geeft slechts beperkt beeld Weg door het Tjeukemeer morgen open dichtbij 7&hcVl Recept van de dag. Maakmeervan uw jus met nieuwe Knorr^ Pikante Jus. 7" «nmentaar ^fciode ibtenaren NDB Vredeling vreest gevaren Concorde Industriebonden niet in cassatie Aardgas voor centrales wordt beperkt cultuur Apeldoorn een échte stad? Voormalige De Ruyter weg uit Den Helder Bezetting instituut van VU beëindigd Studie nodig over groei bevolking J lüW/KWARTET DINSDAG 19 JUNI 1973 BINNENLAND T5/K7 ow. U 6 HP O kerkelijk bedrijf is een wonderlijk sjf. Met de nodige bombarie inlijke bombarie, dat wel is gemeenschappelijke vergadering Ie hervormde en de gereformeer- 10de voorbereid èn gehouden, wat komt er uit de bus? Als we begrepen hebben alleen nog de mógelijkheid dat er in 1976 fpchte' gemeenschappelijke synode, een synode met beslissingsbe- Ihcid, zal kunnen komen, opwindend nieuws. Hebben de en de broeders de boot op een manier willen afhouden? Want natuurlijk netjes als je afspreekt lalle kerkelijke wegen betreden worden, zodat iedere presbyte- punt ook op een presbyteriale i it komt. ^historische gebeurtenis, is deze ichappelijk vergadering op ,1 niveau genoemd. Dat kan. is alleen maar jammer dat de niet te hoop zijn gelopen om ice te maken. Bar groot is de be- lelling voor een mogelijke hereni- [van de hervormde kerk en de ge teerde kerken niet. In de rech- it van de kerk is men drukker met te zoeken naar wat verbindt ilijkgestemden in welke andere irmatie ook, dan dat men in de is voor een samengaan van ker- jn haar geheel. En in de linker- is de aandacht voor de kerk als mt al sinds jaar en dag op de !en ook hier knipoogt men liever medestanders dan dat een com- kerkgemeenschap in het vizier :ichzelf hoeft dit geen droevig lijnscl te zijn; het is altijd goed coPYsjiensen elkaar herkennen over de piuren heen. Maar we willen wel „leren dat de meeste kerkmensen :vrec*cn zÖn met een onzichtbare ï'bonU o te aat !t dr its e >'r. loud gelet tas Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De stijging van de kosten van levensonderhoud is niet voor alle inkomens (groepen) gelijk. Bovendien is de basis waarop dat cijfer wordt berekend verouderd. Zodoende geeft het maandelijks prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie voor werk nemersgezinnen een beperkt in sommige gevallen mogelijk zelfs een vertekend beeld van de mate waarin het leven voor de ver schillende bevolkingsgroepen duurder is geworden. iid en voor pogingen om te ko- tot een institutionele, dus zicht- eenheid. op z'n best een beetje de belangstelling opbrengen. En lelangstelling wordt niet gevoed ia twee dagen debatteren wat imige resoluties op tafel komen, als ze elkaar maar niet verkette- zo formuleert men dan z'n be- wensen in dit opzicht, iet ^ee is niet alles gezegd. Op de inschappelijke synodale bijeen- in Utrecht is het woord 'grond- Peuvan de kerk' wel eens gevallen. die Utrechtse vergadering zou ait gekomen zijn, als niet op het vlak hervormden en gerefor- len allang tegen elkaar aangelo- aren. Vaak tot hun plezier, ook is tot flink ongenoegen, maar ;eval waren en zijn het geen 'ende ontmoetingen Dit met idruk vast te stellen is zinvoller :t hoofd te schudden over mage- itaten van een synodale ont- ig. 't Omgekeerde; veel synodaal ;1 en de dood in de pot op het 'lak, zou veel griezeliger zijn. Llefd Van onze correspondent LEEUWARDEN Minister Westerterp opent morgen officieel het gedeelte Lemmer-Joure van rijksweg 50. Dit stuk weg is vijftien kilometer lang, heeft zestig miljoen gulden gekost (dus vier miljoen per kilometer) en doorsnijdt het grootste van de Friese meren, het Tjeukemeer. Zes jaar geleden nauwelijks protest er Den Uyl heeft voor Friese Iers van de PvdA onthuld, zij :t in overduidelijke termen, hoe h het kabinetsbeleid ten aanzien ambtenarensalarissen voorstelt. 1,03 n ogere ambtenaren moeten er in op achteruitgaan, vertelde hij ichten, terwijl de lagere hun ver- ui veeleer in centen dan in pro dienen tc krijgen, uw rafcr de Friezen deze primeur te nnen kan men zich afvragen, of er-, artijbijeenkomst in Drachten (of \lan ook) wel de plaats is, waar- 'beursi i eerste minister met zulke voor al is voor de dag behoort tc ko- Zeker de hogere ambtenaren, f57 Gr wie Den Uyl beslist een verras- n petto had. zullen vinden van ws. 22 ;n terecht. Hun vertegenwoordi- vs' 'Vn die van de ambtenaren in het :en, hadden er meer recht op, irstcn te worden ingelicht, dan roep inwoners van Drachten en 'ing. Maar zij zullen nog even moeten hebben: pas donderdag het officiële overleg met de narenbonden. weinig verbeeldingskracht voor om te bedenken, hoe de PvdA zou hebben gereageerd, als ze i de oppositie zou zijn geweest, rugblik in de zeer recente parle- ólirc geschiedenis is voldoende, ind protesteerde luider dan de •fractie in de Tweede Kamer, het kabinet-Bicsheuvel de fout 18!- aan de ambtenarenpensioenen (teren zonder voldoende overleg ews. der Zif jn wèaL cuiturfic ambtenarenorganisaties. Wat dA'er Laban toen in de Kamer reerber. chooitv. al menige hogere ambtenaar nu isDdem 1 hart gegrepen zijn. 21.00 WDR log niet van oordeel te zijn, dat oW1z"nd arisverschillen tussen hogere en ^kne" ambtenaren als onaantastbaar :oinm. 1 n gelden. Een verkleining ervan Ingen. e''jk, en wordt, gezien het cen- ahkoord, ook vrij algemeen als ands) '2 erkend. (Of daaruit een net- el> ar'sverlaging voor de hoogstbe- trauss f n zou moeten voortvloeien, is !Lu,ete* ndcre vraag. In elk geval gaat iet aan, dit te beschouwen als ournaai salarissen van de staatssecre- eton. 2i n met 15 procent te verminde- Als deze koppeling onvermijdelijk De automobilisten zullen vanaf de weg het uitzicht hebben op een prach tig landschap, maar toch staan er te genover de voordelen van het tracé nadelen. Het Tjeukemeer wordt, in verhouding tot de andere Friese me ren, door watersporters vrij weinig gebruikt. Buiten de betonde vaargeul heeft het namelijk een geringe diepte; op vele plaatsen niet mèer dan één meter. De beroepsvaart maakt er ook niet veel gebruik meer van. Maar als natuurgebied heeft het meer een gro te waarde. In natuurbeschermings kringen vreest men dat deze waarde zal verminderen. Waarschijnlijk is, dat tegenwoordig, nu men meer op zijn hoede is voor behoud van natuur, milieu en land schap in Friesland dan een jaar of tien geleden (toen het ernst werd met de plannen voor een weg door het Tjeukemeer) vele protesten tegen de ze weg zouden klinken. Toen in 1967 met de aanleg van de weg begonnen werd, nadat in 1955 het eerste plan aan het provinciaal bestuur van Fries land was gezonden werden er nauwe lijks bezwaren gehoofd. Wél is fel ge- proteseerd tegen plannen die een aan tal jaren geleden werden geopperd om in het Tjeukemeer een aantrekke lijke woonstad te maken. Ook het pro vinciaal bestuur voelde daar niet veel voor. Recreatie Van de zijde van Rijkswaterstaat wordt gesteld, dat juist door de aan leg van de nieuwe weg de recreatieve ontwikkeling in dit deel van Fries- zou zijn, had het kabinet de hogere ambtenaren minstens inspraak in dat besluit moeten geven Maar hoe fors de matiging ook is, die men van de hogere ambtenaren ver wacht, stellig had Den Uyl, voordat hij zijn ideeën daarover in Friesland ontvouwde, de betrokkenen de kans moeten geven, zelf tc vertellen waar toe ze bereid zijn. Dat de premier al vast een wissel op hun bereidheid heeft getrokken, is met name weinig elegant tegenover die hogere ambtena ren die het met zijn gedachten over een flinke matiging wel eens zijn en zich nu het gras voor de voeten weg gemaaid zien. Voor hen is het een schrale troost, dat de premier achteraf blijkbaar gecon stateerd heeft, dat hij een tikje tc ver was gegaan. In een communiqué over de ambtenarensalarissen dat hij later liet verspreiden, kwamen de hogere ambtenaren niet meer voor. Maar toen was het kwaad al geschied. land wordt bevorderd. Een begin is er al: bij. Doniaga komt een jachthaven in een gebied dat ten behoeve van de zandwinning moest worden uitgediept. Ook voor de landbouw is het kiezen van het tracé door het meer gunstig geweest, zo oordeelt men bij Rijkswa terstaat. Wél vrezen natuurliefhebbers dat het vogelleven in en om het Tjeukemeer een gevoelig verlies zal lijden. Vroeger kwamen er veel ganzen in het Tjeuke meer maar sinds de aanleg van de weg is dat niet meer het geval'.Overi gens nemen vogelkenners aan dat dit ook nog andere oerzaken heeft. Maar wel is het een feit, dat een aantal vo gels, vooral ten westen van de nieuwe weg verdreven zal worden. In het oos telijke deel van het meer met zijn uitgestrekte oever zal dat in mindere mate het geval zijn. Afgezien van de bedreiging van de vo gelstand heeft de nieuwe weg grote voordelen. De wegverbinding tussen Lemmer en Joure was tot nu toe zeer slecht. Leeuwarden en Groningen zul len door het nieuwe tracé belangrijk betere verbindingen met het centrum en westen van het land krijgen. Op de grote verkeersweg door de IJssel- meerpolders sluit de nieuwe weg prachtig aan. Vanaf Leeuwarden zal men Lemmer en de Noordoostpolder nu snel kunnen bereiken; tot nu toe moest de route via (en dwars door) Sneek worden gekozen. Voor Gronin gen zal de waarde van het nieuwe weggedeeltd neg toenemen als Rijks weg 43 dubbelbaans geworden is. Bruggen Dat is politiek en economisch een be langrijke kwestie, met name in zaken als prijscompensatie, centen/procen ten bij cao-onderhandelingen en infla tiecorrectie van de belastingtabellen. Het is tegen deze achtergrond dat de heren II. Pathuis en T. A. Koot, resp. chef en eerste medewerker van de af deling consumentenprijzen van het CBS in Den Haag, pleiten voor een ruimere opzet van het nieuwe budget onderzoek dat volgend jaar wordt ge houden. De basis waarvan nu nog wordt uitgegaan en waarop nu nog wordt gewerkt is het budgetonderzoek van 1963/1964, dat in 1969 werd aan gepast. Gezien de sindsdien toegenomen wel vaart en de hiermee samenhangende gewijzigde besteding van het inko men, zou wel eens een fundamenteel andere berekening nodig kunnen zijn. Waarbij met name aan de factor voe- düng een lager, en aan de factor luxe een hoger gewicht wordt toegekend. Wat dit laatste betreft zouden wel licht geluidsapparaten (hi—fi, stereo, kleuren-tv) alsmede foto- en filmappa ratuur meer gewicht in de schaal moeten leggen. Dat gewicht toeken nen gebeurt door een 'wegingsfactor', waarmee het bedrag van de uitgaven voor voeding, wonen, kleding, schoei sel enz. wordt berekend in verhou ding tot het totaal-bedrag aan de con sumptieve uitgaven van de gezinnen. Geldgebrek Maar zoals de kaarten nu liggen zal het nieuwe budgetonderzoek (dat steeds werd uitgesteld in afwachting van een soortgelijk onderzoek van de EEG, dat er voorlopig nog niet zal zijn), door gebrek aan geld beperkt blijven tot de lagere inkomensklassen. Dat zijn dan de 'typische CBS-gezin- ncn'; werknemersgezinnen bestaande uit man, vrouw en twee niet verdie nende kinderen, met een inkomen van maximaal 20.900 gulden (de te genwoordige ziekenfondsgrens). Er zijn echter aanwijzingen dat het prijs indexcijfer voor de hogere inkomens wel degelijk afwijkt van dat van de lagere inkomensgroepen. Zelfs onder 'CBS-gezinnen' zal voor mensen die op of iets boven het minimum-inko men zitten, waarschijnlijk een hogere factor aan de uitgaven voor voeding moeten worden toegekend dan voor mensen die tegen of op de zieken fondsgrens zitten met hun inkomen. Uit statistieken die de gemeente Den Haag samenstelt van werknemersge zinnen en van hogere inkomens blijkt wel dat er verschillen zijn in dc mate waarin de kesten van levensonder houd voor de verschillende inko mensgroepen toenemen. Problemen De problemen bij de berekeningen zijn (en blijven als de overheid niet meer geld beschikbaar stelt) dat ook het komende budgetonderzoek te be perkt zal zijn, omdat het uitsluitend betrekking zal hebben op zo'n twaalf honderd 'CBS'-werknemersgezinnen. Van een verslaggever DEN HAAG De mogelijke gevaren van de supersone luchtvaart zijn er de oorzaak van dat minister Vredeling (defensie) het Frans-Britse supersone passagiersvliegtuig 'Concorde' niet heeft uitgenodigd voor een demon stratie op de 'open dag' op 30 juni in Deden. Als zou blijken dat het op grote schaol opereren in de strato sfeer met supersone verkeersvliegtui gen de ozonlaag zou aantasten, kan dit, naar de mening van de minister, een rechtstreeks gevaar inhouden voor dc mensheid. Deze ozonlaag be schermt namelijk mens, dier en plant tegen de ultra-violette straling van de zon. Daar vallen bijvoorbeeld gezinnen buiten met inwonende werkende kin deren die een bijdrage leveren aan het gezinsinkomen en dus ook aan het bestedingspatroon van zo'n gezin. Het onderzoek zou daarom bre der moeten kunnen worden opgezet met name onder de hogere inko mensgroepen, de alleenstaande en de bejaarden kortom onder een door snee van de hele Nederlandse bevol king. Hierbij geldt nog als 'precedent', dat voor de brekeningen van de reële loon ontwikkeling er wél een onderverde ling bestaat naar de verschillende in komensklassen. Een op dezelfde wijze maar dan liefst met doorlopende bud getonderzoeken om sterke veranderin gen in de uitgaven tijdig op te mer ken en in de berekeningen te verwer ken) opgezette studie zou een veel nauwkeuriger beeld geven van de ma te waarin de ontwikkeling van de kos ten van levensonderhoud door de mensen wordt gevoeld. Hiermee zou tevens een betere en meer gefundeerde basis gevonden worden voor discussies over nivelle ring en dé-nivellering van inkomens en voor een nauwkeuriger berekening van de jaarlijkse 'bijstelling' van de loon- en inkcmstenbelasting voor de verschillende inkomensgroepen. DEN HAAG De bondsbesturen van de industriebonden van NW en NKV gaan niet in cassatie van het arrest dat het gerechtshof in Amsterdam op 3 mei jl heeft gewezen in de zaal van de directie van Hoogovens tegen deze twee bonden. Zij zijn tot dit besluit gekoim'n in een gezamenlijke bespre king met hun raadsman mr. M. G Rood. Het gerechtshof had vastgesteld dat partijen bij de cao- Hoogovens de on derhandelingen nog niet tot het eind toe hadden gevoerd. De twee indus triebonden zijn die mening niet toege daan Van een verslaggever DEN HAAG De schaarste aan aardgas zal ertoe leiden dat de levering van het gas aan elektri citeitscentrales zal worden be perkt. Voor nieuw te bouwen centrales of bij uitbreiding van bestaande centrales zal in het al gemeen geen aardgas meer ter beschikking worden gesteld. Als tenminste de omstandigheden niet anders worden. Minister Lubbers heeft dit gisteren meegedeeld aan de Tweede Kamer. De bewezen aardgasreserves bedroegen per 1 januari j.l. 1850 miljard kubieke meter. In de rest van ons land is de reserve 120 miljard meter en op het continentaal plat nog eens 75 miljard kubieke meter. Het eerste gas uit de Noordzee zal overigens nog wel op even op zich laten wachten. In 1975 wordt een geringe produktie ver wacht. Eerst tegen 1980 kan een rede lijke produktie vanuit zee worden ver wacht. In antwoord op vragen vanuit de Ka mer antwoordde minister Lubbers dat naar de huidige inzichten de openbare gasvoorziening tot het jaar 2000 in tact kan worden gehouden. (ADVERTENTIE) Rij de kosten van zestig miljoen zijn die van een aantal kunstwerken inbe grepen. De weg kruist twee vaarwa ters, die voor de recreatie van groot belang zijn: de vaargeul in het Tjeu kemeer in het verlengde van de Folle- gasloot en de Scharsterrijn- in de ver binding Tjeukemeer-Langweerderwie- len. De brug over de Follegasloot is 140 meter lang en heeft een twaalf meter hoge doorvaart over een breed te van zestig meter. De brug over de Scharsterrijn heeft een lengte van ruim 50 m, het is een dubbele bascu- lebrug, die bij gesloten stand een doorvaarthoogte van 3.50 .meter heeft. De weg is uitgevoerd als een dubbel baans autosnelweg met een midden berm van twaalf meter. Door de bre de middenberm konden vangrails ach terwege worden gelaten. Er is reser vebreedte aanwezig om in de toe komst zo nodig elk der rijbanen van een derde rijstrook te kunnen voor zien. In de nieuwe weg zijn drie ongelijk- vlcerse kruisingen met wegaansluitin- gen aangebracht. Bij de kruising met de weg Joure-Oünster is een tun nel onder de rijksweg doorgebracht en bij de kruising met een weg voor agrarische bestemming (de zogenaam de Heideweg) is een viaduct over de rijksweg gemaakt. Gehakt Speciaal. Breng 4 ons gehakt op smaak met 1/a fijngesneden ui, peterselie en 3 kleine worteltjes. Stoof het gehakt gaar in Knorr Pikante Jus met tomaten. Geef hierbij i sperzieboontjes en gekookte aardappelen. De nieuwe manier om fijne jus te maken -J samen met Knorr. Vier pikante smaken. i Ter kennismaking met een flinke korting. Tijdelijk 49 ct. Tomaat, Paprika, Kerrie.an Vleesjus. onder redactie van loes smit Hoewel Apeldoorn tegen een inwo nertal ran 130.000 aanligt, is de vraag of het een 'echte' stad moet worden er nog altijd actueel. De vraag is aan de burgers voorgelegd in het kader van een door burge meester en wethouders gepubli ceerde 'beleidsvfsie'. 'Het ant woord', zo luidt de conclusie, 'heeft een patstelling opgeleverd, waarbij voor noch tegenstan ders in de meerderheid zijn'. Wel blijkt dat de jongeren tot 35 jaar en degenen die zich na 1965 in Apeldoorn vestigden iets meer voor een 'echte' stad voelen dan de ouderen en degenen die er al wat langer wonen. Bij de 'inspraakresultaten' is ook een bijdrage van het Apeldooms Beraad van Kerken. Daarin staat onder meer: 'Apeldoorn is een stad zonder hart, een plaats zonder ge schiedenis. Om die reden kan men van Apeldoorn moeilijk spreken als een stad-met-karakter. De wor tels liggen in het verleden: geza menlijke plaatselijke 'belangen' en gerichtheid op een gezamenlijk dorps- of stadsleven zijn er nooit geweest. De onderling zeer ver schillende groepen (agrariërs, be volking rondom het paleis, rente niers, industriëlen, werkers in verzorgende sectoren) zijn niet uit gegroeid tot een werkelijke 'ge meenschap'. Het is veelzeggend dat vele nieuw- ingekomenen hun verblijf in Apel doorn vooral of uitsluiend positief waarderen 'om de natuur'. Gesteld wordt dan dat de kerken er zich op zullen moeten beraden hoe zij aan de inwoners optimale begelei ding kunnen geven bij hun groei naar 'stedelingen' die worden aan geduid met de mooie woorden: Drie gevaren worden geconstateerd nivellering, anonymisering, en pas- sivisering. Bijna veertigduizend kranten 'A- peldoom een stad, maar hoe?' heb ben burgemester en wethouders destijds verzonden, en een even groot aantal vragenformulieren. 1.354 inwoners hebben gereageerd (de 'autochtone' inivoners waren daarbij nogal 'ondervertegenwoor digd). Zij die vinden dat Apel doorn een 'echte' stad moet wor den verwachten er een beter cen trum van (95 maal) een beter voorzieningenpakket (78 maal) en een beter uitgaansleven (18 maal). Apeldoorn zal er een andere men taliteit door krijgen (25 maal), vooruitstrevender worden (zes maal), aan leefbaarheid winnen (zestien maal), Apeldoorn moet een parkstad worden (35 maal). En de mensen, die vinden dat een 'echte' stad van hen niet hoeft? Een groot dorp is aantrekkelijker dan een stad, zeggen 137 inspre kers'. 'Een stad, waarom in 's he melsnaam?' drie maal); 'De men sen trekken uit de steden weg' (69 maal); 'Een stad bestaat uit een huizenzee, beton, eenzame mensen' (87 maal), 'Steden doen onder meer de misdaad toenemen' (35 maal). Tenslotte een enkeling, die bij het beantwoorden van de vargen de pen in azijn doopte: de binnen stad van Apeldoorn is al een ruïne (één maal); alles is toch al ver knoeid (een maal) en: stedenbouw is afschuwelijk (een maal). Mannen met lang haar en vrouwen met te 'blote 'kleding worden op het eiland Zanzibar aan de oost kust van Afrika niet langer ge duld. Wie er toch een haardracht of kleding op nahoudt die niet 'be vorderlijk is voor de nationale cul tuur' kan straffen krijgen, varië rend van stokslagen tot onbeperkte opsluiting. De revolutionaire raad van het ei land, die deze maatregelen bij de creet afgekondigd heeft, verstaat dit onder afwijkende haardracht en kleding: mannenhaar mag niet zo lang zijn dat het op een vrouwenkapsel lijkt (behalve als er een erkend godsdienstig gebruik achter steekt) en vrouwen mogen geen pruik of haarstukje dragen. Mannen mogen geen nauwsluiten de broek aantrekken, maar ook wijd uitlopende pijpen zijn taboe. Een short is toegestaan, maar de pijpen niogen hoogstens 2>,£ centi meter boven de knieschijf komen, want hoger is te bloot en geeft te veel inkijk. Vrouwen mogen zich niet alleen vertonen in doorkijk- kleren, maar evenmin in kleding stukken 'die dermate nauw zijn dat ze de contouren van elk deel van de vrouwelijke anatomie zicht baar maken'. En o wee, als je iets aan hebt dat lager hangt dan 2Vz centimeter onder de halslijn of iets dat lichaamsdelen toont boven de door de raad uitgemeten 'been- lijn' die ergens onderop de knie schijf loopt, ongeacht cf je staat, zit of ligt. Overtreders van deze regels kun nen in eerste instantie een waar schuwing krijgen of naar de kap per geschopt worden, maar even goed vier zware, vier lichte of twee zwaren en twee lichte stoksla gen krijgen. Bij een tweede over treding is de straf meteen al een stuk zwaarder: een half jaar op voedingsgesticht. Een derde 'mis stap' moet door een jaar, een vier de door twee jaar en een vijfde door onbeperkte gevangenisstraf afgeleerd worden. Hierheen, Simpkins DEN HELDER De voormalige kruiser De Ruyter (thans als 'Almi- rante Grau' deel uitmakend van de Peruaanse marine) heeft gistermiddag omstreeks drie uur definitief de ha ven van Den Helder verlaten. Het schip werd 13 oktober vorig jaar offi cieel bij de Nederlandse marine bui ten dienst gesteld. Het werd via de domeinen aan Peru verkocht. Van onze correspondent AMSTERDAM De ongeveer vijftig bezetters van het subfaculteitsgebouw van de pedagogische cn andragogische wetenschappen van de Vrije Universi teit in De Lairessestraat in Amster dam hebben gistermiddag de bezetting (die woensdag 13 juni was ingegaan) opgeheven. Zij vinden de voortzet ting hiervan op dit moment niet meer het geëigende middel om hun eisen ingewilligd te krijgen. Volgens de bezetters negeerde het fa culteitsbestuur sociale wetenschappen willens en wetens de democratische bestuursstructuur in de faculteit door te proberen haar een door het be- stur samengesteld reglement op te leggen. Van een verslaggever UTRECHT Het CNV meent, dat de uiteenlopende voorspellingen wat betreft de groei van de Nederlandse bevolking de noodzaak bewijzen van een diepgaande studie om een wat duidelijker beeld te krijgen van de toekomst. Met een dergelijk onder zoek zal volgens het CNV snel moeten worden begonnen om te voorkomen dat er in de nabije toekomst onnodig zeer kostbare en moeilijk herstelbare fouten worden gemaakt, aldus het CNV in 'De Gids'. Het CNV wijst erop dat het CBS en kele weken geleden voorspelde dat de Nederlandse bevolking in 2000 hoog uit 15 a 16 miljoen zielen zou bedra gen, waarna het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid met het cij fer van 13,6 tot 14,1 miljoen mensen in 2000 kwam. Vergeleken met de cijfers van 1971 van het CBS (17,1 miljoen Nederlan ders in 2000) schelen de jongste cij fers 'een slok op een borrel' meent het CNV. Een verwachting van 3,5 miljoen mensen minder zal ingrijpen de gevolgen hebben voor de plannen op allerlei gebied. Alleen al voor de woningbouw zou het betekenen dat er in de komende 26 jaar een miljoen huizen minder zouden kunnen worden gebouwd, dat is een kleine 40.000 hui zen minder per jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7