mntjes ongerust over iomogeniteit kabinet Anders dan andere Ontvoering na aanwijzingen paragnost _ogelijke acties bij leine handelsvaart Student moet deel Het weer kosten terugbetalen Drie doden bij botsing Fietser door auto geschept atergate Personalia Actieprogram zonder... en met Hagenaar werd hardhandig aan de tand gevoeld IfW KWARTET DINSDAG 19 JUNI 1973 BINNENLAND T3/K5 aeschrokken van uitspraken minister Pronk -3 onze parlementsredactie I HAAG Mr. W. Aantjes, de fractieleider van de ARP, is ongerust over de homogeniteit van het ^»et en heeft minister-president Den Uyl hierover schriftelijke vragen gesteld. De homogeniteit jamelijk in het geding zijn, omdat minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking de regerings- u ,S ïame ziet als een onderdeel van de strategie de christen-democratische partijen te bestrijden. ADVERTENTIE vergadering van de PvdA in Stfdam zei minister Pronk zater- I lat de belangrijkste reden van de I om nu aan de regering te gaan oen is geweest om de strategie - 3de polarisatie beter te kunnen etten. Ook zei minister Pronk !f1 at de polarisatie is gericht tegen lil politieke midden, dat kleiner II worden. S'il antjes heeft zijn vragen aan het et gesteld, naar aanleiding van jerslag in Trouw/Kwartet over de [■vergaderingen. Hij zei er van juigd te zijn, dat de minister-pre- het niet met minister Pronk 'zou zijn. De ARP-fractieleider zijn vragen aan drs. Den Uyl ge- ook uit bezorgdheid over het ka- dat, zo zei hij, 'zeer moeiaam and is gekomen en waarvoor het age ite is geprobeerd om het van oirejte laten gaan'. ïlte -actieleider van de ARP wil van ood ter-president Den Uyl weten hoe trak in het licht van zijn betoog in veede Kamer over de depolarisa- olei die het kabinet zich ten doel de de uiteenzettingen van minister ïgenk, over de gewenste voortzetting jr. e polarisatie beoordeelt. In Rot- e e n had minister Pronk verder en [ezegd over de bestrijding van de 1 lolitieke midden, dat het niet gen lijk is, dat vanuit het midden n worden beslist, juist omdat het om een eerlijker verdeling ten di e van de 'onderliggenden'. tijbelang itsge lang 'olgende vraag van mr. Aantjes Sl of de PvdA aan de regering is deelnemen uit overwegingen van d) Mr. W. Aantjes partijbelang of landsbelang. Tot slot wordt gevraagd hoe de minister-presi dent de uitspraak waardeert, dat hij dankbaar is voor de door de VVD bij de polarisatie verleende steun door de aankondiging een harde oppositie te zullen voeren. In zijn Rotterdamse be toog merkte minister Pronk op dank baar te zijn voor de harde oppositie van de VVD. Deze oppositie past in de strategie van de polarisatie. De po litieke keuze tussen 'links' en 'rechts' wordt zo. aldus de bewindsman, ge- Minister Pronk makkelijker gemaakt. Ook zei minister Pronk nog over de ontwikkelingssamenwerking dat het gesjoemel in 't verleden voorbij zal zijn (het geld op de begroting wordt straks werkelijk bestemd voor de ont wikkelingssamenwerking) en dat hij ebn echte alternatieve vredespolitiek zou voeren, gericht op ontwikkeling en bevrijding. Maar, beloofde hij, het wordt geen politiek stuntwerk. M. Krui 39 Sloo 0, 12 mev olve >sel' N g ft 'ijonze Haagse redactie HAAG De kleine handelsvaart wordt bedreigd met stakin- nu de cao-onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers ifgesprongen. Het voeren van eventuele harde acties is afhanke- an de uitspraak van de begeleidingscommissie voor het cen- akkoord (morgen), waaraan de werknemers het geschil hebben De mev gelegd. Bern punt is de prijscompensatie. De evers zouden deze slechts willen - over de periode mei tot en met iifv- ll)er terwijl de werknemers ompensatie over het hele jaar willen hebben, wat naar hun in de geest is van het cen- akkoord. erkgevers voelen zich niet gebon- tan het centraal akkoord, omdat buitengewoon lid van een cen- werkgeversorganisaties niet de- oorfcverplichtingen hebben als de emmne leden. aduct opstelling vinden de werknemers aerei zingwekkend, omdat hun onder- lictor ilingspartners zich bij de eerste iwvei handelingen sympathiek uitlie- aan o vei Stfl >urg iking 'nginjrvolg van PaSine 1 gens meende Dean dat de presi- vooraf niet van de spionage in ies st oofdkwartier van de Democrati- partij heeft geweten, maar wel kken is geweest bij pogingen de in de doofpot te stoppen nadat 20 brekers in het Watergate-gebouw ed< esteerd waren. eentf voor t.b. 1 en >nder krui in Jeder Aan legebi 1834. zii af te en g» ■werk. n de het C. 1 ïrkrijf, Alles R: ag ir Aar mr de nieuw 'de eitzersl]( zei in het interview met Star dat hij zich wel schuldig voelt. 'U wat ik gedaan heb, als stom i omschrijven. Ik wist wat ik Ik deed het niet graag. Het is ngei il'ik dat ik niet zou vechten om isvervolging te voorkomen als ik in de zaak betrokken was'. Gi Vashington Post heeft gisteren pi ireven dat een bron in het Witte -T heeft verklaard dat president 1 zich tegen beschuldiging van i JPi'chtigheid aan het in de doof- 8-10-1 toPPen van het afluisterschandaal Wal 1 ledigen door zich te beroepen Tusleiding door twee voormalige werkers Haldeman en Ehrlich- Hij zal toegeven dat hij de zaak °"J beoordeeld heeft, maar zeg- ijten is aan verkeerde ongemachtigd optre- venvéïVan z'jn medewerkers. ten over de wijze waarop de werkne mers hun voorstellen binnen het cen traal akkoord hadden trachten te hou den. De onderhandelingen liep op 3 april 1973 uit op een akkoord dat bei der instemming had. Overeengekomen was dat de prijsindexering zou gaan over de periode half december '72 half juni '73 op basis van hetzelfde percentage waarmee volgens het CBS het levensonderhoud zou stijgen. Het akkoord zou door een redactiecommis sie worden opgesteld. Bij de derde bijeenkomst van deze commissie bleek dat de reders hun toezeggingen had den teruggeschroefd. De werknemers wachten nu de beslis sing af van de begeleidingscommissie, die vorig jaar is ingesteld om op de juiste naleving van het niet het be drijfsleven afgesloten centraal ak koord toe te zien. Wanneer deze hen in het gelijk mocht stellen, en de re ders zich niet bij deze beslissing zou den neerleggen, dan zullen harde ac ties worden gevoerd. De. westeuropese werknemersorganisa ties van zeevarenden en havenperso neel hebben de Nederlandse werkne mers alle steun toegezegd. Daarom is de kans groot, als de toestand ver scherpt, dat schepen van de kleine handelsvaart in buitenlandse havens geboycot zullen worden. De werknemers zien nog niet direct een ommezwaai van de redersorgani saties. Wel is reeds contact opgeno men met enkele reders die de indruk gaven buiten hun organisatie om een nieuwe cao te willen afsluiten. De werknemers zullen, zolang er geen op lossing is, niet samen met de werkge vers tot- een gezamenlijke opsteling komen met betrekking tot de verbe tering van de financiële steun van de rijksoverheid aan de kleine handels vaart. Ex-staatsecretaris Kruisinga heeft vroeger een dergelijke belofto gedaan aan de Tweede Kamer. Mocht echter de uitspraak van de be geleidingscommissie over het geschil negatief zijn voor de werknemers, dan zullen zij afzien van elke harde actie. Gepromoveerd: Tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen: J. L. Tiggelman en W. Verhagen (R.U. Lei den) A. F. W. Klukhuhn en L. Reijn- ders (Universiteit van Amsterdam), R P. Nederpelt (T.H. Eindhoven). Gepromoveerd tot doet. in de genees kunde: B. Moaz (R.U. Leiden), J. V. L. van den Brande en R. F. Wester man (Erasmus Universiteit), J. G. N. Snijder (Vrije Universiteit). Gepro moveerd tot doctor in de sociale we tenschappen: R. Melzer-Jerosolimsky, L. H. Mulder (universiteit van Am sterdam). Gepromoveerd tot doctor in de landbouwwetenschappen: P. J. Pont (L. H. Wageningen). Burgemeester Tot burgemeester van Warnsveld is met ingang van 1 juli benoemd mr. W. W. Hopperus Buma (hervormd, lid van de PvdA, 46 jaar), die sinds 1958 burgemeester is van Dwingeloo. RAUWERDERHEM De 18-jarige A. van der Meer uit Oosterlittens is gisternacht, toen hij op de weg van Irnsum naar Sneek fietste van achte ren geschept door een personenwagen. Het slachtoffer reed met twee andere fietsers. De bestuurder van de auto zegt dat hij de fietsen niet heeft ge zien. Het weer was ter plaatse mistig. WOUDSEND Op de weg van Woud send naar Balk (Fr.) is een auto in een bocht van de weg geraakt en na een lantaarnpaal te hebben geraakt te gen een boom gebotst. De 22-jarige J. Dedum werd daarbij op slag gedood. De bestuurder van de auto, de even eens 22-jarige J. F. M. Nagelhout uit Woudsend, is ernstig gewond in een ziekenhuis te Sneek opgenomen. HEINEKENSZAND Op de Oude Kamerseweg te Heinkenszand (Zee land) is de 32-jarige K. Borrejans uit Sittard met zijn wagen uit een boéht gevlogen en in een sloot terechtgeko men. De man was op slag dood. Vervolg van pagina 1 land, Duitsland en Zwitserland wor den of zijn maatregelen getroffen om de toevloed van buitenlandse werkne mers af te remmen. Ook de Neder landse regering zou volgens de heer Grasman een zekere remming willen invoeren. Er bestaat nu de mogelijk heid dat over deze zaak op EEG-ni- veau beslist zal worden. Het is vol gens de heer Grasman bepaald niet denkbeeldig dat er een regeling komt voor de toelating van werknemers buiten de EEG. Zou een EEG-land hiervan afwijken dan zouden de overi ge partners ook het recht hebben er van af te wijken. Het beleid inzake de buitenlandse werknemers dreigt daar mee onoplosbaar te worden, aldus de heer Grasman. Een aparte conferentie over deze kwestie zou daarom wense lijk zijn, meende hij. Belangrijk vindt de heer Grasman ook de maatregelen die zijn voorgesteld om de werkgelegenheid in EEG-ver- band te verstevigen. De EEG-commis- sie heeft bijvoorbeeld het voorstel een regionaal fonds op te richten dat met eigen middelen zwakke regio's in de EEG zou kunnen versterken. Het con gres zou een belangrijke bijdrage he gres zou een belangrijke bijdrage heb ben moeten leveren om de instelling van zo'n fonds te concretiseren. Dit zelfde geldt voor het plan van de Eu ropese commissie een Europees cen trum voor beroepsopleiding op te richten, dat zich bezig zal moeten houden met vraagstukken over om- her- ein bijscholing. Zo'n centrum zou coördinatiewerkzaamheden kunnen verrichten, richtlijnen kunnen opstel len en er vooral toe kunnen bijdragen dat de EEG-partners van eikaars aan pak van de problemen kunnen leren. Op het congres zou ten slotte de wer king van het permanente comité van de werkgelegenheid en het Europese sociale fonds nog eens kritisch zijn bekeken. Het Europese sociale fonds heeft bijvoorbeeld jarenlang op een laag pitje gestaan en krijgt nu bergen werk te verzetten omdat de mogelijk heden ervan aanzienlijk zijn uitge breid. Volgens de heer Grasman heeft vooral Duitsland een sterk beroep ge daan op het fonds, zodat het even wicht met de andere landen verloren dreigt te gaan. Ook de mogelijkheid een Europese cao af te sluiten zou op het congres besproken zijn. Via zo'n cao zouden volgens de heer Grasman met behoud van de onafhankelijkheid van de con tractsluitende partijen een aantal al gemene afspraken geformaliseerd kun nen worden, bijvoorbeeld een vakan tieregeling, de tijdsduur van cao's, en zovoorts. Ed. Laurens Continental Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten, dat iedere student, die zijn studie heeft voltooid, een deel van de studiekosten, die hij heeft gemaakt, moet terugbetalen aan het rijk Hem of haar wordt dan een heffing opgelegd (academicibelasting), die af hankelijk is van het inkomen, van de duur van de studie, van het resultaat en ook van de kosten van de studie. De hoogte van de heffing zal in geen geval afhankelijk zijn van de bijdrage, die de ouders van de student aan de studie hebben betaald. Staatssecretaris Klein (onderwijs) heeft gisteren deze beleidsbeslissing meegedeeld. Hij heeft verder met een aantal opmerkingen de discussie, die over het stelsel van studiefinanciering MONNIKKENDAM Bij een fronta le botsing op de E-10 bij Monniken dam zijn gistermiddag drie mensen om het leven gekomen. Het ongeluk was het gevolg van een verkeerde in haalmanoeuvre op de tweebaansweg. Een personenauto botse frontaal op een tegemoetkomend busje. De bestuurster van de auto was mevr. J. de Boer-Theys (52) uit Sneek. Zij was op slag dood, evenals de bestuur der van het busje, de 58-jarige J. M. Cambach uit Amsterdam. Zijn 81-jari- ge schoonvader F. M. Meijer uit Am sterdam overleed op weg naar het zie kenhuis. zal ontbranden, aangezwengeld. Het is de bedoeling, dat het nieuwe stelsel voor het studiejaar 1974-'75 zal gelden zowel voor het wetenschappelijk on derwijs als voor het hoger beroepson derwijs. In een discussienota, die de staatsse cretaris schreef voor de fractie van de PvdA, wordt, om de gedachten te be palen, voor het terugbetalen van de studieschuld een heffing genoemd van een half procent van het inkomen voor elk jaar dat men heeft gestu deerd. Wie bijvoorbeeld zeven jaar heeft gestudeerd zal in het totaal, ge spreid over een groot aantal jaren, 3,5 pet van zijn inkomen moeten betalen. GEEN DREMPEL In geen geval mag, volgens de opvat tingen van de staatssecretaris, het col legegeld een drempel zijn om de stu die te gaan volgen. Het liefst zou hij zien, dat de student niet meer finan cieel afhankelijk zou zijn van zijn ou ders. Maar vast staat wel. dat de ou ders moeten blijven betalen. Het zou de schatkist 250 miljoen gulden kos ten. Staatssecretaris Klein geloofde niet, dat hij de minister van finan ciën voor zijn idee zou winnen. Wel zou de student, die toch onafhan kelijk wil zijn van zijn ouders, een le ning kunnen aangaan tegen een gema tigde rente. Deze lening zou dan naast de speciale heffing, moeten worden terugbetaald. De ouders, die voor de student betalen, krijgen extra kinder bijslag en kinderaftrek. Hetis mis schien wenselijk, opperde de staatsse cretaris, dat deze bijslagen recht streeks naar de student gaan. Volgens de berekening van dr. Klein komt 40 procent van de rijkstudietoe lagen, weliswaar na verloop van tien jaar, weer terug in de schatkist, maar door de inflatie en het renteverlies is dit percentage in feite maar 20. Het stelsel van studiefinanciering dat nu op stapel staat, en waarqver de staatssecretaris een uitvoerige discus sie hoopt te voeren met universitaire wereld, moet ook gezien worden als een onderdeel van het inkomensbeleid. Binnenkort krijgt de Tweede Kamer een nota over de plannen van de staats secretaris. Warm Van onze weerkundige medewerker De boeren hebben het weer wel gerui me tijd deze maand zeer mee. Het hooi droogt prachtig, geurt verrükke- lijk en zal ongetwijfeld te zijnertijd door het vee beter gepruimd worden dan het bij voortdurend regenachtig weer gewonnen hooi in de junimaand van vorig jaar. Terwijl er nu alleen de eerste paar dagen van juni regen van betekenis is gevallen, was juni 1972 over het hele land gemiddeld te nat, met vooral in het oosten veel regen: Hellendoorn 135 mm en in De Bilt in totaal 41 uur regen tegen normaal 32. De ene na de andere storing kraam over, en de aan gevoerde lucht was herhaaldelijk on stabiel. Vlissingen noteerde in die maand 20 dagen met 0.1 mm of meer neerslag (normaal 13). Gemert o.a. 14 dagen met 14 mm of meer regen (nor maal 10). Op dit ogenblik kijken wij aan tegen een hogedrukzone van de Azoren via Biskaje tot Scandinavië. Dankzij dit systeem, dat momenteel wel in beteke nis afneemt, zal het weer vandaag overal droog zijn met bij zuidelijke winden zomerse middagtemperaturen van 24 tot 26 graden in het binnen land. Woensdag is er kans op enkele buien of onweer: de oceanische akti- viteiten zijn tenslotte niet geblok keerd, maar daarna herstelt het weer zich in de tweede helft van deze week met zonnige perioden, echter wel met enige daling van temperatuur. De ba rometer op het weerschip J ten wes ten van Ierland liep gisteren met een vaartje van 5 mb in 3 uur tijd om-, hoog bij harde noordwesten wind. Nee, we behoeven waarlijk niet ontevreden ie zijn over de huidige maand. In Oostenrijk denkt men er wel even anders over, want daar verre gende het vakantieweer gisteren to taal: Innsbruck 18 mm neerslag bij maximaal 14 gr. C., Salzburg 11 mm bij maximaal 19 gr. Enkele thermische hoogstandjes van maandag: Hannoven 17 gr. Dresden 24, Düsseldorf 24, Trier, 25, Trapani in Zuid-ltalïé 17, Lissabon 33, en In Salah op 27 graden noorderbreedte en 2 graden oosterlengte in Algerije: 47 gr. C. Het noord-Italiaanse station An- cona rapporteerde gisteravond om 7 uur zwaar onweer. en loes meet beoorde te sl 1' d" te w'i de 'BT ®en en 1 nietigend de beschuldigingen van Dean te nv etigend zijn en er is geen re- aan te nemen dat het niet zo zal president Nixon toegeven dat 'ch op betreurenswaardige wijze laten misleiden, maar zal hij idige voorkennis blijven ontken- heeft een medewerker van het Huis tegen de Washington Post lard. ia Mitchell, de vrouw van oud ter van justitie John Mitchell, tegen het persbureau UPI ver- 'Ik zal er, verdorie, voor zor- dat mijn man niet opdraait voor 'eer de president'. Volgens haar Nixon van te voren alles van Wa- te. 'Hebt u enig idee hoe vaak nian met de president wegge- is op diens jacht Sequoia?' vroeg Mitchell. Volgens haar heeft fflan vele avonden met de presi- doorgebracht om de strategie Nixons verkiezingscampagne te Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ontvoering en mishandeling van de bekende Haagse organisator Jacques Senf, vorige week in Den Haag, blijkt het gevolg te zijn van een aantal ver gissingen. Senf werd dinsdagnacht gekidnapt door een 36-jarige Chinees J. T.. die op eigen houtje een onderzoek was begonnen naar de moord op zijn beide ouders, twee maanden geleden in Den Haag. Een maand geleden had de Chinees contact gezocht met de Utrechtse paragnost Gerard Croiset. Deze zegde de zoon toe zijn capaciteiten ter be schikking van het privé-onder- zoek te willen stellen, maar hij zei tevens dat hij dat al leen wilde doen via de 39-jari- ge Haagse journalist H. H. Croiset dacht dat dat veiliger zou zijn, omdat d e Chinees dan niet het recht in eigen handen zou nemen. H, kon immers naar de politie gaan. Tijdens een van de besprekin gen tussen de Chinees, Croi set, de journalist en de 41-ja- rige persfotograaf G.D., meen de de paragnost sporen te zien op een plattegrond van Den Haag Enige tijd later ging het viertal per auto de stad in, in de hoop dat die sporen voor Croiset duidelijker zou den worden. In het centrum liet Croiset de wagen stoppen toen hij meende iets tc 'zien'. Hij gaf daarop een beschrij ving van een man, die iets met de moord te maken zou kunnen hebben. De journalist meende in die beschrijving stellig Jacques Senf te herken nen. Daarop ging de Chinees op aanwijzing van de journalist naar een Rijswijks restau rant, dat eigendom is van Senf. Men postte daar, maar Senf kwam niet opdagen. Een dag later reed de fotograaf langs het restaurant, toen hij de auto van Senf zag staan. Daarom waarschuwde hij de zoon van het vermoorde Chi nese echtpaar die met zijn broer cn ccn andere man naar het restaurant kwam. Toen Senf verscheen werd hij ontvoerd en naar de woning aan de Laan van Meerdervoort gebracht, waar de dubbele moord was gepleegd. Daar werd Senf hard aan de tand gevoeld, met als gevolg dat hij momenteel nog steeds in het ziekenhuis ligt. Toen de Chi nees duidelijk werd. dat Senf van niets wist, werden de fo tograaf en later de journalist gewaarschuwd, die echter niets deden en ook de politie niet waarschuwden. Tegen de fotograaf is proces verbaal opgemaakt, de journa list wordt niet vervolgd. Bei den hebben inmiddels toegege ven zich 'moreel verantwoor delijk' te voelen. De Chinees werd vorige week reeds opge pakt. Zijn broer, de 37-jarige P. T„ zit in Keulen en kon nog niet worden opgespoord. Ook de derde man is nog on vindbaar. 'Zeer doin' Volgens de politie hebben bei de journalisten 'zeer dom' ge handeld temeer daar Croiset, na het zien van enkele foto's van Senf, had getwijfeld, of hij wel de goede man was. Op instigatie van H. was de Chi nees toch tot zijn actie overge gaan. Volgens de politie heeft Senf niets met de dubbele moord uitstaande. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: maxi mumtemperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur: Am sterdam onbew. 22 graden 0 millimeter. De Bilt onbew. 23 0. Deelen licht bew. 23 0. Kolde onbew. 21 0. Eindhoven licht bew. 24 0. Den Helder licht bew. 19 0. Luchth. R'dam licht bew. 22 0, Twente licht bew. 23 0, Vlissingen onbew. 20 0, Zid-Limburg licht bew. 24 0. Aberdeen zwaar bew. 19 0. Athe ne licht bew. 24 0, Barcelona onbew. 28 0, Berlijn onbew. 22 0. Bordeaux onbew. 26 0. Brussel licht bew. 24 0. Frankfort half bew. 24 0. Genève licht bew. 25 0. Helsinki licht bew. IS 0. Innsbrück regenbui 14 18, Ko penhagen onbew. 21 0, Lissabon hall bew. 33 0. Locarnc licht bew. 30 0. Londen onbew. 25 0. Luxemburg niet ontv., Madrid lichl bew. 31 0, Malaga geheel bew. 29 0, Mallor- ca onbew. 31 0, MUnchen zwaar bew. 19 4, Nice zwaar bew. 25 0, Oslo lichl bew. 24 0, Parijs lichl bew. 24 0. Rome niet ontv.. Spilt regen 23 0.4. Stockholm onbew. 19 0, Wenen onbew. 21 0. Zürtch zwaar bew. 24 0, Casa Blanca niet ontv.. Istanboel licht bew. 21 0. Harllngen 0 21-12.35: Delfzijl 2.33-14.33 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5