oorstel voor vaste particuliere bijdrage bij )pname in ziekenhuis riugiot f ie reis "Ik kijk wel mooi uit voor ik adverteer Straks wil iedereen hier komen" sonneburgh ABN: één goed adres voor al uw reiszaken Mogelijkheid openlaten van schoolcommissies in bijzonder onderwijs Algemene Bank Nederland Politie treedt niet op tegen Unified Family Bezwaren tegen benoeming van concertmeesters Zeepost voor oost en west Brief Den Uyl aan Soeharto zou over houding Luns gaan Stijgend aantal misdrijven baart recherche zorgen Voorjaarsrapport SER komt later Maximumsnelheid Ex-minister op Franse wegen gaat 1 juli in Overleg verdeling militaire tehuizen HET NIEUWE KAMER PLANTEN BOEK ADJUNCT-DIRECTEUR De krant is koning. ROUW/KWARTET DONDERDAG 14 JUNI 1973 BINNENLAND/BUITEN'LAND/KUNST DHL9 lbu' 'an onze parlementsredaetie )EN HAAG Om tot een efficiënter gebruik van het beschikbare aantal M jekenhuisbedden te komen zou de patiënt voor de behandeling in een alge- Jj neen ziekenhuis drie gulden per dag moeten betalen (plan van voormalig lirecteur van de Nedlloyd) en voor een supergespecialiseerd ziekenhuis tien f» ruiden per dag. deze manier zou een 'selectieve ïrplegingsheffing' ervoor moeten zor- ia dat de voorzieningen in de ge- odheidszorg op een doelmatiger ma- er worden gebruikt, aldus de eco- wm prof. F. Hartog gistermorgen op :a persconferentie van het Zilveren ruis, een organisatie van achttien jkenfondsorganiaties. ln middellijk liet de voorzitter van vj !t Zilveren Kruis, drs. J. P. van de eijde, weten weinig voor dit voorstel welen. Zijn bezwaren richtten zich - ooral tegen de consequentie dat de atiënt zelf dan maar zou moeten uit jeken of hij voor een bepaalde opera- je in een supergespecialiseerd zieken- ius moet worden opgenomen. Hem eek het niet verantwoord de patiënt «e keus te laten doen. Ie prikkel die prof. Hartog wil in- ouwen zou er ook toe moeten leiden lat er meer poliklinisch wordt behan- fld, dus zonder de patiënt in een zie- eohuis op te nemen. Prof. Hartog iet aan de patiëntenkant de enige mo- slijkheid om het prijsmechanisme eer te laten gaan werken, met alle osten besparende effecten daarvan. Feinig heil ziet hij in een dringend troep op de goedwillendheid van de verstrekkers van het gezondheidspak ket, zoals ziekenhuizen, om zich beper kingen op te leggen in groei en kosten stijging. SUGGESTIE Verder deed hij de suggestie om ge leidelijk 'achterhaalde verstrekkingen' uit het ziekenfondspakket te wieden. Als voorbeeld noemde hij het kraam geld 'in dit overbevolkte land'. Op de ze manier wil hij een 'harde kern van risico's' overhouden die niemand zelf kan dragen. Hij stelt voor, deze onder te brengen in de algemene wet bijzon dere ziektekosten (AWBZ) 'zodat de verplichte ziektekostenverzekering ge ruisloos kan worden afgeschaft' Door de stijgende welvaart kunnen nu im mers bepaalde voorzieningen ook wel particulier gedragen worden, meent hij. Hij ziet dit als een van de moge lijkheden om de sociale verzekering 'die vol versterkers zit, maar geen ver- zwakkers kent', af te remmen. Hij re kende voor dat als de groei van de so ciale verzekering zo doorgaat, om streeks het jaar 2000 ons hele nationa le inkomen nodig zal zijn om de pre mies Voor de sociale verzekering te betalen. (ADVERTENTIE) Amendement op ivetsontwerp an onze onderwijsredactie 'EN HAAG Het bijzonder onderwijs wil wettelijk de mogelijk heid open laten voor het instellen van schoolcommissies. In zulke commissies zijn niet alleen de ouders, maar ook het bestuur en het Personeel vertegenwoordigd. U kunt uw vakantie boeken bij de ABN. U kunt er ook terecht voor buitenlands geld, reisverzekeringen en een vakantielening. Bovendien kan een ABN-safeloket veilig onderdak verschaffen aan uw kostbaarheden. Stap dus voor uw reis binnen bij de ABN. U vindt er alles bij de hand. Drs. Van der Reijde zet nog vraagte kens achter de kostenbesparende wer king van een verplichte volksverzeke ring. 'Niemand heeft nog nagegaan of het inderdaad zo is, dat die dertig procent van de bevolking die nu niet verplicht verzekerd is, bij een alge heel verplichte verzekering meer zal inbrengen dan eruit halen: zelf heb ben wij de omgekeerde indruk' aldus drs. Van de Reijde. Immers een groot gedeelte van de nu niet verplicht ver zekerden zijn oudere mensen die vroeger in het ziekenfonds zaten, maar na promoties boven de wei- standsgrens kwamen. Oudere mensen vragen meer geld. Bovendien is het ziekenfondspakket veel uitgebreider dan het voorzieningencomplex van de particuliere verzekeraar. Ook daarom is het nog maar zeer de vraag of toe treding van deze groep tot een volks verzekering kostenbesparend zal wer ken'. aldus drs. Van de Reijde. ALKMAAR De hoofdofficier van justitie in Alkmaar, mr. J. L. Andreae, vindt dat er geen reden voor de justitie is om in te grijpen in de gang van zaken rond de godsdienstige sekte 'Unified Family" die haar Europese hoofdkwartier heeft in het voormalige Bio-vakantieoord in Bergen aan Zee. De burgemeester van Bergen (NH)] had naar aanleiding van berichten in kranten en in Avro's actualiteitenru briek Televizier Magazine over deze Koreaanse sekte contact opgenomen met de officier. Er is daarna met name een onderzoek ingesteld naar het al of niet vrijwillig verblijf houden van minderjarige kin deren in het hoofdkwartier. Mr. An dreae: 'Tussen de politie en de leiding van de 'Unified Family' is nog steeds contact en als er minderjarigen ver blijven, is dat aan de politie bekend. We blijven de zaak met aandacht vol gen'. In veeil steden van ons land collecte ren de leden van de sekte onder aan bieding van pamfletten en boekjes om gelden bijeen te krijgen voor de afbe taling van het gebouw. In veel geval len behoren zeer jonge kinderen tct de collecterenden. ,n het maandblad 'School en ouders' iseft drs. B. de Haan, directeur van •el bureau van de besturenraad van ;et protestant-christelijk onderwijs, een toelichting op dit plan. Het voor al is gegoten in de vorm van een «aendement op het wetsontwrp dat wdereommissies voor het bijzonder endenvijs verplicht wil stellen. ^e?en dit wetsontwerp van de vorige j^tssecretaris van onderwijs Schelf- bestaan in het bijzonder onder- grote bezwaren. Men heeft het ~r- Schelfhout kwalijk -genomen dat ;i) het wetsontwerp heeft ingediend ;rnder vooraf het bijzonder onderwijs raadplegen. Daardoor komen de be daren pas achteraf ter tafel: het verplicht stellen van ouder- «jtunissies als voorwaarde voor subsi- wiring i,s in strijd met de grondwette- "Jre vrijheid van onderwijs; het bijzonder onderwijs hecht ui- teraard veel waarde aan een goede re- lll'e met de ouders, maar wil de "®n daarvan zelf kiezen; 7] de wetgever mag eisen stellen aan Jyieugdelijkheid van het gesubsidiëer- onderwijs, maar het al of niet be- '^an van oudercommissies raakt niet '!rect de deugdelijkheid van het on tijs. >1 van ouders .1 gezamenlijke bijzonder onderwijs *Wt nu een soort amendement voor- jesteld voor het geval het parlement .-"•h iets over de rol van de ouders op «'rondere scholen wettelijk wil vast Je?gen. De formulering zou moeten 'lp:'Het bestuur moet de ouders der ^rlingen in de gelegenheid stellen commissie te vormen, die het be- uur desgevraagd of eigener bewe- B'ig van advies dient in aangelegen heden de school of scholen betreffen de. De commissie bestaat in meerder heid uit personen gekozen door en uit de ouders.' In deze tekst wordt ruimte gelaten voor commissies met een bredere sa menstelling dan de ook in het bijzon der onderwijs steeds vaker voor ko mende oudercommissie. Ook leer krachten en leden van het bestuur van de vereniging of stichting waar van het onderwijs uitgaat kunnen in de schoolcommissie zitting hebben. Zelfs deskundigen van buitenaf kun nen een plaats krijgen. De heer De Haan schrijft dat ook in het bijzonder onderwijs veel behoefte bestaan aan daadwerkelijke inschake ling van de ouders. De afstand tussen schoolbesturen en ouders is de laatste tijd groter geworden, vooral doordat er op bestuurlijk gebied nogal gecon centreerd is. Het is geen uitzondering dat een schoolbestuur acht of tien scholen onder zijn hoede hesban is het moeilijk met alle ouders van die scholen intensief contact te onderhou den. De oudercommissie per school :.s dan een bruikbare oplossing. Maar de voorgestelde schoolcommissie sluit nog beter aan bij het eigen karakter van het bijzonder onderwijs door ge zamenlijke verantwoordelijkheid van bestuur, ouders en personeel. ARNHEM De benoeming van een tweetal jeugdige concertmeesters bij Het Gelders Orkest heeft nogal wat beroering gewekt bij de orkestleden. In een open brief hebben diverse mu sici samen met dirigent Carl von Ca- raguly en veel concertbezoekers stel-x ling genomen tegen het aanstellen van de 28-jarige violist Hans Wijn berg en zijn negentienjarige collega R. Oomens. Zij werden benoemd na het vertrek van de tot nu toe enige concertmeester van Het Gelders Or kest, Simon Kooke. De briefschrijvers menen dat de vio liste Philia Sengers die al vele jaren als eerste violiste in het orkest zit, de aanstelling als concertmeester toe komt. Zij was al jaren tweede con certmeester naast Kooke. Het was haar ook beloofd dat zij Kooke zou opvolgen. De H.G.O.-musici beschuldigen Her man Krebbers lid van de selectie commissie de benoemingen te heb ben doorgedrukt: beide jonge violis ten zijn leerlingen van hem. Het ac tiecomité, dat zich nu heeft gevormd, wil de twee benoemde concertmees ters alsnog afgezet hebben. In de se lectie-commissie hadden behalve Her man Krebbers onder meer nog zitting Theo Olof een de dirigent Leo Drie- huys. Vorige week zijn de proefspelen voor de post van concertmeester ge houden. Naar wij vernamen zijn daar uit normaal de besten gekozen door de commissie, die zich uiteraard niet verantwoordelijk kan houden voor de consequenties die deze keuze voor an dere orkestleden zou kunnen hebben. Met de volgende schepen kan zeepost Wor den verzonden. De data. waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ms Bern- burg (20-6): Australië: ms Flimmers Bay (22- f>>: Brazilië: ms Bernburg (20-6); Canada: ms Mont Roval (18-6); Indonesië: ms Borussia (18-6); Israël ms Zeeburgh 19-6)en ms Nerlandia (22-6): Japan: ms Liverpool Bay (21-6): Kenya. Oeganda en Tanzanië: ms Kruszwica (20-6); Ned. Antillen: ms Socrates '18-61Verenigde Staten van Amerika ms Se- a-Land Mc Lean (20-6); Z-Afrika (Rep.) m.i.v Z-W Afrika: ms Palabora (20-6). DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft de Indonesische presi dent Soeharto een persoonlijke brief geschreven waarin hij volgens inge wijden verzoekt, Indonesische bron nen beschikbaar te stellen voor een geschiedkundig onderzoek naar het Nederlandse dekolonisatiebeleid. Aanleiding tot deze stap van de mi nister-president zou zijn dat zoals vermeld de journalist W. L. Olt- mans opnieuw heeft gepleit voor een parlementaire enquête naar de rol van oud-minister Luns in het conflict met de ndonesische regering over voormalig Nederlands-Guinea. Hierbij zou volgens Oltmans met name het waarheidsgehalte van ons' bewering moeten worden onderzocht, dat de re gering van de Verenigde Staten Ne derland militaire hulp zal hebben toe gezegd wanneer het met Indonesië over Nieuw-Guinea tot een militair treffen zou komen. Volgens Haagse zegslieden zou de mi nister-president veel meer voor een geschiedkundig onderzoek voelen, dat bovendien veel algemener en omvat tender van opzet zal moeten zijn. De actualiteitenrubriek van de VARA- radio onthulde gisteren, dat Den Uyl de brief aan Soeharto had geschreven. Een woordvoerder van de RVD ont kende dat daarin een verzoek om In donesische medewerking aan het on derzoek is gedaan, maar de RVD wil de de inhoud van het schrijven niet openbaar maken. Het PSP-Tweede-Ka- merlid Van der Spek heeft de minis ter-president gisteren schriftelijk om uitleg gevraagd. DEN HAAG De recherchekorpsen in ons land hebben het moeilijk met de stijgende criminaliteit. Dit zei mi nister Van Agt gisteren in de Tweede Kamer bij de voortgezette behande ling van het regeringsvoorstel over de voorlopige hechtenis. Het aantal misdrijven dat ter kennis kwam van de politie, steeg van 1970 tot 1971 met zestien procent, en wel van 262.000 tot 303.000. Als rekening wordt gehouden met de groei van de bevolking moet de stijging op veer tien procent worden gesteld. Het aantal vermogensmisdrijven steeg met twintig procent en het aantal misdrijven tegen het leven met vijf tien procent. Van onze sociaal economiscne redactie DEN HAAG Het voorjaarsrapport van de sociaal economische raad (SER) zal later dan gewoonlijk ge reed komen. Verwacht wordt dat het eerst in een augustusvergadering van de SER kan worden vastgesteld. Het rapport is vooral van belang als een eerste verkenning van de sociaal economische ontwikkeling. Vorig jaar bijvoorbeeld baseerde de SER op dit rapport zijn advies dat er een centraal akkoord afgesloten zou moeten wor den om aldus tot een matiging te ko men. Het voorjaarsrapport wordt ge volgd door een najaarsrapport, waarin meestal wat harder cijfermateriaal wordt geproduceerd. De vertraging is gedeeltelijk ontstaan, omdat het NW en het NKV tijdens het arbeidsconflict tijdelijk uit de SER zijn gestapt Voor een ander ge deelte is de vertraging toe te schrij ven aan de lange duur van de kabi netsformatie en het nog maar kort aan het bewind zijn van het kabinet- Den Uyl. Er zijn daarom nog maar weinig concrete beleidsvoornemens bekend, zodat een voorspelling erg moeilijk gedaan kan worden. (ADVERTENTIE) 'n wonder op 2 wielen voor fiets-enthousiastcii PARIJS (AFP, DPA) Met ingang van 1 juli zal op alle Franse wegen (met uitzondering van de autosnelwe gen) een maximumsnelheid van hon derd kilometer per uur worden inge steld ter verhoging van de verkeers veiligheid. Een uitzondering wordt ge maakt voor het net van wegen waar een maximumsnelheid van 110 km. per uur geldt Deze wordt gehand haafd. De regering heeft voorts besloten de veiligheidsgordel voor automobilisten verplicht te stellen voor buiten de stadskernen en voor auto's die na 1 april 1970 op de weg zijn verschenen. Verder moeten motorrijders voortaan helmen dragen, ook in het stadsver keer. IJsland-overleg KOPENHAGEN (AP) Van welin gelichte zijde in Kopenhagen is verno men dat de Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, William Ro gers, zijn collega's van Engeland. Frankrijk, West-Duitsland en IJsland heeft uitgenodigd tot het voeren van een overleg over het 'IJslandse pro bleem' dat een schaduw werpt op de komende NAVO-conferentie in de Deense hoofdstad. Dit prcbleem om vat de 'kabeljauwoorog' en de IJs landse eis tot herziening van zijn de fensieverdrag met de Verenigde Sta ten. Worteltjes BRUSSEL (ANP) —De Belgische Verbruikersunie (te vergelijken met de Nederlandse Consumentenbond) heeft gewaarschuwd tegen het over matig eten van worteltjes door kinde ren. In het jongste nummer van zijn blad 'testaankoop' zegt de unie dat zich in worteltjes van nature grote hoeveelheden nitraten ophopen die zich in de darm van de mens omzet ten in nitrieten en daar schade aan de darmflora kunnen veroorzaken. LONDEN (AP)] —Lord Lambton, de Britse minister voor de luchtmacht, die zijn ontslag moest nemen nadat hij had toegegeven af en toe omgang met prostituees te hebben gehad, is tot een boete van 300 pond (ruim 2000 gulden) veroordeeld wegens het in bezit hebben van marihuana en peppillen. Lambton gaf voor de politierechter toe dat hij in zijn woning in Londen marihuana en peppillen had gehad. Zijn advocaat verklaarde dat de verdo vende middelen niet voor lord Lamb- tcn's eigen gebruik waren geweest. Hij zei dat de vroegere minister ze van een ander in beslag had genomen 'wiens naam hij niet bekend wilde maken'. 'Overgenomen' BUENOS ARES (UPI) Tien radio stations ondier beheer van de staat zijn in Argentinië 'overgenomen' door werknemers die eisen, dat de regering van president Hector Campora nieuwe leidinggevende functionarissen be noemt. De vier particuliere radiosta tions zijn ongemoeid gelaten. Wel zijn ziekenhuizen, scholen en openbare ge bouwen door de werknemers 'overge nomen'. Men wil hiermee bereiken, dat de door het vorige (militaire) be wind aangestelde functionarissen snel vervangen worden door peronisten. Anti-Allende SANTIAGO (Reuter) De politie in de Chileense hoofdstad is herhaalde lijk in botsing geweest met leerlingen van middelbare scholen, die lid zijn van tegen president Salvador Allende gekante politieke organisaties. Talrij ke jongelui zijn gearresteerd en ge wend geraakt De botsingen werden veroorzaakt doordat de politie optrad tegen dui zenden scholieren die zonder toestem ming een mars hielden uit solidariteit met stakende mijnwerkers in de gena tionaliseerde kopermijn El Teniente. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De katholieke, protes tantse en humanistische verenigingen voor de geestelijke verzorging in de krijgsmacht zullen op verzoek van staatssecretaris Mommersteeg (defen sie)- overleg gaan plegen over een be tere verdeling van de beschikbare te huizen. De staatssecretaris heeft dit gisteren bekend gemaakt in de vaste Tweede Kamercommissie voor defensie naar aanleiding van een klacht van het Hu manistisch thuisfront dat de humanis ten bij de verdeling van de tehuizen ver onderbedeeld zijn. De staatssecretaris heeft niet willen toezeggen dat het eerste nieuwe mili taire tehuis voor de humanisten zal zijn, omdat hij betwijfelde of er nog wel nieuwe tehuizen gebouwd zullen worden. Hij was ook niet bereid het nieuwe tehuis dat in het Duitse Wit- zendorf gebouwd is en door de katho lieke geestelijke verzorging in gebruik is aan de humanisten te geven. De Stichting militaire tehuizen van het Humanistisch thuisfront heeft gis teren in een verklaring gezegd dat de humanisten bij de verdeling van te huizen gediscrimineerd zijn. De hu manisten beschikken slechts over vijf tehuizen, tegen 45 katholieke en 48 protestantse tehuizen. Dit terwijl van de jongeren tussen 15 en 24 jaar 23.8 procent buitenkerkelijk is, 41.8 pro cent katholiek, 20.2 procent hervormd en 8 procent gereformeerd. De huma nisten zouden op grond van deze cij fers over 20 tehuizen moeten beschik ken. 'We hebben er begrip voor dat er geen geld is voor de bouw van zoveel tehuizen, maar de huidige situatie lijkt nergens naar' aldus drs. W. A. Ouwehand van het Humanistisch thuisfront. 200 PLANTEN IN KLEUR Ideafo handleiding voor da verzorging van uw bloemen •n planten in huis. Tweehon derd soorten in natuurge trouw» kleuren, U herkent ze in éin oogopslagl Nauw keurige adviezen. gebonden f12.60 Verkrijgbaar in de boekhandel ZOMER KEUNINQ WAGENINGSN _3 te Rotterdam-Zuid. Hervormde Stichting tot verzorging en ver pleging van bejaarden en chronisch zieken In 1974 hoopt onze algemeen directeur de pensioengerechtig de leeftijd te bereiken. Om zijn opvolging soepel te doen ver lopen wordt uitgezien naar een functionaris, die tijdens de inwerkperiode blijk zal geven over de eigenschappen cn kwa liteiten te beschikken om binnen afzienbare tijd de leiding volledig over te nemen. Het bestuur wenst derhalve in contact te komen met gegadig den voor de functie van Ruime bekendheid met alle geledingen van het werk onder bejaarden, alsmede het vermogen om leiding te geven aan een staf van circa 150 medewerkers/sters, zijn vereist, terwijl er varing op het gebied van finanoieel-economisch beleid wordt verlangd. Opleiding minimaal diploma S.P.D. Leeftijd niet jonger dan 40 jaar. Gezien de traditie van de Stichting en de geest waarin het werk door de jaren heen is verricht, zullen degenen die de protestants christelijke godsdienst belijden zich het best bij ons thuis voelen. Salaris en verdere emolumenten volgens rijksregeling. Reflectanten voor de functie wordt verzocht hun brief met levensloop en alle verdere ter zake dienende gegevens te richten aan de voorzitter der Stichting, de heer J. A. Ockers, Molenvliet 178, Rotterdam. Geheimhouding verzekerd. Een publikatrevan het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9