NAVO houdt een Êslag om de arm Magere jaren Drugprobleem in Vondelpark valt mee eiligheidsconferentie volgench maand Voorlichting over andere methoden in de psychiatrie J ïdrijven geven Is orkeur aan l istarbeiders Verkeersgedrag nog slechter Plan voor aparte jeugdomroep krijgt geen steun Limburg is tevreden over plan regering Het weer Tussen de tien en twintig procent heeft moeilijkhed en «OUW/KWARTET ZATERDAG 16 JUNI 1973 BINNENLAND T3/K5 het [OPENHAGEN (ANP) in isteren iu Kopenhagen formeel besloten, dat de conferentie Schi jng op 3 juli in Helsinki kan beginnen, de" wac ;chin n - De ministers van buitenlandse zaken der vijftien NAVO-landen liebben er Europese veiligheid en samenwer- tro! [oewel zij verwachten dat de huns h iziens nauw met deze conferentie >rband houdende onderhandelingen ,-er troepenvermindering in Europa t v p 31 oktober in Wenen zullen begin zin, hebben zij de datum voor het be- s van de tweede fase van de veilig- r eidsconferentie nadrukkelijk openge- ,rd ouden. pe e NAVO heeft de Warschau-pact-lan- ^-a en hiermee een signaal willen geven: de Russische partijleider Leonid zijn afspraak met president Nixon's adviseur Henry Kissinger niet akomt, en de besprekingen over oepenvermindering niet in oktober vafcginnen, zal de tweede fase van de wajeüigheidsconferentie op een laag pit- worden gezet. Amerikaanse regering is er kenne- k van overtuigd dat Breznjew zal zi(|rugkomen van hetgeen hij enige lde Sleden bondskanselier Willy me randt heeft gezegd, nl. dat onder ga ndelingen over troepenverminde- ng niet kunnen beginnen vóór de piligheidsconferentie geheel is vol- oid, d.w.z. wanneer het overleg in Jmmissies (tweede fase) op een nieu- 5 iUp conferentie is bekrachtigd (derde laatste fase). an Nederlandse zijde in de Deense ofdstad werd opgemerkt dat in het .Jtcommuniqué van Wenen nog >chts de begindatum van de eigenlij- onderhandelingen behoeft te wor- ;n ingevuld. Dit zou volgende week, as een plenaire bijeenkomst, kunnen De arallelliteit ejaa zih parallelliteit tussen beide onder- eeu lee; 'ijenkorf dreigt raad 'nd iet schadeclaim ogaers wil bij 'r£ uiden geen :sUI ammoetwinkel handelingen, waarop vooral Nederland steeds sterk de nadruk heeft gelegd, komt tot uiting in de passage volgens welke 'de bereidheid van de landen van het Warschau-pact, bij te dragen tot evenwichtige resultaten (van on derhandelingen over troepenverminde ring), tesamen met een succesvol be sluit van de parallel verlopende on derhandelingen over Europese veilig heid en samenwerking, de weg zou openen naar meer vruchtbare en sta bieler verhoudingen in Europa'. Nederland stelt zich overigens op het standpunt, dat wanneer beide data fonneel zijn vastgelegd, de parallelli teit al een feit is. Mede op Nederland se aandrang wordt bij de onderwer pen die in Helsinki zullen worden be sproken veiligheid, economische, wetenschappelijke en milieuhygiëni sche samenwerking, samenwerking op humanitair en ander gebied samen werking op het terrein van de mense lijke contacten in het bijzonder' ge noemd. Eveneens op Nederlands initiatief is de zinsnede dat resultaten slechts kunnen worden bereikt door gedetail leerde en serieuze onderhandelingen aldus geclausuleerd, dat hierbij geen 'kunstmatige tijdslimieten' kunnen worden aangehouden. Dit betekent, al dus mr. Van der Stoel, dat de gehele veiligheidsconferentie, in alle drie fa sen, niet behoefd te zijn voltooid wan neer eind oktober in Wenen de on derhandelingen over troepenvermin- deing beginnen. De Nederlandse mi nister had zich reeds eerder vrij kri tisch uitgelaten over de resultaten van het vooroverleg in de Finse hoofdstad. Reeds volgende week zullen de perma nente vertegenwoordigers der NAVO- landen in Brussel beginnen met het overleg over een nieuwe Atlantische beginselverklaring, of de^gereed Origineel begin van Holland Festival een onzer verslaggevers dsbÜIDEN De voorzitter van het m, west Gooiland, drs. P. Bogaers, wil rdw toestemming voor de bouw van aai i mammoetwarenhuis bij Muiden rnd edaan maken. Hij heeft bij de jon vernietiging van het raadsbe- ,v,an, 29 mei gevraagd, waarbij w/iiclijke Bijenkorf Beheer, een 'ergunning werd verleend. de artikelen in een mammoet- 'enhuis goedkoper zijn dan in een lagfT® ™Pkel vreest de heer Bogaers 4-18 de Bijenkorf-vestiging kopers uit groot gebied rondom Muiden zal £en- heeft o.a. grote venkeers- hov br?ie'? en doorkruist het ruimte- beleid van de Gooi-gemeenten. .heer Bogaers geeft in zijn brief aid met zoveel woorden gronden r vernietiging aan. Vernietiging um een raadsbesluit is wettelijk mo- Avi ijk op grond van strijdigheid met eei algemeen belang (dit is in de ge- i ha iedenis nog nooit voorgekomen) en a ve jdigheid met de wet. 3e tfceie ondernemersorganisaties over al- :en inmiddels een proces aan te ekoi Pnen omdat zij menen dat het pro- sscrJfan de Bijenkorf strijdig is met j bestemmingsplan waarin 'nijver- lSjd en handel' als bestemming voor va desbetreffende terrein staan ver gen d- De Juridische vraag is of de eerw van een uiammoetwarenhuis onder valt Ikin Drs. Bogaers zal zijn wanneer president Nixon deze herfst West-Europa bezoekt, valt nog niet te voorspellen. In de loop van dit overleg zal ook worden beslist of, on danks Frans verzet, het bezoek van het Amerikaanse staatshoofd aanlei ding zal zijn voor een topconferentie. Het overleg zal worden gevoerd mede op basis van een Nederlands ontwerp voor een beginselverklaring, aan de opstelling waarvan al onder minister Schmelzer was begonnen. Mr. Van der Stoel heeft in dit stuk, niet meer dan een bouwsteen, sterk de nadruk ge legd op de democratische vrijheden en mensenrechten die de lidstaten moeten bevorderen. Hij heeft tevens voorgesteld dat de voortgang die hier bij wordt gemaakt regelmatig wordt besproken, hetgeen de mogelijkheid opent de toestanden in Griekenland en Portugal ter sprake te brengen. De formulering van dit punt van het slotcomminiqué heeft, mede al s ge volg van de afwijkende houding van Frankrijk, wel enige tijd gekost. Voor Frankrijk bestaat geen aanleiding het huidige bondgenootschap te herzien, het wil slechts onderzoeken wat moet gebeuren in het licht van de gewijzig de omstandigheden. Steun Minister Van der Stoel, is blij dat ook vijf andere landen Noorwegen, De nemarken, België, Canada en Italië op de conferentie van NAVO-minis- ters in Kopenhagen hun verontrusting hebben uitgesproken over schendin gen van de rechten van de mens en de democratische vrijheden in Grie kenland en Portugal. Griekenland en Portugal hebben 'niet erg duidelijk' op deze veroordeling gereageerd, zo zei mr. Van der Stoel. Zij herinnerden er in algemene ter men aan dat in Helsinki, bij het be spreken van de beginselen voor be trekkingen tussen staten, ook niet-in- menging in binnenlandse aangelegen heden van landen is genoemd. I antwoord op een vraag of de vijf anderen Griekenland en Portugal niet met name zouden hebben veroordeeld wanneer Nederland beide landen openlijk zou hebben genoemd ver klaarde de bewindsman 'de indruk te hebben dat andere landen dan niet zo geneigd zouden zijn geweest' in de plenaire vergadering een veroordeling uit te spreken. 'De Nederlandse interventie heeft er redelijk toe bijgedragen dat vijf lan den langs parallelle lijnen zijn opge treden', aldus mr. Van der Stoel die aan het einde van de middag, na af loop van de conferentie, een ontmoe ting zou hebbrn met zijn Griekse en Portugese collega's. ROTTERDAM Op een even attractieve als originele wijze is gisteravond op het Rotterdamse Schouwburgplein het Holland Festival 1973 begonnen. Op het ruime plein heerste een kleurige kermisachtige sfeer. Vooral de tientallen kraampjes, waarin vele kunstenaars hun werk demonstreerden, trokken een grote belangstelling. Tal van concertbezoekers aan het Berliozprogramma in De Doelen maakten een wandeling langs de kramen. Van een onzer verslaggevers SANTPOORT In het provinciaal ziekenhuis in Santpoort was het gisteren marktdag. De standwerkers waren personeelsleden van tien psychiatrische klinieken. Zij waren op de markt om voorlichting te geven over de werkwijze in hun kliniek. Dat deden ze op uitnodiging van de nog zeer jonge vereniging van werken in psycho-therapeutische gemeen schappen. De marktdag in Santpoort was de eerste grote manifestatie van deze vereniging, maar die zal zich wel vaker uiten want zij is juist oopge- richt om iets nieuws aan de man te brengen. De vereniging wil proberen inzichten te verspreiden, die fundamenteel an ders zijn dan de klassieke opvattingen in de psychiatrie. Het sleutelwoord in de visie die de vereniging voorstaat, is psycho-therapeutische gemeenschap. Daarmee wordt bedoeld een psychia trische afdeling of kliniek, waar de dokter die alles weet en de patiënten weer beter kan maken, niet bestaat. Patiënt en dokter en de andere perso neelsleden maken deel uit van dezelf de gemeenschap waaraan iedereen een bijdrage levert. Dr. P. J. J. Jongerieus, voorzitter van de vereniging beschreef gisteren die gemeenschap als een werkplaats waar ieder aan dezelfde taak werkt. Er is een roces gaande, waarin tafleden zo wel als de patient verwikkeld zijn en waarvan de bedoeling is dat iedereen er anders (beter) uitkomt. 'De patiënt treedt die werkplaats binnen om sa men met anderen aan zichzelf te wer ken, de staf is aanwezig als werktuig', aldus Jongerius: Werken volgens deze principes is in de Nederlandse psychiatrie nog lang geen gemeengoed. Er bestaat zelfs niss N HAAG Bedrijven met een ff en ot tekort aan arbeidskrachten leg- pl niettemin toch strenge normen bij de beoordeling van Nederland- sollicitanten. Men geeft namelijk Voorkeur aan buitenlandse arbeids- ehten, kennelijk omdat deze goed- r e.r. zijn. Het is zelfs gebeurd, dat rijven bij het gewestelijk arbeids- M .^eau een aanvraag indienen om enlandse arbeiders te werven in- van minder strenge normen r Nederlanders te hanteren. Sy3 minister van sociale zaken a.i. be- ?igj| deze ongewenste gang van za- ito 'j1 antwoord op vragen van het - i *de Kamerlid Van Zeil (KVP). In leg met de raad voor de arbeids- I st gaat de' minister nu na welke ij tregelen kunnen worden genomen - een eind aan de gesignaleerde hjken te maken. Bij het treffen maatregelen zal rekening worden mden met de EEG-afspraken over vrije uitwisseling van arbeids- «ten in de EEG-landen. ervaringen van het gewestelijk ar- sbureau Den Haag wijzen uit, dat 'erlandse sollicitanten worden af- ezen, omdat zij van beroep zijn tiderd. Andere redenen zijn de iJÜ, de te geringe praktijkerva- of het afkomstig zijn van uitleen- Byen. Wanneer een weikzoekende niet al te positief opstelt, zo rap- ft.de minister, volgt vaak direct 'wijzing. Het gevolg is dat een aantal werkzoekenden veroor- is tot een veel langere werk- 'id. Het risico ontstaat dat men n later tijdstip, wanneer het be kleven wel de eisen matigt, geen meer heeft in werken. Van een verslaggever DEN HAAG De gemiddelde vaardigheid van de automobilist gaat (waar schijnlijk) gevaarlijk achteruit. Bij de ANWB, waar men jaarlijks een rijproef voor gevorderden afneemt, heeft men slechte ervaringen opgedaan. In 1971 werd reeds een teruggang van auto- mobilistische kwaliteiten bij de deelnemers aan de proef geconstateerd. De resultaten over 1972 waren nog slechter. Volgens het gisteren gepubliceerd jaaroverzicht van de ANWB ligt het verkeers gedrag en het verkeersinzicht van 124 van de 1696 deelnemers aan de proef be neden een aanvaardbare kwaliteitsgrens. Van die 124 'gevaarlijke' rijders kre gen er twaalf het advies vrijwillig met rijden te stoppen, en 112 kregen een dikke onvoldoende. (In 1971 noteerde men 97 onvoldoendes en 5 ongeschikten). In 1972 haalde slechts één procent het predicaat 'zeer goed', 28,9 procent scoor de 'goed', 43,9 procent 'ruim voldoende' en 18,7 procent 'voldoende'. Van een verslaggever DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeenschap (NJG) vindt weliswaar dat de be staande omroepverenigingen te weinig aandacht aan de jeugd besteden, maar kan toch niet achter het plan van het Kamerlid Dolf Coppes (PPR) staan, die een speciale jeugdomroep wilde. De NJG vreest dat als er een eerste categorale omroep komt, er spoedig meer zullen volgen, en dat werkt de toch al om zich heen grijpende ver snippering in de hand. Het bestuur van de NJG vraagt zich af waarom een dagelijks jeugdmagazine op een vast tijdstip niet te verwezenlijken is. De NJG is een samenwerkingsorgaan van het georganiseerde jeugdwerk in Nederland. nogal wat weerstand tegen de psycho therapeutische gemeenschappen. De vereniging is juist opgericht om als hefboom te kunnen dienen. Ze is er gekomen op initiatief van enkele in richtingen die werken als psycho-the rapeutische gemeenschappen. Ze wil proberen de eigen uitgangspunten te verbeteren door onderling uitwisse ling van ervaringen. Maar de vereni ging wil toch vooral ook proberen hervormingen in de Nederlandse psychiatrie te bevorderen. Haar streef- methode zal vooral bestaan uit het zo goed mogelijk laten zien van haar werkwijze. De dag in Santpoort was daarvan het begin. Van een verslaggever MAASTRICHT Gedeputeerde staten van Limburg hebben waar dering voor de plannen van de regering met betrekking tot hun provincie. Ze hebben die waarde ring in een brief aan premier Den Uyl kenbaar gemaakt. Aan onze lezers en andere sympa thisanten, Sinds de tv-reclame en de inflatie op gang zijn gekomen, maken de Nederlandse dagbladen magere ja ren door. Met name de landelijke dagbladen. En heel in het bijzonder die landelijke kranten die van een bepaalde levensbeschouwing uit gaan. Die ervoor uitkomen, dat ze niet neutraal zijn. In al die magere jaren hebben de directie en haar medewerkers zich ingespannen om de abonnements prijs van onze bladen zo laag mo gelijk te houden. Ook al vereiste dat bezuinigingen, die pijn deden. Onze abonnementsprijs ligt nu tus sen 27 en 28 gulden per kwartaal. Dat is belangrijk minder dan wat de krant die u in de bus krijgt, per drie maanden werkelijk kost. Het verschil wordt bijgepast door de adverteerders. Wie 28 gulden niettemin een heel bedrag vindt, krijgt van ons geen ongelijk. Maar hij zou toch even moeten kijken naar wat andere opi niekranten hun lezers laten betalen. Dan blijkt wel, dat Trouw/Kwartet in dit opzicht geen koploper is. De abonnees van het enige lande lijke rooms-katholieke avondblad dat Nederland nog rijk is, tellen per kwartaal 36 gulden neer. En om een voorbeeld uit een andere hoek te noemen: het publiek van een bekende liberale krant betaalt per drie maanden 40 gulden voor zijn avondblad-met-de-dubbele- naam. Helaas ontkomen wij er niet aan, de afstand tot deze kranten een tikje te verkleinen. Wij doen dat niet lichtvaardig. En ook niet om onze winst te vergroten, want die kan niet vergroot (als u begrijpt wat we bedoelen). Het is gewoon de zorg voor de continuïteit van De Christelijke Pers, die ons tot een bescheiden prijsverhoging dwingt. Wil Trouw/Kwartet zijn taak naar behoren blijven vervullen en zijn onafhankelijkheid behou den, dan is het onontkoombaar, dat onze lezers een lichte stijging van hun bijdrage voor lief nemen. Wij hebben dan ook besloten, met ingang van 1 juli a.s. de prijs van de bladen van ons concern met 30 cent per week te verhogen. Over eenkomstig de voorschriften heb ben wc deze prijsverhoging per 1 juni bij het ministerie van Econo mische Zaken gemeld. Wij weten, dat de nieuwe prijs voor het overgrote deel van de le zers weinig of geen bezwaar ople vert. Er zullen er zelfs zijn, die zich afvragen, waarom we ons (en hen) tot 30 cent per week hebben beperkt. Zij weten, hoezeer de prijs die landelijke kranten voor hun on afhankelijkheid moeten betalen, 'de laatste jaren is gestegen. Maar wij beseffen ook, dat sommi ge anderen, gelet op hun inkomen of pensioen, tegen die verhoging van 30 cent opzien. Hun zouden wij met klem willen verzoeken, on ze bladen toch te blijven lezen. Wie ons vaarwel zegt, omdat we een stuiver per dag méér van hen moeten vragen, doet daarmee het effect van vele verhoogde bijdragen teniet. Alleen wanneer we ons er allemaal voor inzetten, kan onze pers levensvatbaar, gezond en zelf standig blijven. Bij herhaling zenden lezers en sympathisanten ons, per giro of per brief, extra-bijdragen voor hen die beslist niet in staat zijn, het volle abonnementsgeld te betalen. Zij die genoodzaakt zijn, op deze fondsen een beroep te doen, kunnen hun brief richten aan de directie van De Christelijke Pers, postbus 859 te Amsterdam. Tenslotte: dit mag dan geen vrolijk verhaal zijn, er is geen reden om het op sombere toon te besluiten. Velen, zeer velen van onze lezers hebben in het verleden getoond, dat ze Trouw/Kwartet een warm hart toedragen. Hun waardering en medeleven sterken ons in de over tuiging, dat we, met de hulp van onze lezers, onze inspanningen om het voortbestaan van De Christelij ke Pers als zelfstandige eenheid te verzekeren, beloond zullen zien. In dat vertrouwen blijven we onze krant maken om u te dienen. Directie en hoofdredaktie. Van abonnees, die de Christelijke Pers (Trouw, De Rotterdammer, Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant, Dordts Dagblad) een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke af schrijving van het abonnementsgeld van hun rekening bij giro of bank nemen wij aan dat ze ermede ak koord gaan dat wij bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abon nementsprijs van hun rekening la ten afschrijven. Jij die zelf het Girokantoor van de Hun tevredenheid betreft de passage in de regeringsverklaring over de toe komst van Limburg en de bereidheid van de regering om Limburgs proble men het hoofd te bieden. Gedeputeerden verzoeken de premier in de perspectievennota van Limburg vooral maatregelen aan te geven om de concurrentie van het buitenland (vooral Duitsland) op de Limburgse milPVUWphPinf\p arbeidsmarkt tegen te gaan en een ZjUIiH:! tl L-xf-ttrfllLLlkf evenwichtige economische ontwikke ling in het grensgebied te bevorderen. Beleidsmaatregelen zijn nodig om de pendel vanuit Limburg naar Duits land terug te dringen. Gedeputeerden wijzen verder op de steenbergen bij de voormalige kolen mijnen. Deze zijn uiteraard een aan tasting van het landschap, maar ook een obstakel voor een redelijk bodem- gebruik. De kunstmatige heuvels zou den een recratieve bestemming moe ten krijgen, aldus het college van ge deputeerde staten. ;emeente Amsterdam of de Post cheque- en Girodienst hebben ge machtigd het abonnementsgeld au tomatisch op onze rekening over te schrijven, moeten deze instellingen niet van de wijziging op de hoogte brengen. Abonnees, die opdracht aan een bankinstelling hebben gegeven tot automatische betaling van het abon nementsgeld, verzoeken wij de be trokken bank van het gewijzigde maand/kwartaal-bedrag in kennis te stellen. Directie 'De Christelijke Pers'. De zomer loopt geolied, nu. Gedurende het hele toeekeinde brengt een stand vastig hogedrukgebied van het Kanaal tot Scandinavië droog weer met veel zonneschijn. Het maximum verplaatst zich langzaam in oostelijke richting. Gistermiddag zat er vooral in hel noorden nog wat werking in de lucht, maar dalende droge stromingen in de hogere niveaus verhinderden, dat de stapelwolkjes uitgroeiden en water in het hooi brachten. Ook maandag handhaaft het droge zomerweer zich. Ballonopstijgingen gisteravond boven Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Ongeveer vijftienduizend jeugdige bezoeker- van het Vondel park hebben daar vorig jaar zo'n kwart miljoen gulden aan drug? omgezet zonder dat dat overmatig veel problemen opleverde. Dat blijkt uit het rapport van de Stichting voor alcohol- en drugsonderzoek (SWOAD.). Brest gaven het volgende beeld: van 3.000 tot 12.000 meter hoogte zuidzuid west 20 tot 47 km per uur, 18.000 me ter westnoordwest 34 km per uur. De kans op onweer is inmiddels door Uk- kei verschoven naar dinsdagIn Engeland en ook Nederland daalde gistermiddag de barometers wat, maar daarin zat niets verontrustends. Tij dens mooi-weer-perioden is zo'n dage lijkse gang van de barometer min of meer normaal. In de vooravond of avond gaat de barograafpen in de re gel weer een horizontaal spoor teke nen. Een depressie op de oceaan (990 millibar) is stationair. Zij helpt dit weekend, mee ook aan de grond een zuidelijke stroming op gang te krijgen en te houden. Dit leidt tot hogere temperaturen op een middagniveau tussen 20 en 25 graden. Alleen in zuid-Spanje. Italië en Griekenland teerden vrijdagmiddag nog enkele lo kale onweershaarden gesignaleerd. Het was in die landen naar Neder landse begrippen dan ook smoorheet: Marseille 30, Pisa en Saragossa 31, Rome, Sevilla en Granada 32 graden. Cordova en Logrono in noord-Spanje 33 graden Celsius. Op de Britse eilan den meldde gisteravond alleen Aber deen lichte regen. Koele buien vielen in Oost-Europa van Scandinavië tot de Zwarte Zee. iet rto ijt Verto heeft in het Ilfte deel van dit jaar een omzetstij- van 40 procent behaald. De re poosten van liet eerste kwartaal zijn een miljoen gulden beter dan van de overeenkomstige periode 11972. Onder leiding van drs. Ed Leuw hebben vier enquêteurs ruim zevenhonderd Vondel parktoeristen benaderd, die een. opmerkelijke medewer king vertoonden (niet meer dan vijf procent weigerde). Ongeveer driekwart van de ondervraagden had drugs ge bruikt. De helft had zich be perkt tot het gebruik van can nabis (marihuana, hasjiesj), minder dan een derde ge bruikte ook andere drugs, en dan met name LSD. Amfeta minen en opiaten (heroïne, opium) werden slechts in ge ringe mate in het park ge bruikt. Daarmee correspondeert dat dwangmatig drug-gebruik, li chamelijke of geestelijke af hankelijkheid dus, bij minder dan tien procent van de ge bruikers voorkwam. Percenta ges van tien tot twintig pro cent hadden sociale, geestelij ke of lichamelijke problemen gehad in verband met drug-ge bruik. Viervijfde had dus geen enkele moeilijkheid. Gratis Ze vonden het ook niet zo vre selijk belangrijk. Bijna zestig procent van de ondervraagden was in het Vorvdelpark om daar andere mensen te ontmoeten. Bijna eenderde vond de moge lijkheid voor gratis overnach ting het belangrijkst, maar 8 procent zag de mogelijkheid om betrekkelijk vrij drugs te kunnen gebruiken als hoofd zaak. Er worden door de parkbezoe kers ook niet opzienbarend meer cf andere drugs gebruikt dan zij thuis gewend zijn te doen. Een uitzondering op dit punt vormen de Fransen en Italianen, die trouwens in het hele onderzoek als een aparte groep naar voren ko men. volgens Leuw omdat zij zich in eigen land sterk voe len afgewezen vanwege hun anderssoortige opvattingen en druggebruik. De Franse en Italiaanse parkbezoekers blij ven daar gemiddeld ook duide lijk langer, en zijn sterk over vertegenwoordigd in de groep die in moeilijkheden zit of komt. Door hun maatschappelijke opvattingen onderscheiden de jeugd toeristen zich opmerke lijk van hun gemiddelde leef tijdgenoten. Ruim zestig pro cent spreekt zijn voorkeur uit voor een of andere vorm van samenwonen in ccmmunes (en 17 procent doet dat ook in de praktijk terwijl 59 procent bij de ouders thuis woont). Van de Nederlandse jeugd sprak zich onlangs 96 procent uit voor het ordentelijke huwe lijk. van de internationale parkbevolking doet dat maar een kwart. Ontworteling' De zomerbevolking van het Vondelpark blijkt gemiddeld negentien a twintig jaar te zijn: maar acht procent is ou der dan 24 (en drie procent jonger dan 16). Ruim de helft zit op school of studeert, een kwart bestaat van losse baan tjes of doet helemaal niets. Van de Franse en Italiaanse bezoekers heeft zelfs meer dan eenderde zo'n ongewisse maat schappelijke positie: alweer een teken van grote ontworte ling in deze groep. De gemiddelde Vondelparkbe woner verblijft nog geen twee weken in deze subcultuur op derd gulden voor de hele de grete weide, als onderdeel van een enkele weken duren de reis. Van de Europeanen blijken alweer de Fransen en Italianen het langst van huis te zijn; zij hebben ook het minste geld ter beschikking. Tachtig procent (gemiddeld: 60) heeft minder dan vierhon- tocht, 18 procent (gemiddelcl: 11) zelfs geen cent. Aan drugs geeft de gemiddelde parkbewo ner tijdens zijn hele verblijf ongeveer dertig gulden uit. Het rapport is voor belangstel lenden bij de SWOAD te ver krijgen (De Lairessestraat 39, Amsterdam, 4,75). Wcerrapporten van gisteravond 10 uur, max. temp. en neerslag van 7 tot 19 uur, Amster dam onbew. 20, 0; De Bilt onbew, 21, 0; Deelen onbew. 21, 0: Eelde zw. bew. 19, 0; Eindhoven onbew. 22, 0; Den Helder onbew. 17. 0; Luchth. Rtd. onbew. 21, 0: Twente zw. bew. 20. 0: Vlisslngen onbew. 20. 0; Zd. Limburg onbew. 21, 0; Aberdeen regen 19, 0.1: Athene onbew. 29, 0: Barcelona onbew. 24. 0; Berlijn zw. bew. 16, 0: Bordeaux on bew. 28. 0: Brussel onbew. 21. 0: Frankfort licht bew. 22, 0: Genève onbew. 23. 0; Hel sinki half bew. 17. 0; Innsbrück onbew. 23. 0: Kopenhagen onbew. 14. 0; Lissabon licht bew. 29. 0: Locarno onbew. 27. 0: Londen onbew. 25. 0: Luxemburg onbew. 23. 0; Ma drid half bew. 29. 0: Malaga half bew. 26, 0; Majorca licht bew. 29. 0: München onbew. 20. 0; Nice licht bew. 25. 0: Oslo onbew. 18. 0: Parijs onbew. 24. J: Rome onbew. 32. 0: Split onbew. 26. 0: Stockholm zw. bew. 17. 0: Wenen zw bew. 19. 0; Zurich licht bew. 21. 0: Casa Blanca half bew. 23. 0: Istanboel licht bew. 26. O: Las Palmas half bew. 20. 0; New York half bew. Tunis onbew. 28, 0. Hoogwater 17 Juni: Vllssingen: 2.44-15.01; Ha- rlngvlletslulzen: 4.28-16.53: Rotterdam: 5.39- 17.50: Schevenlngen: 3.58-16.22; IJmuidcn: 4.32-16.56: Den Helder: 8.23:20.44: Harllngen: 10.38-23.08; Delfzijl: 0.43-12.57. Hoogwater 18 Juni: Vllssingen: 3.22-15.39; Ha- ringvlietsluizen: 5.03-17.27: Rotterdam: 6.13- 18.20: Schevenlngen: 4.29 16.53; IJmuiden: 5.05-17.29; Den Helder: 9.02-21.16; Harlingen: 11.17-23.44; Delfzijl: 1.24-13.30.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5