Jeen erg gehad in offer met twee ton ampingstrijd i Wateringen Groninger blijkt erg milieubewust inkroof was goed voorbereid Dordtse vrouw (29) met dochtertje verdwenen Kw 49 bracht grote lading vis aan wal Veel klachten uit Noordpolder wijk Universiteit hield enquête Paard schrok van naakt 'Ontvoerde' Ben Cramer 'bevrijd' [IW/KWARTET VRIJDAG 15 JUNI 1973 BINNENLAND /REGIO HL17 L 28 mei in Schiedam gestolen Fiat, die de bankrovers gebruik- [AAG Het gemeentebe- van Wateringen doet niet dan de wettelijke bepalin- let voeten treden en ver- iit het oog, dat het hierdoor ven van een burger onmo- maakt. Er vindt geen afwe- ran belangen plaats en het is dan ook strijdig met de idigheid, welke van een ge- êbéstuur mag worden ver- aldus de scherpe conclu- irin mr. Groen tijdens het eding voor de vicepresident Haagse rechtbank, mr. B. kwam. Ie president werd gevraagd eningen te treffen tegen de egelen van het gemeente- ir van Wateringen, om de ans en gebouwen op het ter fan de heer Meertens, te jderen. sen heel blijkt een lang slepende te zijn, welke volgens de uit ing van Mr. Groen in 1964 be ien M. in Wateringen een stuk kocht, omdat hij zijn caravan- uit Zeeland naar hier wilde r igen, kocht hij een stuk van de vroegere rolschaatsen de Leijweg. Die grond zou de gemeente-architect een che bestemming hebben, doch niet veel moeite kosten die te in recreatieve bestemming, ring merhand ontstond echter een nen verstandhouding met het itebestuur, dat een verzoek tot n van een toiletgebouw afwees, er schreef M naar prins Claus d Staten, die uiteindelijk ont- verleenden om er een cara- 4c<É?ing in te richten. Een jaar la- 'lOsferd hieraan goedkeuring ver- Omdat in het prov. plan een bufferzone tussen de glazen en id werd gewenst, zou deze in dat kader passen. De is nu, welke bestemming het irden. mede gezien de woning- tagse aglomoratie. ieente heeft inmiddels bevolen ivans te verwijderen en het ibouw af te breken, doch dat [ens pl. het subjectief van eiser (thuizer politie gaat eden tegen te vroeg jen zetten huisvuil ilJIZEN B. en w. van Bent- hebbon besloten, dat via het fan gemeentewerken de poltie it zou worden nauwlettend aan- r#trite schenken aan het buitenzet- q Pn de plastic huisvuilzakken op fravond van het ophalen ervan. 16-fitrole heeft aangetoond, dat in IV L15 gevallen men zich niet aan In de Algemene Politieverorde- istelde hield. Meermalen is er gemeentelijke informatieblad «klanken' de aandacht op ge en is een beroep op de ingeze- gedaan. De politie heeft bij mstateringen een soepele hou- ingenomen en gewezen op de "onden van het verbod, om ikken en dergelijke reeds 'aandagsavonds aan de weg te •n. terwijl deze du volgende dag opgehaald. Daarbij is tevens vast te staan, dat vele honden n en de zakken vernielen. Van dat eveneens ten aanzien van ®de honden zal moeten worden iden. DORDRECHT Lange tijd heeft de politie gepost bij de uitvalswe gen van Dordt om de drie mannen, die gisterochtend omstreeks kwart voor tien een overval hebben gepleegd op het kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank aan de Johan de Wittstraat, geen kans te geven de stad te verlaten. De bemanning van de veerponten keek scherp uit naar de bankrovers, die er in slaagden met een halve ton te verdwijnen. De controle was zo intensief dat de politie ver moedt dat de mannen nog in Dordt verblijven. Vandaag wordt een uitgebreid buurtonderzoek gehouden in de omgeving van de bank en in de Korte Nieuwstraat, waar de rovers kennelijk van auto gewis seld hebben en waar hun spoor volkomen ophoudt Twaalf recher cheurs worden hiervoor vrijgemaakt. aan, om de grond te exploiteren, re den waarom ingrijpen door de rechter werd gevraagd. Mr J W Meijer, optredend namens het Wateringse gemeentebestuur con stateerde, dat de agrarische bestem ming van de grond uit 1963 nog steeds geldt. Alleen woningen en be drijfsgebouwen ten dienste daarvan, mogen er zijn, zodat het huidige ge bruik in strijd is met de bestemming. In 1970 zijn nl de gebruiksvoorschrif ten toegevoegd, teneinde ongewenste bebouwing te voorkomen. Bovendien geldt hier het voorbereidingsbesluit zodat de situatie werd bevroren. De grond heeft dus le een agrarische be stemming, 2 er zijn gebruiksvoor schriften. 3 het kamperen is in strijd met de politieverordening. Sinds 1969 poogt M in strijd met de voorschrif ten er een caravancamping in te rich ten en het gemeentebestuur heeft bij herhaling laten weten, dat zulks niet kan worden toegestaan, anders dan r'iddels een vrijstelling middels art.19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Tegen de afwijzingen door het gemeentebestuur, heeft M op 6 juni beroep bij de raad ingesteld. In het prov. nlan is tussen de Glazen en stenenstad een groenstrook inge steld, zodat stichten van een caravan kamp niet mogelijk is. Niet iedere vorm van recreatie zal er toelaatbaar zijn. Op grond van een en ander conclu deerde Mr Meijer tot afwijzing van de eis. Na re-en duplieken, bepaalde de presi dent diens uitspraak op 22 juni. IJMUIDEN/KATWIJK Woensdag werd niet gevist op de Noordzee, ter hoogte van de 59ste breedtegraad, waar de meeste haringvissers zich mo menteel bevinden. Reden: het slechte weer. Overigens was het niet zo'n gro te ramp omdat gisteren en vandaag toch geen Noordzeeharing mocht/mag worden aangevoerd, in verband met de visserijbeperkingen. De haring- jacht op de Noordzee wordt in visse rijkringen bevredigend genoemd. Een uitschieter dezer dagen was de KW 49 'Schout Velthuys' van N.V. Visserij Mij. 'Kennemerland'. Deze gloednieuwe diepvriestrawler kwam gisteren donderdag aan de markt met 1100 bakken makreel, 340 kleine kisten haring, 50 kleine kisten schelvis. Daarnaast nog eens in het diepvriesruim ongeveer 5000 emmers gekaakte, lichtgezoute haring en nog eens 1200 pakken diepgevroren makreel. Alleen al voor de verse waar derhalve niet de vis uit het diep vriesruim werd al 35.000 besomd. De 'Schout Velthuys' mocht de haring aan wal brengen, omdat dit schipshad gevist aan de zuidwestkant van Ier land, en deze visserij is vrij. DORDRECHT - De 3-jarige Erik van der Laars heeft bij het spelen op een braakliggend terrein bij de Heer Heymanssuysstraat zijn been ver brand. Een tot nu toe onbekende had daar enkele accu's neergegooid, waar in nog wat zuur was achtergebleven. Dit zuur was uit de glazen bakken ge druppeld. Het jongetje was er met zijn beentje in terecht gekomen. De verbrandingen waren van dien aard dat het jongetje in het ziekenhuis ge opereerd moest worden. Een gedeelte huid en weefsel was afgestorven. De recherche gaat er een uitgebreid on derzoek naar instellen wie de accu's op het terrein gedumpt heeft. De eerste grote bankroof in Dordt heeft niet langer dan een minuut of vijf geduurd. Twee mannen drongen het bankgebouw binnen. De derde bleef zitten in een beige Fiat 124, die net om de hoek, in de Kon. Wilhelmi- nastraat. was geparkeerd. De twee ro vers in het bankgebouw droegen grij ze, gebreide kappen over hun hoofd met gaten vcor hun ogen. Zij spraken geen woord. Met hun wapens waar schijnlijk een Flobert-geweer met af gezaagde loop en een pistool be dreigden zij het bankpersoneel en de klanten, twee mannen en een vrouw. Even later kwam een vierde klant het bankgebouw binnen en ook hij werd gedwongen met zijn handen omhoog te gaan staan. Schot Toen èèn der bankemployë's een plot selinge beweging maakte, vuurde een der overvallers van uit de heup een schot op hem af. De kogel ging over het hoofd van de verschrikte bankbe diende heen en drong in de wand. Eén der mannen liep naar de balie en klom er vrij moeizaam over heen. Terwijl de kassier J. Bouma verbijsterd toekeek, griste hij uit de openstaande kas 30.000 in bankbil jetten van 100 en nog eens 20.000 in kleinere coupures. Het personeel, dat roerloos toekeek, merkte hierbij cp, dat hij bepaald grote handen had. In zijn haast zag de rover een koffer tje over het hoofd, waarin voor maar liefst 200.000 aan bankbiljetten zat. Ook een aantal biljetten van 1000, waarvan de nummers genoteerd wa ren, 'vergat' hij mee te nemen Linnen zak De overvaller stopte de 50.000 ra zendsnel in een grote witte, linnen zak die gesloten werd met een rijg- touw. Daarna klom hij terug over de balie en voegde zich bij zijn maat. Zonder zich bijzonder te haasten lie pen de twee daarna de bank uit. Vlak voor de ingang stond een witte Opel Kapteyn stationscar, waar de be stuurder in zat. Een van de twee liep door naar de auto, die om de hoek stond geparkeerd, terwijl de ander, die de zak met geld bij zich droeg, een pistool trok en de rechter voor- en achterband van de Opel Kapteyn lek schoot. Vermoedelijk wilde hij DEN HAAG De bewoners van de wijk Noordpolderkwartier hebben gis teren de gelegenheid gehad hun grie ven te spuien tegenover burgemeester Marijnen en de wethouders Vink en Nuij. De heer Van den Berg, voorzit ter van het Actiecomité Laakkwartier- Noord, noemde het 'een nuttig ge sprek', maar voegde er aan toe: 'Ik heb een hartstochtelijke pleidooi moe ten houden voor de ernstige noden die er in onze wijk heersen. Het meest urgente probleem is dat van de huurharmonisatie, waartegen wij fel gekant zijn, omdat de woningbouw- structuur in de wijk vijftig jaar ach ter ligt'. Volgens hem betaalt eender de van de bewoners geen huurharmo nisatie. 'Er leven hier 4000 gezinnen, waarvan er 2000 in gemeentewoningen verpauperen. Huurharmonisatie is voor ons onaanvaardbaar omdat de woningen niet eens meer aan de meest elementaire eisen voldoen'. De bewoners zijn ook niet geheel te vreden met de renovatieplannen van de gemeente. Per woning gaat die re novatie 30.000 gulden kosten. De ge meente heeft toezegging gedaan, dat binnenkort een gesprek met wethou der Nuij zal plaatsvinden over de wij ze van renovatie. De Actiegroep be toogde ten aanzien van de verkeerssi tuatie in de wijk, dat in alle smalle straten eenrichtingverkeer moet ko men, aangevuld met witte parkeerte- gels op 10 meter van de hoek, het aanleggen van insteekhavens en blij vend tweerichtingverkeer voor de fiets en voor alle straten in Laak kwartier-Noord een maximum-snel heid van 30 km. per uur. Ook over deze verkeersproblemen zal gepraat worden. De bewoners uitten ook klachten over de onderwijssituatie. Er is een tekort aan leerkrachten en de leerlingen kan nauwelijks huiswerk opgedragen wor den, omdat zij daarvoor thuis de gele genheid niet hebben. Er doen zich voorts leermoeilijkheden voor, want blijkens een onlangs door de School psychologische Dienst gehouden enquête is het IQ van de leerlingen veel lager dan in andere wijken en wordt de ontwikkeling van de jeugd ernstig geremd door de woonomge ving. De Actiegroep kreeg van de gemeente de toezegging dat er een nieuw jeugd huis zal komen, ter vervanging van het bestaande clubhuis 'Laakhage'. De realisatie daarvan (kosten 1.7 mil joen) zal echter nog wel even op zich laten wachten. Het kantoor van de Nederlandse Middenstands Bank aan de Johan de Wittstraat. hiermee een achtervolging docr deze automobilist voorkomen. 'Grote man' De schoten werden gehoord door de heer G. L. van Materen, werknemer van De Pauw en Stokoe Nederland NV, waarvan het kantoor aan de over kant van de Johan de Wittstraat is gevestigd. Hij keek uit het openge schoven raam. 'Ik zag een grote man wegrennen, naar een auto op de hoek van de Kon. Wilhelminastraat. Hij droeg een lichte regenjas. Voor zover ik dat zien kon, was het een man met een smal hoofd en donker, kort haar. Ik zag hem rechts voorin de auto stappen. Toen scheurde die wagen de Kon. Wilhelminastraat in.' Voer zover thans is nagegaan, is de auto met daarin de bankrovers via Blekersdijk, Vrieseplein, Vriesebrug. een stukje Vriesestraat, Stoofstraat Museumstraat in de Korte Nieuw straat terecht gekomen. Daar zal waarschijnlijk een andere wagen ge reed hebben gestaan. Groot alarm Onmiddelijk na de overval gaf de po litie groot alarm. Alle polititekorpsen in Zuid-Holland werden gewaar schuwd. Opdracht werd gegeven uit te kijken naar de Fiat 124, kenteken 47- 72 FA. Agenten, gewapend met kara bijnen, werden gestationeerd bij de uitvalswegen en bij de ponten. In de stad keken parkeercontroleurs naar de auto uit en zelfs de reiningingscontro- leur J. C. Boogert werd hiervoor in gezet. Juist hij was het, die omstreeks 10 uur de auto ontdekte. 'Ik hoorde over de mobilifoon dat we naar die wagen moesten zoeken en ik dacht dat iedereen wel naar de drukke we gen zou gaan. Daarom ben ik de bin nenstad ingedoken. Ik vond de wagen als vrij snel.' Teen dit nieuws bekend werd, spoedde inspecteur J. Swart, die de leiding van het onderzoek heeft, zich van de bank naar de Korte Nieuwstraat. Al vrij snel werd duide lijk dat de Fiat gestolen moest zijn: de contactdraden waren doorverbon den. Informatie via de mobilofoon leerde dat de auto op 28 mei in Schie dam ontvreemd was. Misverstand Korte tijd dacht men dat de drie in een groene Volkswagen hun vlucht hadden voortgezet omdat zo'n auto op de Krispijnseweg in volle vaart door het rode stoplicht was gereden. Toen het kenteken werd nagetrokken, bleek evenwel dat het hier een auto van een rechercheur betrof... Bij de naspeuringen werd zelfs een vliegtuigje van de Rijkspolitie inge schakeld, dat enige tijd boven het Ei land van Dordt rond cirkelde. De po litie vermcedt met vakmensen te ma ken te hebben, gezien de kalmte waar mee de overval werd uitgevoerd en de kennelijk goede voorbereidingen. De route in aanmerking genomen via welke de drie met hun Fiat de vlucht hebben genomen moeten zij goed thuis zijn in de Dordtse binnenstad. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Niet minder dan drie en tachtig procent van 20G geënquêteerden in de stad Groningen vindt dat de binnenstad moet worden afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Wel moeten open baar vervoer, dokters enz. worden toegelaten. of de steekproef representatief is voor de Groninger bevolking. Zo had men 346 mensen gevraagd aan de enquête mee te doen, terwijl slechts 206 res ponse gaven. Verder voldeden een aantal vragen niet. Sommige waren onduidelijk gesteld of zeifs verkeerd geformuleerd en de indruk bestond dat sommige vragen suggestief waren, zodat aldus de onderzoekers zelf de geïnterviewden zich milieubewus ter voordeden dan ze in werkelijkheid waren. Zij het met deze restricties menen de onderzoekers toch dat er een aantal opvallende resultaten te melden zijn. Gebleken is dat men vooral aan lucht en waterverontreiniging en nauwe lijks aan lawaaihinder denkt bij de milieuproblematiek. Als oplossing denken de ondervraagden over het al gemeen aan bescherming van bestaan de natuurgebieden, recycling, binden- Dit is naar voren gekomen uit een onderzoek dat is verricht door het psychologisch instituut Heymans van de rijksuniversiteit in Groningen. On derzocht werd hoe de Groninger be volking (stad en dorpen in de ge meente Groningen) tegenover de mi lieuproblematiek stond. Uit de enquête bleek ook dat 62 procent deze problematiek op de eerste, tweede, of derde plaats van een lijstje van twaalf problemen plaatste. De vraag over de binnenstad werd in het kader van het onderzoek ge plaatst. Er valt uit af te lezen dat de meeste Groningers het eens zijn met de huidige binnenstadspolitiek van de gemeente Groningen, althans wat het weren van de auto betreft. Suggestief Overigens zeggen de onderzoekers dat niet geheel met zekerheid te zeggen is DORDRECHT De 29-jarige mevrouw A. C. Bouwman-Zwaan is sinds 24 mei spoorloos. Haar tweeëneenhalfjarig dochtertje Il se Simone heeft ze met zich mee genomen. Eerst bestond het vermoeden dat de vrouw met haar kind in Turkije zat. Ze had namelijk kennis gekregen aan een Turk. Omdat deze weer uit Ne derland vertrokken was dacht men dat zij met hem meegegaan was. Maar ook bestaat de mogelijkheid dat zij zich ergens in Dordt bevindt. De echt genoot heeft de politie verzocht een onderzoek in te stellen. De politie verzoekt eenieder die inlichtingen kan verstrekken over de verblijfplaats van moeder en dochter, contact met haar op te nemen. de internationale afspraken en zuive ringsinstallaties. De meeste mensen ge loven niet dat de natuur zich 'vanzelf' herstelt of dat 'de techniek wel voor een oplossing zal zorgen'. Schuldig In het algemeen is men het er over eens dat maatregelen genomen moe ten worden tegen fabrieken. Als oor zaken van de verontreiniging worden vooral industriële ontwikkeling, toe nemend verkeer, foute mentaliteit en het geen rekening houden met de toe komst gezien. Ruim zeventig procent meent dat allen even schuldig zijn aan de milieuverontreiniging. De enquête geeft ook een beeld van de milieukennis. Uit het feit dat vijf tien van de achttien kennis-vragen door meer dan veertig procent van de respondenten goed wordt beantwoord maakt men op dat de kennis redelijk is. Daarbij wordt ingecalculeerd dat 72 procent weet dat hoge schoorste nen geen oplossing bieden en dat 74 procent weet dat plastic niet snel verteert. Aan de andere kant meent niet min der dan 20 procent dat de Landelijke vereniging tot behoud van de Wad denzee deze zee wil behouden door haarin te polderen. Daarbij komt dan nog eens 16,5 procent aan mensen die niet weten of deze vereniging al dan niet op inpoldering uit is. Ook nogal onthutsend is het dat zestien procent meent dat de Waddenzee door de smeerpijp minder wordt vervuild, terwijl 19 procent zegt dat niet te we ten. Twaalf procent houdt het er op dat de club van Rome in dienst staat van de paus. De binnenstad moet autovrij, vinden de meeste Groningers. Vorig jaar besloot het gemeentebestuur al om het 'parkeerblik' te weren van de singels. DEN HAAG Een 63-jarige paar- drijdster van de manege de Wildhoef is donderdagochtend om tien uur ge wond geraakt aan het achterhoofd, toen zij bij een ochtendlijke rit door de duinen door haar paard werd afge worpen. Het dier deed dat, nadat hij was geschrokken van een jong stel, dat geheel naakt op het ruiterpad van de zomerzon lag te genieten. De vrouw werd door een andere amazone, die haar vergezelde, per auto naar het Rode Kruis-ziekenhuis gebracht. Daar na kon ze naar huis. De politie stelde in de duinen een onderzoek in. maar tevergeefs. B. en W. Katwijk willen 'direkte' ramplijn KATWIJK Vanuit de op initiatief van de Commissaris der Koningin tot stand gekomen 'intergemeentelijke ge spreksgroep civiele verdediging', is ge adviseerd de bestaande inductorlij nen tussen de B.B.-commandopost Zoeter- woude en de tot de A-Kring Zuid-Hol land behorende gemeenten perma nent te doen schakelen ter verkrij ging van zo betrouwbaar mogelijke verbindingen in geval van een ramp. Evenals de meeste gemeenten be schikt Katwijk over een 'uitgestelde verbinding' de inductorlijn die in principe binnen 12 uur na aan vraag kan funktioneren. De waarde van een dergelijke voorziening is vol gens B. en W. zeer betrekkelijk. De met een permanente schakeling gemoeide kosten komen voor rekening van de gemeente en bedragen 1800 per jaar. De raad wordt gevraagd tot deze maatregel te besluiten cn het op de post 'bescherming bevolking' ge raamde bedrag ad 38.500 met 1800 te verhogen. .ALPHEN AAN DEN RIJN De bekende Nederlandse liedjeszanger Ben Cramer was donderdagavond in Alphen. Niet om liedjes te zin gen, maar om 'bevrijd' te worden uit de handen van de NCRV-'ont- voerders'. die de populaire zanger hadden 'ontvoerd' en hem in onbe kende richting hadden meegeno men. Het zomeravondprogramma 'Ont voerd' van de NCRV leidde dit keer dus naar Alphen aan den Rijn, waar 'de bekende Nederlan der' verlost kon worden, nadat hij aan de hand van foto's de luiste raars op het spoor van de afgeleg de route had gebracht Bovendien moesten de luisteraars nog een te lefoonnummer en een codewoord te weten zien te komen. Om kwart voor negen was het na ettelijke vergeefse telefoontjes van het luis terende publiek duidelijk gewor den, dat de zanger zich in Alphen moest bevinden. Tenslotte bleek dat hij in de Van Boetzelaerstraat nummer 57 terecht was gekomen bij de familie M. D. Snel. Slechts enkele minuten na deze melding kwamen van alle kanten de Alphenaren toestromen. De heer Wim Tuin uit de Hoofstraat arriveerde als eerste en mocht zich als 'bevrijder' de gelukkige bezit ter noemen van een Polaroid-came ra. Hij ontving deze beloning voor zijn speurzin en voor de meegeno men blokfluit, het 'apparaat dat muziek of herrie maakt', dat mee gebracht moest worden om de 'be- om de 'bevrijding" te doen slagen. De drie volgende bevrijders zagen hun moeite met een platenbon be loond. Zo tegen negenen werd het even wat druk in de Van Boetzelaer straat, die anders op dit uur van de dag weinig verkeer heeft. De programma-makers hebben het Alphense gebeuren goed geheim weten te houden. Slechts afgeslo ten gordijnen en een wit snoertje buiten het raam verrieden dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn bij de familie Snel. Het gezin vond het een leuke beleving en zorgde er voor dat het de radio mensen niet aan een natje of droogje ontbrak. Direct na de uit zending stapte Ben Cramer weer in de auto. Geheel vrijwillig reed hij nu naar Drenthe, waar hij nog een optreden had in Beilen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17