Koffie draagt bij tot hulp aan derde wereld fasson Watergate blijft dollar drukken fasson Wessanen vergroot belang in vlees Een operator begint meteen bij 't allerbelangrijkste. Het eindprodukt. Vreemd geld Financieringsproblemen gemeenten verminderd Slager slachtoffer duur vlees Stroomstoring in Amsterdam-Noord Kledingfabriek Mol! is bankroet zig bedrijf bezig bedrijfbezig bedrijf Regulering import Japanse elektronica We verwachten van 'n export-assistente geen diploma Russisch. Wèi eigen initiatief. BOUW/KWARTET ZATERDAG 16 JUNI 1973 FINANCIEN/ECONOMIE L25 Van een onzer verslaggevers BOLSWARD Via de Interna tionale Koffie-Overeenkomst heeft Nederland in 1972 ruw ge schat zo'n 25 miljoen gulden aan ontwikkelingshulp voor de koffie producerende landen bijgedra- i. Dit betekent, dat één op de zoveel slokken koffie tot de ont wikkelingshulp bijdraagt, aldus de heer J. M. Slob, directeur van de Verenigde Levensmiddelen- Fabrieken te Bolsward. Tot bovengenoemd bedrag komt hij door de koffieprijs, die in 1972 door de Nederlandse huisvrouw werd be taald, te vergelijken met de geschatte irijs, die de consument zou moeten jetalen als er geen Koffie-Akkoord jestond. Momenteel kost 250 gram ge middeld 2.20, terwijl men voor de zelfde hoeveelheid zonder overeen komst ongeveer 2.13 zou moeten ge- Aangezien in 1972 alle koffie drinkende Nederlanders samen 81 miljoen kilo koffie verbruikten, leert Ben eenvoudig rekensommetje, dat nog een extra 25 miljoen gulden naar ontwikkelingslanden is toegevloeid. Voldeed Tot zover zou men zeggen, dat de In ternationale Koffie-Overeenkomst aan de verwachtingen voldeed. Immers, de overeenkomst tussen producenten en consumenten is in 1962 tot stand ge komen met de bedoeling voor de kof fielanden een stabiele opbrengstprijs (en dus een zeker inkomen) te garan deren en voor de rijke consumptielan- den een redelijk aanvaardbare con sumptieprijs te verzekeren. De heer J. M. Slob toont de enorme belangen, die door het Koffie-Akkoord werden gediend, aan door te wijzen op de plaats die koffie inneemt in de wereldhandel. Zo blijkt dat koffie na olie het tweede wereldhandels- artikel is, en dat de hoeveelheid geld, die in groene (ruwe) koffie om ging in 1971 rond 12 (nu ongeveer 15) miljard gulden bedroeg bij een wereldproduktie van ongeveer 3Vi miljard kilogram. Aangezien door het branden het te consumeren gewicht lager, maar het geldbedrag hoger wordt, kan men bij een hoeveel- heidsverlies van 19 procent door 'in brand' en uitgaande van Nederlandse consumptieprijzen van gemiddeld 2.20 per 250 gram de hoeveelheid geld, die in de hele wereld in koffie omging, bepalen op 23.3 miljard gul den, aldus de heer Slob. Veelzeggender Veelzeggender dan geldbedragen is Let aantal mensen, dat bij de produk- tie van koffie is betrokken. In de ver werkingsindustrie, voor het meren deel gevestigd in welvarende landen, is dat aantal gezien de hoge mate van automatisering te verwaarlo zen, aldus de heer Slob. In de koffie landen verdienen daarentegen zo'n 200 miljoen mensen hun brood in de koffiecultuur. Daarbij komt nog, dat de meeste pro ducerende landen voor wat betreft hun inkomsten bijna geheel zijn aan gewezen op de export van alleen kof fie. Zo bestaat de uitvoer van Brazi lië, dat een aandeel van 40 procent in de wereldkoffieproduktie heeft, voor 46 procent uit koffie. In Colombia is koffie goed voor 57 procent van de d'eviezeninkomsten. Het aandeel van koffie in de totale export is eveneens groot, of zelfs nog groter, in sommige Afrikaanse landen als Angola (63 pro cent), Oeganda (60 procent) en Ethio pië (56 procent). Uit deze cijfers blijkt duidelijk de economische kwetsbaarheid van de grote koffielanden. Omdat ze op de Werkgroep LONDEN (UPI) Het bestuur van de Internationale Koffie- Overeenkomst heeft gisteren een werkgroep opgericht, die gegevens moet vergaren om de tot standkoming van een nieu we Internationale Koffie-Over- een komst te vergemakkelijken. De werkgroep zal op 3 juli bij elkaar komen en op 4 en 5 sep tember, wanneer het bestuur vergadert, verslag uitbrengen. Het bestuur dat gisteren een driedaagse conferentie heeft af gesloten, heeft ook nog gepraat over de wijze waarop het diver sificatiefonds moet worden op geheven. De algemene vergade ring van de Internationale Kof fie-Overeenkomst heeft dit on langs besloten. Volgens sommige consumptielanden, met name de Verenigde Staten en XVest- Duitsland, is de algemene ver gadering buiten haar boekje ge gaan door aan te geven hoe het geld in het diversificatiefonds behoort te worden verdeeld. Er zijn geen definitieve beslissin gen genomen. AMSTERDAM De aan- koersên voor buitenlands zijn vandaag: Dollar Ponden Belg. frs. Duitse Mark Lires Escudos Can. dlrs. Franse frcs Zwits frcs Zweedse kr. Noorse kr. Deense kr. Oostenr. sch Pesetas Griekse drachm Finse mark Joeg. dinar en verkoop bankpapier Aankoop Verkoop 2.68 2.78 7.00 7.30 7.16 7.41 105.00 106.50 43.40 46.50 11.40 12.40 2.69 2.79 64.25 68.25 89.25 91.25 64.50 66.50 49.25 51.25 46.50 48.50 14.30 14.60 4.72 4.97 9.10 10.10 73.50 76.50 17.00 20.00 export van slechts één produkt zijn aangewezen, betekent een prijsdaling van ongeveer één dollarcent per pond een vermindering van tientallen mil joenen dollars aan deviezeninkomsten. Hieruit volgt ook een der grote be zwaren, die aan de praktijk van het Koffie-Akkoord kleven. In artikel 54 van de overeenkomst v/ordt de instel ling van een diversificatiefonds be pleit. Door midcjel van dit fonds wil men gelden beschikbaar stellen om landen, die sterk afhankelijk zijn van de koffiecultuur, in staat te stellen andere gewassen in produktie te ne men. Het diversificatiefonds is niet van de grond gekomen, omdat de koffiepro- ducerende landen verplicht zijn bij dragen te leveren, maar er het geld niet voor hebben, terwijl de rijke con sumptielanden naar believen kunnen storten. Dit betekent dat er niets, of heel weinig in het fonds terecht komt. Tot nu toe zijn de Verenigde Staten, Duitsland en Nederland de enige consumptielanden, die toezeg gingen hebben gedaan aan het fonds. Ons land gaf, na lang aandringen door het parlement, 880.000 dollar in de vorm van een lening, die moet worden terugbetaald. Tegengewerkt Een ander bezwaar van het fonds is, dat het alleen mag worden gebruikt voor horizontale diversificatie. Hier mee wordt bedoeld dat het slechts mag worden gebruikt om aan de teelt van andere landbouwprcdukten te be ginnen. Verticale diversificatie, d.w.z. de verdere verwerking van ruwe kof fie in eigen branderijen, in eigen fa brieken voor oploskoffie, wordt tegen gewerkt door de rijke landen. Illustra tief in dit verband is de zware opposi tie van de Verenigde Staten geweest tegen Brazilië toen dit land een aarze lend begin maakte met de produktie van oploskoffie, wat bekende Ameri kaanse oploskoffie-concerns niet erg zinde. De Internationale Koffie-Overeen komst is in het slop geraakt, omdat de erin deelnemende produktielanden (41) en consumptielanden (24) het niet eens konden worden over de op de wereldmarkt te brengen hoeveelhe den en de prijs daarvoor. Brazilië en de Verenigde Staten met name ston den als belangrijkste vertegenwoordi gers van produktie- en consumptielan den lijnrecht tegenover elkaar. Brazi lië wilde hogere prijzen (die in dol lars worden uitgedrukt) ter compen satie van de devaluatie van de dollar met 10 procent. De Verenigde Staten wilden hieraan niet toegeven. Tot zover zou dit verhaal dus het 'in memoriam' van het Internationale Koffie-Akkoord kunnen zijn, ware het niet dat de mogelijkheid is blijven be staan dat de overeenkomst nieuw le ven krijgt ingeblazen. Dit zou hoe onwaarschijnlijk dat nu ook is al in september het geval kunnen zijn. Het 'raam' van de overeenkomst (de organisatie in Londen) heeft men daartoe wijselijk intact gelaten. Wellicht is het voor alle partijen ook beter de gelederen weer te sluiten, al dus de heer Slob. 'Want', zo zei hij, 'wanneer de produktielanden nu ze de touwtjes in handen hebben de consumenten het vel over de oren ha len, dan zullen de consumenten als de rollen later zijn omgedraaid, hetzelfde 'Goldmines' doen'. DEN HAAG De vleesprijzen in Ne derland hebben de laatste tijd een ca tastrofaal hoog peil bereikt. Dit is het gevolg van dc internationale tekorten aan alle soorten vlees. Dit zei de heer D. Groeneweg, voorzitter van het be drijfschap voor het slagersbedrijf in een vergadering in Den Haag. De omzet van de slagerijen daalde dan ook evenals het vleesverbruik per hoofd van de bevolking in 1972 met ongeveer 1.5 kilo. Na de prijsstijgingen in de groothan del met enkele voorbeelden te hebben geïllustreerd zei de heer Groeneweg dat de slagers met de rug tegen de muur staan. In de discussie werd naar voren ge bracht dat de eenzijdige vraag naar de betere soorten de afzetmoeilijkheden voor de slagers nog versterkt. De heer D. Schop vroeg zich af hoe het mogelijk was dat ondanks reclame voor andere en goedkopere vleessoor ten er zo'n eenzijdige vraag naar de betere delen blijft bestaan. WORMERVEER Kon. Wessanen heeft een meerderheidsdeelne ming van 70 pet verworven in Nibecom (Nieuwe Beheers Compag nie) en NVC (Nieuwe Vlees Combinatie) te Rotterdam. AMSTERDAM Een deel van Am sterdam-Noord heeft donderdagnacht enkele uren zonder stroom gezeten. Als gevolg van een defect in een 10 kv-kabel viel te middernacht plotse ling het licht uit in de Molenwijk, een deel van Tuindorp Oostzaan en de Van der Pekbuurt. Door omschakeling waren alle wijken om vier uur 's och tends weer van stroom voorzien. De gezamenlijke omzet van beide on dernemingen bedroeg vorig jaar ruim 300 min en het aantal medewerkers 480. Wessanen meent met deze stap een waardevolle toevoeging van haar reeds bestaande activiteit in vleeshalf fabrikaten te verwezenlijken en zo een belangrijke impuls aan haar afzet te geven. Nibecom is de houdstermaatschappij van drie varkens- en kalverslachterij- en gevestigd te Tubbergen, Winters wijk en Almelo. In Almelo is één van de modernste varkensslachterijen van Europa in aanbouw, welke binnen een jaar in gebruik zal worden genomen. De totale slachtcapaciteit zal inclusief de nieuwbouw dan 20.000 stuks per week bedragen. Daarnaast exploiteert Nibecom samen met Plumrose een slachthuis voor varkens. Voorts heeft Nibecom een meerderheidsbelang in een varkensvermeerderingsbedrijf te Iledel. NVC is een onderneming welke zich, met vestigingen in Antwerpen, Chias- so, Milaan en New York, eensdeels bezighoudt met de im- en exporthan- del in vlees en anderdeels met de ver koop en distributie daarvan. Onder de naam NVC Emmerich te Emmerich (Wdld) exploiteert de NVC een om vangrijke produktie-eenheid, die zich beweegt op het gebied van de verede ling en het roken en verpakken van vleeswaren en halffabrikaten. Een aanzienlijk aandeel van de Westduitse markt in gerookt mager spek is in handen van NVC Emmerich. Dc resultaten van Nibecom-NVC wa ren over 1972 zeer bevredigend. Voor zover de resultatenontwikkelingen in het lopende boekjaar zich laten aan zien zullen deze toch ten opzichte van 1972 nog verbeteren. Van een onzer verslaggevers NIEUWESCHANS —De arrondisse mentsrechtbank in Groningen heeft gisteren het confectiebedrijf Moll in Nieuweschans failliet verklaard. De mogelijkheid bestaat, ddat een buiten lands bedrijf deze uniformenfabriek gaat overnemen. Het bedrijf werd twee jaar geleden door het Belgische concern Moll van Grol overgenomen. Het is niet uitgesloten dat ook het herenkledingbedrijf Van Dam in Gro ningen failliet wordt verklaard. Het einde van beide confectiebedrijven be tekent, dat er zo'n 400 werknemers op straat komeen te staan. De regering overweegt inmiddels maatregelen om de werkgelegenheid in de Groningse confectie-industrie veilig te stellen. Men denkt daarbij aan de oprichting van een stichting. BNG gaf f 5,2 miljard aan leningen DEN HAAG In verschillend opzicht is de financiële positie van de gemeenten verbeterd, het afgelopen jaar. De zo sterk opgelopen vlot tende schuld van de gemeenten verminderde van ƒ4,3 miljard tot 2,6 miljard, terwijl het tekort aan vaste financieringsmiddelen daal de van 1,8 miljard tot 0,2 miljard. Hierbij moet wel in aanmerking wor den genomen dat de kapitaaluitgaven van de gemeenten niet onbelangrijk zijn achtergebleven bij de ontwikke ling van de nationale economie. Ste gen de gemeentelijke kapitaaluitgaven in 1971 nog met 13.2 procent, in 1972 blijkt de stijging slechts 5.9 procent te hebben bedragen. Uitgedrukt in procenten van het nationaal produkt belandden de gemeentelijke kapitaal uitgaven op een laagtepunt van 3.4 terwijl in het verleden ten percentage van 4 en hoger meer gebruikelijk was. Vooral twee factoren kunnen op het terugblijven van de kapitaaluitgaven van de gemeenten van invloed zijn ge weest In de eerste plaats bestaat het vermoeden, dat de prijzen van over heidsinvesteringsgoederen in 1972 minder zijn gestegen dan de overige prijzen, en in de tweede plaats wordt aangenomen, dat het voorzichtige be leid uit het niet te verre verleden ten aanzien van het op gang brengen van nieuwe werken pas me.t de nodige vertraging in het cijfer van de kapi taaluitgaven tot uiting is gekomen. Meer dan de helft van de gemeentelij ke kapitaaluitgaven afgezien van de uitgaven voor volkshuisvesting die gefinancierd worden met rijkslenin gen had in 1972 betrekking op het bouwrijpmaken van gronden voor wo ningbouw en industrie en op openba re werken. Voor het thans lopende jaar 1973 zijn de mogelijkheden voor provincies en gemeenten een aanvang te maken met de uitvoering van nieuwe kapitaalwer- DOW JONES INDEX Indust. Sporen Utll. Obi. Mods 13 juni 915.49 167.75 107.55 74.26 566.8 14 juni 903.67 165.39 107.04 74.27 551.2 15 juni 888.55 162.88 106.12 74.28 560.7 Aond. Obl. Tot. H. L. 13 juni 15.700 1.749 786 620 14 juni 13.210 16.670 1.643 371 956 15 juni 11.70 12.620 1.731 316 1.102 ken verder verruimd. Was hiervoor in 1972 1.773 miljoen ter beschikking gesteld, voor 1973 is daartoe ongeveer 2.200 miljoen voorzien. Dit betekent een toeneming van 24 procent. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten heeft in 1972 langlopende lenin gen kunnen verstrekken tot een be drag van bijna 5.2 miljard. Ruim 4 miljard daarvan werd opgenomen van de onderhandse markt. De verle ning van kort krediet bewoog zich vrijwel het gehele verslagjaar op een lager niveau dan in 1971. DEN HAAG Minister Lubbers (e- con. zaken) verwacht niet dat de voorlopige regulering van Japanse elektronische produkten op de Neder landse markt zal leiden tot ernstige problemen. In hoeverre de maatregel de werkgelegenheid bij importbedrij- ven bedreigt valt niet precies te voor spellen. In antwoord op vragen van het PvdA- kamerlid De Ruiter zegt de minister, dat de Benelux-maatregelen zijn ge richt op het handhaven van een rede lijke invoer van elektronische produk ten uit Japan, rekening houdend met de invoer in voorgaande jaren. De be trokken importhandel is allerminst af hankelijk van de import van Japanse produkten, aldus de minister. Minister Lubbers vindt, dat de maat regel geen inbreuk is op het vrijhan- rielsbeginsel. Uit het antwoord blijkt, dat het overleg tussen de Benelux en Japan nog niet is geëindigd. Op de vraag van het kamerlid de voorlopige maatregel opnieuw in overweging te nemen zegt de minister daartoe geen aanleiding te zien. AMSTERDAM Het Beleggingsfonds voor Goudmijnwaarden 'Goldmines' verhoogt het dividend over 1972-73 van ƒ22 tot 26 per participatiebe- wijs (resp. van ƒ4,40 tot ƒ5,20 per eenvijfde participatiebewijs)Boven dien werdt een extra uitkering ge daan van ƒ12,60 (resp. 2,52) op grond van terug te ontvangen Zuidaf- rikaanse bronbelasting. De waarde van de participaties steeg, aldus het fonds, in het boekjaar 1972- 1973 met 25,3 pet, ondanks de waarde daling van het pond sterling met 13,5 pet. Het fondsvermogen steeg van ruim 25,8 min tot bijna 27,2 min. Het aantal participaties (uitgedrukt in de kleinste coupure) daalde van 185.639 naar 155.639. Hooimeyer BARENDRECHT Voor A. Hooi- meijer en Zonen, die eind vorig jaar werd overgenomen door J. Lyons and Company in Londen, is 1972 geken merkt door een bescheiden omzet groei, die echter gepaard ging met een meer dan evenredige stijging van het bedrijfsresultaat. De geldomzet steeg met 7 pet. Het bedrijfsresultaat nam vorig jaar toe van ƒ791.000 tot ƒ1,28 min. De directie meent, dat na een lange reeks van jaren van onvoldoende rentabili teit, thans een zodanig bedrijfsresul taat is bereikt, als nodig is om het be drijf op gezonde wijze te kunnen voortzetten. Het saldo winst steeg van 351.000 tot 687.074. In verband met de aansluiting van het bedrijf bij Lyons is in afwachting van een nade re beslissing nog niet tot vaststelling van de winstverdeling overgegaan. WABO GOUDA De onderhandelingen die een grootaandeelhouder van Beleg gingsmaatschappij WABO voert met een buitenlandse groep over de over neming van een meerderheidspakket, zijn nog niet afgesloten. Het bestuur was van plan op de aandeelhouders vergadering nadere mededelingen te doen, maar kon toen slechts meedel- len, dat de onderhandelingen nog steeds voortduren. Converteerbare lening Wessanen AMSTERDAM Op 27 juni zal de vrije inschrijving openstaan op 24 min 7 pet achtergestelde in gewone aandelen converteerbare obligaties 1973 ten laste van Kon. Wessanen in Wormcrveer. De obligaties maken deel uit van een lening van maximaal 40 min. De resterende maximaal 16 min obligaties zullen worden uitgege ven bij gestanddoening van het aan bod aan de houders van aandelen 'Lij- empf (Leeuwarder IJs- en Melkpro- ductenfabrieken). Indien dit aanbod niet gestand wordt gedaan zal het be drag van de lening worden terugge bracht tot 24 min. De koers van uit gifte, die tenminste 100 pet zal zijn, zal uiterlijk op maandag 25 juni voor beurs worden bekendgemaakt. De conversie van de obligaties in ge wone aandelen is met ingangvan 1 ja nuari 1974 te allen tijde mogelijk. De conversieprijs bedraagt ƒ170. De le ning zal h pari worden afgelost in tien nagenoeg gelijke jaarlijkse ter mijnen, voor het eerst op 1 juli 1979. Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing is steeds toegestaan van 1 april 1974 af. De vervroegde aflossin gen zullen tegen de volgende koersn geschieden: van 1 april 1974 af tegen 103 pet, van 1 april 1977 af tegen 102 pet, van 1 april 1983 af tegen 100 pet. De stortingsdatum is 16 juli. Notering van de lening op de Amsterdamse ef fectenbeurs zal worden aangevraagd. AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de offi ciële slotkoers van overdag). Akzo (73.70) Hoogovens (75.80) Kon. Olie 116.80-117.20 (117.40) Philips 52.20 (52.40) Unilever 143.90 (143.80) KLM 106.50-107*00 (107.00) Kon. Olie noteerde gisteren 42r,g-42% (42=4i- Philips S 18',-19'i (18T«-19»s): Unilever S 52'.,-53 (52%-53%) en KLM S 38-Ti (39%). Opgave du Pont. Giore. Forgan. Onze export-afdeling in Leiden wordt vaak spottend de duivetil genoemd. Niet vanwege een veelvuldig komen en gaan van medewerkers. Maar omdat de ene dag iedereen aanwezig is. Terwijl de dag erop drie man weer hoog boven de wolken zitten. Op weg naar Afrika of Rusland. Dan kan het gebeuren, dat een export-assistente bijna in d'r eentje achterblijft. Maar dan beginnen haar aktiviteiten pas goed. Figuurlijk gesproken is zij de verkeersleidster, die onze export-medewerkers veilig binnen loodst. Zij behandelt de inkomende post, vangt telefoontjes uit exotische streken op. Typt reisverslagen uit, houdt angstvallig de agenda in de gaten. En wat erg belangrijk is: zij organiseert véél en goed. Export-assistente; een op het lijf geschreven baan voor een jonge vrouw, die het klappen van de sekretaresse-zweep kent. Overbodig te vertellen dat een Mavo opleiding plus steno Nederlands en Engels vereist is. Zo ook zelfstandigheid (geëmanci peerd heet dat) en eigen initiatief. Dit laatste brengt zij meteen in de praktijk door het schrijven van een briefje aan Fasson, Lammen- schansweg 140, Leiden, t.a.v. de heer J. N. C. van HeerdL AMSTERDAM/LONDEN De Amerikaanse dollar, die gisteren in Europa verder terrein verloor, heeft in Amsterdam een nieuwe diep tepunt bereikt. De goudprijzen konden in verband met de zwakte van de dollar iets aantrekken. In Amsterdam noteerde de dollar 2.7313 of 2.2 procent lager dan het slot van donderdag 2.7820). Som mige valutahandelaren weten de scherpe koersdaling aan het getuige nis van Jeb Magruder, voorzitter van de commissie voor de herverkiezing van president Nixon, dat de voormali- Be minister van justitie in de rege- ring-Nixon, John Mitchell, zijn goed keuring had gehecht aan de inbraak in Watergate. Ook kon men weinig enthousiasme opbrengen voor het nieuwe anti-inflatieprugramma van President Nixon. uok op de wisselmarkt van Frankfurt xwam voor de dollar een slotnotering wt stand van 2.5700 mark. Ook dit was een forse daling ten opzichte van donderdag, toen een prijs werd geno teerd van 2.6095 mark. De handel werd 'wat paniekerig' genoemd. In Londen verwisselde de Amerikaan se munt op 2.5860 dollar per pond vaii eigenaar. Donderdag werd nog 2.5775 dollar betaald. Verdere verlie zen leed de dollar nog op de wissel markten van Parijs en Zllrich. De notering van goud verbeterde. In Londen ging het edele metaal voor 121 dollar per ounce in andere han den over. Dit betekende een 3.25 dol lar hogere prijs. Ook in Amsterdam werd het goud duurder. Volgens opga ve Drijfhout kwam een prijs tot stand van 10.430-730 per kg. tegen 10.230-530 eergisteren. We schrijven 1955. In Leiden startten we met de fabrikage van zelfklevende materialen. Materialen die gebruikt worden voor het maken van stickers en etiketten. Het eerste begin was bescheiden. Maar alras breidde de fabriek zich uit. Hazerswoude kwam er als tweede fabriek bij. En op 't ogenblik werken er zo'n 500 man en vrouw, waarvan het grootste gedeelte in vol-kontinue dienst. Wat is een operator. In een ultra-moderne fabriekshal draaien 24 uur per dag een aantal belijmingsmachines, de "Coaters". In 't kort gezegd maken de2e machines enorme rollen zelfklevend materiaal. Onhandelbaar door de afmetingen. Maar aan 't eind ervan staan de zogenaamde snijmachines opgesteld, die niets anders doen dafi de rol op een bepaald formaat snijden. De operator kontroleert, grijpt in waar nodig is, en houdt op papier nauwkeurig de missers bij. Verantwoordelijk werk dus voor mensen met een LTS of enkele jaren MULO-opleiding. Waken over het visitekaartje van Fasson. Wat zijn de verdiensten. Tot ver in de omtrek is het bekend dat Fasson z'n mensen goed betaalt. Dat geldt voor de dagwerkers. Maar bovenal voor mensen die in 3 of 4 ploegen werken. Een voorbeeld. Naast het basisloon bedraagt de toeslag in de 3 ploegen 30%, in de 4 ploegen zelfs 50%. Dat tikt lekker aan. U voelt wel voor een operators-job? Schrijf dan een kort briefje aan de afdeling personeelszaken van Fasson, Rijndijk 88, Hazerswoude.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 25