Nixon wist niets van spionage; John Mitchell alles UW BOOT Spanning rroeit in tR en CH Nieuw onderzoek naar Indonesische fraude? In deze krant exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS te Zonnig Belangrijke getuige in Watergate-zaak: Schilderij van Magda Janssens in schouwburg KLM halveert verliescijfer RGELS-PIANO'S Breznjew: Watergate bestaat voor mij niet Auto rijdt in op drie voetgangers: echtpaar gedood ïoek uit acht plaatjes saam' Van vier plaatsen de naam \cB£ A krant bon Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! op de bres voor een sterke christelijke pers leewe Leiclse Courant HRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. mstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze parlementsredactie IEN HAAG In de kring van iRP en CHU groeit het verzet te en de ontwerp-resolutie die vol- •nde week zaterdag aan KVP, P en CHU wordt voorgelegd, linnen de CHU is een actie op [ang gekomen die tot doel heeft, resolutie af te stemmen en bij immige AR-kiesverenigingen yordt ingrijpende amendering iroorbereid. )e kiesverenigingen van de CHU ont- angen vandaag een brief van de cen- rumgespreksgroep, die nadrukkelijk medeondertekend door de vroegere faieleider en minister, mr. H. K. J. eernink. In deze brief wordt ge- reigd dat er, wanneer de resolutie el wordt aanvaard, maar één uitweg 'Het voortzetten, eventueel op- ieuw oprichten van onze CHU'. n een toelichting op deze passage in e brief van de centrumgespreksgroep ei mr. Beernink ons dat de CHU en unie van kiesverenigingen is en at kiesverenigingen die niet aan de iristen-democratische eenwording rillen meedoen, zelf kunnen beslissen at zij daarbuiten blijven. centrumgespreksgroep vreest dat et christen-democratisch appèl tot prichting waarvan de ontwerp-resolu- e een voorstel doet de weg cpent aar 'een open, linksgerichte christen- emocratische partij'. De uitspraken an KVP-voorzitter dr. D. de Zeeuw ■er de openheid van die partij heb- en 'velen in de Unie de schrik op et lijf gejaagd', aldus de brief. De entrumgespreksgroep taxeert het ver- chil in benadering tussen de CIIU nerzijds en KVP en ARP anderzijds ls 'zeer groot'. De fracties van KVP n ARP hebben het mogelijk gemaakt at het kabinet-Den Uyl tot stand is ekomen en de CHU heeft 'tot vreug- e van vele kiezers' een andere hou- ing aangenomen. )rs. A. D. W. Tilanus, fractieleider an de CHU in de Tweede Kamer, re- jeerde gisteravond op deze brief met opmerking dat de ontwerpresolutie niet betekent dat de partijen van de mc op de andere dag fuseren of dat Ie fracties in de Kamer meteen zou- en samenvloeien, al is het wel de be- oeling dat op langere termijn een- rording wordt nagestreefd. Volgens rs. Tilanus zitten veel Unieleden die provinciale staten en gemeentera- en werken, erop te wachten tot zij an de landelijke organen het groene cht krijgen om nauwer samen te unnen werken. Mr. Beernink zei ons isteravond tegen een dergelijke sa- ïenwerking geen enkel bezwaar te ebben, maar dat er tussen samenwer- ing en politieke eenwording een ;root verschil bestaat. Zie verder pagina 5 Zogezegd Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximum-tempera turen rond 21 graden Celsius. Morgen cn overmorgen: vrij warm met later kans op onweer. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.02 maan op: 21.44 onder: 04.33 WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Een van de belangrijkste getuigen in de Watergate-affaire, Jeb Stiiart Magruder, die plaatsvervangend directeur is geweest van de organisatie voor de herverkiezing van president Nixon, heeft gisteren voor de senaatscommissie een getuigenis afgelegd dat zeer belastend is voor oud-minister van justitie John Mitchell en oud-minister van handel Maurice Stans. Acteurs en actrices schaarden zich gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg rondom het schil derij van hun onlangs overleden collega Magda Janssens, geschilderd door Jan Korthals in de rol van 'Markiezin van Arcis'. Het doek werd overgedragen aan de gemeente. In het midden zit regisseur Karl Guttmann, links achter hem met donkere bril de dochter van Magda Janssens, mevrouw Nora Bal- leux. Van de aanwezige prominenten noemen we: mevrouw Royaards, André v. d. Heuvel, Ellen Vogel. Petra Laseur, Wiesje Bouwmeester, Ton Lutz, Yoka Beretty, Kitty Jansen cn Mary Dresselhuys. was graag op justitie gaan zit ten, maar daar zat Van Agt al en is een voortreffelijke minis- Van een verslaggever AMSTELVEEN De KLM heeft in het boekjaar 1972-1973 een verlies ge leden van ƒ47,9 min tegen een verlies van 96,3 miljoen in het vorige boek jaar. De bedrijfsinkomsten stegen in het per 31 maart 1973 geëindige boek jaar met 13 procent tot 1.628,8 mil joen, terwijl de bedrijfskosten met 10 pet toenamen tot ƒ1.671 miljoen. Het bedrijfsresultaat komt derhalve uit op een negatief saldo van ƒ42,2 (77,7) miljoen, terwijl de 'overige posten' per saldo een verlies te zien gaven van 5,7 miljoen tegen een ver lies van 18,6 miljoen in het vorige boekjaar. De 'overige posten' zijn als volgt samengesteld: ƒ5,1 min winst werd geboekt uit verkoop vliegend materiëel (ƒ2,9 min), per saldo werd 12,9 min verlies aan interest geleden (verlies van ƒ6,3 min) en het saldo van overige baten en lasten was het afgelopen boekjaar ƒ2,1 min positief tegen 15,2 min negatief in 1971-1072. zo meldt de KLM. DEN HAAG Er zijn aanwijzingen, dat een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar mogelijke manipulaties met kredietgaranties, die door de Nederlandse overheid zijn gegeven voor handelstrans acties tussen Nederlandse bedrijven en Indonesië. Zoals bericht, kon bij oen eerder onderzoek, in 1970, deze fraude niet worden aange toond. Magruder pleitte president Nixon vrij. Voor zover hij wist, heeft president Nixon de hele periode waarin Water gate werd voorbereid en ook later toen men de zaak probeerde in de doofpot te stoppen op geen enkel tijd stip kennis gehad van onze foutieve handelwijze', aldus Magruder. 'De pre sident had vertrouwen in zijn helpers en sommigen van ons hebben dat ver trouwen beschaamd'. Volgens Magruder heeft Mitchell uit drukkelijk toestemming gegeven voor het spioneren in het hoofdkwartier van de Democratische partij. Latei- was hij ook betrokken geweest bij het maken van plannen om de zaak in de doofpot te stoppen. Mitchell heeft zelf onlangs toegeven dat de Watergate-plannen in zijn bij zijn waren besproken, hoewel hij dat eerder had ontkend. Maar hij bleef ontkennen dat hij ooit goedkeuring aan de plannen had gegeven. Magruder heeft gisteren ook onder ede verklaard dat Stans een week na de inbraak in het Watergategebouw volledig op de hoogte was gesteld. Woensdag had Stans, die fondsen in zamelde voor Nixons verkiezingscam pagne, eveneens onder ede voor de se naatscommissie wel tienmaal verze kerd dat hij totaal niets van de Wa tergate-affaire had geweten. Volgens Magruder zijn al in januari 1971 in Mitchells kantoor in Washing ton de eerste spionage- en sabotage- plannen tegen de Democraten bespro ken. De voormalige medewerker van het Witte Huis, Gordon Liddy, was belast met hgt ontwerpen van de plannen. Gadegeslagen door zijn vrouw, legt Jeb Stuart Magruder, de vroegere plaatsvervangende directeur van het comité voor de herverkiezing van president Nixon, getuigenis af voor de Senaatscommissie, die de Watergate-affaire onderzoekt. Links Magruders advocaat, James Bierbower. mr. W. F. de Gaaij Fortman, minister van binneiilandse zaken. RITA 'Ja, hallo. Nu kan ik weer ver der praten.' Den Haag overweegt dit nieuwe on derzoek naar aanleiding van de vra gen, die het PSP-Kamerlid Van der Spek vorige maand stelde nadat het weekblad Vrij Nederland melding had gemaakt van een groot corruptie schandaal, waarbij de Nederlandse staat voor vele miljoenen guldens zou zijn opgelicht door Indonesische amb tenaren. in samenwerking met Neder landse bedrijven. Deze laatste zouden offertes hebben gedaan, die hoger wa ren dan noodzakelijk, waarna het meerbedrag (de zogenaamde over- prijs) op de particuliere rekening van Indonesische ambtenaren werd gestort. Aanwijzing, dat de zaak opnieuw aan de orde is gesteld, is dat de door de ministeries van justitie, financiën en ontwikkelingssamenwerking gevormd beraadsgroep opnieuw een beroep heeft gedaan op politie-commissaris Tj. P. de Vries, die destijds het rijks- ADVERTENTIES) Grote keuze bij i1b111h1 bodegraven tel 01726-2541 kerkstraat ?-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE recherche-onderzoek leidde en thans korpschef is van de Delftse gemeente politie. Omdat hij niet wil vooruitlopen op het antwoord van de minister, geeft deze echter geen commentaar. Volgens de directeur van de Neder landse Kredietverzekeringsmaatschap pij mr. G. Cohen Tervaart, is in to taal 93 miljoen gulden uitgekeerd aan Nederlandse bedrijven toen het be wind Soeharto in maart 1966 de beta lingen van de inmiddels aan Indone sië geleverde produkten staakte. Hier toe was de maatschappij verplicht om dat minister Luns in 1964 een kre dietgarantie van 100 miljoen gulden voor leveringen aan Indonesië in het vooruitzicht had gesteld. MOSKOU (AP) Do Russische par- tijleider Leonid Breznjew heeft giste ren iedere suggestie dat de Watergate- affaire enige invloed zuo hebben op zijn besprekingen met president Nixon van de hand gewezen. Breznjew zei: 'Ik overweeg gewoon niet of mijnheer Nixon aan invloed heeft gewonnen of verloren als een gevolg Lan de affaire'. De Watcrgate- affairc werd ter sprake gebracht door Amerikaanse journalisten tijdens een persconferentie met Breznjew een paar dagen voordat hij vertrok voor zijn officiële bezoek aan de Verenigde Staten. Call-girls Het eerste plan, dat ongeveer een mil joen dollar zou gaan kosten, behelsde onder meer het sturen van 'call girls' naar de Democratische conventie in Miami. In de haven zou dan een jacht, voorzien van afluisterappara tuur, klaarliggen, met de bedoeling om inlichtingen van Democratische politici te verkrijgen. Ook stelde Liddy voor 'radicale elementen', die demonstraties zouden kunnen leiden tijdens de Republikeinse conventie, te ontvoeren en in Mexico vast te hou den totdat de conventie voorbij zou zijn. Het plan werd verworpen als te kostbaar en te verstrekkend en Liddy kreeg opdracht een nieuw plan te ma ken. Uiteindelijk werd een plan goed gekeurd dat zich beperkte tot het af luisteren van telefoons in gebouwen van de Democratische partij en het fotograferen van documenten. De kos ten daarvan werden beraamd op een kwart miljoen dollar. Dat plan had Mitchell tijdens een bij- HILVARENBEEK Het echtpaar P. van Beurden-Hendrikx (beiden 23) is omgekomen toen de bestuurder van een personenauto, nadat nij de kermis bezocht had, inreed op drie voetgan gers. eenkomst op 30 maart 1972 in Key Bis- cayne goedgekeurd, aldus Magruder. Gevraagd naar de namen van degenen die later deelnamen aan de pogingen de zaak in de doofpot te stoppen noemde hij Mitchell. Frederick Larue, een voormalig medewerker van het Witte Huis en van Nixons verkie zingscampagne, Robert Mardian, poli tiek coördinator van het comité tot herverkiezing van de president e n Nixons voormalige adviseur John Dean. Duizenden anderen die bij de campag ne van Nixon betrokken waren had den 'niets onwettigs of onesthetisch gedaan'. In de periode dat de plannen werden gesmeed, had Magruder een telefoon tje gekregen van Nixons persoonlijke juridische adviseur Charles Colson die hem aanspoorde 'om nu eindelijk spijkers met koppen te slaan en het budget voor Liddy goed te keuren'. Colson had gezegd dat hij inlichtin gen nodig had over Larry O'Brien, de nationale voorzitter van de Democrati sche partij. Colson had echter niet met zoveel woorden over afluisteren gesproken. Magruder vertelde ook dat Mitchell op een goed moment kwaad was ge worden op Liddy omdat het afluiste ren zo weinig bruikbare gegevens op leverde. Liddy had zich verdedigd door te zeggen dat een van de afluis- terapparaten in het hoofdkwartier van de Democraten niet werkte en dat hij er wat aan zou doen. Een vroegere medewerker van Henry Kissinger, Norton Halperin, heeft gis teren een aanklacht tegen zijn voor malige chef ingediend omdat deze zijn telefoon had laten afluisteren. Halpe rin eist schadevergoeding. Hij zegt dat Kissinger in het voorjaar van 1969 in overleg met de medewerkers van het Witte Huis. Haldeman en Ehrlich- man. had besloten de telefoons te la ten aftappen van enkele medewerkers van de nationale veiligheidsraad. Hal- perins telefoon was naar zijn zeggen voor een periode van 8 a 25 maanden afgeluisterd. Kissinger zou het toen malige hoofd van de FBI. Edgar Hoover, hebben gevraagd om de af luisterapparatuur aan te brengen. Binnenland Deftigheid onder de hamer 5 Schippers wachten nog 7 Buitenland Barricaden hij Nordliorn 9 Kerk Geen linkse vogels2 Appèl van ds. Lindeboom 2 Sport Italië ontluistert Engeland 15 Bockcnctalagc i Lezers schrijven 2 Radio en iv e Strips en feuilleton e Recept c Dichtbij cn" verder 7 Familieberichten 14 X 4- 2= jmi <f» - -v w "o v)a\a,Vifct zomede 'vc\ V\u\s Hang er dan Balastore voor r - V: ^cie goedkope an Baiamund* li noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, korf en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Zoek de vier plaatsnamen cn bewaar zc tot zaterdag "X Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze. 1 zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol - voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Diemen Naam: Adres.- Plaats: Betaalt per: maand; D kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Placts: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen O pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraalmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1