Leidse Courant Verdeeldheid in SER blijft ff ■4 1 Y\ VOL!! UW Collegegeld wordt op studieschuld gekort In deze krant Onenigheid over inflatiebestrijding loderamina ingen het peningslied bDÉMO Lonmg Dek van acht plaatjes saam' in vier plaatsen de naam Lugubere moord op jongetje in Dublin Skylab werk al aan retourvlucht AR-fractieleden tegen resolutie samenwerking Naaktzwemmer raakt broek kwijt Bouwcombinatie doet hod on EMS krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! GESLAAGD PROFICIAT ZATERDAG 16 JUNI 1973 54ste jaargang no. 63 limSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ■nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Meer keus In -passende -omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanat 08.30 uur Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De vakbeweging, werkgevers en kroonleden hebben gisteren in een werkgroep van de Sociaal-Economische Raad (SER) geen overeenstem ming kunnen bereiken over de gewenste loon-en prijsontwikkeling. Impora bij Peron jDRID (AP)' De Argentijnse jident Hector Campora is gisteren Madrid aangekomen om de terug- f naar Argentinië voor te bereiden J oud-president Juan Peron. Hij id zeer groots ontvangen op het feveldi zelfs staatschef Franco was pezig, maar Peron niet. I ADVERTENTIE In Utrecht is gisteren de tweedaagse vergadering va n de hervormde- en de gereformeerde synode begon nen. Op de foto de nioderamina van de beide synodes tijdens het zingen van het openingslied. Van links naar rechts: ds. K. J. Schaafsma, ds. G. van Halsem a, dr. H. B. Weijland, dr. C. Gilhuis, dr. A. Kruyswijk Cpraeses gereformeerde synode), ds. J. C. H. Jörg (praeses hervormde synode), dr. A. H. v. d. Heuvel, dr. R. J. Mooi, ds. G. Spilt, ds. H. L. A. de Wijk en ouderling A. Ruiterkamp. Zie verder pagina 11 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het bedrag van 1000, dat dit lopende studiejaar is betaald aan collegegeld- en inschrijfgeld, kan straks in mindering worden gebracht op de studieschuld, die men in de komende Jaren aangaat. Op deze wijze wordt de rechtsongelijkheid in de universi teitswereld, die is ontstaan doordat een groot aantal studenden het betalen van het collegegeld heeft geboycot, ongedaan gemaakt. 0GEVEENTel. 05280 - 64250 roog en zonnig weer. Zwakke Jt matige wind draaiend naar uidelijke richtingen. Maximum imperaturen rond 23 graden, laar aan zee enkele graden la- er. 0RGEN EN OVERMORGEN: onnig en vrij warm. iorgen zon op: 04.19 onder: 21.02 maan op: 22.16 onder: 05.34 laand. zon op: 04.19 onder: 21.03 maan op: 22.41 onder: 06.40 Het kabinet-Den Uyl heeft gisteren dit besluit genomen. Minister Van Ke- menade van onderwijs, deelde mee dat in dit studiejaar van de verwachte 125.000 studenten zich 85.000 hadden laten inschrijven; hij schatte het aan tal boycotters op 5.000 tot 15.000. Zoals we reeds meldden wordt het collegegeld voor het komende studie jaar 500,-. Het betreffende wetsont werp wordt begin volgende week bij de Tweede Kamer ingediend. Wan neer men niet in aanmerking komt voor een rijkstoelage kan men een schuldbekentenis tekenen in de vorm van een promesse. Deze studieschuld wordt ook weer opgenomen in het stelsel van studiefinanciering, dat voor het eerst in het studiejaar 1974- 1975 zal werken. Zeer binnenkort krijgt de Tweede Ka mer een nota over het studie-financie ringsstelsel. Het komt erop neer, dat men een studieschuld aangaat (de 1.100 van dit jaar wordt op deze schuld in mindering gebracht), die la ter in de vorm van een belasting of heffing voor academici wordt terugbe taald. Een belangrijk besluit is verder, dat in de wet wordt opgenomen dat voor het doen van examens en tentamens een bewijs van inschrijving (het colle gegeld is betaald) moet worden over legd. Minister Van Kemenade verze kerde, dat de docenten aan de univer siteiten niet belast zouden worden met de controle. Het examengeld, zo is de bedoeling, wordt met terugwer kende kracht 60. De nieuwe maatregelen zullen voor het komende jaar geen vertraging ver oorzaken in de uitbetaling van de stu- dietoélagen. De minister van onderwijs erkende, dat de gehele rechtsongelijkheid niet wordt weggenomen, omdat er nog een aantal studenten overblijft, dat in het studiejaar 1974/75, wanneer het stu diefinancieringsstelsel van kracht is, niet kan profiteren van de verreke ning van de dit jaar betaalde 1.100. Dit bezwaart ons zeer', zei de minis ter. 'Maar wij hebben die rechtsonge lijkheid niet geschapen.' DUBLIN (AP) Op een zolder in de Ierse hoofdstad Dublin is het lijk ontdekt van een zevenjarige jongen die was doodgeslagen, ontkleed en toen gekruisigd aan de balken van het dak. In verband met dit misdrijf is- door de politie al een getuige ge hoord, een jongen van 16 jaar. De vermoorde jongen, John Horgan, was de zoon van een zakenman te Dublin. Kernachtig protest GENEVE (AP) Een aantal gedele geerden liep weg uit de enorme zaal waar de jaarlijkse Arbeidsconferentie wordt gehouden toen de Franse mi nister Georges Gorse gisteren zou gaan spreken. Dit gebeurde als pro test tegen de voorgenomen Franse kernproeven boven de Grote Oceaan. Hoewel de zaal nagenoeg leeg was, las Gorse toch zijn toespraak voor, een langdurig rapport over het Franse ar- beidsbeleid. HOUSTON (Reuter) Op wat hun wekelijkse vrije dag had moeten zijn hadden de drie bemanningsleden van Skylab het gisteren uitzonderlijk druk. Zij begonnen hun Apollocabine alvast in gereedheid te brengen voor de thuisreis aanstaande vrijdag, ter wijl het zonwaamemingsprogramma werd voortgezet. Om zoveel mogelijk de opgelopen ach terstand in het programma in te lo pen, hebben Conrad, Kerwin en Weitz hun geplande rustdagen vrijwillig op gegeven. Vandaag moeten zij, in sa menwerking met de vluchtleiding in Houston, een repetitie van de thuis- vlucht houden. Dat het Skylab programma twee kan ten heeft, werd gisteren gedemon streerd door het uitzwermen van een vloot sportvissers in de Golf van Mexico, die hun vangstrapporten alle maal netjes naar Houston gaan stu ren. Het was een van de talrijke voor beelden van het verzamelen van grond-gegevens, die later vergeleken zullen worden met vanuit de ruimte genomen foto's. Doel is, er achter te komen welke bijzonderheden op die foto's informatie verschaffen over vis- concentraties. Dat zijn onze land- en zeilzwerf- kampen voor christelijke mid delbare scholieren nog niet, al hoewel de prijs resp. 90,en 160,— is. Vraag daarom snel inlichtingen en/of folder bij: Stichting Signaalkampen der C.S.B. Postbus 5349 te A'dam Bel maandag 020713956 vanaf 9.00 uur Volgende week vrijdag zal de SER commissie-ontwikkeling nationale eco nomie (ONE) opnieuw over deze kwestie vergaderen, maar verwacht wordt dat ook dan geen overeenstem ming kan worden bereikt. De SER zal dan in augustus voor het eerst een verdeeld en verlaat voorjaarsrapport Van onze parlementsredactie DEN HAAG Na de AR-Tweede Ka merleden H. de Boer, drs. A. Schou ten en dr. W. dc Kwaadstcnict heb ben gisteren ook hun collega's mej. Hannie van Leeuwen en dr. A. Ver- maat zich uitgesproken tegen de reso lutie over de samenwerking van KVP, ARP en CHU die volgende week za terdag op de partijvergaderingen aan de orde komt. In een brief aan de Kamer- en Staten- centrales van de ARP zeggen mej. Van Leeuwen en dr. Vermaat dat hun bezwaren zich richten tegen het zesde hoofdstuk van de nota van de contact- raad, waarin het karakter van de on gedeelde christen-democratische partij wordt omschreven. Beide briefschrij vers menen dat dit hoofdstuk uiteen lopend wordt uitgelegd en dat het 'thans twijfelachtig is of de bijbelse naarheid als funderende grondslag en richtinggevende norm absoluut wordt erkend'. 'Naar onze stellige overtuiging kan met een intensivering en institutiona lisering van de huidige samenwerking tussen KVP, ARP en CHU eerst wor den verder gegaan, wannee* over de uitleg van het zesde hoofdstuk van de nota volstrekte duidelijkheid en over eenstemming bestaat', aldus mej. Van Leeuwen en dr. Vermaat. Zij menen dat de thans voorgelegde resolutie verhullend is en dat zij daarom in de huidige vorm verwor pen moet worden. 'Slechts een funda mentele amendering kan haar aan vaardbaar maken en haar werkelijk dienstbaar doen zijn aan de ook door ons gewenste samenwerking', schrij ven mej. Van Leeuwen en de heer Vermaat. CALLANDSOOG Dat niet iedereen de pas genomen maatregel van het ge meentebestuur van Callandsoog om het naaktstrand legaal te maken, aan vaardt, ondervond deze week een Am sterdammer. Toen hij textielloos een duik in zee had genomen ontdekte hij bij terug komst dat zijn broek was verdwenen. Een verzoek om hulp aan twee man nen die de aanduidingsborden van het naaktstrand aan het plaatsen waren, werd onder de woorden 'had je je broek maar moeten aanhouden' van de hand gewezen De man moest toen met een kleed om naar het drukke dorp lopen om een nieuwe broek te kopen. Het was de eerste keer dat de textielhandelaar op een dergelijke ma nier een broek aan een klant ver kocht. uitbrengen over de wenselijke ontwik keling van onze economie. De tegenstellingen over het voorjaars rapport kwamen aan het licht toen de voorzitter van de commissie ONE, de Tilburgse hoogleraar professor dr. D B. J. Schouten eerder deze week een concept-rapport ter discussie stelde waarin een krachtige loonmatiging werd voorgesteld om de inflatie te rug te dringen. Prof. Schouten acht de tijd rijp voor een anti-inflatieplan omdat zowel de investeringen als de rendementen in het bedrijfsleven te rug lopen. Deze ontwikkeling zou ernstige conse quenties kunnen hebben voor de werkgelegenheid. De vakbeweging daarentegen meent dat de tijd nu nog niet rijp is voor het doen van krasse uitspraken. In deze kring wil men eerst afwachten wat de plannen van de regering zijn. Bovendien wil men de achterban nog ruimschoots kunnen raadplegen over deze problematiek. De SER zou daarom eerst in het na jaarsrapport concrete uitspraken kun nen doen. De verdeeldheid binnen de SER over deze problematiek viel gisterenmor gen af te leiden uit opmerkingen van SER-voorzitter dr. J. W. de Pous. Vol gens hem waren er nog al wat amen dementen op het concept-advies inge diend. Maar hij had toch goede hoop dat er een unaniem advies uit de bus zou kunnen komen. Hij betreurde het dat er in publikaties over de menings vorming binnen de SER is vooruitge lopen. Ook gistermiddag kwam de werkgroep over deze kwestie in beslo ten vergadering bijeen en dat zal ook volgende week vrijdag het geval zijn als de voltallige commissie ONE over deze kwestie vergadert. Het is nog niet bekend welke conse quenties professor Schouten uit deze ontwikkeling zal trekken. In een vraaggesprekmet het NRC-Handels- blad had hij eerder deze week te ken nen gegeven 'zich als voorzitter terug te trekken wanneer men zou blijven weigeren mee te werken aan een be leid dat eindelijk eens tegengas geeft aan de inflatie'. Volgens waarnemers verliep het gesprek gisteren echter in rustige sfeer en schenen de partijen er vrede mee t hebben dat er uitein delijk een verdeeld advies uit de bus zal komen. Dat is beter dan een slap compromis, zo vonden zij. DEN HAAG Een combinatie waar in Ballast Nedam, Hollandsche Beton en Wilma Verenigde Bedrijven deel nemen, heeft een bod van vele miljoe nen uitgebracht op de Scheveningse en Haagse bezittingen van de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen (EMS) van de heer R. Zwolsman. Geen der betrokkenen wilde inlichtin gen verstrekken over de hoogte van het bod, dat gedaan is onder veel voorwaarden. Het bod zou tot 1 juli van kracht zijn. Het bod komt niet onverwacht. Zo hebben een week geleden B. en W. van Den Haag en de combinatie, over eenstemming bereikt over de er- fpachtsvoorwaarden voor de Scheven ingse bezittingen van de EMS. Een heet hangijzer voor de combinatie bleef nog of de gemeente Den Haag toestemming zou geven voor de sloop van het Kurhaus. De gemeenteraad zou hierover pas maandag een besluit nemen. de vier plaatsnamen. Schrijf de 24 plaatsnamen die u deze week hebt Inden op een briefkaart U kunt uzelf controleren, want van de van dinsdag fn met zaterdag gevonden woorden vormen achtereenvolgens de beginlet- van de naam van een bekende dagbladcombinatie. U dient uw briefkaart chten aan Dagpuzzel Trouw/Kwartet postbus 859, Amsterdam en wel vóór 1 a.s. De drie prijswinnaars, die elk dertig gulden krijgen, worden zater- [3 Juni op deze plaats bekendgemaakt ssing van de puzzel van vorige week luidt: bal-Iast-pak-ijs-beer-put, kap-stok-doof-pot-Iood-gieter, as-bak-boord-licht-beeld-buis, boek-druk-knoop-punt-baard-aap, slagr oom-taa r t-scb ep-rad-a r-moc de dik-zak-gcld-markt-dag-loon (voor de laatste opgave (van 9 juni) zijn diverse oplossingen goed- gerekend) rtjswinnaars zijn: mevrouw P. A. Schellevis, Lisbloemstraat 76 b, Rotter- van der Brink, Hogeweg 94, Amsterdam en Annet O'breen, Palestrina- 18, Hilversum. 'Wees maar niet vindt je te vuil om ten.' bang. Hij je te bij- noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: O maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter} handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Binnenland VU-dag in eigen huis Prijsafspraken openbaar Echtpaar promoveert 11 17 Wind en tocht 17 Buitenland Brandt en Israël9 Solzjenitsin hard nodig13 Russen en het graan 13 Kerk Met voet in schoot van Gré's zuster 2 NCRV of EO: vals dilemma 2 Sport Gevolgen van een sponsor- reis 21 Van Westrenen stopt met honkbal 23 Radio en tv Receplcn Sirlps en feuilleton Commentaar Olchtbl) en verder Familieberichten Puzicl Posueuelnleuws Dammen en schaken (ADVERTENTIE) voor je examen of overgegaan? Dan nu vlug er voor zorgen dat je ook in je vakantie er uit haalt wat er in zit. Van de duizenden beschikbare plaatsen zijn er nog enkele tiental len in FRIESLAND (zeilen) ZWITSERLAND HUTTENTOCHT 12 tot 16 jaar GEMENGDE KAMPEN in het BINNENLAND Bel dus maandag vanaf 9 uur naar het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk (afd. Kamp werk), Postbus 99 - Driebergen Tel. 03438-6341

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1