Alfrink: kerk raakt invloed snel kwijt Een pasgeboren poesje in de bus c De mens Van Gogh in knap solo-toneel J Kritiek uit Australië op gereformeerde kerken Bewijs voor plaats van Heilig Graf Trouw K wartet Graham wil weer eenvoudig worden Vandaag in het Holland Festival Afgelaste concerten in Holland Festival Eén dominee voor hervormd en gereformeerd vandaag Beroepings- werk h Wij ontviiigei TROUW/KWARTET DINSDAG 19 JUNI 1973 KERK/KUNST T2;| Van een verslaggever VILLANOVA Tien jaar gele den stond de kerk in de wereld hoger aangeschreven dan ooit de laatste eeuwen. Nu heerst overal apathie. De voornaamste oor zaak hiervan is de wijze van ge zagsuitoefening in de kerk. _Dit heeft kardinaal Alfrink gisteren gezegd in een rede die hij hield op een symposion over de toekomst van de kerk van de universiteit van Villa nova in de Verenigde Staten. Alle mensen moeten bewust meebou wen aan de toekomst', aldus de kardi naal. Wij moeten ze, aldus de kardi naal leren dromen over een nieuwe wereld van broederschap en vrijheid, zoals Martin Luther King een droom en een visioen had en zoals paus Jo hannes de profeet was van een nieu we kerk in de toekomst. Onderzoekingen in Duitsland en de VS hebben, zo zei de kardinaal, uitge wezen dat de invloed van de kerken op de samenleving aanzienlijk is ge daald. Er is dan ook kritiek op de kerk. veel kritiek. 'Wij zullen deze kritiek grondig moeten bezien en gaan werken aan een nieuwe kerk voor de toekomst van de samenleving. Kardinaal Alfrink: 'Nu wordt de loka le bisschoppen, die met grote zorg het welzijn van de hun toevertrouwde ge lovigen behartigen vaak te weinig ruimte gegeven, tot schade van hun TOME (CIC) Bij uitgravingen on- der de Heilige Grafkerk in Jeruzalem hebben archeologen een steengroeve ontdekt, die een belangrijke steun vormt voor de theorie, dat hier de plaats is van Christus' graf. De resul taten van de onderzoekingen worden uitvoerig meegedeeld in de Osservato- re Romano. Sinds 1960 wordt de Heilige Grafkerk gerestaureerd. Sinds kort zijn de staalconstructies verwijderd, die al se dert 1931 de kerk tegen instorting moesten behoeden. Zo komt nu de an tieke kruisvorm van de basiliek weer ten volle tot gelding. De restauratiewerkzaamheden geven bovendien gelegenheid tot topografi sche onderzoekingen. Zo kwam tussen de heuvel Golgotha en het graf het bestaan van een diepe spleet te voor schijn. Archeologen houden het er volgens de Osservatore Romano op, dat die spleet veroorzaakt is door de aardbeving, toen Christus stierf. Kardinaal Alfrink eigen moreel gezag, dat in de afgelo pen jaren soms bijzonder hoog was gestegen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De gereformeerde kerken in Australië hebben beslo ten, hun zusterkerk-relatie met de gereformeerde kerken in Neder land te beperken. De synode in Geelong sprak uit, dat ze grote bezwaren heeft tegen de nieuwe theologie. Ze is van mening, dat de gereformeerde kerken in Nederland tekort geschoten zijn in het uitoefe nen van de noodzakelijke tucht in de ze zaak. De synode bepaalde, dat een predi kant uit Nederland voortaan niet meer zonder meer beroepbaar is in Australië. Aan de bevestiging zal nu eerst een 'colloquium doctum' (letter lijk: geleerd gesprek) vooraf moeten gaan. Ook predikanten, die in Austra lië op bezoek zijn, zullen alleen mo gen preken, nadat met hen een bevre digend gesprek gehouden is over hun standpunt ten aanzien van het gezag van de Schrift en het bindend karak ter van de confessie. Attestaties van leden uit Nederland worden geaccep teerd, maar de synode spoorde de ker keraden aan, met denieuwkomers een gesprek te hebben over hun houding tegenover Schrift en belijdenis. De synode zal er in een brief bij de De redactie behoudt zich het recht ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Snelverkeer - Joh. de Heer schreef zo'n vijftig jaar terug in 'Het Zoeklicht' hoe er dage lijks mensen werden geofferd op het altaar van de Moloch 'snelverkeer.' Dat geldt voor heel de 'beschaafde' wereld nu nog. Het totaal aantal do den bedroeg voor Amerika en West- Europa samen plm. 150.000 per jaar plus een veelvoud aan zeer ernstig ge wonden! Verreweg de meesten daar van zijn jonge mensen. Is de jeugd ïiu hier de schuldige? Neen en nog eens neen! De schuldigen zijn wij, de oudere generaties, die dit onmenselij ke snelverkeer hebben goedgekeurd en aangemoedigd, onder het motto dat snelverkeer voorrang dient te heb ben. Met dit officieel sanctioneren van De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor ri.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. de voorrangsregel wordt bij elke op komende generatie de indruk gewekt dat snelverkeer in wezen ongevaarlijk is, mits.Vandaar dat het ook die jongeren zijn die de klappen op moe ten vangen om het bloedige leergeld te betalen. In plaats van de jongeren tegen zichzelf te beschermen en hen te wijzen op de goddelijke regel dat langzaam verkeer voorrang dient te hebben. Deventer Duivelse popmuziek Het artikel over G. J. Nijhof, die op de bondsdag in Leeuwarden de 'Dui velse popsound' belicht (T/K van 1 juni) bereikte mij op die dag dat hier de film onder de titel 'Waarom zou de duivel alle goede muziek bezitten?' in première ging. De titel van deze film is ontleend aan een lied van Larry Norman, pop-zanger van de Je- zus-family. En de film geeft, behalve een documentair verslag van het 'Fes tival for Jesus' in Londen van het af gelopen jaar; een duidelijk beeld van wat popmuziek kan zijn in een chris telijk getuigenis. Popmuziek is een bepaald soort muziek, welke verschil lende thema's kan hebben. De heer Nijhof haalde o.a. aan: revolutie en drugs. Maar ik weet niet, waarom hij verzwijgt dat het thema evengoed Je zus in focus kan zijn, en de aanbid ding van de God van de bijbel. Het zal ieder christen duidelijk zijn, dat satan geen scheppend vermogen heeft. Hij gebruikt bestaande zaken b.v. de muziek om zichzelf te verheer lijken. Maar God is de schepper van de muziek. Terecht zegt daarom Larry Norman: 'Als God de muziek heeft ge schapen, dan schiep hij alle akkoor den en noten, en niet alleen maar een selectie.' Ik ben het met de spreker eens dat er 'duivelse popsound' be staat. Maar dat vindt dan in de eerste plaats zijn oorzaak in de personen die deze muziek maken. Musici, die Jezus op het oog hebben, produceren een 'goddelijke popsound.' Londen Nederlandse gereformeerde kerken op aandringen, de trouw aan het Woord Gods en aan de belijdenis van de kerk te bewaren en de vrede van Christus in haar midden te herstellen. Zij heeft een nieuwe studiecommissie be noemd. die aan de volgende synode (in 1976) rapport moet uitbrengen over de verdere ontwikkelingen en met name ook over het nieuwe onderteke ningsformulier. Zondag is in de Au stralische gereformeerde kerken een bijzondere bidstond gehouden voor de Nederlandse zusterkerk. Reactie Prof dr. K. Rundia (van 1956 tot 1971 zelf in Australië) schrijft in het Cen traal Weekblad, dat het een volkomen onjuiste reactie in Nederland zou zijn, als men zich met een schouder ophalen van de Australische syno deuitspraak zou afmaken. Ten eerste zijn verreweg de meeste Australische gereformeerden afkomstig uit de gere formeerde kerken in Nederland. Ver der spreken ze volgens prof. Runia in feite namens alle kerken, waarmee de Nederlandse gereformeerden een der gelijke relatie onderhouden. 'Zowel in Amerika, als in Zuid-Afrika, in Nieuw-Zeeland als in Schotland worden soortgelijke klanken gehoord. Vele andere kerken zouden misschien neg veel feller en veroordelender wil len spreken. Als onze synode straks de brief van de Australische kerken ontvangt, zal ze die serieus moeten behandelen. Onze kerken zullen eer lijk de vraag onder ogen moeten zien: zijn we wel op de juiste weg?' aldus de Kamper hoogleraar. MADRISON Billy Graham geeft er soms de voorkeur aan, in een eenvou dige dorpsgemeente te prediken in plaats van grote stadions vol mensen toe te spreken. Hij heeft dit zondag gezegd, kort voordat hij een tiendaag se kruistocht begon in Georgia. 'Als ik hier in Georgia die kleine kerkjes zie, begin ik erg te verlangen naar een terugkeer naar een kleine gemeente met een kleine baptisten- kerk. Ik zou graag af willen van wat ik nu ben en weer een onbekende evangelist willen worden. Als de Heer dat wil, zei hij, zal ik mij terugtrek ken. Ik weet niet of ik deze grote sta dionbijeenkomsten kan volhouden'. Het gevolg is dat de gelovigen hun of fervaardigheid voor de kerk opgeven of hun offers 'verbergen' in initiatie ven buiten de bisschoppen om of zelfs in ondergrondse kerken afwachten. Ideaal zal de kerk in deze wereld nooit worden, meent kardinaal Al frink, maar er zijn wel enige richtlij nen te geven om dit ideaal in tal van omstandigheden zo goed mogelijk tot stand te brengen. De kerk van de toe komst zal naar de opvatting van kar dinaal Alfrink een open kerk zijn. Een kerk die uitnodigt en een beroep doet op de medeverantwoordelijkheid van allen om het welzijn van allen en daardoor ook de wil van god te die nen. Geen grote sekte dus die zich af sluit omdat zij alles beter weet. De kerk van de toekomst zal volgens kardinaal Alfrink ook een oecumeni sche kerk zijn. 'Zeker weet ik, dat paus Joannes juist de vernieuwing van de r.k. kerk heeft ingezet om de oecumenische mogelijkheden groter te maken. Geen terugkeer naar een oude verstarde kerk, maar hereniging van een vemieuwe kerk van de toekomst.' Holland Festival '73 AMSTERDAM Stadsschouwburg 20.15 uur: Land scape, A slight ache. Concertgebouw 20.15 uur: Cleo Laine John Dank- worth Quartet. DEN HAAG Diligentia 20.15 uur: Amati Ensem ble. ROTTERDAM De Doelen 20.15 uur Poetry Inter national. Piccolo Theater 20.15 uur: Eva Peron. GOUDA St Janskerk 20.00 uur: Ned. Bach- vereniging. UTRECHT Geertekerk 20.30 uur: De wonde ren van de Heilige Nicolaas. AMSTERDAM Het concert dat het Residentie Orkest op 29 juni in de Kurzaal in Scheveningen zou geven kan geen doorgang vinden. Het voor naamse onderdeel van het program ma, het werk 'Pole' van David Porce- lijn is niet vroeg genoeg gereed geko men om het theater-aandeel daarin, dat door Koert Stuyf zou worden ver zorgd, nog voldoende voor te berei den. Overwogen wordt om 'Pole' in het volgende Holland Festival te brengen. Ook het concert dat Het Nederlands Kamerorkest op zaterdag 23 juni in De Rijp zou geven, gaat niet door. Oorzaak hiervan is, dat de voorberei dingen voor de opera Rodelinda van Handel, waaraan ook het Kamerorkest meewerkt, teveel tijd in beslag ne men. Voorts heeft de NCRV meegedeeld dat het concert op 6 juli in De Doe len te Rotterdam door de NCRV Vo caal Ensemble, het Nederlands Ka merkoor en het versterkt Amsterdams Kamerorkest geen doorgang zal vin den. Tijdens dit concert zou het NCRV Vocaal Ensemble onder Marti- nus Voorberg een uitvoering geven van 'Canticum Canticorum Salomonis' van Penderecki, waarvan dit koor on langs de wereldpremière in Lissabon gaf. HINDELOPEN Nadat eerst in 01- deboorn een gereformeerde predikant is aangesteld als pastoraal verzorger ook voor de plaatselijke hervormden is thans in Hindelopen een hervorm de dominee tevens als predikant bij de gereformeerden aangesteld. Het is ds. H. A. van Olst. Officieel heeft ook hij de pastorale zorg voor de gereformeerden op zich genomen, maar in feite vormen de gereformeer den en hervormden in Hindelopen nu een gemeente. Er is een gezamenlijke kerkeraad, die eèns per maand samen komt. De samenwerking tussen de hervorm de Muiderkerk-gemeente en de gere formeerde Funenkerk-gemeente in Amsterdam bevalt goed. De beide ker- keraden hebben besloten met ingang van 1 januari 1974 geheel samen op te trekken. De centrale kerkeraden van beide kerken stemmen met het be sluit van de wijkkerkeraden in. Scriba ds L. L. Blok van de hervormde ge meente tekent in zijn blad hierbij aan: 'Wij hopen dat deze samenwer kingsprocedure als model kan gaan dienen voor ontwikkelingen in anderp wijkgemeenten'. Jules Croiset door Damnis de Geus DEN HAAG Jules Croiset, die eerder naam maakte met zijn solo toneel uit de dagboeken van de Comte de Lautreamont (Maldoror), geeft in zijn nieuwe programma 'Een zekere Vincenteen knap, boeiend en suggestief toneeiportret van de mens Vincent van Gogh. die ons tijdens en na zijn leven met zoveel onopgeloste vragen liet zitten. Croiset wil met zijn portret, dat zon dagavond in de Koninklijke Schouw burg in het Holland Festival in pre mière ging, trachten een antwoord te geven op de vraag welke mens er toch achter deze grote schilder schuilt. Hij wijdde, er een uitvoerige studie aan. Hoe dieper hij spitte, des te meer werd hij gestimuleerd om aan de re sultaten van wat hij zijn 'onderzoe kingstocht' noemt op een zo eenvou dig mogelijke wijze en voor een zo breed mogelijke groep geïnteresseer- dep uiting te geven. Het is van Jules Croiset een wijs be sluit geweest, dat hij niet heeft ge tracht het hele leven van Van Gogh op het toneel te verbeelden. Dat zou hem voor onoplosbare problemen heb- bep gesteld, al moet worden gezegd dat ook alleen al het ensceneren van enkele belangrijke perioden uit Van Gogh's leven een bijna onmogelijke opgave is. Daarom geen Parijs, Aries en Saint- Rémy. Wèl de Boringa, Etten, Den Haag en Drente. Croiset is uitgegaan van de vele honderden brieven van Vincent aan zijn onmisbare broer (ADVERTENTIE) Afbraak in Beek Naar aanleiding van de vragen Van de hec.* Beekmans aan de minister over de afbraak van een riante woonwijk in Beek (honderd woningen) enkele aanvullingen. De eigenlijke grieven van de bewoners zijn: als de wijk moet wijken voor de in Limburg zeer gewenste werkgelegenheid (indus trie), dan hadden zij graag concreet gehoord, wanneer men ongeveer denkt te beginnen met nieuwbouw. Vervolgens: toen de DSM nog over woog de vrijgekomen woningen op korte termijn te verhuren, heeft de gemeente Beek het bedrijf laten we ten, dat men beter af kon gaan bre ken 'want dan zou de bereidheid van de overige bewoners om naar andere behuizing om te zien, vanzelf wel toe nemen.' Grote wrevel bestaat over de verhuisvergoeding. DSM-personeel krijgt 2000 gulden. Niet-DSM-ers ont vangen niets. Zelfs 2000 gulden is een luttel bedrag vergeleken met de wer kelijke kosten. Meer menselijke bena dering. morele en feitelijke steun van dc burgerlijke overheid zouden veel ergernis voorkomen hebben. Kerensheidc H. Kuiper InKerk en Wereld, het blad van de vrijzinnige hervormden, vertelt prof. dr. P. Smits over zijn bezoek aan Marokko. In een korfje voorin de bus verzorgde de jonge reisleidster een poesje, dat zij had geadopteerd. Het viel prof. Smits op hoe de Marokkanen hun ezels slaan en 'hoe ruw het toe gaat op de markten waar allerlei dieren worden verhandeld.' Prof. Smits: 'Maar een jonge Hollandse vrouw werd met ontferming bewogen over een pasgebo ren poesje en toen ze tegelijk met ons terugreisde in het vliegtuig naar Holland had ze het diertje bij zich en verzorgde het goed tijdens de vlieg tocht. Dank zij haar goede zorgen was het in en kele weken flink bijgekomen en het gaat zonder twijfel een goede toekomst tegemoet in haar boer derijtje in Drenthe. Deze op zichzelf niet zo opzienbarende reiserva ring werd voor mij willekeurig tot een symbool. Ik leerde er nog weer helderder door inzien dat het zo uiterst actuele wereldvraagstuk van de ver houding van de rijke en arme landen niet slechts een zaak is van rechtvaardigheid tegenover men sen, maar al evenzeer tegenover dieren.' De evangelische broedergemeente bezint zich nog steeds op de positie van hhet handelsbedrijf Ker sten (eigendom van de kerk) in Suriname. Dc Su- riname-zending bericht daarover: 'Een paar jaar geleden werd voor het eerst over Kersten geschreven. En wel in ongunstige zin. Het bedrijf (van de internationale Broederge meente) zou niet deugen in het Suriname van vandaag. Het zendingsbestuur stelde via zijn financiële com missie, een kleine commissie in, die de medewer king van de voorzitter van de beherende stichting kreeg. Een eerste rapport is inmiddels binnenge komen. De belangrijkste conclusie was wel, dat de tegen het bedrijf geopperde bezwaren in de prak tijk gelukkig nogal meevallen en dat het beleid ten opzichte van de kerk in positieve zin werd omgebogen. Toch gaat de discussie en de rapporte ring verder. Er wordt namelijk niet alleen op cij fertjes afgegaan. Een overname van Kersten door Suriname stuit ook op meer problemen dan men op het eerste gezicht geneigd is te denken. Het is duidelijk: wat betreft de toekomst van het bedrijf en zijn plaats en functie in de kerk bestaan er nog allerlei vragen en problemen. Daar is al veel en moet nog meer over worden gesproken. Kort geweden vond op Jamaica een bespreking plaats tussen de beherende stichting en de Surinaamse Broedergemeente. In juli wordt deze bespreking in Bazel voortgezet. Het Zeister Zendingsgenoot schap zal daar ook bij tegenwoordig zijn. In Bazel moet een voorstel worden opgesteld ten behoeve van de internationale synode op Jamaica in 1974.' In De Wekker, het christelijke gereformeerde weekblad, schrijft ds J. H. Velema over de 25-jari- ge I. C. C. C. (internationale raad van christelijke kerken, tegenhanger en tegenstander van de we reldraad van kerken). Hier is het slot van ds. Ve- lema's artikel: 'We weten niet wat de toekomst brengen zal, ook voor de ICCC niet en ook niet voor onze kerken Uit de kerkbladen m.b.t. ICCC. We hopen dat de ICCC zal blijven strijden voor het geloof den heiligen overgeleverd en dat ze dat nok zal willen doen, als haar leden het niet steeds met Amerikaanse, felle, maar soms ook oppervlak kige benadering eens zijn en proberen hier enig tegenstuur te geven. Het grote doel dat de ICCC najaagt kan en moet ons aller instemming hebben. Maar het moet de instemming van de ICCC hebben dat men dit doel hartelijk kan onderschrijven zonder dat men elke weg die men naar dit doel gaat als de enig juistcweg ziet en niet elke strijdmethode bij voor baat toejuicht. Het lijkt me voor de toekomst van de ICCC en voor het lidmaatschap van onze kerken van grote betekenis dat men daar oog voor heeft. Dan zal men op den duur zich ook moeten bezinnen op de waarachtige eenheid van allen, die Christus in onverderfelijkheid liefhebben. Er blijft voor de ka mende vijf en twintig jaar, als God ze ons geeft, nog veel werk over!' Tenslotte een curieus verhaal en een verzoek in De Oogst, het maandblad van het Amsterdamse 'Tot Heil des Volks: Tijdens een korte vakantie in Duitsland hoorden we van christenen dat het verschillende malen was voorgevallen dat automobilisten een lifter hadden meegenomen die, nauwelijks in de wagen, begon te spreken over het Koninkrijk Gods en moeilijke tijden die de gelovigen staan te wach ten. Hij spoor de inzittenden aan om vooral de wederkomst van Christus te verwachten en was daarna plotseling uit de wagen verdwenen! Dit moet kortgeleden en verschillende malen hebben plaatsgevonden. Nauwelijks thuis van die enkele dagen vakantie, kreeg ik van een predikant een brief, waarin hij vertelde van dezelfde geschiedenis die hem onwaarschijnlijk voorkwam, maar vol strekt niet onmogelijk. Hij schrijft: 'Nu staat het voor mijn besef vast dat, als dit allemaal echt is gebeurd, de lifter een engel moet zijn geweest. Vraag: hebt u dit verhaal ook wel eens gehoord? Bent u bereid in het blad 'Oogst' eens te vragen of enkele lezers daarvan werkelijk zulk een erva ring hebben gehad?' Wel, daartoe zijn we graag bereid en als u echt iets zelf heb ervaren, dan zul len we dat graag vernemen. Het gaat dus niet om iets dat u géhóórd hebt, hoe interessant dat ook kan zijn, maar om iets dat u zelf hebt beleefd en dan heb ik daarbij graag uw toestemming om de gegevens aan die predikant door te geven. Ja, we geloven in een tijd van steeds scherpere tegenstel lingen. Terwijl theologen als prof. Kuitert bewe ren dat engelen helemaal niet bestaan, worden an dere mensen de ogen geopend zodat zij ze zien.' KLEINE KRANT Ver van de Watergate-prodq verschijnt de streekkrant ons dorp. Niet iedere eens per week is voldoende j. ons op de hoogte te houden daif ons nog steeds kunnen verpozen^" dancing De Molen, de Bambino-! in de disco Eldorado, terwijl i Elmi Cafetaria zich niet onbe laat. Ik weet, dat het uit de i lettertjes, wie er geslaagd zijn f het N.I.L.diploma Elektrisch Beginners, het zijn de heren..I ach, u kent ze toch niet. ZondajL ,zou ik eigenlijk om half elf int sel moeten zijn om daar de Hjfra voor alle weggebruikers bij te om daarna dan natuurlijk aan d tozegening mee te doen. Jamra kan niet. Dan maar gewoon, ondtvai hoge ogen. Maar dat is lang niet len Ik kan een bruidsjurk, maat 3 hel pen, tegelijk met een bromfiets kei geot met verzekering of, daar Gal dan weer een kalfvaars en GY nn< wat dat dan ook wezen moge. wordt mij de vraag gesteld of eenvoudige wijze GELD wil v- gen. Vrouwen worden gevraagd ]J enkele uren per dag, maar dat b de grens. Niet aan te. raden, dat ir Ik heb ook geen zin in de jaar 11 bedevaart naar Scherpenheuvel broedermeesters die mijn opga* ■)'r wachten zullen dat tevergeefs Dan wordt ik weer meer geïntri }ve door de Open Dag van de h »ei school, een dorp verderop. Daar }s* ven mijn gedachten even haken f'- levensschool! Misschien wat amb in de benaming, maar toch tre! Want voor het leven moet je nj dat is wel duidelijk. We leren 00 stad voor alles, maar hier latene0' weten dat het leven zelf iets is c 'ut leren. Misschien om mij daarai ad herinneren, dat mijn ogen g dwalen door deze kleine kranl 'or dwalen door deze kleine krant van de Watergate-toestanden. an: Theo in Parijs, die hem financiële en morele steun verleende. In de bijna zeven kwartier durende monoloog, die door een geraffineerd gebruik van het speelvlak, licht en donker en heel weinig attributen allerminst mono- toom is, blijft Theo op dc achter grond. De sociaal-bewogen prediker die Vin cent in het armetierige Belgische mijngebied was. komt in de interpreta tie door het verbazingwekkend inle veringsvermogen van Croiset ontroe rend over. Subtiel en gevoelvol ge tuigt hij van zijn verliefd zijn op Kee. Haar familie wil hem niet accepteren en dat is een van de grootste teleur stellingen uit'zijn chaotische leven. Schitterend heeft Croiset êe Drente periode geënsceneerd. De wijsheid en de pracht van het Drente land inspi reerden Van Gogh tot uitzinnige taaisymfonieën, woorden komt hij te kort voor die ode op de natuur. Croiset is er blijkens deze hommage- aan Van Gogh in geslaagd iets van dat niet te blussen vuur over te brengen, waaraan de schilder zich in zijn leven voortdurend heeft gewarmd. Zij die iets over" Van Gogh weten zullen deze produktie, waarvoor Harry Mooten subtiele, melancholieke muziek com poneerde. wellicht meer aprreciëren dan zij die voor 't eerst iets over zijn leven vernemen. In dat laatste geval kan deze Holland Festival produktie van eigen bodem toch ten minste het bezoek aan de verschillende Van Gogh-tentoonstellingen stimuleren. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Wemeldinge (toei Bos te Bruinisse; te Lunteren: bias te Huizen; te Vreeland drs Th. Boas, kand. te Leiden. Aangenomen naar Pijnacker: G van Hoogstraten te Gorinchem. Overleden: J. D. de Stoppelaal em. pred. te Laren (NH). Was kant te Zevenhoven. Wommels, predikant, pred. te Souburg en ren. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht: A. van te Bennebroek; te Loppersum: Dijk te Dirkshorn; te Giessenbuin d te Krimpen a/dLek-Lekkerkerk: !oul Th. Muntendam, kand. te Kamp n/o Bedankt voor Assen: S. v. d. Lijloeg; 's-Gravenhage-Oost. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen: J. Manni. t®!;" W. Dr J* ulc Zon :oor burg; te Santpoort: A. te Den Haag-Zuid: te Rotterdai J J. P. Geels te Haarlem-C. Bedankt voor Ouderkerk a/d P. Zonneveld te Leerdam. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Oostkapelli Driessen, kand. te Utrecht, dij dankte vcor 14 andere beroepen? Rotterdam-Zuidwijk: H. Paul, kaJ Zoetermeer, die bedankte voor dere beroepen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: te Zeist: T. J. Prins schede. Kato wijk 'Na veertien jaren' door prof. i che van Bruggen. Uitg. Kok, Kamp» j«i< pag., prijs 19,90. Dissertatie vi Kamper vrijgemaakte hoogleraar 53(j0 'De datering van het in Galaten 2- noemde overleg te Jeruzalem'. De dodelijke dosis? door C. Sn oten Uitg. Gottmer, Haarlem, 86 pag., °2]9 ƒ7,50. Dit boekje bevat 'de si Ct h gedachten van een veldwerker,»-s. man-aan-de-basis, die men vroege Jj[ol4 toor noemde'. De auteur meec s.50i rationeel wetenschappelijk denk «iei te grote dossis aan het gelovig» wordt toegediend. 313 Wat zegt de dood over het I door Eberhard Jüngel. Uitg. S< m-joi Agendo, Apeldoorn, 160 pag., °'en 14,90. De auteur, hooglerai ^'1* Tobingen, wil als theoloog de mme sehe, sociologische en wijsgerige 'ivo ten aan 't doodsprobleem verani isl0e'n om de bijbelse visie op dood en ooivi; tot haar recht te doen komen. Makkelijk praten, ondertitel: een 190 y del voor alle mensen die met zie en beter-worden te maken he ers Uitg. Semper Agendo, Apeldoon 0 pag. (met ill.), prijs 12,90. Go« spreekbare bundel met bijdrage m sc o.a. Huub Oosterhuis, dr. J. J- u>oi. ices, ds. A. Klamer, majoor k Bosshardt en dr. Jan Wit. Esoy Het volk dat geen ziekte kent ,d« l* Taylor, 2e druk. Het geheim vi ajob, Hunca's voor een lang en geluld j^®3' ven. Hun oefening voor licha» i^; geest. Het geheim van hun vo< jjoo. Hunsa recepten en dieet-mett Uitg. Hollandia, Baarn. 197 hl >100. Rotterdam op langer zicht, A. c Wuii der Vet. In dit boek zijn artikel te 1 mengebracht, geschreven voor )n? gemeen Dagblad in de door A. rii— d. Vet geschreven rubriek 'Op 50 zicht'. Uitg. Kluwer, Deventer. 1( 5. - ƒ9,50. i-w; Het poppenhuisboek. Het zelf h, k. van poppenhuizen, poppcnnie» kai en poppen door Lis Paludan. j^Ko1 Zomer en Keuning, Wagening**riei 2 blZ - 6,90. 1-7.51 f1 so. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2