WE HEBBEN SOLZJENITSIN EVEN HARB NODIG ALS BE RUSSEN ONS GRAAN alië bungelt nderaan Europa n interesse in EEG-besluiten - ®j j* /KWARTET ZATERDAG 16 JUNI 1973 BUITENEAND T11/K13 de vervolging van Russische intellectuelen en schrijvers die zojuist nieuw hoogtepunt heeft bereikt met het oprollen van het dappere |dje Samizdat is veel meer aan de hand dan de gewone ideologische igelandij. Er is een vernietiging van culturele bronnen gaande waarvan rolk zich nauwelijks bewust is omdat de consumptiemaatschappij er nieuwe 'waarden' voor in de zet zoals op een andere wijze ook in het ten gebeurt. Dat is de conclusie van Jean Marie Domenach, hoofdredac- an het Franse filosofisch-culture maandblad 'l'Esprit', in een artikel enige dagen geleden in 'Le Monde' verscheen, en dat hierbij wordt produceerd. Domenach richt zich hiermee vooral tot de Franse publieke ic maar zijn hartekreet achten wij ook hier de aandacht waard. (er workr Jean Marie Domenach richten die ons uit de Sovjet Unie be- doen vrezen dat de Sovjet-autoritei- jloten hebben om de laatste vrije ui- irm die er in dit land nog was op te De publikatie van Samizdat, het orgaan voor de verspreiding van ge lde teksten dat nog aan de censuur ipte, werkt al acht maanden niet De schrijver Yakir, heeft doorgesla- ïder het geweld van de politie en zijn len zijn erbij. Generaal Grigorenko, tijd opgesloten in een psychiatrische in- )g is nu veroordeeld tot levens afzondering. De historicus Amalrik, ekeerd uit dwangarbeid na zijn von- hebben uitgediend, is opnieuw inge- waarschijnlijk in afwachting van een ien proces tegen nonconformistische ctuelen. ervelend het ook is om zich in de aan- >0-54 nheden van anderen te mengen, het ik is nu toch aangebroken om onze vdheid uit te schreeuwen. Trouwens fleerde Sacharow heeft daartoe in een irief, gericht aan de intellectuelen in esten, ook opgeroepen. De aanval is ld over verschillende fronten. Ten van schrijvers en intellectuelen die inder bekend zijn wordt intimidatie klassieke vormen toegepast: verbod bliceren, werkgelegenheid ontnemen, van manuscripten, arrestatie, gevan- raf, dwangarbeid of gedwongen opna- een psychiatrische kliniek. Ten op- van schrijvers en geleerden met een reputatie zijn er twee manieren ont eerste bestaat hierin dat men ot een uitreisvisum verstrekt voor itenlands bezoek en dat zij, een- n het buitenland, opeens vernemen i het Sovjet-staatsburgerschap is ont- Solzjenitsin die hiervoor al op zijn oort hoede was, ging niet naar Stockholm om de Nobelprijs in ontvangst te nemen, maar an deren, die wèl vertrokken, zoals de natuur kundige Tsjalidze, kunnen niet meer terug keren. De tweede' techniek is nog verfijn der: de toetreding van de Sovjet Unie tot de internationale conferentie voor auteurs rechten zal haar voortaan in staat stellen om de uitgave in het buitenland van boeken die in Rusland verboden zijn te verhinde ren. Wij zullen het volgende boek.van Solz jenitsin niet meer te lezen krijgen. Deze man, die waarschijnlijk de grootste roman schrijver van onze tijd is, wordt aldus le vend begraven. Waarom Het is moeilijk om het geheel van redenen te ontrafelen die tot deze terugval hebben geleid. Reizigers bevestigen ons dat de zeer grote meerderheid van de Russen de Sovjet-rege ring steunt en dat het slechts enkele min of meer ondergrondse schrijvers zijn die een uitdaging vormen voor het meest formida bele staatsapparaat dat de wereld ooit heeft gekend. Moeten we hieruit afleiden dat een marxistische overheid niet kan tolereren dat er afwijkende stromingen bestaan en beslo ten heeft om een intellectuele oppositie van christelijke of personalistische inspiratie te muilkorven? Laten we in de eerste plaats de conjunctuur niet vergeten. Juist nu de Sovjet Unie zich in een proces van belangrijke economische en technologische uitwisseling heeft bege ven met de Verenigde Staten en de kapita listische wereld laat het zich verstaan dat zij haar ideologisch monopolie wil verstevi gen om het binnendringen van 'westerse ideeën' te verhinderen. De ontspanning naar buiten moet altijd betaald worden met ver harding naar binnen. Maar die tegenstelling verklaart niet alles want het blijkt dat hel marxistische denken in het Oosten ook ver zwakt. De enige school die er zich nog vrije lijk door laat inspireren, die van de groep Praxis, vindt thans de Joegoslavische over heid tegenover zich. Na wat er de laatste ja ren in Tsjechoslowakije en in Polen en na de dood van Lukacs gebeurd is bestaat er vrijwel geen marxistische filosofie meer juist in de Europese landen die zich erop beroepen marxistisch te zijn. Trouwens ook de marxistisch-leninistische orthodoxie in Rusland wijkt langzamerhand terug in de kunst, de letteren, de economische politiek en de rechtsbedeling. Zij wordt terugge drongen door minder ideologische en meer pragmatische opvattingen die beter beant woorden aan de behoeften en de eisen van een industriële samenleving. Twee stelsels Men moet dus voor het verschijnsel diepere beweegredenen zoeken dan die van de poli tieke actualiteit. Erkend moet worden dat het Oostblok vandaag leeft onder een poli tieke hemel waarin twee stelsels samenval len: de bureaucratie van de welvaartsstaat en de bureaucratie van het stalinisme, dat alleen maar enigzins afgezwakt is. In tegen stelling tot wat men heeft willen geloven heeft de ontwikkeling van de consumptie en de verhoging van de levensstandaard niet geleid tot een vraag naar politieke en cultu rele vrijheid. In tegendeel, in landen waar de industrialisatie nog niet voltooid is gaat de massafabricage van verbruiksgoederen, van automobielen en van televisie in het bijzonder, ook die bronnen vernietigen, na melijk in de plattelandssamenleving, waar uit de traditionele cultuur zich nog kon voeden. Daarvoor in de plaats worden be hoeften aangewakkerd die in serieproduk- tie kunnen worden bevredigd en vormen van ontspanning die geprefabriceerd zijn precies datgene wat we bij ons 'massacul tuur' noemen. In zo'n situatie komt Iedere levende cul tuur, marxistisch, christelijk, liberaal of 'pop', onvermijdelijk in conflict met de heersende macht, eenvoudig omdat zij zich verzet tegen de gelijkschakeling van zeden en meningen. We kennen dat al in het Wes ten. En we beginnen daarvan ook in het Sovjetblok uitingen te zien. De bedoeling van waaruit de autoriteiten daarop reageren zijn ten diepste dezelfde als bij ons: verde diging van gevestigde waarden. Alleen bezit men er daar middelen voor die onvergelijk baar veel harder zijn, namelijk om schep pende geesten en intellectuelen voor de keus te plaatsen tussen zwijgen of het gek kenhuis, ballingschap of zelfmoord. Het is duidelijk dat een ideologisch gefundeerde macht als die van de Sovjets daar veel gevoeliger voor is dan machten zonder dogma zoals die van de ka pitalistische landen. Maar de strijd is dezelf de. De wereldgemeenschap der bureaucratie ën zekere godsdienstige bureaucratieën in gesloten verenigd in het najagen van de heilbrengende economische groei, gaat ten koste van de vrijheden en de waarden van de geest. Dat is de reden waarom, zoals ook in de eerste helft van de negentiende eeuw, intellectuele minderheden front maakten te genover grote tyrannieke machten die net zoals toen coalities met elkaar vormen. Het volk zal hen alleen maar bijvallen als do na tionale trots erbij in het geding komt. Maar in die eeuw vonden Russische intellec tuelen, van Alexander Herzen tot Lenin toe, een wijkplaats en inspiratie in het Westen. In die eeuw schreef Peter Tsjaadajew in het frans zijn wijsgerige brieven. Welke hulp geven wij hen vandaag? Onze regering, een en al glimlach Voor de Sovjet-Unie onder neemt niets wat de culturele gelijkschake ling in dat land in gevaar kan brengen. On ze communistische partij durft publiekelijk niet te zeggen wat de meerderheid van haar leiders en de overgrote meerderheid van haar intelligentia denken. Onze socialisti sche partij wil niet de schijn op zich laden zich toe te leggen op een antaSowjet hou ding. Verstikkingsdood Dezelfde strijd Alexander Solzjenitsin tijdens de begrafenis van een vriend De enorme schaalvergroting van de indus triële groei die thans zelfs de communisti sche wereld tot samenwerking brengt, ver oorzaakt de opstand van de cultuur. En zó, in het halfduister van deze mede plichtigheid, leveren wij een cultuur uit aan de verstikkingsdood. Een cultuur die veel ontleend heeft aan het Westen maar die er nog oneindig veel meer aan heeft te ruggegeven. De Amerikaanse senaat moge er dan in geslaagd zijn om duizenden Sov jet-Joden los te kopen tegen verscheidene miljoenen tonnen graan. Maar terwijl de ka pitalistische landbouw de Sovjetburgers voedt verhindert de Sovjet Unie ons om ons tc voeden met wat het meest inspire- rend is van de Russische cultuur. Nu de ontluistering die bij ons in de mode is er in slaagt om alles te verwoesten wat een menselijk gezicht heeft hebben wij net zo veel behoefte aan Solsjenitsin als de Russen aan graan. Als Europa lijdelijk toeziet hoe een cultuur ondergaat die meer dan ooit bevruchtend op haar kan inwerken, dan zal het weer eens het vervloekte Europa van München zijn. Allen die geloven in de vrijheid van onder zoek en van het scheppend kunstenaarschap en die in het verleden getoond hebben dat zij zich niet laten muilkorven, behoren nu in het geweer te komen tegen deze verstik king, zij behoren vrijheid te eisen voor Ya kir, voor Amalrik, voor Grigorenko, voor al die intellectuelen wie dwangarbeid en psychiatrische behandeling te wachten staat, vrijheid voor hen en voor hun wer.k uit naam van de broederschap van dichters, van scheppende geesten'en geleerden, een broe derschap, die wat anders is dan een interna tionale beroepsorganisatie want zij getuigt uit een eenheid des geestes. t Forum Romanum aan de Via dei Fori Imperiali in het hartje van Rome zijn vier grote bor- ingebracht, waarop de groei staat afgebeeld van wat ec^ns het 'Romeinse rijk' heette. Het be et de stad Rome, een stip in de laars die we nu Italië noemen en eindigt met liet wereldrijk, n decadentie ten onder zou gaan. De borden hadden beter in omgekeerde volgorde kunnen i. Want de restanten uit een groots verleden, die even verderop een toeristische attractie zijn, eren de Romeinen in deze dagen pijnlijk aan bet verval waaraan naar bet lijkt nog geen s gekomen. mm jffigj ïjyÜÏ: tiVjjaaöjfc rnntmi fcif - m leii ordt reeds de 'zieke man van genoemd omdat het als mede- r van de Europese Economi- emeemschap in 1957 in Rome jaren geen gelijke tred kan met de andere lidstaten, die akkere broeder toch echt wel hebben. De oorzaak van deze ellende ontwikkelingen moet vorden gezocht in het feit dat ne in de Italiaanse hoofdstad beu nteresse bestaat voor 'Europa' et bijzonder voor de Europese schap. Inent Malfa, voorzitter van de vrij Republikeinse partij, heeft er innerd dat Italië heeft gepro- e Alpen te beklimmen om Eu- |zien, maar dat het in de Mid- e zee zal terugvallen als het «ekt waaraan het zich vast- -a Malfa maakt zich hier be- enige overdrijving schuldig, lië is echt niet van plan, do ng met de Europese Gemeen- efinitief te verliezen. Het zal og heel wat tijd nodig hebben chterstand in te halen die het en nalatigheid als gevolg van onmacht heeft opgelopen. Tek aan belangstelling voor de n Gemeenschap gaat zelfs zo een Italiaanse minister wei- vrij te maken voor bespre- uet een belangrijke vertegen- ir van de EEG over financiële ening aan het achtergebleven an Italië. Het is geen wonder "nalisten nog moeilijker een de grond krijgen. Er is enge- 1 voor nodig om afspraken •rviews te maken met minis- lementsleden of partijfunctio- ook wanneer zich geen poli- sis voordoet, die tijdens mijn heke speurtocht door Rome 'ls een extra handicap kon >eschouwd. inlander moet je helemaal daarfoj van Wet de eftijd j de *1 27 omschakelen om te wennen aan de leef- en werkgewoonten van de Ro meinen. Wil je mensen spreken die een beetje belangrijk zijn, dan moet je dat proberen tussen 11 en 12 uur voor de middag of tussen 5 en 6 uur namiddag. Succes is dan geenszins verzekerd, want er wordt bij het le ven vergaderd. Tussen- 1 en 5 uur 's middags werken maar weinig men sen. In het bureau van een grote luchtvaartmaatschappij kreeg ik op een middag om 2 uur tc horen dat 'het systeem was gesloten'. Voor een 'flight reservation' naar Milaan kon ik pas enkele uren later terecht Het was een vreemde gewaarwording, ook al had ik er al een week in Rome op zitten en was ik aan het een en ander gewend geraakt. Na 1 uur zijn de kantoren vrijwel leeggelopen. Wie het zich kan veroorloven, spoedt zich in auto, bus of metro voor de lunch of een plezieriger tijdverdrijf naar huis of waar dan ook heen. De auto is een geliefd vervoermiddel, ook ai zorgt het voor chaotische situaties in het zich nog steeds uitbreidende ver keer. Een opvallend aanpassingsver mogen stelt de automobilisten echter in staat, links en rechts passerend, heelhuids op hun plaats van bestem ming te komen. Zij houden zelfs nog rekening met de voetgangers, die nog al roekeloos de brede wegen overste ken. Te laat Geen ander land heeft de besluiten van de Europese Gemeenschap zo aan zijn laars gelapt als Italië. Een spre kend voorbeeld is de BTW die pas in het begin van dit jaar is ingevoerd, terwijl het drie jaar eerder al had moeten gebeuren. Het lange uitstel, dat de Italianen van Brussel kregen, hebben zij echter niet gebruikt om zich serieus voor te bereiden op in voering van het ingrijpende nieuwe systeem. Veel te laat werden speciale kantoren ingericht om de mensen in te lichten die er direct mee te maken hadden. Maar vooral in het begin van het jaar wisten zelfs voorlichters geen raad met de problemen, waarmee ve len kwamen aandragen. Het behoefde dan ook niet te verwon deren, dat het vaak erg moeilijk was, een betalingsbewijs los tc peuteren. Men is niet alleen nog niet vertrouwd met het nieuwe systeem, maar heeft blijkbaar ook een onbehaaglijk gevoel er minder van te zullen worden. Dit is te begrijpen in een land als Italië, waar de kosten van levensonderhoud sneller stijgen dan in de overige lid staten van de Europese Gemeenschap. Als de huidige ontwikkeling zich doorzet, zal de prijsstijging dit jaar tenminste elf procent bedragen. Ver reweg de meeste Italianen moeten bij- na 80 procent van hun netto-inkomen besteden aan voedsel en huur. Feest op komst in Rome: arbeiders richten tribunes op voor het Colosseum. Verleden tijd La dolce vita, het mooie leventje, is verleden tijd geworden. Het tekort op de betalingsbalans van vorig jaar ad 747 miljard lire (bijna 4.5 miljard gulden) steekt schril af bij het over schot van 1971 dat iets onder de 490 miljard lire (bijna drie miljard gul den) bleef. Voor Italië geldt in veel sterkere mate dan voor de andere lan den van de Europese Gemeenschap, dat het moet exporteren of sterven. De 'binnenmarkt' biedt zo weinig mo gelijkheden voor de Italiaanse indus trie, dat deze het van de export moet hebben. De artikelen die zij produ ceert zijn voor de meeste werknemers een luxe, die zij zich niet kunnen per mitteren. Vijftien jaar na het van start gaan van de Europese Gemeenschap hééft Italië zijn historische moeilijkheden nog niet overwonnen. Grote hervor mingen bevinden zich nog in een be ginstadium en bieden weinig soelaas voor het achtergebleven Zuiden. De scholen geven een beroepsopleiding, die verre van voldoende is. Er zijn zo weinig schoolgebouwen, dat vaak in 'drie ploegen' moet worden gewerkt. De overbevolkte universiteiten, die vele duizenden moeten afwijzen, leve ren bovendien ieder jaar een nieuwe lichting af voor het proletariaat van werkloze academici. De universiteit van Rome. die een capaciteit heeft voor 12.000 studenten, heeft een in- schrijvingslijst van 93.000 gegadigden. Het overheidsapparaat van 1.7 miljoen ambtenaren is niet voor zijn taak be rekend. Tientallen miljarden (in gul dens uitgedrukt) die voor publieke werken zijn uitgetrokken, kunnen niet worden besteed om iets meer te doen aan het enorme woningtekort, de bouw van scholen, ziekenhuizen en universiteiten. Het blijkt vrijwel nooit mogelijk, van overheidswege op tijd te bepalen, op welke grond mag worden gebouwd. Op deze wijze wor den ook nog duizenden arbeiders on nodig toegevoegd aan de schrikbarend veile werklozen (bijna 1,2 miljoen) die Italië telt. Hun aantal zou nog veel groter zijn, als niet honderddui zenden arbeiders hun land hadden verlaten om elders in Europa hun ge luk te beproeven. Volksverhuizing Het grote probleem van Italië was dat het zich na de tweede wereldoorlog in een recordtempo moest omvormen van landbouw- tot industriestaat. De grote ondernemingen weigerden ech ter, zich in het arme Zuiden te vesti gen, waar toch goedkope arbeidskrach ten te over waren. Noord-Italië werd het grote industriecentrum en van het Zuiden uit kwam een 'volksver huizing' op gang, aanvankelijk naar Napels en Rome, maar later en veel massaler meer naar het noorden, naar Milaan en de andere grote industriële centra. De goedkope arbeidskrachten maakten de miraculeuze groei van de Italiaanse industrieën mogelijk. Buitenparlementaire actiegroepen, die de vakbonden noodzaakten een harde politiek tegenover de ondernemers te voeren, maakten aan deze schijnbaar gunstige ontwikkeling een einde. Tal rijke ondernemers weigerden grote in vesteringen te doen uit vrees, dat hun bedrijven genationaliseerd zouden worden. De productiviteit, die toch al niet groot was, nam verder af, vooral door stakingsacties, maar ook door de veel voorkomende neiging om het werk te onderbreken of zich van tijd tot tijd ziek te melden. Buitenlandse ondernemingen ook Philips toonden interesse voor in moeilijkhe den verkerende bedrijven, maar slaag den er niet in, het deel van de werk nemers te doen afvloeien, dat overbo dig bleek te zijn. De beslissing van Italië, niet mee te gaan met de monetaire maatregelen van de Europese Gemeenschap, is even begrijpelijk als betreurenswaar dig. Devaluatie kan volgens insiders slechts helpen, als er drastische ver anderingen worden aangebracht in de structurele tekortkomingen van de Italiaanse economie. Onder de huidige omstandigheden kan het besluit van de regering in Rome, de lire te laten zweven, de Italiaanse economie mis schien nog ten goede komen. Er zijn aanwijzingen van een groeiende over tuiging in leidende kringen, dat de dingen niet veel langer op de oude voet kunnen doorgaan. Als dit besef gestalte gaat krijgen, is een stap in de goede richting gezet. Er. moet echter ook een andere instel ling groeien ten opzichte van het Eu ropa, waarvan Italië niet alleen als lid van de Europese Gemeenschap deel uitmaakt. Zolang er in Italië nog lei dende figuren rondlopen, die menen, dat niet alleen Amsterdam en Rotter dam, maar ook Oostende en Knokke in Nederland liggen, is er hoe on benullig het voorbeeld ook lijkt iets mis met de Italiaanse belangstel ling voor landen, waarmee zeer nauwe relaties worden onderhouden. Niet voor niets beweert men in EEG-krin- gen in Brussel, dat de regering in Ro me niet haar beste mensen naar het Europese hoofdkwartier zendt, maar 'neefjes van kardinalen en ministers'. Malfatti In Brussel heeft men nog steeds niet vergeten dat de christen-democrati sche voorzitter van de Europese com missie van de EEG, Franco Malfatti, deze belangrijke post begin vorig jaar verliet omdat hij zijn handen vrij wil de hebbeu om te kunnen deelnemen aan de Italiaanse parlementsverkiezin gen van 7 mei van dat jaar. Hij was nog geen twee jaar tevoren tot voor zitter benoemd en werd verondersteld tot 31 december als zodanig aan te blijven. Malfatti was bereid de functie weer op zich te nemen, als hij in Ita lië niet zou worden gekozen. De Ne derlandse landbouw-commissaris Sicco Mansholt werd evenwel in zijn plaats benoemd en kreeg daardoor een on verwachte gelegenheid om een lang durige carrière met succes af te slui ten. De handelwijze van Malfatti lokte echter nogal wat kritiek uit De leidende figuren in de Italiaanse politiek kunnen er slecht aan wennen, dat het belang van hun land het noodzakelijk maakt, het 'mooie leven tje' in Rome en omgeving vaarwel te zeggen. Gebeurt dat niet dan zal de verwijdering tussen hun land en de andere lidstaten van de Europese Ge meenschap steeds groter worden, met alle nadelige gevolgen voor Italië. Be- niamino Olivi heeft als lid van de Eu ropese commissie eens gezegd dat de Italiaanse leiders geen Europees per spectief hebben en dat een eventueel uittreden van Italië uit de Europese Gemeenschap voor de andere lidstaten geen drama zou zijn. 'Waarschuwing' Zo ver zal Italië het echter niet laten komen. Het blijft op een wonderlijke manier optimistisch, terwijl het door gaat, het verleden te koesteren. Uit dat verleden dateert de waarschuwing, dat Rome niet zal ondergaan, zolang het Collosseum overeind blijft staan. Als het instort, zal het ook met Rome en de rest van de wereld ge- daar zijn. Daarom sparen de Italianen geld noch moeite om het zwaar af brokkelende gevaarte uit het begin van onze jaartelling (en daarmee Ro me) voor de ondergang te behoeden. De toeristen zorgen wel weer dat het Colosseum een goede geldbelegging blijft. Dit is het zevende artikel In een se rie. De vorige aitlkelen werden gepu bliceerd in TROUW/KWARTET van 26 cn 30 mei en 2, 5, 8 en 13 juni jl.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13