evolking Nordhorn verpt barricaden op na larde acties van politie Communisten in talië bieden hun Medewerking aan Saigon: er bestaat geheim akkoord over Cambodja Riskant ogenblik voor top-overleg' Geen gesprek tussen Meir en Bourguiba Libanese regering toch afgetreden Geen geld voor bombarderen van Cambodja Vluchtpoging lukte toch enator Jackson wil gesprek Nixon-Breznjew uitstellen >irishmoss huff/KWARTET VRIJDAG 15 JUNI 1973 BUITENLAND TPNOÜS7/TZH8/K9 )RDHORN (ANP, AP) Westduitse oproerpolitie heeft gister- orgen voor dag en dauw een eind gemaakt aan de bezetting van het egveld en het oefenterrein van de NAVO bij het plaatsje Nord- i, maar daarmee was de rust niet weergekeerd. De betogers heb- daarna de toegangswegen naar Nordhorn gebarricadeerd door nderden bomen te vellen en over de weg te leggen. politie moest het verkeer van ird naar zuid voor een deel via Ne- lands grondgebied omleiden. De jste vrachtwagenchauffeurs die de barricaden ingesloten raak- hebben zich met hun lot ver- nd en het zich met dekzeilen en azittingen gemakkelijk gemaakt, celen deelden zelfs hun koffie met betogers. ontruiming van de NAVO-basis g 'smorgen, om vier uur met veel reld gepaard. De politie maakte ge lijk van traangas, wapenstokken en i waterkanon en brak de tenten af arm de bezetters van het vliegveld nacht doorbrachten. Er ontstonden felle vechtpartijen en zeker vijf poli tiemannen zijn gewond geraakt. De bevolking van Nordhorn was giste ren woedend over het harde optreden van de politie. De betogers hebben al le mogelijke steun van de dorpsbewo ners gekregen. De burgemeester had zelfs de scholen vrijaf gegeven, zodat de kinderen mee konden doen aan de betoging. De hele bevolking eist dat het oefenterrein gesloten wordt, van wege de grote lawaaioverlast. Gistermidaag werd er al weer druk gevlogen door Engelse en Belgische vliegtuigen. Bommen werden er toen nog niet afgeworpen. De inwoners van Nordhorn hebben geklaagd dat scherven van de bommen die bij de oefeningen worden afgeworpen, al verschillende malen gevaarlijk dicht bij de huizen zijn terechtgekomen. Een boot van de politie heeft ook de noodbrug vernield waarover de bevol king de bezetters van eten en drinken voorzag. In de loop van de middag is een groep jongelui het Ems-Vechtka- naal overgezwommen met de bedoe ling het vliegveld opnieuw te bezet ten. Er ontstonden opnieuw vechtpar tijen met de politie, die verhinderde dat de groep het vliegveld bereikte. Toen de politie gistermorgen de actie begon waren ongeveer 70 bezetters op het vliegveld. Een aantal van hen werd gearresteerd, maar later weer vrijgelaten. Waarnemers verwachten opnieuw ern stige moeilijkheden als de politie zal proberen de barricaden op de wegen rondom Nordhorn op te ruimen. De De politie heeft gisteren een eind gemaakt aan de bezetting van de NAVO-vliegbasis mensen in de streek zijn zeer geladen r r» r jii j en vastbesloten een eind te maken Nordhorn. De tenten van de bezetters werden afgebroken. Deze foto werd vlak voor de aan de oefeningen van de NAVO zo vlak bij hun woongebied. genomen. Klausheide bij aktie van de po- IME (AP) De Italiaanse Communistische Partij (PCI), de groot- communistische partij in het Westen, heeft gisteren een eerste p gezet in een poging een rol te spelen bij het opstellen van het [eringsprogramma voor de nieuw te vormen coalitie-regering van tholieken en socialisten. it aanbod van de communisten, dat een grote zelfverzekerdheid ge it, werd gedaan op de dag dat pre nt Giovanni Leone begon met het rleg met de Italiaanse partijleiders de fractievoorzitters in het parle- ;nt cd Hiermee is een begin gemaakt de vorming van een nieuw kabi- iano Barca, één van de leiders van communistische partij deed het bod in het ideologische weekblad de partij 'Rinascita'. Hij zei: 'Het bleem is niet langer dat van sa- iwerking tussen de katholieken en socialisten maar van een geheel ere orde: een andere verhouding de communistische partij is nood- fcYvjk tengevolge van de ernstige si- itie en onze krachtige politiek in parlement'. «beslissen lommunistische partij, de op één rootste Italiaanse politieke partij, bij de jongste verkiezingen 27 ent van de stemmen gekregen en lerst de grootste vakbond, de L, een welwillende houding van vakbond zou van het grootste be lang zijn voor een nieuw te vormen regering, wil zij de zwaar getroffen Italiaanse economie weer gezond krij gen. Barca zei dat zijn partij geen plaats in de regering zal eisen, maar dat de communisten wel 'willen meebeslissen in het opstellen van de belangrijkste programmapunten van een meerder heidsregering'. Intussen heeft de voormalige presi dent, de sociaal-democraat Giuseppe Saragat, erop aangedrongen tot spoe dige vorming van een centrum-linkse regering te komen. Na zijn gesprek met president Leone zei Saragat dat sociale hervormingen en soberheid, waaronder dan ook een belastingver hoging valt, de prioriteiten van een centrum-linkse formatie zouden moe ten zijn. Eerder had het secretariaat van de PSDI van Saragat unaniem gekozen voor een hervatting van een verbond met links. De PSDI was één van de vier partners in de centrum-linkse co alitie in de zestiger jaren, tezamen met de christen-democraten, de socia listen en de republikeinen. TEL AVIV, CAIRO (Reuter, AP, AFP, UPI) De Israëlische premier, me vrouw Golda Meir, heeft gisteren de geruchten tegengesproken, als zou zij deze week in Genève besprekingen gaan voeren met president Habib Bourguiba van Tunesië. Bourguiba zei in mei in een interview dat hij met 'vredelievende Israëli's' over vrede in het Midden-Oosten wil de praten. Minister van buitenlandse zaken Abba Eban had daarop laten weten, dat Israël het aanbod zou aan nemen. Mevrouw Meir heeft meege deeld dat Bourguiba niet op deze ver klaring heeft gereageerd. Israël heeft in de Veiligheidsraad fel gereageerd op de 'zeer eenzijdige wij ze' waarop de Russische voorzitter van de Veiligheidsraad Jacob Malik, had gereageerd op vragen van de Egyptische delegatieleider Mohammed El-Zayyat. Malik had een eigen inter pretatie gegeven van resoluties van de raad, die in het nadeel van Israël uit viel. De Rus werd ook door de Ameri kaanse afgevaardigde tot de orde ge roepen. President Anwar Sadat van Egypte blijkt na zijn vertrek uit Libië niet rechtstreeks naar Cairo te zijn ge gaan. Toen Sadat gisteren in Egypte terugkeerde, werd bekendgemaakt, dat hij twee dagen in Syrië besprekingen had gevoerd met president Hafez Al- Assad. BEIROET (UPI) Premier Amin Hafez heeft gisteren aan president Soeleiman Franjieh het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Deze heeft het aanvaard. SAIGON (UPI, Reuter) Tran Van Lam, de Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, lieeft gisteren onthuld dat Noord- Vietnam en Amerika ook een overeenkomst hebben bereikt over de strijd in Laos en Cambodja. Wat dat akkoord inhield wilde hij echter niet zeggen. 'Laten uw collega's in Washington dat maar dr. Kissinger vragen', zei hij op een persconferentie. De Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho ontkende dat er geheime afspraken over Cambodja en Laos zijn gemaakt. Lain verklaarde dat het woensdag in Parijs getekende akkoord op verschei dene punten gunstig is voor Saigon. Hij noemde met name het artikel dat Infiltratie van mensen en materiaal in Zuid-Vietnam vanuit het noorden ver biedt. Ook het artikel over de afbake ning van de controlezones van de twee partijen in Zuid-Vietnam vond hij gunstig, omdat het hier duidelijk zou gaan om militaire controlezones en niet bestuurlijke zones, zoals de Viet Cong wil. Toch is er onenigheid blijven bestaan over fundamentele kwesties, meende Lam. 'De kwestie van de aanwezigheid van Noordvietnamese troepen blijft onopgelost in het communiqué, maar dat betekent niet dat we de aanwezig heid van Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam accepteren', aldus de minister. Later zei hij tegen een klei ner groepje journalisten, dat Saigon desondanks 'door zal gaan met de ver kiezingen'. Lam zei verder dat ook Noord-Viet- nam baat kon hebben bij het nieuwe akkoord. 'De Noordvietnamezen zullen iets terug krijgen, als zij vol goede bedoelingen zijn.' Amerika heeft be loofd het vegen van mijnen in de Noordvietnamese havens en de be sprekingen over opbouwhulp aan het noorden te hervatten. De onderhande laars van de Viet Cong krijgen in het zuiden diplomatieke onschendbaarheid en andere privileges. Hun hoofdkwar tier zal worden overgeplaatst naar het centrum van Saigon van het zwaar be waakte Tan Son Noet-vliegveld, op voorwaarde dat zij officieren sturen naar de gezamenlijke posten in het land. Te vaag Zuidvietnamese politici waren niet zo enthousiast over het nieuwe commu niqué. 'Als de communisten serieus een bestand hadden gewild, was het akkoord van januari daar\-oor goed genoeg geweest', zei één van hen. 'Er was geen noodzaak om een nieuw ak koord te ondertekenen. Het geeft het alleen maar tijd wapens en munitie naar het zuiden te brengen als onder deel van hun plan een groot offensief te beginnen.' Anderen hekelden de vaagheid van het communiqué over politieke aspecten. Er wordt geen de finitie gegeven van de derde macht, die deel moet gaan uitmaken van de raad van nationale verzoening. De bestandscommissie van de Viet Cong in Saigon noemde het nieuwe akkoord 'een overwinning voor allen, die wensen dat het akkoord van Pa rijs wordt gerespecteerd en toegepast. Het is rechtvaardig, logisch en rede lijk. De voorlopige revolutionaire re gering is het Parijse akkoord strikt nagekomen.' Leden van het Amerikaanse Congres staan nogal cynisch tegenover het nieuwe akkoord en ze konden er niet van overtuigd worden dat de vrede in Indo-China veel naderbij is gekomen, met name in Laos en Cambodja. 'Het militaire bestand in Laos is vrij effec tief, maar de politieke onderhandelin gen zitten in het slop', zei één van hen. 'In Cambodja daarentegen zijn er de laatste tijd geen grote veranderin gen geweest. Het tempo van de Ame rikaanse bombardementen is nog steeds hetzelfde en de gevechten od de grond zijn zelfs lichtelijk toegeno men.' Er is weinig kans dat het Con gres van houding verandert en nu wel geld voor de bombardementen op Cambodja beschikbaar zal stellen. Het opperbevel van de Viet Cong en dat van Zuid-Vietoam hebben gisteren een wapenstilstandsorder uitgevaar digd die vannacht om vijf uur strikt moet worden opgevolgd. Sharif Sirhan LOS ANGELES (Reuter) Sharif Sirhan, de 39-jarige broer van Sirhan Sirhan, die levenslang uitzit wegens de moord op Robert Kennedy, is schuldig bevonden aan het versturen van een brief waarin hij dreigde de Israëlische premier Golda Meir te ver moorden. Zijn vonnis, maximaal 20 jaar, wordt op 2 juli vastgesteld. Amerikaanse Senaat: WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft besloten geen geld meer beschikbaar te stellen vcor verdere Amerikaanse militaire interventie in Indochina, de bombardementen op Cambodja inbegrepen. Het desbetreffende wetsontwerp van ''e democratische senator Frank Church en de republikein Clifford Case, heeft de vorm van een amende ment in de begroting van buitenland se zaken dat nu nog door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd moet worden. De goedkeuring van het wetsontwerp door de Senaat is de krachtigste anti- oorlogsmaatregel die Senaat of Huis van afgevaardigden tot dusver geno men heeft. Kort voor de stemming had de leider van de republikeinen in de Senaat, Hugh Scott, laten weten dat hij de regering op het stuk van Indochina de rug zou toekeren en zich zou op stellen tegen verdere Amerikaanse betrokkenheid in Indochina na 1 juli. De stemmenverhouding was 67 voor en 15 tegen. De begroting van buiten landse zaken beloopt een bedrag van 1.750.000 gulden en is voor het fis cale jaar dat op 1 juli 1974 ingaat. VRAC *3D West-Duitser en een Roemeen iija uit Roemenië gevlucht naar Joegoslavië terwijl ze voor de Roemeense politie een reconstructie gaven van hun enkele dagen geleden verijdelde vluchtpoging. De 29-jarige Michel Gartenstoner en de 24-jarige Stefan Barnedan waren aangehouden toen de Roemeen ontdekt werd in een speciaal gemaakte schuilplaats in Gar- testoner"s auto. Bij de reconsructie ging Gartensto ner achter het stuur zitten, Barnedan kroop in zijn schuilplaas. Plotseling gaf de Westduitser gas, reed door de grensafzetting en deed hetzelfde met hoge snelheid aan de Joegoslavische kant van de grens. De Joegoslavische politie heeft beide mannen aangehouden en zal naar de reden van hun ontsnapping een on derzoek instellen. Barnedan wilde waarschijnlijk naar het westen gaan en Gartenstoner had hem daarbij wil len helpen. Vier doodvonnissen MOSKOU (AFP) Een rechtbank in Pskov heeft vier Russen de doodstraf gegeven omdat zij zich in de tweede wereldoorlog aan collaboratie met de Duitsers hadden schuldig gemaakt Het viertal had in 1943 als leden van een onder Duits bevel staand politie korps meer dan vijftig mannen, vrou wen en kinderen van een Russisch dorp doodgeschoten. Russen ontvoerd RANGOON (AP) Rebellen hebben twee Russische artsen ontvoerd die zij willen uitwisselen tegen de door de Birmese regering gevangengenomen rebellenleider, Oekoensa. De artsen, Boris Pianitsky en Stanis- law Winogradow, waren in Birmese militaire uniformen gekleed toen zij werden ontvoerd in het berggebied in het noordoosten van Birma. indag begint het topoverleg tussen president NLxon en de Russi- partijleider Breznjew. Maar niet alle Amerikanen geloven dat het juiste moment is voor dergelijke belangrijke en mogelijk vér- [kkende besprekingen. De Democratische senator Henry Jackson, van de invloedrijkste congresleden op het gebied van defensie, leaire en internationale zaken, is één van hen. In een interview het weekblad U.S. News en World Report legt hij uit waarom. Eir Jackson, in tegenstelling tot eest leden van het Congres, t u niet erg gelukkig te zijn I de komende topontmoeting tus- president Nixon en Leonid Brezn- Waarom? r'oof, dat het een zeer, zeer slech- ujd is voor de president om de f Breznjew te ontmoeten. Ik meen |de ontmoeting moet worden uitge- i niet annuleren, maar uitstel- Dat zou een wijs besluit zijn. |rom bent u die m ening toege- lat de president aan te veel druk t staat. Dit is een riskante tijd i hem om met het hoofd van. een machtig land te onderhandelen inde meningsverschillen weg te die zeer diep gaan. De heer njew is beslist niet zo nobel, dat weerstand zal bieden aan de ver- ng de situatie uit te buiten. De tal zijn steeds meesters geweest et volgen van een politieke situa- Ik geloof dat de heer Breznjew zeer bewust is van de voordelen jUn gezichtspunt pe voordelen? lowjet-Unie zit in diepe economi- moeilijkheden. Maar op militair ed maakt zij grote vorderingen, kia ^wjet-Unie weet dat de westerse iingel 2 !'d moeilijk zit in de Perzische rda™, raet haar energievoorziening. Er )io)w>t8 vele kanser. voor de Russen voor- te putten uit een situatie, die FT^^stig kan zijn uit een westers /X Ipunt. A\N nhuis kia 'e*t niet wat voorgesteld is in ver met deze ontmoeting. Als het Mitmoeting is, die meer het ka- z WF* heeft van een vertoning, dan i pt niet erg. Maar als er ernstige pekingen zullen worden gevoerd. dan is het wat anders. Ik heb geen idee of er al dan niet schadelijke, eenzijdige concessies zullen worden gedaan door onze regering, maar dat baart me wel zorgen. Komt Breznjew hier met veel politie ke macht? Ja. Ik meen dat de heer Breznjew zijn positie in het politburo heeft ver stevigd. Hij heeft er maarschalk An- drej Gretsjko in gebracht, die minis ter van defensie is en beroepsofficier. Hij heeft het hoofd van c'e geheime politie —de KGB erin opgenomen. En hij heeft Andrej Gromiko, de mi nister van buitenlandse zaken, erin opgenomen. Daarom komt Breznjew hier op het toppunt van zijn politieke macht. Ondanks dc binnenlandse problemen in Rusland? Hij is werkelijk sterk aangewezen op de Verenigde Staten voor economi sche hulp en daar wil ik de nadruk op leggen. De Russen kunnen niet het voedsel en de goederen leveren, die zij nodig hebben voor de mensen bin nen hun eigen grenzen. Er zijn niet genoeg consumptie-goederen en de kwaliteit is slecht. Ze kunnen geen hulp krijgen van de Europese satel lietstaten. De satellietstaten hebben economische hulp van hen nodig. Ik geloof dat op dit moment in de ge schiedenis onze economische macht veel effectiever kan zijn dan onze mili taire macht alleen. Het is een troef kaart. We moeten die economische macht in ons voordeel gebruiken. Op welke manier. Wat moeten we proberen te bereiken met onze econo mische macht? Ik zou bovenaan de lijst willen plaat sen een vrije beweging van mensen en ideeën over de grenzen. Dit zou het begin kunnen zijn van een koers, die de spanning in de wereld zal vermin deren. Daarom heb ik er zo sterk op aangedrongen om onze economische macht te gebruiken om slechts een heel klein beetje vrijheid door het IJ zeren Gordijn te laten sijpelen. Ik spreek nu over mijn aandringen, dat de Russen de weg vrij maken voor joden en anderen om uit Rus land te migreren als een voorwaarde voor handels-concessies bepaalde voordelen in de invoertarieven en Amerikaanse leningen en garanties die de Russen trachten te verkrijgen en die goedkeuring van het Congres vereisen. Ik zeg eenvoudig, dat het na het ver strijken van 25 jaar hoog tijd wordt dat zij de universele verklaring over de rechten van de mens toepassen, die door de Verenigde Naties is aangeno men. Ik zeg onder andere, dat iemand het recht moet hebben een land vrije lijk te verlaten. Ik zou wensen dat de Sowjet-Unie toestaat de mensen die haar willen verlaten te laten gaan. Hebben de Russen niet gezegd dat zij de uitreisbelasting voor joden zullen opheffen? Dat is de grootste grap sinds tijden. Zij stelden de afgelopen zomer de be lasting in. Toen kondigden zij aan dat zij de belastng zouden opheffen. Maar toen de Amerikaanse presidentsverkie zingen voorbij waren in november, voerden zij de belasting weer in. Nu hebben ze haar weer opgeheven. De belasting is alleen maar een dekman tel voor een politiek, die verhindert, dat duizenden mensen, zowel joden als niet-joden vertrekken. Belasting of geen belasting, als je een uitreisvisum aanvraagt kun je je baan verliezen, in de gevangenis gegooid worden, in een krankzinnigengesticht geplaatst worden. Ze zullen je zeggen: Je mag niet weg. Er zijn veel dissidenten in de Sowjet-Unie, die geen jood zijn. Solzjenitsin, de schrijver, is geen jood. Sacharow, de grote kerngeleer de, is geen jood. Waar ik nu op uit ben is om onze economische piacht te gebruiken om de menselijke vrijheid een beetje te vergroten Ik geloof dat de grootste misdaad, die de westerse wereld heeft bedreven plaats vond in de jaren '30. toen we niet luistrden naar Winston Churchill. Hij alleen Klacht van Allende SANTIAGO (AFP) President Sal- vador Allende van Chili heeft de Chi leense jüstitie beschuldigd van partij digheid omdat ze weigert 'diegenen te berechten die de Chileense instellin gen willen afbreken'. In een open brief van 20 bladzijden aan de presi dent van het Hooggerechtshof zegt Al lende dat de justitie tijdens de re geerperiode van het volksfront blijk heeft gegeven van partijdigheid. Senator Jackson riep om actie tegen Nazi-Duitsland en wij waren passief, terwijl miljoenen mensen de ovens ingingen. Wij zijn nu ingelicht dat er miljoenen mensen in Rusland zijn, die meer vrijheid willen. Wij weten dat velen van hen in concentratiekampen hebben geze ten. Ik sprak met een geleerde, die de helft van zijn leven in een dwangar- beidkamp in Rusland had doorge bracht. Laten we eerlijk zijn, dat zijn concentratiekampen. En de dingen die daar gebeuren schokken overal het ge weten van mensen van goede wille. Ik ben teleurgesteld in de houding van Nixon in deze. Ik heb enkele van zijn verklaringen gelezen, die hij in 1963 heeft afgelegd. De Verenigde Sta ten, zei hij, moeten bereid zijn graan te verkopen aan de satellietstaten als een zakelijke overeenkomst, vooropge steld dat de betrokken regering een grote mate van vrijheid geeft aan de mensen in die landen, in het bijzonder de vrijheid om te emigreren. Daar was ik het vierkant mee eens. Ik probeer alleen maar dat hij die belofte uit 1963 nakomt. Bent u dan tegen meer handel met Rusland? Niet als het zowel onze grotere belan gen als hun economische belangen dient. Ik ondersteunde de Oost-West handelsbetrekkingen wet van 1971. Maar Oost-West-handel moet weder zijds lonend zijn. Zie eens wat de ge beurde met de graan-overeenkomst van verleden jaar. De Russen kochten het graan tegen gesubsidieerde prij zen, temvijl ze de volle prijs hadden moeten betalen. De Amerikaanse be lastingbetaler subsidieerde tenslotte de Russische huisvrouw met meer dan 300 miljoen dollar en de Amerikaanse huisvrouw moest tenslotte hogere prijzen betalen voor vlees en ander voedsel, waaraan graan te pas kwam. Onze scheeps- en graantransportdien- sten werden ernstig verstoord. Met die overeenkomst kregen de Russen- het koren en wij het kaf. Waarom zouden we kredieten aan de Sowjet-Unie verlenen? Doen zij dat soort zaken voor ons? Wij willen zo graag zaken met hen doen elk soort zaken dat we met alles zul len instemmen. Lenin zei eens, toen hij het had over de ernstige economische moeilijkhe den in de Sowjet-Unie in de jaren '20 had: 'Maar kameraden, laten wij niet in paniek raken. Als wij de bourgeoi sie genoeg touw geven, zullzn zij zich zelf ophangen'. Karei Radek, een lid van het centrale comité en medewer ker van Lenin vroeg: 'Waar haalt u het touw vandaag om aan de bourge oisie te geven? 'Lenin antwoordde: 'Van de bourgeoisie'. Zwarte doos PARIJS (Reuter) De commissie die een onderzoek instelt naar de oor zaak van het ongeluk met de Russi sche Toepolew-144 op de luchtvaart tentoonstelling in Parijs heeft een be loning van 20.000 franc (12.700 gul den) uitgeloofd voor degene die de vluchtrecorder, ook wel 'zwarte doos' genoemd, van het toestel tevoorschijn weet te brengen. De Toepolew stortte op 3 juni tijdens een demonstratie vlucht op het stadje Goussainville. De zes bemanningsleden en negen inwo ners van Goussainville kwamen daar bij om het leven. (ADVERTENTIE) Shaving Foam. Koel, romig schuim om de stugste stoppels te temmen. Precies wat vader wil. 5.50

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9