achtende schippers: de rote klappen vallen nog dichtbij elke dag stukje opschuiven - dat is beter dan alleen maar liggen.... Kunst Niet hóe, maar wat en hoevéél men rookt is 't belangrijkste Nood te hoog twee geloven op één kussen speeldraak noodgang grondrecht 1/K6 OÜW/K.WARTET VRIJDAG 15 JtPJI 1973 BINNENLAND T5/K.7 ir Jan Brokken iRTAGNE (Frankrijk) [en voor de Franse grens, aan bochtige weg van Doornik Valenciennes, zie je ze piot- liggen: de ruim vijfhon- Nederlandse en Belgische ipen, vier aan vier gegroe fd in de smalle Schelde, die in toegang tot Frankrijk wach- n. Onder de zomerse zon, in het oene, zacht glooiende land- tp, geven de pas geverfde en ^yet vlaggen uitgedoste schepen vrolijke indruk. Maar in de (uiten wordt veel leed geleden, eken de schippers van bedra- n met veel nullen en denken de ouwen aan de kinderen, de fa- osten niet voor e regering aar voor ons....' kilometer verder, in Mortagne, de andere groep: de ruim twee- 'ird schepen die Frankrijk willen en. Eergisteren heerste er nog volledige rust. Na zes weken iten waren de meeste schippers uitgeschilderd. Een praatje met iuurman was het enige dat over- De verveling vierde hoogtij. r gisteren, nadat bekend was ge- rden dat de Fransen de blokkade n opheffen, was Mortagne één en bedrijvigheid. De schippers sjouw- isschi met oliekannen en vetspuiten h|r hun schepen, de douanepapieren streel den opgesnord, en de eerste grap- wat konden er weer af. 'Binnenkort wasun we weer', werd geroepen. Bin- n bei kort? Als je de 150ste wachtende ;ing r de sluis bent, en je weet dat over hts twintig schepen per dag ge- ijze. it kunnen worden, levert een re in som op, dat je nog niet direct ver- verd ken bent. 'We kunnen in ieder ;rg g '1 elke dag een stukje opschuiven, ;gon lat is heel wat beter dan maar lig- hooi te liggen', zegt een schipper opti- bead isch. 'Ik hoop in ieder geval over t er dagen in Meppel te zijn'. Het w e; 'kt overal, de kreet 'wij kunnen varen'. Maar voor hoelang kan weer gevaren worden? jor de Franse en Belgische schip- fe is de blokkade een beproefd mid- 1 geworden. Stakingen van schip hebben nog nooit zoveel resul- opgeleverd als vandaag de dag, het strijdmiddel blokkade zijn in- 3 heeft gedaan. Nadat de Belgi schippers zes weken geleden de agrijkste doorgaande routes had afgesloten. besloten hun Franse iga's hetzelfde te doen. Vervolgens en de Franse schippers hun vaar- en vier aan vier in de belangrijk- rivieren en aan de grenzen. Fransen eisen, dat het beurt- '*eem voor de binnenlandse bevrach- (iedere schipper krijgt op zijn t een vracht) gehandhaafd blijft, ijl de Franse regering de EEG- nen, die in een vrij verkeer van leren voorzien, opvolgen. Verder ■jAp angen de Franse schippers hogere 1 htprijzen, meer overheidssteun, goede pensioenregeling en betere "resting en onderwijs voor hun aren. Twee dagen geleden gaf de hse regering toe. Ze kon ook moei- anders. mgelegd vervoer per schip was totaal stil vf en te liggen in het land. Hoewel erzc its veertig procent van de Franse ig- ppers wilde staken, en niet alle 14 M 'en volledig achter de staking .,'ws. den, was het transport te water lamgelegd door de blokkades, .os v Jeigië deed zich hetzelfde verschijn- reor. Ook daar stemde de regering Hoewel beide overheden de eis ren: eerst varen, daarna tekenen het akkoord. De Belgische schip- 'zeggen nu al, dat de regering het rerd niet nakomt. Er wordt over we acties gedacht. PPer H. G. van Zettem van de Di mt Sommelsdijk, ziet de toekomst fom somber in. 'Alle schepen die liggen, varen vast op België en ^Dk. Wij vrezen, dat de Neder- ramiï lsa schippers de komende jaren meer blokkades te maken krijgen, wie draait voor de kosten op? de regering, maar wij'. De schip- blijft rustig. Op het dek van zijn ,dit jaar gekochte schip rekent hij unanciële verliezen voor. 'Als er die kermislui een tent afbrandt, gen ze die vergoed. Maar wij, wij nog minder dan kermislui'. scheepsradio roept Van Zettem. is lid van het actiecomité. Voor- r Harms wil het één en ander hem weten. Omdat de schepen mt elkaar liggen, en de schippers over vervoermiddelen beschik- wordt via de radio voor- en inge- Weer terug aan dek, zegt Van em: 'Geloof me, de grote klappen on nog. Het graan, dat in Frank- verscheping ligt te wachten, wei Ihitendeels per spoor of per as gevoerd. En de spoorwegen slui- geen contractje voor één vracht niet hprou leat i ijdag» Wachten aan de Franse grens slecht. Het drinkwater, dat we van de brandweer krijgen, is de laatste tien dagen niet meer ververst. In de sla zitten wormen. En de prijzen in het nog geen driehonderd inwoners tel lende Mortagne zijn de laatste weken verdubbeld'. De laatste tweehonderd meter moeten via een hobbelig pad afgelegd worden. En dan staan we weer aan de Schelde, die in Frankrijk Escaut heet. Op een grote, open plek voor een huis aan de rivier, hebben tientallen schippers zich verzameld. 'Welkom op dit stukje tot Nederland genationaliseerd ge bied', begroet een actieleider ons. De vergadering handelt over de vijf duizend gulden, die de staatssecreta rissen bij hun bezoek als lening heb ben aangeboden. Vervolgens roept ac tieleider Hartman in een bewogen toespraak tot saamhorigheid op, ook in de toekomst. 'Ik ben blij, dat we morgen weer kunnen varen. Maar ik vind het ook jammer, dat een stukje solidariteit verloren gaat. Mannen, we moeten het samen opknappen. We moeten samen blijven werken. Sluit u bij een bond aan'. Niets gedaan.... Dat laatste komt verkeerd over. Een oude schipper, die groeven in het ge zicht en een kapiteinspet schuin naar achteren op het hoofd, neemt het woord. 'De bonden, de bonden hebben ons laten verrekken. De bonden, de bonden hebben niets voor Mortagne gedaan'. De vertegenwoordigers van de algemene en de christelijke bond krijgen vervolgens een uur lang de zes wekenlang opgestapelde gevoelens- van-in-de-steek-gelaten-te-zijn over zich heen gestort. De heer S. Veninga van de Christelijke Bond van onderne mers in de binnenvaart na afloop: het was een plezierige vergadering. De schippers ruziën verder. Solidariteit is nodig voor de afwikkeling van de vijfduizend gulden regeling. Schipper Harms wil dat alle schippers tegelijk die vijfduizend gulden ontvangen en veroordeelt degenen, die zich bij het bezoek van de staatssecretarissen al hebben laten inschrijven voor de re geling. Dat pikt Hartman niet. 'Wij hebben niet het recht deze mensen, die tot over de oren in de ellende zit ten te veroordelen'. Binnen het actie comité ontstaat onenigheid. Hartman stapt op, om later weer terug te ko men, en steeds meer schippers gelo ven het wel en vertrekken. Vrij beroep.... Morgen varen ze weer, zitten ze weer alleen op een grote rivier, en is van eenheid geen sprake meer. De schip pers hebben voor een vrij beroep ge kozen, ze willen alleen handelen, al leen oordelen, alleen beslissingen ne men. Misschien zullen ze een 'collega uit Mortagne', die ze ergens in Neder land tegenkomen, via de radio groe ten. Of misschien liggen ze over een paar weken weer bij de Franse grens. Voor de problemen, die deze blokka des met zich mee brengen, hebben ze maar één oplossing: de regering moet helpen, er moet geld op tafel komen, wij betalen tenslotte ons hele leven belasting. Muzikale minister voor A'dams orkest AMSTERDAM De dirigent die op 2 juli a.s. in het Holland Festival in Amsterdam het Amsterdams Philhar- monisch Orkest zal leiden is de minis ter van cultuur van de Kaukasische Sowjet-Republiek Georgië, Otar Takta- kisjwili. Hij is ook componist, heeft met zijn werken veel succes en is daar door waarschijnlijk de enige in ar tistiek opzicht geslaagde minister ter wereld. Hij was aanvankelijk artistiek direc teur van het Georgische Staatskoor, later beperkte hij zich tot compone ren en dirigeren (van eigen werken) en toen hij het tenslotte tot minister van cultuur had gebracht bleef hij daarmee doorgaan. In Amsterdam zal hij de 'Megreelse liederen' van zich zelf dirigeren; die worden gezongen door een uit Georgië afkomstig ka merkoor met als solist de tenor Zorab Sotkilawa. De 'Megreelse liederen' zijn evenals de andere composities van Taktakisjwili, geïnspireerd door de volkspoëzie en volksmuziek van zijn geboorteland. De uitvoering van deze liederen tijdens dit concert is de eerste in West Europa. Het geheel Russische programma wordt verder door Anton Kersjes gedirigeerd; er komen liederen van Rodion Sjtsjedrin op voor en als slotstuk de 'Schilderij ententoonstelling' van Moessorgsky. 'Wat een planeet' nu geheel bezet AMSTERDAM Op 9 november gaat de nieuwe Nederlandse muzikale ko medie van 'Wat een planeet' van An nie M. G. Schmidt (tekst) en Harry Bannink (muziek) in Theater Carré in première. De volledige rolbezetting is thans vastgesteld. Voor de hoofdrol len zijn geëngageerd: Conny Stuart, Joan Remmelts, Willem Nijholt, John Koch, Ronnie Bierman en Jennifer Willems. Het orkest zal bestaan uit zeven musici o.l.v. Harry Bannink. De arrangementen zullen worden ge maakt door de Fransman Claude Den- jean, die oa. voor Charies Azmvour en Gilbert Bécaud werkte. De regie wordt gelijk bij 'En nu naar bed' ge voerd door Paddy Stone. Na een speelperiode van nog onbekende tijds duur zal 'Wat een planeet' worden ge geven in o.a. Rotterdam, Groningen, Utrecht, Brussel, Hilversum, Tilburg en Eindhoven. Marilyn Tyler redt Berlioz-programma erkne zoals wij. De spoorwegen werken N°n°i -laar-ontracten. In Nederland, in u Pë en in Frankrijk zullen wij over Paar weken geen werk meer vin- Dan zal het water tot aan de lip- v'an vele schippers stijgen'. 'U ichte voorzieningen de radio vraagt Van Zettem. of er vergaderd wordt. 'Hallo Diala. Diala, hier de Ferniha. er wordt ny/s. aderd'. Met een aantal schippers 2 0 50 en we t'en kilometer verderop, Bssp het uitgestorven Franse platte- 'De voorzieningen zijn hier Prof. dr. A C. Drogendijk sr schrijft ons: Volgens het Engelse tijdschrift Lancet van 12 mei 1973 hebben Britse onder zoekers nagegaan wat er gebeurde als een sigarettenroker overschakelt op sigaren, met name wat betreft het in haleren (vermeld in Trouw/Kwartet van 9 juni) Uit de bepalingen van het koolmonoxyde-gehalte in het bloed bij een zevental ex-sigarettenrokers, thans sigarenrokers, was af te leiden, dat ze gewoon doorgingen met inhaleren, hetgeen op zich een merkwaardige vondst is, omdat verreweg de meeste sigarenrokers juist niet inhaleren. Uit deze bevindingen trekken zij de con clusie dat het dus geen zin heeft aan sigarettenrokers, die het sterfterisico daarvan willen verminderen, te advi seren om over te schakelen op siga ren. Deze conclusie is echter volstrekt onjuist en wel op grond van de vol gende gegevens. Uit statistieken is gebleken dat de 'Niet-roker minder kans op hartaanval' BERLIJN (UPI) Een dikke niet- roker heeft minder kant op een hart aanval dan een magere roker, zo heeft de Zwitserse hoogleraar Sieg fried Heyden op een medisch congres in Berlijn verklaard. Mensen die met roken stoppen zullen in de volgende vijf jaar ongeveer vijf kilo zwaarder worden; zij die veel ge rookt hebben zullen meer in gewicht toenemen dan degenen die matige ro kers waren. Dat is volgens professor Heyden echter geen reden om te blij ven roken, want zelfs de magerste si garettenroker heeft een grotere kans op een hartaanval dan de dikste niet- roker. Om o"cr degenen die en dik zijn en roken maar niet te spreken. Volgens de hoogleraar sterven meer rokers ann een hartaanval dan aan longkanker. Professor Frederick Ep stein van de universiteit van Michi gan zei dat het gevaar van een hart aanval bij sigarettenrokers driemaal zo groot is als bij hen die niet roken. sterfte aan longkanker bij sigarenro kers praktisch gelijk is aan die bij niet-rokers, bij pijprokers ongeveer drie maal en bij sigarettenrokers on geveer tien tot dertien maal zo hoog is. Verder is komen vast te staan dat er een min of meer rechtlijnig ver band bestaat tussen sterfte aan long kanker en de hoeveelheid sigaretten die men rookt. In de derde plaats hebben onderzoekingen aangetoond dat inhaleren de kans op longkanker beduidend vergroot, althans bij lichte en middelmatig zware sigarettenro kers. Hieruit volgt dat het risico van sterf- te aan longkanker samenhangt met: B3ng Wat men rookt (sigaar, pijp of siga ret), Terwijl de schippers fel discussiëren loopt de schipperspredikant Noord- hoff uit Wemeldinge, opgewekt rond. Zes weken lang is hij dag en nacht in touw geweest. De voetbalwedstrijd, die hij voor het komend weekeinde georganiseerd had, ziet hij in het hon derd lopen. 'De nood is hoog', zegt hij ovet1 de problemen van de schippers, 'maar de mensen dragen het waardig'. En dan vertrekt hij weer, om een zie ke jangen te bezoeken. Even verder staat een schippersvrouw toe te kij ken. Mevrouw Van Doorn was lid van het actiecomité, maar ze wil er nu niet veel meer mee te maken hebben. 'Als ik de protesten hoor, krijg ik de indruk, dat het de Nederlandse rege ring is, die blokkades heeft opgewor pen. Er wordt met geen woord gerept over de Franse stakers, terwijl zij het tenslotte zijn, die deze nare situatie veroorzaakt hebben'. Zij stelde het actiecomité daarom een paar weken geleden voor. met zestig Nederlandse schippers naar een verga dering van de Franse stakers te gaan. om te laten zien, dat de Nederlanders nu niet bepaald gelukkig zijn met de Franse stakingsmethodes. Dat verliep 'lekker Hollands'. De groep bestond uit zestig schippers, maar bij het café, waar de Fransen vergaderden aange komen. waren nog maar vijftien schippers overgebleven, die tot grote hilariteit van de Fransen in een fel dispuut raakten AMSTERDAM De Engelse sopraan Josephine Veasy zou in 'het Holland Festival vanavond in Rotterdam met het Rotterdams Philharmonisch Or kest de eerste uitvoering in Nederland geven van 'La mort de Cléopatra' van Berlioz. Zij is echter ziek geworden. Marilyn Tyler heeft het op zich geno men om op een termijn van nauwe lijks drie dagen de taak van de soliste over te nemen. Daardoor kan het ge hele Berlioz-programma, dat door Je an Fournet wordt gedirigeerd onge wijzigd blijven. Vanavond opening Holland Festival Hoevéél men rookt (weinig, tamelijk veel of zeer veel), Op welke wijze men rookt al dan niet inhaleren). Het belangrijkste hierbij is wat men rookt en hoeveel men rookt. Men ver- lieze namelijk niet uit het oog dat niet-inhalerende sigarettentokers wel minder kans lopen te sterven aan longkanker, maar dat dit risico nog altijd aanzienlijk groter is dan bij uitsluitend sigarenrokers. Uit een oogpunt van volksgezondheid heeft het derhalve wel degelijk zin si garettenrokers aan te raden over te schakelen op de sigaar. (ADVERTENTIE) doko^ae beste voeding voor uw hond Mevrouw Van Doorn, op een schip ge boren en altijd op een schip gebleven, vindt het vervelend om te zeggen, maar zij gelooft, dat de Nederlanders gewoon bang voor de Fransen waren. 'De Fransen en de Belgen hebben de Nederlanders bedankt voor hun ge weldige solidariteit. Wat moet een Nederlandse minister daar nu van denken? Moet de Nederlandse staat nu voor die schade opdraaien?' Voor de buitenwereld hebben de schippers geen goede indruk gemaakt, vindt ze. En ze wordt weer opnieuw kwaad wanneer ze denkt aan die op merking van die schippers, tijdens het bezoek van de Nederlandse bewinds lieden, dat wanneer in Afrika een oogst mislukt Nederland direct hulp verstrekt, maar niet wanneer een paar van haar eigen schippers in de puree zitten. 'Ik vind de honger van die kin deren in Afrika nog altijd erger dan de aflossing van een hypotheek van de schippers', zegt mevrouw Van Doorn, die zelf ook met zware financië le zorgen zit. 'De schippers zijn egoïs tisch en denken alleen maar aan geld', constateert zij Holland Festival '73 ROTTERDAM Vanavond wordt in Rotterdam het Holland Festival fees telijk geopend. De openingsmanifesta tie is op en om het Schouwburgplein vanaf 20.15 uur tot na middernacht Het verdere programma voo r vana vond ziet er als volgt uit: Rotterdamse schouwburg: 20.15 uur Ballet Folklorico de Mexico. Piccolo Theater: 20.15 uur Eva Peron. De Lantaren: 24.00 uur: Welfare State and National Theatre. En dan nog Naast de 100 tekeningen uit het Museum of Modern Art die nu in het Kröller-Mlillermuseum getoond wor den, heeft het New Yorkse museum ook zijn hele collectie, 50 tekeningen, van Jean Dubuffet uitgeleend en die zullen van 6 juli tot 2 september wor den geëxposeerd. Grafiek van Henri de Toulouse Lautrec uit het bezit van het Haags Gemeentemuseum zak van 16 juni tot 30 juli te zien zijn in de Zonnehof te Amersfoort. György Ligeti, aan wiens werken het gehele programma \an het Con certgebouworkest van zaterdagavond in Amsterdam o.l.v. Bruno Maderna is gewijd, zal die avond zelf bij het con cert aanwezig zijn. onder redactie van loessmit Het is altijd al het ideaal van de Stichting Hulp voor Noord-Ierland geweest. Een moeilijk te verwezen lijken ideaal, dat deze zomer in Geertruidenberg voor 100 procent lijkt te lukken: kinderen uit Noordierse gezinnen uit één plaats of stadswijk, die twee aan twee voor een paar weken in een Ne derlands gezin ondergebracht wor den. Van die twee in één gastgezin is er steeds één protestant, de an der rooms-katholiek. Sinds juni vorig jaar, toen voor het eerst Noord-Ieren een beetje in ons land konden bijkomen van de verschrikkingen in eigen land, zijn er hier zo'n 750 te gast ge weest. Niet alleen kinderen, maar ook jonge moeders en ouden van dagen. 'Van het begin af aan is de bedoeling geweest de logè's wat dichter bij elkaar te brengen door hun een gemeenschappelijk pro gram te bieden, een streven dat in hun eigen land wordt voortgezet', zegt de heer De Haan van de stich ting. 'Als er pleeggezinnen voorra dig waren werd daar natuurlijk gebruik van gemaakt en anders werden ze gezamenlijk onderge bracht. De ideale opzet was een rooms-katholiek en een protestant samen onder te brengen, maar dat lukt gewoon niet makkelijk. In Ka- pelle-Biezelinge komt bijvoorbeeld ook een groep, maar daar zijn maar negen katholieke gezinnen en er komen ten minste twintig katho lieke kinderen'. Steeds meer initiatieven worden, zegt de heer De Haan, door de plaatselijke raden van kerken zelf genomen. Zo is het ook in Geer truidenberg gegaan. 'We zijn niet de eersten', weet de heer J. F. Roth, voorzitter van de raad van kerken van Geertruidenberg. 'Met Pasen is het precies zo in Hein- kenszand gebeurd'. Twee weken geleden is de zaak pas goed aan het rollen gegaan. Toen nam de raad van kerken het besluit zich in te zetten voor zo'n groep kinde ren, 'echt een taak die zonder meer op onze weg lag'. Sindsdien zijn er stencils rondgestuurd naar gemeentebestuur, muziekgezel schappen, scholen, sport- en vrou wenverenigingen, zijn er bespre kingen geweest met vertegenwoor digers uit die groepen en zijn er drie commissies samengesteld: één voor fondsenwerving (er moet tus sen de twaalf- en vijftienduizend gulden op tafel komen), één die lo- geergezinnen zal zoeken en één die het programma samenstelt voor de drie weken dat de kinderen in Geertruidenberg zijn. Er worden allerlei acties op touw gezet om geld in te zamelen tot een huis- aan-huis-collecte aan toe. En dan de gezinnen. 'We noemen ze geen pleeg-, maar logeer gezinnen', zegt de heer Roth'De kinderen zullen er 's avonden de hele zondag zijn, er slapen en ontbijten, maar voor de rest gaan ze overdags met z'n allen op stap. We hebben al lo kaliteiten aangeboden gekregen en duizend gratis warme maaltijden'. Er hebben zich al vijftien logeer- gezinnen opgegeven, maar dat zul len er zo'n vijfentwintig moeten worden. Liever nog meer, zodat er geselecteerd kan worden. 'We heb ben teel wat noten op onze zang. Ten minste één lid van zo'n gezin zal toch wat Engels moeten spre ken, er moet een behoorlijke huis vestingsmogelijkheid zijn en ge noeg vrije tijd op de zondagen'. Eind augustus worden de veertig kinderen van twaalf tot zestien jaar verwacht, mèt drie rooms-ka- tholieke en drie protestantse be geleiders. De bedoeling is twee kinderen van hetzelfde geslacht en als het kan, van zo'n beetje dezelf de leeftijd in één gezin te plaat sen. Een hele uitzoekerij, maar dat wordt in Ierland zelf al uitgedok terd. En in die drie 'Geertruiden- bergse toeken' zullen de kinderen, hoopt men, dan zó met elkaar be vriend raken, dat de begeleiders er geen moeite mee heben hetzelfde clubje thuis bij elkaar te houden. Bij de gemiddelde sigarettenroker wie dat dan ook mag zijn vliegt de rook met een noodgang van veertig kilometer per uur het inwendige binnen. Die kennis be nuttend, heben Zwitserse onderzoe kers een filter geconstrueerd dat. naar zij zeggen, teer en nicotine voor meer dan de helft vasthoudt. Volgens de fabrikant hebben labora toria in Zwitserland, de VS en Frankrijk die bewering trouwens bevestigd, maar ja. Er wordt zo veel gezegd en bedacht als het om het voor of tegen van roken gaat, dat je als eenvoudig consument toch al lang niet meer weet wat je geloven moet De vinding wordt voor 1,95 (vijftien stuks die meer dan één keer gebruikt kunnen worden) in de winkel verkocht on der de naam Jet Filters, wat ons doet denken aan straalvliegtuigen, waar ook al een hoop voor en te gen te zeggen valt. Nog beter dan filters kopen en ze uitproberen zou natuurlijk zijn als je de meeste medici tenminste mag geloven maar helemaal met roken op te houden. Of niet te inhaleren met een snelheid van veertig kilometer per uur, want daarin schuilt nou het addertje onder de kerftabak ken. En zonder inhaleren wordt el ke filter tamelijk overbodig, onge acht of het de nieuwste, de beste, de 'gezondste', de zachtste of de lekkerste is. Wat de kinderen van Tokio betreft is het 'rubbermonster' het leukste stuk speelgoed dat je je kunt in denken. De draak is opgesteld in een van dc speeltuinen van Tokio en is vanaf z'n 'vuurspuwende 'kop tot aan zijn vervaarlijk uitziende drakenstaart toe helemaal opge bouwd uit grote en kleine oude autobanden. 'Alle belastingen kunnen worden afgeschaft', zo luidt het nieuws, waarmee de stichting Grondvest de aandacht probeert te vestigen op haar als wervend bedoeld vouw blad. Hieruit blijkt al snel, dat de stichting zich niet in de eerste plaats richt op een populair doel als afschaffing der belastingen. Nee. Grondvest wil eigenlijk alleen maar afschaffing van alle particu liere grondeigendom. Als alle grond eenmaal in handen is van de gemeenschap worden belastin gen vanzelf overbodig, zo rede neert de stichting. Haar uitgangs- ze uitlegt waar het de stichting om lucht en water, 'van de natuur ge geven' is en daarom nooit particu lier eigendom mag zijn. Het be hoort aan de gemeenschap en als je het onder particulieren verdeelt krijg je allerlei misstanden, luidt de leer van Grondvest Voorbeel den daarvan geeft het vouwblad ook dat op zeer overzichtelijke wij ze uitlegt wwar het de sticht om te doen is. Het sleutelwoord uit haar oplos sing is Grondrecht. Daarmee wordt bedoeld het bedrag, dat iedereen de gemeenschap zou moeten beta len als vergoeding voor de grond, diie men in gebruik heefL De hoog te van die vergoeding kan door de gemeenschap langs demokratische weg worden vastgesteld. Alleen de gemeenschap profiteert dan van eventuele verhogingen. Nu strijken alleen grondeigenaren de winst op als gevolg van prijsstijgingen, waarvoor ze niets hoeven te doen. 'Schandalig' noemt de in Amster dam gevestigde stichting (postbus 5118) deze toestand. 'Prachtig idee, Simpkins, maar ik geloof niet dat er een markt voor is.' (ADVERTENTIE) doko~de beste voeding voor uw hond

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7