Warenhuis en veertig winkels in nieuwe wijk van Leiderdorp Zusters komen helpen in de Groenesteeg S9È rjj vaderdag aanbieding het 2e merkoverhemd Agenda voor Leiden ze zeggen... voor eén gulden K r~.r jf.7 slechts 3 dagen Kinderen reinigden hun wijk Programcollege Drie Leidse jongens stalen voor meer dan 55.000 gulden Wassenaar akkoord met verlenging van 'licht gewest' Familieberichten 'Uitermeer' klaar voor 42 jachten Je moet altijd aan het milieu denken.. ■ROUW/KWARTET DONDERDAG 14 JUNI 1973 STAD EN REGIO L3 'Alleen gezonde concurrentie binnen het centrum zelf' LEIDERDROP Een zelfbedieningswarenhuis en een veert is lal winkels, dat is wal Leiderdorp staat te wachten en waarover het college van B. en W. overeenstemming heeft bereikt met projektontwik- kelings- en exploitatiemaatschappij Joh. Matser NV te Hilversum. De totale kosten worden geraamd op veertig miljoen gulden. 1 - l'KKSPISkTIEF STUDIE OiNTWKIÏP Zo moet het nieuwe winkelcentrum in Leiderdorp er gaan uitzien. Leiderdorp heeft, volgens wethouder P. Drenth, een gering aantal winkels en gezien de snelle groei van de ge meente is een uitbreiding daarvan ;één overdadige luxe. Al jarenlang lestaan er plannen voor de realise- ing van een winkelcentrum. Uitein delijk is nu gekozen voor een 'geslo- en' winkelcentrum dat zal worden ge situeerd aan het eind van de Laan ran Ouderzorg, tussen de nieuwe wij ten Buitenhof en Voorhof, onmidde- jjk grenzend aan de Engelendaal. lussen het parkeerterrein en de En- tel endaal, de hoofdontsluitingsweg, is een benzinestation geprojekteerd. 'Het moet iets aparts worden in vergelij king met winkelcentra in de omge ving', aldus de wethouder. In het winkelcentrum zijn opgenomen een zelfbedieningswarenhuis met on geveer 14.000 m2 bedrijfsvloeropper vlakte en de winkels waaronder hore- ca-vestigingen, met een totale opper vlakte van bijna 8.000 m2. Voor de winkels bestaat al een grote belang stelling. Er hebben zich rond de hon derdveertig kandidaten gemeld, waar onder vrijwel alle branches zijn verte genwoordigd Warenhuis en winkels zullen samen met een PTT-kantoor één complex vormen. Het plan omvat boven het winkelcentrum kantoorverdiepingen met een totale oppervlakte van onge veer 3000 m2. Bij het winkelcentrum hoort een parkeergelegenheid voor circa vijftienhonderd auto's. In het plan 'Winkelhor zijn ook tweehon derd etagewoningen opgenomen, deels voor de verhuur, deels in de verkoop sector. Het totale plan zal ineens worden ge realiseerd, in tegenstelling tot het oorspronkelijke plan voor een traditi oneel winkelcentrum, gebaseerd op een rapport van het Centraal Insti tuut voor he; Midden- en Kleinbe drijf. Dit winkelcentrum zou in fasen worden gebouwd, afhankelijk van de groei in het verzorgingsgebied. In de toekomstige nieuwe woonwijken 'Voorhof' en 'Buitenhof' komen onge veer drieduizend woningen en dat is haast gelijk aan het aantal woningen dat in het 'oude' Leiderdorp staat. In de toekomst zal 'Winkelhof' dan ook inderdaad in het centrum liggen. Het winkelcentrum wordt zo opgezet, dat als men het warenhuis wil bezoe ken, men steeds langs de winkels komt. Deze zaken zullen altijd meer gespecialiseerd zijn dan het waren huis. Er zullen kleinere winkels (boe tieks) en grotere bedrijven kunnen worden gesticht. Twee straten lopen dwars door het winkelcentrum. Wet houder Drenth verwacht een gezonde concurrentie binnen het centrum, maar voorziet geen moeilijkheden voor wat betreft de winkelcentra in bijvoorbeeld Leiden, waar men 'echt kan gaan winkelen'. Restaurant Het complex moet gezien worden als een stadsdeel-centrum. Het stadscen trum van Leiden biedt een hogere specialisatie in winkels. Het echt 'winkelen' is slechts in beperkte mate mogelijk in 'Winkelhof'. De gemeente heeft al sinds 1969 een overeenkomst met Joh. Matser n.v. omtrent de ontwikkeling van het plan. De nieuwe opzet is de afgelopen maanden uitgewerkt in samenwerking met het architektenbureau Zanstra en de stedebouwkundige adviseur Kuiper Compagnons te Rotterdam. Er heeft overleg plaatsgevonden met de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, het Konsumenten Kontaktorgaan en rle Consumentenbond. Deze organisa ties hebben zich instemmend uitgela ten over het principe van de opzet. Inzake de huur van het zelfbedie ningswarenhuis is overeenstemming bereikt met Mavo b.v.. werkmaat schappij van de Koninklijke Bijenkorf Beheer. Het warenhuis zal echter niet onder de naam Bijenkorf worden geëxploiteerd. Naast het warenhuis zal de maatschappij ook een groot zelfbedieningsrestaurant gaan runnen. Bezwaarschriften De details van het plan moeten nog nader worden uitgewerkt. Er zijn bij de gemeente drie brieven waaronder een van de Leidse Middenstandscen trale, binnengekomen van 'verontrus ten'. Volgende week zal de gemeente raad zich over het plan buigen en zul len de bezwaarschriften worden beke ken en besproken. Wijzigingen in de distributiestruktuur hebben ertoe geleid dat het idee van het traditionele winkelcentrum is ver laten en gekozen is voor de nieuwe opzet. Koninklijke Bijenkorf Beheer verwacht veel van het warenhuis. Bij exploitatie Mij. Matser bestaan ook goede verwachtingen met betrekking tot de winkels. Er ontstaat een overdekt complex met een dusdanige aantrekkelijkheid dat alle dagelijkse boodschappen in één 'stop' kunnen worden afgehandeld. Bij schoonmaken pandjes gastarbeiders Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Werkgroep Buitenlandse Arbeiders krijgt bij haar schoonmaakactie in de bonden voor gastarbeiders in de Groenesteeg assistentie uit onverwachte hoek. Vrijdag komt een aantal religieuze zusters van het vormingscentrum Dijk en Duin in Hoorn naar Leiden om een handje te helpen. luist toen enkele weken geleden de noeilijkheden in de Groenesteeg tus- ;en de pensionhouder en de buiten- andse werknemers over de huurprijs pan hun panden aan het licht kwa- nen, bogen 23 religieuzen en stafle- len van Dijk en Duin zich over de niserabele woonomstandigheden waar astarbeiders in Nederland vaak te ampen mee hebben. Het resultaat an die gedachtenwisseling was een rcief aan de minister, waarin hij ver zocht werd zo snel mogelijk via een wettelijke regeling ccn einde tc ma ten aan de heersende wantoestanden. rkt jn; Iet initiatief, dat ook de Leidsche te eul cerkgroep Buitenlandse Werknemers jer ore kwam. Men stuurde een brief no-haar Dijk en Duin met daarin de tip 10e men zelf praktisch bij kan dragen tti-^an een verbetering van de situatie an gastarbeiders: bijvoorbeeld door de Groenesteeg stoffer en blik en OEr at dies meer zij ter hand te nemen. Z5 g"lllü6n Ie zusters hebben positief gereageerd: vrijdag komen ze naar Leiden. id., tra, ïuuradviescommissie nmiddels heeft gisteren overleg •laats gehad tussen de werkgroep, de lensionhouders en de Huuradviescom- dissiie, die de rechter in geval van een :ort geding, van advies in de vorm van een uitspraak over wat in de hui- lige omstandigheden een redelijke murprijs is, moet dienen. Het meest (ADVERTENTIE) Het betere merkoverhemd in sublie me fil a fil kwaliteit. Verschillende modekleuren. Vastgestelde verkoop prijs. Bij aankoop van 2e overhemd, als speciale vaderdagaanbieding, het 2e overhemd van dezelfde kwaliteit. LEIDEN Haarlemmerstraat waarschijnlijk is, dat daarbij een be drag van ongeveer twintig gulden per week genoemd zal worden. De huidige huurprijs dus, waarmee aangetoond zou zijn, dat de gastarbeiders enige weken geleden terecht weigerden de gevraagde verhoging van vijf gulden per week te betalen. Gesprekken tussen de pensionhouders Feenstra en de werkgroep, die in een aanzienlijk betere harmonie werden gevoerd dan tot voor kort het geval was, hebben er toe geleid, dat de werkgroep de panden in de Groene steeg wel minstens twee weken onder haar beheer houdt. Afgewacht moet worden, hoe de gemeenteraad zich zal uitspreken over de subsidie, die de stichting Migrantencentra bij defini tieve overname van de panden voor de exploitatie nodig heeft. LEIDEN Kinderen uit de wijk Zuid-West gaven gisteren het goede voorbeeld. Op initiatief van de wijkvereniging Aktief, de speeltuinvereniging Zuid-West en de Stichting Fortuinwijk werd een grootscheepse schoonmaakactie ge houden. Gewapend met een prikstok en een plastic vuilniszak reinigden kinderen vanaf negen jaar straten en tuinen van alles, wat de wijk een 'vuil' aanzicht gaf. Als beloning mochten ze na afloop in clubhuis De Klinker een consump tie gebruiken. Een lofwaardig initiatief. (ADVERTENTIE) A Overigens heeft een berekening ge leerd, dat ook de stichting straks een huurprijs van 25 gulden per week zal moeten hanteren. Maar met dat be drag worden wel de woonomstandig heden van de gastarbeiders aanzien lijk verbeterd. Hun protest tegen de huurverhoging destijds gold niet zo zeer de hoogte van het bedrag, als wel het feit dat zij werd toegepast, zonder dat er ooit iets aan de panden werd gedaan. dat het lijkt of de klanten zélf onze prijskaartjes hebben mogen invullen wat het ze waard is HAARLEMMERSTRAAT 114-120 TEGENOVER DONKERSTEEG COMMENTAAR Als het aan de PvdA in Leiden ligt, zullen de wethoudersportefeuilles in de volgende raadsperiode niet naar verhouding over de partijen worden verdeeld maar komt er een 'program college', waarin groeperingen die het eens zijn over het programma samen werken. Het bestuur van de afdeling stelde voor, dat de PvdA in beginsel bestuursverantwoordelijkheid in het college van B. en W. wil gaan dragen en dat het ontbreken van een progres sieve meerderheid na de verkiezingen niet hoeft te betekenen, dat de PvdA dan uit het college blijft. De grote meerderheid van de leden stelde zich achter dit voorstel. De vraag of een programcollege voor het besturen van een gemeente de voorkeur verdient boven het traditio nele afspiegelingscollege, kunnen wij moeilijk beantwoorden. Een feit is dat het afspiegelingscollege in een aantal gemeenten al zoveel kritiek heeft ondarvonden dat de neiging ont staat, het programcollege een royale kans te geven. Dat in Leiden de PvdA als de grootste partij vier jaar lang buiten het college is gebleven, hebben wij nooit toegejuicht. Integendeel, de PAK-formule hebben wij op dit punt steeds als ondeugdelijk van de hand gewezen. Wij menen, dat het reilen en zeilen van de raad in de huidige zittingsperiode die bezwaren duidelijk heeft bevestigd. Maar het is wel de vraag, of een afspiegelingscollege een ander beeld te zien zou hebben gege ven. Voor velen is dat een politiek onding geworden, waarmee niet meer te werken valt. In ieder geval belooft de huidige op stelling van de PvdA voor de komen de jaren meer goeds dan de PAK-eon- ceptie van 1970. waarbij de grootste partij door een stel kleintjes, die wel een grote mond hadden maar ten minste in kwantitatief opzicht steeds minder gingen betekenen, in de kluis ters werd geslagen. De PvdA is weer een serieuze gesprekspartner gewor den. Wij hopen dat deze indruk in de contacten met andere politieke groe peringen zal worden beveszigd. LEIDEN Drie jongens uit Leiden (14, 15 en 16 jaar) hebben in Leiden 55 inbraken en een groot aantal bromfietsdiefstallen bekend. Volgens de politie is hiermee een bedrag van tenminste 55.000 gulden gemoeid. Zij verstopten hun buit in struikgewas en in oude bunkers. De jongens werden aangehouden, nadat één van hen in het Pinksterweekeinde was gesigna leerd met een gestolen brommer. Na zijn aanhouding meldden zich de twee andere jongens. Tot de buit van de jongens, scholieren, behoorden 25 bromfietsen, radoi-toestellen, bandre corders en buitenboordmotoren. De meeste inbraken werden in Leiden ge pleegd. WASSENAAR De commissie voor intergemeentelijke zaken uit de Was- senaarse gemeenteraad heeft zich be ziggehouden met de deelname van Wassenaar aan de gewestelijke rege lingen in de regio Den Haag-Leiden. De commissie bleek in dit stadium toch niet te voelen voor het aangaan van een 'zwaardere regeling' (dat wil zeggen een gewest met vrij ver gaande bevoegdheden), noch met Den Haag, noch met Leiden. De commissie stemde wel in met een verlenging van een jaar van de perio de, waarin de lichte regeling van het Leidse gewest zal gelden. Wassenaar aldus de commissie zal pas tot een zwaardere regeling kunnen over gaan, als er een groot Haags-Leids ge west tot stand gekomen zal zijn. Zoals bekend zei Wassenaar enige maanden geleden nee tegen de haar toebedeelde plaats in een Haags ge west. Overleden: Adrianus Kcrknian. 63 Jr, Caland- straai 13. Leiden, begrafenis vrijdag 2.IS u. op Rhljnliof. Willem Freke. 65 jr. St. Buysingstraat 21, Leiden, rouwdienst zaterdag 12 30 u. in aula Rhijnhof, waarna begrafenis. Reinier Pleun van Schoondenvoerd den Beze- mer. 72 jr. Oegstgeest, begrafenis vrijdag 11 u. op Rhijnhof. Arend Paauw. 63 jr. Brouwerstraat 84. Rijns burg. begrafenis zaterdag 2 15 u. op herv. begraafplaats Rijnsburg, na rouwdienst ln grote kerk om 1.30 uur. Cornewia Francisca Eggink, 69 jr. Lorentz- hof 1. Leiden, rouwdienst vrijdag 10 u. in aula aldaar, waarna begrafenis om 11 u. op Rhijnhof. Leonardus Warmerdam. 69 Jr, Herenstraat 68. Voorhout, zaterdag 11 u dienst in rk kerk. waarna begrafenis op rk kerkhof. Cornells Strijk. 66 jr. Leiden. VRIJDAG 15 JUNI School Boshuizerkade 119. 4 30 tot 6.30 uur afscheid N. L. van Dalsen. Films tot 21 juni: Camera: 'Quaradls' 14 jaar dag. 14.00 en 20 00 uur Kindermatinee 'Dik Trom en het circus' a l. za en vro 14.30 et zo 14.00 en 16 15 uur. Nacht. 'Al Capone' 18 jr vr. cn za 23.30 uur. Lido: 'Canterbury Tales' 18 Jr. dag. 14.30. 19 en 21.15 uur. Zo. extra voorstelling om 16.45 uur. Studio: 'Turks Fruit' 18 Jr. Tijden zie Lido. Luxor: 'De IJzeren Vuis' 18 jr. Tijden dag 14.30. 19 en 21.15 uur. Zo extra voorstelling 16.45 uur. Trinanon: 'Fgitz teh Cat' 18 jr. dag. 14.30. 19 cn 21.15 uur en zo extra voorst. 16.30 uur Hex: 'Liefde in Gemeenschap' 18 Jr. dag 14,30, 19 en 21.15 uur en zo extra voorstel ling om 18 30 uur. Nachtv, vr en za 23.30 uur 'School voor sex' 18 1r. WERKGEMEENSCHAP KINDERCENTRA Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Leiden i o kantoor Haarlemmerstraat 73-b, Leiden, tel. 30360. secretariaat: P. M. Kes. sen-van Teyilngen. Arendshorst 184, Leiden, t. 23276. De openingstijden van het informa tiecentrum peuterspeelzalen, kinderdagver blijven en kinderkantines van de stichting Werkgemeenschap Kindercentra Lelden zijn als volgt: dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag 's ochtends van 9.30 tot 12 uur. woensdagmiddag van 14 tot 16 uur en don derdagavond van 19 tot 21 uur. Het informatleburo is up genoemde uren te lefonisch bereikbaar onder nummer 30360 Stichting Gezinsverzorging Lelden. Gezins verzorging. hulp aan bejaarden en chro nisch zieken. Spreekuur ma t.m. vrijdag 9 tot 10 uur. Lange Mare 45. tel. 49441. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: schilderijen Alex. Rosemeier H907-1972) van 18 mei tot 1 Juli. Dag. 10 tot 17 uur. Zon- en feestdagen 13 tot 17 uur. Drukkerij De Bink. Rooseveltstrant 3, Lei den: toegepast grafisch cn fotografisch werk van Henk Scheringa en Pieter Wijmans. Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3, Gordon Pheil metaalplastieken, Jan van Geen lino's. Tot 31 mei. Dinsdag tot en met zat. van 1 tot 6 uur. Drukkerij De Bink Rooseveltstraat 3 Leiden: gragische en ruimtelijke vormgeving door Groenheyde. Galerie 't Duivenhuvs. Rapenburg 94: schil derijen. ballons en panelen van Lucie Stein- bach. geopend tot 25 juni dinsdag tot en met zondag van 14 tot 20 uur. Exposante aanwe zig op 12 en 19 juni. Galerie sluit daarna tot heropening ln Alphen aan den Rijn. BEZOEKUREN ST. ELI SABETHZI EKEN'HUIS LEIDERDORP. Klasse-afdelingen: Volwassenen dagelijks van 11.15-12 uur. 14-14.45 en van 18.45-19.45 Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. 3e klasse: Volwassenen: dagelijks van 14- 14 45 en van 18.45.19 45 uur. Kraamafdeling: dagelljku van 15-16 en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18 30 uur. Endegeesl:. dinsd«g en vrijdag 13 00-14 00 u. 's zondags ll.on-i2.oo u en 14.00-15.00 u. Ie klasse, de gehele dag. Annakllniek; dag. 13.30-14.30 u en 18.00-19.00 DIACONESSEN HUIS le klas: dagelijks van 11-12 uur, van 13.15- 14 uur en van 18.45-19.30 uur. 2c klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45 19.30 uur. 3e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14 19 uur. Bezoekhuren ACAD. ZIEKENHUIS LEIDEN Voor alle patiënten 'behalve kinderen» zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 15.00— 16.00 uur en van 18 30—20 00 uur: voir de kinderafdelingen elke dag: 15.0016.00 uur en van 18.30—19 00 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de vol gende bezoekuren 'alleen voor ouders»: Maandag t e m. vrijdag 18 30-18.45 uur en zaterdag aan ernsiige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkun dige hiervoor speciale kaarten verstrekken. LISSE Het is wat tegengelopen met de uitvoering van de werkzaamheden bij de bouw van de jacht haven 'Uitermeer' in Lisse. De voorzitter van de stichting Jachthaven Uitermeer, de heer G. Spaarga ren, deelde ons mee, dat het aanvankelijk in de bedoeling lag om de jachthaven omstreeks Pinksteren geheel gereed te hebben, maar onvoorziene omstandigheden hebben dit niet mogelijk gemaakt. Met man en macht wordt door de firma Van der Kolk, Den Haag, aan de uitvoering gewerkt. Nog deze week komt het eerste gedeelte zóver klaar, dat 42 jachten ligplaats kunnen kiezen. De heer Spaargaren zei nog dat nu óók nog de bouwvakantie er tussen komt en het zal wel augustus worden eer de gehele haven voor 145 jachten en schepen gereed zal zijn. (ADVERTENTIE) Sommigen vinden hel al mis als je plastic gebruikt en eigenlijk moest je gele zeep nemen in plaats van poeders en de fiets in plaats van de auto. Je durft tegenwoordig nauwelijks meer de vogeltjes te voeren om het natuurlijk evenwicht niet te verstorenl Maar bij Vinke vindt u uw natuurlijk evenwicht terug in een omgeving zonder milieuproblemen. U herademt bij dc fijne afgestemde kombineermodc zoals pantalons, liquetjes, acryl blouses in effen, linnen cn gebloemde jersey, waarmee u bovendien het milieu buiten aanzienlijk op zult fleuren. Vinke mode voor langer dan vandaag. IZET

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3