Waar mijn brood is, is mijn vaderland' ierrie Deijkers: een Brabantse Amsterdammer bij promotiekandidaat nummer één, De Graafschap :S)[ EE? w I k 1: uit sollic i J. Jai ideri iO). OUW/KWiARTET ZATERDAG 16 JUNI 1973 *ófcor Ruud Verdonck (STERDAM Bhie Stars-Fiat Stai>-Blue Stars-vraagteken Stars. Zo ongeveer moet het rijtje er- zien dat iedere wakkere voorzitter tan een basketbalclub in z n hoofd geprent beeft zitten. Met ift namelijk een schaduwkant van bet zo bejubelde sponsorsysteem aan. waar nog te weinig ken- mee is gemaakt. Toen snoepfabriek Mars vertrok bij bet Zardvoortse Lions bleef er in ieder ge- geen lege schatkist achter. Nu Fiat-dealer Leonard Lang gew oon na bet beëindigen van hot contract ipgestapt bij Blue Stars, heeft dat voor de Amsterdamse topclub wèl desastreuze gevolgen. Van de eede club van Nederland, de vaste rivaal van kampioen Flamingo's (gesponsord door Levi's) is ie Stars geworden tot een in bet beste geval redelijke middenmoter. Die ontwikkeling houdt ir iedere club een grote waarschuwing in. HA1 AN SLOT SPONSORRACE ACHT SOMS EEN ILAP Stars liep zo'n drie jaar geleden rop toen het sponsorsysteem eerst d z'n intrede deed in de Neder-, dse basketballerij. De Amsterdamse b 'jarenlang toonaangevend voor basketbal op landelijk niveau, gde erin Leonard Lang te interes- in om voor een angstvallig geheim DUden bedrag de club te sponso- In ruil voor dat bedrag werd de n gewijzigd in Fiat Stars en kten de spelers ook op hun shirts ame voor het automerk. Een aan- kelijke ruil. Blue Stars immers zijn topspelers een keurige onkos- ergoeding bieden, waardoor het ds aantrekkelijker werd in Am- dam te komen spelen. Daarnaast ustrei Stars in de gelegenheid ge- 1 twee Amerikaanse spelers aan te ken. De eerste 'aankopen' Rubin 3 Royce waren geen succes, maar Chestnut en Mike Rowland die ien toernee met het team van ma ar èn geld èn vrouwen liefhebber McGregor in Amsterdam werden gedropt, bleken publiektrekkers van de eerste orde. Niet geheel ten on rechte noemde Blue Stars die greep dan ook de beste greep van alle Ne derlandse clubs. Bloeiperiode Fiat Stars zoals de club dus in de competitie genoemd werd maakte speltechnisch een bloeiperiode door. Werd weliswaar geen kampioen van Nederland, maar veroverde tweemaal de beker en zorgde tegen gerenom meerde clubs steevast voor spektakel. Er zijn minder aantrekkelijker clubs voor een sponsor te bedenken. Tij dens die periode werd het Fiat Stars toch langzamerhand duidelijk dat do naam Fiat ook weer niet voor altijd aan de club verbonden zou blijven. Leonard Lang liet rond november 1972 weten dat het waarschijnlijk (er bleef nog wel een optie) allemaal in juni 1973 afgelopen zou zijn. Hij keek uit naar een ander soort sponsoring ormeq| ture i mandl onf okaal I altijd trekt I Oosj on: Oj u ook (de autosport ligt erg voor de hand) en Fiat Stars stond toch ook niet zo maar meteen voor het blok. Toch zit de club nu nog steeds zonder sponsor. En de oorzaak is maar gedeeltelijk te achterhalen. Gedeeltelijk, want voor alles steekt manager Cor Hagers waarschuwend de vinger omhoog. 'Gewoon een waar schuwing voor de andere clubs die nu nog gesponsord worden. Je mag name lijk nooit denken dat je nog tijd ge noeg hebt om een sponsor te zoeken. Dat hebben wij nu gemerkt. Je hebt alle tijd hard nodig. Het gaat immers steeds moeilijker met het vinden van een sponsor. We hebben er veel aan gedaan, contacten gelegd, zo'n veertig brieven gestuurd naar bedrijven die naar onze mening in aanmerking kwa men, besprekingen gevoerd. En wat is er over? We zitten nog steeds zonder sponsor. We hebben een kans dat we voor september toch nog een bedrijf vinden. Maar dan hebben we al een klap gehad.' Wijlen Fiat Stars wees de kandidaat sponsors op de mogelijkheden die er bij de club lagen: een team dat in de Nederlandse top meedraaide, een goe de accommodatie, en minstens twee Europa Il-wedstrijden in het seizoen 1973-1974. Een zeer aantrekkelijk pak ket, maar toch stapte tot nu toe geen enkele sponsor erin. 'Bijna', zegt Ha gers, 'waren we rond met een bedrijf. Maar hun produkt was nog niet klaar. Begin van het seizoen 1974-1975 is het pas zover. Daar konden wij niet op wachten. We hebben het geprobeerd, maar we zijn nergens tot overeen stemming gekomen. Nu hopen we dus dat het volgend jaar die overeenkomst wel doorgaat, maar dan moeten we proberen dit jaar te overbruggen t Rowland rechts) is tegelijkertijd met de sponsor verdwenen, e foto is hij in duel met Harrewijn. Bij gebrek aan financiën is die over bruggingsperiode nu wel heel erg moeilijk geworden. Vrijwel het gehele eerste team is vertrokken of ver trekt. Over Amerikaanse spelers kan niet eens meer worden gedacht. Fiat Stars moet het gewoon lager gaan zoe ken, al heeft de club wel ingeschreven voor de eredivisie (volgens de nieuwe regeling moet daarvoor 2500 gulden betaald worden aan de bond, waar door er bewust wordt gekozen voor een spelpeilverbetering via sponsors). Hagers: 'Volgens ons kom je bijna niet meer terug als je eenmaal in de landelijke eerste klasse verzeild bent geraakt. Nog afgezien van het feit dat het in kosten niets uitmaakt.' (Onder tussen is bekend geworden dat een andere Amsterdamse club ASVU, Tom Chestnut, publiektrekker van Fiat Stars, is ook al ver dwenen. dank zij een strikt onbekende 'goede donatie', ook toch maar heeft inge schreven voor de eredivisie). Fiat Stars is echter een zeer belang rijk deel van het pakket dat een sponsor geboden kon worden kwijtge raakt. Waarmee het nog minder aan trekkelijk is geworden. Waar het ge brek aan belangstelling aan ligt? Ha gers weet het niet. 'We hebben het ons allemaal afgevraagd. Het is voor ons een groot raadsel. Het was toch heel aantrekkelijk allemaal.' Een vingerwijziging naar de oorzaak gaf vorige week Deltalloyd bij de be kendmaking dat het bedrijf overging tot sponsoring van het gepromoveerde Landlust. PR-man Hans Jullien stelde toen: 'Het zou volgens ons reclame- technisch onjuist zijn geweest als wij sponsor waren geworden van Fiat Stars. Als die naam dan ook veran derd wordt, krijg je toch voortdurend nog associaties met het oude Fiat Stars. Dat vonden wij niet juist.' Cor Hagers zegt daarop: 'Kom nou toch. Ik geloof dat het juist een geweldige stunt zou zijn, als je zoiets overnam. Goed, de eerste keer zal er bij staan dat het om het oude Fiat Stars gaat, daarna is het echt wel voorbij. Nee, ik geloof niet zo in die reden.' Overigens is er wel contact geweest tussen Fiat Stars en Delta-Lloyd over sponsoring. Hagers: 'Niet van ons uit. Wij hebben bij de brieven die wij hebben gestuurd, ons niet tot Delta lloyd gericht. Wij wisten toen al van de onderhandelingen met Landlust af en we vonden het niet juist om dat bedrijf dan toch te gaan benaderen. Het zoeken van een sponsor is voor ons een heel ondoorzichtige zaak. Ver gelijk het nu eens even met België. Daar kunnen rustig drie biermerken in een klasse spelen. Wij hier hebben wel eens contacten gehad met een broekenfirma. Dat is toch afgespron gen op het feit, dat er al een club in de eredivisie zat (Levi's Flamingo's, red.) die gesponsord werd door een bedrijf dat broeken maakte. Wij dach ten dat zoiets het misschien juist aan trekkelijker maakte. Maar dat bleek men daar toch heel anders te zien. Wij hebben de eerste grote sponsor gehad, we hebben ook de eerste klap gekregen van dit systeem. Met de komst van de sponsors is het basket bal in Amsterdam niet langer toonaan gevend gebleven.' Geruchten 'Het schijnt', zegt Hagers, 'dat willen de geruchten tenminste, dat de spon sors overal staan te dringen. Zo rea geert de basketbalbond tenminste nu, misschien komen daar de geruchten ook wel vandaan. Als dat echter het geval was, dan hadden wij er toch ze ker al een aan de deur gehad.' Uit de bekendmakingen die twee bedrijven vorige week deden, zou men ook mak kelijk geloven, dat er nogal wat be drijven staan te springen om de gaten in de basketbalsport in ruil voor naam-reclame op te vullen. Deltalloyd toonde zich zeer tevreden als sponsor van Landlust (al blijven daar de wer kelijke topspelers toch niet in grote aantallen komen aandraven) en Natio nale Nederlanden was ook al heel content met de sponsoring van het Groningse Donar (waar wel twee spe lers uit Amerika zullen komen). Het is wel interessant om na te gaan waarom die twee verzekeringsbedrij ven juist bij twee niet-topclubs te recht kwamen. Deltalloyd was al eer der benaderd door Landlust en vol stond toen met een donatie van enke le duizenden guldens. Voor be drijf werd de behoefte aan ccc^anse- rende publiciteit groot, toen het ge sponsorde volleybalteam Deltalloyd- AMVJ uiteen viel. 'Het was voor de hand liggend de keus te laten vallen op een Amsterdamse club. Na een diepgaande oriëntering kwam Delta lloyd tot de conclusie dat de reeds door haar gedonateerde club het beste in haar sponsoringprogramma paste.' Deltalloyd wil binnen twee seizoenen van Landlust weer de oude topclub maken, en in die strijd is de kans op publiciteit groot. Deltalloyd legde bij haar voorstelling ook uit waarom juist een basketbalclub werd gekozen. 'Reclametechmsch leent de basketbal- sport zich goed voor sponsoring, meer dan bijvoorbeeld diverse vcldsporten en andere buitensporten waar de mo gelijkheden nog duidelijk achterblij ven bij de zaalsporten en bijvoorbeeld wielrennen', aldus Hans Jullien. Landlust krijgt over drie jaar in to taal 300.000 gulden. Nationale Nederlanden kwam in con tact met Donar, nadat de club een brochure had verspreid onder zestig bedrijven waarin haar filosofie over sponsoring tot uitdrukking werd ge- SPORT T21/X21 r Gerrit den Ambtman ►ETINCHEM Gerrit Deijkers lieeft, zoals helaas bijna lere speler in het betaalde voetbal, één doel. Eii dat is in een rte periode zoveel mogelijk geld verdienen. De kassa moet kelen, ten koste van alles. Zelfs in de week, dat zijn club - de Gei Graafschap als winnaar van de promotiecompetitie de een t\i0no naar de eredivisie kan maken, zet de Brabantse schutter pecunia bovenaan de lijst. van Graafschap is een redelijke bron inkomsten voor Gerrie Deijkers. ig is een r bepaald opwinden kan de club »nst aan* niet. Het enerverende verleng- gepensiu van het eerste divisie-seizoen eren. Mohem in sportief opzicht nauwe- ektaak te beroeren. Zakelijk evenwel geplaa het momenteel bijna niet beter, kers, die het gehele seizoen als :ifieke spits niet verder reikte ffen pover aantal van zeven tref- per weelf. schiet zich juist in deze slotfa- hoof an het seizoen opmerkelijk sterk Rottere kijker. Gerrie Deijkers (26) rde in de promotiestrijd tot nu vier keer voor De Graafschap, fe keer tegen Wageningen in twee Is en ook afgelopen zondag te lle hij voor de winnende treffer (n rivaal Volendam. Mooier kan I allemaal niet. Want Deijkers ft naarstig naar meer geld. Niet jbjJ hier geschreven wil hebben, Airaiipr1^ ^e Graafschap ten koste van 1 wil verlaten, maar de' Brabant- Uieggewicht heeft zich wel op de pferlijst laten plaatsen met het stus 19731 zijn banksaldo in de komende jon enigszins op te schroeven. Te- I n pnd is deze uitspraak: 'Waar Ld I brood is, is mijn vaderland.' ir drs^M. :hool), 0 allig zijn Doetinchem en om en vorige zomer tot zijn vader- geworden. Daar immers kon hij necst verdiénen. Maar Deijkers neer. En het zou hem zeer wel- r, z'Jn a's dat vaderland, waar bij do üi% brood voor hem op de plank zich iets meer aan zijn levens- pnten aanpast dan het ooste lijk stukje Nederland waar hij nu acteert. Deijkers: 'Als je eerst Bra bant en daarna twee jaar Amster dam gewend bent, dan is het hier wel even iets anders. Ik ben niet zo'n grote stapper, maar houd op zijn tijd ook wel van een beetje ple zier. Als ik uitga, ga ik naar Breda. In Doetinchem is niets te beleven. Tijdens carnaval zie je hier mis schien één feestneus.' Niet dat Deijkers zich ergert, het was in het begin alleen even wen nen. Aan de mentaliteit, aan de taal. 'Je kunt merken, dat ze hier vlakbij de Duitse grens zitten', vindt hij. Het is logisch, dat een voetballer die gedurende twee seizoenen hc't humorfestival van DWS heeft be zocht, zich wat koeltjes uitlaat over de stemming elders. Wat lachen, gieren en brullen betreft heeft Deij kers in ieder geval van clowns als Frits Flinkevleugel en Jan Jong bloed het nodige opgestoken. Om de grappen in het verre Doetinchem in de praktijk over te brengen, vergt een apart talent. Deijkers: 'Ik voer graag tijdens de training. Maar ook als we gewoon zitten te praten weet niemand of ik nu serieus ben of niet. Ze begrijpen het niet zo gauw en kijken me eerst afwachtend aan.' Betrekkelijk Zelfs bij trainer Piet de Visser kan Deijkers zich op dat gebied nog re delijk uitleven. 'Als hij tijdens de training een bepaalde oefening, gaat doen, roep ik soms dat hij die van Joop Brand heeft afgekeken. Moet je De Visser dan verontwaardigd ho ren reageren. Geweldig gewoon. En bijna iedere club in het betaalde voetbal smeekt om een 'bruikbare spits', heeft zich bij Deijkers nog geen seripuze kandidaat voor een transfer gemeld. En dat, terwijl zijn naam toch niet meer onbekend klinkt en de vraagprijs toch niet overdreven hoog lijkt. Wisselvallig Deijkers echter speelt nogal eens wisselvallig. Nadat hij als topscorer van de eerste divisie drie seizoenen geleden van Willem II, door wie hij van NAC geleend was, naar de Am sterdamse eredivisie-club van Dé Stoop werd verkocht, scoorde hij minder frequent dan algemeen ver wacht werd. Deijkers: 'Bij De Graaf schap speel ik beter, omdat ik meer steun krijg. Bij DWS stond ik vaak alleen in de aanval. Dan ga je toch kapot? Ik dacht, dat ik hier veel be ter tot mijn recht kwam. Daarnaast heeft de mentaliteit in Amsterdam me beïnvloed. Ik ben brutaler ge worden. kijk tegen niemand meer op, durf meer initiatief en risico te nemen.' De erkenning van de schutter Deij kers kwam in Doetinchem pas laat. Nt't toen hij bij De Graafschap rede lijk begon te wennen schakelde een meniscus-blessure hem acht weken uit. De rentree vergde veel. Ook van het publiek. Deijkers weer: 'Voordat je weer op het vertrouwde niveau terugkomt, verspeel je nog eens vijf of zes weken. Vooral als je maar voor één jaar bij een club getekend hebt, wil je je zo snel mogelijk waarmaken. Op financieel gebied is dat erg belangrijk.' Geldwolven Deijkers vindt geld belangrijk, erg belangrijk zelfs, maar meent het als hij zegt, dat 'voetbal maar betrekke lijk is' en zijn gezin voorop staat. Deijkers wil zich echter voor zijn dertigste verzekeren van het feit, dat hij ook na het afbreken van zijn carrière een redelijke levensstan daard kan behouden. 'Ik hoef op mijn dertigste niet 'binnen' te zijn. dat kan trouwens nooit. Maar ik wil la ter niet zoals zoveel anderen de boot in gaan. Ik studeer nu voor market- ing-asslstent, met voetballen een ideale combinatie. Als ik stop, wil ik een goede baan hebben. En dat voetballers als geldwolven overko men. kan ik ergens wel begrijpen. Zo zijn ze immers opgevoed. Tijdens de contract-besprekingen wil jc er uit halen, wat mogelijk is. Maar ik geloof ook, dat het betaalde voetbal op den duur stuk gaat, als iedereen in z'n eigen straatje blijft praten. Ja, misschien ligt ook hier wel een taak voor de VVCS (Vereniging van Contract Spelers, red.). Ik ga altijd naar de vergaderingen in ieder ge val.' Gerrie Deijkers wil echter via De Graafschap zijn positie verbeteren. Hoewdl hij een aantal zeer positieve punten van de club opnoemt (een goede organisatie, een meer dan voortreffelijke medische begelei ding) voelt hij zich geen 'Graaf schapper'. Hij laat dat duidelijk merken ook. En spreekt lakoniek over 'ze' als hij zijn eigen ploeg be doelt. 'Ze hebben, als ze promove ren, best een goede kans om zich in de eredivisie te handhaven. Het ni veau van AZ en Haarlem ongeveer. De Graafschap heeft in ieder geval veel aan trainer De Visser te dan ken. Hij werkt keihard, kan goed met de spelers omgaan en maakt voor niemand t<en bepaalde uitzon dering. Hij heeft ons ook uitstekend op de promotie-competitie voorbe reid. Zó, dat we in deze paar weken alles kunnen geven. Dat lukt, omdat het maar om zes wedstrijden gaat. Zoiets is niet do gehele competitie op te brengen.' Vertier Bij winst op PEC kan De Graaf schap zich eredivisie-club noemen. Meer dan 9000 supporters zullen vanuit oost-Gelderland morgen naar Zwolle reizen. Want rond de club bevinden zich uiterst fanatieke sup porters. Deijkers: 'Wat wil je. Voet bal is zo'n beetje het enige vertier in dezp omgeving.' Gerrie Deijkers op de massagetafel: 'De medische begeleiding hier is grandioos' als je kort voor een belangrijke wedstrijd tegen hem zegt. dat voet ballen maar. een betrekkelijke zaak is, dan heeft hij het helemaal niet meer.' Piet de Visser, trainer van De Graafschap, leeft al w< ken op het toppunt van zijn zenuwen. Begrijpe lijk. Minder -logisch is het echter. dat hij de op De Graafschap afko mende publiciteit wil indammen. Het gesprek met Deijkers krijgt niet van harte zijn fiat. En als het sein dan eindelijk toch op groen gezet wordt, fluistert de enthousiaste trai ner zijn pupil wel in het oor wat hij moet zeggen als de vraag over de v.Mstrijd tegen PF.C wordt opgewor pen. Dé vraag wordt, helaas niet ge steld. Want De Graafschap is 'er nog lang niet, de ploeg zal goed zijn best doen en de bal blijft rond. En PEC blijft met die Kessler natuurlijk een rare tegenstander.' Deijkers aast erop om er morgen in Zwolle nog eentje in te schoppen. Goed voor de marktwaarde. Hoewel bracht. Nationale Nederlanden vond dat wel sterk aanspreken. Te meer ook omdat zoals werd gesteld, 'in het afgelopen seizoen met sportsponsoring ijshockey opgedane ervaringen aanleiding zijn geweest om de activi teiten op dit gebied uitbreiding te ge ven.' Donar krijgt voor een program ma waarbij vooral de nadruk is ge legd op verbreiding van de basketbal- sport in Noord Nederland over vijf jaar in totaal 400.000 gulden uitge keerd. Niet alarmerend Twee sponsors dus die zich zeer wel voelen bij de basketbalsport. En Ruud Frese, voorzitter van de Nederlandse Basketbal Bond stelde dan ook tevre den vast, dat het wel goed gaat op het ogenblik. 'De toestand in Amsterdam vind ik niet alarmerend. Ik geloof ook niet dat wij daar nu een taak hebben om in te grijpen.' Toch lijkt het op dit moment alsof de markt met goede sponsors afgeroomd is. Fiat Stars is daar het eerste gere nommeerde slachtoffer van geworden. De kans dat er een sponsor wordt ge vonden is nog steeds wel aanwezig. Maar dan zal er toch gewerkt moeten worden met een team van jeugdige ta lenten rond twee Amerikaanse spelers (voor Nederlands niveau dan wel top spelers). De directe gevolgen voor (Fiat) Blue Stars zijn nu al enigszins te overzien. De contributie zal ver hoogd moeten worden om quitte te kunnen draaien en om in de sporthal' in Diemen waar net een nieuw pu bliek gekweekt was te kunnen blijven; spelen. Hagers spreekt nu bij de seni oren al van een verhoging van veer tig tot vijftig procent. En bij de jeugd zal er ook wel verhoogd moeten worden. Dat maakt het cr allemaal niet eenvoudiger op. Een ding hebben we van deze hele toestand echter wel geleerd. Het is gewoon geen eenvoudi ge taak om een sponsor te vinden. En als je er een hebt, moet je steeds re kening houden met het feit dat als hij vertrekt je een nieuwe sponsor moet hebben. Anders val je in een kuil. Topspelers weg zonder sponsor^ geen Europa Cup zonder sponsor en als je de tijd zonder sponsor niet kunt overbruggen dan gewoon een diepe te rugval.' COR HAGERS: 'Ik begrijp niet waarom de sponsors wegblijven'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21