Vrede in Vietnam opnieuw getekend UW Franse sluizen weer open voor Nederlandse schippers Wegvervoer krijgt meer vergunningen voor West-Duitsland Zuidvruchten Rechtstreeks van importeur Westduits dorp belaagt vliegveld van de NAVO !n deze krant et Kwartet Weinreb dient weer verzoek tot gratie in foek uit acht plaatjes saam' Van vier plaatsen de naam Oorlog in Cambodja wordt niet beëindigd Engeland erkent de Griekse republiek krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers 'Nieuwe Leidse Coeraml Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING DONDERDAG 14 JUNI 1973 54ste jaargang no. 61 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven V mijn hert in teghenspoet!" "•Holle, 5-jr MORTAGNE (Frankrijk) 'We kunnen eindelijk weer va ren,1 verzuchtten de tientallen Nederlandse schippers gister middag, nadat bekend was ge maakt, dat hun Franse collega's de barricades vandaag om twaalf uur zullen opruimen. Voordat de ruim zeshonderd sche pen, die nu al weken lang aan de Frans-Belgische grens wachten, ge schut zijn in het sluisje van Mortag- ne, zullen zeker nog tien dagen ver streken zijn. De Nederlandse schip pers vrezen bovendien, dat zich zeer veel aanvaringen zullen voordoen op de overvolle rivier de Schelde. In een langdurige en chaotische ver gadering hebben de Nederlandse binnenvaartschippers gisteren beslo ten het door de staatssecretarissen Van Huiten en Meijer aangeboden voorschot van 5.000 te aanvaarden. De schippers verlangen wel, dat de ƒ5.000 renteloos aan alle schippers, die op het ogenblik aan de grens vastzitten, uitgekeerd zal worden. Later kan dan bekeken worden of en in hoeverre de 5.000 aan de Ne derlandse staat moet worden terug betaald. De schippers waren over het algemeen weinig te spreken over het optreden van de staatssecretaris- Over de nare gevolgen die de nieuwe strijdmethode de blokkade voor de Nederlandse schippers meebrengt, verschijnt morgen een reportage van onze verslaggever in Mortagne. sen in Mortagne. 'Wij hebben ons hele leven lang belastinggeld be taald, maar nu we in de puree zit ten, krijgen we niets of heel wei nig', zeiden vele schippers óns giste ren. Tijdens de vergadering kregen de vertegenwoordigers van de algemene en de christelijke bonden van onder nemers in de binnenvaart zeer scherpe kritiek te verwerken. De schippers verweten de bonden zich pas de laatste week voor de proble men der schippers in Mortagne te interesseren, maar nu wel met de eer van het bereikte resultaat, de ƒ5.000 te willen gaan strijken. De meeste van de tweehonderd Ne derlandse binnenvaartschepen, die in Mortagne wachten, liggen nu al meer dan zes weken in het kleine dorp aan de Schelde, waar de' voor zieningen uiterst gebrekkig zijn. Binnenkort kunnen ze echter weer gaan varen, omdat de Franse rege ring en de Franse binnenvaartschip pers gisteren een akkoord hebben gesloten. In Mortagne besloten de Franse schippers gisteren de blokka de vandaag op te heffen. De secretaris an de Bond van chris telijke ondernemers in de binnen vaart, de heer S. Veninga, vreesde echter, dat de Belgische schippers binnenkort weer naar het middel van de blokkade zullen grijpen, om dat de Belgische regering haar be loften, drie weken geleden na een staking gedaan, niet helemaal is na gekomen. Toch nog niet voldoende an onze Haagse redactie DEN HAAG West-Duitsland is bereid voor liet lopende jaar 35.000 ritmachtigingen extra af te geven aan Nederlandse trans- J porteurs, die met een tekort van 75.000 machtigingen kampen. (ADVERTENTIES) CHERNY-pianos WAARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-piano's WAARDE 5700 - Tijdens de conferentie van Europese verkeersministers in Den Haag heeft de Westduitse minister Lauritzen gis teren zijn Nederlandse ambtgenoot jWesterterp dit aanbod gedaan. Deze 'heeft het aanbod geaccepteerd, maar heeft zich het recht voorbehouden in september terug te komen op het aan tal vergunningen voor het lopende jaar. In het totaal heeft West-Duitsland nu 585.000 vergunningen verleend, ter wijl de Nederlandse transportorgani saties om 625.000 hadden gevraagd. Overeengekomen werd dat Nederland en West-Duitsland binnenkort onder handelingen beginnen over het aantal vergunningen voor het komende jaar. De 'transportwereld heeft voor dat jaar om 780.000 machtigingen ge vraagd. Vlak voor bekend werd dat minister Westerterp met zijn Westduitse colle ga tot een overeenkomst was geko- Zogezegd Een inbraakpolis is geen knip- kaart tegen periodieke plunde ring. Mr. C. D. Henny, directeur Nationale Nederlanden Droog Droog en vrij zonnig weer met een overwegend matige wind uit noordwest tot noordoost. Maxi mum temperaturen van 15 gra den aan zee tot 19 graden elders. MORGEN EN OVERMORGEN: Zomers weer en geleidelijk war mer. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.02 maan op: 21.04 onder: 03.40 men, had het Tweede-Kamerlid Scha kel (ARP) om een interpellatie ver zocht over de problemen bij het inter nationale wegtransport. Waarschijn- 1 lijk zal de heer Schakel zijn interpel- I latie volgende week houden. Hij wil weten wat de minister sinds de moei- I lijkheden begonnen, heeft gedaan. Oog ten aanzien van het beleid voor I het komende jaar zou hij graag meer I horen. Tevens zal de heer Schakel de I staatssecretaris van buitenlandse za- I ken vragen v.elke impulsen hij denkt te geven binnen de EEG-organen om de integratie van het wegvervoer, die duidelijk is achtergebleven, te bevor deren. De heer Schakel noemt de contingen- tering door West-Duitsland van de vergunningen een duidelijk met voe ten treden van het verdrag van Rome dat vrijheid van vervoer binnen de EEG inhield. Reden dat deze zaak bij de andere EEG-partners niet of nau welijks leeft vindt volgens hem oor zaak in het feit, dat eigenlijk alleen in Nederland sprake is. van het ver- Zie verder pag 5. eerste kolnm. DEN HAAG Drs. F. Weinreb heeft opnieuw een gratieverzoek ingediend in verband met zijn veroordeling we gens ontucht en mishandeling. Het verzoek is op 28 mei aan het ministe rie van justitie verzonden. Een eerste gratieverzoek werd in 1969 afgewezen. De zaak-Weinreb werd op 14 januari 1969 afgesloten met een arrest van de Hoge Raad. Op 2 juni kwam Weinreb opnieuw in het nieuws, nadat het Haarlems Dagblad een geheim inte rimrapport publiceerde dat onderzoe kers van het Rijksinstituut voor oor logsdocumentatie naar de zaak-Wein reb instellen. j Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan- 1 tie. Stemmen door geheel Nederland. Alleen bij J.v.URK h.v. ANNO 1898 Huur nü Uw orgel, mèt gratis les, bij vari Urk. Alle wereldmerken. Westersingel 42-44, ROTTERDAM, telefoon (010) - 36 35 00 Vrijdagavond geopend van 7 9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach, Bechner, Rich. Weber Gedroogde zuidvruchten en/of no ten, uw eigen kruiden- en provisie- voorraad, een hoop fantasie, erg veel inspiratie en een flinke scheut lef. Want dat kunt u allemaal ge bruiken in onze Zuidvruchten Receptenwedstrijd We hebben u een tijdlang op deze plaats vele, vele variaties op zuid vruchten voorgeschoteld. Na de vakanties zetten we deze serie voort. Misschien wel met uw re cept, want door al deze oorspron kelijke en ongewone ideeën hoopten we vooral uw eigen fan tasie aan 't werk te zetten. Van daar deze wedstrijd. Voorwaarden: 't moet uw eigen recept zijn, en zuidvruchten en/of noten bevatten. U moet 't vóór 1 september 1973 opsturen aanAntwoordnummer 3212, Amsterdam. Ze worden ge jureerd door Wina Bom, die deze rubriek verzorgt. Alle inzenders krijgen een leuke surprise. Geplaatste recepten worden be loond met boeken- of platen- bonnen ter waarde van 50.-. /y Iroogde /_j 'Verdeling' PARIJS (UPI, AP, Reuter, AFP) Amerika, Noord- en Zuid-Vietnam en het Bevrijdingsfront (Viet Cong) hebben gisteren in Parijs een nieuwe overeenkomst getekend die een betere naleving van het negentien weken geleden gesloten akkoord over Vietnam moet garanderen. Het akkoord bevat veertien punten, die onder meer bepalen dat Amerika alle verkenningsvluchten boven Noord-Vietnam moet staken. De Ame rikanen beloven ook binnen vijf da gen de opruiming van de mijnen in Noordvietnamese wateren te hervat ten en binnen een maand te voltooi en. Het nieuwe akkoord, dat 15 juni om middernacht ingaat, bepaalt ver der dat de partijen in Zuid-Vietnam zich zullen onthouden van acties op grote schaal buiten hun grondgebied en van acties die gevechten tussen le gers tot gevolg zouden hebben. Het opperbevel van Zuid-Vietnam en dat van de Viet Cong moeten morgen om 1 uur 's middags gelijke dagorders verstrekken aan hun strijdkrachten waarin moet staan, dat zij zich strikt moeten houden aan het bestand dat de volgende dag om vijf uur ingaat. Het nieuwe akkoord is nogal vaag ten aanzien van de politieke toekomst van Zuid-Vietnam. Het bepaalt geen da tum voor algemene verkiezingen waartoe in het verdrag van 27 januari wordt opgeroepen. Het nieuwe ak koord verklaart: 'Het Zuidvietnamese volk bepaalt zelf de politieke toe komst van Zuid-Vietnam door middel van echt vrije en democratische ver kiezingen onder internationaal toe zicht. De nationale raad van verzoe ning en eenheid wordt zo spoedig mo gelijk gevormd'. Het gisteren gesloten verdrag doet een beroep op de twee Zuidvietname se partijen, hun uiterste best te doen binnen 45 dagen tot een akkoord te komen waarin de politieke toekomst van het land wordt uitgestippeld. De regering in Saigon heeft gedaan ge kregen dat niet meer gesproken wordt over grondgebied in haar handen of in die van de Viet Cong. Er staat nu 'gebieden in handen van tegenstrijdi ge legers', De bezwaren van Saigon te gen het woord grondgebied hebben geleid tot enkele dagen uitstel van het gisteren gesloten akkoord. De nieuwe overeenkomst komt overi gens in ruime mate tegemoet aan de stelling van het bevrijdingsfront en Noord-Vietnam dat Zuid-Vietnam in feite is opgedeeld tussen de twee riva liserende regeringen. Het akkoord bepaalt ook dat de be sprekingen over economische hulp van Amerika aan Noord-Vietnam zul len worden hervat. Dat zal op 17 juni gebeuren. Bombardementen Over Laos en Cambodja wordt slechts opgemerkt dat de partijen de bepalin gen in het oude akkoord gewetensvol moeten naleven. Op een persconferen tie zei de Amerikaanse onderhande laar Kissinger gisteren dat het nieuwe akkoord Amerika niet verplicht de bombardementen op Cambodja te sha ken. Wij hopen langs diplomatieke weg tot een wapenstilstand in Cam bodja en Laos te komen, aldus Kissin ger. Het nieuwe akkoord verbiedt ook de invoer van nieuwe wapens on mu nitie, maar materieel en voorraden mogen 'periodiek vervangen' worden via grensposten waarop de internatio nale controleposten toezicht moeten uitoevenen. LONDEN, ROME (Reuter, AP, UPI) De Britse regering heeft officieel verklaard dat zij de verandering van de status van Griekenland van een monarchie in een republiek erkent. Maatstaven zijn voor Engeland, dat 'dc regering van het andere land een redelijke kans heeft de macht over het volk en een groot gedeelte van het gebied te behouden.' RITA BUENOS AIRES (AFP)' Leden van het 'Revolutionaire volksleger' in Argentinië en gewapende peronisten hebben voertuigen met melk, suiker en sigaretten overvallen. De 'buit' werd verdeeld onder de mensen in de armenwijken. Buitgemaakt werd voor o.m. 7.000 dollar aan suiker en 63.000 dollar aan sigaretten. 'Rita, zulke grote vissen zitten hier zeker niet.' Zoek de vier plaatsnamen en bewaar ze tot zaterdag Daar \veb \e de zomv\ de ramen Hang er dan Balastore voor Me goedkope vonBatemundt Nixons toponderhandelaar Henry Kissinger staat lachend op nadat hij het nieuwe akkoord over Viet nam heelt getekend. Op de voorgrond zwaait de Noord Vietnamees Le Doec Tho vrolijk naar de toe schouwers. Burgemeester seeft sch olieren vrij NORDHORN (ANP) De bezetting van het militaire vliegveld Nordhorn- Range bij Klausheide ddurt nog steeds voort. Enkele duizenden de monstranten, onder wie veel scholie ren cn studenten, bevinden zich op het oefenterrein. Ongeveer 1000 man schappen van de oproerpolitie houden toezicht. Vier scholen hebben gisteren van de burgemeester van Nordhorn vrijaf ge kregen om de bezetting te versterken. Via een noodbrug over het Ems-Vecht kanaal is het oefenterrein te bereiken. De andere toegangen worden door de politie cn militairen bewaakt. Een prikkeldraadversperring belet ieder een het terrein te betreden. Maandagavond om 11.00 uur is men begonnen het oefenterrein te bezet ten. Om de twee uur worden de de monstranten afgelost. Af en toe doen zich incidenten voor. Zo heeft de politie in de nacht van dinsdag op woensdag tot twee maal toe geprobeerd de noodbrug van d£* betogers te vernielen. Er liggen ech ter al twee nieuwe bruggen klaar voor het geval deze brug onbruikbaar wordt gemaakt. Ook de wagens voor de verzorging van de demonstranten 'worden niet doorgelaten zodat velen van hen al ruim 36 uur geen eten hebben gehad. Op het ogenblik worden de betogers verzorgd door de bevolking van Klausheide en wel via een smal land weggetje door het bos. Gemeente raadsleden van Nordhorn hebben be sloten 5.000 mark uit te trekken voor de verzorging van de bezetters. De toestand op het vliegveld heeft zi h inmiddels toegespitst. De demon stranten zijn niet van plan de bezet ting op te geven, alvorens zij zeker weten dat het oefenterrein voorgoed gaat verdwijnen. Het lawaai wordt steeds erger en het komt de laatste tijd voor dat scherven van bommen op korte afstand van woningen te rechtkomen. Dat neemt de bevolking van Klausheide niet langer. Er gaan geruchten dat de betogers de verkeer storen in brand zullen steken als de politie opdracht krijgt het terrein le ontruimen. Binnenland Kritischer in NAVO-raad 5 Randstad klaagt nood 6 Het gratierecht 7 Buitenland Duitse scheiding blijft Israël wil gebied ruilen voor vrede 11 11 Kerk "Gelovigen hergroeperen' Over Van Ruler Boekcnctalagc Men schrijf! ons Puzzel Radio en tv Recept Strips, feuilleton Weekbladen Dichtbij cn verder Famllfeberlchien noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van hef plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, korf en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: G maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste G mapjes postpapier met enveloppen D pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1