leidse Couramit i a Breznjew start gesprek met Nixon Basisverdrag mogelijk op de lange baan De Graafschap in eredivisie Drinkwater wordt in oekomst onzienlijk uurder W t: J In deze krant v. d. Velde IG iërs in Rome chtoffer van en explosieven »jide waarschuwt tegenstanders staatsgreep Prinses Irene in Porto Ercole Explosie bij Hoogovens: twee doden In verkeer omgekomen Frankrijk zou zaterdag kernproeven beginnen Vermoeide partijleider in VS aangekomen lil Man bijt agenten het ziekenhuis in MAANDAG 18 JUNI 1973 hristelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in taghenspoet!" LEIDEN. Zoeterwoudseweg 33. tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuylen van Nljevellstr. 373. tel. 1441. straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur (Reuter, UPI, AP) In het 1 van Rome is gisteren een au- ïtploft. De twee inzittingen rs die ondanks zware verwondin- it de wagen wisten te komen) volgens dè politie bezig met de reidingen voor een bomaanslag, n ging echter voortijdig af. An- xplosieven in de auto, die vol- e politie-een 'rijdend arsenaal' tvamen niet tot ontploffing. On talrijke wandelaars op het Piazza Barberini, vlak bij sjie- Veneto, ontstond paniek. Zij n echter met de schrik vrij. ril werd een Italiaanse em- van de Israëlische luchtvaart- happij El Al in het centrum ome gedood. De dader, een werd ter plaatse gearresteerd, rklaarde de Italiaan te hebben rd in opdracht van de Pales- luerilla-organisatie Zwarte Sep- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De veiligstelling van onze drinkwatervoorziening in het jaar 2000 (het waterver bruik zal dan verdubbeld zijn) maakt investeringen noodzakelijk van circa 10 miljard gulden. Ons relatief goedkope drinkwater zal als gevolg daarvan ir de komen de jaren aanzienlijk in prijs moe ten worden verhoogd. Het Rijksinstituut voor Drinkwa tervoorziening (RID) zegt dit in het nog niet gepubliceerde rap port 'structuurschema drink- en industriewatervoorziening', een bijdrage van de in voorbereiding zijnde Derde Nota Ruimtelijke ordening. De Rijksplanologische commissie heeft de studie van het RID inmiddels positief beoor deeld. Het rapport zal binnen af zienbare tijd in de ministerraad worden behandeld. De prognoses van het rapport komen vrij nauwkeurig overeen met de re sultaten van eerder gemaakte stu dies. De opstellers van het rapport gaan ervan uit, dat het drinkwa terverbruik in het jaar 2000 meer dan verdubbeld zal zijn tot ruim 4.000 miljoen kubieke meter per jaar. De industrie gebruikt hier van ruim de helft, circa éénderde gaat op aan huishoudelijk ge bruik en de rest aan commercieel openbaar en agrarisch verbruik. In de huishoudelijke sector zou één persoon in het jaar 2000 cir ca 200 liter water per dag gebrui ken. Bezuinigingen lijken hier moge lijk. Het RID heeft zich bij het opstellen van deze prognose geba seerd op een totaal inwonertal van 15,4 tot 16 miljoen inwoners in het jaar 2000, dc laatste, sterk verminderde raming van het CBS. Overigens is het effect van dit geringere aantal inwoners in 2000 op het waterverbruik niet zo gek groot, omdat de industrie de belangrijkste afnemer is. Ongeveer dc helft van de tien miljard gulden zal nodig zijn voor de aanleg van nieuwe water- winprojecten, waarvan het IJssel- meer en het Veluwebekken de voornaamste zijn. Natuurbescher mers hebben tegen de aanleg van het Veluwebekken nogal wat be zwaren geuit, maar het RID acht deze bezwaren niet al te groot. Natuurbeschermers vrezen voor al, dat de aanleg van het bekken en de verschillende watergangen onherstelbare schade aan bos en hei met zich mee zal brengen. Volgens het RID zal ait nogal meevallen. Bovendien staat er te genover, dat de waterbekkens een verrijking van de natuur oplever en. Het IJsselmeer als waterwinpro- ject lijkt ook niet zonder beden kingen te zijn, vooral wanneer de tweede nationale luchthaven in de Markerwaard zal worden aan gelegd. Onderzoekingen in Ame rika en Rusland hebben aange toond, dat zich in de uitlaatgas sen van straalvliegtuigen kanker verwekkende stoffen bevinden en die zouden dan in het drinkwater terecht komen. Volgens het RID is het echter heel goed mogelijk deze stoffen bij de zuivering van het water te verwijderen. De andere helft van de investe ringen zal nodig zijn om bestaan de drinkwaterbedrijven uit te breiden. Ook hiervan zullen de kosten doorberekend moeten wor den in de prijs van het drinkwa ter. Gemiddeld zal het drinkwa ter in de komende jaren al vrij gauw het dubbeel kosten. Exacte berekeningen zijn niet in het rapport opgenomen, omdat dc prijs per regio nogal sterk zal verschillen. Ironisch genoeg zou voor het slechtste drinkwater de hoogste prijs moeten worden be taald. In gebieden waar het drink water slecht is, is het relatief het schaarst en zuilen de kostbaarste voorzieningen moeten worden ge troffen. - .V -1 AGO (Reuter) President van Chili heeft gisteren op eenkomst van vakbondsleiders iago verklaard dat zijn rechtse mders een staatsgreep voorbe- om hem te kunnen afzeten. ij zullen geen succes hebben', llende, 'want de strijdkrachten regering trouw'. voor een uitvoerige beschou- buitenland-pagina. Prinses Beatrix en prinses Irene zijn met hun kinderen op vakantie in Porto Ercole, het Italiaanse zo merverblijf van de koninklijke familie. Prinses Irene heeft haar handen vol aan haar tweeling en haar zoontje Carlos. zegd J is, nu ze voor honderd t door de overheid gesub- rd wordt, eigenlijk ont- aan haar geestelijke moe- Prof. dr. B. Goudzwaard. inig Ige perioden, later weer emende bewolking, maar op ite plaatsen droog weer. jwegend matige westelijke Maximumtemperaturen 17 graden aan zee tot 22 en in het zuidoosten van het ,pen en overmorgen: perio- oet zon, ook af en toe re en gematigde temperaturen. leerv__ Zon op: 4.19 onder: 21.03 Maan op: 23.01 onder: 07.49 VELSEN Een explosie in de zuur stoffabriek van Hoogovens heeft zater dag aan twee mensen het leven ge kost. De 32-jarige C. M. H. de Graaf uit Heemskerk was op slag dood, dc 40-jarige H. O. Wijgergangs uit Alk maar overleed later in een ziekenhuis. De explosie is ontstaan door een lek in een zuurstofleiding, zo verklaarde de voorlichtingdienst van Hoogovens De 29-jarige Anne Ypenga uit Beet gum (Fr.) is gisteren bij een verkeers ongeluk dicht bij zijn woonplaats nm het leven gekomen. Hij werd het slachtoffer van een verkeerde inhaal manoeuvre van een tegenligger. Zoek maar, twee horen bij elkaar U ziet deze week iedere dag acht te keningen op één plaatje. Twee teke ningen horen bij elkaar. De woor den die zij voorstellen bevatten de zelfde letters, maar betekenen in omgekeerde volgorde iets anders. Voorbeeld: op een tekening staan een pan, een schotel, een neger, een bloem, een blad en een regenbui. Nu moet u zoeken welke afbeeldin gen dezelfde letters hebben. In dit geval zijn dat regen en neger. U vindt per dag dus twee woorden. Deze bewaren tot zaterdag, tot u er twaalf heb gevonden. Ilebt u ze goed, dan maakt u kans met nog twee puzzelaars dertig gulden te ver dienen. AMSTERDAM De Graafschap zal, naast kampioen Roda JC, als tweede ploeg uit de eerste divisie volgend seizoen in de eredivisie mogen uitkomen. De ploeg uit Doe- tinchem eindigde gisteren als eer ste in de nacompetitie tussen de vier periode-kampioen door in Zwolle de wedstrijd tegen PEC met 24 te winnen. Volendam, dat één punt achterstand op De Graafschap had, zorgde er thuis voor dat het van een eventuele misstap van De Graafschap zou kunnen profiteren. De Volendammers versloegen Wa- geningen met maar liefst 71, waarvan vijf doelpunten op naam van Billy Bond kwamen. De promotie van De Graafschap was aanleiding tot een groot feest in Zwolle, waar vele duizenden Doetinchemmers op de tribunes za ten. Trainer Piet de Visser, er van overtuigd dat zijn ploeg de karak tervolste in deze nacompetitie was, ging na afloop op de schouders (zie foto). Zie voor meer sportnieuws de sportpagina's. PARIJS (Reuter) Frankrijk zal •omstreeks 23 juni' (zaterdag) begin nen met de nieuwe reeks kernproeven in de Stille Oceaan. Dit heeft het Fran se weekblad L'Express bekendgemaakt, zonder bronnen te noemen waaruit de gegevens zijn geput. Volgens het week blad heeft een niet met name genoem de Franse generaal op een overheids- receptie verklaard dat de zeer gerucht makende plannen voor proefexplosies 'een paar dagen voor het einde van de maand' zullen worden uitgevoerd. Het dagblad Le Monde heeft bericht dat zes Franse marineschepen, die bij de proeven worden ingezet, Tahiti heb ben verlaten en vermoedelijk op weg zijn naar de Mururoa-atol waar de proe ven worden genomen. WASHINGTON, CAMP DAVID (AP, Reuter, UPI) Leonid Breznjew, de 66-jarige Russische partijleider, is zaterdag in de VS aangekomen voor his torische en belangrijke besprekingen met president Nixon die vandaag zul len beginnen. Het is voor het eerst sinds 1959 dat een Russische partijleider op Ameri kaanse bodem met de Amerikaanse president onderhandelt. Voornaamste gesprekspunten zullen zijn de kwestie van wederzijdse ontwapening en ver gaande economische betrekkingen tus sen de VS en de Sowjet-Unie. Partijleider Breznjew kwam zaterdag, na een vliegreis van 12 uur op de luchtmachtbasis Andrews bij Was hington aan. Breznjew, die er wat vermoeid uitzag, werd op de zeer zwaarbewaakte basis, verwelkomd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers en een aantal Russische ambassadefuncti onarissen. Pers en publiek werden op afstand gehouden en Breznjew snel afgevoerd naar Nixons buitenverblijf Camp David in Maryland, waar ook Nikita Chroestsjow in 1959 met Eisen hower beraadslaagde. Meegedeeld werd dat Nixon na Breznjews aan komst vijf tot tien minuten met de Russische partijleider heeft getelefo neerd. Nixon was op zijn vakantiever blijf in Key Biscayne in Florida. Breznjew heeft gisteren in de bossen van .Carnp David gewandeld en met zijn assistenten geconfereerd. Brezn jew, die zeven dagen in de VS zal blijven, gaat vandaag met Nixon zijn eerste besprekingen voeren. Assistenten Brenjew 'wordt bijgestaan door zijn minister van buitenlandse zaken An- drej Gromiko, minister' van handel Nikolaj Patolitsjew, minister van bur gerluchtvaart Boris Boegajew en wordt ook vergezeld door Leonid Zamjatin, de directeur-generaal van het persbureau TASS. Daarnaast be vindt Aleksej Aleksandow, de voor naamste adviseur van Breznjew zich bij het gezelschap. De Russische am bassadeur in Washington Anatoli Do- brinin en Moskou's VN-ambassadeur Adam Malik zijn eveneens in Camp David aangekomen. Leden van het corps diplomatique in Moskou hebben grote verbazing ge toond dat Breznjew zonder een top functionaris van de Amerikaanse am bassade in Moskou naar de VS is ge komen. Volger.s het protocol gaat de ambassadeur mee, maar in Moskou is nog geen Amerikaanse ambassadeur sinds de laatste, Jacob Beam op 24 ja nuari vertrok en nog geen opvolger is benoemd. Ook de Amerikaanse chef de mission Adolph Dubs bleef in Mos kou achter. Op IJsland heeft de IJslandse regering een teleurstelling moeten verwerken toen bleek dat de Iljoesjin 62, waar mee Breznjew reisde niet volgens plan op de basis Keflavik een tussen landing maakte. Wegens zware bewol king werd de tussenlanding gemaakt op het vliegveld Gander in New Foundland en kreeg de IJslandse pre mier Olafur Johanessen die Breznjew had willen ontmoeten daartoe geen kans. Het in Cairo verschijnende dagblad Akhbar el-Yom heeft bericht dat Breznjew zijn bezoek aan de VS twee dagen heeft vervroegd om op terug weg naar huis nog twee dagen in Pa rijs met president Georges Pompidou te beraadslagen. Breznjew zou op 25 juni in Parijs aankomen, aldus het blad. Het Russische persbureau TASS heeft gemeld dat op 17 juli, na Breznjews terugkeer, de Opperste Sowjet in Mos kou zal bijeenkomen. De Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet- Unie en het hoogste orgaan, komt normaal twee maal per jaar bijeen. De laatste zitting was in december Na aankomst op de luchtmachtbasis Andrews in de VS heeft partijleider Leo nid Breznjew korte tijd gebabbeld met leden van dc Russische gemeenschap in Washington. Breznjew vertelde hen dat hun familieleden In Moskou gezond en wel waren. Regeringsgezinde rechter uitgesloten BONN (Reuter) De mogelijkheid bestaat dat het Federale hoge gerechtshof van West-Duitsland vandaag op verzoek van de deelstaat Beieren beslist, dat de inwerkingtreding van het met Oost-Duitsland gesloten Basisverdrag moqt worden opgeschort, hangende de uit spraak van het hof op 31 juli over de grondwettigheid van het ver drag. (ADVERTENTIE) Uou rroaVi de zon V\el te boo\. Hang er dan Balastore voor de goedkope zonwer mg v on BoVomundt Andersen De Amerikaanse columnist Jack An dersen heeft geschreven dat Breznjew een beminnelijk, robuust buitenman is die niet vies is van een stevige bor rel en die tijdens het genieten daarvan roddelt over zijn collega's in de par tijtop. Anderson zegt deze gegevens te hebben geput uit de biografie over Breznjew die is opgesteld door de CI- A. de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst. Op grond van dezelfde bio grafie zegt Anderson dat Breznjew een favoriete masseuse heeft, die naar de naam Olga luistert en die hem fit houdt na ritten in zijn vele auto's die zijn gezondheid in de weg zitten. Vol- Zie verder buitenlandpagina. ROTTERDAM De 18-jarige bouw vakker C. H. van W. uit Rotterdam heeft zaterdagavond twee politieman nen uit Hoogvliet zo hard gebeten, dat beiden in een ziekenhuis behan deld moesten worden. De ene politie man werd door de jongen in zijn hand gebeten, de andere in de knie. De politiemannen moesten naar het Zuiderziekenhuis worden gebracht. De bouwvakker kwam tot zijn agres sieve daad. toen de twee politieman nen hem aanspraken, omdat hij met een fiets op de stoep reed. De jongen is gearresteerd. Het hof heeft zaterdag nl. besloten, één van zijn acht leden, rechter Joa chim Rottmann, uit te sluiten van deelneming aan een uitspraak over de vraag, of het Basisverdrag met de DDR wel grondwettelijk is. Reden van de uitsluiting is, dat de rechter in het openbaar heeft gezegd, dat hij achter het verdrag staat. De deelstaat Beieren, bestuurd door de CSU van Franz Joseph Strauss, had Rottmann vooringenomen genoemd en om zijn uitsluiting gevraagd. Aangezien geen van de acht rechters bij uitsluiting, ziekte of anderzins mag worden vervangen, moeten de ze ven overigen vandaag beslissen over de al of niet opschorting van de in werkingtreding van het Basisverdrag. Het is een publiek geheim, dat de verhouding in het rechterlijke college 4:4 was. Vier rechters hadden sympa thieën voor de regeringspartij SPD en FDP, de vier anderen hebben banden met de oppositionele christen-demo craten. Rechter Rottmann behoort tot de groep die sympathiseert met de rege ringspartijen. Dit betekent dat het verzoek om opschorting ingewilligd zal worden, als de zeven rechters per soonlijk eenzelfde beslissing nemen als enkele weken geleden, toen zij ever een eerder verzoek van Beieren moesten beslissen. Een direct gevolg daarvan zou zijn, dat de uitwisseling van de desbetreffende documenten om het Basisverdrag van kracht te doen worden, woensdag in Bonn geen door gang kan vinden. Er ontstaat dan een pijnlijke situatie, temeer omdat niet uitgesloten moet worden geacht dat de beslissing op 31 juli eveneens in het nadeel van de re gering in Bonn zal uitvallen, als rech ter Rottman dan ook niet mag mee stemmen. Artsen VS naar Mao HONGKONG (AFP) Volgens het in Hongkong verschijnende blad 'Van guard', bevindt zich sinds vrijdag Jl. in Peking een groep Amerikaanse car diologen en specialisten op het gebied van de ziekte van Parkinson om de Chinese partijvoorzitter Mao Tse- toeng te onderzoeken. Een aanbod van de Amerikaanse president om de Chinese partijleider met zijn persoon lijke vliegtuig naar F~—ü over te vliegen, werd afgewez. t Hawaii bevindt zich nl. de m«- e appa ratuur voor dc behanck. van de ziekte van Parkinson waaid^i. Mao zou lijden. Binnenland VU moet knelpunten gaan signaleren 5 Buitenland Gevecht om de macht in Chili spitst zich toe 7 Kerk Geleidelijke integratie van hervormde kerk en gereformeerde kerken 2 Kunst Recensies Holland Festival... 8 Radio en tv Strips en leuillcton Puzzel Dag maandag Lezers schrijven Maandbladen Familieberichten RITA 'Mijn vader is er niet. Wilt u binnen op hem wachten?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1