r Bezuinigingen op defensie geven problemen Sociale actieprogram van EEG in de ijskast UW r Hof verwerpt klacht Beieren tegen verdrag Watergate-verhoren in verband met Breznjew uitgesteld estrijding flatie mislukt' !n deze krant |inet-Den Uyl gt kans van le meerderheid ITIbord over de aragebedrijven Onderonsje op Witte Huis Breznjew en Nixon boeken al succes krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Leidlse Comiraiiit (felijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 19 JUNI 1973 54ste jaargang no. 65 iaat 37 Postbus 76 Meer keus in passende Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG omgeving Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur De bestrijding van de in- 5 in 1972 mislukt, zo heeft de uit van de Nederlandsche Bank, jZijlstra, gisteren in Bazel ge len van de 'belangrijkste oorza- het ongecontroleerd opjagen ben en prijzen. De macht van Ie groepen en belangen is gro- forden dan de macht van de re ien de centrale bank om deze lingen tegen te houden, aldus jstra. ogenblik zijn in de belangrijk- ndustrialiseerde landen de con- tenprijzen 7 tot 10 procent ho- f een jaar geleden, wat volgens isident van de Nederlandsche behalve aan de inflatie te wij- aan expansie van geld en kre- stijging van grondstoffenprij- het opleven van de conjunc- rijk element in de rede van dr. L die sprak als voorzitter van ik voor Internationale Betalin- |IB) was een oproep terug te jtot vaste wisselkoersen. Zie Ir verder onze fin- economische ;SUM Vierentachtig procent iNederlandse volk vindt dat het *Den Uyl een kans moet krij- ftien procent van de Nederlan- Renen dat Den Uyl en de zijnen cjter zo spoedig mogelijk op kun- ^ppen. Dit blijkt uil een door 'Lagendijk in opdracht van de jiitgevoerd onderzoek, jltaten van dit onderzoek wer- ■dag over dc radio uitgezonden. uitkomsten van dit onderzoek: issionalisering en polarisatie _jtoc. De PvdA zou nu 30.5 prn- ïn de stemmen krijgen tegen ffl de laatste verkiezingen, ook Q D'66 zouden meer stemmen dan bij de laatste verkiezin- imelijk resp. 6.4 (4.8) en 4.5 rocent. Bij de confessionelen ■en de CHU winst maken, na- ■'an 4.8 procent naar 5.4 pro- VP en AR zouden verliezen, jan 17.9 naar 14.4 en van 8.8 procent. ft van de VVD zou 3.5 procent ui, namelijk van 14.4 naar 17.9 faAG De bond van automo- ïrage- en aanverwante bedrij- *VAG) en de werknemersorga- J hebben gisteren, onder voor- ^van goedkeuring van de be- lanties overeenstemming be er de nieuwe cao voor 1973. Jvan de belangrijkste punten lieuwe cao: per 1 jartuari 1973 ^risverhoging van 2,5 procent minimum van 30 gulden per jvoor werknemers van 23 jaar Ir, verhoging van de vakantie van 6,8 naar 7,4 procent met pimum van 90 gulden per- Aoor werknemers van 23 aar Ir, één dag vakantie meer (nu pn werkdagen) en een prijs- iatie per 1 juli 1973 van 3,8 met een minimum van 48,50 per maand voor werknemers jaar en ouder. nmg E en zonnig weer. In het ■Mneen weinig wind en in de wind van zee. Maximum- ron(I ^5 graden, aan zee enkele graden [GEN EN OVERMORGEN: met af en toe regen of ?en zon op: 04.19 onder: 21.03 maan op: 23.01 onder: 07.49 Conflict tussen ministers en vakbond flict is gekomen. De kans op een snelle verwezenlijking van een aantal ook voor Nederland belangrijke maatregelen ter verbete ring van het sociaal-economische kli maat lijkt hiermee verkeken. Deze maatregelen zijn: Een gecoördineerd Europees beleid inzake de toelatingseisen van gastar beiders binnen de EEG. Een Europees regionaal beleid om de positie van zwakke regio's te ver stevigen. De oprichting van een' Europees centrum voor beroepsopleiding. Het scheppen van mogelijkheden om op Europees niveau een cao af te sluiten. De collectieve bestrijding van de werkloosheid. Identiek Het conflict tussen het EW en de EEG-ministerraad is nagenoeg iden tiek aan het conflict dat enkele maan den geleden de SER bijna deed splij ten. De vakbeweging weigerde toen het hoger personeel als een volwaardi ge gesprekspartner binnen de SER te erkennen. Nu weigerde het EW cate gorale organisaties van hoger perso neel als volwaardige gesprekspartners te erkennen op het congres, dat de EEG eind deze maand heeft belegd om met werkgevers en werknemers het sociale actieprogram door te pra ten. De EEG;ministerraad wilde deze orga nisaties wel als volwaardige gespreks partner en hield voet bij stuk. Giste ren kregen de deelnemers te horen dat het congres voor onbeperkte tijd is uitgesteld. In verband hiermee heeft minister Boersma (Sociale za ken) het gesprek afgezegd dat hij van daag met werkgeversorganisaties en de vakcentrales over deze kwestie zou houden. De heer D. H. Grasman, secretaris van het CNV, die zich in het bijzon der met de werkgelegenheidsproble- matie, bezighoudt zegt deze ontwikke ling 'bijzonder te betreuren'. Volgens de heer Grasman staan er belangrijke zaken op het spel, die nu een ernstige vertraging zullen oplopen, zo het al niet tot afstel zal komen. 'Ik vraag me daarom af of de al dan niet erken ning van het hoger personeel als overlegpartner een gang van zaken als deze rechtvaardigen', aldus de heer Grasman. Overigens begrijpt hij niet dat de EEG-ministerraad geen oplos sing voor uit conflict heeft kunnen vinden Het EW zou het bijvoorbeeld wel hebben geaccepteerd als de cate gorale organisaties als waarnemer aan het congres zouden hebben deelgeno men. WEER WARM VANDAAG Ook vandaag wordt het weer een war me dag met tem peraturen van rondom de 25 gra den. Dat betekent, dat er weer op al lerlei manieren naar verkoeling ge zocht zal worden. In Amsterdam bie den op zulke dagen de vele fonteinen en vijvers een mooie oplossing, vooral voor de kin deren. die ze als een soort zwembad met ingebouwde douche beschou wen. In de fontein op het Frederiks- plein waren giste ren zelfs kinderen bezig elkaar zwem men te leren. M - k - Buitenlanders twee looorden die dezelfde [hebben. Bewaar ze tol zater- Het belangrijkste punt dat het tijdens het congres behandeld zou worden vindt de heer Grasman het beleid dat de EEG wil voeren ten aanzien van de buitenlandse werknemers. In Enge- Zie verder pagina 5 Het beloofde vandaag een van de spectaculairste zittingen tot nu toe te worden, omdat John Dean, de ontsla gen juridische adviseur van president Nixon getuigenis zou afleggen. Alge meen werd aangenomen dat Dean voor Nixon zeer belastende verklarin gen zou afleggen. Waarnemers gelo ven dat de zittingen zijn uitgesteld om de president niet in moeilijkhe den te brengen nu hij Breznjew op bezoek heeft. Dean heeft zaterdag al gesproken met de juridische adviseurs van de commissie van senator Sam Ervin en gisteren al achter gesloten deuren met de commissie zelf. In Washington wordt aangenomen dat Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) en zijn staatssecretaris voor materieel, mr. Stemer- dink, zijn al op moeilijkheden gestuit bij hun eerste pogingen dc bezuinigingsplannen van de pro gressieven door te voeren. Dit geldt met name voor de post van 220 miljoen die bezuinigd zou worden door een beperking van de aanschaf van mobiel luchtafweergeschut. De Russische partijleider Breznjew is gisteren op het Witte Huis zijn eerste besprekingen met president Nixon begonnen (zie buiten land-pagina). Na afloop van het ontvangstceremonieel kiekte een fotograaf de twee 'Grote Bazen' tijdens een onderonsje. Van onze sociaal-economische redactie BRÜSSEL/DEN HAAG Het sociale actieprogram van de EEG, dat overeenkomstig de afspraken van de in het najaar 1972 gehouden EEG-topconferentie per 1 januari 1974 van start zou gaan, dreigt op de lange baan te worden geschoven. De reden is dat bet tussen de grootste Europese vakbe weging (liet EVV), waar ook het NW bij is aangesloten, en de EEG-ministerraad tot een openlijk con- Staatssecretaris Stemerdink en de kwartiermeester-generaal van de land macht generaal Antonissen, hebben over deze aanschaf vorige week in Bonn besprr ogen gevoerd met hun Westduitse collega's. Het ging daarbij vooral over de nadelige gevolgen voor de Nederlandse industrie als het lucht afweergeschut in een kleiner aantal, en over een groter aantal jaren ge spreid wordt aangekocht. De Neder landse industrie kan hierdoor orders voor enkele miljarden mislopen. Op grond van deze besprekingen in Bonn is staatssecretaris Stemerdink nu tot de conclusie gekomen dat deze bezuiniging in ieder geval veel meer problemen met zich meebrengt dan was voorzien toen het punt in de PvdA-nota 'doelmatig defensiebeleid' werd opgenomen. Het is nu zeer de vraag of het bedrag van 220 miljoen, dat een van de belangrijkste posten op de lijst bezuinigingen met een to taal van 1500 miljoen vormt, wel vol ledig doorgevoerd kan worden. Nederland, West-Duitsland en Zwit serland besloten enkele jaren geleden samen een niiuw type mobiel luchtaf weergeschut te ontwikkelen. Het ka non werd geleverd door de Zwitserse Oerlikon-fabrieken, de electronische apparatuur, radar, door de Hollandse Signaal (Philips) en het rijdende on derstel door het Westduitse concern Kraus-Maffei dat ook de Leopard tank heeft ontwikkeld. Twee jaar geleden besloot Nederland vijf van deze stuk ken luchtafweergeschut te bestellen om er ervaring mee op te doen en eventuele wijzigingen aan te brengen. Deze stukken worden eind volgend jaar afgeleverd. Dit jaar moet Nederland beslissen ovér de totale aankoop van dit wapen, waarvan de kosten per stuk op 5 k 6 derland besluit de aanschaf te beper ken of uit te stellen. Staatssecretaris Stemerdink zaï het overleg met Bonn over deze zaak binnen afzienbare tijd voortzetten. WASHINGTON (UPI) President Nixon en de Russische partijleider Breznjew hebben op de eerste dag van hun besprekingen reeds resulta ten geboekt. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat beide staatslieden hun minister van buitenlandse zaken ver lof hebben gegeven drie en mogelijk vier Amerikaans-Russische akkoorden te ondertekenen. Zie buitenland pagina Stemerdink: problemen miljoen worden geschat en waarvoor steeds in het totaal 650 miljoen is be groot. Voor deze aanschaf kan de Ne derlandse industrie grote tegenorders verwachten uit Duitsland. Zo is het niet onmogelijk dat het Nederlands- Duitse munitie concern Eurometaal (de voormalige Nederlandse Artille rie-inrichtingen, de order voor alle munitie voor het geschut krijgt, waar mee door dc jaren heen enkele mil jarden gemoeid zouden zijn. Deze or ders dreigen niet door te gaan als Ne- Akkoord met DDR deze iveek van krach t Van een onzer verslaggevers KARLSRUHE (DPA, Reuter) Het basisverdrag tussen West- en Oost-Duitsland kan morgen met de uitwisseling van de ratificerings protocollen in werking treden. Het Westduitse opperste gerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren een twee de vordering van de deelstaat Beieren om de inwerkingtreding op te schor ten totdat het hof zich op 31 juli over de grondwettelijkheid van het basis verdrag heeft uitgesproken, van de hand gewezen. De regering van Beieren, die geleid wordt door de CSU van Frans Jozef Strauss, de zusterpartij van de CDU, is van mening dat het basisverdrag in strijd is met de grondwet, omdat deze zou uitgaan van de uiteindelijke here niging van de beide Duitse staten, terwijl het verdrag de scheiding per manent zou maken. De uitspraak van het opperste ge rechtshof was unaniem. Voor de uit spraak circuleerden berichten, dat de acht leden van het hof verdeeld wa ren over de zaak. Vier zouden de re gering-Brandt steunen en dus voor Binnenland Willem Vogt overleden 6 Weg door 't Tjeukemeer7 Buitenland Positie mevr. Gandhi bedreigd 9 Kerk Alfrink: kerk raakt invloed snel kwijt 2 Sport Problemen tussen Brokamp en Feyenoord 8 Kerkbladen Lezers schrijven Radio en tv Recept Puzzel Strips en feuilleton Commentaar Dichtbij cn verder Beurs Kamerazend a Familieberichten verwerping van de Beierse eis zijn en vier anderen zouden de CDU-CSU welgezind zijn. Toen een van de rech ters in het openbaar zijn waardering had uitgesproken voor het basisver drag en daarom uitgesloten werd van verdere beraadslaging in het hof, meenden sommigen dat de stemver houding vier tegen drie zou zijn te gen het verdrag. Hoewel het hof kritiek had op de haast waarmee het verdrag van kracht wordt verklaard, meende het dat de regering in Bonn op overtuigende wijze had aangetoond, dat uitstel van inwerkingtreding verstrekkende gevol gen zou hebben. De West- en Oostduitse staatssecreta rissen Bahr en Kohl zullen de ratifi ceringsprotocollen morgen uitwisse len. Het verdrag treedt dan donder dag in werking. 'Het zal wel even duren. Ik kan me Marietje's achternaam niet herinneren.' WASHINGTON (Reuter, UPI) De senaatscommissie die het Wa- tergate-schandaal uitzoekt, heeft gisteren besloten de openbare hoorzittingen een week uit te stellen in verband met het bezoek van de Russische partijleider Breznjew aan Washington. noteer als nieuwe abonnee Dean toen al dingen heeft onthuld, die de commissie er toe hebben ge bracht de openbare hoorzitting een week te verdagen. In een interview met Star News heeft Dean gisteren gezegd dat hij van plan is de waarheid te zeggen en alles zal onthullen wat hij weet. 'En ze zullen me geloven', aldus Dean, 'want ik be schik over de feiten. Ik heb de docu menten. Ik heb stukken die de presi dent aan mij heeft gestuurd en stuk ken die ik de president heb gestuurd'. Zie verder pagina 5 Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang als belóning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter] D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1