Pauselijke commissie klaagt bewind aan eoeo a Postuum gesprek met Van Ruler TOhoVt- Samen-op-weg: water is veel te diep... Recept van de dag. Maak meer van uw jus met nieuwe Knorr Pikante Jus. NEV wil hergroepering van gelovig Nederland /gj van den burg 1 1 Si Godsdienstige discriminatie in Liberia Bij botsing omgekomen Werkende jongeren en vrijstellen leerplicht Gelders fonds voor natuur-jaar kan z'n geld niet kwijt HEYLIGERS Orgelbespelingen in Prinsessekerk Trouw Kwartet vandaag BeroepingS" werk Boekenetalage TROUW/KWARTET DONDERDAG 14 JUNI 1973 KERK/BINNENLAND T2/K2 Clandestiene verklaring in Spanje (ADVERTENTIE) MADRID (ANP) In Spanje circuleert onder de bevolking op liet moment een clandestiene verkla ring van de Spaanse afdeling van de pauselijke commissie Justilia et Pax (gerechtigheid en vrede), waarin een lange reeks zeer concrete aanklachten tegen het Spaanse bewind worden gedaan. In de 34 jaar sinds het einde van de bloedige burgeroorlog zijn we er niet in geslaagd de ergste obstakels, die onze nationale samenleving in de weg staan op te ruimen, zegt het do cument De verklaring is praktisch doodgezwegen door de Spaanse kran ten. In Madrid hebben slechts twee kranten kort melding gemaakt van het bestaan van het geschrift. Onaangepast Zonder te ontkennen dat velen op recht naar vrede verlangen en zich in zetten voor de waardigheid van de mens en zijn grondrechten, signaleert Justitia et Pax dat steeds meer ele menten een echte vrede verhinderen. Sprekend over de incidenten van de laatste maanden, zegt het document dat deze aantonen hoe onaangepast de huidige economische, sociale en poli tieke structuren zijn. Als er niet snel verandering komt zo waarschuwt de commissie is het te laat. De bewering dat de democratie niet geschikt zou zijn voor de Spanjaarden of dat zij nog niet rijp zouden zijn voor een doeltreffende vorm van de mocratie, noemt de commissie een be lediging van het Spaanse volk en een huichelachtige houding van degenen die alleen maar hun eigen belangen verdedigen. Zij wijst op de onmenselijke arbeids voorwaarden, de massieve propaganda, het ontbreken van waarborgen voor de vakbonden. Justitia et Pax ontkent dat de 'groei ende agitatie' in Spanje het werk zou zijn van een kleine minderheidsgroep. Ook weigert de verklaring, duidelijk doelend op het neerschieten van een politieagent op 1 mei in het centrum van Madrid, alle geweld over een kam te scheren. 'Een bepaalde daad van geweldpleging is ethisch niet hetzelf de als een langdurige toestand van ge welddadigheid, het geweld van de on derdrukker is niet hetzelfde als het geweld van de onderdrukte'. y Aardappelpuree Mozaïek. Runderlapjes gaar stoven in KncJrr Pikante Jus met Kerrie. Aardappelpuree bereiden m en vermengen met een 1h ons stukjes ham, V2 ons ge-" raspte oude kaas, gehakte peterselie en een halve fijnge- sneden ui. Laat daarna de puree in de oven bruin worden. Geef hierbij savooiekool. De nieuwe manier om fijne jus te maken -J samen met Knorr. Vier pikante smaken. i Ter kennismaking met een flinke korting. Tijdelijk 49 ct. Tomaat, Paprika, Kerrie en Vleesjus. MONROVIA (EPS) De lutherse bisschop van Monrovia, de hoofdstad van de Afrikaanse staat Liberia, be schuldigt de daar werkzame Firestone Company van religieuze discriminatie. In zijn blad Echo's van de bisschop zegt bisschop Roland J. Payne dat de grote rubberonderneming voor een katholieke priester en voor rooms-ka- tholieke missen zorgt, waar de blanke buitenlandse beambten van de onder neming naar toe gaan. Maar voor de honderden christelijk gedoopte tap pers die geen Engels verstaan is er geen geestelijke verzorging. De bisschop heeft zelfs vastgesteld dat enkele van leem gebouwde kapelle tjes, die ten dienste waren van de klei ne lutherse gemeenschap en van de Jehova's getuigen, door de rubberon derneming zijn afgebroken. Het gedrag van Firestone is in de ko loniale tijd vastgesteld en het ligt veertig jaar achter en is reeds lang aan een verandering toe, concludeert bisschop Payne. BEEMSTER De 21-jarige mevrouw L. J. Visser-Kap uit Graft-De Rijp is omgekomen toen een auto tegen een boom botste. Haar man werd licht ge wond. De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname in deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Brief aan anti-revolutionairen Van onze parlement*redactie DEN HAAG Het hoofdbestuur van het Nationaal Evangelisch Verband heeft een open brief geschreven aan 'alle anti-revolutio nairen'. In deze brief wordt geschreven, dat het NEV aan de vele schriftgetrouwc christenen een nieuw politiek tehuis wil bieden. Het is een tehuis, waarin de reformatorische beginselen voor het politieke leven weer volop gelden. Afblijven Kort geleden werd in Artis weer een enkele dagen oud reekalfje afgegeven, dat een dag tevoren was 'gevonden' in de bossen lans een autoweg, waar het diertje rustig op zijn moeder lag te wachten. Ik kan me indenken, dat ie mand uit een grote stad zo'n dier uit medelijden meeneemt, maar het is en blijft absoluut fout Het reekalfje is uit zijn natuurlijke omgeving wegge haald en groeit op onnatuurlijke wij ze op: de moeder loopt nu met opge zwollen en zeer pijnlijke uiers rond en maakt een goede kans wegens een ernstige uierintsteking doodgeschoten te moeten worden. Afblijven en perse niet aanraken blijft in dit soort geval len het parool. Waarschuw liever een boswachter of een politiepost om dat dier te laten beschermen tegen stro pers. Ieder jaar weer wordt aan de vrije natuur ontzettend veel schade toegebracht door 'dierenbeschermers' met een totaal misplaatst en overdre ven medelijden, die met jonge vogels en zoogdieren gaan sjouwen, omdat men geheel ten onrechte in de veron derstelling verkeerde, dat het dier verlaten, gewond of gedeeltelijk ver lamd was. Men beseft daarbij niet, dat jonge dieren, evenals baby's en kleu ters, in het allereerste begin nogal onbeholpen rondscharrelen of op een rustig plekje rust genieten, terwijl de ouders zelf eten of eten voor hun jon gen halen. Amsterdam A. A. II. Klees Weinreb (2) Zoals bekend heeft het NEV jaren lang de politiek van het GPV (Gere formeerd Politiek Verbond) gesteund en steeds geadviseerd op Jongeling te steramen. Het is echter tot een breuk gekomen met het GPV (de officiële contacten bestaan niet meer), onder meer omdat het GPV niet samen met het NEV met een lijst bij de verkie zingen wilde uitkomen. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2 familielid, 3. teken in de dierenriem, 4. denk beeld, 5. lofspraak, 6. soort duif. Bij juiste oplossing vormen de begin letters een andere naam voor wachtel koning. Het NEV schrijft de leden van de ARP nu, dat de principiële tegenstand tegen secularisatie, de verlinksing en de verloedering in het politieke en maatschappelijke leven bij KVP. ARP en CHU heiaas teveel ontbreekt. Daarom wordt gevraagd de rijen van het NEV te versterken. Door een snelle hergroepering van (Gelovig Ne- de^and) aldus de brief, zal veel werk ten goede van land en volk kunnen worden gedaan. Het NEV schrijft ook de toekomst van Christelijk Nederland somber in te zien. Wanneer een man als mr. B. Biesheuvel, voormalig lijsttrekker van de ARP, zich uit de politiek terug trekt, omdat zijn partij diametraal te gen de eigen verkiezingsbeloften in koerst, moeten bij velen toch wel de ogen open gaan. aldus het NEV. In de brief wordt nog gevraagd welke gelovige christen nog vertrouwen kan hebben in de ontwikkeling van onze maatschappij, waarin toch de eer van de Schepper voorop moet staan, als zes van de zestien ministers lid van de VPRO zijn, die schopt tegen alles wat heilig is. Wie kan nog vertrou wen hebben in christelijke politieke partijen die het kabinet-Den Uyl in stand hielpen brengen en in stand willen houden ook?, aldus de open brief. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Niet het belang van de werkgever, maar het persoonlijk belang van de werkende jongeren ge ven de doorslag als er vrijstelling wordt verleend van de gedeeltelijke leerplicht. Zo luid het antwoord van de minister van onderwijs, dr. J. A. van Kemenade op vragen van het PPR-Kamerlid P. H. van Gorkum. De heer Van Gorkum had zijn vragen gesteld naar aanleiding van een circu laire van oud-minister Van Veen. Er kunnen inderdaad 'gewichtige omstan digheden' zijn die kunnen leiden tot vrijstelling van de gedeeltelijke leer plicht. Maar dit zijn uitzonderingen en die komen alleen voor als dat in het belang is van de jeugdige. ARNHEM Het 'Fonds Natuurbe schermingsjaar N-70'. dat destijds door de provincie Gelderland is inge steld. kan zijn geld niet kwijt. Op het ogenblik is de pot ongeveer drie ton groot. Het fonds werd in 170 ingesteld om subsidies te verlenen voor activiteiten op het gebied van de natuurbescher ming. Tot nu toe hebben zeer weinig organisaties er een beroeD op gedaan. GS van Gelderland vinden het jam mer. dat op deze manier naast het doel geschoten wordt. Zij hebben daarom in een brief aan ,de 105 ge meenteraden in deze provincie nog eens weer aandacht voor het fonds ge vraagd. Bij de instelling van het fonds is onder meer gedacht aan sti mulering van school-biologische dien sten in gemeenten met centrumfunc tie. Ook is, aldus het provinciaal be stuur. te denken aan op natuurbe scherming gerichte activiteiten in het kader van clubhuiswerk, jongerenso- ciëteiten en de sportbeoefening. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM 'Een golf van 'ge meenschappelijkheid' slaat de laatste jaren over hervormd en gereformeerd kerkelijk Nederland. Op 'hoog niveau': overleg tussen beide synodes en derzelver organen: classes vergaderen samen: nauwe samenwer king in zake de geestelijke verzorging in legerplaatsen, ziekenhuizen, inrich tingen op het terrein van evangelisa tie, zendingdiakonaat, samenwerkings verbanden op het gebied van jeugd werk en catechese; vrouwenorganisa ties slaan de handen ineen, enz. Op 'laag' niveau: eens in de maand gemeenschappelijke diensten hier: kerkeraden vergaderen samen daar, 'gemengde' gemeentevergaderingen, één kerkblad ter plaatse: federatie overeenkomsten; gezamenlijke aanpak van jeugdwerk; pastoraat; gespreks- kringen; samen één kerkgebouw enz. En toch blijkt steeds weer dat alleen gezamenlijke aktiviteiten, die geen pijn doen aan de rand van het ker kelijk bedrijf haalbaar zijn. Zodra het om zaken van meer ingrijpende aard gaat, loopt het vast, treedt er stilstand op, verflauwt het aanvanke lijke enthousiasme. Hier en daar geeft men de moed op: zeker, we staan dicht bij elkaar, we hebben zelfs de belijdenisgeschriften gemeenschappe lijk, we zouden het wel eens en stellig één moeten worden. Maar het water is veel te diep'. Het bovenstaande is 'n citaat uit een dezer dagen verschenen uitgave van de 'centrale voor vormingswerk-her vormde vrouwendienst', getiteld 'Waar moet het naar toe?', een hand leiding voor gesprekken ter bevorde ring van het hervormd-gereformeerde Samen-op-weg gaan (39 blz. 2.75). Het wil helpen, plaatselijk het ge sprek op gang te brengen, of waar het gefrustreerd is, struikelblokken te sig naleren, haken en ogen in elkaar te doen sluiten, verbindingen te leggen en openingen te maken. Het mikt met name op gesprekskringen van her vormden en gereformeerden en op ge meenschappelijke kerkeraadsvergader- ingen. Hoe de gemeenschappelijke synodezit ting eind deze week ook zal uitvallen, de illustere schrijvers hebben elkaar blijkens de titelpagina al gevonden als Nora, Eduard, Marinus, Krijn, Le- gien, Thom en Herman. Zij schrijven aan het slot, dat een hereniging van beide kerken alleen maar een voorlo pig antwoord zal kunnen «ijn op de vraag: waar moet het naar toe? 'Met hoeveel aarzelingen wij dan ook sa men op weg gaan naar dit voorlopig eindpunt, we moeten stappen durven doen, omdat wij het volk van God on derweg zijn. Intussen hebben velen hun belangstelling in deze vragen ver loren. Daarom temeer: Stel niet uit tot morgen (ADVERTENTIE) voor kerkorgelstudie thuis in verschillende disposities piano- en orgelhandel arnhemsestraat 8 amersfoort telefoon 03490-13877 Tr/Kw van 5 juni maakt melding van het tussentijds rapport van het Rijks instituut voor oorlogsdocumentatie aangaande Weinreb. Zijn 'Collaboratie en Verzet', door prof. dr. J. Presser een geschrift van uitzonderlijke kwali teit en een tijdsdocument genoemd, heet bij de twee rapporteurs 'een aan eenschakeling van leugens en fantasti sche verhalen.' Het onderzoek toont aan, zeggen ze, dat Weinreb een Vertrauensmann van de Duitse politie was sinds september 1942. Dat wisten we al uit die 'fantas tische verhalen' van Weinreb zelf. Als excuus voor degenen die geloof hech ten aan Weinreb memoreren zij 'dat zelfs de SD de dupe is geworden van de leugens en fantasie van Weinreb'. Het is maar hoe je het formuleert. Hier wordt dus de intelligentie en fantasierijke manier waarop Weinreb de SD misleidde, als argument ge bruikt tegen zijn verdedigers, die ook nog vinden dat hij het op moedige wijze en met inzet van eigen veilig heid deed. Verbijsterend vind ik hun constatering zonder meer, dat uit Weinrebs memoires 'zelfverheffing en mensenverachting' zou blijken. Maakt Presser zich soms ook schuldig aan mensenverachting, als hij in zijn 'On dergang' (deel 2. pag. 108) minder vleiende dingen zegt over de rechter in de zaak-Weinreb? Als het eindrap port alleen 'bewijsvoering' geeft en niqt fundamenteel ingaat op een zienswijze zoals Presser die zo helder heeft geformuleerd in 'Ondergang', dan is het voor velen een farce. Zevenaar F. W. Stam Volksterreur Aangezien gebleken is dat de over heid, politie, niet in staat is de bur ger naar behoren te beschermen heb ik een voorstel: Alle militairen die hun dienstplicht naar behoren hebben vervuld zouden in het bezit gesteld moeten worden van een wapen tot b.v. hun zestigste jaar. waarna het wa pen ingeleverd dient te worden. Con trole zou geregeld kunnen worden door de bescherming bevolking. Aan gezien de rover (overvaller) nooit weet wie in het bezit van een wapen is. worden overvallen tot een mini mum beperkt. Poeldijk J. C. Kohier Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 keker, 4 ratel, 8. os, 10. sa, 12. mol, 15. .regie," 17. eloge, 19. sté, 20. leg. 22. bel, 23. minus, 24. oer. 26. sta, 27. sip, 29. Trees, 30. anker. 31. een, 33. eg, 37. de, 38. rente. 39. kraam. Verticaal: 1. koers, 2. es, 3. el, 5. as, 6. esv 7. label, 9. do, 11. age, 12. melisse, 13. leguaan, 14. rob, 16. etter, 18. ge nie, 21. ent, 24. otter, 25. rem, 27. ski, 28. priem, 32. er. 34. ge, 35. st, 36. ar. 37. da. AMSTERDAM De zomeravond-or gelbespelingen door Piet van Egmond in de 'Prinsessekerk', Van Hallstraat, Amsterdam-West worden gehouden op vrijdagavonden: 29 juni, 13 juli, 27 ju li, 7 september, 21 september en 5 ok tober, aanvang 20 uur. Toegang vrij. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoorokantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020- 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. door dr. C. Rijnsdorp 'Ik zie mijn man nog lachend de trap af komen met het manuscript van het artikel 'Ultra-gereformeerd en Vrijzinnig' in de hand en de blijde verzuchting: 'Het is af! het is wel veel te lang geworden, maar als ze het zo niet willen hebben, sturen ze het maar terug. Er kan niets uit'. Zes dagen la ter is hij ingegaan in de heerlijkheid Gods'. Aldus mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink in haar Woord Vooraf tot het boek Op het scherp van de snede, postuum gesprek met prof. dr. A. A. van Ruler, met bijdragen van ds. W. L. Tuk ker. ir. J. v.d. Graaf, ds. G. Boer, ds L. Kievit, drs A. van Brummelen, prof. dr. C. Graafland en ds. H. G. Abma (Uitgeverij Ton Bolland, 181 blz., 12.90). Van Rulers artikel in kwestie, door mij indertijd in deze krant besproken, beslaat in het nu uitgegeven boek ruim 80 bladzijden, zodat het gezamenlijk commentaar van zijn hierboven ge noemde geestverwanten en -erfgenamen maar iets uitvoeriger is dan het stuk zelf. •Ds. Tukker erkent, dat een wettische en formalis tische leer de kerk schade doet Maar hij verde digt wat hij noemt een gezonde bevindelijkheid. 'Met bevinding is dus slechts de beproefdheid der dingen Gods aangeduid' (8). Ingenieur Van der Graaf vat op bl. 102 Van Rulers kritiek aldus sa men: 'de verinnerlijking van het werk van Chris tus met voorbijzien van het historisch gegevene van de heilsfeiten, het logische schema van de predestinatie-idee, de benadering van het zondaar zijn van de mens, de ziekte van de twijfel als nor maal, de absolute prioriteit die aan het gevoel wordt toegekend, miskenning van het werk van de Heilige Geest in Zijn gang door de eeuwen en de continenten, de houding tegenover de sacramen ten, verabsolutering van eigen inzichten (verstar de confessionaliteit). de tyrannie van de geestelij ke mens, de onderwaardering van het natuurlijke ten opzichte van het geestelijke, te weinig aan dacht vooi de ethiek en het ontbreken van een duidelijk zicht op de plaats en de taak van de kerk in de wereld.' Van der Graaf wil de waar heidselementen in deze kritiek ten volle honore ren 'Een beetje onderlinge verdraagzaamheid zou binnen de Gereformeerde Gezindte geen kwaad kunnen' (104). Maar het gaat hem te ver als Van Ruler van ketterijen spreekt. Hij zelf ziet ze meer als vergroeiingen. Volgens hem Speelt in Van Ru lers denken een stuk synergisme mee, 'dat wil zeggen dat hij de mens zelf een functie geeft in de toepassing van het heil' (106). Van Rulers kijk op mens en wereld wordt te optimistisch, te zon nig, oordeelt Van der Graaf. Correctie Ds. G. Boer vindt in de Catechismus een heilzame correctie op de ultra-gereformeerde eenzijdighe den. Niettemin blijft de wedergeboorte van de zondaar een persoonlijke zaak. Er loopt een wetti ge lijn van de reformatie naar de nadere reforma tie Maar hoe vinden wij de remedie om de uit wassen tc bestrijden? In plaats van over bekom- Prof. dr. A. A. van Ruler merden spreekt hij liever over zwakgelovigen. Maar ds. Boer wil een uitdrukking als 'inwendige genade' niet ultra-gereformeerd noemen. Hij acht deze term gezond gereformeerd. Het gevoelsleven moet meetrillen zonder de overhand te nemen. 'De verintellectualisering van het geloof is zo al gemeen. dat er een lans gebroken mag worden voor dit binnenwerk van de Heilige Geest' (126). Ds. Kievit reageert op de opmerking van prof. Rot huizen, dat deze weinig of geen verstand heeft van het vroomheidstype dat Van Ruler in zijn be schouwing tekent. Het ontbreken daarvan in de Gereformeerde Kerken acht ds. Kievit een van de redenen, waarom het schip van die kerken zo be denkelijk slingert op de stroom van de tijd. Hij waarschuwt tegen het overtrekken van de predes tinatie-leer en wijst op de gevaren van het logisch denken in geloofszaken, waaraan volgens hem ook Van Ruler zelf niet helemaal ontkomt. 'Wij predi ken niet Gods besluiten, hoe zouden wij. Wij pre diken Gods beloften en Gods geboden' (139). GIFTIGE MENTALITEIT? De heer Van Riel, een man aan wie originaliteit onmogelijk ontzegd kan worden, heeft zich de vorige week in Elseviers Magazine kwaad gemaakt op hen die van mening waren dat het verstandiger was om Nederlandse oor logsschepen niet in Zuid-Afrikaanse havens te laten binnenlopen. Hij noemt dit 'een onverantwoordelijke dwaasheid, slechts te verklaren uit de giftige mentaliteit der Anti-Zuid-Afri- ka-gangers'. Hij zag die mentaliteit bij 'figuren' bij wie 'Nederlandse of alge meen Westerse belangen nooit een rol spelen'. Een en ander moge ook nu weer origineel klinken, kreterig is het zeker. Wie zijn eigenlijk, zo kan men zich afvragen, die anti-Zuid-Afrika- gangers? Zijn zij dat die zich op alle mogelijke manieren druk maken over de steeds verslechterende toestand in Zuid-Afrika? Die dit land en de beide delen van zijn bevolking juist derma te ter harte gaan dat zij de steeds ver moeiender strijd tegen de apartheid niet ontrouw worden? Worden zij ge dreven door een 'giftige mentaliteit'? Sedert wanner kan men zijn medebur gers van een giftige mentaliteit be schuldigen, die geen ander oogmerk hebben dan een rechtvaardige vrede tussen de rassen in Zuid-Afrika? Is dat vergift, wanneer men blijft hame ren op wantoestanden, die vandaag of morgen tot een afschuwelijke kata- strofe moeten leiden? Wat is de moti vatie van mensen, die voor hetzelfde geld de 'liberale' laat-maar-waaien- houding konden aannemen het is even ver van hun bed maar die blijkbaar nog altijd de moed opbren gen om te blijven waarschuwen voor het te laat is? Heeft de heer Van Riel daarnaar wel eens gevraagd? Of staat hij toch op het standpunt, dat door de pas met de Erasmus-prijs geëerde cultureel-anthropoloog Levi Strauss als zijn ethische overtuiging is verworpen, als zou de- ene kuituur superieur zijn aan de andere? Over deze stellingname van Le- vi-Strauss schreef de Groninger filo soof, dr. R. Bakker: 'Hieraan ligt het bewustzijn van een fundamentele identiteit van alle mensen ten grond slag. Het bevrijdt de mens van etno centrisme (Nederlandse of algemeen Westerse belangen!), rassenwaan en kolonialisme'. Maar waarschijnlijk zijn we dan al bezig op een niveau, waarop scheldwoorden als 'giftige mentaliteit' niet meer meetellen. NED. HERV. KERK Beroepen te Driebergen: J. Kortleve Eenzijdigheid °nn erkent ruiterlijk de gebre ken en eenzijdigheden der ultra-gereformeerden en zoekt wegen om tot verbetering te komen. De levenskwestie is: hoe komen we in de juiste ver houding om bewaard te blijven voor de val van het libertinisme èn van het wetticisme. In beide richtingen viert de zelfhandhaving triomfen. Maar Van Ruler stelt zijns inziens Woord en Geest te los naast elkaar. 'Het medicijn is onzes inziens al leen gelegen in de juiste verhouding van Woord en Geest' (148). Prof. Graafland vraagt zich af, 'of Van Rulers theologie uiteindelijk niet uit een we zenlijk andere wortel (dan het gereformeerd le vensgevoel) voortkomt' (159). Het centrale pro bleem is dé verhouding tussen het natuurlijke en het geestelijke. Kunnen we hier wel aan een zeke re gespletenheid ontkomen? Heeft Paulus ook niet onder deze gespletenheid geleden? De tweede vraag is: hoe ligt de verhouding tussen het na tuurlijke en het zondige? Van Ruler zegt: er is de schepping. De zonde komt erbij. De verlossing doet de zonde te niet. Zo blijft de schepping al leen weer over. De verlossing is slechts een tus- senmaatregel, een noodmaatregel, zoals Christus een noodmaatregel is. 'Het is onjuist, als Van Ru- Ier zegt, dat dit de voorstelling van de Reformatie is geweest. En het is ook onjuist, dat dit de bij belse voorstelling is' (162). Van Ruler ontdekt bij Calvijn een verscheurdheid, die hij wil bestrijden, maar hiermee komt hij op gespannen voet met de Reformatie te staan. Ds. Abma erkent: 'De kerk mag zich niet uit de wereld terug trekken en zich niet exclusief instellen op het toekomstig heil of nog veel erger alleen op het zieleheil. De vreze des Heeren haat alle onwaarheid, ook de onwaar achtigheid van de eenzijdigheid' (170). Niet de vlucht in een vroom baantje, waar men de minste kans loopt zich te compromitteren. 'De Heilige Geest kiest nimmer de route van de geringste weerstand.' (173). De kracht van de christen ligt in een zeker isolement, maar zijn roeping ligt in het engagement 'Het is derhalve een christen niet geraden wéér dan ook een enkel spoor te berij den.' (175). Commentaar Na deze uiteraard onvolledige weergave van de in breng der genoemde zes heren moge een kort per soonlijk commentaar mijnerzijds volgen. Ik ken het ultra-gereformeerde vroomheidstype uit mijn jeugdmilieu. Deze wijze van denken en leven kan vooral op eenvoudige mensen een enorm beslag leggen. Men proeft uit dit boek hoezeer zelfs aca demisch gevormde lieden-de grootste moeite heb ben zich daartegen met de bijbel in de hand te handhaven. Van Ruler, krachtens aanleg en stu die. heeft er zich doorheen gedacht en -geleefd. In zijn geestelijk testament heeft hij zijn verworven ambivalent standpunt helder en in meesterlijke vorm uiteengezet. Hij wil geen theologische in teelt, geen genot in plaats van gehoorzaamheid, geen onbewogenheid bij een overvolle hel, geen bevroren taalgebruik dat aan elkaar hangt van staande en versteende uitdrukkingen, kortom: hij wil, op zijn wijze, Geest en leven. De gereformeer de gezindte zal moeten bewijzen dat zij hem waard is. Vandaar nok dit boek. lil oor id.M te Rotterdam-Kralingen; te Oldemarkt (toez.): J. C. Krajenbrink te Vorden; te Haarlem-Schoten: Ph. Kroes te Waalwijk; te Zaltbommel: J. Verheul te Axel, die dit beroep heeft aangeno-fca men Aangenomen naar Hansweert (partti me): J. R. Kok, kand. te Leiden. Beroepbaar: C. J. Schorer, kand., Hoofdstraat 23a, Driebergen (reet.). GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwendijk: A. Hooi-pi meijer, kand. te Vreeland; te Vaassen: C. A. van Nood, kand. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Rotterdam-IJssel- monde: B. Fidder te Appingedam. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Groningen: drs W. Steenbergen te Eindhoven, die be- £o dankte voor 's-Hertogenbosch. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te IJmuiden: J. Meilof te Zwijndrecht; te Ferwerd-Hallum: kand. C. J. de Ruijter te Rotterdam. Bedankt voor Groningen-Zuid: J. F. Heij te Amersfoort-Centrum; voor Emmen: W. Wierenga te Berkel-R( denrijs; voor Gouda: H. J. Nijenhui te Groningen-O. Beroepbaar: C. J. de Ruijter, kand.J Oudedijk 70a te Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen. Hoogeveen Lemmer. Ooltgensplaat, Oudemirdun en Terneuzen: J. Driessen, kand. t< Utrecht; te Nieuw-Beijerland, Rotter dam-Alexanderpolder, Rotterdam-Zuid wijk en Slikkerveer: H. Paul, kand. tr Zoetermeer; te Groningen, Hoogvliet Klaaswaal, Kruinlngen, Leerdam, Mij drecht Poortugaal, Ridderkerk, Sche: penisse. Utrecht, Waarde, Wagen» gen, Westkapelle en Zwijndrecht: Mondria, kand. te Apeldoorn. OUD GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Utrecht: M. A. Miera! te Krimpen a. d. IJssel. Victora Holt Vrouwe van Mellyn- Uitgave Fontein-Paperbacks Prijs 9,75. Het is de tweede druk van het roman tische verhaal, dat de schrijfster situ eert op een buitenplaats in het zuid westen van Engeland. Martha Leigh een jonge vrouw van goede afkomst die in behoeftige omstandigheden ver keert, komt op het landgoed als di gouvernante van de kleine Alvean. IX sfeer is eer gecompliceerd en druk kend. Het is alsof de dode moede van het kind, die stierf toen ze me haar geliefde wilde vluchten, er no steeds rondwaart. In de familie zijl goede en kwade personen, tussen wi Martha haar weg zoekt. Er is zelf een moordenares en bij dit alles dl verrassende romance, die haar tenslot te Vrouwe van Mellyn doet worden maar niet ndadat zij aan de dood ii ontsnapt. Men moet van dit genre - een apart en deftig wereldje met eet eigen sfeer houden om het te kun nen waarderen. Victoria Holt kan uit stekend mensen typeren en situatie schetsen. Maar dan gaat het wel on een landjonkerachtige sfeer en vee paardrijden. De uitgever zegt, da men deze roman met ingehouaei adem leest. We hebben rustig, een en kele maal wat verveeld geademd'. RfpL

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2