Sociale woningbouw niet mogelijk door te lage rijksbijdrage Trieste nasleep van als grap opgezette overval De Sitterlaan geen racebaan Geen automobilist mag deze boeiende veiligheidstentoonstelling missen Gezinsbelang Lisse mag zestig woningwetwoningen bouwen B. de Kier kreeg gouden medaille „Kijk op veiligheid" Weer samenzang in Oude Kerk Slechts drie dagen in de Rotterdamse Ahoy-Hal 15,16 en 17 junLToegang gratis. Auto Heemskerk J. Helders 25 jaar in overheidsdienst K, ïOUW/KW ARTET VRIJDAG 15 JUNI 1973 STAD EX REGIO L3 NoodkreetB en W Leiden tot de minister Van een onzer verslaggevers LEIDEN Zolang de rijks-bijdrage niet omlioog gaal is sociale woningbouw in Leiden niet mogelijk. De huren in de Merenwijk en het Morskwartier zullen hoog blijven en de doorstroming zal als gevolg daarvan niet of nauwelijks op gang komen. Dit is op te maken uit een brief die het college van B. en W. gestuurd heeft aan de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Een 'noodkreet' waarvan de afschriften zijn gestuurd aan het ministerie van financiën, alle Tweede Kamer-fracties de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In de praktijk blijken de stichtings kosten van een complex woningen al tijd hoger te zijn dan was geraamd op het moment dat de minister vergun- voor de bouw verleende. De oor aak daarvan is vooral, dat de stijging van loon- en materiaalkosten niet van tevoren te berekenen is. Aspirant-be woners worden echter een huurprijs in het vooruitzicht gesteld op basis van de oorspronkelijk .berekende stichtingskosten. Op het moment dat blijkt dat de stichtingskosten zijn overschreden, gaat de rijksbijdrage in de huidige situatie niet omhoog, maar omlaag. Het gevolg: de aanvankelijk vastgestelde huurprijs moet worden verhoogd, soms zelfs aanzienlijk. Bij een complex in de Merenwijk is het voorgekomen, dat een in het vooruit zicht gestelde huurprijs van 214 per maand in de praktijk op een bedrag van 310 moest worden bepaald. Gefrustreerd 'Het is duidelijk', aldus het college in de brief aan de minister, 'dat de huurders die toch al met allerlei lok middelen (doorstromingspremies, in dividuele huursubsidies) moeten wor den bewogen deze woningen te be trekken, zich gefrustreerd voelen, wanneer hun geruime tijd na het be trekken van de woning moet worden bericht, dat de definitieve huurprijs aanzienlijk hoger uitvalt dan de voor lopig vastgestelde. Weliswaar op grond van uw beslissing, doch het is de gemeente of de woningbouwvereni ging die door de huurders terecht wordt verweten, dat de huurprijs belangrijk afwijkt van de voorlopig vastgestelde huur'. Juist deze laatste huurprijs doet bewoners besluiten nieuwe woningen te betrekken, daar bij uitgaande van hun eigen financiële mogelijkheden. Wanneer de huur dan lanzienlijk hoger blijkt te liggen kan üarin dan slechts ten dele worden T morzien door middel van individuele Auursubsidie. 'Veel huurders zien zich gedwongen drastische veranderingen aan te brengen in bestedingspatroon', aldus de gemeente. 'Het zal in veel gevallen kunnen betekenen, dat de echtgenote genoodzaakt is langer te blijven werken dan aanvankelijk in de bedoeling lag'. )e hoge huurprijs van nieuwe wonin- gn heeft ook kwalijke gevolgen voor s doorstroming en dus voor de huis- resting van vooral de mensen met een laag inkomén. De huidige nieuwbouw verdient niet het predikaat 'sociale woningbouw'. Gebleken is dat 77 pro cent van de urgente woningzoekenden (dat zijn er in Leiden 2500, waarvan driekwart een bruto maandinkomen heeft van ten hoogste 1200,-), hier mee niet geholpen kunnen worden. Potentiële doorstromers worden echter door de hoge huurprijzen afgeschrikt. Het gevolg: zij blijven zitten in een woning, waarvan de huur in te lage verhouding staat tot hun inkomen, maar wel op het peil is dat minder draagkrachtigen kunnen opbrengen. Maar tenslotte kan niemand gedwon gen worden door te stromen. Suggesties Het college van B. en W. doet in zijn brief aan de minister een aantal sug gesties die tot gevolg hebben, dat de rijksbijdrage omhoog gaat en de huur prijs dus omlaag. De belangrijk ste daarvan is, dat de bijdrage van het rijk, zoals die bij het verlenen van de vergunning door het ministe rie in het vooruitzich tis gesteld, niet verlaagd wordt, als de bouwkosten ho ger blijken te zijn dan was geraamd. Wanneer dat niet mogelijk is, dan wordt een systeem voorgesteld, dat de rijksbijdrage wordt vastgesteld op een bedrag dat berekend wordt op basis van de regeling, zoals die was vastge steld op de 'gemiddelde bewonings- dag' van een complex, dat wil zeggen: de gemiddelde datum van alle dagen waarop de woningen van dat complex door de verschillende bewoners be trokken werden. Daarnaast wordt nogmaals gepleit voor verlaging van de omzetbelasting (BTW) voor woningbouw en woning verbetering. Sinds eind januari be draagt de BTW 16 procent in normale gevallen en 4 procent voor de 'noodza kelijke levensbehoeften', waar je wo ningen toch wel toe kunt rekenen. De staatssecretaris van financiën uit het vorige kabinet was nochtans niet be reid het percentage van 4 procent in dit geval toe te passen. Daarnaast vra gen B. en W. van Leiden om verla ging van de rentevoet van rijkslenin gen voor hun woningbouw, die nu vrijwel op hetzelfde niveau ligt als op de particuliere geldmarkt. Het liefst zou men willen, dat verhoging van de gemeentebijdrage in de stichtingskos ten als gevolg van het stijgen van de bouwkosten, voor rekening van het rijk zou komen. Tenslotte wordt de suggestie gedaan de bijdrage die het rijk geeft, wanneer de grondkosten als gevolg van een slechte bodemge steldheid (zoals in de Merenwijk) erg hoog zijn, te verhogen tot 4.000 (tot nu toe is er 1.300 tot 2.000 in dit opzicht bijgedragen). Nieuw kabinet Met het verzenden van deze brief, waarop adhesiebetuigingen van andere gemeenten mogen worden verwacht, heeft het college van B. en W. met opzet gewacht tot het nieuwe kabinet, i.e. de nieuwe minister van volkshuis vesting drs. Gruyters, er was. Soortge lijke verzoeken aan het vorige kabinet hebben veelal geen resultaat gehad. In het regeringsprogramma van het kabinet-Den Uyl meent het college aanknopingspunten te vinden die rea lisatie van zijn wensen mogelijk ma ken. KATWIJK Ieder jaar opnieuw trekken de samenzangavonden in de Oude Kerk aan de Boulevard honder den uit heel het land om een uur mee te zingen. Deze zomer zullen we derom zangavonden worden gehouden in deze kerk, en wel vanaf 27 juni tot en met eind augustus, iedere woens dagavond. Het word georganiseerd door de plaatselijke evangelisatiecom missie van de Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. Iedere keer zal worden meegewerkt door daarvoor speciaal uitgenodigde mensen. Vorig jaar waren dat behalve koren en solis ten ook de leden van de klederdracht- groep van het Genootschap Oud-Kat wijk. DEN HAAG De 23-jarige D. J. v. F., zonder beroep, die enkele maanden ge leden ontvluchtte tijdens een transport vanuit het Haagse huis van bewaring, is in de nacht van woensdag op don derdag in Den Haag aangehouden en na een worsteling met de politie weer ontsnapt. Hierbij liep een politieman letsel op en moest in het ziekenhuis Westeinde worden behandeld. LEIDEN Deze week neemt de heer Van Dalsen afscheid als hoofd van de chr. school aan de Boshuizerkade. Hij gaat met pen sioen. Vanmiddag is er een offi ciële afscheidsreceptie en giste ren had de hele scholengemeen schap, dank zij ouders en perso neel, een leuke dag. Honderden pannekoeken werden gebakken om de kindermagen tussen de middag te vullen. In alle klassen was wat te doen en in de middag uren kwam nog een draaiorgel het alleszins geslaagde feest, dat door de zon werd overgoten, op luisteren. De heer Van Dalsen zal dit afscheid van de 160 kinderen tellende schoolgemeenschap niet licht vergeten! LEIDEN Deze zomer heeft K. en 0. vijf orgelconcerten in de Marekerk georganiseerd. Ze beginnen alle om 8 uur en duren vijf kwartier. De serie is als volgt: Vrijdag 6 juli: Albert de Klerk m.m.v. Elisabeth Coomans, so praan; Vrijdag 20 juli: Jan Jongepier; Vrijdag 3 augustus: Edith Ho; Vrijdag 17 augustus: Gerhard Kemena; Vrij dag 31 augustus: Arie Keijzer m.m.v. Frans Vreugdenhil, trompet. Verdachten zagen er echt niet uit als mensen, die dat soort misdrijven op het gezicht staat geschreven. Hun ver leden wees daar ook allerminst op, praktisch blanco strafblad voor allen. 'Er is eigenlijk niks aan zo'n overval en ze pakken je maar zelden, wanneer ze je pakken, krijg je maar een licht strafje', aldus het gegeven. De 40-jarige kelner R. H. L. uit Lei den fungeerde kennelijk als de centra le figuur en organisator. Hij werd ge assisteerd door zijn 24-jarige collega J. van T. uit Katwijk. De 40-jarige serveerster A. C. A. uit Alkemade bleek door haar relaties met eerstgenoemde kelner zodanig on der diens invloed te zijn gekomen dat zij willig meewerkte en haar auto voor vervoer van de kelners beschik baar stelde. Op 12 maart was het dan zover. De mannen vertelden aan hun echtge noten, dat zij een middagje gingen vissen en namen daarvoor de spullen mee. Doch ook twee uitgeboorde alarmpistolen. In Leiden werd plaats genomen in de auto van de serveer ster. Onderweg werden enkele num mers van de kentekenplaat wat gewij zigd. Gekomen in Leiderdorp, maakten de mannen zich een beetje onherkenbaar door een trui wat over het gezicht te trekken. Terwijl de oudste kelner het wapen op de kassier A. Meijncke, die alleen in het kantoor was, gericht hield, sprong de ander over de toon bank en beval zijn tas met geld te vullen. Toen ging het snel terug naar Leiden, waar de auto werd achtergela ten. Per autobus begaf men zich naar een weekeindhuisje van de serveerster te Noordwijk, dat als 'liefdesnest' voor haar en de oudste kelner dienst deed. Daar werd het geld geteld. De vrouw had er alvast 1600 afgeno men om zeker te zijn dat zij iets kreeg. Eigenlijk durfde nicjnand naar Lei den terug om de auto te halen, doch uiteindelijk ging de vrouw daar op af en werd prompt door de wachtende politie gearresteerd. Toen dat aan de mannen bekend werd, meldden zij zichzelf aan. Voor de rechtbank gaf de reconstruc tie van dat alles geen moeilijkheden, verdachten bekenden. Eigenlijk was er geen speciale aanleiding voor hun daad, echte geldmoeilijkheden waren er niet Daaraan refereerde ook de Officier van justitie, mr. J. D. Lulofs die be slist de gedachte weerlegde dat maar zelden bankrovers worden gearres- (ADVERTENT1E) Experimenteer zélf met de wagen met twee stuurwielen. Ga gerust in die „Januskop" zitten. Onderga zelf het verschil tussen een stuurinrich ting met en zonder bekrachtig'ng. Kijk naar de films van de botsproe- ven met testpoppen. Of naar de tests met de experimentele veilig heidsauto, die ook op de tentoon stelling te zien is. Maak kennis met de automatisch om u heen sluiten de veiligheidsriemen, met de in- verende bumpers, met de nooit meer blokkerende remmen. Dat alles en nog veel meer kunt u zien op de unieke, door Mercedes-Benz gepresenteerdetentoonstelling„Kijk op Veiligheid". Voor iedere auto mobilist van 't grootste belang. Alleen in Duits land al door honderd duizenden bezocht. □ere auto- Vrijdags geopend van 10 tot 22 uur. Zaterdags en zondags van 10 tot 17 uur. Daarna in de showroom van AGAM in Utrecht, Reactorweg 25, Lage Weide,van zaterdag 23 juni t/m zaterdag 28 juli. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur, zaterdags en zondags van 10 tot 17 uur. Imp. AGAM BV. Reactorweg 25, Ulrecht.Tel.030-451911. Koopavond veilig gesteld LISSE De raad van Lisse ging akkoord met de bouw van zestig woningwetwoningen in opdracht van de woningbouwvereniging 'Gezinsbelang' bij het te stichten winkelcentrum in de Poelpolder. De vrees dat er te veel kleine woningen komen werd door de voorzitter ontzenuwd. De wekelijkse koopavond werd voor twee jaar weer veilig gesteld. De heren Kalis (PvdA) en Snik (WD) stem den tegen, omdat nog geen compensatie aan liet winkelpersoneel kan worden gegeven. Serveerster reed twee kelners naar bank in Leiderdorp DEN HAAG 'Zou zo'n bankoverval niks voor ons zijn,' aldus de suggestie bij wijze van grap tussen twee kelners en een serveerster in Leiden gedaan. Deze aanvankelijke grap, werd op de middag van 12 maart tot werkelijkheid bij een overval op de Rabo bank te Leiderdorp, met als buit 19.000, Voor de Haagse rechtbank kwam donderdag het trieste verdere verloop, resulterend in een eis van een jaar en drie maanden gevangenisstraf tegen de beide kelners én een jaar waarvan drie maanden voor waardelijk tegen de serveerster. teerd, integendeel. Kritiek had de Officier ook op de om standigheid dat de voorlopige hechte nis voor de vrouwelijke verdachte was opgeheven; dat zou als het een man betrof niet zijn gedaan. En nu zal zij dus opnieuw in de gevangenis moe ten. 'Waar blijven we, wanneer ook al dit soort mensen gewoon plannetjes ma ken en tenuitvoerleggen om bankover vallen te plegen", zo stelde Officier zich de vraag en kwam tot genoemde eis. Men leest weieens de verhalen in de kranten maar realiseert zich niet wat allemaal dc gevolgen zijn van een der gelijk misdrijf, aldus de Officier. De verdediger, mr. N. A. M. Schipper onderstreepte het standpunt door prof. Buijkhuisen kenbaar gemaakt dat plegen van een bankoverval be slist geen 'makkie' is, de hele werk wijze van verdachtem is naïef ge weest. De combinatie van dit drietal is fataal geweest. De juistheid van het verdwenen bedrag is niet vast komen te staan, er is nl. een verschil van plm. 5000. PI. vroeg een groter deel voorwaardelijke dan onvoorwaardelij ke gevangenisstraf op te leggen. De rechtbank zal op 22 juni uitspraak doen. De raad ging akkoord met grondver- koop aan de heren J. en P. Duiven voorden voor hoteluitbreiding aan de zijde van de Westerdreef. De heer Van der Berg had tegen het plan geen bezwaar, maar wel tegen de ver koop, terwijl plan-Berkhout nog niet in de raad is geweest en niet over de exploitaitie-opzet is gesproken. Hij wilde behandeling van het gehele plan-Berkhout. De voorzitter zei dat de nu aan de orde zijnde zaken al in het oude plan-West zijn begrepen en dat ze geen invloed op de exploitatie hebben. Aan de firma Horsman Co. werd grond verkocht langs de Berkhout laan, voorheen Stationsweg, tegenover de in aanbouw zijnde bejaardenflats, voor de bouw van zestien herenhuizen met een aantal garages. Er werd een voorbereidings krediet van 50.000 gevoteerd ten behoeve van de aanleg van de grote westelijke omleidingsweg. De verkoop van grote percelen grond in het plan-Blokhuis aan Albert Heyn en bouwondeme- ADVERTENTIE) DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Alkemadelaan 1 Herengracht 79 01713-2866 01710-33861 LEIDEN 17 juni zal de heer J. Helders, medewerker van de afdeling Bouwkunde van de Dienst Gemeente werken, het feit herdenken dat hij 25 jaar in overheidsdienst is. De heer Helders was, voor hij in 1966 bij Ge meentewerken in dienst trad, onder andere werkzaam bij de Marine Luchtvaartdienst. Momentcel is hij o.m. adjunkt-secretaris van de Wel standscommissie. Vrijdag 25 juli wordt dit jubileum 'in interne kring bij Gemeentewerken gevierd. ming Bloekhuis ondervond geen moei lijkheden. Bij de rondvraag vroeg de heer H. A. Smith (prot.-chr.) om een ambtenaar jeugdzaken. De voorzitter vond dat de sport- en recreatiecommissie de belan gen van de jeugd veilig stelt. Voor de eerste keer kreeg het publiek gelegenheid vragen te stellen. Drie aanwezigen maakten hiervan gebruik. Lezers schrijven ons: Onder bovenstaand opschrift plaatste u medio april een 'ingezonden' in de ze rubriek. Mag ik hierop nog even terugkomen, omdat dit toen geen juis te voorstelling van zaken gaf en bij een groot percentage van de lezers wellicht de irudruk heb gewekt, dat het uitsluitend gaat om de reconstruc tie van de De Sitterlaan. Inderdaad is genoemde laan in het gé- ding, daar het wegdek dringend ver nieuwing behoeft, waaromtrent het laatste woord neg niet is gesproken. Uit nader verkregen informatie is mij echter gebleken, dat de reconstructie ten diepste te maken heeft met het Wegenplan 1961, dat een verbinding tot stand moet brengen van Rijksweg 44 met Rijksweg 11, anders gezegd een Rijksweg dwars door de stad. De hiernavolgende straten zijn in deze z.g. ringbaan opgenomen: Plesmanlaan (de Leidse invalsweg), Morssingel, Van der Tasstraat, Noordeindsplein, Rijn- en Schiekade. Andries Schotka de, Kastanjekadé, De Sitterlaan, Burg- gravenlaan, Catharinastraat, Sumatra- straat en Merenwijk. Om dit alles te verwezenlijken, moet een groot aantal huizen o.a. van de Van der Tasstraat, Noordeindsplein, Hoge Rijndijk, Ca tharinastraat, Lage Rijndijk en Suma- trastraat (z.g. flessenhals) en mogelijk nog meer worden gesloopt. Van laatst genoemde straat zijn de woningen goed 40 jaren oud, maar nog in goede conditie en wat huur betreft betaal baar. Het lijdt geen twijfel of de intensiteit van het auto- en vrachtwagenverkeer LEIDEN Ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag is gistermorgen de heer B. de Kier, vooral bekend als concierge van de Pedagogische Akademie (voorheen Chr. Kweekschool) te Oegstgeest, koninklijk onderscheiden en wel met de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De uit reiking had plaats in de koffiekamer van het stadhuis. Met deze onderscheiding is ongetwijfeld ook de waardering uitgedrukt voor het werk van de heer De Kier op velerlei terrein. Zo was hij vele jaren lid van de Leidse gemeenteraad, lid van de commissie huisvesting (als sociaal des kundige), lid van het comité Dodenherdenking, mede-oprichter en bestuurslid van de Prot.-chr. Woningbouwvereniging, tweede voorzitter van de hervormde diaconie te Leiden, alsmede voorzitter van de Federatie van Woningbouwver enigingen te Leiden, van het bestuur van de stichting Haagwijk (bejaarden centrum Bcethovenlaan) en van de Adviescommissie voor Bejaardencentra te Leiden. zal in grote mate toenemen. Van deze weg zal in het bijzonder het vracht verkeer 's nachts gebruik gaan maken. Een ander belangrijk facet komt hier dus cm de hoek kijken, met name de nachtrust van de bewoners langs deze nieuw te creëren weg, die dan voor goed taboe is. Informeert u maar eens bij bewoners b.v. van de Hoge Rijn dijk. Leidenaars bent u zich ervan bewust wat u in de nabije toekomst, als dit plan doorgang vindt, boven uw hoofd hangt? Naar mijn oordeel zullen de ouderen, maar straks zeker ook de ou der geworden jeugd dit plan beslist niet in dank afnemen. Zulk een bin nenstad, met al die uitlaatgassen is een veel groter gevaar voor de volks gezondheid dan de open riolen van de middeleeuwen. Feitelijk zou dit een punt van belang moeten zijn van de Leidse medici, zowel huisartsen als specialisten om hiertegen in het ge weer te komen. Dit is een wegenplan van 1961, dat nu na ruim 12 jaren ruimschoots is achterhaald. Er zijn toch voorbeelden in den lande genoeg van steden, die lvet verkeer, dat niet in de stad moet zijn, eromheen leiden, allerminst door de stad, met alle gevolgen van dien. Of heeft dit verkeer prioriteit boven het geestelijk en lichamelijk welzijn van de mens? Per slot van rekening is het aanvan kelijke saneringsplan tussen Heren gracht en Zijlsingel, dat veel geld heeft gekost op de tekenborden e.d., dank zij een beter inzicht nu van de baan en zal dit gedeelte een beter en alleszins aanvaardbare bestemming krijgen. Ik hoop dan ook niet. dat dit z.g. We genplan in het prestigevlak zal wor den getrokken. Van harte hoop ik, dat de oudercom missies van de basis- en kleuterscho len voor openbaar en bijzonder onder wijs in deze omgeving, alsmede de Werkgroep Milieubeheer (Rijksuni versiteit) en de Werkgroep Binnen stad t.a.v. dit belangwekkende onder werp diligent zullen blijven en zich niet met een kluitje in het riet laten sturen. Woensdag 20 juni zal 's middags om 4 uur in de koffiekamer van het stad huis een onderdeel van dit plan, nl. De Siterlaan, ter sprake komen. Ik vraag me af waarem niet 's avonds vergaderen, zodat óf de man óf de vrouw aanwezig kan zijn. De bewo ners zijn tenslotte in eerste instantie de belanghebbenden die recht hebben op inspraak. A. Hollebeek Burggravenlaan 196 Promoties te Leiden LEIDEN De heer W. Verhagen te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift geti teld 'Structuurveranderingen van Al falfa mosaic virus in zwak alkalisch milieu'. De promotoren: dr. E. M. J. Jaspars en prof. dr. H. Veldstra. Het onderzoek stond mede onder leiding van dr. J. F. Bol. De heer J. L. Tiggelman te Den Haag is gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschrift getiteld 'Low-temperature platinum thermo metry and vapour pressures of nebn and cxygen'. De promotor: prof. dr. C., J. Gorter. Dit proefschrift is bewerkt onder toezicht van dr. M. Durieuxr' De heer B. Maoz (Israël)' is gepromo veerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld 'The perception of menopause in fiva ethnic groups in Israël'. De promotor was prof. dr. N. Speijer. Co-promotor prof. dr. H. Wijsenbeek,

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3