Koffieprijs blijft op huidige, hoge peil OPEC-topman: 'tijd concessies voorbij' Lubbers wil vrije invoer van olieprodukten uit O.-Europa Explosie in Muiden trilt na in cijfers van KNSF U(Lw/ 174 liter i J A N»*' .SïïSe ecordtekort in ritse handel Ruimte geldmarkt verandert deze week maar weinig weekstaat ned.benk Rentestijging waarschijnlijk zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf erlies Zestienhoven ƒ5 miljoen fiouthandel Key oor bijna helft in [witserse handen VNO niet achter model-koopcontract Consumentenbond Hogere vrachtprijzen op Verre Oosten Bijenkorf bouwt superstore bij Leiderdorp Ned. Bank verkocht weer Duitse marken WALL STREET FLAUW Ned. fondsen in New York [OUW/KWARTET DONDERDAG 14 JUNI 1973 FINANCIËN/ECONOMIE T15/DL17 Directeur Verenigde Levensmiddelenfabrieken: Van een onzer verslaggevers JOLSWARD De prijs van kof je zal zich voorlopig op het hui- lige, hoge, niveau handhaven. )it is de mening van de heer J M. Slob, directeur van de Ver enigde Levensmiddelen Fabrie ken (onderdeel van de Niemeyer- jroep), die daarmede berichten iver vermoedelijk hogere koffie- irijzen ontkracht. Jet vermoeden, dat de toch al dure loffie nog verder in prijs zou toene- nen. stak de kop op toen het in de cember van verleden jaar ernaar ging uitzien, dat de in de Koffie Overeen komst deelnemende producenten consumentenleden het niet eens iden worden over de voorwaarden Van een onzer verslaggevers BOLSWARD Het dagelijkse 'natje' blijkt elk jaar uit te groeien tot een 'vochtplas' van ruim 500 liter per hoofd van de bevolking. In 1971 werd precies 513,74 liter gedronken en aange zien de dorst er in de loop der jaren niet minder op is gewor den, zal die hoeveelheid vorig jaar nog verder zijn toegeno- men. Overigens, in de totale portie is water niet opgenomen, wat uiteraard nog een slok op een borrel scheelt De belang rijkste plaats in de jaarlijkse 'plas' neemt koffie in: in 1971 was dat 174 liter. Na koffie is melk de meest ge liefde drank in ons land. De Nederlander dronk t'r in 1971 ongeveer 149 liter van. Op de derde plaats volgt bier met 62,4 liter in genoemd jaar. Frisdran ken en thee ontliepen elkaar toen niet. Op 60 liter deelden zij de vierde plaats. Deze cijfers werden ons ver strekt door de heer J. M. Slob, directeur van de Verenigde Le vensmiddelen Fabrieken, een tak van het Niemeyer-concern. Vaststellend, dat zijn landgeno ten in 1972 elk 8.2 kg koffie hebben verbruikt en dat elke kilo goed is voor zo'n 150 kop jes, dan l'dert vermenigvuldi ging, aldus de heer Slob, dat de Nederlander toen gemiddeld 1.230 kopjes koffie heeft ge- 'onken, oploskoffie meegere kend. Binnen de EEG wordt ederland qua koffieverbruik alleen overtroffen door de Bel gen. Buiten de EEG, maar bin nen Europa blijken de Zweden de grootste koffie-drinkers. Zij verbruikten in 1972 11,2 kg, of I 1.680 kopjes per hoofd. Ïirï. bestuur later nog met het '«tel zal komen, kon directeur J. nog niet mededelen. Na afloop de vergadering deelde hij dcsge- Sd mee dat eerst een gesprek ge- zal worden met de Zwitserse "«aandeelhouder, van wie niet be- 's wat hij van plan is met het )te pakket Key-aandelen. Het laden van koffie in de haven van Abidjan, Ivoorkust, de derde koffieproducent ter wereld. voor verlenging van het akkoord, dat 9 jaar lang de wereldhandel in koffie beheerste. Produktie- en consumptielanden ver schillen van mening over de hoeveel heid koffie, die op de wereldmarkt mag (moet) worden gebracht en wel ke minimum- en maximumprijzen daarvoor mogen (moeten) worden be rekend. Dit betekent, dat tot eind sep tember dit jaar (en het ziet er niet naar uit dat men dan tot overeen stemming zal komen) de prijzen weer 'vrij' zijn en onbeperkte hoeveelheden op de markt kunnen worden gebracht. Zeer gunstig INDEN De Britse handelsbalans «ft in mei het grootste tekort te tn "gegeven van de laatste drie jaar. ■t beliep nl. £209 miljoen, tegen miljoen in april. De export ver inderde in de afgelopen maand van 952 miljoen tot 910 miljoen, ter- jl de import steeg van 1001 mil- en tot 1.119 miljoen, ei was de tiende achtereenvolgende land dat de handelsbalans een te- rt vertoonde. In augustus 1970 be- ikte het nadelig saldo met 231 Jjoen het hoogste peil sedert het ide van de oorlog. De uitgangspositie van de koffiepro- duceren-de landen was, toen de overeen komst niet werd verlengd, zeer gun stig. Omdat de oogsten in Brazilië, de grootste koffieproducent ter wereld, door vorst erg klein waren uitgeval len en de producentenlanden al gerui me tijd het aanbod op de wereld markt kunstmatig laag hadden gehou den, waardoor de prijs van een pakje van 250 gram plotseling met 4 tot 10 cent steeg, verwachtte men algemeen, dat de koffielanden de prijzen verder zouden opdrijven, nu ze het heft in eigen hand namen. Deze verwachting is niet uitgekomen. Dit zal waarschijnlijk ook in de na bije toekomst niet gebeuren, aldus de heer Slob. Hij verduidelijkte dit door te wijzen op de grote voorraden, die een aantal koffielanden er nog op na houden, terwijl andere geen noemens waardige voorraden meer hebben. Het is daarom in het geheel niet denk beeldig, .dat sommige produktielanden een deel van deze voorraden, buiten onderlinge afspraken om, toch in con sumptielanden proberen te slijten. Twee reden kunnen hen daartoe no pen. Dure aangelegenheid In de eerste plaats is het aanhouden van grote voorraden een dure aangele genheid voor de koffielanden, waarbij nog komt dat de meeste Afrikaanse koffieproducenten niet eens beschik ken over voldoende opslagruimte. In de tweede plaats is de economie van de meeste produktielanden geheel ge richt op de export van koffie. Dit ar tikel is voor hen de enige bron voor het vergaren van deviezen, waarmee de invoer weer moet worden betaald. Op lange termijn (3 jaar) bestaat dan ook nog de mogelijkheid, dat de aan houdend hoge prijs van koffie het aanplanten van meer koffiestruiken aantrekkelijk maakt. Dit extra-aanbod zal dan een neerwaartse druk op de koffieprijs tot gevolg hebben. Al met al, kan men met evenveel recht de stelling verdedigen dat in de toekomst de prijs van koffie zal gaan dalen, aldus de heer Slob, die echter te voorzichtig blijkt om zich aan al te opzichtige prognoses te wagen en het voorlopig houdt op een handhaving van de huidige prijs. AMSTERDAM Geldmarktikringen verwachten voorlopig weinig verande ring in de huidige geldmarktsituatie. Vandaag komt ruim 300 min. in de markt door de aflossing van 108 min dollar aan Amerikaans schatkistpapier dat eerder door dV centrale bank bij de banken was geplaatst, Vrijdag doet het rijk zijn gebruikelijke maandelijk se betalingen aan de gemeenten van ca. 500 min. Hiertegenover staat, dat donderdag de ea. 120 min aan door de Nedcriandsrhr Bank op dins dag verkochte Duitse marken door de banken moet worden afgerekend. Volgens marktkringen heeft de Neder- landsche Bank kennelijk met deze ontwikkelingen rekening gehouden want het kasreservepcrcentage werd voor de periode van 14 tot en met 20 juni met twee punten verhoogd tot zes. Dit percentage komt voor de ban ken overeen met een bedrag van ca. 1.670 min en voor de. postcheque en girodienst met een bedrag van ca. 390 min. Woensdag werd het tarief voor dag geld verhoogd van 3.75 tot 4.25 pet omdat sommige banken nog wat moes ten 'sparen' voor het kasreservepercen- t?.ge. In de afgelopen week daalde het saldo van de schatkist door uitkerin gen met 226 min. doch verbeterde het saldo van de banken met 186 min. in duizenden guldens ACTIVA 4-6-197312-0-1973 Verschil Goud 6.842.055 6 842.055 Bljz. trekkingsr IMF 2.199.1622.199.162 Reservepos. IMF 1.761.221 1.754.175 Vord. bultenl. «cl.l 6.260.488 6.305.900 Bulten), bel. mid Vord. bultenl. gids Dlscontoportef 210 149 198.149 Gekucht papier 719 "19 Voorsch rek cri. 25.102 12.022 Voorschot Staal -» Ned munten 15 541 14.041 Bel kap. en res 424 070 424.036 Gcb. en Invent 195.071 195.071 Div rekeningen 293.560 230.317 - Totaal 18 227.4858.174.007 PASSIVA Bankbiljetten onv. onv. 7.046 45.412 onv. 14.000 onv. 13.080 onv. 1.500 14 DEN HAAG De rente in ons land zal de komende maanden stijgen. Dit is de mening van dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de Amrobank. 'Ik venvacht eer der een opwaartse dan een neerwaart se ontwikkeling', aldus dr. Van den Brink in de jaarvergadering van het Ennia verzekeringsconcern. Hij baseerde zijn verwachtingen op het terugvloeien van liquiditeiten (in verband met de valuta-onrust naar ons land gestroomd) en de 'spectacu laire ontwikkeling' van de rente in de ons omringende landen. De rente is vooral in Duitsland zeer sterk geste gen. Dr. Van den Brink zei, dat het geen binnenlandse factoren zijn die de ren te-ontwikkeling bepalen. Het investe ringsklimaat in ons land is op het ogenblik ongunstiger dan in andere EEG-landen. Met name is er een be langrijk conjunctureel verschil met Duitsland. 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere ingez Bult. circul. bkn. And niet inga*. 's-KIJks sch. bljz IMF-rekg. Krediet IMF Utl goldsimrien regenw. IMF-trckk. Kapitaal Div rekeningen Totaitl Goud nu deviezen Muntbiljetten Dekklngspcrc 20.000 404.136 403 9)1) 227 4S3 203.615 TERDAM De Rotterdamse Nithaven Zestienhoven heeft het af- llopen jaar afgesloten met een nade- |aldo van 5 min. In 1971 leed de Jchthaven een verlies van 4 min. it passagiersvervoer daalde met 17.5 Joeent van 513.823 in 1971 tot |4.0J2 vorig jaar. Het vrachtvervoer |ep terug van 9.144 tot 8.905 ton. —TERDAM Bijna de helft van kapitaal van Houthandel voorheen Key is iri handen gekomen van tissippi Trade and Investment Cor- ihon uit Zwitserland. Dit is geble- b'J de deponering van de aande- noodzakelijk voor het bijwonen de jaarvergadering. Gevolg van de bezigheid van deze onverwachte ^aandeelhouder was onder meer, net bestuur een agendapunt be- in te trekken. |t bestuur van Key wilde namelijk aan aandeelhouders toekomende f.1 v«n voorkeur bij de uitgifte van 'Pelen laten vervallen, voor zover .8aat een uigifte van gewone oelen tot een nominaal bedrag van min. Het geplaatste gewone ka- van Key is bijna 1,3 min en geplaatste kapitaal van 6 pet cu- atief preferente aandelen is ruim M> min. Kemo AMSTERDAM 'Wij hebben regel matig contacten met verscheidene (o.m. buitenlandse) gegadigden over een of andere vorm van samenwer king. Het bestuur staat hier positief tegenover, mits deze eventuele samen werking in het belang van de onder neming is. Op dit moment zijn echter geen serieuze onderhandelingen aan de gang', aldus prof. mr. P. A. Blais- se. president-commissaris van Kemo (HUnkemüller Lexis) op de jaarverga dering. De heer Blaisse waarschuwde evenwel voor ongerechtvaardigd optimisme met betrekking tot de gang van za ken. Over de eerste drie maanden van het lopend boekjaar (to en met april) zijn de resultaten 'teleurstel lend geweest'. Hotel de l'Europe AMSTERDAM De uitbreiding in Amsterdam van het hotelbestand in de luxe en eerste klasse en het feit dat de toeristenmarkt hierop nog niet voldoende heeft gereageerd, hebben vooral in het tweede en derde kwar taal van 1972 een remmende werking gehad op het omzetverloop en dien tengevolge op het bruto resultaat van de Maatschappij Hotel de l'Europe. Het bruto resultaat bedroeg 3.7 min. tegen 3.5 min. in 1971. De sterke stijging van de algemene kosten van 3 min. naar 3.2 min. kon niet ge heel worden opgevangen, zo blijkt uit het jaarverslag. Het bedrijfsresultaa: daalde hierdoor van 446.887 naar ƒ426.792. De winst na belastingen be liep 272.625 (ƒ338.822) en het winst- saldo onveranderd 80.000. Reeds werd voorgesteld onveranderd 8 pet. dividend uit te keren. Ondanks de beperkingen, voortvloei ende uit de prijsmaatregelen, tie kwetsbare en sterk concurrerende markt, alsmede de devaluatie van de dollar, meent de directie optimistisch te kunnen zijn over het herstel van het bedrijfsresultaat. De omzetontwik keling in 1973 bevestigt deze ver wachting. Delta Baksteen MAASTRICHT In 1972 heeft Delta Baksteen Unie een winst na belastin gen behaald van ƒ690.000 tegen ƒ759.000 in 1971. Voorgesteld wordt een dividend van 7 over een kapi taal van 3.43 min. Het in oktober 1972 geplaatste kapitaal van ƒ0.57 min. deelt niet in het dividend. Over 1971 was het dividend ƒ10 over een kapitaal van 2.97 min. Het dividend over 1972 is reeds als interim divi dend uitgekeerd. Eind 1972 was het eigen vermogen van de onderneming ruim ƒ10 min. zo blijkt uit het he- richt aan aandeelhouders bij gelegen heid van het bod dat de Verenigde NBM-bedrijven heeft uitgebracht op Dolt Baksteen Unie. Zoals reeds gemeld biedt NBM ƒ237 per aandeel van 100 nominaal, zodat dc overnemingsprijs bij een kapitaal van ƒ4.0 min. uitkomt op 9.48 min. In 1972 daalde de winst per aandeel van ƒ25.56 tot 20.93. Dc omzet steeg daarentegen van ƒ12.6 min. tot ƒ15.7 nln. Voor 1973 is delta Baksteen 'ge matigd optimistisch' over de te beha len omzet en het te verwachten resul taat. De resultaten over het eerste kwartaal beantwoorden aan de voor 1973 gemaakte prognose, aldus het be richt. Delta Lloyd AMSTERDAM Delta Lloyd ver wacht voor 1973 voor het gehele con cern een omzetstijging van ongeveer 10 pet. Op grond van de nu bekende gegevens moet worden aangenomen dat als gevolg van de diverse loonron- den, de loonkosten in 1973 met meer dan 10 pet. zullen stijgen. Vermoede lijk zal daardoor in 1973 de kostenstij ging de omzetstijging overtreffen. De incidentele oorzaken, die het le- vonresultaat 1972 in ongunstige zin hebben beïnvloed, zullen zich in 1973 niet meer voordoen. ïn totaal mag voor levensverzekering ongeveer'een gelijk bedrijfsresultaat verwacht wor den als in 1972. Bij schadeverzekering beïnvloedt de stormramp van apnl 1973 het resul taat 1973 in ongunstige zin met een bedrag van 2.5 A 3 min. Daar staat tegenover dat door doorwerking van de premieverhoging autoverzekering in die sector een het technisch resul taat valt te verwachten. In totaal wordt op dit moment bij schadeverze kering 'n ongeveer gelijkblijvend be drijfsresultaat verwacht. Dp valutacrisis van februari 1973 heeft in eerste instantie een vermo- gensverlies van 6 min. veroorzaakt. E e a. voornamelijk door waardeda ling van buitenlandse aandelen en deelnemingen. Schuttersveld ENSCHEDE De omzetten van Kon. Textielfabrieken Gebr. Van Heen (Schuttersveld) over de eerste drie perioden van 1973 (1 januari tot en met de eerste helft van april) hebben een daling te zien gegeven van ruim 14 pet. ten opzichte van die van de vergelijkbare periode van 1972. Oor zaak hiervan moet volgens de directie in het jaarverslag worden gezocht in de werkstakingen die het bedrijf in deze periode hebben getroffen. Ook de omzetten in de eerstkomende maanden zullen hierdoor worden beïnvloed. Ook de vraag op sommige deelmarkten loopt terug. De orderpor tefeuille is thans dan ook minder goed gevuld dan een jaar geleden. De directie waagt zich op het ogenblik nog niet aan een uitspraak over het te verwachten resultaat in 1973. De geconsolideerde omzet gaf in 1972 eqn lichte daling te zien van ƒ81.5 min. tot ƒ80.5 min. Het saldo van de exploitatierekening steeg van ƒ7.4 min. tot 7.8 min. Do nettowinst kwam uit op ƒ1.6 min. tegen vorig jaar 2.6 min. maar toen werd het re sultaat gunstig beïnvloed door een koerswinst op effecten van 1 min. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 8 tot 7 pet. Delta Lloyd AMSTERDAM Delta Lloyd ver wacht voor 1973 voor het gehele con cern een omzetstijging van ongeveer 10 pet. Op grond van de nu bekende gegevens moet worden aangenomen dat als gevolg van de diverse loonron- den. dc loonkosten in 1973 met meer ch"i 10 net. -uilen stil pen. Vermoede lijk zal daardoor in 1973 de kostenstij ging de omzetstijging overtreffen. De incidentele oorzaken, die het ie- venresultaat 1972 in ongunstige zin hebben beïnvloed, zullen 'zich in 1973 niet meer voordoen. In totaal mag voor levensverzekering ongeveer een gelijk bedrijfsresultaat verwacht wor den als in 1972 Bij schadeverzekering beïnvloedt de stormramp van april 1973 het resul taat 1973 in ongunstige zin met een bedrag van 2.5 iï 3 min. Daar staat tegenover dat door doorwerking van de premieverhoging autoverzeke ring in die sector een verdere verbe tering van het technisch resultaat valt te verwachten. In totaal wordt op dit moment bij schadeverzekering 'n on geveer gelijkblijvend bedrijfsresultaat verwacht. De valutacrisis van februari 1973 heeft in eerste instantie een vermo- gensverltes van 6 min veroorzaakt. E.e.a voornamelijk door waardedn'-ng van buitenlandse aandelen en deelne mingen. DEN HAAG Minister Lubbers van economische zaken wil de mogelijk heid openstellen meer olie te importe ren uit dc Oost-Europcse landen. In Beneluxvcrband is de invoer uit Oost- Europa op het ogenblik beperkt tot een maximum van 800.000 ton per jaar, waartan ongeveer 200.000 ton in Nederland terecht komt. Met België zal worden overlegd of de beperkende be palingen buiten werking kunnen wor den gesteld. Minister Lubbers wil de beperkingen opheffen met het oog op de schaarste aan bepaalde olieprodukten, zoals ben zine en gasolie, waarmee dc Neder landse oliehandel te kampen heeft. Of dit nu ook tot een geweldige stroom olie uit Rusland en Roemenië, de olielevcranciers van het oostblok. zal leiden, moot worden betwijfeld, al dus een woordvoerder van het minis terie van economische zaken. Alles zal afhangen van wat de Oosteuropese landen aan te bicden hebben. Het zal wel een 'marginale' invoervergroting worden, meende de woordvoerder. Niettemin is het wel mogelijk, dat biiilcnwcrkingstelliug van het invoer contingent de positie van de oliehan del zal verlichten. Niet alle oliepro dukten zijn schaars. Met stookolie hoeft men geen problemen aldus dc woordvoerder van het ministerie. 11 663.04(11.642.845 20.201 1.239.845 1.013.413 226.432 1 008.2741.194.674 186.400 369.013 297.264 - 71.749 780.452 810.075 F 29 623 47 002 43.601 4001 1 400.000 1.400.000 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het verbond van Ne derlandse ondernemingen (VNO) vindt het model-koopcontract dat de Consumentenbond heeft samengesteld eenzijdig en ongenuanceerd. De voor zitter van het VNO, drs. J. Bartels heeft dit na afloop van de bestuurs- ergaderhrg van het VNO meegedeeld. De Consumentenbond heeft om de rechtspositie van de consument te versterken enige weken geleden een koopcontract samengesteld waarvan iedere koper zich zou moeten bedie nen. Volgens het VNO is dit echter eeti onmogelijke zaak. De bedrijfstak ken zouden zoveel van elkaar verschil len dat een uniforme regeling eenvou dig niet mogelijk is. Het VNO kreeg in de afgelopen we ken klachten over het modelcontract van de BOVAG. installatiebedrijven in dc metaal en de fotodetailhandcl. bedrijven die meestal zelf al lever ingsvoorwaarden hebben opgesteld, waar dc consument meestal zonder dat hij het weet aan gebonden is. Overigens vindt het VNO het wel te recht dat de Consumentenbond tracht de positie van de consument te verste vigen. Hierover zou dan eerst echter gepraat moeten worden met de ver schillende bedrijfstakken. 1 ollcdiitoezicht op olieprochiklie WENEN Het is van essentieel belang voor de olieproducerende landen 'volledig toezicht' te verwerven op de olieproduktie op hun grondgebied. Dit heeft de secretaris-generaal van de OPEC (Organi satie van Olieproduktielanden), de Algerijn Abderrachman Khene. verklaard. De OPEC-landen zouden deze controle moeten bereiken om olieverspilling te voorkomen en om hogere inkomsten te verkrijgen. Khene is echter ervan overtuigd dat de OPEC-landen nog lang met de internationale oliemaat schappijen zullen werken. 'Het is niet zo belangrijk of de produktielanden nu voor 20.5 procent of voor 100 pro cent zeggenschap hebben over de acti viteiten van oliemaatschappijen', zo zei hij. 'Van essentieel belang is dat wij vol ledig toezicht hebben op de produktie van olie in onze landen.' Khene waar schuwde de oliemaatschappijen, dat de periode van olieconcessies voorbij is. In de toekomst zullen internationa le maatschappijen in staat worden ge steld tot samenwerking in de vorm van 'joint ventures.' De secretaris-generaal van de OPEC 20.000 onv. onv. onv. 431.652 27.742 13 689 53.478 57.5— 12.099 ROTTERDAM Als gevolg van de voortdurende stijging van de exploita tiekosten hebben de 24 leden van de Far Eastern Freight Conference in Londen besloten de vrachtprijzen met 12 pet. te verhogen. Dit zal geschie den in twee fasen: 8 pet. met ingang van 1 september a.s. en 4 pet. met in gang van 1 maart 1974. Voor bepaalde goederen zullen de prijzen speciaal worden aangepast. De scheepvaartmaatschappijen kwa men tevens overeen, dat vóór 31 au gustus 1974* geen verdere prijsverho ging zal worden doorgevoerd, tenzij de exploitatiekosten met meer dan 10 pet. zullen stijgen. De hoeveelheid vracht, die tussen Europa en het Ver re Oosten door de leden van dc Far Eastern Freight Conference uit 15 lan den wordt verscheept, is meer dan 12 miljoen ton per jaar MUIDEN De gang van zaken bij Kon. Ned. Springstoffenfabrieken heeft in het laatste deel van 1972 geheel in het teken gestaan van de explosie op 8 december bij Muiden Chemie. Door deze gebeurtenis werden zo staat in het jaarverslag alle prog noses en verwachtingen over dc ont wikkeling van deze dochter van de KNSF en Dynamit Nobel grondig de bodem ingeslagen. Mede door het tref fen van allerlei voorzieningen voor de toekomst en door de langdurige stil stand, leed Muiden Chemie een ver lies van 1,5 miljoen. Het bruto resultaat van KNSF daalde vorig jaar van ƒ5,8 tot ƒ4,2 miljoen op een omzet van 7,5 (9.1) miljoen. De nettowinst kwam op ƒ141,275 (237.288). Voorgesteld wordt het divi dend te verlagen van 10 naar 6 pet. De verwachting lijkt gewettigd aldus de directie, dat dit uitkeringspercenta ge de eerstkomende jaren ook zonder een positieve bijdrage van Muiden Chemie aan het resultaat van de KNSF gehandhaafd zal kunnen wor den. Muiden Chemie heeft in de loop van februari 1973 de produktie van be paalde niet-poreuze kruitsoorten (het recente ongeluk betrof een explosie van (poreus kruit) weer hervat en heeft gezien de samensteling van het orderpakket voorhands zeker bestaan- recht. Deze samenstelling is van es sentieel belang omdat voor verschil lende kruittypen nadere veiligheids voorzieningen worden uitgewerkt, die mogelijk zullen resulteren in produk- tiebeperkingen of -belemmeringen. zei, dat het te verwachten beleid van olierantsoenering naar zijn oordeel redelijk en gerechtvaardigd tot prijsstijgingen zal leiden. 'De olie bronnen van de produktielanden mo gen niet overlopen om in de eerste plaats te voorzien in de vraag van 'verbruikers' aldus Khene. 'De oliecon cerns hebben de prijs van ruwe olie de afgelopen tien jaar op kunstmatige wijze laag gehouden.' Tevens wees Khene erop, dat niet ie dere poging van de produktielanden om een onafhankelijke positie te be reiken kan worden beschouwd als af persing. 'De verbruikende landen die nen te beseffen dat ruwe olie voor het merendeel der OPEC-lidstaten het enige middel van bestaan is, terwijl de verbruikende landen over vele middelen beschikken.' In Parijs zijn deskundigen uit 24 niet- communistische landen achter geslo ten deuren met de EEG-Commissie bijeengekomen om de huidige oliesi- tuatic te bezien. Er zal worden ge sproken over de invoering van een systeem dat een verdeling van de ru we olie tussen deze landen in tijden van tekorten moet waarborgen. De deskundigen, die gezamenlijk het oliecomité van de OESO vormen heb ben aldus welingelichte kringen, na drukkelijk verklaard dat de invoering van een dergelijk systeem niet moet worden gezien als het vormen van een front van de voornaamste oliever- bruikende landen tegen de producen ten in het Midden-Oosten. Recente cij fers van de OESO hebben aangetoond, dat de vraag naar olie in de leden-lan den zal stijgen tot 2.8 miljard ton in 1980. In 1970 bedroeg de vraag nog 1.6 miljard ton. AMSTERDAM In hol telefonisch avondver. koor kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand i tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van overdag). Akin 73.80 (73.30): Hoogovens (75.30): Kon. Olie 119.80-120.30 (119.80); Philips 53.20- 53.30 (53.20); Unilever 147.00-147.50 (147.60); KLM 110.00-111.00gl (109.00). LEIDERDORP Het Bijenkorfcon cern begint eind van dit jaar met de bouw van een zelfbedieningswaren huis in een nieuw, gesloten winkel centrum in Leiderdorp. Naast het wa renhuis met een vloeroppervlakte van 14.000 vierkante meter krijgt het cen trum een postkantoor, veertig winkels en 200 etagewoningen met parkeer ruimte voor 1500 auto's. Het winkel centrum zal in het voorjaar van 1975 Haar zijn. aldus ir. J. C. Snijder, di recteur van dc Koninklijke Bijenkorf Beheer. -Bij de vestiging in Leider dorp is Kon. Bijenkorf Beheer kenne lijk van dezelfde principes uitgegaan als bij de superstore in Muiden. waar voor de gemeenteraad kortgeleden na maandenlange strijd toestemming gaf. Kenmerk is de vestiging aan de rand van een grote stad en de grote na druk op zelfbediening. Muiden en Lei derdorp zijn zover bekend tot nog toe de enige superstores waarvan dc vesti ging helemaal rond is. Plannen heeft KBB ook in 0.111. Capelle aan den IJs- scl. Een werkmaatschappij van Bijenkorf. Mavo b.v. heeft over de huur van het warenhuis al overeenstemming be reikt met de projektontwikkelings- en exploitatiemaatschappij Matser in Hil versum. Het nieuwe winkelcentrum 'Onder een dak' in Leiderdorp komt bij de wijk 'De Engelendaal. Dc kos ten ervan worden geraamd op 40 mil joen gulden. AMSTERDAM Volgens ramingen van valutahandelaren heeft de Neder- landsche Bank ook woensdag weer Duitse marken moeten verkopen om de gulden te steunen. Verkocht wer den 24,5 min. Duitse marken (tegen waarde ongeveer j 26 min.). Dinsdag werd voor 120 min. aan marken verkocht. De dollar sloot in Amsterdam wat ho ger dan dinsdag. Na een opening van 2,76752,7725 werd een slotnote- ring opgegeven van 2.7825 2.7845. wat ongeveer 1,5 ct hoger is dan het vorige slot. De omzetten ble ven op een. gemiddeld niveau. ROTTERDAM De fabriek van che mische produkten Vondelingenplaat in Rotterdam waarin de Ameri kaanse onderneming Pennwalt uit Philadelphia al ongeveer tien jaar een 56 procent meerderheidsbelang bezat is een volledige 100 procent doch teronderneming van Pennwalt gewor den. Vondelingenplaat heeft ruim 550 me dewerkers, een omzet van circa 60 miljoen gulden en maakt produkten voor andere chemische industrieën, alsmede eindprodukten voor directe toepassing. Als gevolg van het verkrij gen van het 100 procent belang in Vondelingenplaat wordt het nu moeg- lijk voor Pennwalt haar chemische be langen in Europa aanmerkelijk uit te breiden, zo hoopt Pennwalt. DOW JONES INDEX Indutl. Sparen Kill. Obi. Muds 11 juni 915.11 161.56 107.59 74.22 562.1 12 juni 927.000 165.85 107.75 74.25 563.1 13 juni 915.49 167.75 107.55 74.26 566.8 Aand. Obl. Tol. H. L. 11 juni 9.940 14.310 1.755 657 732 12 juni 13.840 17.210 1.755 974 445 13 juni 15.700 1.749 786 620 Koersen in Montreal Buvis Dom Tar 0»r Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada 11/6 2.20 20% 12/6 2.15 20% NEW YOItK 12 6 13'6 Ford Motor Friiehauf 58% 27% 57% 27% ACF Industrie 45% 46 Alreo 12% 12% Gen Electric 61 60 Allied Chernlc.il 34% 34% Gen Foods 26% 26% 61% 61% Gen Motors 68% 6. Ai.iei icon Hi .Mla 40% 40% Gen I'iiEil t'lil 19% 19% American Pan 34 34% Gen Tel It Tel 29% 29% 25% 20% 128% 126% Am Elecli' P..wCr 27% 2(1% Glleile 57 36% .4 lil Mel:il Climax 30 30% Gimhel Brothers 22% 22% 7% Goods ear 1 and U 24% 24% Am Smelt Kei 19 19% Gulf oil 23% 23 Am lel Tel 51% 51% Ampe\ 5 5 19% 22", 85% Illinois Centr 18-% 18% Anaconda 23% Insllco 10% 10", Atlanl Richfield Int Btisin Mach Intern Harvester Int Nick of Can 329% 28% 29 329' j 28 28% Bendix 35% 34% till Paper 36% 35% Bethl Steel 20% 29% lot let Tel 34't 32% Boeing 17% 16% Burlington Ind 30% 30% John» Manvtlle 22% 22% Can l'acalic K.v 18 18 Jones and Laugh 20 19% Celanese 3.1 32% Chase Manhattan 42% 42% Kennecott Copper 25% 25% Chesap Ohio K 44% 44'j Kraft Co 47% 48% Chrysler 26% 2J$ C;iies Service 46% 46 Ltng-Lemco Vougn 8% 8% Colgate Palmolive 28% 28% Litton Ind 9% 8% Colt Industries 15% 15% Lockheed Atrcrall 6% 6% Common» Edison 32% 33 Uarcur 19% 19% Cons Edison 23% 23% Coril Can Colli Oil Curliss Wright Cuillss Wright A Dart llid 27% 27% 31% Martin Marietta 16% 16% 20% 25% 34% 19% 26% 36 May Dep Stores McDonnell Dongla Mobil till imp 34', 23% 69% 33% 23 67% Deere and Co 41 40% Dow Chemical 54% 54% Nat Biscuit 45% 45% Du Pi'iii i ISI i 167% 167% Nabisco Nat Distillers :i7 14", 36% 14% Eastman Kodak 135% 135 Nat Gypsum 14% 14% Nat Meet 35% 35% First Nat City 37% 37 Nat Lead Ind 13% 13% oiln 14% 14% Pac Gas and El 2»% 29". Penn Central 1 1% Pepslco 83'', 83% Phelps Dodge 42% 43% Philip Morris 123% 122% Phillips I'elr 52 52% Procter .v Gambl 107 105 RCA 26t) 25", Republic Steel 25% 25% Revnolds Ind 42", 43% Royal Dutch Petr 43% 43% Santa F0 Ind 24% 25% Sears Roebuck 99% 96% Shell Oil 31% 52% Southern 18". 18% Southern Pacific 32 32% Railway 33% 33% Sperry Rand 42 40% Stand Oil Calif 79% Stand Oil Indians 89% 87% Exxon Corp 99% 96% Sludehaktr Worth 35% 35% Sun Oil 53% 53% Texas Gulf 36% 35% Texas Inst 99% 98% Transamer ica 11% 11% Unilever l mon Carbide 37% 36% Lni Koval 12% 12 V, United Aircraft 31% 31 Utilied Brands 7% 7% US Steel 31% 31% West Union Tel 21% 20% W ehtlriglmufce El 35 .14", A dm I C.rp Allenghenv I' Ak/nna Am Slandar Amsted Ind Hall li rd Kon Olie noteerde gisteren 143',-% (43),- Cnni leh-phi -N): Philip» 8 19-19V, 10-18Unilever 33- 53', '53-53%) 011 KLM 8 38% (38). Opgave dupont, Glnre. Forgan. Fluor Corp 21 20-, 24%e 24^, 11% 11% 14 14% 1% 1% 9.84 9.84 Gen Cigar 16 1578 Int Bnk to lni Mas Rec it 4) 98b 98b 97% 22.70 22.90 Kansas Cl KIM Mir"0 14% 24% 38 17% 24% 38'. Lull* Star I rlinnn C«m«n 9% 15% 1518 15% 15 Madison F 10% 9% Nat Can 11 11% NY Centr A 6%b 6% North We«t H 63 62% N Am Phillip, Co 23% 24% nccideiital Petr - 97, Pacific Light 23 23% Public Serv 11% 19', Maiidaid Brands 22% S3 landy 18% 18% Union Electr 17 16% I oiled l ot pa 8", 8% 1 tilled Gas 17 17% Western Bancorp 29% 29%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17